גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קריסטל רוכשת את הפעילות והמלאי של תדיראן אמפא ב-75 מיליון שקל

רוכשת את המותגים אמקור, AEG, GALA, תדיראן וספקטרה * ממרוד: נתמקד ב-4 מותגים חזקים, תדיראן וספקטרה לא יהיו מותגי עוגן

חברת קריסטל מוצרי צריכה רכשה את הפעילות והמלאי של חברת תדיראן אמפא בתחום מוצרי החשמל הלבנים, תמורת 75 מיליון שקל.

מתוך סכום זה היקף ההשקעה ברכישת הפעילות והמותגים מסתכמת ב-37 מיליון שקל. העסקה כוללת גם את רכישת קו הרכבת המקררים בעפולה.

הרכישה כוללת את המותגים אמקור, AEG, GALA, תדיראן וספקטרה. תחת המותגים שנרכשו נמכרים מכונות כביסה, מדיחי כלים ומקררים. המימון לעסקה יתבצע באמצעות פריסת תשלומים על פני שש שנים, אשר כנגדם תקצה חברת קריסטל אג"ח לא סחירות, מדורגות, מסוג A, בריבית שנתית בשיעור של 6.5%.

בתוך כך סוכם כי תדיראן אמפא תרכוש בתוך כשנה מקריסטל את כל פעילות "שירות קריסטל" למותגי קריסטל, בלומברג, אמנה והאחרים, תמורת סכום כולל של 6 מליון שקל.

חתימת העסקה תהפוך את חברת קריסטל לחברת סחר מוצרי החשמל והאלקטרוניקה המובילה בישראל, וחברת "אמפא מוצרי צריכה" תהפוך לחברת השירות למוצרי חשמל ואלקטרוניקה הגדולה בתחום המוצרים הלבנים .

לדברי יו''ר דירקטוריון אמפא מוצרי צריכה, שלומי פוגל, העסקה היא צעד נוסף למימוש האסטרטגיה של קבוצת אמפא להתמקד בתחום ה-B2C ובמתן שירותים במגוון רחב של תחומים לרבות האלקטרוניקה, ''הבית הדיגיטלי'' והתקשורת.

ממרוד: שוק של התמחויות

בעקבות השיחה אמר היום ל"גלובס" משה ממרוד, בעלי קריסטל: "איחוד שתי החברות המובילות בתחומן בשוק מוצרי החשמל הלבנים יביא לחברה של 420-500 מיליון שקל עם שמונה מותגים. עד עכשיו לא התפרסנו על כל הקשת. המותגים שמתווספים מאפשרים לנו לפנות לקשת חדשה של לקוחות".

* העדפת חיזוק המעמד בשוק הלבן על פני השלמת הסל דרך מוצרי אלקטרוניקה בידורית. למה?

"אני מאמין שהשוק היום הוא שוק של התמחויות. תדיראן אמפא נכונה עבורנו מבחינת אסטרטגיית הצמיחה. אין לנו יתרון באלקטרוניקה בידורית, ואנחנו לא מתכוונים להיות שם בטווח הקצר והבינוני".

* למרות ירידת כוחם של המותגים הישראלים, אתה רוכש את המותגים אמקור ותדיראן.

"אחד הנכסים המרכזיים ברכישה הזו הוא מפעל אמקור בעפולה. זה מחמם לי את הלב ליצר מוצרי חשמל בארץ. יש לי תחושה שאפשר לפתח את זה בצורות יפות עם כל מיני יצרנים בחו"ל. אני בוחן כל מיני אפשרויות. אנחנו חברה מכובדת ואהובה בחו"ל, והרבה יצרנים היו שמחים לחשוב על שיתוף פעולה איתנו. הבעלים הקודמים של אמקור תדיראן היו פחות בברנז'ה של חו"ל".

* כלומר, אתה טווה חלום לייצר בארץ עבור יצרנים בחו"ל, על בסיס ידע שלהם.

"זה עוד מאוד ראשוני".

* מדוע העדיפה אמפא תדיראן למכור לך במקום להמשיך להתמודד מולך?

"לא היה להם הגודל המספיק להתמודד בשוק הזה עם היקף מכירות של 200 מיליון שקל. זה שוק של גדולים. אנחנו נקזז את האלקטרוניקה הבידורית שיש להם (במותג ספקטרה). נייבא רק את מוצרי ספקטרה הלבנים. חוץ מהמפעל של אמקור אנחנו רוכשים גם את המותג אמקור שמחזיק היום 20% משוק המקררים. בנוסף נחזיק בנציגות של AEG הגרמני".

* כמי ששולטים בשוק האמצע של מכונות הכביסה עם קריסטל, השגתם רגל גם בשוק הגבוה יותר באמצעות AEG. מצד שני, בהצלבה - דווקא בשוק המקררים החזקתם רק במותג הגבוה - אמנה , ועכשיו תשיגו גם דריסת רגל מול קהל האמצע - דרך אמקור. הבעיה היא שבסופו של דבר תצטרכו להחזיק יותר מדי מותגים.

"המותגים תדיראן וספקטרה לא הולכים להיות מותגי עוגן אצלנו. אנחנו ניכנס ונלמד את הנושא ונגבש אסטרטגיה חדשה. זה ברור שקשה להחזיק 8 מותגים שונים. אבל זה כיף להחזיק ארבעה מותגים חזקים: קריסטל, אמנה, אאג, ואמקור. לגבי ספקטרה ותדיראן - הם לא יהיו מותגי עוגן".

* מה יעלה בגורלם של ארבעת המותגים האחרים שלא יהיו מותגי עוגן?

"עוד לא רוצה לקבוע. אנחנו לומדים את זה".

* מה לגבי פעילות המזגנים?

"זה לא ביזנס שמושך אותי. לא חושב שיש לי יתרון יחסי שם".

* בהתחשב בכך שאתה נמנה עם מעט היבואנים שאין להם רשת קמעונאים כגיבוי, כיצד תשנה ההעצמה של קריסטל את היחסים מול הרשתות?

"אני לא מאמין שזה ישנה. תמיד היינו קשובים לבעיות שלהם, ולא נשתכר מהכוח שקיבלנו. נמשיך באותה התנהגות. תמיד היתה לנו מערכת יחסים מצוינת עם רשתות השיווק. עיקר השינוי יהיה בכניסה לפלחים שלא היינו בהם עם מותגים חזקים יותר שיש להם ביקוש קשיח".

* עדיין חשוף ללא רשת קמעונאית בבעלותך.

"אני נגד פלטפורמה קמעונאית כי היא יוצרת מצב שבו אתה מתחרה בספקים שלך. זה לא בריא".

* ממה נגזר סכום העסקה?

"הסכום הוא 37.5 מיליון שקל עבור הפעילות. בנוסף המלאי הוערך בעוד 37 מיליון שקל. אנחנו לא קונים את הון המניות. רק את הפעילות".

* מה נשאר מתדיראן אמפא?

"אמפא תתמקד בשירות. הם רכשו מאיתנו את אגף השירות והם יקימו חברה אחת גדולה לשירות שתשרת את כל הלקוחות של אמפא תדיראן ואת הלקוחות שלנו. החזון הוא שיהיה גוף שירות גדול שייתן לנו יתרון תחרותי ויביא לכך שהקהל הישראלי יאהב לקנות את מוצרינו".

* הכפלת הפעילות שלכם תאפשר לכם סוף סוף להפנות משאבי מיתוג גם לתאגיד, לא רק למותגים עצמם. כפי שעשתה ניופאן.

"בהחלט כן. אנחנו עובדים עם משרד ברודא-קלן, אבל הולכים להתקשר עם משרד פרסום גדול נוסף שעובד עכשיו על פרזנטציות. תקציב הפרסום היה 8-10 מיליון שקל לקריסטל, אבל הוא יגדל".

עוד כתבות

אריק הניג / צילום: תמר מצפי, גלובס

איש התקשורת אריק הניג הלך לעולמו בגיל 72

איש התקשורת ומפיק הטלוויזיה, שנודע בעיקר כזה שהחדיר לארץ את תרבות ה-NBA נפטר היום אחרי מאבק ממושך במחלה קשה ● הותיר אחריו אישה וילדה

פרופ’ אהוד דודסון / צילום: ענבל מרמרי

"מערכת הבריאות מורעבת, בינואר ניפול לגירעון של 2.5 מיליארד שקל": התחזית הקודרת של מנכ"ל קופ"ח כללית

פורטפוליו עם מנכ"ל כללית, פרופ' אהוד דודסון: על היתרונות של מערכת הבריאות בארץ וגם על הכשלים, על הספר שכתב בהסתמך על הניסיון שלו, ועל הספר שעוד יכתוב

העלמת מס / צילום::  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

איפה הכסף? ממש מתחת לאף

אכיפה יעילה של העלמות ותכנוני מס יכולים להשתלם לחברה כולה ולשמש כמקור למימון מטרות חברתיות כמו חינוך חינם מגיל אפס ● דעה

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

זכרונות של מתמחה קטן מאיש גדול: בצילו של מאיר שמגר

ההתמחות אצל מאיר שמגר הייתה מנקודות השיא של חיי. איש מואר. כמוהו לא פגשתי, עד אז או מאז ● עו"ד דוד תדמור נפרד 

מתוך עבודת וידאו של נטעלי פלדסמן ואוהד בנית / צילום: איתי בנית

הקטר החדש של האמנים: חברות הייטק

טרנד חדש צומח בחברות ההייטק: הגדרת הזהות הארגונית דרך אמנות

אזוב מצוי/ צילום: פרופ' נתיב דודאי

שיח מפלג: איך אפילו ביטול האיסור על קטיף של זעתר הפך לקרב נרטיבים בין יהודים וערבים

גם אחרי שרשות הטבע והגנים ביטלה את האיסור המוחלט על קטיף הזעתר והעכוב, יש מי שמשוכנעים יותר מתמיד שבסוף כל החלטה מקצועית שלה יושב ערבי עם נרגילה ● הסופר עודה בשאראת: "ברור שהמדינה רצתה ליצור ניכור בין הערבים לבין הטבע, רוצים שהערבי ישתגע במדינה הזאת"

ספרים אוקטובר / צילום: איל יצהר

זה באמת משנה אם זה אמיתי?

אם לא קראתם את "אל מול הלילה", שבו יצאה דלפין דה ויגאן לפענח מדוע התאבדה אמה והציגה מסע מרתק לתוך הנפש, אולי כדאי שתעשו זאת לפני שתיכנסו לתוך "מבוסס על סיפור אמיתי" ● רוב הסיכויים שהספר החדש של מישל וולבק לא יעלה אצלכם את רמת הסרוטונין, אבל הוא עדיין שווה קריאה ● מדור הספרים של "ליידי גלובס"

מגדלי Yoo בפארק צמרת, השכונה העשירה בישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגדלים באוויר: ממשלת ישראל חייבת לעודד בנייה לגובה

ישראל הקטנה והצפופה מתמודדת עם תנאי פתיחה שדומים יותר לאלה של מנהטן מאשר לאלה של אטלנטה ● כמות הקרקע המוגבלת כופה תכנון עירוני מתאים, שאינו מתפרש לרוחב אלא לגובה ● ב-20 השנים האחרונות חזינו בזינוק חד בגובה הבנייה בישראל ובכמות יחידות הדיור שנבנו על כל דונם ● דעה

פרופ' וונדי הול / צילום: איל יצהר

"האינטרנט הוא ניסוי כלל עולמי בבני אדם, עשינו עסקה עם השטן"

היא הייתה חלק מקבוצת פורצי הדרך שיילדו את האינטרנט ושינו את העולם לבלי הכר. היום מבקשת פרופ' וונדי הול, מהאנשים החזקים בעולם הבינה המלאכותית, לעצור הכול ולחשוב מחדש ● "צריך להמציא את הרשת שוב", היא אומרת בראיון ל"ליידי גלובס"

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

"פרלמנט של שוטים": לתקשורת הבריטית נמאס מהברקזיט

ראש הממשלה הבריטי בוריס ג'ונסון נחל מפלה נוספת בניסיון הלא נגמר להוציא את בריטניה מהאיחוד האירופי ● לעיתונים במדינה כבר נמאס מהסאגה, והם לא מפחדים להראות את זה

דיור מוגן / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אל תשליכני לעת זקנה: זה מה שצריך לתקן בענף הדיור המוגן

דיירי הדיור המוגן כבר שנים "קהל שבוי", וללא התערבות של המדינה - המצב רק יחמיר ● דעה

 

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לא ביבי, לא חופרים? האם עד נתניהו המדינה לא שיקמה אתרים היסטוריים

רה"מ טען בסרטון תעמולה כי קודמיו לא השקיעו שקל באתרי מורשת ● האמת היא שהמדינה טיפלה באתרים ארכיאולוגיים והיסטוריים כבר לפני עשרות שנים ● ובכל זאת, נתניהו יכול לרשום לזכותו מהפך בסדרי הגודל

ראשי פורסקאוט פותחים את המסחר בנאסד"ק / צילום: יח"צ

מהלך אקטיביסטי בפורסקאוט? המניה עולה בעקבות שיתוף פעולה בין שני משקיעים שמצפים לדיונים עם החברה

החברה המספקת פתרונות לאבטחה ושליטה על מכשירים מחוברים בארגונים, איבדה כשליש משווי השוק שלה החודש בעקבות אזהרת רווח שפרסמה ● שני גופי ההשקעה, שניהם מניו יורק, מחזיקים יחד ב-14.5% ממניות פורסקאוט ● גופי ההשקעה מעריכים כי מניית פורסקאוט מוערכת בחסר

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

הקבלנים: הפסד יומי של 380 מיליון שקל בשל הטלת הסגר על יו"ש

ערב תקופת החגים שיגרו בהתאחדות בוני הארץ מכתב לראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו בו הפצירו שיחריג מהסגר עובדים בענף ● המכתב לא נענה ● מבדיקת "גלובס", עולה כי ערב חג הפסח שוגר מכתב דומה שבו נאמד ההפסד היומי מאי כניסת פועלים ב-350 מיליון שקל

אורי רוזן, מנכ"ל מאקו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מדוע סירב מנכ"ל מאקו, אורי רוזן, לעבור לחדשות 13?

הסירוב לתפקיד מנכ"ל חדשות 13 ● ההתחממות על הקווים במגרש מול ynet ● החשש מפני ענקיות האינטרנט הבינ"ל ● ולמה לא תמיד צריך אג'נדה גאה ● מנכ"ל מאקו אורי רוזן סוגר למעלה מ-6 שנים באתר, ומבחינתו – שרק יהיו עוד כאלה ● האזינו לפודקאסט "אוף דה רקורד"

מפעל של טבע בירושלים. סוגרת מפעלים כחלק מתוכנית ההתייעלות / צילום: איל יצהר

טבע מאשרת את הדיווח על הסדר בפרשת האופיואידים: תשלם 20 מ' ד' ותספק תרופות נגד התמכרות ב-25 מיליון דולר

(עדכונים): רגע לפני תחילת המשפט בקליבלנד, הגיעו טבע ו-3 חברות נוספות שנתבעו בגין שיווק של משככי כאבים אופיואידים ממכרים להסדר פשרה ● בנוסף, טבע הגיעה למתווה פשרה עקרוני ליישב את שאר התביעות הקיימות עם מדינות נוספות. בהסכם זה, טבע תתרום את התרופה buprenorphine naloxone למשך עשור בשווי מוערך של 23 מיליארד דולר

 ד"ר אלכסנדרה רבנל / צילום: Ignotz .J.J

כל מה שמסתירים מאיתנו כשמדברים על כלכלה שיתופית

מונית שיתופית, דירה שיתופית, עובדים שיתופיים - מספרים לנו שהכלכלה משנה כיוון, ומזמינים אותנו לקחת חלק במהפכה החברתית. אבל מה מסתתר מאחורי זה? ● הסוציולוגית ד"ר אלכסנדרה רבנל חקרה את המציאות העגומה מאחורי הבאזז, ועכשיו מציעה לעובדים להתפכח מחלום היזמות האישית

אבו מאזן/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אחרי סדנת בחריין: הפלסטינים עוד לא פספסו את הרכבת

קיים סיכוי גדול שהפלסטינים יאמצו את המתווה של הסדנה הכלכלית שהותנעה בבחריין, מאחר שנכון לעכשיו זו הדרך היחידה למימוש השאיפות הלאומיות שלהם ● דעה

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

יום מכריע בלבנון: אושרה תכניתו הכלכלית של חרירי

(עדכונים): ממשלת לבנון התכנסה הבוקר לדון ברפורמות שהציג אמש ראש הממשלה לראשי המפלגות השותפות בקואליציה ● לא מעט מהאש מופנית לחיזבאללה, הנתפש כגורם המפלג ביותר בלבנון, ומהווה איום על קיומה בשל הכוח הצבאי שצבר

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

זהירות, דיקטטורה: צוקרברג חשף את קו ההגנה החדש שלו

בנאום מיוחד על חופש הביטוי הציב עצמו מנכ"ל פייסבוק בעמדת המבוגר האחראי שפונה לעולם ומזהיר – אם לא תחדלו לריב כמו ילדים ולתת לטהרנות ולצדקנות לאכול כל חלקה טובה, הסינים ישתלטו על האינטרנט ויהרסו אותו ● האם צוקרברג באמת חושש מהסינים, או בעיקר לעתיד החברה שהקים? ● פרשנות