גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ניצה סמוק: שימור 1,600 מבנים בת"א אינו מספיק למהפך עירוני אדריכלי

פרופ' ניצה מצגר-סמוק, האדריכלית שהביאה להכרת אונסק"ו בעיר הלבנה של ת"א כאתר מורשת עולמית, זכתה בפרס א.מ.ת בתחום האומנות והתרבות * סמוק מציינת לשבח את ההישגים בת"א, אך מצביעה על הבעיה במישור הארצי: "הכל מוטל על העיריות, שאינן מסוגלות לשאת בנטל; אין גוף ממשלתי האמון על הנושא, ואין מדיניות ארצית המכתיבה את הכללים המקומיים"

פרופ' ניצה מצגר-סמוק, מקימת צוות השימור בעיריית ת"א ובעלת מניות רבות בהתעוררות עיריית ת"א בתחום השימור בשנים האחרונות, זכתה בשבוע שעבר בפרס א.מ.ת, הנחשב לפרס נובל הישראלי. הפרס הינו הגדול ביותר המחולק בישראל (סך כולל של מיליון דולר), ומוענק בחסות ראש הממשלה.

האדריכלית סמוק זכתה בפרס בתחום האומנות והתרבות, בעיקר על פועלה בשימור מבנים ואתרים. סמוק הינה מהמובילות בארץ את תחום השימור, והעלתה למודעות הציבור את חשיבות המורשת הבנויה. היא עוסקת רבות בשימור מבנים היסטוריים ותכנון מוסדות ציבור בארץ ובחו"ל.

בשנת 2001 סמוק יזמה, כתבה וערכה את דו"ח המועמדות של העיר הלבנה של ת"א עבור אונסק"ו. בעקבות הדו"ח הוכרזה בשנת 2003 העיר הלבנה כאתר מורשת תרבות עולמית, בזכות ריבוי המבנים בסגנון הבינלאומי (באוהאוס).

לצד פעילות זו פעלה סמוק להעלאת המודעות לשימור העיר הלבנה ולערכיה.

בשנת 2005 הצטרפה לטכניון, וכיום היא פרופסור-חבר ומרכזת את המסלול ללימודי תואר שני באדריכלות, עם התמחות בשימור.

גלובס: האם השינוי שעברה עיריית ת"א בשנים האחרונות בגישתה כלפי נושא השימור הוא אמיתי, וממה הוא נובע?

סמוק: "עיריית תל-אביב היא העירייה היחידה בארץ המתייחסת לשימור בצורה מקצועית. זו העירייה היחידה בה יש צוות שימור מסודר, העושה עבודה רבה בתחום. למרות הכל, זוהי עירייה גדולה ומורכבת, ויש בה מגוון דעות לכאן ולכאן. השימור התחיל את דרכו כמטלה כאובה, וכיום, לאחר הכרזת העיר הלבנה על-ידי אונסק"ו, יש ניסיון מתמיד למצוא פתרונות מימון ראויים, מעורבות עמוקה בנושא החקיקה הארצי, וקידום תוכנית השימור עד לאישורה הסופי המיוחל בשנה הבאה".

- האם תוכנית השימור הגרנדיוזית של ת"א, הכוללת כ-1,600 מבנים, היא ריאלית ומוצדקת לדעתך, והאם היא ניתנת ליישום?

"רשימת השימור הזו היא מצומצמת ולא גרנדיוזית. המילה 'גרנדיוזית' היא הגדרה של אנשי נדל"ן בעלי אינטרסים מובהקים והשפעה חזקה בעיר.

1,600 מבנים מתוך 40,000 מבנים בכל רחבי העיר, או מתוך 8,500 מבנים במרכז העיר ההיסטורית, זו כמות קטנה מדי כדי לגרום למהפך עירוני ברמה האסתטית והאדריכלית. כדי להשיג תוצאות ברמה אורבנית, היה צריך לכלול ברשימה יותר מ-3,000 מבנים, ולהוסיף הוראות למתחמים היסטוריים, אחרת לא נזכה להגיע ליעד של עיר מטופחת כיאה לעיר מורשת עולם.

"הניסיון המצטבר מוכיח, כי כל השקעה כספית בטיפוח העירוני מחזירה את עצמה בריבית דה-ריבית. צריך רק לדאוג לתוכנית רב שנתית ולתוכניות מימון בהתאם, והכל יהפוך לישים".

- מהי עמדתך בויכוח סביב שיפוץ היכל התרבות?

"בנושא ההיכל, עיריית תל-אביב טועה בגדול בהיבט הכלכלי, התרבותי, החוקי, והמחויבות לאונסק"ו.

"בהיבט הכלכלי, ניתן היה לשמר את המבנה בעלויות נמוכות בהרבה מאלה המתוכננות כיום, ולהשיג בכך שימור וגם שיפור תנאים. את 30 מיליון השקלים שייחסכו ניתן להשקיע בפרויקט כיכר דיזנגוף, בפעילות של התזמורת ובחינוך למוסיקה, בשיקום מבנים עירוניים לשימור, בהקמת מוזיאון וארכיון לאדריכלות וכד'.

"בהיבט התרבותי, המבנה הוא ייחודי ברמה אוניברסלית, והוא אייקון מקומי לתושבי העיר. השינויים המתוכננים יהפכו אותו למבנה סתמי, וסופם שבעוד כעשור תעלה הדרישה לשחזרו מחדש, כמו בכיכר דיזנגוף, או שיוצע להרסו לאלתר ולבנות מבנה חדש תחתיו.

"בהיבט החוקי: התוכנית מציעה הריסת למעלה מחצי מבנה ההיכל, ובנייתו מחדש עם שינויים מהותיים. התוכנית כפי שאושרה אינה עומדת בקנה אחד עם דו"ח ההכרזה ועם תוכנית השימור, האוסרת הריסת מבנים ובנייתם מחדש. עיריית תל-אביב צריכה לשמש דוגמא לתושבי העיר כיצד לשמר, אחרת לא תוכל בעתיד לאכוף את הוראות תוכנית השימור על תושבי העיר. בפעולתה המתוכננת בהיכל התרבות היא חורגת מהוראות תוכנית השימור וממחויבותה לאונסק"ו".

- מהן הבעיות בהן נתקלת במאבקיך בתחום - האם הן בעיקר בעיות של מודעות, של תקציב, של בירוקרטיה?

"בעיקר בורות וחוסר מודעות, הנובעת מחוסר השכלה בנושא. כשאין מודעות, לא מוקצים תקציבים, והכל נובע מחוסר חינוך לאמנות, לאסתטיקה ולאדריכלות בבתי הספר היסודיים והתיכוניים בארץ".

- מה הביא וכיצד להכרזת אונסק"ו על העיר הלבנה כאתר מורשת עולמית, ומה היה חלקך בעניין?

"חלקי בעניין היה שהצלחתי לשכנע, יחד עם דני קרוון ועוד אישים נוספים, את המערכת העירונית ואת ראש העיר, כי כדאי לנו לקדם את מועמדותה של העיר להכרזה. חלקי הנוסף היה שהצלחתי להכין את דו"ח ההכרזה המפורט, בעזרת צוות השימור בעירייה, בזמן שיא ולהגישו במועד לאונסק"ו. הדו"ח פורסם ב-2004 כקטלוג התערוכה 'לגור על החולות', והוא נגיש לציבור. העיר הוכרה כי היא ראויה, ועבודת הצוות במשך 12 שנה עזרה לחשוף את הפוטנציאל הטמון בעיר הלבנה".

- ומחוץ לתל-אביב - אלו רעיונות יש לך להגברת העשייה והמודעות במישור הארצי, בדומה למה שנעשה בת"א?

"הבעיה היא שמדינת ישראל רחצה את ידיה מכל אחריות בנושא שימור המורשת, הכל מוטל על העיריות או הרשויות המקומיות, שאינן מסוגלות לשאת בנטל בעצמן. כמו כן, אין גוף ממשלתי האמון על הנושא, ועד היום אין מדיניות ארצית המכתיבה את הכללים המקומיים. כל עירייה עושה כישר בעיניה, וברוב המקרים התוצאות הן עגומות. בנוסף להקמת גוף ארצי וקביעת מדיניות, הנושא מחייב גם שינוי חקיקה ארצי ובמהירות, תקצוב ופטורים ממיסים".

- מה דעתך על פעילותה של המועצה לשימור אתרים?

סמוק: "המועצה מתמקדת בהעלאת המודעות, בחינוך ובמעקב על ההחלטות התכנוניות, והתראה במידה והן חורגות מנורמות השימור. אין לה סמכויות נוספות, וחבל. לכן עבודתה מבורכת אך אינה מספקת, ואין היא יכולה להחליף גוף ממשלתי מסודר שיעסוק בנושא בצורה מתודית, עם סמכויות אכיפה".

עוד כתבות

איב בונזון, מנהל השקעות ראשי  / צילום: יוליוס בר

"זה לא הזמן להימורים מסוכנים. להתרכז בגיוון תיק ההשקעות"

איב בונזון, מנהל ההשקעות הראשי של הבנק השוויצרי יוליוס בר: "חברות בענפי הבריאות, תשתיות ותקשורת פחות צפויות להפחית את תשלומי הדיבידנד, ולכן מנקודת המבט הזו הן עשויות להיראות יותר אטרקטיביות עבור המשקיעים"

אורי וטרמן, מנכ"ל BE / צילום: איל יצהר

"אין פרסום, אין השקות, אין דיילות. זו דרמה. כרגע אנשים מתמקדים בקניות אוכל"

מנכ"ל רשת הפארם Be, אורי וטרמן, מספר על האתגרים בפעילות בצל הקורונה ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על שינוי טעמי הצרכנים והפרת האיזון של המודל העסקי, ומעריך כי מי שיתרגל לקנות אונליין כבר לא יבוא לסניף ● למרות הכול הוא משוכנע שיעמוד בתוצאות שהבטיח

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

האם המחיר הכבד של המלחמה בקורונה שווה את זה? המחקרים הכלכליים הטריים סבורים שכן

שני מחקרים טריים הגיעו למסקנה כי ריחוק חברתי הוא המדיניות הנכונה, למרות הנזק הכלכלי הניכר ● כלכלנים מהפדרל ריזרב ו-MIT בדקו את מגפת השפעת הספרדית בארה"ב, ומצאו כי ערים שנלחמו מהר ובאגרסיביות - צמחו יותר בהמשך ● האזינו

עובדת בצוות רפואי מחוץ לבית חולים בניו יורק, ארה"ב / צילום: Kathy Willens, AP

פרשנות: בתי חולים כורעים תחת הנטל - אבל "זה הזמן לחשוב בגדול"

זה מה שאומר נגיד הבנק המרכזי לפוליטיקאים - והפוליטיקאים שוקלים הקצאות ענק חדשות לטובת היום שאחרי ● המדינות מהדקות את הפיקוח על תושביהן, ואחת מהן, וירג׳יניה, מרחיקה את תאריך היעד לסיום הסגר עד 10 ביוני

טראמפ מגיע למסיבת עיתונאים שעסקה בקורונה והשווקים. מימין: ד"ר אנתוני פאוצ'י, ראש המכון האמריקאי לאלרגיות ומחלות מדבקות, סטיב מנוצ'ין שר האוצר ופיטר נבארו, היועץ של טראמפ לענייני סחר / צילום: Patrick Semansky, AP

ראש המרכז לטיפול במחלות זיהומיות: "צופה התפרצות מחודשת של הקורונה בסתיו"

במסיבת עיתונאים שנערכה אמש בבית הלבן הבטיח טראמפ כי ארה"ב תהיה מוכנה לנגיף אם יחזור לאחר הקיץ ● ראש המרכז הלאומי לאלרגיות ומחלות זיהומיות: "אם הנגיף יחזור בסתיו, זה כבר יהיה משחק אחר לגמרי מזה שהיה לנו בסבב הנוכחי"

אסדת קידוח נפט / צילום: חסן ג'מאל, AP

רוסיה, ערב הסעודית והקורונה: מחיר הנפט צלל לשפל של 17 שנה

מלחמת המחירים בין שתי מפיקות הנפט הגדולות, רוסיה וסעודיה, והירידה בביקושים כתוצאה מהמגפה העולמית מושכות את מחירי הנפט כלפי מטה - לטריטוריה של 20 דולר לחבית

קניות בצל הקורונה בסניף יוחננוף בתל אביב. בסופרים יש ריכוזי התקהלות מותרת / צילום: כדיה לוי, גלובס

אחרי שנדחו בגלל דליפת המיקומים: כך יתנהלו בדיקות הקורונה ברשתות המזון

"נבצע כחצי מדגם של קופאיות וכחצי - של מבקרים רגילים", אומר פרופ' ברבש, המרכז מטעם מכון ויצמן את ההליך עם משרד הבריאות ● מי שייקחו את הדגימות הם נציגי פיקוד העורף ● דליפת המיקומים הביאה לחשש כי בעלי תסמינים יגיעו במיוחד ויגדילו את היקפי ההדבקה

אתר בנייה באשדוד / צילום: יח"צ

הממשלה החליטה: ענף הבנייה לא יושבת

ההחלטה התקבלה לאור ההכרה בנזקים הכלכליים המרובים שהפסקת עבודה מוחלטת עלולה לגרום ועקב העובדה שבתוך כשבוע הענף יושבת בשל חג הפסח

תנו לבוס שי לחג / צילום:Shutterstock :א.ס.א.פ קרייטיב

שי לחג? תחשבו פעמיים. לא כל מתנה פטורה ממס

פקודת מס הכנסה מונה מקורות הכנסה שונים החייבים במס, ומתנה אינה אחת מהם ● ואולם רשות המסים רשאית לבחון את נסיבות מתן המתנה ולחייבה במס, במקרים שבהם ניתנה שלא בתום-לב ובמטרה להתחמק מתשלום מס

תושב הולך בבייג'ינג'. שיפור איכות האוויר / צילום: NG Han Guan, AP

הנתון היומי: שיפור באוויר שאנחנו נושמים עקב הבלימה הכלכלית

בעולם נרשמה ירידה משמעותית בזיהום האוויר בתקופה האחרונה, שמיוחסת להפחתת הנסועה ולצמצום המשמעותי בשימוש בדלקים מאובנים ● המשרד להגנת הסביבה דיווח על הפחתה של 42% בחנקן הדו-חמצני בישראל בשבוע החולף

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

מניות הבנקים וטבע מובילות את הבורסה לעליות בפתיחה

השקל מתחזק מול הדולר והאירו ● הממשלה אישרה אתמול תוכנית חילוץ למשק שהיקפה עומד על 80 מיליארד שקל - הגדולה בתולדות המדינה ● המניות הדואליות צפיות לספק תמיכה, בהן טבע ופריגו שעלו בחדות אמש בארה"ב

זאב רוטשטיין. תומך בהגדלה מסיבית של הבדיקות  / צילום: ליאור מזרחי

בלי אופוזיציה: מדוע שותק פרופ' רוטשטיין ולאן נעלמו קולות ביקורתיים של בכירים במערכת הבריאות

זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסה ומקורב לשר הבריאות ליצמן, הביע בתחילת המשבר עמדה אופוזיציונית ביחס להתנהלות מערכת הבריאות, אבל קולו נדם • גורמים במערכת הבריאות: "בכירי המערכת נכנסו לוורטיגו"

פקחים נפרשים לפעולה ברחבי הארץ תחת משטר הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

הכינו את מד החום לפני שאתם יוצאים לעבודה: כל מה שצריך לדעת על המגבלות החדשות

הממשלה אישרה הלילה שורת הגבלות תנועה חדשות, אך עדיין לא מדובר בסגר מלא ● מספר העובדים שיכולים להגיע לעבודה מצטמצם עוד יותר, התקהלות במרחב הציבורי הוגבלה לשני אנשים, המרכולים יישארו פתוחים, ומה לגבי משלוחי מזון וטקסים דתיים? ● "גלובס" עושה סדר

קשיש על קולנועית לובש מסיכת מגן בטיילת הריקה של תל אביב / צילום: כדיה לוי

מספר מקרי הקורונה בישראל קפץ הערב ל-4,695; 161 אנשים החלימו עד כה

4,695 מקרי קורונה מאומתים בארץ, מספר הקורבנות עלה אתמול ל-15 ● רה"מ נתניהו נכנס לבידוד עד לסיום החקירה האפידמיולוגית של היועצת שלו לענייני חרדים ● פיילוט בדיקות הקורונה ברשתות הוקפא ● ח"כ שלח בוועדת הקורונה בכנסת: "יש כשל גדול בפיקוד ושליטה"

ג'ונסון, מקרון וטראמפ. כל האמת על תוכניות החילוץ / צילום: רויטרס

האותיות הקטנות של תוכניות החילוץ הגדולות שפועלות מסביב לעולם

חברי הכנסת יאיר לפיד, ניצן הורוביץ ואיציק שמולי התייחסו השבוע למדיניות הכלכלית בעולם בימי המשבר, אבל לא תמיד דייקו ● צוות "המשרוקית של גלובס" יצא לבדוק מי אמור לקבל כמה, איפה ומתי, ומה שלא פחות חשוב - מה מופיע באותיות הקטנות

נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקר / צילום: לע"מ

ישיבת ממשלה בזום? הממשלה תתכנס מחר כדי לדון באכיפת האיסורים החדשים

הישיבה תתנהל בשלט רחוק בגלל שרה"מ נכנס לבידוד היום ● על סדר היום, החמרה בצעדי ההגבלה על תנועה מחוץ לבתים, הפחתה במספר העובדים שיכולים להגיע למקומות העבודה, מ-30% מכוח האדם ל-15%, אישור התקנות המאפשרות לחיילים להצטרף לסיורי המשטרה לאכיפת מגבלות הקורונה

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

התוכנית לחילוץ המשק: 80 מיליארד שקל, מחציתם מקופת המדינה

במרכז התוכנית: סיוע בגובה של 40.7 מיליארד שקל למגזר העסקי ● כחלון נפרד מתיק האוצר: ״מאמין שהמשק יחזור לפעולה אחרי פסח״ ● במקביל החמרה במגבלות התנועה: העבודה תצומצם ל-15% בלבד מהעובדים בכל ארגון

מצטייד לקראת הבאות. עדיין לא הוטל סגר מלא בישראל אך המדפים בסופרים מראים על חשש בקרב האזרחים / צילום: כדיה לוי

מיזם הבדיקות בסופרמרקטים של משרד הבריאות ומכון ויצמן נדחה

עפ"י הערכות, הסיבה לדחייה עשויה להיות פערים בין משרד הבריאות לבין מכון ויצמן, שהיה אמור לבצע את בדיקות הקורונה ברשתות השיווק ● עדיין לא ברור אם המיזם הוקפא או בוטל לחלוטין

חמאה  /צילום: שני מוזס

היבואנים ינסו לבלום את ההחלטה לפקח על מחירי החמאה המיובאת

החל מ-30 באפריל צפוי משרד החקלאות לפקח על מחירי החמאה המיובאת, כך שמחירה יהיה זהה למחיר המפוקח ● נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין: "הזמנות היבואנים של חמאה בוצעו על בסיס ההנחה העולה בבירור שהמחיר אינו מפוקח ונתון לתחרות"

ד"ר טליה כהן סולל (ג'נטיקה +) יונית סירקין, מנכ"ל מסצ'אלנג, שרון ברק (סולוטום)

מאיץ מרחוק: המחזור החדש של המאיץ מאסצ'לנג' יפתח כמתוכנן אבל באופן מקוון

תוכנית הלימודים של מסצ'אלנג' עברה בשבועות האחרונות התאמות טכנולוגיות ושינויים בתוכן שיאפשרו קיום תוכנית לימודים ליזמים והחברות שנבחרו להשתתף בתוכנית הממוקמים במדינות שונות ברחבי העולם.