גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ארנסט אנד יאנג: ניתן להוסיף 580 אלף תיירים כל שנה עד 2011

ממליץ להעניק מעמד של מוביל נקוב לארקיע וישראייר * האזורים בהם כדאי להשקיע הם ירושלים, תל אביב והרצליה

"על-ידי יישום של מדיניות תעופה ליברלית מדינת ישראל יכולה להוסיף 580 אלף תיירים כל שנה עד 2011". זו המסקנה המרכזית של דו"ח שהכין משרד ארנסט אנד יאנג עבור משרד התיירות. כך נודע ל"גלובס". הדו"ח יוצג לראשונה מחר (ג') ביום עיון על פוטנציאל התיירות בישראל.

עוד קובע הדו"ח, שיש להגדיל את מספר החברות בעלות מעמד של מוביל נקוב הטסות לארץ וממנה, ולאפשר את הגדלת מספר הטיסות לחברות אלה.

ארנסט אנד יאנג ממליץ להעניק מעמד של מוביל נקוב לחברות ישראליות נוספות - ארקיע וישראייר, לקווים נוספים ברחבי העולם, וכן לאפשר את הגדלת מספר הקווים לחברות זרות הטסות לארץ במסגרת מדיניות של שמים פתוחים.

המלצה זו של ארנסט אנד יאנג תואמת את מדיניות הממשלה שהתקבלה לפני מספר שנים בדבר פתיחת השמים לתחרות. לפי שעה המדיניות מיושמת באופן חלקי בלבד. אמנם משרד התחבורה מאפשר ליותר חברות לקיים טיסות לארץ, אך גם כיום הוא מסרב לא אחת לבקשות של חברות תעופה לקיים קווים נקובים לארץ. לפני מספר שבועות מינה משרד התחבורה ועדה שדנה גם היא בנושא זה, אך מסקנותיה טרם פורסמו.

הדו"ח קובע עוד, שישראל היא אמנם יעד אידיאלי לתיירות וכי הפוטנציאל התיירותי הוא רב. יחד עם זאת התחום סובל משורה ארוכה של כשלים. הדו"ח מותח ביקורת קשה על משרד התיירות, בכך שלא קיימת המשכיות במדיניות הפיתוח. למשרד התיירות אין יכולות לבחינת הכדאיות הכלכלית של הענף. עוד קובעת הביקורת, שמשרד התיירות בוחר בפרויקטים כתוצאה מלחץ היזמים ללא כל שיקול כלכלי ומבלי לקבוע מדיניות ארוכת טווח.

בנוסף, המעורבות של המשרד נעשית באמצעות ארגונים מיושנים ולא יעילים, ויש חוסר תיאום בין הארגונים הממשלתיים לפרטיים (לדוגמת, התאחדות בתי המלון, התאחדות סוכני הנסיעות ועוד).

באשר למספר חדרי המלון בארץ, קובע המחקר, שיש בארץ מספיק מלונות לקליטת פוטנציאל התיירים. קביעה זו נוגדת טענות של משרד התיירות לפיהן יש להוסיף עוד מספר ניכר של בתי מלון וחדרי מלון בארץ.

לדעת עורכי הדו"ח, תחזוקת המלונות בארץ ירודה, חסרים מלונות ברמה גבוהה, אין דירוג מלונות אמין, עובדה שגורמת לא אחת לאכזבה קשה לתיירים.

עוד קובע הדו"ח שמלונות הארץ הם בעלי מראה לא גנרי, שאינו מנצל את היתרונות היחסיים של הארץ ושל אופייה המיוחד. עוד קובע הדו"ח, שבארץ חסרות רשתות בינלאומיות המסוגלות לספק שירות ברמה גבוהה.

באשר להקמת מלונות חדשים, קובע הדו"ח, שהתחום סובל מבירוקרטיה קשה, וכי אישור השקעה לבניית מלון הוא סבוך, כולל ארגונים רבים הסובלים מחוסר תיאום המונעים משיקולים פוליטיים ולא ענייניים.

מסקנת כותבי הדו"ח היא, שיש לקבוע תמריצים גדולים הרבה יותר ליזמים המבקשים לבנות מלונות בארץ וכי יש להבטיח ליזמים הבונים בתי מלון חדשים רשת ביטחון, שתשכנע אותם להשקיע בארץ. עוד הם ממליצים להתמקד בפיתוח מלונות ברמה גבוהה.

האזורים בהם ממליץ הדו"ח להשקיע הם ירושלים, תל אביב והרצליה, אזורים בעלי כדאיות נמוכה הם טבריה ואילת, זאת בשל התחרות הגבוהה.

עוד קובעים עורכי הדו"ח, שבעקבות האינתיפאדה איבדה המדינה בשבע השנים האחרונות נתח שוק משמעותי מבחינת כמות התיירים המגיעים אליה. עורכי הדו"ח מסכימים אמנם, שלבעיות הביטחון יש השפעה משמעותית על מספר התיירים המגיעים לארץ, יחד עם זאת הם מציינים, שלישראל יש תקציב שיווק נמוך, בהשוואה לכל יתר המתחרות שלה. לכן, גם אם המדינה לא היתה סובלת מבעיות ביטחון, לא בטוח שהיתה מצליחה להגדיל את נתח השוק שלה.

כל גורמי התיירות בארץ טוענים זאת מזה שנים רבות. לדבריהם, מדינות כמו מצרים וטורקיה השקיעו מיליוני דולרים לעידוד התיירות לארצן בעקבות משברים ביטחוניים, והצליחו להחזיר את התיירים.

בעקבות המלחמה בצפון דרשו המלונאים וסוכני הנסיעות בארץ להגדיל את תקציב השיווק בצורה משמעותית, אך התקציב הוגדל בסופו של דבר בצורה חלקית בלבד. הדו"ח קובע עוד שאין צורך להקים בארץ אטרקציות חדשות.

הדו"ח קובע שירושלים היא עוגן התיירות המרכזי של ישראל וכי אזור הצפון הוא בעל פוטנציאל הפיתוח הגבוה ביותר. ל"גלובס" נודע, שעורכי הדו"ח קבעו עוד מספר מסקנות שלא נכללו בסופו של דבר בדו"ח הסופי, על-פי הערכה בשל לחץ משרד התיירות.

כך למשל, עורכי הדו"ח קבעו שאזור ים המלח במתכונתו הנוכחית, מיצה את עצמו וכי אם רוצים להשיב למקום את האטרקטיביות שלו יש להשקיע הרבה יותר.

עוד קבעו שלפרויקט אקווריה באילת, על גבול ירדן ישראל, אין היתכנות כלכלית, וכי אילת מאבדת מהאטרקטיביות שלה בשל המחירים הגבוהים. עוד קבעו שנתניה אינה עיר עם פוטנציאל תיירותי.

עורכי הדו"ח מציעים לשנות את הבידוק הביטחוני בשדה התעופה, ולהפכו למהיר יותר ונוח יותר. באשר למדיניות התחבורה, מומלץ להוסיף שילוט באנגלית באתרי התיירות בארץ, ולשפר את שירות המוניות. בין השאר באמצעות מציאת פתרון להתנהגות הנהגים.

ממצאים נוספים שהועלו בדו"ח קובעים, כי משרד התיירות מתערב באמצעות ארגונים מיושנים ולא יעילים, לישראל יש תקציב שיווק נמוך בהשוואה למתחרות, ירושלים היא עוגן התיירות המרכזי של ישראל, אילת מאבדת מהאטרקטיביות שלה בשל המחירים הגבוהים ויש להבטיח ליזמים הבונים בתי מלון חדשים רשת ביטחון.

עוד כתבות

אדם נושא כיכרות לחם בקהיר על רקע שלט תעמולה בעד הנשיא סיסי /  צילום: רויטרס

בצל ההפגנות נגד א.סיסי: הופסק המסחר בבורסה המצרית לאחר צניחה של 5%

הפגנות ענק נגד נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, שנמשכות מסוף השבוע האחרון, מגבירות את חששות המשקיעים ● מדובר בהפסקת מסחר ראשונה מאז המשבר של 2016 במצרים

חיים סבן/ צילום: אמיר מאירי

ישאיר חצי מיליארד שקל על השולחן? חיים סבן מתקרב לרגע האמת בו יוותר על השליטה בפרטנר

כפי שנחשף ב"גלובס" לסבן, ששווי החזקתו בפרטנר עומד על 753 מיליון שקל, אין הצדקה כלכלית בתשלום החוב (ש"ירש" במסגרת רכישת השליטה ב-2013) של 1.1 מיליארד שקל להאצ'יסון בינואר 2020 ● לפי הערכות, האצ'יסון לא מתכוונת לחזור לשוק המקומי, ואם תקבל את מניות פרטנר תנסה למכור אותן במהירות

הנשיא טראמפ./ צילום:רויטרס

טראמפ הציע לנשיא אוקראינה נשק בתמורה לסיוע נגד ג'ו ביידן, והאמריקאים נדרכים לשערורייה חובקת עולם

פצצה מתקתקת בבירת ארה"ב: איש מודיעין אמריקאי הלשין על הנשיא טראמפ שהוא ביקש את עזרת נשיא אוקראינה נגד יריבו הבולט במפלגה הדמוקרטית, ג'ו ביידן ● זה רק התחיל, והפוליטיקה האמריקאית נדרכת לשערורייה חובקת עולם ● ניתוח

שכונת "דניה הירוקה" / הדמיה: אנדו סטודיו

הופקדה תוכנית ל-222 קוטג'ים בדניה; התושבים מתנגדים

קבוצת היזמים "דניה הירוקה" הפקידה תוכנית להרחבת שכונת היוקרה דניה בחיפה ב-222 יחידות דיור על שטח של כ-108 דונם ● גודל המגרשים ינוע בין 600 מ"ר ל-1.1 דונם, ושטחי הקוטג'ים שיוקמו על המגרשים, יגיעו לכ-150 מ"ר ● בעבר הביעו תושבים התנגדות לתוכנית, בהם ראש העיר לשעבר, יונה יהב, שהוא גם תושב השכונה

 מיכל קיסוס הרצוג / צילום: שלומי יוסף

פפר מתרחב: מאפשר ללקוחותיו להשקיע ישירות במאה המניות הגדולות בארה"ב

הבנק הדיגיטלי של לאומי השיק את "פפר אינווסט", שמאפשר לרכוש מניות ממדד S&P 100, בעלות של 50 שקל עד 50 אלף שקל לעסקה בודדת, עם דמי ניהול שנתיים של 0.8% וללא עמלות מינימום ● "אנחנו רוצים להנגיש את השוק"

דודי דניאל / צילום: רמי זרנגר

למרות הקפאת שכר הדירה בברלין: אדלר נדל"ן רוכשת את איידיאו בפרמיה של 82% על השוק

אדלר נדל"ן נמנית על חברות הנדל"ן למגורים המובילות בגרמניה והיא אחת מחמש הגדולות ביותר מבין החברות הציבוריות בסקטור זה ● הרכישה תתבצע באמצעות מיזוג משולש הופכי, כלומר לתוך חברה ייעודית שלישית שתקים אדלר לצורך הרכישה

פרויקט של דירה להשכיר ברמת השרון / צילום: רפי דלויה

"דירה להשכיר" רוצה את הקרקע שלכם: יוזמת מהלך להפקעת קרקעות פרטיות

בצעד חריג מבקשת החברה הממשלתית שעוסקת בשכירות לטווח ארוך להגדיל את מגוון השטחים ברשותה ● משרד המשפטים: "מטה הדיור ומינהל התכנון תמכו במהלך, ואנחנו הסכמנו שניתן לקדם את ההצעה מבחינה משפטית"

פינטק / איור: Shutterstock

כך סטארט-אפ ישראלי יתחבר ישירות למוסדות פיננסיים בחו"ל

הפלטפורמות האינטרנטיות הגדולות שינו את העולם ● אובר, איביי, אמאזון ועוד מאפשרות נקודת מפגש ענקית ושוק ישיר שמחבר לקוחות עם סוחרים קטנים וטרפו את הקלפים לתמיד ● ועכשיו מגיע תור עולם הפיננסים ● האזינו לפודקאסט "דוח פינטק" - פרק אחרון לעונה

תומאס קוק / צילום: ריק פינדלר, רויטרס

אחרי 180 שנה: חברת התיירות תומאס קוק קרסה

החברה פרסמה הצהרה היום לפנות בוקר לפיה, חרף מאמציה על מנת להציל את החברה מול משקיעים פוטנציאליים, היא כשלה במציאת מקורות כספיים ● מדובר בקריסה השלישית בשבועות האחרונים של חברה הקשורה לתיירות, לאחר קריסת שתי חברות הלואו קוסט הצרפתיות XL ו-Aigle Azur

בני גנץ / קרדיט צילום: שריה דיאמנט

לקראת הפגישה אצל הנשיא: פגישה של גנץ עם ראשי העבודה-גשר

הפגישה נערכה במשרדי "כחול לבן" בתל-אביב, ולפי הודעת המפלגה "הם דנו בעקרונות ותפיסות העולם אותם ברצונם לקדם. הוסכם בין הצדדים כי ייערכו פגישות המשך בין הגורמים המקצועיים לצורך קידום שיתוף הפעולה"

משלוח מאמזון/ צילום: Shutterstock  א.ס.א.פ קרייטיב

האתר החדש של אמזון בישראל הוא פיילוט משודרג ובכל זאת תוכלו למצוא בו כמה מבצעים שווים

מי מהרשתות ישראליות באתר הסחר המקוון מציעה הצעת ערך אטרקטיבית לצרכנים, מי עדיין מתמודדת עם חבלי לידה, ומי עדיין ממתינה עם השקת הפעילות שלה? ● בדיקת "גלובס"

אריה דרעי באירוע ההשקה של קמפיין ש"ס / צילום: יעקב כהן, יח"צ

דרעי: ש"ס תמשיך להיות בצד של נתניהו. נקודה.

יו"ר ש"ס אריה דרעי מצהיר מפורשות כי הוא דבק בשותפות עם נתניהו ובבלוק של מפלגות הימין והחרדים. בהצהרה שמסר בישיבת הסיעה בכנסת ● "אני קורא לבני גנץ, ראש הממשלה קרא לך לשבת בארבע עיניים. חבל שלא הסכמת. עוד לא מאוחר. העם רוצה את זה"

אשר לוי, מנכ"ל אורבוטק / צילום: איל יצהר

מכירת אורבוטק: תגמולים של 15 מיליון דולר לשני בכירי החברה בשנה החולפת

אשר לוי, המנכ"ל לשעבר, ומחליפו עמיחי שטימברג זכו לשכר של יותר מ-7 מיליון דולר כל אחד בשנת הכספים 2019, בחלקו בונוס עבור מכירת החברה תמורת כ-3.3 מיליון דולר

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: לא נמליץ על אף אחד אבל אסור עוד בחירות בגלל ריב ילדותי מי יהיה ראשון, שילכו מכות מצידי

הדברים האלה נאמרו לאחר ישיבת סיעה בת כמה שעות ● שר הביטחון לשעבר פסל את האפשרות לשבת עם המפלגות הערביות: החרדיות הן יריב פוליטי, הרשימה המשותפת - אויביים של ממש; "נשב בצד השני של המתרס"

אבי שטרנשוס, מנכ"ל חברת מידרוג / צילום: יח"צ

אבי שטרנשוס מונה למנכ"ל מידרוג במקומו של ערן היימר

וגם: רדוור מבקשת להקצות לרועי זיסאפל מניות חסומות בשווי כ-2.1 מיליון דולר ● צבי לנדאו מימש אופציות ומכר מניות סולאראדג' ברווח של כ-2.2 מיליון דולר ● מבנק לאומי למיטב דש: תמר יסעור מצטרפת לדירקטוריון בית ההשקעות

שרון שפורר / צילום: שלומי יוסף

"נשרפו לי הפיוזים": לשכת עוה"ד ואפי נוה ישלמו לשרון שפורר 70 אלף שקל

זאת כהוצאות משפט, לאחר שתביעת לשון הרע שהוגשה על-ידם נדחתה לאחרונה ● "אם אתם רואים עשן כרגע שעולה מת"א, זה הפיוזים שנשרפו לי", כתבה שפורר בפייסבוק בתגובה

איתן כבל/ צילום:איל יצהר

החיים אחרי הפוליטיקה: התפקיד החדש של ח"כ ויו"ר ועדת הכלכלה לשעבר איתן כבל

כבל ימונה לדירקטור בשותפות רותם אנרגיה ● צפוי לקבל שכר חודשי קבוע של 12 אלף שקל בתוספת מע"מ שישולמו ע"י השותף הכללי, בנוסף לכתבי אופציה ● כבל: "הפרויקט של רא"מ משלב את כל מה שאני מאמין ומקדם במשך השנים, ובראש ובראשונה הפתרון הסביבתי"

אמזון/ צילום: Shutterstock :

הענקית נחתה: אמזון השיקה את הפעילות שלה בישראל, אבל בינתיים רק באנגלית

אמזון השיקה היום לראשונה את הפעילות הקמעונאית המקומית שלה: מסחר מקוון מישראל לתוך ישראל תחת תוכנית Local Delivery ● למרבה האכזבה ועל אף הציפיות הגדולות, ההשקה הראשונית מתבצעת בשפה האנגלית, כשההערכות הן כי האתר בעברית יעלה בתוך שבועות

פקק על כביש 471 / צילום: גיא ליברמן

25 מיליארד שקל זה לא מספיק: כמה המדינה צריכה להשקיע בתחבורה כדי להעלות את הפריון

אם רק נעמוד פחות בפקקים, הפריון של הכלכלה הישראלית יגדל בצורה משמעותית ● כמה משמעותית? שגם השקעה של 25 מיליארד שקל בשנה עדיין תהיה משתלמת

ריץ פלאזה, ניו יורק. לשעבר של יצחק תשובה  / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

השוק מתקרב לשיא? למשקיעים הזרים ירד התיאבון והם נפטרים מנדל"ן אמריקאי

הרבעון השני של שנת 2019 היה הראשון מאז 2013 שבו המשקיעים מכרו יותר נכסים מאשר קנו ● "הנדל"ן האמריקאי מתומחר ברמה גבוהה מאוד כעת, ואנשים חושבים שאנחנו קרובים לשיא השוק", אומר אחד המומחים בתחום