גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כוחן האמיתי של הרשתות הפרטיות

"גלובס" חושף לראשונה את נתוני נילסן על נתחי השוק האמיתיים של הרשתות הפרטיות: בעוד שבזירה הארצית הן מחזיקות כ-20% מהשוק, בבחינה אזורית מתגלה שבירושלים קו-אופ ישראל ורמי לוי הם גדולים יותר משופרסל ובתל-אביב לחצי חינם יש 11% מהשוק. אין פלא שהרשתות הגדולות חיות בפחד מתמיד > אילנית חיות

הרשתות הפרטיות (ששתיים מהן הפכו לציבוריות) כבר מזמן נמצאות על הכוונת של הרשתות הגדולות - שופרסל ורבוע כחול. אפילו מהלך מגה בעיר של רבוע כחול מכוון אליהן. אבל אם במבט מלמעלה על השוק בישראל הן מחזיקות יחד בנתח כולל של כ-20%, בפילוח אזורי מתגלה כוחן האמיתי הגבוה בעשרות מונים: הן מגלגלות מאות מיליוני שקלים כל אחת, והמחזור של כמה מהן כבר מתקרב למיליארד שקל. אין פלא איפה, שהמאבק בינן לבין הרשתות הגדולות ואף בינן לבין עצמן, רק הולך ומתעצם.

בחתך של תתי-אזורים כוחן רב עוד הרבה יותר. "בגלל הפיתוח הממוקד שלהן, הן שולטות בתתי-אזורים כמו השריף בעיירה: חצי חינם באזור חולון-בת-ים, סופר דוש בבת-ים, רמי לוי בירושלים, יינות ביתן בראש העין ויוחננוף ברחובות. כך לדוגמא, הסופרמרקט של כהן בנתיבות עושה יותר מ-50% מהשוק בנתיבות. הרשתות ניסו להיכנס לערים כאלה קטנות וקשה להן", אומר תמיר בן שחר מצ'מנסקי בן-שחר, משרד לייעוץ אסטרטגי שיווקי וקמעונאי.

"הם צעירים, נמרצים, מלאי התלהבות ואמביציוזיים. היתרון הגדול שלהם הוא שאין להם עלויות כי הם קטנים. בעבר הם לא פלשו אחד לאזור של השני אבל כתוצאה מההתרחבות נפרצו כל הסכרים, האזורים כבר לא מוגדרים ומתחילה מלחמה", אומר ספק גדול בשוק.

ירושלים:

הרשתות הפרטיות מובילות

כוח הרשתות הקטנות חזק במיוחד באזור ירושלים. נתח השוק שבו מחזיקות קו-אופ ישראל ורמי לוי יחד, משתווה לנתח השוק הארצי של רשת שופרסל ועומד על 37%.

לפי נילסן, שופרסל אומנם עדיין מובילה את השוק באזור ירושלים עם נתח שוק של 29% ברבעון השלישי השנה, אך נתח זה נמוך משמעותית מהנתח הארצי של הרשת.

השחקן השני בגודלו בירושלים הוא קו-אופ ישראל, המחזיק בנתח שוק של 21%. רבוע כחול ורמי לוי תופסים את המקום השלישי עם נתח שוק כספי של 16% כל אחת. חשוב לציין שנתח השוק של רמי לוי מושג באמצעות שבעה סניפים בלבד באזור, לעומת 20 סניפים ויותר של המתחרים.

בכלל, בניתוח של ארבעה רבעונים אחרונים, שופרסל לא הצליחה להגדיל את כוחה באזור ירושלים ואילו רבוע כחול איבדה מעט נתחי שוק לטובת המינימרקטים הפרטיים: מנתח שוק כספי של 19% ברבעון האחרון ב-2006 לעומת נתח כספי של 16% ברבעון השלישי השנה. באותה תקופה גדל נתח השוק של המינימרקטים הפרטיים מ-11% ל-13%.

צפון:

המינימרקטים פורחים

התופעה המעניינת ביותר באזור הצפון היא פריחתם של המינימרקטים הפרטיים, במקביל לעובדה ששום רשת פרטית משמעותית לא צמחה בו.

בעוד המינימרקטים הפרטיים מחזיקים בנתח שוק ארצי של כ-10%, באזור הצפון הם החזיקו בשנה האחרונה בנתח שוק יציב של 25% ותפסו את המקום השני בגודלו בשוק אחרי שופרסל.

לעומתם, כוח הרשתות הפרטיות באזור קטן יחסית ועומד על 8% לעומת נתח שוק ארצי של כ-20%. ויתרה מכך, לאף אחת מהן אין נתח שוק בולט. עם זאת, נתח השוק של הרשתות הפרטיות גדל מ-6% ברבעון השלישי ב-2006 ל-8% ברבעון השלישי השנה.

לדברי בן-שחר, מקור כוחם של מינימרקטים הפרטיים הוא בחתך סוציו-אקונומי נמוך יותר של האוכלוסייה. "ככל שהמאפיינים הסוציו-כלכליים נמוכים יותר, כך נתח הקניות במכולת ובמינימרקט ליד הבית גדול יותר", הוא אומר.

כוחה של רשת שופרסל בצפון גבוה משמעותית מכוחה בארץ וברבעון השלישי השנה היא החזיקה בנתח שוק כספי של 44%. ברבעון הראשון השנה שופרסל אומנם הצליחה להגדיל את נתח השוק שלה ל-46% אבל הדבר לא החזיק לאורך זמן ונתח השוק שלה היום זהה לנתח השוק שבו החזיקה ברבעון האחרון ב-2006. לעומתה, כוחה של רשת רבוע כחול בצפון נמוך מכוחה הארצי וברבעון השלישי השנה היא מחזיקה בנתח שוק כספי של 20%.

תל-אביב:

רבוע כחול מובילה

האזור היחיד בארץ שבו רבוע כחול מצליחה לקחת את ההובלה משופרסל הוא אזור תל-אביב. ברבעון השלישי השנה החזיקה רבוע כחול בנתח שוק כספי של 32% באזור, לעומת נתח שוק כספי של 30% שבו החזיקה רשת שופרסל.

בניתוח ארבעת הרבעונים האחרונים, ירד נתח השוק של רבוע כחול מ-35% ברבעון האחרון ב-2006 ל-32% ברבעון הראשון השנה ומאז שמרה הרשת על יציבות בנתח השוק שלה. לעומתה, נתח השוק של שופרסל התחזק בתקופה המקבילה מ-28% ברבעון האחרון ב-2006, ל-30% ברבעון השלישי השנה.

תל-אביב היא גם אחד המעוזים של רשת חצי חינם. נתח השוק שלה באזור כפול מנתח השוק הממוצע שלה בארץ, ועומד על 11% לעומת כ-5.3%. במשך כל השנה האחרונה הצליחה חצי חינם לשמור על יציבות בנתח השוק שלה באזור.

"זכי (זכי שלום, מנכ"ל ומבעלי רשת חצי חינם, א"ח) הוא ליגה אחרת מכולם. הצורה שבה הוא עורך את הסחר והמלאי שהוא מחזיק קדימה. יש לו קור רוח וקו מאוד ברור. הוא לא מזגזג. הוא יצר את הבידול הזה גם בפני הספקים וגם בפני המתחרים. הוא לא רואה אותם ממטר. עושה מה שטוב לו וזהו", אומר ספק גדול בשוק.

שחקן בולט נוסף באזור תל-אביב הוא סופר דוש, רשת פרטית הפועלת מהעיר בת-ים בלבד. לפי נילסן, ברבעון השלישי של השנה החזיק סופר דוש בנתח שוק כספי של 5% לעומת נתח שוק כספי של 4% שבו החזיק ברבעון האחרון ב-2006.

לדברי ספקים, בתחום העיר בת-ים בלבד, סופר דוש מוביל את השוק, עם שלושה סניפים בלבד, בהפרש עצום מהמתחרים. שופרסל שנטשה את העיר בת-ים לפני כארבע שנים, שבה לפעול בה רק לפני כחודשיים עם פתיחת סניף של זול פה בעיר.

יתר רשתות השיווק בתל-אביב מחזיקות יחד בנתח שוק כספי של 10% שגדל מעט בשנה האחרונה. ואילו המינימרקטים הפרטיים מחזיקים בנתח שוק כספי של 8%.

חיפה:

שופרסל כמעט מונופול

כוחה החזק ביותר של רשת שופרסל הוא במחוז חיפה שבו היא החזיקה ברבעון השלישי של השנה בנתח שוק כספי של 54%, לעומת נתח שוק ממוצע של 37% שבו היא מחזיקה בארץ. בשנה האחרונה שופרסל אף הצליחה להגדיל את נתח השוק שלה באזור מ-52% ברבעון האחרון ב-2006 ל-54% ברבעון השני וברבעון השלישי השנה.

לדברי בן-שחר, מקור כוחה של שופרסל בחיפה הוא ברכישת קלאב מרקט.

"קלאב מרקט החלה את חייה באזור חיפה והקריות ששם הייתה לה שליטה עם עשרות סניפים קטנים שעברו לשופרסל. הממונה על ההגבלים טעתה בגדול כאשר היא לא יצרה מצב שבו לא תהיה שליטה של רשת אחת באזור הזה. המעניין יותר הוא שבמחוז חיפה יש מעט מאוד שחקנים פרטיים. השחקנים שאנחנו מכירים מהדרום או מירושלים, עדיין לא חצו את קו חדרה - נתניה", אומר בן-שחר.

רשת רבוע כחול היא אומנם השחקן השני בגודלו באזור חיפה אבל נתח השוק שלה באזור נמוך משמעותית מנתח השוק הארצי שלה ועומד ברבעון השלישי של השנה על 18% לעומת כ-23%. בנוסף, בשנה האחרונה איבדה רבוע כחול נתחי שוק באזור, באופן הדרגתי, מ-21% ברבעון האחרון ב-2006, לכאמור, 18% ברבעון השלישי השנה.

שחקן נוסף בחיפה הוא מחסני להב שבהסתכלות ארצית כמעט ולא רואים את נתחי השוק שלו אבל בחיפה הוא מחזיק בכל השנה האחרונה, באופן יציב, בנתח שוק כספי של 3%. ברבעון הראשון השנה אף הצליח מחסני להב להגדיל את נתח השוק שלו ל-4%.

כוחה של רשת טיב טעם באזור חיפה גדול מעט יותר מכוחה בארץ. ברבעון השלישי השנה החזיקה טיב טעם בנתח שוק כספי של 1.8% באזור, ירידה יחסית בהשוואה לרבעון האחרון ב-2006 שבו החזיקה הרשת בנתח שוק של 2.1%.

כוחם של המינימרקטים הפרטיים באזור חיפה גדול מעט מכוחם בארץ ועומד על כ-12% מהשוק ואילו כוחן של יתר רשתות השיווק נמוך יותר מכוחן בארץ ועומד על כ-8%. עם זאת, רשתות השיווק הצליחו להגדיל בשנה האחרונה את כוחן מ-6% ברבעון האחרון ב-2006 לכאמור, 8% ברבעון השלישי השנה.

בדרום:

מחסני השוק גוברת על ביתן

שני שחקנים פרטיים בולטים באזור הדרום: יינות ביתן ומחסני השוק, המחזיקים יחד, בחלקים שווים, בנתח שוק כספי של 14%. בשנה האחרונה רשמה רשת מחסני השוק עלייה בנתחי השוק שלה, על חשבון יינות ביתן. נתח השוק הכספי של הרשת גדל באופן הדרגתי, מ-5% ברבעון האחרון ב-2006 ל-7% ברבעון השני והשלישי השנה. לעומתה, נתח השוק של יינות ביתן ירד מ-9% ברבעון השלישי ב-2006, ל-7% ברבעון השלישי השנה.

"נחום ביתן הוא קמעונאי הגון, לא קל ולא פשוט, שיודע לנהל סחר. הוא יודע מה קורה בשטח ולא בונה את האסטרטגיה שלו רק על מחיר. האתגר הגדול שלו עכשיו הוא לבלוע את שתי הרכישות שהוא עשה: יד יצחק וסופר רמה. אם הוא יעשה את זה כראוי, הוא שיחק אותה בגדול. בדירוג שלי הוא מתקרב לזכי שלום", אומר ספק גדול בשוק על נחום ביתן, מנכ"ל ובעלים של רשת יינות ביתן.

כוחה של שופרסל בדרום נמוך אך במעט מכוחה בארץ ועומד על 36% מהשוק, ואילו כוחה של רבוע כחול גבוה מכוחה בארץ ועומד על 28% מהשוק. שתי הרשתות, שופרסל ורבוע כחול, איבדו מעט מנתח השוק שבו החזיקו ברבעון האחרון ב-2006.

נתח השוק של טיב טעם בדרום גבוה מנתח השוק הארצי שלה ועומד על 2%. עם זאת, בשנה החולפת רשמה טיב טעם ירידה הדרגתית בנתח השוק שלה מ-2.9% ברבעון האחרון ב-2006, ל-2% ברבעון השלישי השנה.

כוחן של הרשתות העצמאיות האחרות בדרום נמוך משמעותית מכוחן הארצי ועומד על כ-8% מהשוק באזור לעומת כ-14% מהשוק בארץ. גם כוחם של המינימרקטים הפרטיים באזור נמוך מכוחם הארצי ועומד על 8% מהשוק באזור לעומת 10% מהשוק בארץ.

מרכז:

הרשתות העצמאיות פורחות

פריחת הרשתות העצמאיות באזור המרכז גבוהה באופן מיוחד. ברבעון השלישי של השנה החזיקו הרשתות העצמאיות ב-33% מהשוק. השחקנים הבולטים במרכז הם חצי חינם, יינות ביתן ורשתות רבות אחרות המחזיקות, כל אחת, בנתחי שוק קטנים שכוחם מצטבר.

השחקנית הגדולה ברשתות העצמאיות היא רשת חצי חינם המחזיקה בנתח שוק כספי יציב של 10%. גם יינות ביתן, המחזיקה בנתח שוק כספי של 7%, שומרת על יציבות בנתח השוק שלה בשנה האחרונה. מקור עיקר כוחה של יינות ביתן במרכז הוא ברכישת רשת יד יצחק שהחזיקה לבדה בנתח שוק כספי של 6% באזור.

טיב טעם מחזיקה בנתח שוק של 2% ואילו יתר הרשתות העצמאיות מחזיקות יחד בנתח שוק של 14%. נתח השוק של שופרסל במרכז שווה לנתח השוק הארצי: 37%. נתח השוק של רבוע כחול נמוך מנתח השוק הארצי שלה אך עומד באופן יציב בשנה החולפת על 22%.

באופן יחסי, המינימרקטים הפרטיים במרכז הם שחקן קטן המחזיק בנתח שוק כספי של 6%. לשם השוואה נזכיר, כי המינימרקטים הפרטיים מחזיקים בצפון ברבע מהשוק ואילו בממוצע הארצי הם מחזיקים ב-10% מהשוק.

עוד כתבות

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

קרן המטבע חותכת בפעם נוספת את תחזית הצמיחה לישראל

קרן המטבע צופה צמיחה של 3.1% לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 3.3%, שגם היא הונמכה בחודש אפריל ● בנוסף, קרן המטבע חתכה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית ל-3% בלבד בצל מתיחות הסחר בין סין לארה"ב ● התחזית הנוכחית שפרסמה קרן המטבע משקפת האטה בקרב 90% מהכלכלות בעולם

שואשי קיאננגואו / צילום: רויטרס Jason-Lee

הדרך החדשה של סין לאסוף מידע על אנשים: תרגום של מידע פומבי מ-65 שפות שונות

במערב חוששים כי הממשל הסיני אוסף מידע ונתונים באמצעות טכנולוגיות סלולר, אך מחקרים חדשים מעלים כי הריגול כולל גם שימוש בטכנולוגיות פשוטות יחסית

קצא"א / צילום: שלומי יוסף

איציק לוי מונה למנכ"ל קצא"א

לוי, שמכהן כמ"מ המנכ"ל, נבחר בתום הליך פומבי שנערך בפני ועדת איתור שמינה הדירקטוריון במאי האחרון ● זו הפעם הראשונה שמתקיים הליך פומבי לבחירת מנכ"ל קצא"א

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סופטבנק במגעים עם ג'יי.פי מורגן לחבילת חילוץ ל-WeWork

לפי דיווח של CNBC, אחת האופציות היא שסופטבנק יזרים הון לחברה בתמורה למניות, וג'יי.פי מורגן יספק לה חוב ● ג'יי.פי מורגן מנהל מגעים עם 100 משקיעים לגבי אפשרות להשתתף בחבילת החילוץ

חליפות החלל של אנדר ארמור / צילום: Virgin Galactic

אנדר ארמור חושפת: אלה חליפות החלל שעיצבנו לריצ'ארד ברנסון

אנדר ארמור משתפת פעולה עם וירג'ין גלאקטיק, חברת הטיסות הפרטיות לחלל בשליטת ריצ'ארד ברנסון, בקולקציה שלמה של לבוש חלל שהיא, על פי טענת אנדר ארמור, "הראשונה שנוצרה במיוחד עבור אסטרונאוטים פרטיים"

הקשיות של רשת לנדוור / צילום: חי דורני

המשבר האקולוגי הכריע: רשת לנדוור נפטרת מכל קשיות הפלסטיק

ל"גלובס" נודע כי רשת בתי הקפה מוותרת על קשיות הפלסטיק שלה ותשלים בקרוב העברה של כל הרשת לקשיות מקרטון ● ככל הידוע, מדובר על רשת המסעדות הראשונה בישראל שמבצעת מהלך כזה בפריסה ארצית

אג"ח ירוקות / צילום: שאטרסטוק

אג"ח ממשלת ישראל - גן עדן למשקיעים זרים

כניסת ישראל למדד האג"ח הממשלתי העולמי WBGI רק מחזקת את הסיבות שיש למשקיעים הישראלים והזרים להחזיק כיום אג"ח ישראלי בתיק ההשקעות

ג'ניפר אניסטון / צילום: Mario Anzuoni, רויטרס

בפחות מ-24 שעות: 7 מיליון עוקבים לפרופיל האינסטגרם של ג'ניפר אניסטון

השחקנית, שהתפרסמה בסדרת הקאלט "חברים", הצטרפה אתמול לראשונה לרשת החברתית והצליחה לשבור את האינטרנט ● לתמונה הראשונה שפרסמה, בה היא מופיעה לצד חבריה מהסדרה, יש כבר כמעט 9 מיליון לייקים

אמיר אוחנה, נעמה יששכר / צילום: כדיה לוי, רויטרס

פרשת נעמה יששכר: האם הסמכות להסגרת ההאקר הרוסי נתונה בידי שר המשפטים?

בג"ץ קבע בעבר כי "בידי השר הכוח שלא להסגיר, אך רק בנסיבות מיוחדות וכבדות-משקל" ● האם מקרה שבו אזרחית ישראלית מוחזקת כבת-ערובה ברוסיה על החזקת כמות מינימלית של סמים קלים, כקלף מיקוח נגד הסגרת האקר רוסי לארה"ב, נחשב לנסיבות כאלה?

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

משרד הבריאות ערך שימוע לארומה ת"א; הערכה: הבעיה הייתה במקרר

(עדכון) - הרשת סוגרת עד להודעה חדשה את הסניף ברחוב מנחם בגין בת"א, לאחר ששני לקוחות שאכלו בו כריך וסלט טונה אושפזו אמש בשל תגובה אלרגית ● בנוסף הוחלט לבצע החלפה של מוצרי הטונה בכל הסניפים ולערוך בדיקת מעבדה וביקורת על כלל המוצרים ● "נפרסם את התוצאות בשקיפות לציבור"

בני גנץ בכנס התאחדות התעשיינים / צילום: אלעד מלכה

גנץ והרמטכ"ל כוכבי ייפגשו "לאור ההתפתחויות האזוריות”

הפגישה נערכת לאור בקשתו של ח"כ בני גנץ ובאישור רה"מ ושר הביטחון בנימין נתניהו ● ב-23 באוקטובר יפקע המנדט שמחזיק נתניהו להרכבת הממשלה

טרודו עם בוחרים פוטנציאלים /צילום: רויטרס

החרדות הכלכליות של תושבי קנדה ינצחו בבחירות בעוד שבוע

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ויריבו השמרן אנדרו שיר נושאים עיניים לפרברי טורונטו, שמהם תבוא ההכרעה בבחירות בשבוע הבא • אף שתמונות ישנות של טרודו מחופש לשחור עלולות לפגוע בתמיכה בו, מה שמעניין את הבוחרים הם מחירי הדיור ומס שמייקר את הנסיעה

גיל גזית/ צילום: איל יצהר

גיל גזית, נעמי אנוך ואבי בניהו מצטרפים לאס. אר אקורד של עדי צים

עדי צים עצמו, בעל השליטה בחברה, סיים את כהונתו בדירקטוריון החברה והחל לשמש כמנהל אשראי וסחר לקוחות

הדמיית החניון של התחנה המרכזית של צפון ירושלים   / צילום: חברת מוריה, מורדגן

דניה סיבוס נבחרה להקים את התחנה המרכזית של צפון ירושלים

המרכז התחבורתי הצפוני של הבירה יכלול מסוף נוסעים וחניון למאות אוטובוסים שמעליהם גג בתצורת גינה ירוקה ● הפרויקט נאמד ב-212 מיליון שקל ● החניון יביא לפינוי חניון האוטובוסים שפועל בסמוך לבנייני האומה

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

נזקי הסנדוויץ' המורעל: לצרכנים יש זיכרון קצר, אבל לא בטוח שזה יעזור במקרה של ארומה ת"א

אשפוז לקוחות ארומה ת"א שאכלו כריך טונה עלול לגרום לחברה נזק תדמיתי שעוד מוקדם להעריכו ● מומחים מעריכים שכעת הדילמה היא בין עורכי הדין שמפחדים מתביעות לבין יועצי התקשורת שמציעים שקיפות ● ועד כמה נלקח הזיכרון הקצר של הצרכנים בניהול המשבר? ● ניתוח גלובס

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

תגובה אלרגית חריפה לטונה: שני אנשים אושפזו לאחר שאכלו בסניף ארומה ת"א

שני בני אדם שאכלו טונה בסניף ארומה ברחוב מנחם בגין בת"א טופלו במרכז הרפואי איכילוב ● אישה בת 41 במצב קשה מאוד לאחר שאיבדה את הכרתה והייתה במצב של שוק עמוק ● השני הוא גבר בן 34 שהגיע לקבל טיפול עקב כאבי ראש ודפיקות לב מואצות ● המקרים דווחו למשרד הבריאות

טראמפ וארדואן / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

השווקים לא התרגשו מהאיום של טראמפ "להרוס את כלכלת טורקיה", ומה חושב על זה ארדואן?

נשיא ארה"ב שלף את הנשק החביב עליו בעקבות המתקפה הצבאית של טורקיה בצפון סוריה ● מה כוללות הסנקציות, איך הגיב עליהן הקונגרס, ולמה הלירה הטורקית ובורסת איסטנבול דווקא עלו ● וגם מה כתב ארדואן ל"וול סטריט ג'ורנל" על המתקפה בסוריה

עבדאללה מלך ירדן / צילום: רויטרס

דיווח: חכירת השטחים בצופר מידי הירדנים תוארך בחצי שנה

לפי דיווח בגלי צה"ל, השטחים החקלאיים באזור נהריים יוחזרו לידי ירדן בעוד פחות מחודש ● בירדן מכחישים את הפרסומים

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בכירים במטבע של פייסבוק במאמר מיוחד: למה ליברה תעודד חדשנות ותחרותיות

הדיון סביב המטבע הדיגיטלי ליברה נעדר פעמים רבות את היתרונות של המבנה המבוזר שלו, שתיטיב עם החברות ועם הצרכנים

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה בירידות קלות בוול סטריט; המכירות הקמעונאיות בארה"ב הפתיעו לרעה בספטמבר

המכירות הקמעונאיות בחודש ספטמבר בארה"ב ירדו ב-0.3%, בניגוד לתחזיות לעלייה של 0.3%, והירידה הראשונה מזה 7 חודשים ● בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות לרבעון השלישי ● בורסות אירופה ננעלו ביציבות ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית