גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מעט מתניידים, הרבה תחרות: האם הרעש סביב ניידות המספרים היה מוצדק?

אף שמדובר בכ-6,000 מתניידים בלבד, מרביתם בין חברות הסלולר - נראה שכן. המהלך פקח את עיני הלקוחות וגרם להם לבדוק את החוזים שהם חתומים עליהם, ואילו המפעילות נכנסו ללחץ והחלו לתת הצעות אטרקטיביות יותר. את המנצחות והמפסידות בתחרות נוכל להכתיר רק בעוד מספר חודשים, אך כבר היום יכול משרד התקשורת לטפוח לעצמו על השכם

6,073, איש, לפי נתוני משרד התקשורת, החליפו את חברת התקשורת שלהם עד יום רביעי, תוך שהם לוקחים איתם את מספר הטלפון שלהם. 5,172 מתוכם עברו מחברה סלולרית אחת לשנייה, ו-901 בין בזק ל-HOT.

האם זה הרבה? האם מעט? קשה לדעת אחרי זמן כה קצר, אך כמה דברים בכל זאת למדנו מהשבוע האחרון, ובראשם, שזה אפשרי. אפשר לכפות על חברות התקשורת חוקים המיטיבים עם הצרכנים, רק צריך לרצות. לאור התחרות על כל לקוח, זה הזמן לעשות שופינג, לבדוק ולנדוד לחברה אחרת (מבלי לחתום על תקופת התחייבות), ואם לא לנדוד, לפחות לשפר עמדות מול הספק הקיים.

ואכן, הצרכן הישראלי שידוע כבלתי נאמן וכמאמץ חידושים זריז, לא המתין זמן רב. מדיווחי הספקיות השונות, שאחרי כן "הונמכו" על-ידי משרד התקשורת, עולה כי כבר ביום הראשון לניוד נרשמו עומסים כבדים במרכזי השירות של הספקיות הסלולריות. מצידנו נעיד שניסיון לברר פרטים ביום הראשון למהלך באורנג' ובסלקום עלה בתוהו לאחר המתנה מייאשת. גידול בהתעניינות במעבר תוך שדרוג המכשיר הרגישו גם יצרניות הסלולר, כפי שמתאר מיקי ברקן, מנכ"ל סוני אריקסון ישראל: "יש בזה היגיון. אנשים שהולכים עם מכשיר במשך שנתיים ויכולים כעת לעבור לחברה אחרת ולשדרג את המכשיר, קופצים על ההזדמנות".

אם להאמין לדיווחי המפעילות, כולן מרוצות - ב-HOT מרוצים עד הגג מ"שיעורי מעבר שעולים על הציפיות", בבזק מדווחים על מספרים נמוכים לעומת ההערכות, במירס מספרים על עלייה של 100% בפנייה למוקד המכירות של החברה, בסלקום טוענים שזכו למספר הניודים הגבוהה ביותר בענף, בפלאפון יצאה בהצהרה כי היא המנצחת הגדולה לאחר היום הראשון לניידות ובאורנג' דואגים להשמיע כי הם שמחים עד מאוד מהמתרחש עד כה.

תוך שמדגישים כי רבים מהמתעניינים במסלולים בימים האחרונים, אינם בהכרח "מתעקשים" על לקיחת המספר הישן עמם, אלא רואים פתח לשינוי.

גם ההתחייבות נתונה למו"מ

ספקיות התקשורת דאגו לצאת במבצעים מפתים במהלך החודשים האחרונים ולהחתים את לקוחותיהן על התחייבות דרקונית למשך שנים. באותיות הקטנות מצוינים דמי היציאה, אולם מסתבר שיש מקום למו"מ. לדברי נריה בר, סמנכ"ל לקוחות בחברת פלאזול (pelezol.co.il) המאפשרת השוואת מסלולים באמצעות תוכנה ייחודית, לקוח 'משתלם' צריך לדאוג לכך שהחברה החדשה תשתתף בעלויות המעבר ותישא עבורו גם בעלות דמי היציאה.

"חלון ההזדמנויות שנפתח לצרכנים מהווה פתח לשיפור תנאים מול הספק הנוכחי - מה שחשוב הוא לא "ליפול" למסלולי ההתחייבות בעידן בו התחרות שנוצרה תמשיך לפעול לטובת הצרכן".

בר מדגישה כי יש להפריד את התחייבות התשלומים על מכשיר הטלפון לעומת ההתחייבות למסלול השיחות: "זמן אוויר הוא מצרך שיש להתייחס אליו בנפרד מבלי לחשוש להיפרד מספק בגלל הסדר תשלומים עתידי עבור מכשיר הטלפון".

לעניין זה מדגישים באורנג' כי בעת מעבר לספק אחר לא ניתן להמשיך לשלם על מכשיר מבלי לרכוש זמן אוויר. המעבר כרוך בהתנתקות טוטאלית מהחברה ולפיכך בהסדר יתרת התשלומים (כלומר, סגירת החוב בתשלום אחד). בסלקום מציגים עמדה מתירנית וטוענים כי בדומה לכל עסקת מכר אחרת, לקוח שבוחר לעבור ספק, יוכל להמשיך לשלם את יתרת התשלומים על המכשיר באמצעות כרטיס אשראי.

גם בפלאפון מדגישים כי ניתן להמשיך לשלם על המכשיר באמצעות כרטיס האשראי אולם כדאי לזכור כי בשל השוני בטכנולוגיות, למכשיר הטלפון אין ערך ברשת סלולארית אחרת, גם הטכנולוגיה של מירס ייחודית לה - בכל אופן - ניתן להמשיך לשלם על המכשיר בנפרד. במשרד התקשורת הובטח לבדוק מדיניות לעניין אולם כרגע מדגישים כי הסוגיה נתונה להסכם ההתקשרות מול הספק).

להסתכל על כל התמונה

כפי שהכריזה אורנג' במסיבת עיתונאים שערכה זמן קצר לפני כניסתו לתוקף של חוק הניוד, בין המרוויחים הגדולים מהחוק אמורים להיות בעלי העסקים, בעיקר הקטנים והבינוניים, שעד כה נשארו נאמנים לחברת התקשורת שלהם רק כדי לא לאבד את מספר הטלפון המוכר שלהם.

ואכן, מומחים לייעוץ עסקי מציעים לעסקים לנצל את ההזדמנות ולבחון מעבר לספקית תקשורת אחת, כאשר המטרה היא להפיק את המיטב מפורמט ה-One Stop Shop. לדברי אבי פרץ, מנכ"ל חברת ESG פתרונות אפקטיביים המתמחה בייעוץ עסקי לחיסכון בעלויות. לדבריו, תוכנית עסקית מוצלחת עשויה להוביל להוזלה של כ-20% בהוצאות התקשורת המשולמות לספקיות הסלולר, לצד קיצור תקופת ההתחייבות ל-24 חודשים ומטה: "על בית העסק לבחון במה כרוכה הפרת ההסכם - תוך דגש על קנס היציאה כפרמטר מהותי, ולבדוק מה ניתן לקבל מהספק החדש".

מיכאל פנחס, סמנכ"ל הנדסה באגיניקס תקשורת, המספקת ייעוץ תקשורת לעסקים, מדגיש כי כיום יותר מ-90% מהארגונים העסקיים מאריכים את ההסכם הקיים ולא מחליפים ספק גם בתום תקופת ההתחייבות. "הסיבה לכך היא שורה של חסמים וביניהם תופעת "חוזה מתגלגל" בעקבות הוספת מכשירים חדשים במהלך תקופת ההסכם, עלויות בגין החלפת המכשירים וציוד נלווה, ובעייתיות שעלולה להיווצר לארגונים המחזיקים ב"מספרים רציפים" - בשל מספרים "רדומים" שאינם "בני נדידה".

כל השירותים אצל ספקית אחת

פרץ צופה שהתעריפים יירדו, מה שמחדד את הצורך במו"מ מקצועי. לדבריו, מומלץ לאחד את מתן כל שירותי התקשורת תחת חברה אחת, עם דגש על חיסכון בהוצאות: "כיום הנטייה היא להתמקד רק ברבע מהפרמטרים המופיעים בחשבונית, ובראשם תעריף עבור שיחות, דמי השימוש, עלות הציוד ומשלוח SMS. בעסקה כוללת חשוב למצות את יתר ההוצאות ובהן שיחות בינלאומיות (רומינג), גלישה באינטרנט ו-DATA, שירותי ביטוח והשתתפות עצמית, ציוד נלווה, חבילה פנים ארגונית, הנחה על אביזרים ועוד".

גם פנחס צופה שמגמת התכנסות השירותים תחת ספק אחד צפויה בקרוב: "יש לזכור שסל שירותים קושר את הלקוח לספק ומקשה על נדידה למתחרה. למרות שכיום בעסקים הגדולים מחלקים את תחומי התקשורת השונים לכמה ספקים - אחד לתקשורת קווית, אחר לבינלאומית, שירותי מרכזייה ועוד, אני מאמין שבטווח הקרוב המגמה תהיה לאחד את השירותים על-ידי קבוצת תקשורת גלובלית. במגזר העסקים הקטנים והבינוניים כבר רואים בבירור את המגמה של מתן שירותי תקשורת כוללים. זאת, לאור ההצלחה היחסית של חברות כמו נטוויז'ן-ברק, סמייל-012 לעסקים, תדיראן-טלקום, בזק בינלאומי ועוד, בחדירה למגזר זה עם שירותים של One Stop Shop. עם הסרת החסמים הרגולטורים ופתיחה מלאה של שוק התקשורת לתחרות, המגמה תתרחב".

פנחס מסביר כי "מטריית שירותים" היא תהליך חיובי לשני הצדדים. "בהיבט של ספקיות התקשורת, היתרון ברור בכיוון של הכנסת מנועי צמיחה חדשים, שימור לקוחות, הקטנת שיעורי הנטישה וחיסכון בהוצאות התפעוליות. הארגוניים העסקיים ייהנו מהוזלה משמעותית בעלויות התקשורת, שיפור השירות וריכוז הטיפול על-ידי גורם אחד בארגון". לדבריו, ניתן לחסוך עד 30% בהתקשרות מול ספק אחד אך בתוך כך הוא מדגיש את מידת הזהירות שיש לנקוט בהיבט החוזי, "בשל החשש המוצדק של הכנסת כל הביצים לסל אחד".

לדברי פנחס, עסקים קטנים הם "הפוטנציאל החם" כיום. הסיבה לכך הוא הפער בתעריפי השיחות של עסקים קטנים לעומת גדולים. "הפערים מגיעים למאות אחוזים, למשל תעריף של 6.6 אג' במשרד ממשלתי מול 40 אג' תעריף לדקה בארגון עסקי. "המרדף אחר העסקים הקטנים מצד ספקיות התקשורת הוא ברור, משום שמדובר במשתמשים כבדים שמכניסים סכומים נכבדים משיחות יוצאות ונכנסות".

הקרב האמיתי של בזק

למרות שהדיון התקשורתי נע בעיקר סביב ספקיות הסלולר, יש להפנות את אור הזרקורים גם לענף הטלפון הקווי - בו שולטת כיום בזק. פנחס מעריך שתוך שלוש שנים תאבד בזק עד 25% מלקוחותיה במגזר הפרטי והעסקי. נזכיר שהתחרות במגזר העסקי מגוונת יותר בשל ריבוי הספקיות לשירות (באמצעות רישיון מפ"א - מפעיל פנים ארצי), שמציעות גם תגמול עבור שיחות נכנסות. ללקוח הפרטי עומדת בעיקר האפשרות לעבור לשירותי הטלפון של HOT - הללו משתלמים בעיקר במסגרת חבילה משולשת הכוללת גם את הטלוויזיה בכבלים ואת שירותי האינטרנט.

בזק, שמחזיקה כיום ב-90% מלקוחות הטלפון הקווי עלולה למצוא עצמה במצב נוח למדי עם ירידה לנתח של 85% מכלל הלקוחות, משום שאז, בעקבות הקלות של הרגולאטור, תתאפשר לה כניסה לתחרות והצגת "תוכנית מגרה" שוודאי מחכה לשעת הכושר. גורמים בבזק לא מכחישים כי ירידה בכמות הלקוחות לא תהיה בעוכרי החברה אולם זו לא תעודד באופן יזום.

המטרה: לא צרכת, לא שילמת

לצד הניידות המספרית, פועל משרד התקשורת לקיצור תקופת ההתחייבות ולניתוק הזיקה בין מכשיר הטלפון לתשלום עבור השיחות. לדברי ד"ר יחיאל שבי, דובר משרד התקשורת, בקרוב יחויבו החברות להתרעה של 30 יום טרם העלאת בתעריפים, יחול איסור העלאת תעריפים במסלולי התחייבות ומינואר 2009 כל התוכניות ישווקו לפי תעריפי חיוב לשנייה (ולא דקה או 12 שניות). בנוסף, על החברות יהיה להנפיק חשבונית פשוטה לפי תו תקן חדש שנבחן במשרד התקשורת.

לדבריו, המשרד ימשיך לפעול כדי לקדם את מדיניותו הצרכנית "לא צרכת - לא שילמת", ויסיר כל חסם הפוגע בתחרות בענף וביכולתו של המנוי לבחור באופן חופשי את המסלול והחברה האופטימאליים עבורו.

ניוד

עוד כתבות

התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

וירוס הריאות המסתורי בסין: מניות יצרניות תרופות בעלייה, חברות הנסיעות בירידה

מספר המאובחנים זינק מתחילת השבוע פי שלושה ל-218 ● הנגיף שהתפרץ במרכז סין, התפשט במספרים קטנים ליפן, דרום קוריאה ותאילנד ● בעקבות חששות שהועלו שסין מסתירה היקף ההתפשטות, הנשיא שי ג'ינפינג קרא: "לפרסם מידע בצורה מהירה ולהעמיק את השת"פ הבינלאומי"

יפתח רון טל / צילום: יוסי וייס חברת החשמל

920 מיליון שקל הועברו לחברת החשמל להסדרת החוב הפלסטיני

החוב הכולל של הפלסטינים לחברת החשמל הגיע ערב ההעברה ל-1.7 מיליארד שקל ● בעקבות המהלך, חברת החשמל תפסיק את הניתוקים היומיים באספקת החשמל ללקוחותיה בשטחי הרשות הפלסטינית

האחים צביקה ויוסי ויליגר, בעלי ויליפוד / צילום: איל יצהר, גלובס

עינת פלד, מנהלת בונז'ור של אסם, בדרך להתמנות לתפקיד מנכ"לית וילי פוד

(עדכון) - יבואנית המזון הציבורית דיווחה הבוקר לבורסה כי מנכ"ל החברה מיכאל לובושיץ הודיע על התפטרותו אחרי שנתיים בתפקיד ● וילי פוד נחשבת לחברה מאתגרת בשל מערכת היחסים עם בעלי השליטה בה, האחים צביקה ויוסי ויליגר

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

צפו: החל משפט ההדחה של דונלד טראמפ בסנאט

עם פתיחת משפטו של דונלד טראמפ בסנאט, נחשפת אסטרטגיית ההגנה שלו: כתב האישום אינו טוען שהנשיא הפר חוק כלשהו ולכן אין לו כל בסיס חוקי ● התובעים הדמוקרטים: טראמפ מגלם את חלום הבלהות של האבות המייסדים ● סקר: רוב קטן של האמריקאים תומך בהדחת טראמפ

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

עליות שערים במדדים בתל אביב; שפיר הנדסה קופצת ב-6%; שיכון ובינוי ב-4%

טבע בולטת בירידות של 1% ● מניית סאמיט מזנקת יותר מ-7% במחזור גדול מהרגיל; אלוני חץ וגב ים מרכזות עניין ● הבורסות בעולם מתאוששות לאחר הירידות אמש בעקבות חששות מהתפשטות נגיף הקורונה

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

מכריזה מלחמה על דקטלון: פוקס משיקה רשת מוצרי ספורט חדשה משלה

קבוצת האופנה תקים רשת חדשה בשם "Just Sport" שתתחרה בשחקניות הוותיקות בענף כמו מגה ספורט • זוהי הפעם הראשונה זה שנים שקבוצת פוקס מפתחת רשת עצמאית משלה

תקשורת דור 5 - הדלק לכלכלה של העשור הבא / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סלקום סירבה לאפשר לגולן טלקום ואקספון שדרוג טכנולוגי מול אפל

במסגרת המתיחות ביחסים בין החברות, גולן טלקום ואקספון קיוו שסלקום תיקח על עצמה שדרוג מול אפל שיאפשר לשתיהן לספק שיחות על גבי האינטרנט ● בסוף שתיהן נאלצות למצוא פתרון עצמאי לסוגיה

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

המסחר בת"א הסתיים בעליות שערים קלות; מניות האנרגיה הירוקה ממשיכות להיחלש

ת"א 35, ת"א 125 ות"א 90 עלו בכ-0.1% ● קדימהסטם זינקה לאחר שדיווחה על מו"מ מתקדם עם הדסית לעדכון והרחבת הרישיונות ● אנרג'יקס ואנלייט איבדו גובה ● קרן פימי חתמה עם קמהדע על הסכם מחייב להשקעה נוספת של 25 מיליון דולר

מיקי גנור ואבריאל בר יוסף / צילומים: כדיה לוי, אביב חופי

אבריאל בר-יוסף נחקר ארבעה ימים ברצף, הפרקליטות נאבקת להשאיר את מיקי גנור בישראל

אבריאל בר-יוסף הוא החשוד הבכיר היחיד בפרשת הצוללות שטרם התקבלה לגביו החלטה ● הפרקליטות ערערה על החלטת המדינה לאפשר למיקי גנור לצאת מישראל תוך הפקדת ערבות ● נציג המדינה בדיון: "אם גנור רוצה לברוח, כל מה שהוא צריך לעשות זה לטוס, יש לו רכוש ודרכון גרמני"

הנהר הסודי של כאן 11 / צילום: צילום מסך, כאן11

דעה: נהר סודי? לא בדיוק. איך מתייחסת כיל בדוחות הכספיים לתופעה ומה באמת צריך להדאיג

מהדורת החדשות של "כאן 11" התיימרה לחשוף אתמול נהר חדש בישראל ● הצילומים אומנם היו מרהיבים, אך מדובר בתופעה שנחקרה בעבר ואפילו הופיעה כבר בדוחות כיל ● השאלה שצריכה להטריד אותנו לא עוסקת באם מדובר בגילוי חדש או ישן, אלא בזיהום הסביבה שיוצרת כיל ● דעה

מייסדי סניק: אסף חפץ, דני גרנדר, וגיא פודחרני  / צילום:  Snyk

סניק גייסה 150 מיליון דולר לפי שווי של מיליארד דולר

בסך-הכול גייסה החברה, שמפתחת מערכת שמאתרת ליקויי אבטחה והפרות רישוי בקוד ומתקנת אותם, כ-250 מיליון דולר

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס / צילום: Steve Marcus, רויטרס

דוחות נטפליקס: עקפה את תחזיות הרווח, פספסה בגידול במנויים בארה"ב

הרווח הנקי ברבעון הרביעי זינק פי ארבעה ל-587 מיליון דולר, וההכנסות צמחו ב-30% ל-5.47 מיליארד דולר ● הגידול במספר המנויים בארה"ב עומד על 550 אלף, מתחת לציפיות ל-589 אלף מנויים נוספים ● נטפליקס הצליחה לעקוף את הציפיות לעלייה במספר המנויים הגלובליים

דני כהן, קרן ויולה / צילום: תמוז רחמן

משקיע ההון סיכון: "אני לא אשקיע בסטארט-אפ שאין לו שיווק גאוני"

דני כהן, שותף מנהל בקרן ההון סיכון ויולה, שובר את המיתוס וטוען: "חברה צריכה קודם כל שיווק מעולה - ורק אחר-כך מוצר טוב" ● הוא גם מתנגד לתפיסת הסטארט-אפיסט הצעיר: "בחברות הגדולות שהשקענו בהן, היזמים מעל גיל 40" ● מתוך הפודקאסט של ערן גפן "חצי שעה של השראה"

פרויקט מחיר למשתכן ביבנה / צילום: אייל פישר

מחיר למשתכן מקשה על בעלי דירות בפריפריה למכור את דירותיהם

כך עולה מסקירת הכלכלנית הראשית של האוצר לחודש נובמבר 2019 ● הצעירים שוברים שיאי רכישת דירות, אבל במשכנתאות גבוהות; משפרי הדיור מתקשים למכור את דירות היד השנייה שלהם; ואילו המשקיעים עוסקים בעיקר במכירת דירות

דונלד טראמפ נואם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

טראמפ בדאבוס: מזהיר מ"נביאי זעם" אקלימיים ומצטרף ליוזמת נטיעת טריליון עצים

בנאום שהוקדש להצגת השיפור שחל במצבה הכלכלי והחברתי של ארה"ב תחת כהונתנו, ציין הנשיא האמריקאי את העלייה במספר המועסקים במדינה, את העלייה ההדרגתית בשכר ומדדים נוספים המצביעים על שיפור כלכלי, לצד שינוי תמונת הסחר העולמית בעקבות המאבק עם סין

“רובע החדשנות” בב”ש / הדמיה: HQ אדריכלים

באר שבע רוצה להקים רובע חדשנות. לא ברור מי יתקצב אותו

העירייה תגדיר ותפתח אזור ממוקד שישמש נקודת מפגש מרכזית, האוניברסיטה ובית החולים יורידו גדרות ומשרדי הממשלה יעסקו ביחסי ציבור • תוכנית "רובע החדשנות" של בירת הנגב שמבקשת ליצור "אקוסיסטם" לרעיונות פורצי דרך נחשפת וחושפת בטן רכה: חוסר במימון

איילת שקד ונפתלי בנט בגוש עציון / צילום: מפלגת ימינה

לחץ פוליטי בימין על נתניהו להחיל ריבונות בבקעת הירדן: "‏המבחן היחיד הוא המעשה"

שר הביטחון בנט: "אני קורא לרה"מ להביא להצבעת הממשלה ביום ראשון הקרוב צו להחלת הריבונות, ‏ואחר-כך להביא את הצו לאישור הכנסת ביום שלישי" ● ח"כ האוזר מכחול לבן: "בקעת הירדן לא מעניינת את נתניהו"

רוני מילוא / צילומ: תמר מצפי

חברת הנשק הגיאורגית שינזדה תובעת מיליונים מרוני מילוא: "הבריח נכסים"

לטענת החברה, מילוא העניק ללא תמורה לבתו דירה בת"א ובית במושב שדה ורבורג, מחשש כי יינתן לרעתו פסק דין במסגרת סכסוך קודם שניטש בין הצדדים ● עוד נטען כי מילוא ושותפו שנתבע יחד עמו הסתירו מהחברה כספים בסך 10 מיליון שקל שקיבלו מהחברות אלביט ורפאל

השפעה ניכרת על מצב החיסכון הפנסיוני  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

השנה הכי טובה לחוסכים לפנסיה מאז 2009: איפה הכי השתלם לשים את הכסף ומי הקרנות המנצחות

התשואות הענפיות הממוצעות שרשמו אפיקי החיסכון לטווח ארוך בשנה שעברה היו בשיעורים שבין 11.25% ל-12.7%, ורבים מהגופים בתחום אף הצליחו להכות את השיעורים הגבוהים האלה ● מנתונים שאסף "גלובס" עולה כי הקרנות הוותיקות רשמו תשואות שנתיות גבוהות במיוחד ועקפו את החדשות

נת"צ בתל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

נוהגים בניגוד לחוק בנתיבי תחבורה ציבורית? בתל אביב תקבלו קנס של 500 שקל, זה מה שיקרה לכם בחיפה

נתוני האכיפה של עיריית ת"א ל-2019, שהגיעו לידי "גלובס", חושפים כי חלה ירידה במספר הנהגים הפרטיים שנוסעים בנתיבים בניגוד לחוק • אלא שת"א היא החריגה, ובשאר הרשויות הגדולות - דוגמת ירושלים, חיפה ורמת גן - לא מוצאים לנכון לאכוף, והאוטובוסים עומדים בפקק עם כולם