גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מעט מתניידים, הרבה תחרות: האם הרעש סביב ניידות המספרים היה מוצדק?

אף שמדובר בכ-6,000 מתניידים בלבד, מרביתם בין חברות הסלולר - נראה שכן. המהלך פקח את עיני הלקוחות וגרם להם לבדוק את החוזים שהם חתומים עליהם, ואילו המפעילות נכנסו ללחץ והחלו לתת הצעות אטרקטיביות יותר. את המנצחות והמפסידות בתחרות נוכל להכתיר רק בעוד מספר חודשים, אך כבר היום יכול משרד התקשורת לטפוח לעצמו על השכם

6,073, איש, לפי נתוני משרד התקשורת, החליפו את חברת התקשורת שלהם עד יום רביעי, תוך שהם לוקחים איתם את מספר הטלפון שלהם. 5,172 מתוכם עברו מחברה סלולרית אחת לשנייה, ו-901 בין בזק ל-HOT.

האם זה הרבה? האם מעט? קשה לדעת אחרי זמן כה קצר, אך כמה דברים בכל זאת למדנו מהשבוע האחרון, ובראשם, שזה אפשרי. אפשר לכפות על חברות התקשורת חוקים המיטיבים עם הצרכנים, רק צריך לרצות. לאור התחרות על כל לקוח, זה הזמן לעשות שופינג, לבדוק ולנדוד לחברה אחרת (מבלי לחתום על תקופת התחייבות), ואם לא לנדוד, לפחות לשפר עמדות מול הספק הקיים.

ואכן, הצרכן הישראלי שידוע כבלתי נאמן וכמאמץ חידושים זריז, לא המתין זמן רב. מדיווחי הספקיות השונות, שאחרי כן "הונמכו" על-ידי משרד התקשורת, עולה כי כבר ביום הראשון לניוד נרשמו עומסים כבדים במרכזי השירות של הספקיות הסלולריות. מצידנו נעיד שניסיון לברר פרטים ביום הראשון למהלך באורנג' ובסלקום עלה בתוהו לאחר המתנה מייאשת. גידול בהתעניינות במעבר תוך שדרוג המכשיר הרגישו גם יצרניות הסלולר, כפי שמתאר מיקי ברקן, מנכ"ל סוני אריקסון ישראל: "יש בזה היגיון. אנשים שהולכים עם מכשיר במשך שנתיים ויכולים כעת לעבור לחברה אחרת ולשדרג את המכשיר, קופצים על ההזדמנות".

אם להאמין לדיווחי המפעילות, כולן מרוצות - ב-HOT מרוצים עד הגג מ"שיעורי מעבר שעולים על הציפיות", בבזק מדווחים על מספרים נמוכים לעומת ההערכות, במירס מספרים על עלייה של 100% בפנייה למוקד המכירות של החברה, בסלקום טוענים שזכו למספר הניודים הגבוהה ביותר בענף, בפלאפון יצאה בהצהרה כי היא המנצחת הגדולה לאחר היום הראשון לניידות ובאורנג' דואגים להשמיע כי הם שמחים עד מאוד מהמתרחש עד כה.

תוך שמדגישים כי רבים מהמתעניינים במסלולים בימים האחרונים, אינם בהכרח "מתעקשים" על לקיחת המספר הישן עמם, אלא רואים פתח לשינוי.

גם ההתחייבות נתונה למו"מ

ספקיות התקשורת דאגו לצאת במבצעים מפתים במהלך החודשים האחרונים ולהחתים את לקוחותיהן על התחייבות דרקונית למשך שנים. באותיות הקטנות מצוינים דמי היציאה, אולם מסתבר שיש מקום למו"מ. לדברי נריה בר, סמנכ"ל לקוחות בחברת פלאזול (pelezol.co.il) המאפשרת השוואת מסלולים באמצעות תוכנה ייחודית, לקוח 'משתלם' צריך לדאוג לכך שהחברה החדשה תשתתף בעלויות המעבר ותישא עבורו גם בעלות דמי היציאה.

"חלון ההזדמנויות שנפתח לצרכנים מהווה פתח לשיפור תנאים מול הספק הנוכחי - מה שחשוב הוא לא "ליפול" למסלולי ההתחייבות בעידן בו התחרות שנוצרה תמשיך לפעול לטובת הצרכן".

בר מדגישה כי יש להפריד את התחייבות התשלומים על מכשיר הטלפון לעומת ההתחייבות למסלול השיחות: "זמן אוויר הוא מצרך שיש להתייחס אליו בנפרד מבלי לחשוש להיפרד מספק בגלל הסדר תשלומים עתידי עבור מכשיר הטלפון".

לעניין זה מדגישים באורנג' כי בעת מעבר לספק אחר לא ניתן להמשיך לשלם על מכשיר מבלי לרכוש זמן אוויר. המעבר כרוך בהתנתקות טוטאלית מהחברה ולפיכך בהסדר יתרת התשלומים (כלומר, סגירת החוב בתשלום אחד). בסלקום מציגים עמדה מתירנית וטוענים כי בדומה לכל עסקת מכר אחרת, לקוח שבוחר לעבור ספק, יוכל להמשיך לשלם את יתרת התשלומים על המכשיר באמצעות כרטיס אשראי.

גם בפלאפון מדגישים כי ניתן להמשיך לשלם על המכשיר באמצעות כרטיס האשראי אולם כדאי לזכור כי בשל השוני בטכנולוגיות, למכשיר הטלפון אין ערך ברשת סלולארית אחרת, גם הטכנולוגיה של מירס ייחודית לה - בכל אופן - ניתן להמשיך לשלם על המכשיר בנפרד. במשרד התקשורת הובטח לבדוק מדיניות לעניין אולם כרגע מדגישים כי הסוגיה נתונה להסכם ההתקשרות מול הספק).

להסתכל על כל התמונה

כפי שהכריזה אורנג' במסיבת עיתונאים שערכה זמן קצר לפני כניסתו לתוקף של חוק הניוד, בין המרוויחים הגדולים מהחוק אמורים להיות בעלי העסקים, בעיקר הקטנים והבינוניים, שעד כה נשארו נאמנים לחברת התקשורת שלהם רק כדי לא לאבד את מספר הטלפון המוכר שלהם.

ואכן, מומחים לייעוץ עסקי מציעים לעסקים לנצל את ההזדמנות ולבחון מעבר לספקית תקשורת אחת, כאשר המטרה היא להפיק את המיטב מפורמט ה-One Stop Shop. לדברי אבי פרץ, מנכ"ל חברת ESG פתרונות אפקטיביים המתמחה בייעוץ עסקי לחיסכון בעלויות. לדבריו, תוכנית עסקית מוצלחת עשויה להוביל להוזלה של כ-20% בהוצאות התקשורת המשולמות לספקיות הסלולר, לצד קיצור תקופת ההתחייבות ל-24 חודשים ומטה: "על בית העסק לבחון במה כרוכה הפרת ההסכם - תוך דגש על קנס היציאה כפרמטר מהותי, ולבדוק מה ניתן לקבל מהספק החדש".

מיכאל פנחס, סמנכ"ל הנדסה באגיניקס תקשורת, המספקת ייעוץ תקשורת לעסקים, מדגיש כי כיום יותר מ-90% מהארגונים העסקיים מאריכים את ההסכם הקיים ולא מחליפים ספק גם בתום תקופת ההתחייבות. "הסיבה לכך היא שורה של חסמים וביניהם תופעת "חוזה מתגלגל" בעקבות הוספת מכשירים חדשים במהלך תקופת ההסכם, עלויות בגין החלפת המכשירים וציוד נלווה, ובעייתיות שעלולה להיווצר לארגונים המחזיקים ב"מספרים רציפים" - בשל מספרים "רדומים" שאינם "בני נדידה".

כל השירותים אצל ספקית אחת

פרץ צופה שהתעריפים יירדו, מה שמחדד את הצורך במו"מ מקצועי. לדבריו, מומלץ לאחד את מתן כל שירותי התקשורת תחת חברה אחת, עם דגש על חיסכון בהוצאות: "כיום הנטייה היא להתמקד רק ברבע מהפרמטרים המופיעים בחשבונית, ובראשם תעריף עבור שיחות, דמי השימוש, עלות הציוד ומשלוח SMS. בעסקה כוללת חשוב למצות את יתר ההוצאות ובהן שיחות בינלאומיות (רומינג), גלישה באינטרנט ו-DATA, שירותי ביטוח והשתתפות עצמית, ציוד נלווה, חבילה פנים ארגונית, הנחה על אביזרים ועוד".

גם פנחס צופה שמגמת התכנסות השירותים תחת ספק אחד צפויה בקרוב: "יש לזכור שסל שירותים קושר את הלקוח לספק ומקשה על נדידה למתחרה. למרות שכיום בעסקים הגדולים מחלקים את תחומי התקשורת השונים לכמה ספקים - אחד לתקשורת קווית, אחר לבינלאומית, שירותי מרכזייה ועוד, אני מאמין שבטווח הקרוב המגמה תהיה לאחד את השירותים על-ידי קבוצת תקשורת גלובלית. במגזר העסקים הקטנים והבינוניים כבר רואים בבירור את המגמה של מתן שירותי תקשורת כוללים. זאת, לאור ההצלחה היחסית של חברות כמו נטוויז'ן-ברק, סמייל-012 לעסקים, תדיראן-טלקום, בזק בינלאומי ועוד, בחדירה למגזר זה עם שירותים של One Stop Shop. עם הסרת החסמים הרגולטורים ופתיחה מלאה של שוק התקשורת לתחרות, המגמה תתרחב".

פנחס מסביר כי "מטריית שירותים" היא תהליך חיובי לשני הצדדים. "בהיבט של ספקיות התקשורת, היתרון ברור בכיוון של הכנסת מנועי צמיחה חדשים, שימור לקוחות, הקטנת שיעורי הנטישה וחיסכון בהוצאות התפעוליות. הארגוניים העסקיים ייהנו מהוזלה משמעותית בעלויות התקשורת, שיפור השירות וריכוז הטיפול על-ידי גורם אחד בארגון". לדבריו, ניתן לחסוך עד 30% בהתקשרות מול ספק אחד אך בתוך כך הוא מדגיש את מידת הזהירות שיש לנקוט בהיבט החוזי, "בשל החשש המוצדק של הכנסת כל הביצים לסל אחד".

לדברי פנחס, עסקים קטנים הם "הפוטנציאל החם" כיום. הסיבה לכך הוא הפער בתעריפי השיחות של עסקים קטנים לעומת גדולים. "הפערים מגיעים למאות אחוזים, למשל תעריף של 6.6 אג' במשרד ממשלתי מול 40 אג' תעריף לדקה בארגון עסקי. "המרדף אחר העסקים הקטנים מצד ספקיות התקשורת הוא ברור, משום שמדובר במשתמשים כבדים שמכניסים סכומים נכבדים משיחות יוצאות ונכנסות".

הקרב האמיתי של בזק

למרות שהדיון התקשורתי נע בעיקר סביב ספקיות הסלולר, יש להפנות את אור הזרקורים גם לענף הטלפון הקווי - בו שולטת כיום בזק. פנחס מעריך שתוך שלוש שנים תאבד בזק עד 25% מלקוחותיה במגזר הפרטי והעסקי. נזכיר שהתחרות במגזר העסקי מגוונת יותר בשל ריבוי הספקיות לשירות (באמצעות רישיון מפ"א - מפעיל פנים ארצי), שמציעות גם תגמול עבור שיחות נכנסות. ללקוח הפרטי עומדת בעיקר האפשרות לעבור לשירותי הטלפון של HOT - הללו משתלמים בעיקר במסגרת חבילה משולשת הכוללת גם את הטלוויזיה בכבלים ואת שירותי האינטרנט.

בזק, שמחזיקה כיום ב-90% מלקוחות הטלפון הקווי עלולה למצוא עצמה במצב נוח למדי עם ירידה לנתח של 85% מכלל הלקוחות, משום שאז, בעקבות הקלות של הרגולאטור, תתאפשר לה כניסה לתחרות והצגת "תוכנית מגרה" שוודאי מחכה לשעת הכושר. גורמים בבזק לא מכחישים כי ירידה בכמות הלקוחות לא תהיה בעוכרי החברה אולם זו לא תעודד באופן יזום.

המטרה: לא צרכת, לא שילמת

לצד הניידות המספרית, פועל משרד התקשורת לקיצור תקופת ההתחייבות ולניתוק הזיקה בין מכשיר הטלפון לתשלום עבור השיחות. לדברי ד"ר יחיאל שבי, דובר משרד התקשורת, בקרוב יחויבו החברות להתרעה של 30 יום טרם העלאת בתעריפים, יחול איסור העלאת תעריפים במסלולי התחייבות ומינואר 2009 כל התוכניות ישווקו לפי תעריפי חיוב לשנייה (ולא דקה או 12 שניות). בנוסף, על החברות יהיה להנפיק חשבונית פשוטה לפי תו תקן חדש שנבחן במשרד התקשורת.

לדבריו, המשרד ימשיך לפעול כדי לקדם את מדיניותו הצרכנית "לא צרכת - לא שילמת", ויסיר כל חסם הפוגע בתחרות בענף וביכולתו של המנוי לבחור באופן חופשי את המסלול והחברה האופטימאליים עבורו.

ניוד

עוד כתבות

ונציה/ צילום:רויטרס

חוששים? בואו לפה. כך מדינות אירופה מנצלות את סחבת הברקזיט כדי לפתות את עשירי בריטניה

איטליה ומדינות אחרות באירופה חותכות מסים ומציעות תמריצים כדי לשכנע את העשירים לעבור לגור אצלן ● האי ודאות סביב פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי והחשש שמא ממשלה סוציאליסטית תחליף את השמרנים מחזקים את הפיתוי

מלך תאילנד ובת הלוויה שהודחה מתפקידה / צילום: Royal Household Bureau, רויטרס

מלך תאילנד הדיח את בת הלוויה שלו בשל "חוסר נאמנות"

מלך תאילנד מאהה וצ'יראלונגקון שלל מבת הלוויה שלו סינינט וונגווג'ירפקדי את הדרגות ואת התארים שלה ● בהודעה רשמית מטעם המלוכה נכתב כי סינינט ניסתה "לרומם את עצמה לאותו מעמד כמו המלכה"

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

אמסלם הבהיר: אבקש אישור ממנדלבליט לחתום על עסקת בזק

ביקום הודיעה כי היא צופה שעסקת בזק תיחתם עד 7 בנובמבר ● בסביבת שר התקשורת טוענים כי אין בכוונתו לעכב חתימה על העברת היתר השליטה בבזק, אך הוא רוצה לוודא שהיועמ"ש, בנוסף למחלקה המשפטית במשרד התקשורת, מאשרים לו לחתום

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בדיחה מאוד מסובכת להבנה: פארסת הברקזיט שברה שיאים חדשים

התמרונים הפוליטיים, העריקות התכופות והטריקים הפרלמנטריים, שנמשכים ברצף כבר יותר משלוש שנים, מעסיקים את המערכת הפוליטית באופן בלעדי כמעט, ושעדיין לא הביאו את בריטניה לפרוש מהאיחוד האירופי ● בעוד עשרה ימים אמורה בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי, אבל היא פשוט לא יכולה לקחת ברצינות את הבטחות ראש הממשלה הבריטי או כל גורם אחר

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

דיווח: סופטבנק תשתלט על WeWork

דיווחים ב"וול סטריט ג'ורנל" וב-CNBC מעלים כי סופטבנק עומדת להזרים לחברה 4-6 מיליארד דולר לפי שווי של 8 מיליארד דולר, אך קיימות סתירות לגבי מבנה העסקה - האם רוב הסכום ישמש לרכישת מניות או כהלוואה ● ב-WeWork יכריעו מחר בנושא, כשקיימות עוד אופציות מימון על השולחן

רומן זדורוב / צילום: חגי אהרון

למרות התחייבות שרת המשפטים, הפרקליטות סירבה לאשר בדיקות DNA נוספות על גופה של תאיר ראדה בזירת הרצח

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה ל"גלובס" כי "עד כה בוצעו מספר בדיקות ומעבר להן לא נמצא צורך בביצוע בדיקות נוספות" ● משרת המשפטים לשעבר, ח"כ איילת שקד, נמסר: "כל בדיקה שיכולה לשפוך אור ולתת מידע חדש צריכה להיעשות, מבלי לחסוך בכסף או בכוח אדם"

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס זינקה 31% על רקע תוצאות חדשות מניסוי במוצר המוביל שלה למחלת פברי

מניית פרוטליקס, המפתחת תרופות המבוססות על חלבונים אנושיים בתוך תאי צמח מהונדסים גנטית, משקפת שווי חברה של 108 מיליון שקל ● תוצאות ראשונות של הניסוי פורסמו בספטמבר 2018, אחרי 6 חודשי טיפול ב-16 חולי פברי, וכעת מתפרסמות תוצאות מטיפול באותם חולים במשך שנה

פרויקט תמ"א 38./ צילום: איל יצהר

הולנת"ע: סמכויות הוועדות המקומיות יורחבו והן יוכלו לאשר תוכניות לחיזוק מבנים ללא צורך בהיתר בנייה

הוועדה המליצה למועצה הארצית לתכנון ולבנייה לסיים את תמ"א 38 בעוד שלוש שנים, שבמהלכן בקשות להיתרים יטופלו כרגיל

ינקי קוינט / צילום: שלומי יוסף

רשות החברות משיקה תכנית הכשרה יוקרתית למנכ"לי החברות הממשלתיות בשיתוף עם אוניברסיטה מסין

התכנית היוקרתית לפיתוח מנהיגות פותחה על ידי רשות החברות הממשלתיות בשיתוף עם אוניברסיטאות תל-אביב ו-Ceibs בשנחאי ● התכנית מיועדת, בין היתר, לחשוף את המנכ"לים לתפיסות ניהוליות "שונות באופן מהותי מהנהוג בישראל", וכן לקדם נטוורקינג ● עלות התכנית נאמדת באלפי שקלים למשתתף

הפגנת נגד הברקזיט בלונדון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

הקרב על הברקזיט: הממשלה תנסה לאשר במהירות את הפרישה מהאיחוד

ממשלת בריטניה הציגה אמש בפרלמנט חוק שכולל פסקה המייתרת את הצורך בהצבעה על הפרישה ● הממשלה תנסה לקדם את החוק בקריאות שנייה ושלישית כדי לאשר אותו עד יום חמישי הקרוב, בשאיפה להוציא את בריטניה מהאיחוד עד 31 באוקטובר

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

מכה לג'ונסון: הפרלמנט עיכב הליך אישור הסכם ה"ברקזיט"

הפרלמנט הצביע, לראשונה אי פעם, בעד הסכם "ברקזיט" כלשהו, אך דחה את דרישת הממשלה לאשר אותו בחקיקת בזק ● המשמעות: ככל הנראה מועד ה"ברקזיט" יידחה אחרי ה-31 באוקטובר ●  הליש"ט ירדה ב-0.7% מול הדולר לאחר ההפסד בהצבעת לוח הזמנים

אנשים ממלאים את דיזנגוף סנטר ביום הבחירות לעיריות 2018 / צילום: שני מוזס

פדיונות הקניונים לא התרוממו בספטמבר: ראש השנה והבחירות לא הצליחו לעורר את ענף האופנה

יום השבתון בבחירות האחרונות לא הביא עמו בשורה למרכזי הקניות ונרשמה בו ירידה של כ-5% לעומת הבחירות הקודמות באפריל ● הפדיון היומי בספטמבר מציג ירידה של 0.7% ואילו בתקופת ראש השנה נרשמה ירידה של כ-4% בימים שקדמו לחג ביחס לשנה שעברה

משרדי חברת ADT ביקנעם / צילום: אתר החברה

יצרנית מכונות החיתוך ADT מיקנעם נמכרה לידי רוכש סיני בכ-30 מיליון דולר

קרן ההון סיכון הבורסאית תעוזה, שהחזיקה ב-18.9% ממניות ADT, דיווחה כי קיבלה בתמורה למניות שהיו ברשותה סכום של 5.9 מיליון דולר ● הרוכש הוא קונגלומרט ציבורי של חברות סיניות עם פעילות אסטרטגית להתפתחות העתידית של ADT

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה חיובית: ת"א 35 רשם עלייה של כ-0.5%, טבע זינקה ב-11%

ת"א 35 רשם עלייה של כ-0.5%, מדד ת"א 125 הוסיף כ-0.4% ות"א 90 עלה בכ-0.3% ● טבע זינקה ב-11% לאחר שאישרה רשמית את הדיווח על פשרה במסגרת פרשת האופיואידים בארה"ב, ומנייתה זינקה בוול סטריט ● פרוטליקס זינקה ב-32%

מפגינים בלבנון.  צילום: רויטרס

מהמס על הווטסאפ בלבנון ועד מחירי התחב"צ בצ'ילה: מה אפשר ללמוד מהמחאות החברתיות השבוע בעולם

שורה של גזירות כלכליות הוציאו המוני מפגינים לרחובות ביומיים האחרונים, מצ'ילה ועד לבנון מחו רבים על המצב הכלכלי והצליחו לסכל חלק מהצעדים הצפויים של הממשלות • איך התגלגל המס על הווטסאפ בלבנון לצעדי שקיפות מרחיקי לכת על ההון הציבורי ומה אפשר ללמוד מצ'ילה על מחירי תחבורה ציבורית ועל פנסיה

שרון בן צבי / צילום: גלי חרמון

ליאורה עופר ממנה סמנכ"לית שיווק חדשה בעופר השקעות

חברת עופר השקעות הודיעה על מינויה של שרון בן צבי, עד לאחרונה סמנכ"לית השיווק בקבוצת משולם לוינשטין, לתפקיד סמנכ"לית השיווק והנכסים בחברה ● וגם: חברת נטו של דודי עזרא תסתפק בתשלום מופחת מהחברה-הבת

העמוד של קפה עלית באמזון / צילום: צילום מסך

שטראוס החלה למכור קפסולות קפה באמזון ישראל

החנות המקוונת של שטראוס לשוק המקומי עלתה תחת השם "עלית", ולפי שעה ניתן למצוא בה רק מארזי קפסולות קפה תואמות נספרסו שמייצרת שטראוס, ולא מוצרים נוספים של החברה

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

טבע בדרך לסלק איום קיומי? "ההסדר המתגבש בפרשת האופיואידים - תרחיש טוב בהרבה מזה שהשוק ציפה לו"

עפ"י ההסדר המתגבש בפרשת משככי הכאבים, טבע תשלם 250 מיליון דולר במזומן ובעיקר תספק את התרופה נגד השפעת האופיואידים, בשווי של כ-23 מיליארד דולר, במשך עשור ● בלידר שוקי הון מסבירים כי "עלות הייצור עבור טבע היא 1.5-3 מיליארד דולר, סכום שהיא תמצא בקלות בתזרים המזומנים שלה" ● בפייפר ג'פרי אופטימיים פחות

דוכן של אינטל בסין / צילום: China Stringer Network, רויטרס

שבבים של תשואה: למה כדאי לשמור על חשיפה למניות שבבים

במהלך חמש השנים האחרונות הניבו מניות השבבים תשואת יתר משמעותית על מדד ה–S&P 500 ● גם במבט קדימה חברות הסקטור צפויות לבלוט בזכות חסמי כניסה גבוהים, חשיבות אסטרטגית, הערכות שווי הוגנות ורמות שווי נמוכות יחסית

לווייני תקשורת של סאטקום באפריקה  / צילום: אתר החברה

מניית סאטקום קופצת: חידוש חוזה בקונגו בכ-28 מיליון דולר לשלוש שנים

גילת טלקום, חברה-בת בבעלות מלאה של סאטקום, חידשה חוזה לאספקת שירותי תקשורת לוויינית עם חברת התקשורת וודאקום ● בסאטקום מציינים, כי הרווחיות התפעולית הממוצעת מהחוזה בקונגו בשנים הקודמות הייתה בשיעור של כ-30%