גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בשבחה של הבטן

יזמים מאוקספורד טוענים שפיתחו אלגוריתם החוזה הצלחה לסטארט-אפים. האמנם?

לעתים נראה כי תחזית לעתיד של סטארט-אפ הינה הימור לכל דבר.

גם אחרי שלושה תארים רצופים במנהל עסקים, ניסיון כמנכ"ל בחברות שונות ובדיקה יומיומית של חברות באינטרנט אני מרגישה לעתים כי חסרים לי נתונים לצפות הצלחה. הרי כדי להפוך רעיון למיזם מצליח דרושים מבחר קריטריונים, שחלקם מדידים וחלקם לא.

המיתולוגיה של עולם ההיי-טק מספרת ש-IBM יצרה קשר עם מיקרוסופט לאחר שהחברה הראשונה אותה ניסתה להשיג בטלפון באותו יום הייתה ביום חופש. האם יום החופש של החברה המתחרה יכול להיחשב ככישרון ניהולי יוצא דופן של ביל גייטס? האם ביום בו נוסדה מיקרוסופט יכול היה מישהו לנבא את שווי החברה לאחר שיחת הטלפון הגורלית מ-IBM?

מכאן, לימינו: צמד בוגרי אוקספורד טענו השבוע כי ביכולתם לקחת כל סטארט-אפ בתחילת דרכו ולנבא את הצלחתו בחמש השנים הראשונות. הטענה הזו כבר זיכתה את קיריל מאקארינסקי (21) ובוב גודסון (27) בסיקור תקשורתי ב"ניו-יורק טיימס" ובבלוג טקראנץ'.

השניים טוענים כי פיתחו מוצר הנקרא "חוזה סטארט-אפים" (start-up predictor) - אלגוריתם הנשען על בינה מלכותית ומודלים לקבלת החלטות - אשר באמצעותו ניתן יהיה לנבא את שווי החברה בעוד כחמש שנים.

המוצר אינו פתוח עדיין לקהל הרחב, אך מושקעים בו גורמים מוערכים, בהם מייסדי PayPal. נציגי חברות הון סיכון שונות כבר הטילו ספק בהצלחת התוכנה, אולם אף אחת מחוות הדעת לא התבססה על שימוש במוצר.

כשאני מנסה לחשוב על דו"חות הדיו-דיליג'נס שערכתי עבור חברות השקעות עד היום, קשה לי לאבחן אלמנט חוזר אחד אשר בגללו התקבלה החלטה האם להשקיע. לרוב מדובר במכלול נתונים כמו פוטנציאל גידול המוצר, ערכי השוק, עמידות היתרון התחרותי וכישורי היזמים להוביל את המהלכים הנכונים לחברה. כל מי שבדק אי פעם חברה לצורך השקעה יסכים איתי כי בלתי אפשרי לכמת ערכים כאלה לנוסחה. וזה עוד לפני שהכנסנו את תחושות הבטן.

לפני שנתיים ערכתי דו"ח דיו דיליג'נס להשקעה בחברה בחו"ל. טסתי, חקרתי, ניתחתי את נתוני השוק, למדתי את ספרי החברה ולבסוף אף סקרתי את כל אפשרויות הגידול למיזם. את כל זה הכנסתי לספר ערוך היטב, ושלחתי למשקיע שהזמין את הבדיקה.

הייתי משוכנעת שאקבל מכתב תודה על הבדיקה המקיפה, אבל במקום זאת קיבלתי שיחת טלפון שאזכור כל חיי. המשקיע התקשר אלי עצבני משדה התעופה ושאל אותי שאלה אחת שלא מצא לה תשובה בדו"ח המפורט: "מה הבטן שלך אומרת?"

והוא צדק. מרבית ההשקעות הטובות התחילו מרעיון עסקי לא מבוסס והרגשת בטן נכונה.

בחדר הישיבות שלנו תלויות תעודות של גיוסים מוצלחים לחברות שהיום הן שם דבר בעולם העסקים; חברות שהגיעו לחדר הזה לראשונה עם יזם או שניים ורעיון יצירתי. בשבוע שעבר התחיל יזם את הפרנטציה שלו במלים "אולי אני מטורף, אבל יש לי רעיון". ביקשתי ממנו להסתכל על התעודות שעל הקיר. מיד אחרי ששחרר קריאות התפעלות מהסכומים הסברתי לו משהו חשוב: כל אחת מהחברות הללו התחילה מיזם לחוץ, שבפרזנטציה הראשונה שלו ניסה להוכיח לעולם שהוא לא מטורף.

אני לא יודעת להכניס ערכים כמותיים של סטארט-אפ לנוסחה, ולהחליט מיד האם הוא יצליח. אני גם לא בטוחה מהן התכונות שצריך יזם כדי להגשים את החלום הסטארט-אפ בצורה הטובה ביותר. אני מאמינה ביתרון תחרותי, צוות נכון והמון מזל. מודה.

וכן, קשה לי להאמין שאפליקציה תגרום לי לשנות את הדרך בה אני בודקת חברות. "פורמולת מידאס" נכונה לאנשים שלא מתרגשים כמוני משינויי השוק המתהווים.

מניסיוני, רק אלגוריתם אחד נכון תמיד לתחום ההשקעות. זהו למעשה ציטוט של יזם וותיק שהסביר לי, כמה ימים לפני חתימה על אקזיט, מהו סוד ההצלחה לה חיכה שנים: "צריך להיות במקום הנכון, בזמן הנכון והכי חשוב - לדעת שאתה שם". אני עדיין מחכה לאלגוריתם שיפענח עבורי את שלושת המשתנים הללו.

עוד כתבות

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

ניחושים פיננסיים ועונשם: על הטעות ישלם הציבור הרחב

תופעות רבות שלא היו מוכרות בעבר, כמו ריבית שלילית, מחייבות ניחושים כדי להעריך את השפעותיהן ● ואולם, כשהמנחשים לא נדרשים לשלם מחיר על הניחוש, את מחיר הטעות עוד ישלם הציבור הרחב ● בשנת 2020 כדאי לעקוב באופן שוטף אחרי הפוליטיקה, כי היא זו שתקבע את כיוון השווקים

גדעון סער / צילום: שלומי יוסף

איך נסגור את הגירעון בתקציב? גדעון סער חושף את משנתו הכלכלית והמדינית

שנתיים וחצי לאחר שחזר לפוליטיקה, גדעון סער מתכונן לקרב על הנהגת הליכוד ● בראיון ל"גלובס" הוא אומר כי הוא לא מעלה על דעתו שלא יתקיימו פריימריז בליכוד אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, ומסביר איך הדברים שייעשה יוציאו את ישראל מהבעיות בהן היא נמצאת

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סאקלר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"

דניאלה פיק בקמפיין החדש של Yes / צילום: רותם לבל

סקר הפרסומות: דניאלה פיק ו-yes כבשו את הצמרת

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין הכי מושקע בשבוע החולף - הפרסומת לפליי קארד עם השקעה של 1.2 מיליון שקל

אלשטיין. “ישראלים רוצים לדעת את התוכניות שלך מראש ולעשות שורטים" / צילום: כפיר זיו

אדוארדו אדלשטיין לא כועס על נוחי דנקנר ולא מתחרט שהשקיע מיליארדים בישראל. למרות ההפסדים

"אין שום מקום אחר בעולם שבו יש לך 55% מהמניות ולא מזמינים אותך לישיבת דירקטוריון" ● למרות ההפסדים, החובות, החיכוכים עם הרגולטורים והעזיבות של מקורביו, יו"ר אי.די.בי אדוארדו אלשטיין בטוח שהוא במקום הנכון: "העסקים שקניתי הם כמו יצירת אמנות שמשאירים לדורות הבאים"

שר התיירות יריב לוין / צילום: יהודה עשור, יח"צ

במידה ולא תוקם ממשלה, מענקי משרד התיירות לחברות תעופה נמצאים בסכנה

האם תקציב המענקים לחברות התעופה (250 אלף אירו לקו בשנה) יסתיים כבר בחודש הבא? ● לפי שר התיירות: "אם לא תקום ממשלה זה אוי ואבוי. התנופה בענף התיירות נמצאת בסכנה ענקית אם ניכנס ל-2020 בלי תקציב התוצאה המיידית תהיה שתקציב השיווק ייעלם"

דן בודנר, מנכ"ל ורינט / צילום: איל יצהר

הלחץ עבד: ענקית הטכנולוגיה ורינט מתפצלת לשתי חברות - אזרחית וביטחונית

הפיצול מגיע מספר חודשים לאחר שבעלת מניות מיעוט בחברה טענה שאין סינרגיה בין העסקים, אך ורינט דחתה את טענותיה ● למתחרה נייס זה עבד היטב: ב-2015 היא יצאה מהתחום הביטחוני ומאז שווייה יותר מהוכפל

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

בקשה לדיון נוסף בפסק-הדין שעורר את "סערת אפרופים"

חברת "ביבי כבישים ועפר" הגישה בקשה לקיים דיון נוסף בפסק-הדין של ביהמ"ש העליון שהכריע לרעתה בסכסוך על עשרות מיליוני שקלים עם רכבת ישראל. לטענתה, מדובר בפסק-דין המהווה "שינוי דרמטי" ● בכתבה שפורסמה ב"גלובס" מוקדם יותר השבוע טענו משפטנים בכירים אחרת

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כתבי האישום עשויים לשים קץ לשלושה עשורים של עסקאות צוללות בין ישראל לגרמניה

לאחר החשדות שפורסמו בהרחבה בשנתיים האחרונות, גרמניה הכניסה סעיף לאופציית רכישת הצוללות הבאות של חיל הים הישראלי, שככל הנראה מתנה את ההתקדמות בכך שלא התגלתה שחיתות ב"לב העסקה" ● פרשנות

פרשת הצוללות/  צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

"גלובס" מאמ;לק: כל מה שצריך לדעת על פרשת הצוללות ב-5 שלבים

האם שיקולים זרים גברו על שיקולי הביטחון? מה היא העסקה השנויה במחלוקת? כיצד מיקי גנור הפך מעד מדינה לנאשם עיקרי ואיפה הכסף? ● "גלובס" מא;מלק

אהרון ברק/ צילום: איל יצהר

דעה: "פרשת אפרופים" - לא מחלוקת פרשנות, מלחמה על הנרטיב

הוויכוח בפרשת אפרופים לא היה מחלוקת על פרשנות חוזים אלא מלחמה על נרטיב פוליטי ושבטי • לא במקרה רוב הימין תמך בניתוח שלי, ולא באורח פלא השמאל התנגד לו

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 4 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

הממשלה תאריך את מחיר למשתכן גם לשנה הבאה; בספטמבר 53% מהדירות החדשות שנמכרו היו במחיר למשתכן

כדי לממן את הארכת מחיר למשתכן יקצה משרד השיכון 36 מיליון שקל מתקציב הפיתוח ומוסדות הציבור

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן ● "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

סיאטה נאדלה, ריצ’רד ניקסון, ג’רמי קורבין / צילום: רויטרס

עכשיו זה רשמי: 4 ימי עבודה בשבוע טובים לכולם

מאז שנות ה-50 של המאה הקודמת פוליטיקאים מפזרים הבטחות למעבר לשבוע עבודה מקוצר ● בינתיים, חברות שהפחיתו את שעות העבודה השבועיות או היומיות מדווחות על עלייה בפריון העבודה

הדס שטייף / צילום: יונתן בלום

החסינות להדס שטייף: פגיעה מוצדקת בפרטיות או התנהלות מפחידה של הפרקליטות

האם הפרקליטות צדקה בכך שהעניקה חסינות להדס שטייף ולנוספים שהיו מעורבים בפריצת הטלפון של אפי נוה בפרשת "מין תמורת מינוי"? ● שתי דעות על הפרשה

מנהלת ועדת הבחירות אורלי עדס / צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי, יח"צ

ועדת הבחירות: לא נוכל לקיים בחירות תוך 45 יום מהחלטת הכנסת

במסיבת עיתונאים בכנסת אמרה עדס כי במאמץ רב ניתן אולי לקצר את תהליך ההכנה ל-75 ימים: "יהיה קשה וגבולי מאוד אבל אפשרי"

בניין ימק"א עוטה חג / צילום: יותם יעקבסון

כמעט כמו באירופה: מרי כריסמס, ג’רוזלם

בימק"א ירושלים חוגגים חג מולד כמעט כמו באירופה - עם עץ, סנטה, יין חם וערמונים, אבל בטאץ' מקומי של אוכל מזרחי ומכונת שלג מלאכותי