גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יפה עשית, ברננקי, אך זה לא די

מהלכיך עד כה היו נבונים ואמיצים, וגם לי כמו לך ברור שתבואנה עוד הורדות

מאז כניסתו לתפקיד, בחודש פברואר 2006 הושמץ בן ברננקי, אינספור פעמים, אך אי אפשר לצפות ממנו לנקוט במהלכים אחרים. את מה שעשה, הוא עשה טוב ונכון.

ברננקי התיישב על כיסאו, שנה ו-8 חודשים לאחר שריבית ה-Fed הייתה בשפל של כל הזמנים - בשיעור 1%. לא הוא הביא את הכלכלה האמריקאית למצב שבה היא נמצאת כיום. מי שעשה זאת הוא קודמו בתפקיד, אלן גרינספן שהיום עומד וצועק בראש חוצות שהמשק האמריקאי נקלע למשבר נורא. גרינספן והבנקים האמריקאים.

הבנקים, ברצונם לספק את תאוות הבזבוז של האמריקנים, השתמשו אשר ביצירתיות רבה כדי לספק תאווה זו, וביצירתיות לא פחותה כדי להעלים סיכונים ולמשוך בונוסים שמנים מאד.

ככל שהתברר גודל המשבר, קמו עוד ועוד הרבה מקטרגים לברננקי אשר טענו, למשל, שהיה צריך להפחית את הריבית מוקדם יותר. האומנם? אם אכן כך היה עושה, האם המשבר לא היה פורץ?

במקרה הטוב הוא היה נדחה במספר חודשים. המינופים היו עוד גדלים, והתוצאה הייתה קריסה חדה עוד יותר.

מראשית המשבר, סיפק הבנק המרכזי האמריקאי את כל מה שהשוק ביקש.

לפד' אין קושי לספק נזילות, שהבנקים רק יבואו וייקחו כסף. הוא אפילו הפחית את ריבית ה-Discount, ל-25 נקודות בסיס מעל לריבית המשק (Fed Fund) והרחיב את מספר הזכאים לקבל מימון באופן ישיר ממנו. הבעיה היא שאלה התביישו ללוות הכספים, אפילו עד כדי סכנה לפשיטת רגל.

ברננקי הפחית את הריביות בדיוק בשיעור שהשוק ציפה ממנו ואפילו יותר. בראשית הדרך (18 בספטמבר 07') הוא הפחית מעבר לציפיות.

ה-Fed רואה שמערכת הבנקאות לא מתפקדת וכבר נכנסה לסחרור מסוכן: הפחתות הנכסים, הירידה במחירי הבתים והקשחת תנאי האשראי ללווים הוציאה למעשה את הבנקים האמריקאים משיווי משקל.

אם כל זה לא רע מספיק, אז הציבור החל להצביע ברגליים כשהוא מבטא חוסר אמון חריף במערכת. אין מערכת בנקאות בעולם, אולי להוציא משטרים אפלים, אשר יכולה להתקיים בלי אמון של הציבור שבו היא פועלת.

מערכת בנקאות מתקיימת על שלושה יסודות: ביטחון, יציבות ואמון.

היום הבנקים האמריקאים לא יכולים להציע אף לא אחת משתי הנחות יסוד אלו.

למשבר הנוכחי יש הרבה קווי דמיון עם המשבר של 1929 בארה"ב, שהיה גם הוא משבר פיננסי.

אולם, בשונה מהמשבר ב-1929, שבו הלך הרוח ששלט בבנק המרכזי היה לתת לכוחות השוק להחזיר את שיווי המשקל לכלכלה, ובמילים פשוטות לתת לבנקים ליפול, ברננקי לא מוכן לשחזר את ההיסטוריה שהראתה שכוחות השוק יביאו בסוף את הכלכלה לשיווי משקל, אך פרק הזמן עלול להיות ארוך מאוד (שנים) ובמחיר חברתי יקר.

לכן, הבנק הפדראלי האמריקאי עזר לג'יי פי מורגן לרכוש את ביר סטרנט, תוך שהוא עוזר ל-ג'יי פי גם במימון וגם בחובות, שהוא צעד מאוד לא שגרתי ואינו תואם את פילוסופיית הניהול של המדיניות המוניטרית האמריקאית.

ברור, שיהיו ציניקנים שיאמרו שהמהלך של ברננקי פוגם באחריות של הבנקים ושירגישו שעכשיו הבנקים יכולים לשוב ולהשתולל, מתוך הנחה שהפד' יחלץ אותם מכל צרה שיקלעו עליה בעתיד.

אולם, לדעתי זה היה המהלך המתבקש והנכון. אף כלכלה לא יכולה להתקיים ללא מערכת פיננסית ובמיוחד האמריקאית שזהו ליבה. זה לא הזמן לחשבונות נפש או להקמת רגולציה שתחשק את הבנקים ולא תאפשר עטיפת סיכונים עם נייר צלופן. זה הזמן לפעול, ומהר.

זה בדיוק מה שברננקי עושה. לדוגמא, בחג מרטין לוטר, הוא ראה את השווקים במזרח הרחוק מתפרקים ואת החוזים על ה-500S&P מאותתים על ירידות בשיעור חד מאוד, כתוצאה מכך (ב- 22/1) הפחית את הריבית ב-75 נ"ב, 8 ימים לפני המועד הרשמי. כלומר,

הוא לא ממתין. הוא ראה מה קורה לביר סטרנס ומה זה עושה למצב הרוח בשוק, ופעל מייד לכבות את השריפה.

ההכרזה על הריבית היום

הערב הפחית הבנק המרכזי האמריקאי ב-0.75%. אם ברננקי היה רוצה לספק תמיכה לשוק היה עליו להפחית ב-100 נקודות בסיס ולהוריד אותה ללרמה של 2%.

ברור כי לא בהפחתה הערב, ובלא בהפחתות כמו אלה שהצעתי לעיל יסתיים תהליך ההתרה המוניטרית, שהרי בעקבות המשבר הפיננסי, יגיע גם המשבר הריאלי.

ראו את המכירות הקמעוניות שירדו בשיעור 0.6% רק בחודש פברואר וב-2.6% ב-12 החודשים האחרונים, נתונים המצביעים על כך שההוצאה הפרטית מצטמצמת במונחים ריאליים.

יתר על כן, ישנה סבירות רבה מאוד שהצמיחה בכלכלה האמריקאית תהיה קרובה למדי ל-0%, במחצית הראשונה של השנה. כלומר, אם ברננקי מעריך כבר היום שהריבית תצטרך להיות באפריל ואולי ביוני ברמה של 1.5%, טוב היה עושה לו הקדים את ההפחתה להיום.

שיעור הפחתה של 150 נ"ב, הערב לאהיה מפתיע אותי כלל, זה שיעור ההפחתה המתבקש.

גורם יחיד נגד הפחתת ריבית בשיעור גבוה מ-100 נ"ב הוא שלאחר רכישת ביר סטרנס, פרמיות CDS ( פרמיה המשולמת למקרה של חדלות פירעון באג"ח של הבנקים להשקעות, ובמיוחד זו של ביר סטרנט ירדו. היום בכדי לקנות ביטוח כנגד מקרה של חדלות פירעון של אג"ח BSC צריך לשלם כ-4% לשנה ואתמול המחיר היה יותר מ-7%.

המשמעות של זה היא שחלק משוק ה-Credit, שהוא הבעיה האמיתית, הגיב סוף-סוף בחיוב למהלך אחד של הפד', מבין כל מהלכי השיקום של הבנק האמריקאי מתחילת השנה.

רון אייכל הוא אסטרטג לשווקים בינלאומיים וכלכלן ראשי בבית ההשקעות מיטב

עוד כתבות

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

עקב תקלה: טיסת אל על מניו יורק תנחת ב-48 שעות עיכוב

נוסעי טיסת אל על מספר 008 ימריאו לישראל רק מחר בערב במקום היום בצהריים וצפויים לנחות בישראל לאחר החג ● הסיבה: תקלה טכנית בהעמסת תא המטען

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בורסות אירופה עברו לירידות על רקע עונת הדוחות הרבעוניים

מדד הדאקס הגרמני מחק את העליות, הפוטסי הבריטי משיל 0.15% מערכו ● היום לא מתקיים מסחר ביפן בשל חג ● מדד S&P 500 נשק אמש לשיא כל הזמנים ● טבע דיווחה כי הגיעה להסכם בפרשת  האופיואידים ● ממשלת בריטניה מתכוונת לקדם במהירות את הצעת החוק לפרישה מהאיחוד האירופי

פרופ' וונדי הול / צילום: איל יצהר

"האינטרנט הוא ניסוי כלל עולמי בבני אדם, עשינו עסקה עם השטן"

היא הייתה חלק מקבוצת פורצי הדרך שיילדו את האינטרנט ושינו את העולם לבלי הכר. היום מבקשת פרופ' וונדי הול, מהאנשים החזקים בעולם הבינה המלאכותית, לעצור הכול ולחשוב מחדש ● "צריך להמציא את הרשת שוב", היא אומרת בראיון ל"ליידי גלובס"

הפגנות בצ'ילה / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הרוגים, מחסור באוכל וירי חי: סיקור מיוחד מהמהומות בצ'ילה

מזה כשבוע מתחוללת בצ'ילה מחאת ענק בשל החלטת הממשלה לייקר את מחירי הנסיעות בתחבורה הציבורית ● הממשלה הכריזה על מצב חירום והכניסה את הצבא לבירה ● אצל הצ׳יליאנים הוצפה טראומה ישנה, והם דורשים מהממשלה להוציא את הכוחות ולהציע להם "ניו דיל חברתי" ● סיקור מיוחד מסנטיאגו, צ'ילה

תוכנת זיהוי הפנים של מגווי / צילום: רויטרס

האם ארה"ב תצליח לבלום את הסטארט-אפ מאחורי "האח הגדול" הסיני

חברת Megvii נכנסה באחרונה לרשימה השחורה של הממשל האמריקאי, דווקא בעיתוי רגיש עבורה - כשהיא עומדת לקראת הנפקה בבורסה ● האם החרם הוא כלי אפקטיבי, מה חושבים על כך בחברה והאם האמריקאים באמת חוששים מהטכנולוגיה שלה?

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

עליות בבורסה: ת"א 35 עולה ב-0.55%, טבע טסה בכ-12%

טבע אישרה רשמית את הדיווח על פשרה במסגרת פרשת האופיואידים בארה"ב, ומנייתה זינקה בוול סטריט ● פרוטליקס מזנקת ב-35% ● סייפטי צונחת ב-8%, פלוריסטם מזנקת ב-6%

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון/ צילום: רויטרס

יו"ר הפרלמנט בבריטניה מנע הצבעה על הסכם ה"ברקזיט" של ג'ונסון

(עדכונים): בתדרוכים לתקשורת הבוקר העריכו גורמים ב"דאונינג 10" כי קיים כעת רוב בפרלמנט לאישור ההסכם החדש אליו הגיע בשבוע שעבר הצדדים בבריסל ● ההצבעה על ההסכם בוטלה ברגע האחרון ביום שבת

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

נתניהו מחזיר את המנדט לנשיא. ריבלין: בני גנץ יקבל הזדמנות להקים את הממשלה

מבית הנשיא נמסר כי "נשיא המדינה קיבל את הודעתו של ראש הממשלה, ח"כ בנימין נתניהו, כי הוא משיב אליו את המנדט משום שלא עלה בידו להרכיב ממשלה" ● נתניהו מסר הצהרה בווידאו

אסדות קידוח נפט / צילום: shutterstock

משחקי הנפט: מהפכת הפצלים בארה"ב שטרפה את הקלפים

תמו הימים של מונופול אופ"ק על ייצור נפט ותלות של ארה"ב בזהב השחור של המזרח התיכון ● במקום העולם הישן קם עולם חסר יציבות של מלחמת כל בכל על שוקי היצוא לנפט ● הסנקציות על איראן מוציאות אותה ממשחק הנפט העולמי, והתמשכותן משרתת את כל יתר השחקנים בזירה

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

שמור לי ואשמור לך גירסת טראמפ: כך מנצל נשיא ארה"ב את יחסי החוץ לטובתו האישית

זה כבר הפך לשיטה: בשורה של שיחות טלפון ופגישות שניהל עם מנהיגים בעולם הציג להם טראמפ דרישות שנועדו להועיל לו בהפרכת חשדות נגדו ובקמפיין לנשיאות 2020 ● כך זה עבד עם מנהיגי אוקראינה, אוסטרליה ובריטניה וגם עם ראש ממשלת ישראל, שאף קיבל מתנת בחירות נאה לעצמו

נתניהו ובנט. מי ייצא שבע אחרי הבחירות? / צילום: מוטי מילרוד, הארץ

בנט מתייצב לצד נתניהו, ומתעלם מהתוצאות בבחירות

נתניהו קיבל פחות קולות מגנץ, מחנה הימין ירד ב-5 מנדטים ואף על פי כן, ח"כ נפתלי בנט מציין שהחלפת נתניהו צריכה להיות "דרך פתק" תוך שהוא מתעלם מתוצאות הבחירות ● פרשנות

כבשים / צילום: שאטרסטוק

החברה הזו מייצרת מוצר אחד בלבד שמתאים לארון של כל אחד - ועל הדרך רוצה להפיץ מסר של קיימות

מסר של קיימות סביבתית: חברת Sheep הבריטית מוכרת מהשבוע מוצר אחד בלבד - סוודר יוניסקס מצמר מרינו, אליו יוצמד תג NFC הניתן לסריקה, דרכו יכול לובש הסוודר ללמוד על הכבשה "שלו" ולקבל עדכונים על מצבה ● והמחיר? לא זול בכלל: 234 דולר

חיים כצמן, מבעלי גזית גלוב ועמוס לוזון, בעלי קבוצת א.דורי  / צילומים: תמר מצפי

כבר לא עסקת חייו: השיעור שקיבל עמוס לוזון מההשקעה בדורי בנייה

מי שהייתה אחת מחברות הבנייה הבולטות בארץ עשתה בשבוע שעבר עוד צעד לקראת סופה עם הגשת בקשה להקפאת הליכים ● מה שנראה כעסקת חייו של עמוס לוזון, לנוכח זינוק 1,000% במניה לאחר שהשתלט על קבוצת א.דורי, נראה כעת פחות זוהר: המניה צנחה ב-70% מהשיא, ותשואות האג"ח קפצו

פרופ’ אהוד דודסון / צילום: ענבל מרמרי

"מערכת הבריאות מורעבת, בינואר ניפול לגירעון של 2.5 מיליארד שקל": התחזית הקודרת של מנכ"ל קופ"ח כללית

פורטפוליו עם מנכ"ל כללית, פרופ' אהוד דודסון: על היתרונות של מערכת הבריאות בארץ וגם על הכשלים, על הספר שכתב בהסתמך על הניסיון שלו, ועל הספר שעוד יכתוב

אורי רוזן, מנכ"ל מאקו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מדוע סירב מנכ"ל מאקו, אורי רוזן, לעבור לחדשות 13?

הסירוב לתפקיד מנכ"ל חדשות 13, ההתחממות על הקווים במגרש מול ynet, החשש מפני ענקיות האינטרנט הבינ"ל, ולמה לא תמיד צריך אג'נדה גאה ● מנכ"ל מאקו אורי רוזן סוגר למעלה מ-6 שנים באתר, ומבחינתו – שרק יהיו עוד כאלה ● האזינו לפודקאסט "אוף דה רקורד"

ראשי פורסקאוט פותחים את המסחר בנאסד"ק / צילום: יח"צ

מהלך אקטיביסטי בפורסקאוט? המניה עולה בעקבות שיתוף פעולה בין שני משקיעים

מניית חברת פתרונות האבטחה קפצה אתמול ב-12.8% לאחר ששני גופי השקעה מניו יורק דיווחו על הגדלת החזקה יחד ל-14.5% ממניותיה ● שני הגופים הודיעו כי הם "מצפים לדיונים עם החברה בהקדם האפשרי"

אריק הניג / צילום: תמר מצפי, גלובס

איש התקשורת אריק הניג הלך לעולמו בגיל 72

איש התקשורת ומפיק הטלוויזיה, שנודע בעיקר כזה שהחדיר לארץ את תרבות ה-NBA נפטר היום אחרי מאבק ממושך במחלה קשה ● הותיר אחריו אישה וילדה

בני גנץ / צילום: שריה דיאמנט

בית הנשיא הודיע לראשי סיעות הכנסת ה-22 על העברת המנדט לגנץ

יו"רית הימין החדש, איילת שקד: אין בכוונתנו לנהל מו"מ עצמאי בנפרד מגוש 55 ● בכחול לבן אמרו ל"גלובס" כי בכוונתם לפנות לכל הסיעות בכנסת ה-22, אך הדגישו כי הטלפון הראשון שלהם יהיה לליכוד

 ד"ר אלכסנדרה רבנל / צילום: Ignotz .J.J

כל מה שמסתירים מאיתנו כשמדברים על כלכלה שיתופית

מונית שיתופית, דירה שיתופית, עובדים שיתופיים - מספרים לנו שהכלכלה משנה כיוון, ומזמינים אותנו לקחת חלק במהפכה החברתית. אבל מה מסתתר מאחורי זה? ● הסוציולוגית ד"ר אלכסנדרה רבנל חקרה את המציאות העגומה מאחורי הבאזז, ועכשיו מציעה לעובדים להתפכח מחלום היזמות האישית

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס Leah Millis

צוקרברג: סיכלנו ניסיון רוסי ואיראני להתערב בבחירות 2020

בראיון ל-NBC אמר צוקרברג כי הקמפיינים שאותרו היו מתוחכמים, וכי נבלמו גם ניסיונות התערבות סיניים ● פייסבוק הודיעה כי הסירה מעל 50 רשתות ברחבי העולם לקראת הבחירות המקדימות לנשיאות ארה"ב במפלגה הדמוקרטית