גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

10 ספרי הקואוצ'ינג הטובים בעולם

הרשימה כוללת ספרים שראו אור לפני שהמציאו את האימון האישי, ואין בה אף ספר שהכותרת שלו היא "הסוד"

בהעדר תעודת הסמכה מוסכמת או תואר אקדמי בתחום, דרך יעילה להעריך את מידת רצינותו ומקצועיותו של מאמן אישי היא להציץ בארון הספרים שלו.

הנה רשימת 10 הספרים שכל מאמן המחשיב את עצמו יקרא ויכיר היטב. ספרים אלה הם בסיס ידע חיוני לעבודת המאמן וכלי עזר לתהליך קואוצ'ינג מקצועי ואיכותי.


1. ניהול הלכה למעשה/ פיטר דרוקר

בעיני רבים, "ניהול הלכה למעשה", הוא התנ"ך של הניהול. ניהול, אמרנו, ולא קואוצ'ינג, אך אין בכך שום הפתעה: הקואוצ'ינג, אינו מתיימר להמציא את הגלגל, והוא מאמץ בחום עקרונות ורעיונות מתחומים רבים, ובהם הניהול.

ספרו של דרוקר, שנכתב עוד בשנת 1955, מציג עולם שלם של תובנות חשובות וכלים נפלאים, הטובים לא רק לניהול ארגונים, אלא לניהול החיים בכלל. כך למשל, מציג הספר את עקרונות הניהול על פי יעדים, האופייני כל כך לקואוצ'ינג.

השפעתו של "ניהול הלכה למעשה" כה רבה, עד שרבים (מנהלים ומאמנים) יודעים לצטט ממנו אמרות-כנף כמו: "אין דבר שהוא יותר מזיק מאשר לבצע ביעילות משהו שאין בו צורך", "אם לא תדע לאן ללכת, כל תוכנית תתאים", "הדרך הטובה ביותר לחזות את העתיד היא לחולל אותו" ו"הדבר החשוב ביותר בתקשורת הוא להקשיב למה שלא נאמר".
(התרגום לעברית יצא לאור בהוצאת יחדיו ובהוצאת פקר).

2. . האדם מחפש משמעות/ ויקטור פרנקל

בספר החשוב הזה מתעד פרנקל את חוויותיו כאסיר במחנה השמדה, ומתאר את גישתו למציאת משמעות בחיים. לשיטתו, רק מי שיש לו משמעות ומטרה ברורה יצליח להתמודד עם הקשיים שהחיים מציבים לו.

הקואוצ'ינג מאמץ את גישת פרנקל, וכמוהו הוא מתייחס אל האדם כשלם, מודע לעצמו ושואף למשמעות. הקואוצ'ינג מניח, שהאדם הוא הקובע את מצבו לא פחות מהחיים עצמם ומנסיבותיהם.

לכן, עליו לקחת אחריות על חייו ולעצב אותם כרצונו. בהתאם לרוח זו, נדרש המתאמן לזהות, בתהליך הקואוצ'ינג, את ערכיו הייחודיים, ודואג לחזק אותם ולהביא לביטוי מקסימאלי את צרכיו. הוא נדרש ליטול אחריות על חייו, תוך פיתוח יכולות בצורה יצירתית, ושינוי יחסו למצבי חיים שנתפסו עד עכשיו באור שלילי.
(התרגום לעברית יצא לאור בהוצאת דביר).

3. לנצח נבנו - 18 חברות מופת/ ג'יימס קולינס וג'רי פוראס

רב המכר המבריק "לנצח נבנו", הוא ספר ניהול, אשר אומץ בזרועות פתוחות על ידי הקואוצ'ינג. הספר, מנתח את מאפייני הניהול של 18 חברות המובילות בתחומן בעולם, אשר הגיעו לרמת מצויינות עקבית (כדוגמת בואינג, וולט-דיסני, ג'נרל-אלקטריק, סוני, פורד ומוטורולה).

המחברים מוכיחים שהמאפיין המשותף לחברות אלה ואשר משפיע על הצלחתן לאורך זמן הוא קיומו של חזון (vision), הנגזר מערכים ארגוניים ברורים ומוצהרים. קשה להעלות על הדעת תהליך קואוצ'ינג רציני (בין אם בתחום האישי ובין בתחום העסקי) שאינו מנסה לזהות ולאתר חזון וערכים, כמכשירים הכרחיים להצלחה.
(התרגום לעברית יצא לאור בהוצאת פקר).


4. לאלף את השדון/ ריצ'ארד קרסון

ריצ'ארד קרסון טבע בספרו המפורסם והחינני את מונח ה"שדון", כביטוי לצד האפל של האישיות שלנו, הצד שמקבע בנו תפיסות ודימויים שליליים אודות עצמנו. לפי גישה זו, אנשים רבים מקובעים בתפקידים שאימצו לעצמם, כמו תפקיד הקורבן, תפקיד המפסידן, תפקיד הקדוש-המעונה וכיוצא באלה.

כשהם עומדים בפני החלטה, הם זונחים את הזהות והצרכים האמיתיים שלהם ונוטים להקדיש משקל יתר ל"תפקיד" על חשבון הזהות האמיתית שלהם. בנסיבות אלה, הגורם המכתיב את הדרך הוא לא יותר ממקבץ של דעות קדומות, שאין בינן ובין המציאות דבר וחצי דבר. השדון הוא שורשם של כישלונות רבים, ולכן ההתמודדות איתו היא אחד האלמנטים המרכזיים בתהליך הקואוצ'ינג.

"לאלף את השדון" מציג דרכים פרקטיות ויצירתיות לניטרול הקיבעונות המחשבתיים (כמו לקרוא להם בשם או לצייר אותם), ולכן הוא ספר שימושי ומועיל.
(התרגום לעברית יצא לאור בהוצאת אריה ניר).

5. ללא פרויד ללא פרוזאק/ ד"ר דייויד סרוואן

זהו ספר מרתק שכתב פסיכיאטר ונוירולוג, הטוען שהיכולת לרפא את מכאובי הנפש מצויה בידינו, ומכאן שאין תמיד הכרח בטיפול תרופתי או בפסיכותרפיה, על שלל מגבלותיהם.

המחבר מציג שיטות שונות, המניבות מניסיונו המקצועי - תוצאות מעולות, לטיפול בבעיות פסיכולוגיות, ובכלל זה: פעילות גופנית, אקופונקטורה, ייצוב קצב הלב לשם שליטה על הרגשות, שימוש בחומצות שומן מסוג אומגה 3 וטיפול באמצעות תנועות העיניים (EMDR).

חשוב להדגיש, שמאמנים אינם מוסמכים ואינם רשאים לעסוק ברפואת הנפש. עם זאת, חלק נכבד מהתובנות שמוצגות בספר זה יכולות להצדיק ולתמוך בעצם קיומו של תהליך אימון, ולתת ללקוח המצוי בבעיה נפשית אופציות נוספות לטיפול שייקח על עצמו (הכל באישורו ופיקוחו של גורם מוסמך העוסק בבריאות הנפש).
(התרגום לעברית יצא לאור בהוצאת מטר)

6. קואוצ'ינג אימון לחיים/ ראובן כ"ץ

ראובן כ"ץ, מחלוצי ענף הקואוצ'ינג בישראל, מספק בספרו החשוב מדריך מקיף ללימוד תהליך הקואוצ'ינג ולהבנתו.

כ"ץ מציג בצורה בהירה את מקורותיו של התהליך, את יסודותיו ועקרונותיו, וממחיש כיצד ניתן להפיק ממנו תועלות רבות, בתחומי חיים רבים. זהו ספר לימוד מן המעלה הראשונה וגם כלי עבודה פראקטי, למאמנים ולמתאמנים כאחד.
(יצא לאור בהוצאת אופוס)

7. אימון קואוקטיבי/ לורה ויתוורת', הנרי קימסי-האוס ופיל סנדאהל

הספר המצוין והפראקטי הזה מציע סקירה מקיפה של מודל אימון נפוץ, שעיקרו השתתפות פעילה במיוחד של הלקוח בתהליך האימון. הספר כולל דוגמאות רבות, מקרי מבחן, תרגילים, עצות ואזהרות, והוא שימושי מאוד למאמנים.
(התרגום לעברית יצא לאור בהוצאת דניאלה די-נור)

8. מרד הנפילים/ איין ראנד

הרומן הקלאסי והשנוי במחלוקת הזה, מציג את התורה הפילוסופית של ראנד, שעיקרה הכרה לא מתפשרת של המציאות והתייחסות ליצירתיות האישית של הפרט כעמוד התווך של החברה. ראנד קוראת לאנשים לחיות למען עצמם, כשזוהי תכלית מוסרית העומדת בפני עצמה, ללא צורך בקולקטיביזם ואלטרואיזם.

הקואוצ'ינג אינו מטיף לזניחת האינטרסים של הכלל, אבל הוא בהחלט מציב את אושרו של הפרט במרכז. האדם הוא לב לבו של התהליך ההומניסטי והליברלי הזה, המדגיש ביודעין יסודות של חירות אישית וחופש בחירה, ומבטא השקפה הרואה בפרט את יסודה של החברה.
(התרגום לעברית בהוצאת ש. פרידמן).

9. לצאת מהקופסה מבעיות לפתרונות/ צוות מכון ארבינג'ר

הספר החשוב הזה מדגים כיצד החשיבה הקונבנציונאלית שלנו מקובעת ומזיקה לנו בחיי היומיום, ככל שמדובר ביחסים עם הסובבים אותנו.

אנשי מכון ארבינג'ר מעודדים לצאת מהקיבעונות המחשבתיים, כדוגמת המחשבה שאנחנו תמיד "הצודקים", כדי לפתור קונפליקטים בצורה רציונאלית ואובייקטיבית, עד כמה שניתן. הקואוצ'ינג מעודד חשיבה יצירתית, ומתייחס ליצירתיות כאל מכשיר חיוני לשיפור איכות החיים ולפתרון בעיות.
(התרגום לעברית בהוצאת פקר).

10. להעיר את הענק שבפנים/ אנתוני רובינס

ספר זה, ממחיש כי ביכולתו של האדם ליטול שליטה על חייו. הוא יכול לעצב מחדש את האמונות והערכים המכוונים את מחשבותיו, רגשותיו והתנהגותו בכל רגע.

לשיטתו של רובינס, המשקפת תפיסה מקובלת של הקואוצ'ינג, מה שמעצב את חיי האדם הוא ההחלטות שקיבל ולא נסיבות חייו.
(התרגום לעברית בהוצאת אור עם)

יבין רוכלי הוא עו"ד ומאמן אישי. ספרו החדש, "קואוצ'ינג לעורכי דין אימון אישי להצלחה וסיפוק בקריירה משפטית", יצא לאור בהוצאת פרלשטיין גינוסר.

גלובס מוציא מדי יום ניוזלטר לאימון אישי בזירת העסקים. לחץ כאן להרשמה לניוזלטר אימון אישי


עוד כתבות

קופה קטנה / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

תורמים אבל פחות: למה הפילנתרופים הגדולים של ארה"ב כבר לא להוטים לתרום לארגונים בישראל?

ישראל כבר לא נמצאת במוקד הפילנתרופיה של יהודי ארה"ב. הם מעדיפים לתרום את רוב הכסף לארגונים בינלאומיים או לקהילות יהודיות בארה”ב - והמגמה הזו צפויה להחמיר. מה גרם לשינוי בסדרי העדיפויות, למה אין יותר גיוס כספים המוני לטובת ישראל בשעת חירום, ומי יהיו הנפגעים העיקריים מכך שהנדבנים מעבר לים כבר לא נותנים לנו צ'ק פתוח

יאיר לפיד, פודקאסט לשבת / עיבוד תמונה: אפרת לוי

לא לדאוגוסט, יש מספיק פודקאסטים מרגיעים לשבת לכולם

החופש הגדול ממש לקראת סיומו, ויש מצב שהילדים כבר הוציאו אתכם מדעתכם ● הושיבו אותם על הספה, והאזינו יחדיו לפודקאסטים נהדרים מבית "גלובס" ● פודקאסט לשבת ● האזינו

ברוך מרזל / צילום: איל יצהר

עימות בין תומכי "עוצמה יהודית" ובין טיבי מחוץ לאולם ביהמ"ש

הדיון בבג"ץ בבקשות לפסילת "עוצמה יהודית" ומועמדיה הסתיים בעימות מחוץ לאולם בין תומכי המפלגה ממשיכת דרכו של הרב כהנא ובין ח"כ אחמד טיבי וכמה ממלוויו ● תומכי "עוצמה יהודית" קראו לעבר טיבי: "אתה תומך בשאהידים, תחזור למקום שבאת ממנו" - וטיבי השיב להם: "אני בעל הבית פה"

דניאל רמות ואורן שובל / צילום: דור מלכה

ויה הישראלית תסיע את תלמידי ניו יורק תמורת 36 מיליון דולר

חברת שיתוף הנסיעות הישראלית נבחרה להפעיל את מערך הסעות התלמידים של עיריית ניו יורק בחוזה למשך חמש שנים ● מערכת החינוך של העיר ניו-יורק נחשבת לגדולה ביותר בארה"ב: אגף החינוך אחראי להסעתם של כ-150 אלף תלמידי החינוך ממלכתי והחינוך המיוחד בעיר ב-9,000 מסלולי הסעה

מפעל של רבל / צילום : אתר החברה

רבל: עלייה של 25% בהכנסות ל-65 מיליון אירו; המניה קופצת

רבל שבשליטת קיבוץ רביבים ושמוליק וולודינגר רשמה עלייה ברווח הנקי מ-1.13 מיליון אירו ברבעון השני של 2018, לרווח נקי של 2.4 מיליון אירו ברבעון השני השנה ● ה-EBITDA ברבעון השני של 2019 הגיע לשיא של כ-10.4 מיליון אירו

פטריק דרהי / צילום: רויטרס

ענף במשבר: שוק הסלולר זקוק לתיקון גם במחיר היעלמות של אחת החברות מהזירה

המבצע של הוט מובייל בשיתוף סאני, חבילת סלולר ב-14.9 שקל לחודש, מטלטל את השוק, והשאלה היא מי תמצמץ ראשונה - הוט או חברה אחרת • מה רוצה להשיג בעל השליטה פטריק דרהי, למה הסיכוי שהרגולטורים יתערבו הוא קלוש, ומה מרוויחה סאני מהמהלך? • 7 הערות על הענף השברירי

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "הדיל של נתניהו עם החמאס - שקט עכשיו, טילים אחרי הבחירות"

יו"ר כחול לבן התייחס הבוקר לפרסום שלפיו ישראל אפשרה אתמול העברת 2 מיליארד שקל לתוך עזה, בתמורה להבטחת שקט מן החמאס עד אחרי הבחירות

חסן רוחאני, נשיא איראן, בעצרת האו"ם / צילום: Reuters, Carlo Allegri

תגובה יצירתית להשפלה אמריקאית: נשיא איראן מחק 4 אפסים מהמטבע. איך תושפע הכלכלה?

השפעת העיצומים על המדינה צוברת תאוצה: שער הדולר באיראן הגיע לשיא של 120 אלף ריאל לדולר, שיעורי האינפלציה מזנקים ושוק הדיור קורס • ח’אמנאי מציע לפתח את תחום התרופות ולהפסיק להסתמך על הנפט

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

נגה בת 12 ויש לה את מפתח המאסטר לנשמה שלי

אם יש בעולם שני דברים ללמוד מהם ואחד זה היקום, אין לי בעיה שאריאנה גרנדה תהיה הדבר השני ● טור לנגה

יואב וינברג / צילום: עינת לברון

מניית אמת מחשוב צונחת: דוח חלש יחסית בהשוואה לדוחות טובים שפרסמו חברות אחרות ממגזר ה-IT

רווחי החברה ברבעון צנחו בחצי, והיא מסבירה זאת בעסקאות מהותיות בשיעורי רווח נמוכים מהממוצע

אייל לפידות \ צילום: אמיר מאירי

לפידות הותיר חותם: הפסד של 44 מיליון שקל לשיכון ובינוי ברבעון, גם בעקבות עלייה ניכרת בהוצאות שכר הבכירים

את המחצית הראשונה של השנה סיימה קבוצת הנדל"ן והתשתיות ברווח של 465 מיליון שקל, הודות למכירת עיקר החזקותיה בחברת הנדל"ן ADO הפועלת בגרמניה בעיתוי אופטימלי ● על יתרת ההחזקה ב-ADO נרשם ברבעון השני הפסד של כ-45 מיליון שקל

שוק ברמאללה. / צילום: Shutterstock ס.א.פ קריאייטיב

חבית חומר נפץ? הכלכלה הפלסטינית בגדה דוווקא משגשגת

הקיצוצים במגזר הציבורי שעליהם הכריז ראש הרשות אבו מאזן לא מבשרים את קריסתה של הכלכלה הפלסטינית ● למרות סירובו לקבל את כספי המסים המקוצצים מישראל, לכלכלה הפלסטינית יש מקורות עספיים אחרים ובראש הראשונה עבודת הפועלים בתוך ישראל ובהתנחלויות

סחר בסמים ברחבי הרשת  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

המסלול הירוק של משה אדרי בתיקי הסמים, הקשר למי שכמעט ומונה למפכ"ל והשאלות הקשות למשטרה

כשהמשטרה עצרה את משה אדרי (32) היא ייחסה לו ניהול ארגון פשיעה. ואז החלו האישומים החריפים להתנדף וסימני השאלה להיערם • כך מצא את עצמו הצעיר מקרית ביאליק, שהקים רשת שבה מאות סוחרי סמים, במצב משפטי נוח בהרבה ביחס לשותפים לשעבר מרשת "טלגראס" ● תחקיר "גלובס"

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

נעילה חיובית בת"א; בית שמש זינקה 11%, מיטרוניקס ב-8%

מדד ת"א 35 עלה ב-0.24%, ת"א 90 טיפס ב-0.7% ● רבל דיווחה על זינוק ברווח הנקי ברבעון השני ● מנועי בית שמש קופצת לאחר הדוחות ● חלל תקשורת ממשיכה לטפס ● אמת והמלט נופלות לאחר הדוחות

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

מדד מנהלי הרכש בארה"ב נפל לשפל של עשור, והאינדיקטור שמזהיר מפני מיתון מופיע שוב

מדד מנהלי הרכש של Markit למגזר הייצור בארה"ב ירד בניגוד לציפיות לשפל שלא נראה מאז שנת 2009 ● התשואה על האג"ח האמריקאי ל-10 שנים משקפת תמורה נמוכה יותר מזו של האג"ח הקצרות, וזאת בפעם השלישית תוך שבוע

תמונה של הרובוט לניקוי בריכות של חברת מיטרוניקס / צילום: יח"צ

מיטרוניקס צומחת, והמניה נושקת לשיא: יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות מהקיבוץ שווה 2.8 מיליארד שקל

מיטרוניקס מציגה עלייה של 10% בהכנסות הרבעוניות, ל-308 מיליון שקל, ויציבות ברווח הנקי, שעמד על 59 מיליון שקל ● תחלק 48 מיליון שקל כדיבידנד לבעלי המניות

ליא קינג / צילום: כפיר זיו

"אנשים לא מתביישים. יש פה שפע של מחסור בטאקט"

גם גיל 90 הקרב ובא לא עוצר את ליא קניג ● ויש לה הרבה מה לומר: על שחקנים, על העובדה שכבר לא מזמינים אותה לטלוויזיה ועל הסיבה שאנשים מגיעים להופעה של ג'ניפר לופז

שאול אלוביץ' ונוני מוזס / צילומים: איל יצהר, אמיר מאירי

מה הסיכוי שמנדלבליט ישנה עמדתו בתיקי נתניהו

הליכי השימוע ב"תיקי רה"מ נתניהו" למוזס ולזוג אלוביץ יצאו השבוע לדרך ● גורמים מצד ההגנה ומצד הפרקליטות ציינו כי הישיבות עברו בהצלחה ● הסנגורים הרגישו כי ניהלו עימם דיון מעמיק, והפרקליטים חשו כי הועלו בפניהם טענות משפטיות ועובדתיות בעלות טעם ומשקל ● אז למה קשה לראות מצב שבו מנדלבליט משנה את האישומים ● פרשנות

נחום ביתן / קרדיט: יח"צ

אחרי הספקים, יינות ביתן מסתבכת גם עם הרגולטור: תשלם את הקנס הגבוה ביותר על חוסר שקיפות במחירים

הרשות להגנת הצרכן דיווחה היום על כוונה להטיל קנסות לעשר רשתות שהפרו את החוק שמחייב שקיפות מחירים בהיקף של 2.6 מיליון שקל, לאחר שהמחירים שלהן לא שודרו לאתרי השוואת מחירים ● מי שספגה את מספר ההפרות והקנס הגבוהים ביותר היא יינות ביתן בהיקף של כחצי מיליון שקל על 13 הפרות שביצעה

אבו מאזן/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

ישראל העבירה היום לרשות הפלסטינית יותר מ-2 מיליארד שקל

זאת בעקבות סיכום עם הרשות שפותר חלק מהמשבר בגין חוק הקיזוז, שקבע כי ישראל תקזז מכספי המסים, שהיא גובה עבור הרשות, את המשכורות והמענקים שעוברים למשפחות מחבלים ● הכספים ישמשו לתשלום מלא של המשכורות ולהחזרת מקצת הקיצוץ במשכורות מהחודשים האחרונים