גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"רק כשהגעתי לארץ הפסקתי לחלום על המלחמה"

נפתלי בקנרוט הצליח להציל בתקופת השואה מאות יהודים על-ידי יצירת מקומות עבודה בשורות הגסטאפו, בעיקר בגטו דרוחוביץ' בפולין ; היום הוא ידוע יותר כאביו של יהודה ברוניצקי - ניצול שואה בעצמו ומייסד ובעל השליטה בחברת אורמת ; סיפור חייו של יזם יוצא דופן

כשמדברים עם יהודה ברוניצקי על ילדותו בשנות השואה, כמעט מקבלים את הרושם שהוא בסך-הכל היה במחנה קיץ לא מוצלח. שומעים ממנו משפטים כמו "את רוב הדברים לא ראיתי במו עיני, רק שמעתי עליהם", או "לא הייתי במחנה ריכוז, הייתי כל הזמן עם ההורים ועם הביטחון שאבא שלי נתן לי ולסביבה".

אבל הסיפור הוא אחר לגמרי. לברוניצקי, מן הסתם, קשה מאוד לדבר עליו, אך הוא עשה מאמץ, כמחווה לאביו, נפתלי בקנרוט-ברוניצקי, שלו היה גוי סביר להניח שהיה מוכר היום כחסיד אומות העולם, על שהצליח להציל את חייהם של מאות יהודים בתקופת השואה. לאט-לאט מתוך הסיפור נחשפת הזוועה שאפיינה את ילדותו של ברוניצקי הבן, ונחשף סיפור גבורתו של האב.

זהו סיפורו של יהודי פולני, שהצליח להערים על הנאצים, להפגין יזמות מצילת חיים בשנות השואה, ולהציל חיים רבים.

בן למשפחת נפט

יהודה ברוניצקי נולד להוריו, נפתלי ואן (חנה) בקנרוט, בשנת 1934 בלבוב, שהיתה אז פולין והיום היא אוקראינה. האופי היזמי, הראש קודח הרעיונות של נפתלי בקנרוט, אפיין אותו מאז ומעולם. הוא נולד למשפחה שהקימה אימפריה בינלאומית להפקת נפט ולזיקוקו (כן, ברוניצקי הירוק נולד למשפחת נפט) ומחלבות, שנקראה "האחים בקנרוט", אופרציה שצורפה בהמשך לחברת נפטא ולמשפחת רוטשילד.

אבל נפתלי בקנרוט רצה לעשות עם חייו משהו אחר, הוא נמשך לחקלאות והחליט ללמוד אגרונומיה. במהלך לימודיו, בהתחלה בלבוב ומאוחר יותר בווינה, הוא סבל מגילויי אנטישמיות, אך לא ויתר והתעקש להשלים את לימודיו.

בקנרוט המשיך במסעות הלימודים שלו, ותחנתו הבאה היתה צרפת, שאליה הגיע כדי ללמוד במכון המיוחד לחקלאות של המושבות הצרפתיות, שאליו דאג הברון רוטשילד לזמן יהודים כדי להקים חקלאות בארץ-ישראל. וזה בהחלט היה היעד של בקנרוט.

רצה הגורל, ואביו של בקנרוט, סבו של ברוניצקי, נפטר ובית-הזיקוק פשט את הרגל. בקנרוט האב נאלץ לעכב את תוכניותיו ולחזור לבית המשפחה כדי לפרנסה. במהלך לימודי האגרונומיה למד בקנרוט גם גיאולוגיה, ידע שסייע לו רבות במשימתו החדשה, עת ביצע קידוחי נפט עבור חברות נפט צרפתיות בפולין. "זה היה באזור יפה", נזכר ברוניצקי, "הזיכרונות הראשונים שלי מאבא הם הטיולים איתו באזור הקרפאטים, היכן שהיה מבצע את הקידוחים".

האגרונום של אוקראינה

ואז פרצה המלחמה. "חיינו אז באזור קלימובקה, שם אבא שכר דירה. המקום נמצא בתחומי אוקראינה של היום, דרומית לדרוחוביץ' (עיר תעשייתית על גבול הקרפטים, שמנתה כ-60 אלף תושבים, שלפחות מחציתם יהודים). ואז גייסו אותו לצבא הפולני כקצין, פרש בחיל הפרשים, ואמי ואני עזבנו לעיר גדולה שנקראה פשמישל (על הגבול בין פולין לאוקראינה של היום). אין לי מושג איך הוא עשה את זה, אבל ברגע שהצבא הפולני התפרק הוא מצא אותנו", מספר ברוניצקי.

"ב-1939 עבר האזור לשלטון הרוסי, חזרנו לדרוחוביץ' ואבי הפך לאגרונום הראשי של כל אוקראינה המערבית. חרושצ'וב, שהיה אז אחראי על החקלאות באוקראינה, אמנם היה צדיק קטן מאוד, שכן בעזרתו הרעיב סטאלין מיליוני חקלאים, אבל אבי הכניס שיטות חדשות לחקלאות המקומית, ולמרות דרגתו הנמוכה (לכל עובד במשטר הקומוניסטי היו דרגות), בשל היותו בן של בורגנים, הוא היה מוערך מאוד.

"ב-1941 נכבש האזור על-ידי הגרמנים. עוד לפני הגעת הגסטאפו, כשבאזור היו רק הצבא הגרמני והאוקראיני, החלו הפוגרומים הנוראים ביהודי האזור. מיד בהתחלה הרגו את כל הגברים בסחודניצה, סמוך לאזור שבו גרנו אז", מספר ברוניצקי.

"עד שבאו הגרמנים לא סבלנו ממחסור באוכל, חיינו באסם של אירופה. לאחר הגעתם, רק היהודים רעבו. אי אפשר להסביר מה זה רעב. זה לא רק להיות רעב, אלא גם לא לדעת אם מחר יהיה אוכל. אי אפשר גם להסביר למישהו שלא חווה את זה, מה זה חוסר חופש. אבל מי שלא נשבר בתקופה הזאת בסך-הכל יצא מחוסן".

בקנרוט מול הגסטאפו

בין השנים 1941-1942 שהו בני משפחת בקנרוט בגטו דרוחוביץ', ובשנים האלה התבצעו עיקר מעשי ההצלה של האב.

הגסטאפו החל "לגייס" עובדים יהודים לעבודות כפייה, ואחרי שנודע לתושבי האזור שעובדים יהודים ביישוב הסמוך "גויסו" ומיד נרצחו, החל בקנרוט לפעול לשמירה על חייהם של היהודים המקומיים במציאות החדשה שנוצרה.

תחילה פעל מול היודנראט והגסטאפו וארגן לעובדים במחנות הכפייה מנות מזון מוגדלות. הנאצים סיפקו לכל פועל יהודי רק 200 גרם לחם ליום שלם, אולם בקנרוט הצליח להגיע איתם להסדר, שלפיו יושוו מנות המזון של היהודים לכמויות המזון שקיבלו פועלי הכפייה הגויים.

"בגלל שהיו מקרים שבהם הנאצים רצחו פועלים יהודים שלא תמיד הבינו את הפקודות בגרמנית, הציע אבא לגסטאפו 40 פועלים דוברי גרמנית, ובכך הציל את חייהם.

"בנוסף, עסק אבא בהמצאת משימות שונות ומשונות כדי להרחיב את מעגל העובדים", מספר ברוניצקי.

חלק מהיהודים החלו, בתיווכו של בקנרוט, לעבוד בבתי מלאכה שסייעו למאמץ המלחמתי של הנאצים, אבל בגטו דרוחוביץ' כבר החלו האקציות וגם בתי המלאכה הלכו ונסגרו, ואז החל בקנרוט בהקמת חוות חקלאיות, כדי לספק תירוץ להעסקת היהודים. הוא שכנע את הנאצים שמוטב להם להגדיל לעצמם את כמויות המזון הזמין, ואת ההקמה אף עשה לצד קצין נאצי. כך הצליח בנקרוט להציל 250 יהודים.

בקנרוט המשיך לדחוף ליצירת מקומות עבודה בכל דרך אפשרית, כדי שהנאצים יזדקקו לידיים עובדות ולא ירצחו אנשים. המיזם הבא שלו היה חווה לרכיבת סוסים, ששימשה את הנאצים לצורכי שעשועים. בתוך התופת, בעיר שבמטה הגסטאפו שלה היה חדר עינויים שממנו נשמעו למרחוק זעקות של כאב וטירוף, סידר בקנרוט לנאצים פינת מרגוע ושעשוע.

הוא דאג גם להביא קרובים של אנשים שעבדו עבור הנאצים, בטענה שאם יירצחו הקרובים העובדים יתקשו לתפקד.

בקנרוט אף שלף יהודים ממש מתוך אקציה גדולה שהתקיימה ב-1942 והביא אותם לעבודה, תוך סכנת חייו שלו. משחק המוחות בינו לבין הנאצים היה רגיש מאין כמוהו, ובנקל טעות קטנה יכולה היתה להביא עליו את סופו שלו ואת סופם של העובדים הרבים שלו.

גם מורה השרטוט של בקנרוט, הצייר והסופר ברונו שולץ, מצא בתיווכו עבודה בבתי קצינים נאצים שרצו תמונות לעטר בהן את בתיהם.

כך נגרעו היהודים שהועסקו בעבודות השונות ממצבת הנשלחים לתאי הגזים.

אך רבים מיהודי דרוחוביץ' לא ניצלו, ההיפך - מרביתם הוצאו להורג במסגרת אקציות ביער ברוניצה הסמוך. לזכר הנספים, על-שם אותו יער הריגה, שינה בקנרוט את שם משפחתו לברוניצקי.

לימים הגיע למקום ברוניצקי הבן, במסע שערך בשנת 1992 יחד עם אשתו דיתה, וכשעמד למרגלות האנדרטה לנספים (יהודים וגויים כאחד) לא הצליח להשמיע דברי הספד. הבכי שיתק אותו.

תעודת יושר מהכלא הרוסי

שנות המלחמה היו איומות ורצופות מעשי רצח וניסיונות מאומצים של הישרדות והצלת אחרים. "כשהרוסים שיחררו אותנו מהנאצים, באוגוסט 1944, הם הכניסו את אבא לבית הסוהר, כי הניחו שאם הצליח להסתדר כל-כך טוב עם הגסטאפו בוודאי היה משתף פעולה. הוא ישב בכלא הרוסי בערך ארבעה חודשים. מה שבעיקר עניין אותם לדעת הוא איך עבד הגסטאפו. בסוף תקופת המאסר, שבמהלכה עבר חקירות קשות וסיפר איך שכנע את הנאצים לעשות את הדברים, הם אמרו לו שהם לא מאמינים שהגסטאפו 'אכלו' את המעשיות שלו. אז הוא השיב בציניות שהגרמנים הם אנשים מתוחכמים, 'לא איכרים פשוטים כמוכם'. כלומר, לא בעלי שכל ישר. מצד אחד הוא העליב אותם, ומצד שני הבהיר להם בזכות מה הצליח עם כל הסיפורים. אז הרוסים ירקו עליו, אבל גם נתנו לו כרטיס שמעיד שהיה בבית סוהר, מה ששימש למעשה כתעודת יושר כלפי הסביבה. כך היה ברור לכולם שאבא לא שיתף פעולה עם הנאצים.

"רצינו לברוח מערבה, לתוך גבולות פולין (אז היא עוד לא היתה קומוניסטית, זה קרה רק ב-1946), כי ברוסיה היה איום ונורא, ובהמשך לעלות ארצה. אבי לא גילה שאנחנו רוצים לעזוב לפולין, והברחנו את הגבול. נסענו ברכבת מסודרת, אבל בהסתר.

"ככה נסענו שלושתנו, יחד עם בן-דודי, בן אחותו של אבא, שבגיל 12 הוריו שגרו בקרקוב שלחו אותו אלינו. הוריו נשלחו לטרבלינקה ונספו שם, אך הם הצליחו להציל אותו. הוא חי איתנו מאז, ונפטר לפני 20 שנה. בחור נוסף, שלקראת סוף המלחמה רצחו את הוריו, גם הצטרף אלינו, ככה שבעצם היו לי שני אחים.

אחרי המלחמה

"הגענו לקרקוב שבפולין, ואבא מצא עבודה במפעל של יהודים. אמא התחילה לייצר תמרוקים ולמכור לחנויות ולאנשים.

"ב-1946 עברנו לצרפת והיה לנו מזל. בהתחלה שמו אותי בפנימייה לילדים טעוני טיפוח, כי הייתי כמעט בן 12 ללא רקע של לימודים ולא דיברתי צרפתית. בן-דודי, שהגיע מוקדם יותר לפריז, היה מוכשר מאוד ונחשב לגאון, הפך תוך זמן קצר לתלמיד מצטיין, וכשברחתי מהפנימייה לקחו אותי בזכותו לבית-הספר שלו. שם, בעזרת שיעורים של אבא, הצלחתי איכשהו לסיים את השנה הראשונה.

"רק כשהגענו לארץ, ב-1958, הפסקתי לחלום על המלחמה. כילד ראיתי מהחלון איך הורגים יהודים, אבל את רוב הדברים לא ראיתי במו עיני. אחרי שנים כאלה כל הדברים בחיים מקבלים פרופורציה אחרת", אומר ברוניצקי.

אבא שלך נהג לדבר על מה שהיה?

"לא. הילדים שלי שאלו אותו על התקופה ותמיד ביקשו לדעת למה הוא לא מספר עוד. לי הוא אמר, שתמיד כשהוא חושב על מישהו שהוא הצליח להציל הוא מיד נזכר בעוד עשרה שהוא לא הצליח.

"זה לא שהוא הסתיר דברים, אבל ראיתי שהוא לא אוהב לדבר על זה, אז לא לחצתי. עם אנשים פחות קרובים היה לו יותר קל לדבר".

אחד האנשים הזרים שאיתם ברוניצקי האב דיבר היה מוטי קירשנבאום, שב-1992, שנה לפני שהאב נפטר, צילם סרט על סיפור הגבורה שלו. בסרט מועלות עדויות של ניצולים רבים, שמספרים על פעולותיו של האב בתקופת המלחמה, וגם הוא עצמו מדבר, צלול וצעיר למראה.

"אבא עבד עד גיל 86", מספר ברוניצקי, "ב-1961 הוא הקים יחד עם שותף מפעל ביבנה למחזור פסולת, כשזה עוד לא היה מובן בכלל. הוא חשב שצריך לנצל את פסולת העור. אני הייתי אחראי על הקמת המפעל, במקביל ללימודים ולעבודה במעבדה הפיסיקלית בירושלים.

"ככה למדתי דברים רבים - איך להקים מפעל ובאיזה בעיות נתקלים, וגם בבית שמעתי את הסיפורים של אבא על הקשיים בעסקים. הוא ואבא של דיתה עזרו לנו בהקמת המפעל שלנו, אורמת. אורמת קמה בחצר אותו מפעל, סיבעור, שנסגר בהמשך", מציין ברוניצקי.

אבא שלך היה גאה בהישגים שלכם כתעשיינים?

"הוא לא היה טיפוס שמחלק מחמאות, ודיתה ואני לא היינו שואבי מחמאות, אבל יכולנו לראות שהוא נהנה מהעבודה שלנו. אני גם התייעצתי איתו הרבה מאוד, למשל, בנושא הנוזל לטורבינות. עד היום בטורבינות הקטנות אנחנו משתמשים בנוזל שהוא המליץ עליו. הוא גם עזר לנו להשיג חומרים".

נפתלי בקנרוט-ברוניצקי נפטר ב-1993 בארץ-ישראל, שאליה תכנן להגיע הרבה לפני מלחמת העולם השנייה, אולם הנסיבות הובילו אותו אחרת. האיש שהציל חיי יהודים רבים, התייסר עד יומו האחרון על כל אלה שלא הצליח להציל.

עוד כתבות

גיל גזית/ צילום: איל יצהר

גיל גזית, נעמי אנוך ואבי בניהו מצטרפים לאס. אר אקורד של עדי צים

עדי צים עצמו, בעל השליטה בחברה, סיים את כהונתו בדירקטוריון החברה והחל לשמש כמנהל אשראי וסחר לקוחות

מטוסי בואינג 777 / צילום: GECAS

תע"א תסב מטוסי בואינג 777 עבור GECAS במאות מיליוני דולרים

התעשייה האווירית מרחיבה את פעילותה בתחום הסבת המטוסים: במסגרת הסכם חדש שעליו היא חתמה עם GECAS, היא תסב עבורה 15 מטוסי בואינג 777 מתצורה של מטוסי נוסעים לתצורת מטען

רוני אלשיך/ צילום: שלומי יוסף

הסיפור המוזר על קצין המשטרה, חקירת מח"ש והניסיון לכאורה להפליל את המפכ"ל לשעבר אלשיך

קצין בכיר במשטרה טוען כי חקירת מח"ש נגדו נפתחה ללא בסיס וממניעים זרים ● לדבריו, באחת מההפסקות בחקירה התברר לו לכאורה המניע האמיתי לחקירתו - חוקר שוחח איתו על חקירה אחרת וניסה לגרום לו להפליל את המפכ"ל לשעבר

הקשיות של רשת לנדוור / צילום: חי דורני

המשבר האקולוגי הכריע: רשת לנדוור נפטרת מכל קשיות הפלסטיק

ל"גלובס" נודע כי רשת בתי הקפה מוותרת על קשיות הפלסטיק שלה ותשלים בקרוב העברה של כל הרשת לקשיות מקרטון ● ככל הידוע, מדובר על רשת המסעדות הראשונה בישראל שמבצעת מהלך כזה בפריסה ארצית

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

נזקי הסנדוויץ' המורעל: לצרכנים יש זיכרון קצר, אבל לא בטוח שזה יעזור במקרה של ארומה ת"א

אשפוז לקוחות ארומה ת"א שאכלו כריך טונה עלול לגרום לחברה נזק תדמיתי שעוד מוקדם להעריכו ● מומחים מעריכים שכעת הדילמה היא בין עורכי הדין שמפחדים מתביעות לבין יועצי התקשורת שמציעים שקיפות ● ועד כמה נלקח הזיכרון הקצר של הצרכנים בניהול המשבר? ● ניתוח גלובס

אצטדיון המושבה / צילום: רויטרס

הדיל של עיריית פתח תקווה: שלמו כמיליון שקל בשנה - וקבלו אצטדיון על שמכם

אצטדיון "המושבה" בפתח תקווה עשוי בקרוב לשנות את שמו ● העירייה פרסמה מכרז שבו היא מציעה לחברות מסחריות את שם האצטדיון, בסכום שעשוי להגיע ל-8 מיליון שקל ב-8 שנים ● ניסיונות דומים בנתניה ובאילת נכשלו, ורק בת"א מצליחים להפיק מיליונים

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווחים: פריצת דרך במגעים לגיבוש הסכם ברקזיט כבר השבוע

עפ"י הדיווחים, צוותי המו"מ של שני הצדדים המתכנסים הערב בבריסל "קרובים להגעה לטיוטה מוסכמת"

הנשיא טראמפ./ צילום:רויטרס

בעימות הדמוקרטי מאשימים: "לטראמפ דם כורדי על הידיים"

המפלגה הדמוקרטית יצאה בעבר נגד המעורבות האמריקאית באפגניסטאן, אבל 12 המתמודדים הדמוקרטים בעימות הרביעי היו תמימי-דעים: טראמפ נושא באחריות להרוגים בסוריה ● בכל זאת, המתמודדים הליברליים, ובראשם וורן, אמרו שצריך להוציא את כוחות ארה"ב מסוריה, אך יש לעשות זאת בתבונה, לא כפי שנהג טראמפ

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

המשקיעים מריחים הסדר: טבע זינקה על רקע דיווח כי היא עשויה להגיע לפשרה בתביעות האופיואידים

לפי דיווח בבלומברג, החברה הציעה להעביר תרופות גנריות בשווי של יותר מ-15 מיליארד דולר במשך 10 שנים ● טבע היא אחת משורת יצרניות ומפיצות תרופות שנתבעו על שיווק אגרסיבי של משככי כאבים אופיואידים, שהובילו למגיפת התמכרות ולמוות של משתמשים רבים ● בעבר טענה כי לא תחתום על הסכמי פשרה משום שאין לה כסף

המכונית האוטונומית של גוגל /צילום: רויטרס

מה יקרה לרכבי המיני והאם הג'יפונים כאן כדי להישאר? כך ייראה שוק הרכב ב-2020

חלק מהסיבות לשינויים הן פנימיות, כמו פגיעה בשוק ההיברידיות כתוצאה מעדכון המס הירוק, וחלקן נובעות מתהליכים גלובליים בשוק • מה שלא משתנה הוא החיבה של הישראלים לג'יפונים שלהם

בצלאל סמוטריץ / צילום: אתר הכנסת

המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון: סמוטריץ' מגיב לחשיפת "גלובס"

שר התחבורה שלח מכתב חריף למנכ"ל משרד רה"מ, בו הוא מותח ביקורת קשה על המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, וקורא שלא לציית להוראתו בעניין המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון ● "סגנונו מבטא בעיית משילות קשה ואובדן דרך של מי שאמורים להיות משרתי הציבור תחת הנחיית נבחריו. אין להשלים עם היפוך יוצרות כזה"

הדמיית החניון של התחנה המרכזית של צפון ירושלים   / צילום: חברת מוריה, מורדגן

דניה סיבוס נבחרה להקים את התחנה המרכזית של צפון ירושלים

המרכז התחבורתי הצפוני של הבירה יכלול מסוף נוסעים וחניון למאות אוטובוסים שמעליהם גג בתצורת גינה ירוקה ● הפרויקט נאמד ב-212 מיליון שקל ● החניון יביא לפינוי חניון האוטובוסים שפועל בסמוך לבנייני האומה

עפרה שטראוס / צילום: איל יצהר

שטראוס אישרה את תנאי העסקת היו"רית בעלות שנתית של כ-5.3 מיליון שקל

חברת המזון אישרה את הארכת תנאי העסקתה של היו"רית עפרה שטראוס בעלות שנתית מוערכת של 4.7 מיליון שקל, על בסיס שכר שנתי בעלות של כ-3.1 מיליון שקל ומענק בהיקף של כ-1.6 מיליון שקל

אלכס ספיר / צילום: יח"צ

זה שמוכר וזה שקונה: ספיר צפויה לממש את הנכס "מיאמי 18", מנרב תקים שני בניינים במנהטן ב-127 מיליון דולר

לספיר קורפ, הפועלת בנדל"ן להשקעה, ייזום ומלונאות בארה"ב, יש החזקה של כ-21% בנכס, והיא זכאית ל-40% מרווחי העסקה ● מנרב רכשה קרקעות באזור פארק גראמרסי להקמת שני פרויקטי מגורים שיכללו כ-90 יחידות דיור

רון לאודר / צלם: יונתן בלום

פלואנס של רון לאודר נערכת לגיוס של 30 מיליון דולר אוסטרלי בהנפקה פרטית

חברת הטיפול במים ובשפכים הנסחרת באוסטרליה נמצאת בהפסקת מסחר שם עד להשלמת התהליך מחרתיים

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

שמור לי ואשמור לך, גירסת טראמפ: כך מנצל נשיא ארה"ב את יחסי החוץ שלו לטובתו האישית

זה כבר הפך לשיטה: בשורה של שיחות טלפון ופגישות שניהל עם מנהיגים בעולם הציג להם טראמפ דרישות שנועדו להועיל לו בהפרכת חשדות נגדו ובקמפיין לנשיאות 2020 ● כך זה עבד עם מנהיגי אוקראינה, אוסטרליה ובריטניה וגם עם ראש ממשלת ישראל, שאף קיבל מתנת בחירות נאה לעצמו

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

עם אילו מורשעים החוק מחמיר יותר - ח"כים או שרים? סמוטריץ' ערבב, אנחנו סידרנו

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התראיין לגלי צה"ל וטען כי "חברי כנסת חייבים להתפטר אחרי הרשעה בערכאה ראשונה; שרים וראש ממשלה - אחרי ערכאה אחרונה עם קלון" ● מתי הם באמת חייבים להתפטר? ● המשרוקית של גלובס

שליחים של וולט ותן ביס/ צילום: שלומי יוסף

בלי סכו"ם בבקשה: כך תהפכו את משלוח האוכל שלכם לקצת פחות מזהם

לפריחה בתחום משלוחי האוכל יש מחיר כבד - באיחוד האירופי נזרקים מיליארד קופסאות חד-פעמיות מזהמות לפח מדי שנה, ובישראל אלפי שליחים מדי יום מעבירים ארוחות ארוזות במוצרים לא מתכלים לבתי עסק ● רוב החברות אפילו לא מציעות ללקוחות להימנע מלקחת מוצרים מזהמים

שכונת בית הכרם / צילום: shutterstock

100 דירות ייבנו על עתודת הקרקע האחרונה של בית הכרם

הדירות ייבנו בשני בניינים בגובה 14 קומות ● תושבים: "מדובר במחטף, שיתוף ציבור לא נעשה פה"

מחרוזת התפילה האלקטרונית Click to Pray / צילום: יח"צ

סלח לי אבי כי הקלקתי: הוותיקן השיק מכשיר תפילה לביש

מדובר במחרוזת תפילה אלקטרונית בשם Click to Pray ("לחץ כדי להתפלל"), שניתן לענוד כצמיד, ומחוברת לאפליקציה למובייל