גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

על חשבון הבית

גם באירועים הכי משמימים אסור לומר נואש, כי תמיד יש קרן שמש שיכולה להפציע פתאום > דרור פויר

כל הדעות הקדומות שהיו לי, ואני מודה שהיו לי, על מקצוע ראיית החשבון ועל העוסקים בו קיבלו חיזוק משמעותי בטקס חנוכת הבית החדש, המשופץ והמשומר, של לשכת רואי החשבון בתל אביב, ממש מתחת למגדל שלום. כמו ששם השתעממתי לא השתעמם אדם מעולם. שוו בנפשכם: הפרצוף המוכר הראשון שראיתי בכניסה היה של אפרים סנה. זה לבד יכול להרוס לבן אדם את הערב, אם כי אני מודה שלמראה חבר הכנסת ניסן סלומיאנסקי התעודדתי קצת.

המון רואי חשבון גודשים את החצר המטופחת של הבית החדש. אני מחיש פעמיי אל הבר, אלא ששוד ושבר: אין שום דבר אלכוהולי לשתות. זו, אם תשאלו אותי, לא פחות משערורייה. חונכים בית, מזמינים אנשים מכובדים פחות או יותר, ולא נותנים להם אפילו כוס יין? בושה וחרפה. יותר מכך, מדובר במקרה קיצוני של קארמה רעה, שהרי הרמת כוסית לחיי בית חדש שקולה להתקנת מזוזה.

בדוכני הסושי תור ארוך של רואי חשבון, בפינת הקפה תור ארוך של רואי חשבון. אני שותה ספרייט פושר, מנשנש מאפים בטעם קרטון, ולא מצליח בשום פנים למצוא את עצמי למרות שחיפשתי תחת כל הפנסים. חם, ולח, ויש המון רואי חשבון המזיעים בכל מקום. אגלי זיעה נקווים על קרחות מבהיקות, מתחת לבתי השחי מתעגלים כתמים, מצחים גבוהים נמחים במטפחות לבנות. אני רואה את הכול בחדות המפחידה אותי. אולי מישהו מקסלמן וקסלמן שם לי משהו בספרייט. עוד לא עבר רבע שעה מאז שהגעתי, וזה נראה כמו נצח. כנראה מתי והגעתי למחלקת ראיית החשבון של הגיהינום.

אני אוסף בדלי שיחות, כולם מדברים על כסף. הנה רם כספי, רציני כמו תמיד. הנה פרופ' יוסי גרוס, שאותו אני רואה בהרבה אירועים, תמיד שמח ונמרץ. פעם אפילו התיידדנו, אבל היום הוא מתעלם ממני.

אני עומד עם הדובר הנחמד של הלשכה, אסף קדם, המצביע על כל מיני רואי חשבון בכירים עד בכירים מאוד ונוקב בשמותיהם ובשמות משרדיהם, אני משתדל להיראות מעוניין. את יעל אלמוג אתה מכיר, הוא שואל אותי כשעו"ד יעל אלמוג חולפת מולנו, רכה כמו בריזה וחמקמקה כמו רמז. יעל, קורא לה קדם, אבל היא ממשיכה ללכת כאילו שנינו לא קיימים. אני עוקב אחריה במבטי עד שהיא אובדת בין כל רואי החשבון האלה, שכולם נראים אותו דבר.

את רגינה אונגר אתה מכיר, שואל קדם. האמת שאני מכיר. את אונגר, משנה למנכ"ל ואחראית בכירה לכספים בשרם-פודים-קלנר, פגשתי באירוע של פורום ה-CFO, והייתי אומר שמעט הסתלבטתי עליה ועל חברותיה. אונגר מגישה את הנקמה שלה קרה. זה כתב רכילות, לא? היא שואלת בזלזול. אני לא מדברת עם כתבי רכילות, מה עושים פה כתבי רכילות. אני בחיים לא מדברת עם רכילות. אין טעם להיות כל-כך מתגוננת, אני אומר לה, והולך משם רק כדי לפגוש אותה שתי דקות מאוחר יותר ליד עמדת המשקאות הפושרים. חשבתי שאתה עיתונאי, היא אומרת, שאתה אמור להיות מחוסן. אני הולך גם משם.

שר המשפטים מגיע, שלומפר כמו תמיד. הצלמים מקיפים אותו כשהוא על המדרכה. פרופ' יוסי גרוס כבר שם, מחבק את פרידמן כחבק אח את אחיו הגדול. אני בעמידה, בחצר, מפטפט עם קולגות מכלכליסט. הבדידות מכה בי כמו פטיש של שניצלים. הייתי שותה עוד ספרייט פושר, אבל מה הטעם? מה הטעם בכל זה?

ותוך כדי שאני קורס, פתאום יד על כתפי. אתה דרור פויר, שואל קול פעמונים. זו יעל אלמוג, לעזאזל, והיא חושבת שאני כותב מצחיק. אני משחק אותה קול, אפילו שברכיי פקות ולבי הולם. אנחנו מפטפטים לנו בכיף. היא יועצת בכירה לרשות ניירות ערך. היא באה עם זוהר גושן, יו"ר הרשות, העומד לא רחוק מאיתנו ומדבר דיבור צפוף עם יהודה נסרדישי, מנהל רשות המסים. אלמוג אולי עשתה לי הכרה עם שני האישים, אבל באמת שאין לי שום זיכרון שדבר כזה אכן קרה. שלוש הדקות האלה עם אלמוג לימדו אותי שאף פעם אסור לומר נואש, גם לא באירועים הכי משמימים, כי תמיד יש קרן שמש שיכולה להפציע פתאום, תמיד יש סיכוי שמשהו יקרה.

רואה חשבון אחד בכל זאת צד את תשומת לבי, ולו בשל העובדה שהיו לו שלייקעס. בארצם של חסרי הסטייל, הלא מעודכן הוא מלך. ואכן, נדמה שמתים עליו פה. אני שואל מי האדון. זה יוסי שחק, לשעבר נשיא הלשכה. הוא איש מדהים, אומרת לי שרה, עובדת הלשכה. מה מדהים בו, אני שואל. הוא מדהים, באה התשובה. שחק, כך מספרים, החליט להתנתק מהעניינים השוטפים של עולם הרו"ח, אבל כשעבר לפני כמה חודשים ליד הבניין המשופץ, לא היסס רגע, עלה במעלית, ואמר לנשיא שהבניין הזה עושה כבוד למקצוע. אז תגידו אתם, מדהים או לא מדהים?

לפי ההתרשמות שלי, במקום נמצאים רק רואי חשבון מהמשרדים הגדולים, ה"ביג פור" כפי שהם מכונים. לא נמצאים פה רואי החשבון האלה שאנשים כמוכם וכמוני באים אליהם שיעשו להם דוח. פה נמצאים אלה שרואים את החשבון של הגדולים. קדם ממהר להסביר שהלשכה משרתת בעיקר את החבר'ה הקטנים. ברור, אני אומר.

דני דורון, נשיא הלשכה לשעבר, ואני לוחצים ידיים. או, אני שומע מאחוריי את ראובן שיף, נשיא הלשכה, מכריז: דני הגיע - אפשר להתחיל! והאחרון, שגבוה משיף בראש וחצי, נותן לו מין סטירונת קטנה על הלחי. הנה אילן בירנפלד, שותף מנהל בדלויט ברייטמן אלמגור, אומר לי מישהו. הנה טלי ירון-אלדר, אומר לי מישהו אחר.

משהו בפנג-שווי של האירוע דפוק לגמרי. עמדת הנואמים נמצאת בכניסה לבניין, ממש על הכביש, אבל הקהל נמצא למטה בחצר ולא רואה את הדוברים, ממשיך לעשות את הנטוורקינג שלו. אני עומד בראש המדרגות, בדרכי למטה, מוצא את עצמי דחוק בין שר המשפטים מצד ימין שלי, שיורד, ורון חולדאי משמאלי, שעולה.

מנחה האירוע עולה לבמה הקטנה ומספר על נפלאות המקצוע. מהם נפלאות המקצוע? עזבו אתכם, באמת.

הכרוז מזמין את שר המשפטים - השר האחראי על רואי החשבון - וזה שמח לברך, קצת מתבלבל בין רו"ח לעו"ד, ומנצל את ההתחלקות כדי לנפק ספק קריצה ספק עקיצה כלפי לשכת עורכי הדין, משהו על זה שההם צריכים ללמוד מאלה איך לנהל לשכה. רואי החשבון, אמר פרידמן, הם ה--- של הכלכלה, לא זוכר בדיוק מה: עמוד השדרה או הלב הפועם או משהו בסגנון. תפקודם, אמר, אחראי לכלכלה כולה. הקהל גם ככה לא מקשיב, והאוטובוסים הרבים שנכנסים לכרמלית מכסים על דבריו של השר.

קצת מחיאות כפיים. נשיא הלשכה ראובן שיף עולה לנאום. הוא מודה לכולם. הוא נרגש. הוא גאה. זה ערב מכונן, הוא אומר. הוא מספר קצת על השיפוץ והשימור של הבניין - אחלה בניין, האמת - הנמצא בלב הסיטי של תל אביב, "מקומם הטבעי של רואי החשבון".

שיף גאה בשמרנות של המקצוע. אנו מוכרחים להיות שמרנים, הוא אומר, שהרי הציבור נותן בנו את אמונו, אבל יחד עם זאת הרו"ח צועד עם הזמן. רואי החשבון הם המנהלים הכי טובים, אומר שיף, שמודה לעופר מנירב, קודמו בתפקיד שעומד ממש לידי, או שאני עומד ממש לידו. שיף מודה גם לאלי מוּן, סגן הנשיא ("המיתולוגי", נאמר לי) של הלשכה. זוג רואי חשבון עומדים ממש מאחוריי ואוכלים גבינה מסריחה על טוסט, וזה מוציא אותי מדעתי. חולדאי מברך בקצרה. ראיתי את שאול יהלום.

אחר כך כל המכובדים גוזרים יחד את הסרט, וכולם עולים לעשות סיבוב בבניין החדש. שתי קומות מתוך חמש הספיקו לי לגמרי, ואני נמלט אל הלילה המהביל.

drorfo@gmail.com

עוד כתבות

אוריאל לין / צילום: תמר מצפי

העיקר הכוונה? לא בטוח: הצצה בחוק איסור אפליה חושפת את מטרתו האמיתית

עיון בהליך חקיקת "חוק איסור אפליה" משנת 2000 חושף את כוונת המחוקקים: לאפשר אירועי תרבות בהפרדה מגדרית עבור הציבור החרדי • ואיך דיוני הוועדה קשורים למחטף חוקי היסוד השנוי במחלוקת? התשובה המפתיעה והבעייתית בספרו של אוריאל לין

כרמי גת/ צילום: איל יצהר

השכונות החדשות ריקות והגירעון משתולל: כך הפכה קריית גת לאויבת הכי גדולה של עצמה

השכונות החדשות ריקות מאדם, המרכז נטוש ומטונף, ראש העיר הוא תובע (ומפסיד) סדרתי והמחשבה שמפעל של אינטל יציל את העיר נראית מגוחכת מתמיד ● דרור פויר ביקר בקריית גת בשבוע שבו הודיעה העירייה בפייסבוק על פיטורים של 320 עובדים ומצא עיר שמשוועת לשינוי כיוון

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

נגה בת 12 ויש לה את מפתח המאסטר לנשמה שלי

אם יש בעולם שני דברים ללמוד מהם ואחד זה היקום, אין לי בעיה שאריאנה גרנדה תהיה הדבר השני ● טור לנגה

יאיר לפיד, פודקאסט לשבת / עיבוד תמונה: אפרת לוי

לא לדאוגוסט, יש מספיק פודקאסטים מרגיעים לשבת לכולם

החופש הגדול ממש לקראת סיומו, ויש מצב שהילדים כבר הוציאו אתכם מדעתכם ● הושיבו אותם על הספה, והאזינו יחדיו לפודקאסטים נהדרים מבית "גלובס" ● פודקאסט לשבת ● האזינו

שלמה רודב, יו"ר בזק / צילום: יח"צ

בזק תמחק 1.2 מיליארד ש' שציפתה לקבל במסגרת רכישת Yes

זאת בעקבות הודעת הרשות לניירות ערך שאומרת כי הכרה בנכס המס היא בעייתית בעת הזו ● נכס המס נוצר כתוצאה מעסקת בזק-יס והתנאים להכרה בו כנראה שאינם מתמלאים בשלב זה ● בנוסף הודיעה על מחיקה של מיליארד שקל מהשווי של חברת הבת פלאפון

איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל / צילום: שלומי יוסף

מנכ"ל שופרסל על סרטון ההתעללות בעובד הרשת: "אירוע חמור מאין כמותו שסותר את כל הערכים שלנו"

ביממה האחרונה הופץ סרטון שבו עובד של הרשת מתעד עובד נוסף מתעלל בעובד בעל צרכים מיוחדים תוך שהוא קושר את ידיו באמצעות ניילון נצמד וחובט בו ● מנכ"ל שופרסל: "צפינו בסרטון מזעזע. האירוע החמור הזה הועבר לטיפולה של משטרת ישראל. העובדים שסרחו התנהגו בברוטליות וזומנו לשימוע לפני פיטורים"

היו זמנים בהוליווד / צילום באדיבות פורום פילם

על המסך: הזחיחות של טרנטינו. מחוץ לפריים: כימיה בין פיט לדיקפריו

"היו זמנים בהוליווד" אינו סוחף כמו סרטיו הגדולים האחרים של טרנטינו, ונראה שהוא פשוט לא מבושל עד הסוף

רונה רמון / באדיבות: קרן רמון

בשביל רונה רמון: בין יישוב דתי, כפר ערבי וקיבוץ

פרויקט חדש שהוציא לפועל צוות נחשון מתנועת בני עקיבא נחנך לאחרונה, והוא מנציח את בני משפחת רמון וחורט את זכרם על אדמת הארץ

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ישראלי עצור, ברקזיט לפניך

היקפי הסחר בין ישראל ובין בריטניה גדלים בכל שנה, וכניסת הברקזיט לתוקף עתידה להשפיע על עסקים ישראליים הפועלים בצורה ישירה או עקיפה עם בריטניה - וזאת למרות תיקוף הסכם הסחר החופשי בין שתי המדינות בתחילת 2019 ● מיהם החברות והעסקים שצפויים להיות מושפעים מההיפרדות הבריטית מהאיחוד האירופי, וכיצד להיערך ליום שאחרי

אימון במתחם חודורוב, מתקן האימונים של הפועל תל אביב בחולון / צילום: כדיה  לוי

יש מקום לשחק, אין מקום להתאמן: מה קורה במתקני האימון של ליגת העל

אצטדיון בלומפילד שנפתח בימים אלה הוא עוד חוליה בשרשרת של אצטדיונים טובים ומודרניים בישראל • הבעיה נמצאת במתקני האימונים - שסובלים מתת-תקצוב ומחסור חמור בקרקעות • הצפיפות במתקנים הקיימים פוגעת בסופו של דבר גם באיכות השחקנים ובמינהלת הליגה מקווים ששר הספורט הבא יעזור

קאונס קובנה הרובע העתיק/ צילום: לשכת התיירות קובנה - A. Aleksandravi?ius

יעד מזרח אירופי חדש: קאונס, ליטא - עיר הענבר שבקצה הנהר

אחד היעדים החדשים במזרח אירופה היא קאונס, הלוא היא קובנה שבליטא, שם שמעורר בישראלים אסוציאציות של יום השואה ולא של תיירות. אבל לקאונס־קובנה יש היום סיפור חדש שהיא מבקשת שנקשיב לו. היא זוכרת את העבר הטראומטי, אבל יש לה גם דברים אחרים להציע

עמית זאב/ צילום: שלומי יוסף

"ת"א יכולה להכיל בכיף עוד 20-30 סניפי am:pm": המנכ"ל החדש של דור אלון רוצה למכור יותר מדלק

שוק תחנות הדלק? "המדינה מונעת בו תחרות", המחירים הגבוהים ב–am:pm? "תל אביב יכולה להכיל בכיף עוד 20-30 סניפים", האניגמטיות של הבעלים מוטי בן משה? "הוא אחד האנשים הכי אנליטיים שראיתי" ● עמית זאב, שהתחיל את דרכו בדור אלון בראיון עבודה שנבע מטעות, מתיישב על כס המנכ"ל, ופורס את האסטרטגיה שלו בראיון ראשון

נשיאי סין וארה"ב, שי וטראמפ, בוועידת G20 / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

הסלמה במלחמת הסחר: סין מטילה מכסים בסך 75 מיליארד דולר על ארה"ב

בתגובה לכוונתו של טראמפ להטיל מכסים בגובה 10% על סחורות מסין בהיקף של 300 מיליארד דולר, סין מחריפה את מלחמת הסחר ● סין מתכוונת להטיל מכסים חדשים על סחורות אמריקאיות בסך 75 מיליארד דולר בשיעור של 5% עד 10%

סטודנטים ערבים./צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הדרה בהייטק: בוגרים מהחברה הערבית מתקשים להשתלב בתעשייה

ברוב חברות ההייטק, במיוחד הבינוניות והקטנות, יש הדרה של מיעוטים ● יפעת ברון גולדברג ומשה קוזלובסקי מעמותת itworks: "כ-40% מחברות ההייטק הישראליות לא שכרו בשנה האחרונה מהנדסים זוטרים כלל.  המשרות האלה מיוצאות מחוץ לישראל. זה מונע ממהנדסים צעירים וחסרי ניסיון - כאלו שגם לא שירתו בצבא וצברו ניסיון - להשתלב בשוק ההייטק"

שוק ברמאללה. / צילום: Shutterstock ס.א.פ קריאייטיב

חבית חומר נפץ? הכלכלה הפלסטינית בגדה דוווקא משגשגת

הקיצוצים במגזר הציבורי שעליהם הכריז ראש הרשות אבו מאזן לא מבשרים את קריסתה של הכלכלה הפלסטינית ● למרות סירובו לקבל את כספי המסים המקוצצים מישראל, לכלכלה הפלסטינית יש מקורות עספיים אחרים ובראש הראשונה עבודת הפועלים בתוך ישראל ובהתנחלויות

איימן עודה/ צילום: רפי קוץ

"הציבור הערבי לא רוצה שהנציגים שלו יישבו בממשלה"

רק לפני כמה חודשים פגשנו את מהא אגבריה, צעירה תל אביבית, במקור מכפר קטן ליד אום אל-פאחם, שסיפרה לנו על ההחלטה של צעירים רבים במגזר להחרים את המשחק הפוליטי בישראל ● שלושה שבועות לפני הבחירות הנוספות, חזרנו אליה לברר מה השתנה בחברה הערבית: "הציבור הערבי לא רוצה שהנציגים שלו יישבו בממשלה; בשבילנו ביבי, ברק וגנץ הם אותו דבר" • האזינו לפודקאסט "הצוללת"

ליא קינג / צילום: כפיר זיו

"אנשים לא מתביישים. יש פה שפע של מחסור בטאקט"

גם גיל 90 הקרב ובא לא עוצר את ליא קניג ● ויש לה הרבה מה לומר: על שחקנים, על העובדה שכבר לא מזמינים אותה לטלוויזיה ועל הסיבה שאנשים מגיעים להופעה של ג'ניפר לופז

שאול אלוביץ' ונוני מוזס / צילומים: איל יצהר, אמיר מאירי

מה הסיכוי שמנדלבליט ישנה עמדתו בתיקי נתניהו

הליכי השימוע ב"תיקי רה"מ נתניהו" למוזס ולזוג אלוביץ יצאו השבוע לדרך ● גורמים מצד ההגנה ומצד הפרקליטות ציינו כי הישיבות עברו בהצלחה ● הסנגורים הרגישו כי ניהלו עימם דיון מעמיק, והפרקליטים חשו כי הועלו בפניהם טענות משפטיות ועובדתיות בעלות טעם ומשקל ● אז למה קשה לראות מצב שבו מנדלבליט משנה את האישומים ● פרשנות

דודי רזניק/צילום: איל יצהר

קריסה בשוק האג"ח? "כדאי לנצל את הירידות החדות"

דודי רזניק מלאומי שוקי הון מצביע על כך שהמימוש החד שנרשם כעת בשוק האג"ח מגיע לאחר מהלך עליות יוצא דופן שלא נראה בשוק מזה זמן, מה שעשוי להוות הזדמנות ● "התנאים בשוק עדיין תומכים בשוק האג"ח הממשלתי; אם אג"ח ל-27 שנים נותן תשואה של 2.3%, זה לא רע בעולם של ריביות אפסיות", אמר רזניק

מפלגת כחול לבן

מהחפרפרת לחלה - כמה אתם שולטים בחדשות הפוליטיות?

עם מי חתמה ישראל ביתנו על הסכם עודפים, איך רוצה איימן עודה להחליף את השלטון ועד לאן רוצה בצלאל סמוטריץ' שתגיע הרכבת הקלה של גוש דן?