גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

על חשבון הבית

גם באירועים הכי משמימים אסור לומר נואש, כי תמיד יש קרן שמש שיכולה להפציע פתאום > דרור פויר

כל הדעות הקדומות שהיו לי, ואני מודה שהיו לי, על מקצוע ראיית החשבון ועל העוסקים בו קיבלו חיזוק משמעותי בטקס חנוכת הבית החדש, המשופץ והמשומר, של לשכת רואי החשבון בתל אביב, ממש מתחת למגדל שלום. כמו ששם השתעממתי לא השתעמם אדם מעולם. שוו בנפשכם: הפרצוף המוכר הראשון שראיתי בכניסה היה של אפרים סנה. זה לבד יכול להרוס לבן אדם את הערב, אם כי אני מודה שלמראה חבר הכנסת ניסן סלומיאנסקי התעודדתי קצת.

המון רואי חשבון גודשים את החצר המטופחת של הבית החדש. אני מחיש פעמיי אל הבר, אלא ששוד ושבר: אין שום דבר אלכוהולי לשתות. זו, אם תשאלו אותי, לא פחות משערורייה. חונכים בית, מזמינים אנשים מכובדים פחות או יותר, ולא נותנים להם אפילו כוס יין? בושה וחרפה. יותר מכך, מדובר במקרה קיצוני של קארמה רעה, שהרי הרמת כוסית לחיי בית חדש שקולה להתקנת מזוזה.

בדוכני הסושי תור ארוך של רואי חשבון, בפינת הקפה תור ארוך של רואי חשבון. אני שותה ספרייט פושר, מנשנש מאפים בטעם קרטון, ולא מצליח בשום פנים למצוא את עצמי למרות שחיפשתי תחת כל הפנסים. חם, ולח, ויש המון רואי חשבון המזיעים בכל מקום. אגלי זיעה נקווים על קרחות מבהיקות, מתחת לבתי השחי מתעגלים כתמים, מצחים גבוהים נמחים במטפחות לבנות. אני רואה את הכול בחדות המפחידה אותי. אולי מישהו מקסלמן וקסלמן שם לי משהו בספרייט. עוד לא עבר רבע שעה מאז שהגעתי, וזה נראה כמו נצח. כנראה מתי והגעתי למחלקת ראיית החשבון של הגיהינום.

אני אוסף בדלי שיחות, כולם מדברים על כסף. הנה רם כספי, רציני כמו תמיד. הנה פרופ' יוסי גרוס, שאותו אני רואה בהרבה אירועים, תמיד שמח ונמרץ. פעם אפילו התיידדנו, אבל היום הוא מתעלם ממני.

אני עומד עם הדובר הנחמד של הלשכה, אסף קדם, המצביע על כל מיני רואי חשבון בכירים עד בכירים מאוד ונוקב בשמותיהם ובשמות משרדיהם, אני משתדל להיראות מעוניין. את יעל אלמוג אתה מכיר, הוא שואל אותי כשעו"ד יעל אלמוג חולפת מולנו, רכה כמו בריזה וחמקמקה כמו רמז. יעל, קורא לה קדם, אבל היא ממשיכה ללכת כאילו שנינו לא קיימים. אני עוקב אחריה במבטי עד שהיא אובדת בין כל רואי החשבון האלה, שכולם נראים אותו דבר.

את רגינה אונגר אתה מכיר, שואל קדם. האמת שאני מכיר. את אונגר, משנה למנכ"ל ואחראית בכירה לכספים בשרם-פודים-קלנר, פגשתי באירוע של פורום ה-CFO, והייתי אומר שמעט הסתלבטתי עליה ועל חברותיה. אונגר מגישה את הנקמה שלה קרה. זה כתב רכילות, לא? היא שואלת בזלזול. אני לא מדברת עם כתבי רכילות, מה עושים פה כתבי רכילות. אני בחיים לא מדברת עם רכילות. אין טעם להיות כל-כך מתגוננת, אני אומר לה, והולך משם רק כדי לפגוש אותה שתי דקות מאוחר יותר ליד עמדת המשקאות הפושרים. חשבתי שאתה עיתונאי, היא אומרת, שאתה אמור להיות מחוסן. אני הולך גם משם.

שר המשפטים מגיע, שלומפר כמו תמיד. הצלמים מקיפים אותו כשהוא על המדרכה. פרופ' יוסי גרוס כבר שם, מחבק את פרידמן כחבק אח את אחיו הגדול. אני בעמידה, בחצר, מפטפט עם קולגות מכלכליסט. הבדידות מכה בי כמו פטיש של שניצלים. הייתי שותה עוד ספרייט פושר, אבל מה הטעם? מה הטעם בכל זה?

ותוך כדי שאני קורס, פתאום יד על כתפי. אתה דרור פויר, שואל קול פעמונים. זו יעל אלמוג, לעזאזל, והיא חושבת שאני כותב מצחיק. אני משחק אותה קול, אפילו שברכיי פקות ולבי הולם. אנחנו מפטפטים לנו בכיף. היא יועצת בכירה לרשות ניירות ערך. היא באה עם זוהר גושן, יו"ר הרשות, העומד לא רחוק מאיתנו ומדבר דיבור צפוף עם יהודה נסרדישי, מנהל רשות המסים. אלמוג אולי עשתה לי הכרה עם שני האישים, אבל באמת שאין לי שום זיכרון שדבר כזה אכן קרה. שלוש הדקות האלה עם אלמוג לימדו אותי שאף פעם אסור לומר נואש, גם לא באירועים הכי משמימים, כי תמיד יש קרן שמש שיכולה להפציע פתאום, תמיד יש סיכוי שמשהו יקרה.

רואה חשבון אחד בכל זאת צד את תשומת לבי, ולו בשל העובדה שהיו לו שלייקעס. בארצם של חסרי הסטייל, הלא מעודכן הוא מלך. ואכן, נדמה שמתים עליו פה. אני שואל מי האדון. זה יוסי שחק, לשעבר נשיא הלשכה. הוא איש מדהים, אומרת לי שרה, עובדת הלשכה. מה מדהים בו, אני שואל. הוא מדהים, באה התשובה. שחק, כך מספרים, החליט להתנתק מהעניינים השוטפים של עולם הרו"ח, אבל כשעבר לפני כמה חודשים ליד הבניין המשופץ, לא היסס רגע, עלה במעלית, ואמר לנשיא שהבניין הזה עושה כבוד למקצוע. אז תגידו אתם, מדהים או לא מדהים?

לפי ההתרשמות שלי, במקום נמצאים רק רואי חשבון מהמשרדים הגדולים, ה"ביג פור" כפי שהם מכונים. לא נמצאים פה רואי החשבון האלה שאנשים כמוכם וכמוני באים אליהם שיעשו להם דוח. פה נמצאים אלה שרואים את החשבון של הגדולים. קדם ממהר להסביר שהלשכה משרתת בעיקר את החבר'ה הקטנים. ברור, אני אומר.

דני דורון, נשיא הלשכה לשעבר, ואני לוחצים ידיים. או, אני שומע מאחוריי את ראובן שיף, נשיא הלשכה, מכריז: דני הגיע - אפשר להתחיל! והאחרון, שגבוה משיף בראש וחצי, נותן לו מין סטירונת קטנה על הלחי. הנה אילן בירנפלד, שותף מנהל בדלויט ברייטמן אלמגור, אומר לי מישהו. הנה טלי ירון-אלדר, אומר לי מישהו אחר.

משהו בפנג-שווי של האירוע דפוק לגמרי. עמדת הנואמים נמצאת בכניסה לבניין, ממש על הכביש, אבל הקהל נמצא למטה בחצר ולא רואה את הדוברים, ממשיך לעשות את הנטוורקינג שלו. אני עומד בראש המדרגות, בדרכי למטה, מוצא את עצמי דחוק בין שר המשפטים מצד ימין שלי, שיורד, ורון חולדאי משמאלי, שעולה.

מנחה האירוע עולה לבמה הקטנה ומספר על נפלאות המקצוע. מהם נפלאות המקצוע? עזבו אתכם, באמת.

הכרוז מזמין את שר המשפטים - השר האחראי על רואי החשבון - וזה שמח לברך, קצת מתבלבל בין רו"ח לעו"ד, ומנצל את ההתחלקות כדי לנפק ספק קריצה ספק עקיצה כלפי לשכת עורכי הדין, משהו על זה שההם צריכים ללמוד מאלה איך לנהל לשכה. רואי החשבון, אמר פרידמן, הם ה--- של הכלכלה, לא זוכר בדיוק מה: עמוד השדרה או הלב הפועם או משהו בסגנון. תפקודם, אמר, אחראי לכלכלה כולה. הקהל גם ככה לא מקשיב, והאוטובוסים הרבים שנכנסים לכרמלית מכסים על דבריו של השר.

קצת מחיאות כפיים. נשיא הלשכה ראובן שיף עולה לנאום. הוא מודה לכולם. הוא נרגש. הוא גאה. זה ערב מכונן, הוא אומר. הוא מספר קצת על השיפוץ והשימור של הבניין - אחלה בניין, האמת - הנמצא בלב הסיטי של תל אביב, "מקומם הטבעי של רואי החשבון".

שיף גאה בשמרנות של המקצוע. אנו מוכרחים להיות שמרנים, הוא אומר, שהרי הציבור נותן בנו את אמונו, אבל יחד עם זאת הרו"ח צועד עם הזמן. רואי החשבון הם המנהלים הכי טובים, אומר שיף, שמודה לעופר מנירב, קודמו בתפקיד שעומד ממש לידי, או שאני עומד ממש לידו. שיף מודה גם לאלי מוּן, סגן הנשיא ("המיתולוגי", נאמר לי) של הלשכה. זוג רואי חשבון עומדים ממש מאחוריי ואוכלים גבינה מסריחה על טוסט, וזה מוציא אותי מדעתי. חולדאי מברך בקצרה. ראיתי את שאול יהלום.

אחר כך כל המכובדים גוזרים יחד את הסרט, וכולם עולים לעשות סיבוב בבניין החדש. שתי קומות מתוך חמש הספיקו לי לגמרי, ואני נמלט אל הלילה המהביל.

drorfo@gmail.com

עוד כתבות

ועדת הכלכלה בראשות ח"כ יעקב מגי / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ועדת הכלכלה: "היקף הפגיעה בענף התיירות הוא כ-8 מיליארד שקל"

בדיון שקיימה ועדת הכלכלה על המשבר אליו נקלע ענף התיירות בעקבות מגפת הקורונה אמר שר התיירות כי סיכם עם האוצר על מענק של 300 מיליון שקל לענף ● הוועדה קראה לתיירנים הישראלים לא להתפתות ולהעלות את המחירים כדי לעודד את תיירות הפנים

מפגין עומד על רקע קיר זכרון לנרצח פלויד ג'ורג' / צילום: John Minchillo, Associated Press

ראש בראש: הגזענות בארה"ב שוב מרימה את הראש או שזו בכלל בעיה בתוך הקהילה?

לאחר שמונה ימים רצופים בהם רחובות הערים בארה"ב בוערים והממשל והרשות המבצעת מואשמים בגזענות ואלימות בלתי סבירה, מהרטה ברוך רון וד"ר שגיא ברמק מנסים להבין מה מוציא עשרות אלפי בני אדם לרחובות ● שתי דעות ראש בראש

בני גנץ ובנימין נתניהו בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

נתניהו, גנץ וראשי המל"ל יחליטו מה יעלה בגורל חוק הקיזוז מהרשות הפלסטינית

חוק הקיזוז לא מיושם הלכה למעשה מתחילת השנה והרשות הפלסטינית מקבלת בנתיים את מלוא כספי המסים, מכס ובלו הנגבים עבורה, בהיקף של כחצי מיליארד שקל בחודש

רון רוטר / צילום: יח"צ

מלחמת שבעת הכוכבים: קסטרו דורשת מבעלי הקניונים הנחות בשכירות ומסרבת לפתוח חנויות

חנויות של רשת האופנה עדיין סגורות בקניוני שבעת הכוכבים, לב המפרץ ומבשרת ציון, זאת בנוסף לחנות הסגורה בקניון TLV • חלק מבעלי הנכסים בוחנים נקיטת צעדים משפטיים • בקבוצת קסטרו לא מפרטים כמה מתוך 5,000 העובדים הוחזרו לעבודה מחל"ת

מארק צוקרברג צילום: רויטרס, Aaron Bernstein

מחאת חופש הביטוי נגד צוקרברג ופייסבוק: התפטרויות, ביטול שותפויות ושביתה וירטואלית

הפוסט של נשיא ארה"ב שבו ספק איים ספק הזהיר כי "מעשי ביזה יובילו לירי" ממשיך להסעיר את עובדי פייסבוק שמחריפים את המחאה נגד צוקרברג ● במקביל הודיעו שותפים של החברה על הפסקת ההתקשרות עמה, במחאה על אי נקיטת העמדה מצדה נגד התבטאויותיו של הנשיא

מסעדה סגורה בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

למסירה מטבח? מה אפשר לעשות עם שטחי המסעדות שצפויות להיסגר

לפי הערכות, עד סוף שנת 2020 ייסגרו 4,500 מסעדות מתוך כ-14 אלף מסעדות שפועלות בישראל ● האם השטחים שיתפנו ייוותרו שוממים או שניתן יהיה להסב אותם לשימושים אחרים?

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

נעילה מעורבת בבורסה בת"א; קומפיוג'ן קפצה בעוד 8.8%

מחזור המסחר הסתכם בכ-1.7 מיליארד שקל ● עליות בבורסות אירופה וארה"ב ● סקטור הנדל"ן בלט לשלילה ואילו הבנקים בלטו בעליות חדות

יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מתגבשת תוכנית להפסקת חיובים כפולים בשוק התקשורת

משרד התקשורת יורה לספקיות האינטרנט להפסיק חיובים של לקוחות שלא עשו שימוש בחשבון שלהם במשך שנה ● במקביל יוקם מאגר מידע בדומה להר הכסף שהלקוחות יוכלו להיכנס אליו ולקבל מידע על כל התשלומים לחברות התקשורת

הפגנת הענק בצ'כיה נגד ראש הממשלה באביס / צילום: מילאן קאמרמאייר, רויטרס

צ'כיה: עלייה במספר התקריות האנטישמיות ברשת, אך ללא מקרי תקיפה בשנה החולפת

לפי דו"ח מצב האנטישמיות השנתי של הקהילה היהודית, 694 תקריות אנטישמיות אירעו  בשנת 2019, פי שניים ממספר התקריות שנרשמו שנה קודם לכן ● 95% מהתקריות התרחשו באינטרנט וכללו התבטאויות נגד יהודים בעמודי פייסבוק, טוויטר, תגובות באתרים מובילים ועוד

מעונות הסטודנטים בבר אילן (המבנים העגולים). קרב על כספי הארנונה בין רמת גן לגבעת שמואל  / צילום: איל יצהר, גלובס

עיריית גבעת שמואל ניסתה לעצור בניית מעונות סטודנטים לאחר שכבר הוקמו

ועדת ערר דחתה את בקשת העירייה לסכל את בנייתם של המעונות בבר אילן, בטענה שהתוודעה לקיומם באיחור: "כל מי שעבר ברחובות הסובבים ראה את מבני המעונות"

אחישי גל, מנכ"ל ובעלי איסתא / צילום: יח"צ, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הנגיף שקילקל את תוכנית המימושים של איסתא: רווח של 100 מיליון שקל הולך ומתרחק

חברת התיירות דיווחה לאחרונה על ביטול העסקה למכירת מלון פאבליקה בהרצליה ב-142 מיליון שקל, ועל דחייה במועד ההשלמה של מכירת אמריקן אקספרס טרוול

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 2 ביוני 2020

אתמול באיכילוב: 11 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מטוס של אל על ומטוס של לופטנזה / צילום: Matthias Schrader , Associated Press

המסלול לחילוץ אל על עובר בין וושינגטון לברלין: הנה המתווה המומלץ לגרסה הישראלית

מאז פרוץ משבר הקורונה, חברת התעופה הלאומית זועקת לסיוע ממשלתי ● הנה הצעה למתווה סיוע, שעשוי להביא לתוצאה כלכלית טובה יותר גם לציבור

גיל וקנין / צילום: איל יצהר, גלובס

"עד 2004 היינו שכירים לכל דבר. בעקבות המשבר כולם גילו כמה אנחנו מקופחים"

העסק של גיל וקנין נקלע לקשיים בעקבות משבר הקורונה והוא החליט לצאת למאבק למען בעלי השליטה השכירים ● היום הוא מייצג 5,300 אנשים ואומר: "אם יש הישג מרכזי שהשגנו במאבק הם ההכרה וההבנה שיש 80 אלף איש שקופים שצריכים לטפל בהם. לא נוותר"

מיכאל (מימין) ודניאל זלקינד, בעלי חברת אלקו  / צילום: ישראל הדרי

סופרגז אנרגיה יוצאת לבורסה: מציגה רווח שנתי של 60-70 מיליון שקל

זרוע האנרגיה של קבוצת אלקו תנסה לגייס 250 מיליון שקל בהנפקת מניות לפי שווי של מיליארד שקל "לפני הכסף" ועוד מאות מיליוני שקלים באג"ח

גרפיטי נגד טכנולוגיית הדור החמישי, בלונדון / צילום: רויטרס

הקשר המופרך בין הדור החמישי לקורונה, ולמה צמחה המחאה נגד הטכנולוגיה?

גל הפגנות נגד רשתות הדור החמישי הגיע בסוף השבוע גם לישראל ● מאחורי המחאה עומדת תיאוריית קונספירציה שקושרת בין הטכנולוגיה החדשנית להתפשטות הקורונה ● מהי בכלל הטכנולוגיה הזאת, למה היא לא באמת מסוכנת ואיך היא תשפיע על חיינו ● שאלות ותשובות

עבודה מהבית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כל מה שאפשר ללמוד מחברות גדולות במשק על עבודה מהבית

המעסיקים יכולים לצמצם את המשרדים והעובדים מוותרים על הפקקים ● איך התמודדו הבנקים עם עבודה מרחוק, כמה פעמים בשבוע מגיעים למשרד העובדים הכי מחויבים ואיזו חברה ישראלית תעזור לעובדים לצבוע קירות בבית כדי לייצר רקע נעים ● כך תיראה העבודה מהבית ביום שאחרי הקורונה

ניר דגן / צילום: שי אדם

ניר דגן ישמש כמנהל העסקים הראשי בחברת IES תעופה שבשליטת חיים גייר

דגן כיהן כמנכ"ל ארקיע בשש השנים האחרונות ● דגן גויס במטרה לפתח שלושה תחומי פעילות שרלוונטיים לשוק התעופה העולמי: מימון ורכש נכסים דוגמת מנועים וחלפים, טכנולוגיות תעופתיות מתפתחות ותשתיות תעופתיות באמצעות מיזם איירפארק בנגב

ג'יי-זי / צילום: Greg Allen/Invision, Associated Press

"צדק לג'ורג' פלויד": המחווה של ג'יי-זי למפגינים בעיתוני ארה"ב

המודעה שפורסמה בשלישי וצפויה להתפרסם גם בימים הקרובים מצטטת פסקה מנאום שנשא ד"ר מרטין לותר קינג בסלמה, אלבמה, ב-1965

פטריק דרהי, בעלי הוט./  צילום: רויטרס, Lucas Jackson

בעלי הוט גייס חוב של 1.7 מיליארד דולר לפעילות שלו בארה"ב

האג"ח שהנפיקה חברת אלטיס ארה"ב, שנמצאת בשליטת פטריק דרהי, נועדו למיחזור חוב קיים ודורגו "זבל" על ידי מודי'ס