גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מוניב אל מסרי, המולטי-מיליונר היחיד בפלסטין: "תהיו נחמדים ותנו לנו 25% ממדינת ישראל. זה מה שמגיע לנו"

אל מסרי, שהונו העצמי מוערך ב-500 מיליון דולר, למגזין "פירמה": "נוצר פה מצב של פער כלכלי עצום בין הפלסטינים לביניכם ברמת החיים ובמשכורת הממוצעת - וזה רק הולך ומחריף. אתם צריכים להבין שאתם לא יכולים לאכול את כל העוגה כל הזמן"

מוניב אל מסרי הוא מן הסתם האיש העשיר ביותר בגדה. יש המעריכים את הונו בסך 500 מיליון דולר. הפעמים שבהם כמעט הפך להיות ראש ממשלת הרשות, בימי ערפאת, הביאו את עיתון "ניוזוויק" לכנות אותו "רוס פרו הפלסטיני", על שם המיליונר האמריקאי שרץ לבחירות בארה"ב. מוניב אל מסרי הוא יו"ר תאגיד "פדיקו" החולש על שליש מעסקי הרשות. התאגיד הוא בין היתר בעליהם של עסקים בתחום המזון, התעשייה, המלונאות והתקשורת, וחברת הסלולר של הרשות - "ג'אוול".

את העסקים הבאמת רווחיים אל מסרי עושה בחברת "אדגו", העוסקת בחיפוש נפט, קידוחים ושינוע של הזהב השחור. מאחר שמחירי הנפט מאמירים, תלונות על מצבו הכלכלי לא היו חלק מהראיון. שוויה של החברה מוערך בכ-1.5 מיליארד דולר. היא נוסדה לפני 54 שנה על ידי אל מסרי, שכיום הוא בן 73. בנוסף לנפט, החברה מתעסקת גם בשינוע מים וגז ובייצור חשמל. המטה הראשי של החברה נמצא בירדן, אבל עסקיה פזורים ברחבי המפרץ הפרסי, באזור הגולף, במצרים ובאפריקה. רק לא בישראל ובגדה.

הראיון עם אל מסרי נערך בארמונו הניצב בראש גבעה על פסגת הר גריזים, המתנשא מעל שכם. הארמון של אל מסרי הוא למעשה העתק מושלם של וילה קפרה "לה רוטונדה", שנמצאת ליד העיר ויצ'נצה שבחבל ונטו באיטליה, אותה בנה האדריכל האיטלקי אנדראה פלדיו, אבי האדריכלות הקלאסית. "ראש העיר של ויצ'נצה היה פה ושאלתי אותו אם לא מפריע לו ששיניתי מעט במבנה של הבית. הוא אמר לי כי הרוטונדה שלי הרבה יותר מרשימה".

ההעתק הוא מושלם ושם דגש על הפרטים הקטנים. בחזית הבניין ישנה בריכת מים ענקית ועגולה, ובאמצעה מזרקה. במרתף הווילה יש אתר חפירות מוכרז ובו שרידים של מנזר מהמאה ה-14. את שרידי המנזר גילו במקרה הפועלים שחפרו את היסודות לארמון. אל מסרי החליט לעצור את הבנייה ולהשקיע בחפירות ארכיאולוגיות, והמשיך לבנות רק לאחר שחשף את המנזר העתיק על כל חלקיו.

חללי הבית מלאים ביצירות אמנות קלאסיות, מהמאות ה-17 וה-18 ועד לפיקאסו. יש לו שם שידה של מרי אנטואנט וספות של לואי ה-17. יש לו חמישה משרתים סרילנקים דוברי ערבית.

בעבר הוכרז כי אל מסרי יתמודד על תפקיד מנהיג הרשות הפלסטינית, אך לבסוף הוא נסוג בו מהחלטתו. "יש לישראל את ההזדמנות הגדולה שלה עכשיו עם אבו מאזן. אני לא חושב שיהיו לכם אנשים יותר טובים ממנו בעתיד לעשיית שלום. אבל, אתם לא נותנים כלום".

- אתה מתגעגע לערפאת?

"אני הייתי החבר הכי טוב של ערפאת. הוא היה הגיבור שלי. הוא לא ידע כלום בניהול. הוא לא קרא בחיים שלו את ה'וול סטריט ג'ורנל'".

- רבים אומרים שהוא היה אדם מושחת.

"הוא לא היה אדם מושחת. האנשים סביבו היו מושחתים. הוא חי חיים פשוטים. אבל כדי להניע אנשים היה עליו לעשות דברים. הוא עשה טובות לאנשים מסוימים. אני לא אהבתי את זה. אבל גם אצלכם בישראל משתמשים באותן שיטות, אל תהיו לי פתאום תמימים".

- לדעתך הישראלים יכולים לדבר עם החמאס? אתה מצליח לדבר איתם?

"אני חושב שהם חלק גדול מאוכלוסיית פלסטין אז צריך לדבר איתם. ישראל אמרה שהיא לא תדבר איתם, אבל היא דיברה. בדיוק כמו שמר רבין אמר לי, אני לעולם לא אדבר עם ערפאת, אבל הוא דיבר".

- היית מוכן לחיות תחת משטר חמאס?

"לא הייתי רוצה לחיות תחת משטר חמאס, אבל זו לא הנקודה. מה לעשות שחלק גדול מהאוכלוסייה הם חמאס? הם מאוד נבונים, הם יודעים איך להתנהל. פגשתי אותם בעזה, פגשתי אותם בדמשק ויש לי אמון בהם וכבוד כלפיהם... אנחנו מאוד שמחים על השיחות בין סוריה לישראל. זה חשוב לאזור. אני מקווה ש-2009 תהיה שנה טובה, שבה אימהות יישנו כמו שצריך והילדים שלהן לא יצטרכו להילחם זה בזה. הגיע הזמן".

- בעבר התראיינת ואמרת שהפסדתם הרבה כסף בגלל האינתיפאדה. המצב השתפר?

"אנחנו מפסידים כסף בכל העסקים שלנו חוץ מבשתי חברות. האחת היא 'ג'אוול', החברה הסלולרית, והשנייה היא הבורסה".

- הבורסה שלכם לא התמוטטה?

"היא קצת התאוששה בזכות כמה פעילויות. אבל החברות האחרות שלנו מפסידות כסף בגלל הכיבוש. זו הבעיה הכי גדולה שלנו".

- באיזה אופן הכיבוש גורם לכם להפסיד כסף?

"קודם כול השקענו המון בתיירות. מלונות של חמישה כוכבים או שבעה כוכבים, כמו המלון שלנו בבית לחם, 'ג'אסר פאלאס'. אני בניתי אותו, וכל שנה אנחנו מפסידים בו 67 מיליון דולר. בעיקר בגלל החומה, לא מגיעים תיירים".

- אבל ישנה פריחה יחסית של תיירות צליינית בשנה האחרונה, לא?

"נסעתי לפני שבועיים לרוסיה רק כדי לעודד תיירות רוסית לבוא. הם אמנם קיבלו ויזה חופשית לישראל אבל לא לפלסטין. אני לא מורשה להגיע למלון שלי כי אין לי אישורים לכך. וגם למזרח ירושלים, שם יש בבעלותי בית מפואר, אני לא מצליח לקבל אישור. הפארק התעשייתי בעזה מושבת. בנינו אותו כי חשבנו שיהיה שלום. יש לנו כמה מלונות בעזה שמושבתים".

- מה עם לפתח קשרים עם אנשי עסקים ישראלים?

"מאוד התאכזבתי מהנוכחות הישראלית המועטה בוועידת העסקים בבית לחם. היו צריכים לבוא, אבל ביטלו. אתם חושדים בנו עכשיו כמו שאנחנו חשדנו בכם לפני חמשעשרה שנה, פחדנו מכם, לא בטחנו בכם. עכשיו המצב השתנה, אתם מפחדים מאיתנו. מעטים מדברים. באים לפגישות, אבל ברגע האחרון אומרים ביטחון. זה מה שמונע את הכול, ביטחון. אין פה נכונות אמיתית מצידכם.

"אנחנו רוצים קודם כול לפתור את הבעיות הפוליטיות. אז יהיה יותר קל עם הצד הכלכלי. אי אפשר לנהל כלכלה בריאה תחת כיבוש. יש אצלנו אנשים שרוצים לעבוד איתכם. אני באופן אישי לא רוצה לעשות איתכם עסקים, רק אחרי שיהיה פה שלום".

- אז למה אתה מאשים את הצד השני בזמן שאתה עצמך מתנגד לעשות איתנו עסקים?

"הישראלים רוצים להראות לעולם שאין בעיה ושאפשר לעשות עסקים גם במצב של כיבוש. אתם משתמשים בזה אחר כך לצורכי תעמולה, ואני לא אוהב את זה. אני כבר בן יותר משבעים ואני לא מפחד מאף אחד חוץ מאשר מאלוהים. הישראלים רוצים להגיד עסקים כרגיל. ואני אומר עסקים לא כרגיל ולא כמו שהיו. לנו בשכם יש יותר מזל, כי אין פה רעב, אבל אחרי שעה מסוימת אסור לנו לעזוב אותה. אם זו האטמוספרה, אז אי אפשר לעשות פה עסקים".

- הישראלים חושבים שנתנו לכם את ההזדמנות בעזה ותראה מה קרה.

"מה שאתם עשיתם בעזה היה הדבר הטיפשי ביותר לעשות. אתם עשיתם את זה בלי תאום עם הרשות. בלי לתת לנו אפשרות להביא כוחות שלנו שישלטו באזור. בצורה שבה עזבתם את עזה, אתם נתתם אותה לחמאס. למה לעזוב את עזה בלי להגיע להסכמה עם אבו מאזן שהיה השותף שלכם?

"הייתם צריכים לומר לאבו מאזן, 'אנחנו עוזבים את עזה בצורה שבה תוכל לקחת שם את השלטון'. איך יכולתם לעזוב? היתה לכם שם אחריות על השטח. אתם הכובשים ועליכם מוטלת האחריות להשאיר את המקום במצב טוב. כמו שכאשר אתה עוזב משרה משרדית יש לך לפחות תקופת חפיפה עם המחליף שלך, כדי למנוע שגיאות".

"אתם לא עוזרים ולא מנסים להפוך אותנו לשכנים טובים. נוצר פה מצב של פער כלכלי עצום בין הפלסטינים לביניכם ברמת החיים ובמשכורת הממוצעת במשק וזה רק הולך ומחריף. כדי שנהיה שכנים טובים, צריך לצמצם את הפער הכלכלי בין שני העמים. אתם צריכים להבין שאתם לא יכולים לאכול את כל העוגה כל הזמן. תנו לנו רבע מהעוגה וזה יספיק לנו. תהיו נחמדים אלינו ותנו לנו את הרבע שמגיע לנו - 25% מהמדינה. תנו לנו לחיות ונהפוך למודל של ישראלים ופלסטינים שחיים ביחד, למודל ראשון של מדינה ערבית דמוקרטית".

הראיון המלא - במגזין "פירמה"

עוד כתבות

מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס / צילום: Reuters, Joshua Roberts

הסטארט-אפ הישראלי NSLComm ישגר לוויין לחלל עם השירות החדש של אמזון

אמזון הודיעה על השקתה הגלובלית של AWS Ground Station, רשת תחנות קרקע ללוויינים ● המוצר התחיל לעבוד עם 7 לקוחות ראשונים לשירות, בהם הסטארט-אפ הישראלי NSLComm שגייס עד היום 15 מיליון דולר מ-JVP ומשקיעים נוספים

הפגנה נגד החוק האוסר הפלות / צילום: TIM SHORTT/ FLORIDA TODAY

מלחמה הרת-גורל בין "רוצחי הילדים" לבין "שלטון הגברים"

המחלוקת בת חצי המאה על הפלות מלאכותיות באמריקה נכנסת לשלב קריטי ● בית המשפט העליון עומד להתבקש לבטל את הפסיקה משנת 1973 שמצאה בסיס חוקתי להפלות ● בפעם הראשונה מאז יש רוב שמרני בבית המשפט ● אבל השינוי לא יהיה אוטומטי וכנראה גם לא מהיר ● שוחרי הביטול מוכנים לחכות. הרוח נושבת בגבם, ומגיני ההפלות נדחקים אל הקיר ● פרשנות

מישהו המציא את הגלגל שלי/איור: עומר הופמן

מישהו המציא את הגלגל שלי: אף פעם לא מאוחר ללמוד מאחרים

לא קל לאנשים לקחת מאמן - גם כשהם יודעים שאפילו גדולי הטניסאים נעזרים במאמן, אף שאין ספק שכישורי המשחק שלהם עולים על שלו

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט; מניית טסלה ירדה 2.5%

המסחר בבורסת ניו יורק ננעל בעליות שערים קלות ● מדד הדאו ג'ונס הוביל עם עלייה של 0.37% ● הליש"ט זינק על רקע הודעת ההתפטרות של רה"מ בריטניה, תרזה מיי ● במסחר בנפט רושם חוזה מסוג ברנט עלייה של 1% לרמה של 68.4 דולר לחבית לאחר ירידה חדה של כ-6% אתמול

עורכי־דין בבית משפט/ צילום: תמר מצפי

גם השופטים מצטרפים למאבק: 100 שופטים בדימוס חתמו על "קול קורא" נגד "הפגיעה בשלטון החוק"

בכך, מצטרפים גם השופטים לעורכי-דין בכירים ואנשי אקדמיה שיצאו בקריאות דומות במהלך הימים האחרונים

נשיא צרפת, עמנואל מקרון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

צרפת: לפחות שמונה פצועים בפיצוץ בליון; מקרון: "זו מתקפה"

הרשויות במדינה דיווחו כי שמונה בני אדם נפצעו כתוצאה מהפיצוץ במרכז העיר ● הנשיא מקרון תיאר את התקרית "מתקפה ללא קורבנות" ● המשטרה המקומית פתחה בחקירת נסיבות האירוע

פלג כהן / צילום: פלג כהן

מבוגרים יותר, מחוברים יותר, בזבזנים יותר: קווים לדמותה של התרמילאות הישראלית מודל 2019

יעדי התרמילאות שאליהם נוהרים הישראלים לא השתנו במיוחד בשנים האחרונות, עדיין מדובר בדרום אמריקה, המזרח הרחוק, אוסטרליה וניו זילנד ● עם זאת, חל שינוי משמעותי בתרמילאי הישראלי עצמו: המטיילים מבוגרים יותר, בזבזנים יותר ולא מפסיקים להצטלם ולדווח מהשטח

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

"בסוף אתה בודד בצמרת": ברק עילם מציג – כך הפכתי את נייס לאחת מחברות הטכנולוגיה המצליחות

חמש שנים אחרי שנכנס לתפקיד מנכ"ל נייס, החברה היחידה שהוא אי פעם עבד בה, ברק עילם יכול להציג לא מעט קבלות ונתונים מרשימים ● עכשיו הוא מדבר על ההחלטה להפסיק לפעול בתחום הביטחוני, על החברה הישראלית כפי שהיא נראית אחרי שנים של מגורים בארה"ב ועל אסטרטגיית הניהול שלו ● ראיון מיוחד

החיידקים שגורמים לנו לרוץ / איור: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

החיידקים שגורמים לנו לרוץ: מה למערכת העיכול ופעילות גופנית?

אחרי שנים שבהן התמקדה הגישה לשיפור הבריאות והביצועים הספורטיביים בתפקוד התאים, נראה שזו הגיעה לקצה גבול היכולת הפיזיולוגית ● הפתרון נמצא במקום חדש ופחות צפוי: חיידקי הגוף

יעקב ליצמן, משה גפני / צילום: אמיר גוטפריד, תמר מצפי

ראשי יהדות התורה: לא ביקשנו שתהיה כאן מדינת הלכה

עדכון ● יו"ר מפלגת ישראל ביתנו בפוסט בפייסבוק: "זה לא במקרה שבפעם הראשונה מאז קום המדינה, מי שניצח בבחירות בצורה משכנעת לא מצליח להקים ממשלה" ● ליצמן וגפני בתגובה: "לצערנו ליברמן אינו דובר אמת בנושא חוק הגיוס"

פרופ' סנג'איי סוברהמניאם ופרופ' קנת' פומרנץ / צילום: ענבל מרמרי, Shutterstock

ההיסטוריה לא כמו שלימדו אותנו: הכירו את החוקרים שקוראים אחרת את אירועי העבר

זה רק מקרה שמהפכת הקיטור התרחשה במערב, וההתעשרות האירופית בכלל התאפשרה הודות לסין ● פרופ' קנת' פומרנץ ופרופ' סנג'איי סוברהמניאם, זוכי פרס דן דוד לשנת 2019, מבקשים לספר את ההיסטוריה מזווית אחרת, וטוענים שמה שחשבנו על חלוקת העושר, הטכנולוגיה וההשפעה בעולם פשוט לא נכון

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

נתניהו מאיים על ליברמן באקדח ללא כדורים | פרשנות

מן ההודעה של ליברמן אתמול בלילה לפיה "ישראל ביתנו תתנגד בתוקף לממשלת הלכה, ממשלת 60" עולה שהוא לא ירים את אצבעותיו באמון בעד כינון הממשלה, והפוך: הוא יצביע נגדה ● פרשנות

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

כשבג"ץ משבש את עבודת הממשלה, פסקת ההתגברות הכרחית

פסקת ההתגברות היא "קץ הדמוקרטיה"? ממש לא ● השיח הציבורי מתמקד בחוקים שנפסלו, אבל בג"ץ משבש לא פעם את עבודת הממשלה, בין היתר גם בהחלטות כלכליות ● פרשנות

חיית מחמד / צילום: Shutterstock

למה חיות מחמד הפכו לחברים הכי טובים של בני האדם?

מבלי לדעת על כך, בני אדם רבים מאמצים חיות מחמד בכדי למלא תפקיד רגשי בחייהם ● מה בעצם גורם לנו להיקשר אליהם? ● האם בני אדם באמת הופכים לדומים לחיות המחמד שלהם? ● ומה היה שבחרנו לאמץ אומרת על האופי והתפקוד שלנו בעבודה? ● האזינו לפרק נוסף של "חזית המדע"

ניקולא סרקוזי / צילום: Jean-Christophe Verhaegen, רויטרס

כך הצילה החסינות הצרפתית את שיראק וסרקוזי | המשרוקית

זיוף בחירות, מימון מדיקטטורים, מעילות בדיור הציבורי וקבלת תרומות אסורות מטייקונית • אלה רק חלק מההאשמות נגד נשיאי צרפת לשעבר, שיראק וסרקוזי, שהתבררו באיחור בגלל חוק החסינות הצרפתי ● המשרוקית של גלובס

גרארד קושנר דונלד טראמפ / רויטרס

מהסמינר הכלכלי למחאת אמזון - כמה אתם שולטים בחדשות?

כמה עלה כל פרק בעונה האחרונה של משחקי הכס, מה קרה לתחזית הצמיחה של ישראל ומי אמר שהוא לא רלוונטי? 10 שאלות מהסיפורים החדשותיים של השבוע שחלף

תרזה מיי, ראשת ממשלת בריטניה, נואמת בפרלמנט / צילום: Reuters TV

תרזה מיי התפטרה והבהירה: חייבים להגיע לפשרה | פרשנות

את אנחת הרווחה של מיי, כשלא תצטרך יותר להמשיך ולעסוק ב"ברקזיט" מול תקשורת לועגת ופרלמנט מציק, היה אפשר לשמוע כל הדרך מ"דאונינג 10"

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים / צילום: שלומי יוסף

משבר במו"מ הקואליציוני: מסתמן שליברמן לא ייכנס לממשלה

(עדכון) ● ליברמן מסרב לפשרות בנוגע לחוק הגיוס וכרגע נראה שהוא מחוץ לממשלה ● נתניהו יתקשה להקים קואליציה של 60 ח"כים

אזור מוליסה אברוצו / צילום: shutterstock א.ס.פ קריאטיב

יין איטלקי למתקדמים: נודדים למחוזות מבודדים

מחוזות מוליסה-אברוצו הם המערב הפרוע של עולם היין האיטלקי ● לאחרונה יותר ויותר מבקרים וחובבי יין מחפשים שם יינות מעניינים

דן בודנר, מנכ"ל ורינט / צילום: איל יצהר

אחרי אמדוקס וקורנית: ישראלית נוספת על כוונת השורטיסטים

להערכת האנליסטים של Spruce Capital ורינט צריכה לרדת ב-60%-70%  ● לדעתם העלייה האחרונה במניית ורינט אינה בת קיימא, בין היתר משום שהחברה נמצאת בפיגור של שנים מול המתחרות בעולם הענן