גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

4 סיבות לקנות ו-4 סיבות לחכות

וורן באפט מסתמן כעשיר הראשון שיתעשר עוד מהמשבר ; האם כדאי לנהוג כמוהו?

שוק המניות בעולם איבד כ-25%, מסוף אוקטובר 2007. מדד המניות בשווקים המתעוררים ירד באותה התקופה בשיעור העולה על 37%. על רקע, חבלי הלידה הקשים של תוכנית החילוץ האמריקנית, קריסתו של בנק המשכנתאות וושינגטון מיוצא'ל ומכירתו לבנק ההשקעות ג'יי פי מורגן, אנסה לעמוד על הגורמים התומכים בהשקעה בשוק המניות ואלו הסותרים עמדה זו.

בעד לרוץ

 1. (1) מחירי מציאה
  בתקופת השיא, הפיננסים היוו כ-20% ממדד S&P 500 והיום, לאחר ירידות שערים חדות הן מהוות רק 16.1% ממנו. עם זאת, גם חברות אחרות, שלא קשורות למשבר וימשיכו לייצר הכנסות, רשמו ירידות שערים חדות. כלומר, מחיריהן של מניות רבות הפכו אטרקטיביים.
  השפעת המשבר צריכה להיות חמורה יותר בארה"ב, המהווה את מקור הצרות ופחות במשקים אחרים בעולם. אם נוציא מהבדיקה את הבועה הסינית, יש שווקים, אשר מחירי המניות שלהם נפגעו מאוד, אפילו יותר מאשר ירידות השערים בארה"ב.
  הדבר הפך את שוקי המניות במשקים אלו לאטרקטיביים למדי.
 2. (2) השוק הדובי בעיצומו
  מתוך עשרת הסקטורים שלהם מחולקות מניות S&P500, שמונה נמצאים בשוק דובי. רק סקטור מוצרי הצריכה הבסיסיים ושירותי הבריאות איבדו פחות מ-20%, מרמת השיא. לאחר ירידות השערים הללו, ובהשוואה למשברים בעבר, השוק בהחלט חזר לעמדה אטרקטיבית, לרכישה.
 3. (3) ירידת מחירים
  הסחורות רשמו ירידה חדה בחודשים האחרונים. מציאות זו משפרת מאוד את מצבו של הצרכן.
 4. (4) איבחון התיזמון
  צריכים להודות בכך, קשה עד בלתי-אפשרי לקבוע את תיזמון השוק (Timing). לאחר ירידות שערים כה חדות, אין ספק כי לאלו אשר מעוניינים בהשקעה לטווח ארוך, זה הזמן להגביר את החשיפה לשוק המניות.
  מאוד ייתכן כי שהשוק יספוג עוד ירידות. אולם, גם מאוד ייתכן שתוכנית החילוץ (שבינתיים, אושרה בבאופן עקרונית בלבד) תהווה קו פרשת המים, ומכאן שוק המניות יצא לדרך חדשה.

בעד לחכות

(1) סקטור הפיננסים עדיין מפחיד
המאזנים של הבנקים לא ברורים. המשקיעים פיתחו חוסר אמון במאזנים של הבנקים (ותודו, שדי בצדק..). צאו וראו מה קרה לבנק בנק החיסכון וושינגטון מיוצ'ואל: לקוחותיו משכו 16 מיליארד דולרים מקופתו, והביאו בסוף השבוע לקריסתו.
יעבור עוד זמן עד שאמון המשקיעים בבנקים יחזור.

(2) רמת תנודתיות גבוהה מאוד
המשקיעים נהפכו אחוזי תזזית תוך התנהגות אגרסיבית מאוד לחדשות, טובות ורעות. התפתחות זו, הביאה לעלייה במידת התנודתיות בשוקי המניות בעולם ולעלייה ברמת הסיכון של מניות. כלל לא בטוח שלפנינו ירידה ברמת התנודתיות.

(3) תחזיות רווח מדאיגות
תחזיות הרווח של החברות הציבוריות הולכות ופוחתות באופן רציף למדי ומדאיג. מגמה זו היא תוצאה של ההשפעה השלילית של משבר הסאב-פריים שפרץ בקיץ 2007 ושל החולשה הכלכלית המתחזקת על מרבית ענפי הכלכלה, ולא רק על הפיננסים ועל החברות העוסקות בענף הנדל"ן.

(4) אפקט העוני
הירידה במחירי המניות והנדל"ן צפויה להשפיע לרעה על ההוצאה הפרטית. לתופעה זו, הקושרת בין השינוי ברמת העושר לשינוי בהוצאה, נהוג לקרוא בשם אפקט העושר. מחקרים כלכליים מצאו שאפקט העושר (השינוי בהוצאה בהשפעת השינוי בעושר) הוא כ-4% מהשינוי בעושר.

כלומר, בהנחה שהעושר גדל ב-דולר, ההוצאה הפרטית תגדל ב-4 סנט. מכך עולה שאם נניח שהעושר בארה"ב ירד בשנה האחרונה ב-20%, הצמצום בהוצאה הפרטית הנובע מאפקט העושר צפוי להסתכם ב-0.8%.

מתעשרי משבר ספטמבר 2008

אין ספק ששוק המניות כיום נראה מפחיד למדי ודי בצדק. אי הוודאות היא גבוהה מאוד והמשבר הפיננסי עובר בצורה מהירה מאוד לכלכלה הריאלית העולמית. משבר בסדר גודל שכזה קורה אחת לעשורים רבים, ולראיה, כלכלנים רבים משווים את המשבר הנוכחי לשפל הגדול של שנות ה-30 של המאה הקודמת.

הואיל ואנו בעיצומו של תהליך תיקון הנמשך כבר יותר משנה, מידת האטרקטיביות של שוקי המניות הולכת ועולה וכך גם הסיכוי לרווח. מהמשבר יצאו הרבה חסרי כול וצידם גם שהתעשרו. בין העשירים נמצא את מי שרכשו מנויות כשכולם היו בפאניקה. וורן באפט, הוא דוגמא למי שקונה כשכולם מוכרים, למשל הוא קנה את מניות גולדמן זאקס בשבוע שעבר.

אלו, בסיכוי רב, יניבו תשואות מרשימות מאוד כאשר המשבר יהפוך להיות היסטוריה. ובעוד 3 שנים הוא אכן יהיה כך היסטוריה. כידוע לכולם, גם המיתון של שנות ה-30' הסתיים בסופו של דבר.

לפיכך, אנו ממליצים למשקיעים שונאי סיכון וכאלו שבוחנים את התשואה ברמה היומית או השבועית לשמור על חשיפה נמוכה ואולי אף לצמצם את השקעתם בשוק, לפחות עד סוף השנה.

מנגד, שוק המניות כיום מתאים במיוחד לאלו המשקיעים לטווח ארוך, היכולים לשאת הפסדים נוספים של אחוזים רבים, בטווח הקצר. להערכתנו, לטווח השקעה של 5 שנים, הסיכוי להניב תשואה מרשימה בכל קנה מידה (ואולי גם להתעשר) גדול משמעותית מאשר הסיכוי להפסד.

עוד כתבות

פרופגנדה אפקטיבית /צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

חפשו את הנבל, את הדפוס ואת הפרופגנדה: הכירו את החוקרת שמלמדת לצרוך תקשורת באופן ביקורתי

פרופ' רנה הובס, שעוסקת בחינוך לצריכת מדיה באופן ביקורתי, חושבת שפרופגנדה היא לא בהכרח דבר רע והיא חלק בלתי נפרד מהדמוקרטיה, לא רק ממשטרים אפלים ● הבעיה מתחילה בחוסר הבנה של תפקיד הרגש בגיבוש האידיאולוגיה ובחוסר מודעות להטיות של הסיפור

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין / שאטרסטוק

טראמפ אומר שהגיע עם סין להבנות משמעותיות בחלק מסעיפי הסכם הסחר

טראמפ אמר שארה"ב וסין הגיעו להסכם סחר ראשוני וסיימו את "השלב הראשון" בדרך לחתימה על הסכם סופי ● בהסכמות נכללים כמה תחומי מסחר, בהם שירותים כלכליים, קנין רוחני ורכישות של תוצרת חקלאית ● המכס על מוצרים תוצרת סין שהיה אמור להתחיל ביום ג' הקרוב מושהה לעת עתה

אהרון ברק ואיילת שקד /צילום: רפי קוץ

האקדח המעשן שהעליונים הניחו על שולחן הממשלה

מי היו השרים שביקשו לאתגר את מערכת המשפט, ומה גרם לכישלונם הפוליטי בדרך לשינוי? • אילו מחירים אנחנו משלמים בגלל החובה שמטיל ביהמ"ש על שרי הממשלה לפרוש עם הגשת כתב אישום • וגם, מדוע צריך להתנגד למתווה הנבצרות של הנשיא ● דעה

אסתטיקה מדברית בקיבוץ לוטן / יותם יעקבסון

תיירות ומשבר האקלים: גם בארץ יש צימרים אקולוגיים

כשאומרים "צימר אקולוגי", למה בדיוק הכוונה? שלוש דוגמאות מקומיות לתיירות שמתחשבת בסביבה

מדוזה אורליה במפרץ אילת/ צילום: גולן רידר רשות הטבע והגנים

מזל דגים: מה הקשר בין לוקוס לסביבה ומה נסראללה עושה פה?

אי ירוק בים - זה נשמע פסטורלי, אבל כשצוללים במים העמוקים רואים שזה לא תמיד ככה ● ביקור בשמורה הימית החדשה באכזיב-ראש הנקרה

יאיר דוכין, ויצמן נגר, אביחי שניר ואפרת טולקובסקי / צילום: שלומי יוסף

"אנחנו לקראת הסופה התחבורתית המושלמת בגוש דן. פקק של יממה"

המחירים בשמים? המשקיעים אשמים במשבר הדיור? הממשלה מגזימה בהתערבות בשוק? חסרות דירות? ● בפאנל "גלובס" כינסנו הפעם 4 חוקרים: ד"ר אפרת טולקובסקי, ד"ר ויצמן נגר, ד"ר יאיר דוכין וד"ר אביחי שניר, שמסכימים כי הדרך לפתור את משבר הדיור חייבת לעבור דרך תשתיות התחבורה

סמסונג גלקסי נוט 10 פלוס / צילום: יח"צ

מצלמה משודרגת ופיצ'ר לגיימרים: האם כדאי לקנות את הגלקסי נוט החדש?

עט פונקציונלית יותר, צבעים חיים ופילטרים לאינסטגרם: הנוט 10 פלוס נכנס לקטגוריית המכשירים שבמיינסטרים - אבל זאת בשורה חיובית

חולות סמר בערבה./ צילום: Ariel Immerman - מתוך ויקיפדיה

עשה זאת בעצמך: האנשים שהחליטו לשמור על הסביבה במקום הממסד האדיש

במקום לחכות שגופי המדינה שאמונים על כך יתחילו לטפל בענייני הסביבה, יותר ויותר אזרחים מהשורה מתארגנים בעצמם כדי לשמור על קרקעות, לנטוע עצים ולהגן על הטבע ● רן סנדרס, איש הייטק מכוכב יאיר: "זה מכאיב שהרשויות בישראל לא דואגות לכך בעצמן. אנחנו עושים בחינם מה שהיה עולה למועצה עשרות אלפי שקלים"

הפגנת תמיכה בראש הממשלה נתניהו מול ביתו של מנדלבליט / צילום: שלומי יוסף

הפגנת תמיכה נוספת בראש הממשלה

תחת הכותרת "מצילים את הדמוקרטיה משומרי הסף" התקיימה במוצ"ש הפגנת תמיכה בנתניהו ● בסמוך לביתו של היועמ"ש התקיימה גם הפגנה נגד השחיתות השלטונית ● המשטרה: 3 עצורים בגין הפרות סדר

טלגרם / צילום: שאטרסטוק

ה-SEC עצר מכירת מטבעות הדיגיטליים של טלגרם בשווי של 1.7 מיליארד דולר

המכירה הייתה אמורה להתקיים החל מסוף החודש הנוכחי ● ברשות אמרו כי פרויקט המטבעות הדיגיטליים של טלגרם המכונה "גרם" ("Grams") נכשל ברישום למכור מטבעות דיגיטליים

ברט טיילור / צילום: סיילספורס

האיש שהמציא את הלייק ועזב את שתי חברות האינטרנט הגדולות בעולם מסמן את הדבר הבא

אחרי שני אקזיטים והמצאות ששינו את ענקיות הטכנולוגיה, ברט טיילור הוא כיום אחד האנשים הבכירים בסיילספורס, ויש מי שמסמנים אותו כמנכ"ל הבא ● בראיון ל"גלובס" הוא מתאר את הסיפורים מאחורי הפיתוחים של הלייק ו-Google Maps, ומדבר על השפעות המהפכה התעשייתית הרביעית על ארגונים

ד"ר ניסים דרוויש שותף באורבימד / צילום: תמר מצפי

חברת 89bio שהוקמה על ידי יוצאי טבע יוצאת לגייס 70 מיליון דולר בהנפקה

בשנה שעברה גייסה 60 מיליון דולר בהובלת אורבימד

הנערים /צילום: רן מנדלסון

היעד המרכזי של שר התקשורת הבא: להתאים את הרגולציה לעולם המדיה המשתנה

המדיה הישראלית מורכבת משרשרת של תעשיות הקשורות זו בזו, וחלקן מתמודדות עם סכנה קיומית ● ולא, הפלטפורמות הבינ"ל הן לא הגורם היחיד לתחלואים ● טעויות בניהול, קריאה לא נכונה של המפה או קרבות אגו אשמים לא פחות ● "גלובס" איתר את כשלי השוק בתחום המדיה - ומציע פתרונות ● חלק שני בפרויקט

אפס פסולת / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הרשת שעוברת לקשיות מנייר וחנות למילוי כדי חלב: כך נאבקות רשתות בעולם בהתחממות הגלובלית

רשתות גדולות וגם עסקים פרטיים בישראל עדיין לא משקיעים בתחום הקיימות ● עד שזה יקרה, הנה כמה פתרונות מעוררי השראה מהעולם

נתניהו ומנדלבליט/ צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

היועמ"ש נגד "התערבות נתניהו במדיניות האכיפה ביו"ש": "צבר מקרים חמורים, פגיעה בשלטון החוק"

עו"ד ארז קמיניץ במכתב חריף: ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו פועל למנוע פינוי התיישבות לא חוקית ביהודה ושומרון ● בפגישה שנערכה מנדלבליט דרש מנתניהו כי יבהיר כי אסור למשרדו להתערב בהליכי האכיפה והפיקוח בהתנחלויות

השחקנית ג'יין פונדה / צילום: רויטרס

השחקנית והאקטיביסטית ג'יין פונדה נעצרה בוושינגטון בעקבות הפגנות משבר האקלים

השחקנית נעצרה יחד 15 אקטיביסטים נוספים, כך דווח ממשטרת גבעת הקפיטול בוושינגטון ● לעצורים צפוי עונש של עד 90 יום בכלא

עדי סופר תאני / צילום: יונתן בלום

"לא הבנתי כלום. תתחילו מההתחלה": עדי סופר תאני מספרת על ניהול הצד הישראלי של הרשת החברתית הגדולה בעולם

מה עושה מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר תאני, כדי להיות אפקטיבית בניהול ● "האמירה שאם אתה האדם הכי חכם בחדר אז אתה לא בחדר הנכון, נכונה גם למנכ"לים. ואם זה באמת ככה, אז או שצריך לפטר את המנכ"ל או שצריך לפטר את החדר" ●"50 המשפיעות של ליידי גלובס"

מוחמד סעוד הבלוגר הסעודי / צילום: צילום מסך מתוך טוויטר

מוחמד סעוד, המוכר בכינויו "הבלוגר הסעודי": סוחטים אותי

מוחמד סעוד המפרסם חדשות לבקרים ציוצים בעד ישראל וראש הממשלה נתניהו בחשבון הטוויטר שלו, ואף נפגש עם נתניהו לפני מספר חודשים, מאשים את האקטיביסט באיומים ● זאת בתגובה לציוץ שפרסם רותם בו נכתב: "לא מציע לך להיכנס איתי ראש בראש כי זה יגמר רע מאד בשבילך"

יהודה המכבי 14, אשדוד / צילום: יח"צ

תמ"א 38 באשדוד: תוספת של 26 דירות ל-32 קיימות

המבנה יחוזק מפני רעידת אדמה ויתווספו לו 2.5 קומות

מנהיגי הירוקים בגרמניה חוגגים לאחר הבחירות/ צילום: רויטרס - Hannibal Hanschke

אור ירוק בפוליטיקה: האם המפלגות הירוקות מתחילות להטביע חותם?

בגרמניה הירוקים ממריאים, באוסטריה הם הגדילו פי 4 את כוחם, ובאמריקה הם פעילים בתוך המפלגה הדמוקרטית ● ירוקים יכולים להיות המחסום היעיל לפופוליסטים של הימין הקיצוני, ובלבד שלא יהיו קיצונים בעצמם