גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הזמנים הטובים ז"ל

כותרת הפרזנטציה שהכינה קרן סאקויה לסטארט-אפים שלה, לא מותירה מקום לאופטימיות

בבוקר בו קרסו בנקי ההשקעות האמריקאים הייתי בניו יורק. הרחובות היו באבל, נער המזוודות במלון דיבר איתי על מצב הכלכלה העולמית והקופאית בסופר, שקשה היה להאמין עליה שידעה יותר ממספר משפטים באנגלית, דיברה בשצף עם שאר הקופאיות על הגרעון האמריקאי. מצב סוריאליסטי שמנפק תמונות מתאימות.

בתוכנית הבוקר בטלוויזיה, The View, החליטו להוסיף לאווירה המלחמתית בכלכלה והביאו לאולפן מומחית בינלאומית לכלכלה עולמית. וופי גולדברג הסתכלה עליה במבט משועמם ואמרה: "כרגע, העצה הכלכלית הכי טובה ששמעתי היתה של סבתא שלי שאמרה לנו להחביא את הכסף במזרון". הכלכלנית מוול סטריט הסתכלה עליה, חייכה, ואמרה "ת'אמת? כרגע זו באמת העצה הכלכלית הכי טובה ששמעתי עליה".

מאותו יום והלאה נראה כאילו גם הפרטיים וגם הציבוריים מבקשים לקחת את הכסף, למששו בידיים ולהחביאו במזרון. לעיתים נראה כי מרבית המשקיעים שכחו את סיפורי מורשת הקרב על ההצלחות הגדולות של אלו שבחרו להאמין בחברות דווקא בתקופות בהן היה השוק חלש. מי שבוחר לשים כעת את הכסף בפק"מ ולחלקו לשלושה בנקים שונים נראה שלא היה קונה צי אוניות לאחר מלחמת העולם השניה ומשפץ אותו לאימפריה חובקת עולם.

מכל עבר נשמעים היום קולות שבר. עובדי גוגל בוכים כי לפני תשעה ימים בלבד היה ערך המניה 411 דולר ולפני שלושה חודשים 450 דולר, בעוד שהיום נמצאת המניה ב-323 דולר. טענת העובדים היא כי מרבית האופציות לעובדים ניתנו לפי שוויים של 329 ו-450 דולר.

המצב נראה מתסכל יותר עבור עובדי יאהו אשר חברתם סירבה לרכישה לפי שווי של 35 דולר למניה, ועכשיו נאלצת להתמודד עם מציאות שבה ערך המניה בשפל של 13.76 דולר. במצב הכי פחות נעים, עם זאת, נמצאים עובדי EBay, לאחר קיצוץ של 10% במצבת כוח האדם ושליחת כאלף עובדים הביתה.

החותם הרישמי למשבר בעולם ההון סיכון התקבל השבוע דווקא מהמצליחנים. שמועות של קרנות קורסות בשל התחייבויות ללא כיסוי הן עניין יומיומי בשבועיים האחרונים, אך דווקא הקרנות הגדולות והמבוססות יצאו בהצהרות על חומרת המצב.

נראה כי מרבית קרנות ההון סיכון פנו לחברות הפרוטפוליו שלהן בבקשה לצמצם את מצבת כוח האדם ככל הניתן וכי מרבית השותפים בקרנות החליטו לצאת בהצהרות, ידועות מראש, לפיהן חברות סיד אינן מעניינות כבעבר. נתון ברור, בהתחשב בעובדה כי באותו הסכום ניתן היום להשקיע בחברות עם מוצר קיים בשוק.

קרן בנצ'מארק שלחה לכל חברות הפרוטפוליו שלה מסמך פנימי ובו סקירה מקיפה של המצב העגום בשוק. בנצ'מארק, אשר ברשימת החברות שלה ניתן למצוא את AOL ו-EBay , מפרטת במסמך את קושי התקופה, אבל מנסה לעודד בטיעונים שונים.

למשל, הניסיון לבדל בין המשבר הנ"ל לבין המשבר ב-2001. לפי בנצ'מרק, ב-2001 נגרם המשבר על ידי הערכות שגויות של עולם הון הסיכון ואילו היום מדובר במשבר שהתגלגל מעולם אחר ומשפיע בעקיפין גם על תעשיית הון הסיכון.

כמו כן, הורחב במסמך רבות על נושא קיצוץ כח האדם והעלויות (burn rate) . נראה כי אחת ממטרות המסמך היתה לתת לחברות הרגשה כאילו עליהן להתכונן לעולם בלי גיוסי המשך ולשנות את תקציביהן בהתאם.

ביום שישי קבלתי לינק לפרזנטציה שהכינה קרן סאקויה לחברות הפורטפוליו שלה. קשה לשמוע מאנשים שלא טועים כמעט, עד כמה המצב קשה. הרי מי שבחר להשקיע בחברות כמו אפל, אוראקל , סיסקו, יאהו, גוגל, youtube ועוד - בטח מביןבמה שהוא עושה.

הניתוח במצגת מתאים לחברה שרואה הכל בשקיפות מירבית. וזה הולך ככה: האמריקאי צורך יותר ממה שהוא מייצר. הכלכלה האמריקאית סומכת יותר מדי על טוב ליבם של זרים. השפעת מחירי הדירות על כלכלת ארה"ב. בעיות אשראי. כיצד הביא משבר הנדל"ן לירידה בביקוש ולמיתון. מדוע הפעם לא נקבל גרף בצורת V. כיצד נפגע כל אחד מהשווקים (מפרסום ועד קמעונאות). העובדות מדברות בעד עצמן.

השורות התחתונות המעניינות ביותר נמצאות, לדעתי, בשני שקפים שמשווים בין מצבי חברות שהתמודדו עם משבר הבועה הקודמת, בתקופה שבין 1999 ל-2005. השקפים מדגימים בבירור כי חברה שהגיע למשבר עם מוצר נכון, בעל יתרון תחרותי בשוק וחברה עובדת, המשיכה לגדול על אף המשבר. לעומתן, אלו שסמכו על הביקוש הגואה בשוק ולא על יכולות החברה, התרסקו.

סאקויה מסכמת כי ההתאוששות לא תהיה מהירה הפעם, גיוסים יהיו קטנים יותר, רכישות של חברות יירדו וההנפקות הציבוריות ימשיכו ויתמעטו. חברות יהיו תלויות במוצר ובתזרים מזומנים הרבה יותר מאשר במספר משתמשים ובחלום האקזיט.

קרנות הון הסיכון אשר ידעו תמיד לאתר הזדמנויות וסיכויים, חוזות משבר שעוד לא ידענו.
בנקים מתמוטטים וחברות נסגרות אך נראה כי, בדיוק כמו לפני שבע שנים, תזרים מזומנים הוא שם המשחק.

התעשיה מעדיפה צמצום עלויות ושרידות מקסימלית, גם במחיר של וויתור על ראשוניות בשוק. נראה כי מי שיידע לעבור את המשבר הזה יישאר כאן עוד הרבה זמן. הישרדות נוסח 2008.

ד"ר אורית מוסינזון היא סגן נשיא בבית השקעות דה-קלו בן-יהודה, שותפה בקרן nQube ומרצה באקדמיה בתחום השיווק וההון סיכון

עוד כתבות

חגיגה במדבר/ צילום :  יותם יעקבסון

צבעים על ים המוות: מהרו לראות פריחה נדירה סביב ים המלח

זה נדיר, וקורה רק בשנים שבהן מקבל המדבר שפע של גשם: גל פריחה צבעונית סביב ים המלח ● השנה זה קרה, וצריך למהר כי היא לא תאריך ימים

בדיחות אבא / אילוסטרציה: Shutterstock

הכירו את ההסבר המדעי ל"בדיחות אבא" לא מצחיקות

כולנו מתפדחים שאבא שלנו חושב שהוא מגניב ומספר בדיחה לא מצחיקה ● מהו הסוד האפל שמסתירות "בדיחות האבא" לגבי היחסים המשפחתיים שלנו? ● ואיך סגנון ההומור קשור לבית בו גדלנו? ● האזינו לפודקאסט "חזית המדע" 

ברוק אלפרט / צילום: יח"צ

דיאטה היא (כן) מילה גסה: גורו התזונה האמריקאית שעושה דיטוקס לדיאטות המקובלות

אל תספרו קלוריות, אל תימנעו משומן, ותשאירו מקום גם לפחמימות ● גורו התזונה האמריקאית ברוק אלפרט מנסחת 10 כללים לאלו שאיבדו את מצפן האכילה, כי אין מנה משמינה יותר מצלחת מלאה בתחושת כישלון

האישה היחידה בחדר / צילום: יעל שינקר, גלובס

140 חברות ישראליות, רק 24% נשים בדירקטוריונים: הרשימה המלאה

מה משותף לצ'ק פוינט, בזן, הבנק הבינלאומי, שיכון ובינוי וסלקום? בדירקטוריון שלהן יושבת אישה אחת בלבד ● "גלובס" יצא למסע בעקבות ייצוג הנשים בדירקטוריונים וחזר עם ממצאים מדאיגים ● מהחברות הסבירות ועד המביכות - הנה הרשימה המלאה

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

האם צריך שר לענייני הייטק? / צילום: עדינה וולמן/דוברות הכנסת, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

משרד נחוץ או סידור עבודה? מי מנסה לקדם הקמת משרד הייטק

בתעשיית ההייטק, במשרדים ממשלתיים וגם במצעי המפלגות עולים שוב ושוב רעיונות להקמת משרד שיהיה אחראי על הייטק וחדשנות • האם יש בעיה במודל הקיים, איך גורמים לכך שקידום הנושא לא יהפוך לכלי בידי פוליטיקאים, ואולי בכלל מדובר במשרדי ממשלה שמנסים להמציא את עצמם מחדש?

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: כשאדוורד מונק ותופרת איראנית אלמונית נפגשים

יש צעקה אינסופית שעוברת בטבע ● ואנחנו כל הזמן לומדים לשמוע אותה

סקר הסקרים

סקר הסקרים: אפקט תמלילי אשכנזי וחקירת המימד החמישי? זו מפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

טניה כהן עוזיאלי והיצירה 'נעליים ליציאה לדרך, 2017–1991', מרינה אברמוביץ׳ / אינפוגרפיק: יונתן בלום, גלובס

"אנחנו מאבדים את הזהות שלנו כמוזיאון, דברים יצאו מפרופורציות"

בעידן שבו הדימוי הוויזואלי הפך לכל כך נפוץ וכולנו מתקשרים דרך תמונות ברשת, האתגר הגדול של המוזיאונים הוא להיות רלוונטיים ● אז איך עושה את זה עכשיו מוזיאון תל אביב, שאליו הגיעו השנה 1.3 מיליון מבקרים? בראיון ל'ליידי גלובס' מודה המנכ"לית טניה כהן עוזיאלי: "נחוצה לנו הגדרה מחדש"

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; טבע ירדה בכ-1.6%

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ל-2,236 איש ● מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה כי מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

הגירה של מיליונרים / צילום: Shutterstock

תרופה לקורונה? האותיות הקטנות מאחורי גל המבצעים של חברות התעופה

רוצים לטוס בפסח או בקיץ אבל חוששים מווירוס הקורונה? חברות התעופה הישראליות יצאו במבצעים שיאפשרו לנוסעים להזמין טיסות או חופשות ולבטלן רגע לפני היציאה ● בדקנו מה אומרות האותיות הקטנות בכל אחת מהחברות

ח"כ היבא יזבק / צילום: איציק הררי, ועדת הבחירות המרכזית

עתידות: היום שבו דנה השופטת יזבק בפסילתו של רה"מ יאיר נתניהו

בישראל של 2048 הציבור התרגל לחיות מבחירות לבחירות • אז מי מקבל את ההחלטות בממשלות המעבר, איך המדינה מתפקדת במערכות הבחירות האינסופיות ולמה הוחרב משרד המשפטים • דיסטופיה שכולה פרי הדמיון ● דעה

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

האם הסכסוך בין ועד החדשות 13 להנהלת הערוץ בדרך להסלמה?

ועד החדשות 13 הודיע כי כניסת של נציגי רשת למשא ומתן הביאה להגדלת הפערים בין הצדדים ● עוד אמר הוועד כי אם לא תהיה התקדמות בשיחות, יורה הוועד כבר ביום שני הקרוב על נקיטת צעדים ארגוניים

אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

פרשנות: שבוע וקצת לבחירות, הכל על כתפי ליברמן והוא עוד עשוי לחזור לחיק הימין ובגדול

ההבדלים בין החקירה בפרשת המימד החמישי לפרשות נתניהו גדולים וניכרים ● אלא שגם גנץ נקט השבוע בפוליטיקה קטנה כשסירב לעימות ● ומעל לכל השאלה המסקרנת מכל היא מה מתכנן ליברמן, ולכך יש כבר כמה תשובות אפשריות

רנו גרנד סניק/ צילום: יחצ

שימושיות לפני סטטוס: רנו גרנד סניק החדש שומר על המורשת הארוכה

רנו גרנד סניק החדש מחצין נוכחות כביש מרשימה, תא נוסעים רב-תכליתי, מנוע נמרץ וחסכוני ואבזור תקני מקיף מאוד ביחס למחיר ● אבל הוא יוצא לפלח הולך ודועך, שלקוחותיו נוטשים בהמוניהם לכיוון דגמי הקרוס-אובר

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

היקב של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי / צילום: יחצ

רוזה בחורף: מסתבר שזה המשקה האולטימטיבי לעונה

זה הזמן להחזיר למרכז הבמה את יינות הרוזה - הכיף הגדול של עולם היין והמשקה האולטימטיבי לעונה

פרנץ ליבנספצר, מנהל תחום אריזות ואיכות הסביבה של קבוצת נסטלה העולמית / צילום: איל יצהר, גלובס

האחראי על איכות הסביבה בנסטלה העולמית בטוח: "אנחנו בדרך לשינוי היסטורי"

פרנץ ליבנספצר, מנהל אריזות ואיכות הסביבה של ענקית המזון נסטלה, הגיע לבקר בחברת אסם שבבעלות הקבוצה, ויש לו הרבה מה לומר על אריזות המזון המזהמות • לדבריו, בחברה עדיין מחפשים תחליף מזהם פחות לשקיות החטיפים ומעדיפים למכור מוצרים בתפזורת וללא עטיפה