גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחירי המזון בעולם ממשיכים לרדת - אבל בארץ עוד לא עידכנו מחירים

מחירי חומרי-הגלם בעולם ממשיכים לרשום ירידות חדות, אך בארץ ספקי המזון מעדיפים לעצום עיניים ולא להוזיל את המחירים לצרכן ; רמי לוי: "היצרנים הגדולים מנצלים את המותגים החזקים שלהם ולא מורידים מחיר"

"אני קורא לצרכנים לקנות רק מה שהם צריכים ולא מעבר לזה, עד שכל היצרנים הגדולים שמנצלים את המותגים החזקים שלהם ולא מוזילים את המחיר, יורידו את המחיר. אין שום הצדקה בעולם שחומרי הגלם יורדים, החשמל יורד, הדלק יורד, אבל המוצרים לא. ברגע שיהיה פחות ביקוש, המחיר ירד באופן אוטומטי". כך אומר היום ל"גלובס" רמי לוי, מנכ"ל ובעל השליטה ברשת רמי לוי שיווק השקמה, בתגובה לאי הוזלת המחירים לצרכן על רקע ירידה במחירי הסחורות בעולם.

מבדיקת "גלובס" עולה כי בחודש האחרון המשיכו מחירי הסחורות בעולם לרשום ירידות משמעותיות ולמרות זאת, הדבר לא בא לידי ביטוי בהוזלת המחירים לצרכן. למעשה, מחירי התירס, האורז והחיטה מחקו את כל עליות המחיר שרשמו במהלך השנה הנוכחית ומחירם היום נמוך ממחירים בתחילת השנה. בבורסת הסחורות של שיקגו, רשם בחודש האחרון מחיר החוזים העתידיים של האורז ירידה של 14% ל-313.9 דולר לטון. מחיר האורז רחוק היום ב-38% ממחיר השיא שנרשם במאי 2008. מחיר התירס רשם אף הוא בחודש האחרון ירידה של 5% ומחירו היום עומד על 383.5 דולר לבושל, רחוק ב-51% ממחיר השיא שהוא רשם רק ביוני 2008. יצויין כי המחיר נמוך ב-19% ממחירו בתחילת השנה.

מחיר החיטה העומד על 55.5 דולר לבושל, רחוק ב-43% ממחיר השיא שהוא רשם ביוני 2008. בחודש האחרון לבדו נשחק מחיר התירס ב-5% ומתחילת השנה הוא השלים שחיקה של 30% במחיר. חשוב לציין כי במקביל גם מחיר הנפט המשפיע באופן ישיר על מחירי האריזות, רשם מתחילת בחודש ירידה של 17% ומתחילת השנה ירידה של 41.6%.

צפוי לרדת בקרוב

למרות הירידות החדות, המחירים לצרכן לא יורדים ולעתים אף רושמים עלייה. לפי נתוני סטורנקסט, מחירו הממוצע של ק"ג אורז פרסי עמד בחודש אוקטובר האחרון של 10.10 שקל, מחיר הגבוה ב-56.8% ממחירו לפני שנה שעמד על 6.44 שקל לק"ג. גם מחיר השמן לא הוזל עדיין, ומחירו של שמן קנולה 1 ליטר עמד באוקטובר על 15.06 שקל, מחיר היקר ב-43% ממחירו לפני שנה שעמד על 10.53 שקל בלבד. בחודש האחרון התייקר מחיר הקמח בכ-6% ועמד על 4.3 שקל לק"ג קמח לבן, לעומת 3.67 שקל לק"ג אשתקד.

מוצרים נוספים שרשמו התייקרות באוקטובר הם העוף הקפוא (10.7%), הקורנפלקס הרגיל (2%), הביצים (2.4%), הקפה הנמס והשחור (2%-3%) ועוד.

שני המוצרים שרשמו בחודש האחרון הוזלה הם הלחם האחיד הארוז שרשם ירידה של 2.4% והטחינה שמחיר אריזת חצי ק"ג ירד ב-6%. ואולם, גם מחירים של מוצרים אלה יקר עדין ממחירם לפני שנה. מחיר הלחם יקר עדין ב-10% ומחיר הטחינה יקר ב-30.5%.

מדוע אם כן המחיר לצרכן לא יורד? ברשתות מסבירים שהספקים ממאנים להוריד את המחירים. "במו"מ שלי מול הספקים אני שואל אותם למה הם לא מורידים את המחירים והם טוענים שאין סיבה שהם יורידו כי יש להם מלאים ישנים. מה שקורה בארץ הוא שכאשר חומר הגלם עולה, היצרנים הגדולים מעלים צ'יק צ'ק את המחיר, אבל כשחומר הגלם יורד, הם לא מורידים. אני חושב שהם צריכים היום ללכת לקראת השוק. כולנו רואים שהשוק במיתון", אומר לוי.

לדברי יעקב לסקוב, מנכ"ל שמן תעשיות, המחיר לצרכן אומנם עדיין לא ירד, אבל הוא צפוי לרדת בקרוב. "המחירים בעולם יורדים ואנחנו מתאימים את עצמנו. עוד לא הורגשה ירידה במחיר לצרכן, אבל היא תורגש בקרוב מאוד. אנחנו אומנם לא קובעים את המחיר לצרכן אבל אנחנו בדרך להוזלת המחיר לרשתות ואני בטוח שהמחיר לצרכן ירד", אומר לסקוב.

לדברי לסקוב, בשוק מורגשת ירידה בצריכה. "אנחנו במיתון, הם יותר זהירים וחיים מהיד לפה. כל הצריכה יורדת כי אנשים מבזבזים פחות. עם זאת, הפרופורציות בין סוגי השמנים לא השתנו והמוצרים היקרים אף במגמת עלייה.

מרכיב השמן בצריכת המשפחה לא גבוה ואנחנו רואים בבירור מגמה של העדפת מוצרים בריאים יותר גם כשהם יקרים יותר".

האם ספקים נוספים במשק מתכוונים להוזיל את המחירים? לא ממש. דובר קבוצת שטראוס מסר היום כי קבוצת שטראוס ספגה עליות מחיר של עשרות אחוזים בחומרי הגלם בשנה האחרונה ונמנעה במשך זמן רב מלהעלות את מחירי מוצריה באופן דרסטי. כמו כן, כאשר הקבוצה ביצעה עדכון מחירים, הוא בוצע במינימום הנדרש. עוד מסרה הקבוצה כי "חלק ניכר ממחירי הסחורות שירדו לאחרונה בעולם אינם מרכזיים בתמהיל חומרי הגלם של מוצרי החברה, ובכל מקרה אין הירידה האחרונה במחירי חומרי הגלם בעולם מובילה למחירי הבסיס שהיו לפני כשנה וחצי".

בתנובה העדיפו להימנע מהתייחסות ספציפית וציינו רק כי הם "בודקים ובוחנים את הירידות במחירי חומרי הגלם".

עד למועד פרסום הידיעה לא התקבלה תגובת חברת זנלכל האם בדעתה להוזיל את מחיר מוצרי התירס.

עוד כתבות

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

בזכות נועה קירל? ביטוח ישיר - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת לביטוח ישיר היא גם המושקעת ביותר השבוע עם כ-813 אלף שקל ● הפרסומת לדלתא בכיכובה של אליאנה תדהר היא האהודה ביותר בשבוע החולף

השקעות אלטרנטיביות / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

השקעות אלטרנטיביות - סיכונים מגלקסיה אחרת

בשעה טובה רשות ני"ע החליטה לבחון את מה שמכונה השקעות אלטרנטיביות ● מהמסמך שחיברה אפשר ללמוד מה הם סימני האזהרה החשובים בתחום זה, אבל מעבר לכך חשוב שהמשקיע ישאל אם הוא יכול לעשות בהשקעות אלה את כל הבדיקות הדרושות

הפגנת BDS / צילום: SHUTTERSTOCK

הארגון שהפסיד בעתירה על סימון מוצרים מיו"ש: "החלטה מבישה שנבעה מסיבות פוליטיות"

ביה"ד של האיחוד האירופי הנחית השבוע מכה על היצוא הישראלי, כשקבע כי חובה לסמן מוצרים מיהודה ושומרון, ממזרח ירושלים ומרמת הגולן, בשל היותם "שטחים כבושים" ● באירופה הנזק לישראל יהיה יותר תדמיתי מאשר כלכלי

פרוקטר אנ גמבל /צילום: רויטרס - John Sommers

P&G בשת"פ עם 8200EISP: "מחפשים את מותגי מיליארד הדולר הבאים"

החברה מחפשת מוצרים בתחום הבריאות, איכות החיים, איכות המגורים ומוצרים נגד "תשישות נשית"

איז'י בלנק / צילום: אורי שדה

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף חושב שהם "לא מספיק קולניים, אבל כן משפיעים"

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף, איז'י בלנק, מצהיר שהוא מודע לזה שפרויקטים של התחדשות עירונית הם הפוטנציאל האמיתי של הוספת יחידות דיור בערים, אבל מצטער על כך שהם "הורסים את כל הצמחייה ברחוב"

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

עו“ד איה לביא / צילום: שלומי יוסף

המרכז לנפגעי כתות מבקש להצטרף לערעור עו"ד שהונתה במיליונים את לקוחותיה

עו"ד איה לביא הגישה ערעור לעליון על 3 שנות המאסר שנגזרו עליה, לאחר שהודתה בגניבת 4.2 מיליון שקל מלקוחות ● המרכז לנפגעי כתות: "על ביהמ"ש להתחשב בכך שלביא הושפעה במעשיה מחברות בכת" ● עם זאת, סנגורה מבהיר: "לביא לא חברה בשום כת"

אביגדור ליברמן ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

גנץ וליברמן בסיום הפגישה: אין תשובה מדויקת על מתווה הנשיא

עדיין לא חלה התקדמות כלשהי לכיוון הקמת ממשלה ● ביום רביעי הקרוב יפקע המנדט של גנץ להרכבת הממשלה

אלונה בר און בוועידת עושים שוק \ צילום: איל יצהר

אלונה בר און, יו"רית "גלובס": יש לקיים דיון דחוף על תפקיד מועצת העיתונות בשיקום העיתונות ואמון הציבור

"זוהי שעת חירום. עלינו להודות שמועצת העיתונות אינה ממלאת תפקיד משמעותי ורלוונטי כפי שהיה מצופה ממנה בשעה קשה זו" ● מכתב גלוי ששלחה אמש יו"רית גלובס אלונה בר און למועצת העיתונות ● מפאת חשיבות הדברים והרלוונטיות גם ל"גלובס", אנו מביאים אותו כאן כלשונו

אייזיק דבח / צילום: תמר מצפי

יצרנית החזיות בוגארט הגדילה את הכנסות דלתא אך פגעה בשיעור הרווח הגולמי

הכנסות חברת ההלבשה התחתונה גדלו ב-20% ברבעון השלישי של 2019 ביחס לרבעון המקביל והגיעו ל-446 מיליון דולר ● בנטרול סעיפים חד-פעמיים הרווח הנקי נשחק ב-13% ל-14.5 מיליון דולר ● בפעילות בארה"ב הציגה דלתא שיפור רבעוני של 5% במכירות, שהגיעו ל-114 מיליון דולר

קניון גינדי TLV ת"א / צילום: כדיה לוי

רבוע כחול נדל"ן מאשרת חשיפת "גלובס": מגעים מתקדמים לרכישת מניות משפחת גינדי בקניון TLV

החברה עשויה לרכוש את זכויותיה של קבוצת גינדי בקניון TLV ובחברת המגורים, במסגרת עסקה כוללת להסדרת כלל העניינים העומדים על הפרק בין הצדדים

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בבית המשפט לקראת הודאה / צילום: מרים צחי

המסרונים המפלילים של בעלי בזק ו-250 סמסים בין שרה נתניהו לאיריס אלוביץ': נחשפו תמלילי חקירת אשת רה"מ

בתוכנית המקור בערוץ 13 נחשפו הערב תמלילים מחקירתה של שרה נתניהו שאף מעומתת בחקירה עם תכתובות בין שאול אלוביץ ומנכ"ל וואלה דאז אילן ישועה ● אלוביץ קושר בתכתובות במפורש בין סיקור חיובי להטבות רגולטוריות ● נתניהו נדרשת להגיב על מעורבותה בענייני משרד התקשורת ובהפעלת לחץ לקבלת סיקור חיובי

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

צמיחה של 27% בתחום הענן דחפה את הכנסות נייס; מעלה תחזית רווח שנתית

הכנסות של 152 מיליון דולר מתחום הענן סייעו לנייס להציג ברבעון השלישי עלייה של 8% בהכנסות ל-387 מיליון דולר ● המנכ"ל ברק עילם: ההכנסות מפעילות הענן הן 40% בקירוב מהכנסות החברה ומשקפות את ההצלחה הגדולה שלנו בתחום"

מרתף חניה / צילום: איל יצהר, גלובס

תמ"א 38: גם מרתף חניה אינו זכאי לפטור מהיטל השבחה

ועדת ערר החליטה כי מרתף חניה בר"ג לא יזכה לפטור מהיטל השבחה בפרויקט תמ"א 38

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפסדי WeWork תפחו ל-1.25 מיליארד דולר ברבעון בעקבות פתיחת משרדים חדשים

ההפסדים של We, הבעלים של חברת חללי העבודה המשותפים, גדלו יותר מפי שניים ברבעון השלישי ● ההסבר העיקרי לגידול בהפסדים הוא שמספר המשרדים ברשת צמח לשיא, והחברה לא הצליחה לשלוט בעלויות

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה ללא שינוי סביב רמת השיא; טבע צנחה ביותר מ-4%

הנאסד"ק והדאו ג'ונס ננעלו ללא שינוי, ומדד S&P טיפס ב-0.1% ● דחיית משפט האופיואידים בשלושה חודשים הכבידה על מניית טבע ● סיסקו נפלה לאחר תחזית חלשה שסיפקה זה הרבעון השני ברציפות ● וולמארט היכתה את תחזית הרווח למניה ● סין רכשה תוצרת חקלאית מארה"ב אך פחות מהצפוי

רחוב שער פלמר בעיר התחתית, חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עם הגב לים: קמפוס נמל חיפה נפתח למגורים ומחירי הנכסים עולים

מסילת הרכבת עדיין חוצצת בין העיר חיפה לבין הים, אבל התוכנית של העירייה ל"קמפוס הנמל" מקדמת את התחדשות האזור כבר עכשיו, והיזמים שנכנסו לפני כמה שנים רואים עליות מחירים

הנשיא דונלד טראמפ ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן / צילום: רויטרס

ג'ון בולטון: אינטרסים פיננסיים מכתיבים מדיניות טראמפ כלפי טורקיה

טראמפ אירח אתמול את ארדואן בבית הלבן והכריז: "אני אוהד גדול של נשיא טורקיה" ● ארדואן מתח ביקורת על הקונגרס האמריקאי מעל בימת הבית הלבן ● טראמפ: "יש לנו יחסים מצוינים עם הכורדים"

חברת סיסקו / צילום: רויטרס

סיסקו מספקת תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות; המניה נפלה ביותר מ-7%

סיסקו אכזבה את המשקיעים כאשר סיפקה תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות ● פסגות: "בעידן הנוכחי של ריביות נמוכות במיוחד, חברות בעלות תזרים מזומנים יציב וחזק מסוגה, המחזירות למשקיעים היקף גדול מהתזרים מהוות נכס מעניין"

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"