גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אילן שילוח: "ערוץ 10 הוא כישלון ניהולי מדהים; אולי לאודר צריך למכור עוד תמונה כדי להמשיך לממן אותו"

יו"ר קבוצת מקאן-אריקסון, המובילה את ענף הפרסום, יוצא למלחמה בעקבות הצהרות של בעלי ערוץ 10 על הפרסומאים ש"עושקים" את זכייני הטלוויזיה עם עמלות היתר, והודעת הערוץ על כוונתו לחתוך בעמלות ; ראיון בלעדי

ביום אחרי שזכייניות הטלוויזיה - בראשם ערוץ 10 - יוצאות שוב ב"קמפיין השנתי" כנגד עמלות היתר, ענף הפרסום כמרקחה. אבל דווקא אילן שילוח, מנכ"ל קבוצת הפרסום הגדולה בישראל החולש על חברת המדיה החזקה מכולן שומר על ארשת פנים שלווה. "אני רוצה להיות מדויק" הוא אומר לי, "חשוב להקפיד על הפרטים, אני באמת רוצה שיבינו".

ברקע, דו"ח הממונה על ההגבלים העסקיים שנחשף ב"גלובס" ועסק בפירוק חברת יונייטד. בדו"ח הופיע נתון שגרס כי סך העמלות שמשלמות הזכייניות בשנים האחרונות עבור עמלות יתר גדל בכ-60%. אך שילוח לא מתרגש מהאשמות. בראיון לא מפויס או מפושר הוא "סוגר חשבון" עם ערוץ 10, אותו ערוץ שלפני כמה שנים כמעט ונכנס אליו כשותף.

- אז אתה 'אשם' בגידול בעמלות היתר?

"כשאני מביא משרד קטן שבשנת 2000 קיבל 15% מהלקוח ואני הזזתי אותו לטלוויזיה, אז נכון הוא מקבל עמלה, אבל גם נותן ללקוח שלו החזר. הסיבה להתפתחות חברות המדיה נובעת מהריכוזיות והמונופוליסטיות של המדיה בישראל. ערוץ 2 הוא 70% מהטלוויזיה המסחרית, קול ישראל 60%-70% מהרדיו, 'ידיעות אחרונות' מעל 50% בעיתונות, ו-וואלה ו-ynet שבבעלות המו"לים מחזיקים 80% מהפרסום באינטרנט. רבים ממשרדי הפרסום לא יכלו להתמודד עם הריכוזיות הזאת, וכדי לשמור על רווחיות ומחירים טובים - היו חייבים לפנות לגדולים".

"יוניברסל מקאן מהווה היום 18% מהמדיה כולה, וכ-25% מהטלוויזיה. ולכן, כל ההאשמות שמכוונות אלינו הן האשמות ריקות מתוכן. אני משוכנע שאם פעם הממונה על ההגבלים יבדוק זה יהיה קודם את ריכוזיות המדיה שגבוה בהרבה מזאת של הפרסום".

השקרים שמפיצים על הפרסומאים

- אז אין ממש בטענות של ערוץ 10 ורשת לגבי עמלות היתר המנופחות, לגרסתם?

"את אף אחד לא באמת מעניינים הפרטים. השקר הגדול שמפיצים הוא שמשרדי הפרסום מקבלים 30% עמלה, וזה פשוט סילוף עובדות. משרדי הפרסום מקבלים עמלה בסיסית מהמפרסם של 15% דרך המדיה, אבל זה עמלה שהמפרסם משלם וממנה המשרדים מחזירים למפרסם 5%-7%. אני מדגיש שהעמלה הזאת לא עולה למדיה אלה למפרסם.

"בנוסף יש את עמלת הסופר ממנה מחזירים בשנים האחרונות למפרסם לא מעט כסף. למעשה, המרווח הקמעונאי האמיתי הוא 15%-20%. צריך לזכור שעמלת הסופר הממוצעת היא לא מכל אמצעי המדיה: אם משרד חזק בטלוויזיה הוא מקבל עמלה גבוהה יותר בטלוויזיה, אבל פחות בעיתונות. כך שהממוצע הכללי הוא יותר נמוך.

"באופן עקרוני, סך העמלות ירד משנת 2000 ועד היום מ-23.2% ל-18.7% (מדובר בעמלה מסורתית יחד עם סופר, ע.ב.ל.). מי שעורך את הקמפיין הנוכחי רצה ליצור מראית עין לפיה משרדי הפרסום מרוויחים מעל מה שצריך, ולכן ניתן ללחוץ עליהם. אבל זו מניפולציה פופליסטית, וטענה שקרית ומסולפת".

- מה המשמעות למעשה של הורדה נוספת בעמלות היתר?

"נניח שמחר בבוקר יורידו את עמלות היתר מ-15% ל-10%. זה אומר שה-15% הפכו ל-8%, מהם צריך להחזיר 2%-3% ללקוח, כך שהמשרד יישאר עם 10%. אבל הבעיה היא שהעלות למשרד הפרסום היא 15%-17% מהמחזור, ועלות משרד קטן עומדת על 16.7% מהמחזור".

"לכן, וגם ניתן היה לראות זאת היטב בדוחות של אדלר-חומסקי לבורסה, המשרדים מרוויחים 1%-4% - תלוי במשרד לזכייניות אין אומץ להתמודד ישירות עם המפרסמים, ולכן הן מתמודדות עם משרדי הפרסום. בעלי המניות של הערוצים חיים באשליות, משלים אותם. זה לא סתם שקשת לא בתוך העניין".

- אז כל הבעיה היא בהבדלי ההערכות לגבי גובה העמלות?

"לא. יש בעיה מבנית של הטלוויזיה בישראל. הטלוויזיה משלמת 25% מהמחזור שלה כמס רגולטורי: 4% תמלוגים, 7% דמי זיכיון שנתיים, 3% תשלום חד-פעמי של המכרז (מגולגל לאורך השנים - ע.ב.ל.) דרישות תוכן (ז'אנר עליון) עוד 11% - אין עסק בעולם שיכול להרוויח ככה. עד מכרז ערוץ 2 הזכיניות - והיו אז שלוש - הרוויחו כסף.

"אם מסתכלים על ענף המדיה מבינים שבמקומות בהם אין 'מיסוי רגולטורי', השחקנים המובילים מרוויחים כסף: 'ידיעות', 'הארץ' ו'גלובס' בעיתונות; ynet ו-וואלה באינטרנט, במקומות שלא התקבלו החלטות שגויות רואים ענף מדיה רווחי ועימותים. אבל לנסות לגלגל את הסיפור על הפרסומאים זו בריחה מהמציאות.

"הזכייניות צריכות להלין רק על עצמן שהם הסכימו להיכנס לסד הזה כבעלי המניות, והן היו להוטות להיות בעלי ערוצים - זאת האחריות שלהם ואי אפשר להעביר את זה למפרסמים ולפרסומאים. מסוף מכרז ערוץ 2 הטלוויזיה צמחה מ-250 ל-350 מיליון דולר, אבל תוצאות המכרז הרסניות ולא נותנות להרוויח. בשנתיים האחרונות עלו המחירים בטלוויזיה בכ-20% והורידו את העמלות ב-20%. המאבק הוא מאבק מסחרי לגיטימי, זכותם להיאבק במשרדי הפרסום וזכותם של המשרדים להיאבק על קיומם".

- אבל את הקמפיין נגד העמלות מוביל ערוץ 10 כבר שנתיים.

"ערוץ 10 זאת בעיה מבנית נוספת. זה ערוץ שנולד בחטא - הוא לא היה צריך להיוולד. הנחת העבודה של הרשות השנייה והמשקיעים הייתה שעד 2005 נגיע לשוק טלוויזיה של 500 מיליון דולר(!) במידה וזה היה מתאמת, הייתה מציאות אחרת, אבל האחריות הכלכלית מוטלת על אלה שהחליטו להשקיע. לאורך כל תקופת הזיכיון ערוץ 10 היה כישלון ניהולי מדהים. אפילו בחצי השנה האחרונה בה הייתה לכאורה פריחה, יש ימים רבים בשבוע ש-Share שלהם בצפייה הוא פחות מעשרה אחוז. במקום להגיד 'נכשלנו, אנחנו לא מסוגלים לייצר תוכן שיתחרה בערוץ 2', הם מנסים למצוא אשמים אחרים. אין סיכוי שערוץ 10 יגיע לרווחיות. זו גם הסיבה שבסופו של דבר לא נכנסתי להשקעה בו".

"הסיבות שהמיליארדרים המסכנים מילצ'ן, לאודר ומימן נכנסו להשקעה בערוץ הן לא כלכליות, זה היה משיקולי אינטרסנטיות ורצון להשפיע על הפוליטיקה. אולי ערוץ 10 עזר למימן לקבל את צינור הגז במצריים? אולי זה עוזר ללאודר לעזור למקורביו בירושלים? יש להם רווחים משניים מהערוץ, רווחים משניים גדולים מאוד. זו הסיבה להשקעה שלהם בערוץ. עיני אינה צרה בהם, אבל שלא ינסו לקחת את הפרנסה של התעשייה. מה שהם צריכים לעשות זה להחזיר את המפתחות למדינה, ולהודיע: 'נכשלנו, לא עמדנו באף מחויבות שלקחנו על עצמנו' ולא להתבכיין, אלא אם כן לאודר רוצה למכור עוד תמונה - שכן שמעתי שהוא מכר אחת ב-120 מיליון דולר - כדי להחזיק את ערוץ 10. לא נראה לי שלמיליארדרים בהוליווד וניו-יורק (הכוונה היא ללאודר ולמילצ'ן, ע.ב.ל.) יש זכות להתבכיין ולנסות להפיל אחריות על אחרים".

שילוח, שמכיר את שוק הטלוויזיה היטב, יודע ומבין היטב מה עשויה להיות נקודת התורפה של ערוץ 10 רגע לפני תום הזיכיון שלו, ולא מהסס להפנות איום מוסווה לבקשת הערוץ לקבל רישיון לערוץ דרך חוק ההסדרים.

שילוח: "המהלך הנוכחי בו ערוץ 10 מנסה לקבל בהיחבא רישיון מהמדינה בתוך חוק ההסדרים, בלי שהמדינה תפתח מכרז הוא שערורייה. למה למדינה להעניק למיליארדרים מהוליווד כזאת מתנה?"

- אז אתה מאיים שתפעלו לטרפד את זה?

"זה לא איום, זה עובדות החיים. זה קשור למדינה. אני לא רואה באיזה זכות חוקית המדינה תיתן להם כזאת מתנה. אם רוצים לעבור לרישיונות, צריך לפתוח מכרז, ושהמיליארדרים המסכנים שנכשלו עם הערוץ יתמודדו. המסר התרבותי הכי טוב שהם הצליחו להביא היה 'הישרדות', שזה מסר שיכולנו לוותר עליו, זה ממש לא מסר אינסטרומנטאלי לתרבות ...".

- אתה סבור כי הפעם ערוץ 10 יילך עד הסוף - או שכמו בכל שנה זה קמפיין כדי ללחוץ את הפרסומאים כחלק מהמו"מ על ההסכמים השנתיים?

"אני מניח שהם החליטו לעשות מעשה של 'תמות נפשי עם פלשתים' ולגלגל את הכישלון המהדהד שלהם. זה ילדותי ופתטי. אבל הפעם משרדי הפרסום לא יתקפלו כמו בפעם הקודמת, שאז הלכנו את האקסטרה מייל. לאור המיתון הם לא יוכלו לעשות זאת- פשוט אין מאיפה".

יוסי מימן, מבעלי ערוץ 10, מסר בתגובה לדברים: "אנו לא מתייחסים להשמצות שמעידות על עולם הערכים של אומרן, אבל אין ספק שלא רק ההתנהלות היא קרטל, גם הדיבור נשמע כמו קרטל. בטלוויזיה אין איגוד בעלי הטלוויזיה כמו שיש איגוד של הפרסומאים. כולם יודעים כמה ערוצי הטלוויזיה מפסידים, מעניין כמה שילוח 'מפסיד' על חשבון הערוצים והמפרסמים".

דוברו של רון לאודר הביע פליאה רבה על הדברים המיוחסים לאילן שילוח ומסר בתגובה כי "צר לו כי שילוח מעלה האשמות המ תבססות על עובדות לא נכונות. שילוח יודע כי חוק השידור אינו מאפשר ואוסר כל מעורבות של בעלי המניות בתכנים ובשידורים, ולכן האשמותיו של שילוח לא נכונות ושקריות. צר לי ששילוח בחר לקחת את ההחלטה המסחרית של כל בעלי המניות לנושא אישי, מר לאודר, בעל תחנות טלוויזיה רבות בעולם, השקיע בערוץ עשרות מיליוני דולרים על בסיס כלכלי בלבד. דבריו של שילוח לא יניאו את לאודר שהשקיע וישקיע מאות מיליוני דולרים בכלכלת ישראל. דווקא בימים אלה ראוי היה שיאמרו דברים אחרים מאלה המיוחסים לו".

מערוץ 10 נמסר בתגובה: "מקאן-אריקסון בראשות אילן שילוח הוא דוגמא ומופת לניהול. התוצאות העסקות של החברה מוכיחות זאת. הבעיה היא הכוחנות של שילוח שלא יודעת גבול שיכולה לחסל ערוץ טלוויזיה ואת היצירה בישראל".

"אם ערוץ 10 יוריד עמלות, משרדי הפרסום ייסגרו"

הכרזות המלחמה של ערוץ 10 לא מותירים את הפרסומאים אדישים. רובם טוענים כי המהלך של ערוץ 10 להורדת העמלות הוא רק דרך להוציא את הערוץ מהבוץ. "אם ערוץ 10 יעמוד בהבטחתו ויוריד את העמלות לאפס זה אומר שמשרד הפרסום אדלר-חומסקי ייסגר", כך אומר אייל חומסקי מבעלי המשרד. "במצב כזה על כל שקל פרסום נפסיד כסף. ואם אדלר-חומסקי נסגר זה אומר שכל תעשיית הפרסום נסגרת. עד עכשיו כולנו הבנו את המצוקות של הזכיינים וידענו שצריך להושיט יד ולעזור, אבל לא נעזור למי שמנסה לגרור אותנו לפשיטת רגל".

הפרסומאי אודי פרידן אמר: "מגוחך לחשוב שפרידן, אדלר ושלמור יכולים לסחוט את מימן, לאודר ומילצ'ן. יש דיסאינפורמציה בלתי רגילה. הבעלים של ערוץ 10 שגו בתוכנית העסקית ומחפשים כרגע דרך לברוח. הכספים שהמדינה לוקחת מהטלוויזיה הם שורש הבעיה ואינם מאפשרים לה להרוויח. עמלת הסופר האמיתית היא בממוצע 7% ובהקשר הזה יש לי הצהרה מחייבת: אני מזמין לפתוח את ספרי ראובני-פרידן. אני מנוהל היטב ומרוויח 3%".

"העיתוי של הקמפיין נגד העמלות ברור", אומר שלא לייחוס אחד הבכירים בענף. "ינואר מגיע, עובדים על הסכמים שנתיים והזכייניות מנסות לכופף ידיים. החשש ממיתון משותף לכולם, אבל הזכייניות פשוט מוציאות את זה החוצה כי הם חוששים מירידה משמעותית בהכנסות".

הערכות: ללא הצטרפות ערוץ 2, סיכויי היוזמה קלושים

ליוסי מימן, מבעלי ערוץ 10, נמאס. נמאס לו מעמלות היתר של הפרסומאים, ולמרות שנכשל בעבר הפעם הוא נחוש להוביל מהלך להורדת העמלות כי לדבריו "השגעון הזמני" בשוק הטלוויזיה - תם.

- אתם בעצם מובילים פה מהלך של קיצוץ עמלות, זה כבר ניסיון שני, למה הפעם זה יצליח?

בגלל סיבה נורא פשוטה: יש לנו שותפים מאוד חזקים, הם לגמרי מחויבים לערוץ והם החליטו שזה לא יכול להימשך יותר. אנחנו בשום פנים ואופן לא ניתן לקרטל לקבוע לי סכומים תוך איומים שלא יפרסמו בכלל בערוץ או באמצעות רכישת פרסום ברגע האחרון במחיר נמוך, כמו גם הורדת הכמות למינימום. יהיה צורך של התערבות רצינית של כל התעשייה. זו חמדנות של הפרסומאים על חשבון כל התעשייה. הצופה הוא הסובל הגדול כי אותו כסף היה הולך לתוכניות יותר מושקעות שיביאו לרייטינג גבוה ופרסום יותר אפקטיבי, אך יש פה כמה חברות שמחזיקות את כולם בגרון ואנו לא נסכים להיות במצב בו קרטל שקובע את תנאי השוק וכל היתר חייבים לקבל את זה. אם נרגיש שיש הורדות של פרסום של מוצרים מסוימים בשביל ללחוץ עלינו, פשוט נסרב לפרסם אותם. המצב היה בלתי נסבל לפני המשבר ועוד יותר גרוע עכשיו".

- אתה מבין שאם ערוץ 2 לא יצטרפו למאבק הזה, שוב לא יקרה כלום?

"זה בדיוק ההבדל. הפרסומאים הם קרטל, ולעומת זאת הערוצים המסחריים - לא. אנו לא מדברים בינינו. אבל לא נראה לי שהמפרסמים יאפשרו לפרסומאים לייבש אותנו לגמרי רק בגלל רדיפת הבצע של הפרסומאים. היום ערוץ 10 עם share של 40%, ולא נראה לי שיהיו קמפיינים שלא יהיו אצלנו בכלל. יש מה שקוראים שיגעון זמני והיום אנו בנקודה שכולם צריכים להבין שהעולם השתנה, מה שהיה, לא יהיה. השיגעון הזמני תם".

- אתה חושב שערוץ 2 יצטרף?

"מכל האינפורמציה שאני שומע, גורמים אחרים הם רציונאליים יותר, ואף אחד לא יסכים להפסיד לאורך זמן".

- פעם קודמת לא הצלחתם להוריד את העמלות.

"זה נכון שלא הצלחנו, אבל הפעם אנחנו נוריד את העמלות. מי שלא ירצה, שלא יפרסם בערוץ".

- לכמה באמת אתם רוצים להוריד את העמלות?

"הכוונה שלנו להוריד את העמלות ל-20% שיאפשר לפרסומאים להתקיים, אך גם לערוצים המסחריים תוך שמירה על אלפי מקומות העבודה. אנו רוצים להביא ל-20% עמלה ואז כולם יכולים לשרוד גם הם וגם אנחנו. אף אחד לא יכול להגיד ש-20% זו לא עמלה יפה".

עוד כתבות

תור לכספומט / צילום: שלומי יוסף, גלובס

העו"ש, החיסכון והקורונה: איך נכון להתמודד עם החשבון בתקופה הזו

הבנקים הגיעו מוכנים יותר לסגר הנוכחי, והם מציעים הקלות חדשות לצד ההקלות הקיימות • האם עדיין אפשר לדחות הלוואה, איך ליצור קשר עם הבנקאי, והאם יהיה מספיק כסף בכספומטים? • "גלובס" מציג: בנקאות בתקופת הסגר • כתבה ראשונה בסדרה

חברת ברוקראז’ במומביי שבהודו, במהלך הנפילות בשווקים במרץ האחרון / צילום: Francis Mascarenhas, רויטרס

סיכום תש"פ בשווקים הפיננסיים: המציאות עלתה על כל דמיון

למשך חודש אחד בלבד קטעה המגפה את המגמה החיובית החזקה בשוקי המניות בעולם, אבל מאז הם התאוששו באופן מרשים ● מדדי המניות של בורסת תל אביב, לעומת זאת, סיכמו שנה עברית מאכזבת

שלט "נחנקנו" על חלון עסק שסגר תחת הסגר השני / צילום: כדיה לוי, גלובס

גלי ההדף מגיעים גם לגדולים: בעלי העסקים כבר לא מאמינים במענקים, והוציאו לחל"ת אלפים

עם תחילת הסגר השני, החליטו רשתות האופנה, מסעדות וחדרי כושר לא לחכות למענקי מדינה ולהוציא עובדים לחל"ת ● בענפים מקבלי קהל לא מאמינים שיוכלו להחזיק עובדים - גם אם יקבלו את המענקים ● גלי ההדף של הסגר יגיעו גם לעסקים גדולים, שהצליחו בינתיים לצוף מעל המים

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מגמה מעורבת באירופה לאחר הנפילות שנרשמו אתמול

המדדים המובילים באסיה ירדו היום בעד 1.3% ● החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים בעד 0.4% בשעה זו

הערכת מצב בנושא הטיפול בקורונה במערכת הביטחון / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

צה"ל נערך לפתיחת בתי חולים שדה בעקבות העומס במערכת הבריאות

בית החולים צפוי להכיל כ-200 מיטות ● צה"ל יקצה לשם כך את הרופאים, האחיות והפראמדיקים

אחמד אל-חבטור (קבוצת "אמפא" בדובאי) ושלומי פוגל  / צילום: יח"צ

עוד קבוצת ענק מדובאי בדרך לארץ: קונגלומרט המלונאות והנדל"ן אל-חבטור יפתח משרד בישראל

היקף נכסיה של קבוצת אל-חבטור נאמד בלמעלה מ-8.5 מיליארד דולר ● בנוסף, הודיעה הקבוצה בניהולו של חאלד אל-חבטור כי החלה במגעים עם חברת "ישראייר" על פתיחת קו טיסות סדיר

אדם עוטה מסיכת מגן במהלך התפרצות מגפת הקורונה במנהטן, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

ה-CDC: הפרסום כי נגיף הקורונה מדבק ממרחק של 6 מטרים - בטעות

במרכז האמריקאי למניעת מחלות טוענים כי המסמך, שפורסם בשבוע שעבר, עלה לאתר בטעות ● במסמך נטען שהנגיף מדבק הרבה יותר ממה שחשבו החוקרים עד עכשיו

סיון קלינגבייל  / צילום: יח"צ

עורכת חדשה לדה מרקר: סיון קלינגבייל תמונה במקום אבי בר-אלי

בר-אלי פורש לאחר שלוש שנים בתפקיד ● רותם שטרקמן ישוב לתפקיד סגן העורכת

הפרלמנט האיטלקי./צילום : רויטרס Tony Gentile

מדגמים: אזרחי איטליה שלחו הביתה שליש מהמחוקקים במשאל עם

לפי מדגמים, האיטלקים תמכו ברוב גדול במשאל-עם ביוזמה של תנועת חמשת הכוכבים, שמקצצת את מספר חברי בתי הנבחרים במדינה מ-945 ל-600 ● זאת בנימוק שהדבר יחסוך כסף למשלמי המסים ויביא לייעול הליכי החקיקה

ועדת הקרונה בראשות ח"כ יפעת שאשא ביטון / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

יו"ר איגוד רופאי הציבור חגי לוין: "שיטת האקורדיון היא אסון"

ועדת הקורונה דנה הבוקר בהיערכות ליום שאחרי הסגר ● פרופ' גרוטו: "אסטרטגיית היציאה כוללת שלושה מרכיבים: חזרה הדרגתית למודל הרמזור, איתור וקטיעת שרשראות הדבקה והתעצמות בתי החולים" ● משרד הבריאות: "3,994 רופאים ואחיות בבידוד. 1,700 רופאים ואחיות מאומתים"

לירן אבישר בן חורין, מנכ"לית משרד התקשורת / צילום: דוברות משרד התקשורת

על רקע עסקת הוט IBC: חובות פריסת הסיבים של החברות ייבחנו מחדש

במשרד התקשורת מעוניינים שמיזם הסיבים האופטיים IBC ישלים את הפריסה של בזק כדי ליצור כיסוי מלא של הסיבים גם בפריפריה

דפנה ג'קסון רות ביידר ומוריס קאהן / צילום: קרן גינת

שתי המשאלות שהגשים מוריס קהאן לרות ביידר גינסבורג

וגם: אורן מוסט, נשיא גולן טלקום, הודיע על פרישתו לאחר עשר שנים בתפקיד ● השיחה

איקאה בישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

לא רק אופנה ומזון: חל"ת גם למעל מ-1,000 עובדי ענקית הריהוט איקאה

קמעונאית הריהוט השבדית הוציאה לחל"ת למעלה מ-1,000 עובדים ● חלק מעובדי המטה וחלק מעובדי שירות הלקוחות ימשיכו לעבוד כרגיל

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון, לע"מ

הפרת בידוד שלישית בצוות הבכיר של ראש הממשלה נתניהו

יועצו המדיני של ראש הממשלה ראובן עזר, שחזר בשבוע שעבר מוושינגטון ונדרש לשהות בבידוד, נראה ביום שישי האחרון עורך קניות במבשרת ציון ● זו ההפרה השנייה של עזר, שיצא לריצה מחוץ למלון בארה"ב כשגם אז היה אמור לשהות בבידוד ● אתמול נצפה יועץ אחר של נתניהו, טופז לוק, כאשר הוא מצלם מפגינים בבלפור ומפר גם את הוראות הבידוד שלו

מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג / צילום: Francisco Seco, Associated Press

ביהמ"ש נגד פייסבוק: עמודים עסקיים יידונו לפי הדין הישראלי

תביעות של עסקים נגד פייסבוק התנהלו עד כה על פי דין קליפורניה, אך ביהמ"ש פסק כי לא צריך להבחין בינם לבין משתמשים פרטיים

חנויות סגורות לאורך הרחוב בעקבות הסגר השני / צילום: כדיה לוי, גלובס

למרות ההנחיות: מסעדות ובתי קפה ממשיכים למכור ב-Take Away

מסעדנים רבין ברחבי הארץ פותחים את העסקים שלהם תוך הקפדה על אי התקהלות, בעוד שעסקים אחרים מפעילים שליחים לטווח קצר

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

קבינט הקורונה יתכנס היום לדון בהמשך הסגר

עוד על הפרק בדיון שיתנהל בצל שיעורי התחלואה הגוברים: צמצום התפילות בתוך בתי הכנסת במהלך יום הכיפורים, סגירת השווקים הפתוחים וצמצום מקומות עבודה במגזר הפרטי ● כ"ץ יציג את תוכנית "הלב הפועם" לשימור המגזר העסקי הפרטי פתוח בתקופת הסגר

פרוייקט פרי הורייזן בבת ים / צילום: תמר מצפי, גלובס

בור במקום בית: כך נראות קבוצות הרכישה של אלדד פרי אחרי הקריסה

הבניין עם הבריכה במרכז פ"ת ששווק כאזור נוצץ, המגדל היוקרתי בבת ים שהובטחו בו דירות זולות וקבוצת הרכישה ברחובות שגילתה במפתיע ששווקו בפרויקט דירות "על הנייר" ● "גלובס" יצא בעקבות 3 קבוצות רכישה שארגנה פרי נדל"ן, וגילה עד כמה עמוקה התסבוכת של חבריהן

משרדי ארנסט אנד יאנג / צילום: עינת לברון

בענפי הפיננסים וראיית החשבון מצהירים שלא יוציאו עובדים לחל"ת

תשע קבוצות הביטוח הגדולות ושמונת בתי ההשקעות העצמאיים הגדולים אמרו ל"גלובס" כי הם לא מתכוונים להוציא עובדים לחל"ת בסגר השני ● גם פירמות רואי החשבון הגדולות לא מתכוונות להוציא עובדים לחל"ת

צוותי מד"א מצפים לנוסעי "ספינת הקורונה" / צילום: מד"א

מערכת בקריסה? חדרי המיון מסרבים לקבל חולים בגלל העומס; מד"א: נפנה אותם אליכם בכל זאת

צוותי מד"א מסרבים לעשות סיבובים של שעות בין בתי החולים עד שיתפנו, ודורשים להשאיר את החולים בחדרי המיון של בית החולים הקרוב ביותר, גם אם סירב לקבלם ● בתגובה, חלק מבתי החולים מסרבים לאפשר לאמבולנסים להיכנס מלכתחילה