גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רוג'ר מור בראיון מיוחד ל"גלובס": "80 שנה נדרשו לי כדי ללמוד לכתוב"

אוטוביוגרפיה חדשה שכתב רוג'ר מור, אשר מתפרסמת בימים אלה בארה"ב ובאירופה, חושפת את הצדדים הפחות פוטוגניים בתעשיית החלומות של הוליווד

רחוק מהדמות חמורת הסבר והמלוטשת של ג'יימס בונד, רוג'ר מור מופיע בפריז ומשפריץ חיוכים לכל עבר. מור בן 81 ויש לו כמה סיבות טובות לחייך היום. הוא גילם את 007 לא פחות משבע פעמים, מה שמביא לעניין חוצה גבולות בביוגרפיה החדשה שאותה הוא מפרסם באנגלית "המילה שלי היא הבונד שלי" "My word is my Bond", ובצרפתית "שלכם, בידידות".

מור מגדיר את הספר שעליו עבד במשך שנה כ"זכרונות" אבל כל הוליווד מתפתלת לאור מה שהוא חושף על מאחורי הקלעים בתעשייה המשומנת ביותר של פטיש הקולנוע האנגלי.

סר רוג'ר מור, שקיבל שתי דרגות אבירות מהמלכה שלו, שבשירותיה גילם את המרגל המפורסם בעולם, קיבל במעמד השקת הספר שלו בפריז גם אות אבירות של מפקד "אמנויות ורוח", שהוענק לו על-ידי שרת התרבות הצרפתית, קריסטין אלבנל. ערב לאחר מכן הוא השתתף בהשקת מרצפת זהב על שמו במסעדה המיתית "פוקטס" על השאנז-אליזה. המסעדה הזאת היא סוג של שדרות הוליווד בזעיר אנפין, ובמקום הכוכבים המוכרים שמרצפים את השדרה בארה"ב, בכניסה למסעדה הצרפתית מסודרות מרצפות עם שמם של כוכבי קולנוע חשובים. כל מי שהוא שם דבר נמצא שם. עכשיו גם מור.

אבל שחקן העבר, שמשועשע מתשומת הלב הרבה שלה הוא זוכה, רוצה לדבר על הספר החדש שלו. לאורך 371 עמודים הוא חושף את הסודות מאחורי הקלעים של סרטי בונד, ומפרט כיצד קיבל את התפקיד המבוקש ביותר בעולם מידיו היגעות של שון קונרי. "לקח לי 80 שנה להיות מסוגל לשבת ולכתוב את הספר הזה כי הייתי צריך ללמוד לכתוב" הוא מספר בפריז. "זה היה מבחינתי תרגיל מעניין שהביא אותי לחלוק זמן עם אנשים שהיו יקרים לי בעבר אבל מתו כבר. גם אשתי מאוד עודדה אותי".

הנשים שמוצגות בסרטי ג'יימס בונד הן אמנם אסרטיביות ויודעות להפעיל את המרגל לטובתן. אלא בתקופה שבה גילם מור את בונד, הנשים היו חסרות ישע, הססניות ונשענו על המרגל. זה לא מפתיע אם כן לשמוע ממור שהסוד שלו לשמירה על מראה צעיר היא אישתו כריסטינה, וכי הוא ממליץ לכולם בחום להתחתן עם אישה צעירה הרבה יותר. זו אישתו הרביעית של מור ולאורך הביוגרפיה שלו הוא מתאר את כל פרידות העבר כולל לילות ללא שינה, לאורכם ישב לבד בביתו כשהוא שרוי בדיכאון, צפה בסרטים ואכל שעועית אנגלית מחוממת.

כשקונרי נפרד מבונד

מור שכבר למד תרגיל או שניים ביחסי ציבור, החליט כנראה לרכוב על גלי התהילה של בונד. את הספר הוא פרסם ביום יציאתו של סרט 007 החדש על האקרנים הצרפתים. בעוד דניאל קרייג הזיע ודימם על המסך הגדול ואפילו הגיע לפריז לכבוד יציאת הסרט, מור זיכה את עיר האורות בשני בונדים במחיר אחד, אלא שהוא בא רק כדי לעשות כיף.

*ראית את הבונד החדש?

"לא, אבל ראיתי את 'קאזינו רויאל' ואני חושב שדניאל קרייג הוא שחקן מופלא. נפגשנו במקרה פעם בתיאטרון ואני יכול לספר שהוא גבר מאוד מצחיק". כדי לא לפגוע באף בונד אחר הוא ממהר להוסיף בנימוס אנגלי שמאפיין אותו: "כל השחקנים ששיחקו אי פעם את בונד מאוד טובים, אבל לא כמוני, כמובן!" הוא מוסיף בקריצה אירונית.

*אתה מאמין שסאגת ג'יימס בונד צריכה להמשיך?

"זו סאגה נצחית כי מדובר בגיבור שמשקף את הטוב ונלחם נגד הרע. לא הייתי מתנגד להפיק את הסרט הבא".

לפני שהוא מתחיל להפיק, מור כותב בספר החדש עד כמה קשה היה לו להשיג את התפקיד הנחשק, שחמק לו פעם אחת מהידיים. לאחר שלשון קונרי נמאס לחלוטין לגלם את 007, מור כמעט קיבל אותו, אבל קונרי חזר בו בעבור הצ'ק השמן ביותר שנחתם באותה תקופה בעולם הקולנוע. "סיפרו לי שמאז שנת 1962, אז קונרי התחיל לאיים שהוא מוותר על התפקיד, הופעתי באופן תדיר ברשימת המועמדים לגלם את בונד... דיברנו על התפקיד. לדעתי התסריט אפילו לא היה כתוב ובכל זאת שיערו שיצולם בקמבודיה. אלא שבעקבות מלחמה שפרצה במדינה הזאת - הרעיון שקע. הייתי עסוק בפרוייקטים אחרים ולא היה לי זמן, במיוחד כשהתחילו לצלם את 'בשירות הוד מלכותה' שעשה ג'ורג' לזנבי. נראה היה שג'יימס בונד מתרחק ממני מאוד".

ג'ורג' לנזבי, שהיה בשיא הקריירה שלו, האמין שתפקידו של בונד שייך אך ורק לשון קונרי. הוא החליט לתת לקונרי מנוחה לסרט אחד, בתקווה שיחזור בו וייקח חזרה את התפקיד של המרגל, והחתים את רוג'ר מור על חוזה בונד אחד בלבד. "פגשתי אותו מאז מספר פעמים" אומר מור "והוא מבין היום שעשה את טעות חייו".

למרות שכל העולם ואישתו ניסו לשכנע את קונרי לחזור לתפקיד הוא סירב. "בונד הפך להיות דמות שברחה מהשליטה שלו וחדרה לחייו הפרטיים", כותב מור בעמוד 188 בספרו. "השיא מבחינתו התרחש ביפן, כשאחד העיתונאים הלך אחריו לשירותים וצילם אותו. חוץ מזה, שון העריך שהמפיקים הרוויחו כמויות עצומות של כסף אבל לא חשבו להעלות לו את המשכורת. הנקודה הזאת הביאה למלחמה ארוכה בין כתלי בית המשפט.

"כולם ניסו לשכנע את שון להמשיך להיות בונד והוא ביקש משכורת של מיליון ו-250 אלף דולר, אחוזים מההכנסות של הסרט ותשלום אדיר עבור כל יום איחור בצילומים. הוא גם דרש מהאולפנים שיממנו שני סרטים שאותם יבחר. החוזה החדש הזה הפך אותו לשחקן המרוויח ביותר בעולם, אבל את כל המשכורת שלו מהסרט הוא העניק לקרן החינוך הבינלאומית של סקוטלנד, שתמכה בחינוך נערים סקוטיים קשי יום. 'יהלומים לנצח' היה הבונד האחרון שלו וכשהוא אמר 'לא רוצה לראות אותו יותר!' התפקיד עבר אלי".

המרגל שאהב אותו

מור גילם שבעה בונדים לאורך 12 שנה, ביניהם "האיש בעל אקדח הזהב" ו"לעיניך בלבד", ועדיין לא נמאס לו לדבר על הדמות שעשתה לו את הקריירה. השאלה שאותה מציגים לו העיתונאים הכי הרבה היא - "מי היא נערת ג'יימס בונד החביבה עליך?", והתשובה של מור היא מדליין סמית', ששיחקה את מיס קרוסו ב"חיה ותן למות". סרט בונד החביב עליו הוא "המרגל שאהב אותי" והשחקן האהוב עליו, שמגלם את בונד הוא "מי שמשחק אותו, ברגע שבו הוא משחק אותו".

היום מור הוא לא רק בונד לשעבר אלא מתפקד גם כשגריר של יוניסף, מה שמביא אותו לטייל ברחבי העולם. בסוף הספר החדש שלו, הוא עושה רשימת מלאי של כל המדינות שבהן ביקר ואת התרשמותו מהן. ישראל נפקדת מהרשימה הזאת אבל מור טוען בכל זאת שערך מסע חובק עולם.

*מה הדבר הראשון שעשית, כששמעת שהמלכה אליזבת מעלה אותך בדרגת אבירות בעקבות פעילותך ביוניסף?

"התקשרתי מייד לחברי מייקל קיין כדי לשאול אותו: 'כשהפכת לאביר, באמת כרעת ברך על הארץ?' כי חששתי מכך שאכרע ברך מול המלכה ופיזית, לא אוכל להתרומם. אבל חוץ מזה הייתי מאוד גאה, למרות שהצטערתי שהורי אינם כדי לזכות לראות את המעמד".

"ניים דרופינג" הוא אחד התחביבים של מור. חוץ ממייקל קיין הוא לא מפסיק להזכיר גם את טוני קרטיס ובספר שלו לא נפקד אף לא כוכב הוליוודי תקופתי אחד. הילדה בייקר, אודרי הפבורן, פרנק סינטרה, אליזבת טיילור וקרי גרנט הם רק כמה מאלה שהוא מזכיר. והמחלוקת הגדולה שעולה מהאוטוביוגרפיה הזאת היא בעיקר הטענה שאותה הוא מעלה נגד חברו הטוב לשעבר, המפיק קובי ברוקולי, שטען בספרו שהיה זה הוא שתמך לסלק את מור מתפקיד ג'יימס בונד בגלל גילו המבוגר - 57, בעוד מור טוען לעייפות החומר מצידו, בדומה למה שקרה לשון קונרי. בכל מקרה, את ההכרה בכך שרוג'ר מור הוא בונד בכל רמ"ח איבריו, הוא לא מאפשר לאף אחד לשכוח.

*אתה מצטער היום על כך שמעולם לא זכית באוסקר?

"היה לי את האוסקר ביד! זה שהייתי אמור להעניק למרלון בראנדו ב-1973 על תפקידו ב'סנדק'. בראנדו סרב לקבל אותו ושלח שחקנית לנאום על הבמה בנוגע לאינדיאנים באמריקה. בסוף, בגלל שאף אחד לא חשב לאסוף את הפסל, לקחתי אותו הביתה. למחרת הבת שלי מצאה אותו וצעקה: 'אבא, זה נהדר! זכית באוסקר!". הסברתי לה את המצב והאקדמיה שלחה מיד מכונית משוריינת לאסוף את הפסל". *

עוד כתבות

דן בודנר, מנכ"ל ורינט / צילום: איל יצהר

אלן מוריה מורינט מכר מניות החברה בהיקף של כ-922 אלף דולר

מוריה, שמכהן כנשיא החטיבה האזרחית בורינט, מכר את המניות לאורך שלושה ימי מסחר ובמחירים שנעו בין 56.19-57.22 דולר למניה

עמית משיח / צילום: יח"צ

הערכות: מקאן יזכו הערב במדליות גרנד פרי וזהב בתחרות הפרסום בקאן

המדליות עבור העבודה לאיקאה ● בענף מהמרים על 10 מדליות לעבודה עד תום התחרות ● היקף עבודות חסר תקדים לישראל - עליה של כ-20% במספר ההגשות

 

 

ליאור נעמן, סמנכ"ל קראייטיב Powered by / צילום: דנה מורנו

"ידיעות אחרונות" - בין המועמדות הסופיות בתחרות Digiday

זרוע התוכן הממותג של קבוצת "ידיעות אחרונות" נבחרה להיות אחת מחמש המועמדות הסופיות בתחרות Digiday Awards בקטגוריית "העיצוב הטוב ביותר" עם קמפיין למותג הרכב מיני קאנטרימן

משה כחלון / צילום: רויטרס

האפקטיבי, המפתיע, הפופולרי והשחוק: כל הכלים של האוצר לסגור בור של 22.6 מיליארד שקל

תוכנית החירום שתוצג לממשלה לסגירת גירעון התקציבי תהווה 10% בלבד מהיקף הקיצוץ הנדרש ● איך בכל זאת יוכל האוצר לסגור את הגירעון, מהם הצעדים שצפויים לעורר את ההתנגדות הגדולה ביותר, ואיזה קלפים מפתיעים יכול שר האוצר הבא לקבל לטובת הטיפול בגירעון

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סגירה שלילית בת"א: מניית טבע צנחה ב-2.7%, שיכון ובינוי עלתה 2.4%

מדד ת"א 35 ירד ב-0.3%, ת"א 90 איבד 0.9% ומדד הביטוח איבד 1.3% ● מנכ"ל שיכון ובינוי אייל לפידות רכש 5% ממניות כלל ביטוח ● טבע ירדה לאחר שבנק ההשקעות סיטי חתך את מחיר היעד

לילך אשר טופילסקי - מנכ"לית בנק דיסקונט / תמר מצפי

אשר טופילסקי: "פעם להיות בנקאי היה אופציה ראשונה ליוצאים מהאוניברסיטה, היום זה ההייטק"

מנכ"לית דיסקונט הפורשת בכנס הנדל"ן השנתי של EY: "היום לא מחפשים קביעות במערכת גדולה, מחפשים שינוי וריגוש ותגמול נכון וראוי" ● על עזיבתה: "החלטתי לעשות שינוי ולהתפתח לאתגרים חדשים" ● איתמר דויטשר, מנכ"ל אלקטרה: "חברות מבינות שצריך לייצר ערך מוסף ללקוחות"

עבודות הבנייה של נמל המפרץ / צילום: איל יצהר

הלחץ מוושינגטון והעתירות בבית המשפט לא עוצרים את הקמת נמל המפרץ בחיפה

עיריית חיפה טוענת שהקמת הנמל מונעת הרחבת נמל התעופה, והאמריקאים חוששים מקרבתה של החברה הסינית הבונה את הנמל לספינות הצי האמריקאי בנמל הישן ● גורם מקורב: “אין שום צורך להפעיל נמל במיליארדים כדי לדעת מי עוגן בנמל חיפה, מספיק להשקיף מדירה על הכרמל”

חסן רוחאני / צילום: דניש סידיקי, רויטרס

איראן: תוך 10 ימים נחרוג מהמגבלות הבינ"ל על מלאי האורניום

מהלך זה עלול להחריף עוד יותר את המתח הרב ביחסי איראן עם וושינגטון ● עם זאת, איראן הוסיפה כי למדינות אירופה עדיין יש זמן להציל את הסכם הגרעין

מיקי דיין / צילום: איל יצהר

בעקבות העברת השליטה: בכירי איידיאו פרופרטיז פורשים 

השליטה בחברה עברה לאחרונה מבעלות משותפת של שיכון ובינוי, קרן אפולו ומשפחת דיין לידי שליטה משותפת של אפולו, דיין ומספר גופים נוספים שרכשו את מרבית מניות שיכון ובינוי ● המנכ"ל רבין סביון יעזוב ביולי את תפקידו

אסף רפפורט  / צילום: יח"צ

מיקרוסופט מעבירה את עובדי הקבלן בישראל להעסקה ישירה

אסף רפפורט, מנהל מרכז הפיתוח בישראל, החליט להעביר מעל 100 עובדים להעסקה ישירה עד סוף החודש הנוכחי

 

 

רונן משה יועץ תקשורת / צילום: יחצ

מפלגת כחול לבן במו"מ מתקדם לשכירת יועץ התקשורת רונן משה

רונן משה לא יעמוד בחזית, ומטעם משרדו תשמש לי-אור אבנון כדוברת הקמפיין בצמוד לח"כ בני גנץ

איילת שקד /צילום: איל יצהר

איחוד מפלגות הימין: סמוטריץ' ופרץ רוצים את שקד במקום השני

עדיין אין הסכמה על הרכב הרשימה, אך ישנן הסכמות על נושאים אחרים והצפי הוא בלוק טכני שיאפשר פירוק לאחר הבחירות למפלגות עצמאיות ● ח"כ מוטי יוגב התנצל על דבריו כלפי בנט ● לפי בכירים בבית היהודי, יש תמיכה רחבה במפלגה להציב אותה במקום השני ברשימה אחרי רפי פרץ ● בסביבת שקד אומרים כי היא איננה חלק מהמגעים המדוברים וכי המסרים שיוצאים אינם על דעתה

בצלאל סמוטריץ' בכנס לשכת עורכי הדין באילת / צילום: ליאב פלד

שעה לאחר שמונה לשר התחבורה - סמוטריץ': "שדה דב לא ייסגר"

סמוטריץ׳, תומך נלהב במחאה נגד סגירת השדה, שוחח עם ראש הממשלה נתניהו מיד לאחר מינוי לשר התחבורה מוקדם יותר היום ● "סמלי מאוד שפגישת העבודה הראשונה בתפקיד נמצאת כאן באוהל הזה במאבק שאנחנו מובילים ביחד מזה כמה שנים", אמר השר הטרי

רון קובי ראש עיריית טבריה/  / צילום: שלומי יוסף

ראש עיריית טבריה רון קובי רשם מפלגה חדשה

לפי טפסי מפלגתו של קובי, מטרות המפלגה הן: קידום הפריפריה הצפונית והדרומית, קידום תחבורה ציבורית בשבת, קידום חקיקה בנושא גיוס חרדים לצה"ל ושירות לאומי במסגרת שוויון בנטל ● עוד הוא מצהיר כי מטרתו היא לקבל לידיו את משרד הפנים, המשרד לפיתוח הנגב והגליל, ולשנות את סדר העדיפויות ביחס לרשויות מקומיות

מטה פייזר במנהטן / צילום: רויטרס

ענקית התרופות פייזר רוכשת את אריי ביופארמה תמורת 11.4 מיליארד דולר

פייזר רוכשת את אריי ביופארמה לפי מחיר של 48 דולרים למניה, המהווה פרמייה של 60% על מחיר הנעילה של המניה ביום שישי האחרון בוול סטריט

eaty / צילום: תנובה,

רוצה שתדלגו על הקנייה בסופר: תנובה תמכור ישירות לצרכן

תנובה משיקה מיזם אונליין למכירה ישירה לצרכנים של ערכות בישול ביתי שכוללות מתכון ומצרכים, תחת השם "eaty"

פקקים / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

החורף ייעלם, האוויר יהיה יותר מזוהם: כך ייראה האסון הסביבתי שמאיים על ישראל

המשרד להגנת הסביבה מספק הצצה לאסון הסביבתי שעשוי להתרחש בעתיד הנראה לעין, אם הממשלה לא תקבל אחריות ● יחד עם גופים ממשלתיים ואזרחיים נוספים, מגבשים במשרד תוכנית עבודה מפורטת, שתוגש לאישור ממשלה בדצמבר הקרוב ● השאלה הגדולה היא מה יעשו הפוליטיקאים ● ישראל 2048

פטריק דרהי / צילום: רמי זרנגר

איש העסקים הישראלי-צרפתי פטריק דרהי רוכש את סותביס תמורת 3.7 מיליארד דולר - פרמייה של 61%

בית המכירות הפומביות מהגדולים בעולם האמנות, יירכש על ידי חברת BidFair USA, שבבעלות איש העסקים הישראלי-צרפתי לפי מחיר של 57 דולרים למניה, הרבה מעל למחיר השוק ● דרהי: "כמשתמש ותיק ומעריץ של החברה, אני רוכש את סותבי'ס יחד עם משפחתי" ● המניה מזנקת בכ-60% בפתיחת המסחר בניו יורק

רחוב וול סטריט / צילום: ברנדנ מקדרמיד, רויטרס

סגירה חיובית בוול-סטריט: פייסבוק זינקה ביותר מ-4%; לופטנזה צנחה 11% וגררה את סקטור התעופה לירידות

מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.8%, הדאו ג'ונס עלה ב-0.1% ● מדד האמפייר-סטייט נפל לטריטוריה שלילית, מה שמצביע על התכווצות הפעילות הכלכלית ● איש העסקים פטריק דרהי רוכש את סותביס תמורת 3.7 מיליארד דולר - פרמייה של 61% על מחיר השוק ● טבע נסחרה בצל הורדת מחיר יעד מסיטי ● דריכות לקראת הודעת הריבית של הפד ביום רביעי הקרוב

נוני מוזס/  צילום: רוני שיצר

אושר: "ידיעות אחרונות" ירכוש מהפועלים מניות פישמן בקבוצת התקשורת בכ-215 מיליון שקל

בנק הפועלים צפוי להיוותר לאחר השלמת העסקה עם "תספורת" של כ-700 מיליון שקל בגין האשראי שניתן לאליעזר פישמן לרכישת מניות אלה, ולעומת חוב של 1.2 מיליארד שקל ● הבנק כבר ביצע מחיקות אדירות בגין הלוואה זו, והוא צפוי לרשום ריקוברי במועד השלמת העסקה