גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

צנזורה באינטרנט - יש חיה כזאת?

האם חופש הביטוי באינטרנט נמצא בסכנת הכחדה? אם מסתכלים על הקלות שבה נחסמים אתרים כמו ויקיפדיה בבריטניה, או על הקלות שבה נעצרים בלוגרים בסין - התשובה היא כן

קלאוס מיינה, סולן להקת הסקורפיונס, לא דמיין שאלבום הלהקה מ-1976, Virgin Killer, יעורר מהומה בקרב גולשי האינטרנט בבריטניה 32 שנים אחרי יציאתו. הרוחות העזות שנשבו לפני כשבוע בקרב הגולשים הבריטיים לא היו רוחות של שינוי, כמו בשיר המפורסם של הלהקה (Wind of Change), הן היו סוערות הרבה יותר.

החלטת IWF (הקרן הבריטית לפיקוח על האינטרנט) בשבוע שעבר לצנזר את הערך של אלבום הסקורפיונס בוויקיפדיה בעקבות שימוש לא הולם בתמונת קטינה על עטיפת האלבום המדובר, עוררה סערה בסביבה האינטרנטית של האי הבריטי.

קרן IWF מצאה לנכון לחסום את הגישה לערך שנשא את שם האלבום של הסקורפיונס, כדי שהגולשים לא ייחשפו לעטיפתו, המציגה ילדה צעירה ועירומה. טענת הקרן, שהצגת התמונה בוויקיפדיה היא בגדר פורנוגרפיית ילדים, לא עברה בשקט.

הניסיון של IWF לצנזר את ויקיפדיה, באמצעות חסימת הגישה על-ידי כמה מספקיות האינטרנט הגדולות בבריטניה, הפך במהרה לאש בשדה קוצים. כלי התקשורת מיהרו לדווח על דבר הצנזורה, מה שגרר אלפי גולשים סקרנים לחיפוש מהיר באינטרנט אחר עטיפת האלבום המצונזרת כדי לראות על מה כל המהומה. קרן IWF ירתה לעצמה ברגל.

מה שנסגר, נפתח מחדש

על הרבה פחות מפורנוגרפיה, ניסה חבר פרלמנט גרמני לפני כחודש לצנזר את הערך אודותיו בוויקיפדיה - וגם כאן התוצאה הייתה הפוכה ממה שקיווה. לוץ היילמן תבע את ויקיפדיה הגרמנית על כך שבערך על שמו נכתב שהיה מעורב בעבר בעסקי פורנו באינטרנט וכי בעברו היה סוכן השטאזי, המשטרה החשאית של מזרח גרמניה.

בית-המשפט שדן בעתירתו החליט לסגור את ויקיפדיה הגרמנית באופן גורף לגישת הגולשים, מה שגרר מחאה ציבורית. לא זאת בלבד, תביעתו של היילמן והחלטת בית-המשפט העמיקו את העניין במעלליו של היילמן בעבר וגררו חיפוש מאסיבי אחר קורות חייו באינטרנט. היילמן הודה בטעות שעשה והסיר את התביעה.

גם קרן IWF בבריטניה וגם היילמן בגרמניה למדו על בשרם כי צנזורה באינטרנט, בעידן הווב 2.0 ותוכן הגולשים, היא בלתי אפשרית. איש לא יודע מה טמון ברשת ומה גודלה ולכן ניסיון לצנזר נושא מסוים ברשת משול למלחמה אבודה מראש - גם אם הכוונות הן טובות.

כשם שתוצאות החיפוש בגוגל, מנוע החיפוש הפופולרי בעולם, אינן מספקות תמונה מלאה של כלל האתרים ברשת, אין אפשרות לצנזר תכנים מכל האינטרנט. לא רק בגלל שאין יכולת מעשית לבצע מעקב אחר כל התכנים ברשת, אלא גם לאור העובדה כי בשנייה שאתר אחד מצונזר, אתר אחר נפתח במקומו.

חומת האש הסינית

סין, לעומת זאת, היא דוגמה קיצונית לצנזורה שכן עובדת ויעידו על כך למעלה מ-50 בלוגרים, אקטיביסטים ופעילים אחרים במדינה שנעצרו בשנים האחרונות לאחר שביקרו את הממשל דרך באינטרנט.

חיפוש אחר ערכים כמו "דמוקרטיה" או "פאלון גונג" (ארגון הנרדף על-ידי הממשל) נתקלים בסין ב"חומת האש הגדולה" (The Great Firewall), פרפראזה על החומה הסינית שמקיפה את המדינה בעלת האוכלוסייה הגדולה בעולם.

גם חסימת אתרים כמו YouTube וגוגל ניוז במהלך המהומות בטיבט בקיץ השנה היו עניין שבשגרה מבחינת הממשל הסיני, שסופג ביקורת על הצנזורה שהוא מפעיל, בלי שזה מזיז אותו מעמדתו.

חופש הביטוי באינטרנט כבר אינו הערך העליון - אם מסתכלים על הדרך שבה נחסמים אתרים כמו ויקיפדיה בבריטניה ובגרמניה, או על הקלות שבה נעצרים בלוגרים המביעים את דעותיהם בסין. האם יש אפשרות ממשית לצנזר את האינטרנט? מובן שלא.

למרות החסימות, עדיין יש מקום לחשוש מפני זליגה של תכנים לא הולמים לילדים ברחבי האינטרנט, אבל באותה מידה שתכנים כאלה יכולים להופיע בטלוויזיה, בעיתון או בכל מקום אחר בחיינו. הפדופיליה, מצער לומר, לא התחילה באינטרנט וגם לא תיגמר שם. צנזורה באינטרנט היא לא בהכרח הפתרון לתחלואות כאלה ולפעמים, כפי שראינו בבריטניה, היא משיגה את התוצאה ההפוכה.

עוד כתבות

מזכיר המדינה פומפאו (מימין) והנשיא טראמפ (משמאל) בתדרוך בבית הלבן / צילום: Evan Vucci, Associated Press

ארה"ב מבקשת לאכוף מחדש סנקציות על איראן

לא ברור בשלב הזה האם למהלך תהיה משמעות כלכלית על איראן, או שמדובר בצעד הצהרתי ● משרד החוץ הגרמני צייץ הבוקר הודעה בשם גרמניה, צרפת ובריטניה: "אנחנו ממשיכים להיות מחוייבים לשימור הסכם הגרעין"

הרכבת הקלה בירושלים / צילום: Eliricon, שאטרסטוק

על פי הנתונים שהוצגו בוועדת הכלכלה: רק 5% מהנוסעים בתחבורה ציבורית נבדקים

הוועדה התכנסה הבוקר במטרה לדון בהגבלות על התחבורה ציבורית בתקופת הסגר ● בוועדה הוסכם כי הרכבת הקלה בירושלים תמשיך להיות מוחרגת מתקנות הסגר ולפעול כרגיל ● מנהל הרשות לתחבורה ציבורית: "אין יכולת לפקחים להתחיל לריב עם הנוסעים ולהתמודד בכל תחנה ולספור את העולים והיורדים"

ערן יעקב, רשות המסים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המדינה לא רוצה שתשלמו לה מסים? תקלה באתר הרשות תוקעת השלמה של עסקאות נדל"ן

מזה כשלושה שבועות מייצגים בעסקאות מקרקעין לא מצליחים להשלים דיווחים על עסקאות ולשלם את המס הנדרש באתר רשות המסים ● התוצאה: מאות עסקאות נדל"ן שלא ניתן להשלים ● רשות המסים: "הרשות מבצעת בשבועות האחרונים החלפה של מערכת המחשוב הפנימית"

אייל שרצקי, מנכ"ל משותף באיתוראן / צילום: תמר מצפי

מניית איתוראן צנחה בכ-60% מהשיא ונסחרת מתחת למחיר שבו נמחקה מת"א

חברת שירותי הרכב של משפחת שרצקי נפגעה מחולשה בשוקי הרכב של ברזיל וארגנטינה, כאשר פרוץ מגפת הקורונה הוסיף שמן למדורה ● כעת יש מי שמאתר הזדמנות במניה

פרויקט מחיר למשתכן בשכונת הנוריות בראשל"צ / צילום: אורון נדל"ן

אורון נדל"ן מכרה שטחי מסחר ב-47 מיליון שקל במזרח ראשל"צ

החברה מכרה לחברה פרטית שטח בייעוד מסחרי בהיקף 2,850 מ"ר כחלק מפרויקט של מאות דירות מחיר למשתכן בשכונת הנוריות בעיר

הנקראות של תש"פ - G / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

10 הכתבות שקוראי G הכי אהבו השנה

נמלות האש משתלטות על ישראל ● האם מונוגמיה זה כבר פאסה ● למה עדיין אכפת לנו ממפלס הכנרת ● המתחים מאחורי הקרב על האסי ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

הדיון בועדת הכספים שבו אושרה הורדת המס, שהוצמדה לאישור המענקים לאזרחים  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אחרי הלחצים והקרבות: ביום רביעי הקרוב יחול דיון בוועדת הכספים על התקציב

לאחר שבועיים לחוצים בין משרד האוצר וועדת הכספים, נקבע ישיבה של ועדת הכספים לאישור התקציב ההמשכי ביום רביעי הקרוב ● פריצת הדרך התרחשה לאחר שהאוצר העבירו פירוט של 8 מיליארד שקל של התקציב

איל וולדמן / צילום:  שלומי יוסף

איל וולדמן וקרן בנסון אאוק משקיעים באפליקציית הברכות KRE8.TV

האפליקציה הישראלית, שמאפשרת להזמין קטעי וידיאו אישיים מסלבריטאים, גייסה 4 מיליון שקל בסיבוב סיד ● המייסד רוי הרמן: "בימים שעולם התרבות מושבת, אנחנו מציעים לאמנים דרך קלה להתפרנס באמצעות הטלפון"

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

רגע לפני החג והסגר: זינוק גדול במספר העובדים שהוצאו לחל"ת

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - ראש השנה 18-20 בספטמבר

ראש השנה באיכילוב: 22 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בהוטן. חשבה על מדידת האושר הרבה לפני שאר העולם / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האם יש לנו הכלים הנכונים להעריך את האושר? התמ"ג הוא כבר לא הקריטריון היחיד

את תוכנית האושר של האו"ם יזמה בהוטן, הממלכה הנידחת במורדות ההימליה, שהקדימה את שאר העולם ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

ארז רוזנבוך, יו"ר מגוריט  / צילום: עמית חכמוב

מגוריט רכשה 136 דירות בהיקף של כ-277 מיליון שקל בתוך כשבועיים, בשלושה פרויקטים שונים

קרן הריט למגורים מגוריט דיווחה על שלוש עסקאות רכישה חדשות באשדוד, בתל אביב וביהוד ● לפי דיווחי החברה, לאחר העסקאות האחרונות, מצבת נכסיה של החברה עומדת על כ-1,350 דירות המרוכזות ב-22 פרוייקטים באזורים בהם קיים ביקוש ער לשכירות ארוכת טווח

בית השגריר ברחוב גלי תכלת בהרצליה ושלדון אדלסון (בעיגול) / צילום: איל יצהר, גלובס

עסקת בית השגריר בהרצליה הושלמה: אדלסון ישלם 20 מיליון שקל מס רכישה

ל"גלובס" נודע כי המיליארדר שלדון אדלסון ישלם מס של כ-20 מיליון שקל על רכישת בית שגריר ארה"ב שהושלמה מספר ימים לפני החג ● את הנכס רכש אדלסון תמורת יותר מרבע מיליארד שקל - סכום שיא עבור בית פרטי בודד בישראל

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

מגמה שלילית בבורסה; אלקטריאון עולה ב-5.5%, נייס ב-2.2%

ירידות חדות באירופה ● בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של כ-1.8% ● אנלייט החלה בהקמת פרויקט גסמה בספרד

סאמר חאג' יחיא, יו"ר בנק לאומי, בסעודה חגיגית באיחוד האמירויות     / צילום: לאומי, יח"צ

לא פראיירים שיצאו מהמדבר: מה אפשר ללמוד מהביקור העסקי הראשון באיחוד האמירויות

המשלחת של אנשי העסקים הישראלים, שארגן בנק לאומי, חזרה עם הרבה אופטימיות מהביקור הראשון בדובאי ● "נוצר בסיס להרבה שיתופי פעולה ונפתחו הרבה דלתות, שאם החברות שהיו כאן יידעו למנף, זה יתורגם לעסקים משותפים"

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

הפרת בידוד שלישית בצוות הבכיר של ראש הממשלה נתניהו

יועצו המדיני של ראש הממשלה ראובן עזר, שחזר בשבוע שעבר מוושינגטון ונדרש לשהות בבידוד, נראה ביום שישי האחרון עורך קניות במבשרת ציון ● זו ההפרה השנייה של עזר, שיצא לריצה מחוץ למלון בארה"ב כשגם אז היה אמור לשהות בבידוד ● אתמול נצפה יועץ אחר של נתניהו, טופז לוק, כאשר הוא מצלם מפגינים בבלפור ומפר גם את הוראות הבידוד שלו

מה נמכר לאחרונה ב-3 מיליון שקל  בגוש דן / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מה נמכר לאחרונה ב-3 מיליון שקל באזור תל אביב?

דירת 2.5 חדרים בתל אביב, דירת 4 חדרים ברמת השרון או בקומה 30 ברמת גן, ודירת 5 חדרים בהרצליה

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום/דוברות הכנסת, Associated Press

היום בישיבת הממשלה: מענקים, דמי אבטלה וקיצוץ שכר השרים והח"כים

בישיבת הממשלה שתתקיים היום ידונו, בין היתר, בהצעתו של שר האוצר להפחית את שכר הח"כים והשרים ב-10% ● והאם יועץ ראש הממשלה טופז לוק הפר בידוד?

מלכה לייפר מובלת למעצר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של כאן 11

ביהמ"ש המחוזי: מלכה לייפר כשירה להסגרה לאוסטרליה

לייפר ביצעה על פי הנטען, עשרות עבירות מין בתלמידותיה ● משפט ההסגרה של לייפר מתנהל מאז 2014 בהליך שנפרס באופן חריג ביותר על פני למעלה מ-70 דיונים ● ללייפר עומדת זכות ערעור לבית המשפט העליון שצריך להיות מוגש בתוך 30 יום

מיקי גליה, מנהל חברת ניהול נכסים ומתווך נדל"ן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"הכנסה פסיבית מהשקעה בדירות? במציאות צריך לעבוד קשה": מה כולל השירות שמציע "שקט נפשי" למשקיעי נדל"ן?

תמורת 10%-8% משכר הדירה השנתי, מיקי גליה מכפר סבא מבטיח לנהל עבורכם את תחזוק הנכס, ואפילו למצוא לכם דייר ● האם זה שווה לכיס של משקיעים, ומדוע עבורו העיסוק הנוכחי עדיף מתיווך מקרקעין בו עסק שנים רבות ● פרק סיום העונה ● האזינו