גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המסחר באירופה ננעל במגמה מעורבת: הפוטסי עלה ב-0.2%; לידקום צנחה ב-9.1% וקרדן אן.וי זינקה ב-10.2%

[לבורסות בעולם] הגירעון בחשבון השוטף של מדינות גוש האירו הצטמק בניגוד לציפיות והסתכם ב-6.4 מיליארד אירו ; NDS מוסיפה 4% בפרנקפורט ; הכלכלה הבריטית הצטמקה ב-0.6% ברבעון השלישי ; שוקי אסיה ננעלו ברידות חדות

המדדים המובילים באירופה נעלו את יום המסחר במגמה מעורבת כשהיקף המסחר היה נמוך מהרגיל בשל חג המולד. ברקע למסחר, הירידות החדות בנעילת יום המסחר באסיה ולאחר הצטמקות מפתיעה של הגירעון השוטף במדינות מרחב האירו. הפוטסי נעל בעלייה של כ-0.2% ואילו הקאק ננעל בירידה של כ-0.2% כשאת עיקר העניין ריכז הסקטור הפיננסי, כשהמשקיעים רכשו את מניות הבנקים הגדולים במחירים נמוכים.

המסחר בלונדון התנהל על רקע פרסום התיקון הסופי של התמ"ג לרבעון השלישי בבריטניה שהצביע על כך שהכלכלה הצטמקה ב-0.6% בשלושת החודשים עד ספטמבר, כשגם מדד נותני השירותים הצביע על נתונים עגומים. אלה הן בשורות רעות למשק הבריטי, הנשען במידה רבה על מגזר השירותים. יתרה מזאת, התמעטות הביקושים, הן מבית הן מחוץ, גובים מחיר כבד מהכלכלה השנייה בגודלה באירופה, והדבר השתקף היום.

נתוני הצמיחה בארה"ב פורסמו ב-15:30 ולפיהם התכווצה הכלכלה האמריקנית ב-0.5% ברבעון השלישי.

לקראת חג המולד, לא יתקיים מסחר עד השבוע הבא בבורסות גרמניה, איטליה, ספרד ושוויץ, כשבריטניה, צרפת והולנד יתנהל מחר יום מסחר מקוצר.

מדד פוטסי 100 מדד דאקס 30 מדד קאק 40 מדד SMI של שוויץ.

בזירת המטבעות, האירו עולה ב-0.29% ל-1.3987 דולר והליש"ט מוסיפה 0.07% ל-1.4838 דולר.

בזירת המאקרו

הוצאות הצרכנים בצרפת התרחבו ב-0.3% בנובמבר, בהשוואה לנסיגה של 0.5% באוקטובר. כך דיווחה הלשכה המרכזית לסטיסטיקה של צרפת.

התיקון הסופי של התמ"ג לרבעון השלישי בבריטניה הצביע על כך שהכלכלה הצטמקה ב-0.6% בשלושת החודשים עד ספטמבר, בהשוואה לירידה של 0.5% לפי הנתונים הראשוניים. התפוקה התעשייתית בבריטניה הצטמצמה ב-1.4%, תפוקת ענף הנדל"ן הצטמצמה ב-0.2% והפעילות של נותני השירותים ירדה ב-0.5%.

מדד מגזר השירותים ירד בשיעור נוסף של 0.2%, וזאת לאחר שבחודש הקודם ירד בחודש אוקטובר ב-0.5%.

על פי נתוני איגוד הבנקאים הבריטי, היקף המשכנתאות בחודש נובמבר ל-17,773, וזאת לעומת 20,767 בחודש אוקטובר. זהו המספר הנמוך ביותר מאז 1994, וההערכות הן כי התנאים בשוקי האשראי רק יילכו ויחריפו בטרם נראה שינוי לטובה.

מנתוני החשבון השוטף בבריטניה שפורסמו היום עולה כי הגירעון ברבעון השלישי התרחב והסתכם ב-7.7 מיליארד ליש"ט, וזאת לעומת 6.4 מיליארד ליש"ט ברבעון השני.

הגירעון בחשבון השוטף של מדינות גוש האירו הצטמק בניגוד לציפיות והסתכם ב-6.4 מיליארד אירו, לעומת 8.8 מיליארד אירו בחודש ספטמבר, וזאת הודות לירידה במחירי הנפט. עם זאת, ההאטה המתפשטת בעולם צפויה להביא לירידה בביקושים לסחורות הייצוא של אירופה.

מחיר החוזים העתידיים על הנפט למסירה בפברואר עולה כעת ב-0.2% ל-39.99 דולר לחבית, במסחר האלקטרוני, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מניות בכותרות

דויטשה טלקום הגרמנית ו-וודפון הבריטית חתמו על הסכם להקמת תשתית לקווי אינטרנט מהיר (VSDL), כשבכוונתם להניח תשתיות במספר ערים בגרמניה במהלך שנת 2009. כך דיווח ה"פייננשל טיימס".

ענקית הסלולר נוקיה החליטה למכור את עסקי האבטחה שלה (Security appliance business), כחלק מאסטרטגיה של התמקדות בתחום הצרכנים. צ'ק פוינט , שעובדת עם נוקיה כבר 12 שנים, ניצלה את ההזדמנות ורכשה אותם. "הזדמנות" הייתה מילה שגיל שויד, יו"ר ומנכ"ל חזר עליה פעמים רבות במסיבת עיתונאים שערכה אתמול (ב') החברה. שתי החברות לא דיווחו על היקף הרכישה, אך שויד מציין שלא מדובר בסכום מהותי. התשלום יהיה מקופת המזומנים הגדולה של צ'ק פוינט, שבסוף הרבעון הקודם היו בה מזומנים והשקעות בסך 1.4 מיליארד דולר.

משקיעים מנצלים את המחירים הנמוכים של מניות הבנקים HSBC , רויאל בנק אוף סקוטלנד ו-UBS .

מניית BNP פריבה מרכזת עניין לאחר שהמלך אלברט של בלגיה קיבל את התפטרותו של ראש הממשלה, איב לטרם, בשל ההלוואות שקיבל לכאורה מבנק פורטיס .

ענקיות הכרייה והנפט BHP בילטון וריו טינטו מרכזות עניין על רקע ירידת מחיר הנפט שנסחר כעת מתחת לרף 40 הדולר לחבית.

הבנק האיטלקי יוניקרדיט מקווה למכור נכסים בשווי 1 מיליארד אירו עד סוף השנה לאחר שנכשל במכירת קרן להשקעות בנדל"ן.

ישראליות באירופה

מלם תים הודיעה עך רכישת פעילות ה-Contact Centers של לידקום . הפעילות הכוללת את העברתם של קבוצת הפיתוח, הטכנולוגיה, המוצרים, סביבות הפיתוח ולקוחות מלידקום לנטקום, צפויה להניב כ-4 מיליון שקל בשנה הראשונה.

על פי דיווח המגיע מהבורסה הווינאית עולה, כי גזית גלוב , ביצרה אחזקותיה בחברה הבת אטריום (בין היתר באמצעות האג"ח להמרה) ונכון ל-28 בנובמבר מחזיקה במשותף עם CPI, קרן השקעות הנדל"ן של סיטיגרופ , 25.74% מזכויות ההצבעה. אטריום מיוחסת כבעלת פוטנציאל יצירת ערך גבוה ביותר, בשל הארגון מחדש העתידי ויתרות המזומנים שלה (1.4 מיליארד אירו).

NDS הודיעה כי היא קיבלה מהאיחוד האירופאי אישור לרכישתה ע"י ניוז קורפ של רופרט מרדוק וחברת פרייבט אקוויטי, והפיכתה לחברה פרטית, לאחר 9 שנים כחברה ציבורית. בעלי מניותיה של NDS צפויים להצביע על העסקה ב-13 בינואר.

קרדן אן.וי הודיעה היום (ג') שחברה נכדה זכתה במכרז לרכישת מגרש בשטח של 63,300 מ"ר, עליה היא מתכוונת להקים פרויקט משולב של דירות ושטחי מסחר. עלות הקרקע הינה כ-90 מיליון יורו. עוד פרסמה החברה היום על מכירת אחזקותיה של TBIH, חברת בת של קרדן NV, ב 4 חברות ביטוח. מכירה זו צפויה להניב לקרדן רווח של 13 מיליון יורו. על רקע ההודעה עלתה היום מניית החברה ב-5.4%.

בייטמן ליטווין מרכזת עניין לאחר שקבוצת BSG המרכזת את פעילות משאבי הטבע של שטיינמץ, זכתה בשבוע שעבר בזיכיון מממשלת גינאה לכרות בחלק הצפוני של האתר Simandou, שממוקם בחלק הדרום מזרחי של גינאה. Simandou נחשב לאתר מסוג Tier 1 (שורה ראשונה) ובעל עופרות הברזל מהגדולים בעולם, ויש האומרים שאף הגדול שבהם. BSG, שכבר פעילה מזה עשור, זכתה בזיכיון לאחר שממשלת גינאה נטלה אותו מלא אחרת מאשר ריו טינטו , חברת הכרייה השלישית בגודלה בעולם ששווייה בשוק ההון הבריטי הוא 32.5 מיליארד דולר.

מדג'ניקס , חברת הביופארמה הישראלית היחידה שהונפקה בבורסה המשנית באנגליה (AIM), החליטה ביום רביעי האחרון לעשות מעשה, וליישם תוכנית רה-פרייסינג לאופציות שהעניקה בעבר לבכיריה, כדי "לעודד מימוש שלהן עד סוף חודש ינואר הקרוב, וזאת לאחר שהחברה רשמה תוצאות חיוביות בשלב I/II של הניסויים הקליניים בתרופת ה=Epodure", דברי ההודעה. Epodure היא אחת משתי תרופות עליהן עובדת מדג'ניקס, והיא מיועדת לטיפול באנמיה אצל חולי כליות. השנייה היא Infradure והיא מיועדת לטיפול בצהבת מסוג C.

נאנט נדל"ן רכשה אג"ח מסדרות ב' ו-ג' אתמול בבורסה בת"א בתמורה לכ-4 מיליון שקל.

עוד כתבות

מערבל בטון של שפיר הנדסה. סיום הפרויקט בכביש 6 השפיע על התוצאות / צילום: אתר החברה

ארבעת האחים שפירא מבקשים לשדרג את שכרם בשפיר הנדסה לעד 5.5 מיליון שקל בשנה כל אחד

כל אחד מהארבעה צפוי ליהנות משכר חודשי של 135 אלף שקל, לצד הטבות נוספות, בעלות שנתית מוערכת של כ-2.5 מיליון שקל ● זאת בנוסף למענק שנתי בסכום מקסימום של 3 מיליון שקל

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק נאם בשידור חי ופרש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

סניף מגה בעיר / צילום: איל יצהר

ועד עובדי מגה מאיים לטרפד את עסקת יינות ביתן-פרשמרקט?

יו"ר ועד עובדי מגה הנחה את העובדים שלא להגיע ב-1 בנובמבר לעבודה בחמשת סניפי מגה בעיר שאמורים להימסר לידי פרשמרקט ● "הסירוב של הרוכש להיפגש ולדון על תנאי העובדים לא מבשר טובות"

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בכירים במטבע של פייסבוק במאמר מיוחד: למה ליברה תעודד חדשנות ותחרותיות

הדיון סביב המטבע הדיגיטלי ליברה נעדר פעמים רבות את היתרונות של המבנה המבוזר שלו, שייטיב עם החברות ועם הצרכנים

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

בעקבות ההרעלות: ירידה של עשרות אחוזים במכירת מוצרי טונה במסעדות ובבתי קפה

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן: "באירועים הכוללים אשפוז והשלכות בריאותיות חמורות, מרגישים את זה מיידית. מניסיון העבר, אני מניחה שאחרי כמה ימים זה ייעצר"

עופר שלח / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עופר שלח: התר"ש לצה"ל לא מעניין את נתניהו כבר שנה שלמה

ח"כ עופר שלח הוסיף בפוסט פייסבוק נוקב במיוחד כי "רק כעת משתמש נתניהו בכך להפעלת לחץ פוליטי על כחול לבן"

שלט של כריסטיאן דיור על קניון בסין / צילום: Darley Shen, רויטרס

מכבדת את עיקרון סין האחת: דיור מתנצלת על השמטת טייוואן משטח המעצמה

מותג האופנה כריסטיאן דיור קיים מצגת באוניברסיטה שכללה מפה של סין ללא טייוואן, שסין רואה בה מחוז סיני מורד - מה ששם את החברה במרכז שערורייה פוליטית שהובילה להתנצלותה

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

עם אילו מורשעים החוק מחמיר יותר - ח"כים או שרים? סמוטריץ' ערבב, אנחנו סידרנו

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התראיין לגלי צה"ל וטען כי "חברי כנסת חייבים להתפטר אחרי הרשעה בערכאה ראשונה; שרים וראש ממשלה - אחרי ערכאה אחרונה עם קלון" ● מתי הם באמת חייבים להתפטר? ● המשרוקית של גלובס

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

משרד הבריאות: ארומה ת"א אחראית להרעלת המזון

לפי תוצאות המעבדה הראשוניות של משרד הבריאות, מקור ההרעלות בסניף ארומה ת"א ברחוב דרך בגין היה ככל הנראה באחסון לקוי של טונה בסניף ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

חליפות החלל של אנדר ארמור / צילום: Virgin Galactic

אנדר ארמור חושפת: אלה חליפות החלל שעיצבנו לריצ'ארד ברנסון

אנדר ארמור משתפת פעולה עם וירג'ין גלאקטיק, חברת הטיסות הפרטיות לחלל שבשליטת ריצ'ארד ברנסון, בקולקציה שלמה של לבוש חלל - "הראשונה שנוצרה במיוחד עבור אסטרונאוטים פרטיים"

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

יוסטון יש לנו בעיה: שו"ב צופה הפסד של 16-12 מיליון דולר מעיכוב בפרויקט הקמת נתיבי אגרה

החברה הודיעה כי השותפות הקבלנית המקימה את כבישי האגרה, שבה מחזיקה שו"ב 21.6%, הודיעה לה כי העיכוב נגרם "מגורמים שונים שחלקם אינם בשליטת החברה, ובכלל כך מספר אירועי מזג אוויר"

ראש הנציבות האירופית ז'אן-קלוד וראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Yves Herman, רויטרס

כל מה שצריך לדעת על ההתקדמות החדשה בהסכם הברקזיט

ראש ממשלת בריטניה הודיע היום כי הגיע להסכם חדש עם האיחוד האירופי ● מה בדיוק חדש בהסכם והאם זה אומר שהברקזיט יוצא לפועל? ● "גלובס" עושה סדר

מטוסי בואינג 777 / צילום: GECAS

תע"א תסב מטוסי בואינג 777 עבור GECAS במאות מיליוני דולרים

התעשייה האווירית מרחיבה את פעילותה בתחום הסבת המטוסים: במסגרת הסכם חדש שעליו היא חתמה עם GECAS, היא תסב עבורה 15 מטוסי בואינג 777 מתצורה של מטוסי נוסעים לתצורת מטען

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בנימין נתניהו פרסם מתווה לממשלת אחדות

נתניהו פנה לח"כ בני גנץ והציע בין השאר הקפאת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה ואימוץ מתווה אטיס לחוק הגיוס

שכונת בית הכרם / צילום: shutterstock

100 דירות ייבנו על עתודת הקרקע האחרונה של בית הכרם

הדירות ייבנו בשני בניינים בגובה 14 קומות ● תושבים: "מדובר במחטף, שיתוף ציבור לא נעשה פה"

אלי לוי, מור בית השקעות \ צילום: איל יצהר

זינוק של 60% במדד הנדל"ן מתחילת השנה לא הרתיע את מור השקעות מרכישת מניות אדגר וחג'ג'

חרף מחירי השיא שבהן נסחרות רבות מחברות הנדל"ן בת"א, מנהלי השקעות עדיין רואים בהן הזדמנות קנייה ● כבר בימים שמיד לאחר העסקאות, מור מורווח בשיעור דו-ספרתי על ההשקעות באדגר ובחג'ג' נדל"ן ● ילין לפידות השקיע 40 מיליון שקל במניות מגה אור, גם לאחר שהכפילו את מחירן ב-2019

אמנון אברמוביץ / צילום: יונתן בלום

אמסלם לרשות השנייה: דברי אברמוביץ' ובן עמי על נתניהו - "חציית קו אדום"

השימוש במילים מתפילת קדיש, שעשו אמש פרשן חדשות 12 אמנון אברמוביץ' והמגיש עודד בן עמי בהקשר של סוף עידן נתניהו, מעוררות סערה ● בן עמי: "לא ראוי לייחס לי כוונות נסתרות" ● לרשות השנייה הגיעו 2,000 תלונות בנושא; יו"רית הרשות: "האמירות ראויות לכל גינוי; שוקלת לפתוח הליך הפרה"

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

הליכוד: כל ראשי גוש 55 הצהירו כי יתנגדו לממשלת מיעוט

לדברי הליכוד, ההתחייבות הזו תמנע את האפשרות שבני גנץ יקים ממשלת מיעוט, כיוון שממשלה שכזו לא תוכל להתרחב

הפגנות פרו־כורדיות בלונדון/ צילום: רויטרס

שהכורדים יחפשו את נפוליאון: איך טראמפ הסתלק מסוריה?

החלטותיו של דונלד טראמפ להסתלק מגבול סוריה־טורקיה החרידו את הקרובים שבבעלי בריתו • אבל מחריד לא פחות הוא תהליך קבלת ההחלטות: מה שהתחיל במחוות ידידות לטורקיה מסתיים, פחות משבוע אחר כך, באיומים ובהחרמות

תיירים צופים בציור קיר של אירועי "בלאדי סאנדיי". הגבולות בין צפון אירלנד ואירלנד שוב במוקד המחלוקת   / צילום: Clodagh Kilcoyne, רויטרס

כשהאדמה הבריטית רועדת תחת רגלי הנמר הקלטי

אחרי שהכלכלה האירית התרסקה כתוצאה משילוב של המשבר העולמי ומשבר פנימי, היא חווה צמיחה גבוהה במיוחד בעשור האחרון ● אבל לא בפעם הראשונה בהיסטוריה אירלנד לומדת שגורלה שזור בזה של בריטניה, ובמקרה של ברקזיט ללא הסכם, היא עלולה להינזק אף יותר ממנה