גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קחו דוגמה מאורקל

בזמן שמוטורולה, פייזר ואחרות מקצצות דיבידנדים, אורקל תחלק השנה מיליארד דולר למשקיעים

1. בימים האחרונים עלתה מניית חברת אורקל בכ-20% במצטבר, כך שהחברה הגיעה לשווי של 90 מיליארד דולר. בתוך כשבוע הצליחה אורקל, החברה הגדולה בעולם לתוכנות עסקיות, להוסיף לערכה לא פחות מ-15 מיליארד דולר. הסיבה הייתה גם התוצאות הכספיות החזקות אבל גם הממתק שחילקה למשקיעיה - דיבידנד, לראשונה בתולדותיה. היקפו סולידי: 5 סנטים למניה לרבעון, הוצאה של כמיליארד דולר לשנה, אבל זה טוב מהדיבידנד של מרבית חברות ההיי-טק הציבוריות - אפס.

אמנם, הגדולות שבהן, אלה שנחשבות לחברות מבוססות ולא רק לחברות צמיחה, כמו אינטל, מיקרוסופט, HP או IBM, מחלקות דיבידנד. אבל מה עם יאהו, גוגל, אמזון, סיסקו ואפל? מדוע שהחברות הללו, שיושבות על כריות מזומנים דשנות, לא ישתפו את המשקיעים ברווחים? לכאורה, אין סיבה.

סיסקו כבר הודיעה שהיא מתעתדת לחלק דיבידנד, אך טרם ביצעה זאת. פרט אליה, שאר החברות מסבירות שהן זקוקות למזומנים לצורך ביצוע רכישות ושהצורך הזה מתחדד בעיקר בתקופות משבר כמו היום. שהרי אין לדעת מה יוליד יום ומה יהיה אורכו של המשבר.

זה נכון לגבי החברות הבינוניות והקטנות. אבל גוגל עם יתרות מזומן של 15.9 מיליארד דולר, אפל עם 26 מיליארד דולר וסיסקו עם 29.5 מיליארד דולר, לא יכולות להישען רק על אי-הוודאות. הן יכולות לקחת דוגמה מאורקל בעניין הזה: ב-4 שנים היא ביצעה כ-50 רכישות, מהן 12 בשנה האחרונה. חלק מהקניות שלה היו עצומות, של מיליארדי דולרים, ובהן של פיפלסופט, סיבל ו-BEA.

ברבעון האחרון היא ביצעה רכישה עצמית של מניות בהיקף 1.4 מיליארד דולר, תזרים המזומנים החופשי שלה היה 8 מיליארד דולר ב-12 החודשים האחרונים ויש לה 11.3 מיליארד דולר בקופה. מיליארד הדולר שישוגרו לבעלי המניות לא יפריעו לה בתוכניותיה.

זה לא סכום שיגרום לבעלי המניות שלה להתעשר. הם לא ייקנו באמצעותו בתים ב"חוף המיליארדרים" של מאליבו, כפי שעשה לארי אליסון, מייסד ומנכ"ל אורקל (שאליו נגיע מיד). הם לא יקנו כמוהו יאכטות, אבל זה גם משהו.

2. בזמנים בהן חברות רבות חותכות דיבידנדים או מכווצות אותן, יש לחברות ההיי-טק הזדמנות להתבלט, במיוחד לאלה שהקופות הדשנות שלהן אינן תולדה של גיוסים מדללים אלא של צבירת רווחים. אורקל היא דוגמה למכונת מזומנים משומנת כזו.

בחודש האחרון חברות כמו אלקואה, מוטורולה, חלק מהבנקים (סיטיבנק ו-JP מורגן), פייזר וג'נרל אלקטריק קיצצו או ביטלו את הדיבידינדים שלהן. אלקואה למשל, יצרנית האלומיניום הגדולה בעולם, משלמת דיבידנד רבעוני ברציפות מאז 1939, וברבעון האחרון קיצצה אותו בלא פחות מ-80%.

הדיבידנד לבעלי המניות הוא לא רק אקט סמלי. החברה שמבצעת אותו מביעה ביטחון בעסקיה ומשדרת שהיא בטוחה ברווחיות שלה לאורך זמן. צפרה כץ, נשיאת אורקל, אמרה שהחברה בטוחה באיתנותה הפיננסית ו"כתוצאה מכך, כאשר אחרים מבטלים או מפחיתים את הדיבידנדים שלהם, אנחנו מייסדים מנגנון כזה".

אם לחזור לגוגל, הרי שהסיכוי שהיא תוכל לבצע עסקה של מיליארדים שואף לאפס. ה-FTC, המקבילה האמריקנית לרשות ההגבלים העסקיים, לא תאשר לה רכישה שכזו, ויעידו על-כך הקשיים שהוערמו עליה עם עסקת הפרסום שהתכוונה לבצע עם יאהו. חברות כמוה יכולות להרשות לעצמן להקצות כסף כדי לתת תמריץ למשקיעים להתקרב למניות טכנולוגיה בימים אלה, ממש כמו שיכולה וצריכה חברה כמו צ'ק פוינט הישראלית להרשות לעצמה. רשת הגנה למשקיעים למקרה בו המניה נחתכת בחדות.

3. והנה הגענו לאליסון, שבידיו רבע ממניות החברה. אליסון דורג במקום הרביעי ברשימת המיליארדרים של "פורבס" שפורסמה באחרונה, עם שווי נטו של 22.5 מיליארד דולר אותם עשה, כמו שנהוג לומר, בעשר אצבעותיו, ללא השכלה פורמלית (שכן פרש באמצע לימודי הפיזיקה באוניברסיטת אילינוי), אבל עם המון חזון שליווה אותו מאז הקים את החברה ב-1977.

הדיבידנד יוסיף לו 58 מיליון דולר ברבעון, אותם יוכל להוציא על דלק לספינות התענוגות שלו, וכ-230 מיליון דולר לשנה. לכך יש להוסיף את חבילת השכר שלו, שעלותה הייתה 85 מיליון דולר ב-2008, ומי יודע, אולי בשנה הבאה הוא ימוקם גבוה יותר ברשימת המיליארדרים.

הדיבידנד הוא כלי שוויוני - הוא מצ'פר את כל בעלי המניות והוא, כמרכזי שבהם, מקבל את הנתח הגדול ביותר. החברה יכולה הייתה לבחור בכלי פחות שוויוני כדי להעשיר אותו, כמו מניות חסומות נוספות, אופציות או הסכם דמי ניהול עם בעל שליטה, אך בסופו של דבר הוא יקבל את הכסף כמו כולם.

עינינו לא צרה בכספו, אבל יש תחושה מעט לא נוחה מכך שהמדורג רביעי ברשימת המיליארדרים, נוטל לידיו סכומים כאלה, גם אם מגיעים לו. אליסון עוד לא הודיע מה יעשה עם הכסף, אבל הדעת תהיה נוחה יותר אם לא ייקח אותו רק למימון החיים הטובים שלו, אלא לטובת החברה והכלל. הטבות לבכירים הן נושא חם בארה"ב בתקופה האחרונה, הלחץ הציבורי על בעלי חברות אחרות יכול לעשות את שלו.

עוד כתבות

בנימין נתניהו, השבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"החלטת ביהמ"ש מציבה גבול ברור בין הליכי המשפט הפלילי לבין ספינים בדעת הקהל"

כך אומרת ד"ר ענת פלג, מנהלת המרכז למשפט ותקשורת בפקולטה למשפטים של אונ' בר-אילן ● פלג מברכת על מה שהיא מכנה "ערנותם של שופטי נתניהו לתכסיסיו התקשורתיים" ועל כך ש"שמרו על שוויון בפני החוק בכך שחייבו אותו להגיע לפתיחת משפטו"

דונלד טראמפ. לתדהמת אמריקה, ובניגוד לחוקה, הוא הכריז כי הוא חופשי לאכוף את רצונו על 50 המדינות / צילום: Evan Vucci, Associated Press

טראמפ שוקל הקמת ועדה שתבדוק הטיה אנטי ימנית במדיה חברתית

"השמאל הקיצוני מחזיק בשליטה מלאה בפייסבוק, אינסטגרם, טוויטר וגוגל", צייץ טראמפ ב־16 במאי, והוסיף שהממשל שלו "פועל כדי לתקן את המצב הלא חוקי הזה"

מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק

אקזיט ענק למייסדי BUYME: מוכרים שליש ממניות החברה לפי שווי של 250 מיליון שקל

הרוכשים, קבוצת מאיר שבבעלות יעקב שחר וישראל קז, יואב בן יקר וברק קנה ● התמורה למייסדי BUYME : 81 מיליון שקל במזומן ● המייסדים פועלים לפיתוח פלטפורמת מתנות דומה בזירה הבינלאומית

דרור שרון, מנכ"ל מגל / צילום: איל יצהר, גלובס

פימי מנצלת צלילה של 40% במגל כדי להכפיל את החזקותיה

פימי הגישה הצעת רכש בהיקף של עד 26 מיליון דולר למניות החברה הביטחונית, כדי להגדיל את החזקותיה מ-42% ל-80% מהמניות

מפגינים נגד ההגבלות על החיים בגרמניה / צילום: Felix H'rhager, Associated Press

חגיגה פרטית במסעדה ותפילה בכנסייה: גרמניה חוששת לאחר שני מקרי התפרצות חדשים

המקרים, שאירעו אחרי הסרת הסגר, ממחישים לרבים בגרמניה את הסכנה המוגברת להידבק בנגיף הקורונה כתוצאה משהייה בחללים סגורים

פקח חניה / צילום: אריאל ירוזלמסקי

רכב פרטי ואופניים - כן. תחבורה ציבורית ושיתופית - לא. כך משגעת הקורונה את מדיניות התחבורה בעולם

דוח חדש של מרכז המחקר והמידע של הכנסת בחן את הפעלת שירותי התחבורה הציבורית בעת משבר הקורונה ● על פי נתוני המדינות השונות נרשמה ירידה חדה של 80-90% בשימוש בתחבורה הציבורית

הפרוייקט בשכונת טרייבקה /  צילום: מצגת החברה

בחברת HAP מבקשים לאשר בדיעבד עסקת בעלי עניין

החברה המשקיעה בארה"ב מבקשת להכשיר בדיעבד עסקת בעלי עניין שבוצעה לפני כשנה וחצי, והיקפה כ-4 מיליון דולר ● על רקע עסקה זו, שדווחה לדירקטוריון בעיכוב משמעותי, התפטר בחודש מרץ הדירקטור אלדד אברהם

סניף איקאה חדש באשתאול / צילום: יח"צ

למרות משבר הקורונה: איקאה פותחת היום חנות שישית בישראל

היקף ההשקעה בהקמת חנות איקאה באשתאול נאמד ב-390 מיליון שקל, והיא תשתרע על כ-25 אלף מ"ר

ישיבת הממשלה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

רק על הפיל הגדול שבחדר אף אחד בישיבת הממשלה לא העז לדבר

בישיבת העבודה הראשונה של הממשלה היו ברכות, הוזכר האיום האיראני, עיד אל-פיטר אבל כמעט כל השרים והנוכחים התעלמו מהמשפט של ראש הממשלה שהחל כמה שעות מאוחר יותר ● גם מזכיר הממשלה צחי ברוורמן הונחה לחתוך כל אפשרות לשאלות בנושא

תומכי נתניהו מחוץ לביהמ"ש: "העם דורש צדק משפטי" / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

התומכים מילאו את אזור בית המשפט: "לעולם לא תצעד לבד בנימין נתניהו"

שעות לפני שהחל הדיון, הרחובות ליד ביהמ”ש המחוזי צפופים; מפגינים מאילת, מקרית גת, מפתח תקוה וממעלה אפרים הגיעו לחזק את נתניהו • למשפט הדמה שנערך בחוץ יש תוצאה חד משמעיות - נתניהו זכאי, מנדלבליט לכלא

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

"לא נראה שיש משקיע מוסדי שישקיע כספי עמיתים בהנפקת דלק"

בסוף השבוע פנה משה ברקת למוסדיים בדרישה לקבלת מידע על הגיוס של 137 מיליון שקל בהנפקת המניות של קבוצת דלק ● לפי הערכות בשוק, אף גוף מוסדי לא השקיע בהנפקה כספי עמיתים

בנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת

דעה: מתלבטים אם לצפות במשדרי משפט נתניהו? אל תטרחו

משפט נגד ראש ממשלה מכהן הוא אירוע חדשותי ולאומי חשוב ומעניין מאוד, אבל כאירוע טלוויזיוני - אל תבנו עליו

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: חיים צח, לע"מ

האישומים, השופטים, עורכי הדין והעדים: כל מה שצריך לדעת על משפטם של נתניהו, אלוביץ' ומוזס

לראשונה בתולדות ישראל ראש ממשלה מכהן יעמוד לדין, כשלצידו שאול אלוביץ', בעלי בזק לשעבר, ומו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס • "גלובס" חוזר לכתבי האישום ומשרטט את הצלעות המרכזיות שיעמדו במוקד סדר היום - העדים, צוותי ההגנה והתביעה והרכב השופטים שיידרש להכרעה הדרמטית

יניב אבדי, מייסד-שותף בבטא פייננס / צילום: אייל פרידמן

שוק המימון החוץ-בנקאי חטף מכה קשה: האם הוא יתאושש?

יניב אבדי, שותף-מייסד בחברת בטא פייננס, ותומר ששון, אנליסט בחברה: גיבוי מצד משרד האוצר על הלוואות חדשות שיינתנו בתקופת המשבר, והקלות רגולטוריות מצד הרשות לניירות ערך או המפקח על שוק ההון, יכולים לאושש את הענף

מתקן של קבוצת דוראל משאבי אנרגיה מתחדשת   / צילום: Adit-movies

חברת האנרגיה המתחדשת דוראל מבקשת להנפיק לפי שווי של כחצי מיליארד שקל

לפי הערכות, בכוונת חברת האנרגיה המתחדשת לגייס עד 150 מיליון שקל ● הכנסות דוראל צנחו כמעט ב-50% ב-2019 והסתכמו ב-8 מיליון שקל

מתוך אירוע של דפנה שייט / צילום: שי שבירו

"בעלי ואני חשבנו לעבוד בחקלאות. אמרנו שנעביר ככה את הזמן"

דפנה שייט, מפיקת אירועים, מנסה להמציא את העסק מחדש וחוששת מהגל השני ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

פרופ' ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי בנק הפועלים / צילום: איל יצהר, גלובס

ליידרמן: "המתיחות בין ארה"ב לסין צפויה להתעצם במהלך השנה ולהפוך לגורם תנודתיות דומיננטי בשווקים"

ארה"ב עשויה להגביל מסחר של חברות סיניות בוול סטריט, ולצד זאת המהומות בהונג קונג לא מוסיפות על יחסי הסחר שבין סין לארה"ב ● פרופ' ליאו ליידרמן: "האפשרות שחלק מהחברות הסיניות הנסחרות בארה"ב יצטרכו להימחק מהמסחר שם היא ממשית"

רועי מן וערן זינמן / צילום: איל יצהר, גלובס

השווי זינק פי חמישה בשנתיים: מה עומד מאחורי הנסיקה של מאנדיי הישראלית?

בעלי מניות במאנדיי, שמפתחת מערכת לניהול פרויקטים, מכרו מניות בעשרות מיליוני דולרים לפי שווי של 2.7 מיליארד דולר ● אמנם חלק מהלקוחות הפסיקו את פעילותם, אך מגפת הקורונה דווקא המריצה את החברה ● המייסד והמנכ”ל רועי מן: "בתוך השינוי הזה יש מלא הזדמנויות"

הדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים. מימין: נוני מוזס, בנימין נתניהו ועורך דינו של רה"מ מיכה פטמן. בחזית האיור שלושת שופטי ההרכב. משמאל: התובעת עו"ד ליאת בן-ארי / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

הדיון הראשון במשפט נתניהו הסתיים; רה"מ: "במערכת המשפט חברו לעיתונאים ולגורמי שמאל כדי להפיל אותי"

נתניהו, בני הזוג אלוביץ' ומוזס הגיעו לביהמ"ש המחוזי בירושלים להקראת כתב האישום נגדם ● סנגוריהם ביקשו לקבוע את מועד ההוכחות בעוד כחצי שנה, וכעת צריכים השופטים להחליט מה יהיה לוח הזמנים ● איור מיוחד מביהמ"ש: גיל ג'יבלי

עירן טאוס, מנכ"ל נובולוג / צילום: סיון פרג'

דוח מוצלח לנובולוג: "הקורונה קידמה מגמות שמועילות לעסקינו"

הכנסות קבוצת נובולוג ברבעון הראשון עלו ב-14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, מעל ל-300 מיליון שקל ● המנכ"ל עירן טאוס: "הקורונה בעצם מחזקת את כל התוכנית האסטרטגית שלנו של מעבר לרפואה מקוונת ביתית"