גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

את תלכי בשדה הספרות

קובץ הסיפורים החדש של לאה גולדברג הוא תיקון של עוול היסטורי, שכן הוא מגלה יוצרת שהיא לא רק משוררת גדולה אלא סופרת טובה לא פחות. הקובץ - "כל הסיפורים" משמעותי גם משום שהוא חושף טפח נוסף בחייה וביצירתה של אחת היוצרות החשובות בשפה העברית

אהבת נעורים, בדידות, זיכרון ילדות, עיר זרה, מפגש, כמיהה, שמחה, אכזבה, ושוב בדידות, תמיד בדידות - אלה הם החומרים שמהם עשויה שירתה של לאה גולדברג, ואלה גם החומרים שמהם עשויה הפרוזה שלה.

בזמן האחרון זוכים קוראי העברית להיחשף לשורה של ספרי לאה גולדברג, שאינם שייכים בהכרח לתחום שירתה: היומנים שלה, המכתבים שכתבה, מהדורות חדשות לרומנים שלה. כעת בא הקובץ "כל הסיפורים", ומאגד בתוכו את הסיפורים הקצרים שכתבה בין השנים 1928-1949 - שנות יצירתה המוקדמת.

הקריאה בקובץ הזה מגלה לאה גולדברג שהיא לא רק משוררת גדולה, אלא גם סופרת טובה. נכון, יש בו עירוב של סיפורים ברמה לא אחידה ומתקופות חיים שונות - הוא חובק סיפורי בוסר לצד פנינים ספרותיות של ממש, אבל הוא משמעותי בעיקר משום שהוא חושף טפח נוסף בחייה וביצירתה של אחת היוצרות החשובות בשפה העברית.

היות שסיפורי הקובץ מסודרים לפי סדר פרסומם הכרונולוגי, אפשר לעקוב אחרי ההתפתחות בכתיבה של גולדברג, ולזהות את תהליך הבשלתה. הקוראים יכולים לעבור יחד איתה מן הבוסריות של גיל 17 אל הבשלות והעומק של סיפוריה המאוחרים יותר, ובדרך לראות את עולמה של המשוררת והסופרת הצעירה נפרש לפניהם, שכן סיפורי הקובץ מרמזים על מה שיעסיק את גולדברג מאוחר יותר, לאורך שנים של יצירה.

תיקון לדמות מיוסרת

ב"כל הסיפורים" (בעריכת חמוטל בר-יוסף וגדעון טיקוצקי, שאף כתב אחרית דבר מעניינת) יש משום תיקון לדמותה המיוסרת של גולדברג. יומניה של המשוררת, שפורסמו ב-2005, ציירו אותה כאדם מלנכולי למדי. הספר "נערות עבריות: מכתבי לאה גולדברג מן הפרובינציה 1923-1935", שראה אור באחרונה, תיקן מעט את הרושם הדכאוני, והציג את גולדברג הצעירה העליזה והתוססת, שעתידה וכשרונה לפניה. הקובץ הנוכחי, לעומת זאת, משלח אל הקוראים דמות מורכבת, שיודעת להביט אל העולם במבט רומנטי ומפוכח כאחד.

גולדברג נולדה ב-1911 בקניגסברג שבמזרח פרוסיה (אז גרמניה, היום רוסיה), והלכה לעולמה בישראל ב-1970. בגיל תשע החלה ללמוד בגימנסיון העברי בליטא, שם תירגלה את העברית, וכשבגרה, בחרה בה לשפת הכתיבה שלה.

עיקר יצירתה היה אמנם השירה, אבל היא כתבה לא מעט ספרים בסוגות אחרות. ב-1937 פירסמה את רומן המכתבים "מכתבים מנסיעה מדומה", ב-1946 פירסמה את הרומן האוטוביוגרפי "והוא האור" על מחלת הנפש של אביה, וב-1952 את "פגישה עם משורר", המבוסס על זכרונותיה עם המשורר אברהם בן-יצחק. וכמובן, גולדברג כתבה גם ספרי עיון, מחזות, ספרי ילדים, ותירגמה מספרות העולם.

הסיפור הראשון בקובץ החדש, "הנערה בת השלוש עשרה", ושני הבאים אחריו, עוסקים באהבה ראשונה וביחסי הורים וילדים. יש בסיפוריה המוקדמים מן טון ילדותי, אבל כאמור הם מבשרים על מה שיבוא אחר כך בשירתה: אותה חוויה של עצמה כילדה בודדה, כנערה בודדה וכאישה בודדה. לא פעם שבה ומשתקפת בסיפורים האלה דמותה המוכרת כל-כך, כפי שתיארה זאת המשוררת בעצמה: אישה לא יפה בעיני עצמה, לא נאהבת, נכזבת תמיד, טבעות עשן הסיגריה שלה מיתמרות מול אור המנורה הצהוב בחדר הריק, בשעת כתיבה.

"מדוע יודע כל אחד כל-כך יפה את נשמת עצמו?" היא כותבת כבר בגיל 18, "מדוע זרים לנו כל מחשבותיהם ומאווייהם של האחרים, אפילו של אנשים קרובים ואהובים?".

אחר-כך מופיעות בספר אגדות שכתבה גולדברג, ויש בהן מן האווירה הקסומה האופפת כמה מסיפורי הילדים שלה, עם יסודות פנטסטיים ומוטיבים של סיפורי עם רוסיים: "סתיו" מספר על אישה זקנה ומבודדת שמחפשת את האחד והיחיד שלה; "גן השושנים" מספר על עיר אפורה שבה חיה נסיכה המגדלת בארמון שלה שושנים נפלאות. ההמון סוגד לה תחילה אבל אחר כך חומד את שושניה וחומס אותן (האם זו מטפורה למצבו של המשורר בעולם?); והאגדה הקפקאית-משהו "הקמצן" מספרת על אדם שהאלים העניקו לו אוצר - היכולת לשיר שיר. בכל פעם שהוא פוגש את היופי הוא רוצה לשיר, אבל חושש לבזבז את האוצר, וכך מת בלי לנצל את המתנה שניתנה לו.

הבנה של הנפש הגברית

הסיפורים הבאים בקובץ נכתבו כבר בזמן ובמקום אחר - בשנות ה-30 המוקדמות, שבהן למדה גולדברג באוניברסיטאות בברלין ובבון שבגרמניה. אלה סיפורים ריאליסטיים, שנוגעים בחוויית הזר והתלוש בעיר זרה. יש בהם התייחסות להיסטוריה המתהווה - אירופה שאחרי מלחמת העולם הראשונה, המשבר שבה מצויה גרמניה, רגע לפני עליית הנאציזם, שנאת הזרים. בהמשך מתייחסים כמה מהסיפורים גם לחיים בארץ ישראל. ועדיין, מה שעומד במרכז כל סיפוריה, הוא האדם ומה שמתחולל בלבו.

יש בספר כמה סיפורים שלמים ויפים. למשל "אושר", שבו גולדברג מיטיבה כל-כך להבין את הנפש הגברית. במרכז הסיפור רופא שרגלו נקטעה, ולמרות זאת הוא מאושר. הוא חש שלנשים בחייו - אמו, אהובתו, בתו המאומצת, אין כל גישה אל עולמו הפנימי, ולעולם לא יוכלו להבין אותו. הוא מספר לבתו סיפור אלטרנטיווי על בריאת העולם, על האדם הראשון שחש פחד וכאב, וגם שמחה והתעלות. "ומה עם חווה", שואלת אותו הילדה, "היכן היא?" "חווה לא היתה ולא נבראה. רק משל הייתה". כאילו מוטב לו לגבר בלעדי האישה. הרעיון הזה מופיע אחר כך גם ב"מעשה בבורגני זעיר".

ב"ביוגרפיה אלמונית" עוברת גולדברג על מאורעות המאה ה-20 דרך גיבור שהוא מן סופר-פעיל פוליטי-הוגה דעות-הוזה, שלא מוצא את מקומו בעולם המשתנה; ב"אפרסק" היא נוגעת שוב באהבת נעורים נכזבת וביכולת המוגבלת של בני אדם להבין איש את רעהו; ב"אהבת היתור" היא נוגעת בתשוקה ובאובדן התמימות; וב"הסנדלר" מ-1949 היא בוראת דמות מופלאה של סנדלר, איש מלאכה כמעט מואר.

גולדברג היא סופרת טובה לא רק משום שהיא יודעת לתאר מצבים אנושיים, אלא בעיקר משום שהיא מסוגלת להיכנס לתודעות שונות מזו שלה. באותה אמינות היא יכולה לתאר את הלכי הנפש של ילדה בת 12, גבר גרמני בגיל העמידה, נער מתבגר, סטודנט הודי בארץ זרה או משורר זקן ועזוב שהיגר לישראל.

שרה פרוזה

עם זאת, אין ספק שגולדברג היא קודם כל משוררת. זה ניכר היטב בפרוזה שלה. שירה היא הרי רק לא טכניקת כתיבה, אלא דרך הסתכלות על העולם. ואכן, לא פעם נדמים משפטי הפרוזה שלה לשורות של שיר: דמעות הסתיו נספגות במעיל, החורף מרקד בין האילנות, יופיו של העיצבון נוגע בלב ההומה, המפרכס בכאבו.

הנה כך היא מתארת בסיפור "ביקור של חובה" את המפגש שלה עם גבר אהוב שנעלם מחייה, ואותו חשבה למת במשך שנים רבות: "ולא היינו אלא פולטים במקוטעין אותן מלים שנאמרות רק בשעות-רצון-של-שניים. מלים היפות ככוכבים וכאותם הכוכבים שהם כבים בהאיר אור היום האכזר עם הגיונו הלבן".

בסיפורה (שמתפרסם בספר לראשונה) "ואלה ימות סטפן גרט", היא מתארת את חייו של משורר תלוש, והפיסקה הראשונה של הסיפור נשמעת כמו בית של שיר, קצוב ושקול, במשקל אנאפסטי: "להקיץ אל היום המלא והחם. לאחר את צינת השחרית, את מגע רוחותיה. מדרגות רחבות ולבנות אל שדרה צעירה שבגן, השיבה בבדי הברושים היא שיבת נעורים".

"כל הסיפורים" מאפשר לאוהביה של גולדברג מגע נוסף עם המשוררת האהובה, עם העברית שלה, עם עולמה. גולדברג של הקובץ הזה מצטיירת כדמות שיש בה אמנם יסודות של יגון ובדידות, אבל יש בה גם הכרה בטובו של העולם, הכרה כי פשוטים הדברים, וחיים, ומותר בם לנגוע, הכרה ביכולתו של הלב לאהוב ולשמוח, וביכולתו של המשורר לשיר את שיריו. *

עוד כתבות

ספינת המגן הראשונה מסוג סער 6, ״אח״י מגן״ / צילום: דובר צה"ל

בצל פרשת הצוללות: הושקה ספינת המגן סער 6 בגרמניה

את קיום הטקס המתוכנן בגרמניה חשף "גלובס" בשבוע ● דובר צה"ל: "לספינות הסער 6 אמצעים ויכולות שוברי שוויון באמצעותן יוכלו הספינות לתמוך במאמץ מבצעי התקפי במסגרת ההגנה המרחבית"

יעקב ליצמן, משה גפני / צילום: אמיר גוטפריד, תמר מצפי

ראשי יהדות התורה: לא ביקשנו שתהיה כאן מדינת הלכה

עדכון ● יו"ר מפלגת ישראל ביתנו בפוסט בפייסבוק: "זה לא במקרה שבפעם הראשונה מאז קום המדינה, מי שניצח בבחירות בצורה משכנעת לא מצליח להקים ממשלה" ● ליצמן וגפני בתגובה: "לצערנו ליברמן אינו דובר אמת בנושא חוק הגיוס"

כנס חרום עורכי דין/ צילום: שלומי יוסף

מכתב פתוח לאליטה המשפטית: כך נראית הדמוקרטיה ביומיום

בכירי המשפטנים מתגייסים למען הדמוקרטיה אבל עיוורים למציאות המעוותת של האזרחים במערכת המשפט ● כך, למשל, ממצאי הסנגוריה הציבורית על תנאי המאסר והמעצר של האסירים מזעזעים, אך האם בכירי המשפטנים בישראל יתגייסו גם למענם? ● פרשנות

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

בצל הורדת מחיר היעד: מניית טבע חזרה 17 שנה לאחור

(עדכון) ● מניית טבע נפלה במעל ל-4% במסחר בוול סטריט ומחירה עמד על 11.04 דולר בסיום המסחר ● הבוקר (ה') הוריד בנק קרדיט סוויס, בפעם השנייה בשלושה השבועות האחרונים, את מחיר היעד שלו למניית טבע

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט; מניית טסלה ירדה 2.5%

המסחר בבורסת ניו יורק ננעל בעליות שערים קלות ● מדד הדאו ג'ונס הוביל עם עלייה של 0.37% ● הליש"ט זינק על רקע הודעת ההתפטרות של רה"מ בריטניה, תרזה מיי ● במסחר בנפט רושם חוזה מסוג ברנט עלייה של 1% לרמה של 68.4 דולר לחבית לאחר ירידה חדה של כ-6% אתמול

אילון מאסק, מייסד טסלה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אלון מאסק במייל לעובדים: מצפים לשיא מסירות של רכבים ברבעון

מייל ששלח המנכ"ל מאסק לעובדים חושף כי החברה מצפה לשיא מסירות ברבעון ● מוקדם יותר אדם ג'ונאס מבנק ההשקעות מורגן סטנלי, שנחשב כמי שמאמין בטסלה, העריך כי טסלה היא יותר "סיפור של מצוקת אשראי מאשר סיפור הצלחה"

פרופסור אבי בן בסט / צילום: שלומי יוסף

"על הממשלה החדשה לא להעלות מסים, אלא לטפל בפטורים ממס"

את הדברים אמר פרופ' אבי בן בסט בכנס "מסים וגלובליזציה" שהתקיים היום בבית הספר למשפטים במרכז הבינתחומי בהרצליה ● בכנס נשאה דברים גם המשנה למנהל רשות המסים, רו"ח מירי סביון, שהסבירה על שילוב הידיים בין מדינות ה-OECD במאבקן בתכנוני המס

 

 

רמי לוי וקופיקס/ צילומים: יחצ ואיל יצהר

הפסדי קופיקס מתרחבים: ירידה של 8% בהכנסות ברבעון

ברווח הגולמי של החברה נרשמה עלייה של 20% לרמה של כ-18 מיליון שקל על רקע שיפור בתנאי הסחר מול ספקי החברה ● סגרה 5 סניפי בתי קפה לפני שבוע

משה כחלון ואריה דרעי / צילום: איל יצהר, עיצוב תמונה: טלי בוגדנובסקי

קרב כחלון דרעי בדרך להכרעה וסיוט תמ"א אמיתי. כותרות הנדל"ן מהשבוע

מינהל התכנון עומד לשנות כתובת, איפה אושרו השבוע מתחמי דיור ענקיים ● הסיוט של דיירים בפרויקט תמ"א 38 ברמת גן, (עוד) מינוי של בכיר בשירות הציבורי שמתארך חודשים רבים ולמה זה קשור לתאונת העבודה הקטלנית מהשבוע שעבר ביבנה, איך מחיר למשתכן תרמה לפגיעה בתעשיות שונות, איפה בני זוג בשנות העשרים לחייהם רכשו דירות להשקעה, והקרב שמתפתח נגד עבודות הרכבת הקלה ביפו ● אלה היו כותרות הנדל"ן שלנו מהשבוע האחרון

נשיא צרפת, עמנואל מקרון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

צרפת: לפחות שמונה פצועים בפיצוץ בליון; מקרון: "זו מתקפה"

הרשויות במדינה דיווחו כי שמונה בני אדם נפצעו כתוצאה מהפיצוץ במרכז העיר ● הנשיא מקרון תיאר את התקרית "מתקפה ללא קורבנות" ● המשטרה המקומית פתחה בחקירת נסיבות האירוע

פרופ' רבקה כרמי. "לא לגמרי בחירה עצמאית וחופשית"

למה אין נשים בסגל הבכיר באקדמיה? "בוועדת המינויים יש רוב גברי"

סטודנטיות מהוות את הרוב במוסדות להשכלה גבוהה, ואפילו 55% מסגל ההוראה הן נשים, אבל כשזה מגיע לסגל הבכיר - שיעור הנשים צונח לשליש • עו"ד עידית סולומון, דוקטורנטית למשפטים בבר אילן שחקרה את הנושא, מסבירה למה זה קורה

פרופ' סנג'איי סוברהמניאם ופרופ' קנת' פומרנץ / צילום: ענבל מרמרי, Shutterstock

ההיסטוריה לא כמו שלימדו אותנו: הכירו את החוקרים שקוראים אחרת את אירועי העבר

זה רק מקרה שמהפכת הקיטור התרחשה במערב, וההתעשרות האירופית בכלל התאפשרה הודות לסין ● פרופ' קנת' פומרנץ ופרופ' סנג'איי סוברהמניאם, זוכי פרס דן דוד לשנת 2019, מבקשים לספר את ההיסטוריה מזווית אחרת, וטוענים שמה שחשבנו על חלוקת העושר, הטכנולוגיה וההשפעה בעולם פשוט לא נכון

דוד (דודי) אבגי, מייסד ומנכ"ל חברת SafeCharge / צילום: יח"צ

מנכ"ל החברה של טדי שגיא מדבר על מאחורי הקלעים של האקזיט הענק

דוד אבגי, מייסד ומנכ"ל חברת טכנולוגיית התשלומים SafeCharge, שתימכר ב-889 מיליון דולר לחברה הקנדית Nuvei, מספר ל"גלובס" על החברה שהקים עם טדי שגיא ● "אחת הסיבות לעסקה זו הטכנולוגיה, ולכן עובדי הפיתוח בישראל ובבולגריה צריכים להיות רגועים"

גרארד קושנר דונלד טראמפ / רויטרס

מהסמינר הכלכלי למחאת אמזון - כמה אתם שולטים בחדשות?

כמה עלה כל פרק בעונה האחרונה של משחקי הכס, מה קרה לתחזית הצמיחה של ישראל ומי אמר שהוא לא רלוונטי? 10 שאלות מהסיפורים החדשותיים של השבוע שחלף

שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא

נערכים להשתלטות על השריפות: האתגר הגדול - הרוחות והשרב מחר

(עדכון)  אחרי שיותר מ-3,500 אזרחים פונו מבתיהם בעקבות השתוללות האש סמוך לקיבוץ הראל ובמבוא מודיעים, שירותי הכבאות והמשטרה נערכים לקראת מחר - אז צפוי מזג האוויר השרבי להגיע לשיא ● כוחות הכיבוי עדיין פועלים בשטח להשיג שליטה באש

Christine Lagarde, יו"ר קרן המטבע / צילום: יורי גריפס, רויטרס

אנשי קרן המטבע בישראל: "הגירעון ב-2019 צפוי לגדול ל-3.5%"

קרן המטבע צופה המשך מגמת התגברות קצב האינפלציה, אך בכפוף להתפתחויות בסחר העולמי ולהשפעת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ● בנוסף מציינים בקרן כי אין הלימה בין קצב הצמיחה המהיר של ישראל לעלייה בפריון העבודה שעדיין מדשדש מאחור

שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא

רה"מ נתניהו מבקש סיועי אווירי לכיבוי השריפות

רה"מ פנה באמצעות המועצה לבטחון לאומי, משרד החוץ והמשרד לביטחון פנים לפעול מיידית להבאת סיוע אווירי לכיבוי שריפות

עורכי־דין בבית משפט/ צילום: תמר מצפי

גם השופטים מצטרפים למאבק: 100 שופטים בדימוס חתמו על "קול קורא" נגד "הפגיעה בשלטון החוק"

בכך, מצטרפים גם השופטים לעורכי-דין בכירים ואנשי אקדמיה שיצאו בקריאות דומות במהלך הימים האחרונים

גארת בייל, ריאל מדריד / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

השתתפות בליגת האלופות מניבה, אבל אפשר גם בלעדיה

דוח חדש של גוף המחקר CIES שופך אור על מצבו הפיננסי של הכדורגל האירופי • ליגת האלופות אומנם הפכה למפעל הצומח ביותר בעשור האחרון, אבל 90% מהכנסות רוב המועדונים הגדולים מגיעים ממקורות אחרים • אז למה בכל זאת הם משלמים מאות מיליונים על שחקנים כדי להשתתף בה?

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

כשבג"ץ משבש את עבודת הממשלה, פסקת ההתגברות הכרחית

פסקת ההתגברות היא "קץ הדמוקרטיה"? ממש לא ● השיח הציבורי מתמקד בחוקים שנפסלו, אבל בג"ץ משבש לא פעם את עבודת הממשלה, בין היתר גם בהחלטות כלכליות ● פרשנות