גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המסחר באירופה הסתיים בירידות שערים: הפוטסי ירד ב-0.3%; הדאקס איבד 1.2%; אפי פיתוח זינקה ב-11.1%

מדד מנהלי הרכש של נותני השירותים וענף התעשייה בגוש האירו עלה ל-40.5 נקודות באפריל - מעל תחזיות השוק לתוצאה של 38.9 נקודות ; קרדיט סוויס טיפסה ב-8.8% ; נאנ"ט נדל"ן קפצה ב-18.4%

המדדים המובילים באירופה ננעלו בטריטוריה השלילית זה היום השני ברציפות לאחר שבמהלך מרבית שעות היום נסחרו במגמה מעורבת. זאת על רקע ההאטה בהתכווצות של סקטור הייצור וענף נותני השירותים במדינות גוש האירו במהלך חודש אפריל. על הירידות השפיע מגזר יצרניות התרופות.

מדד מנהלי הרכש של נותני השירותים וענף התעשייה בגוש האירו עלה ל-40.5 נקודות באפריל - מעל תחזיות השוק לתוצאה של 38.9 נקודות.

"ההידרדרות הכלכלית נבלמת רק במעט. לא תהיה התאוששות לפני הרבעון הרביעי של השנה", אמר ראלף סולווין, מקומרזבנק.

למרות התוצאות החיוביות היום התחזית הכלכלית של האזור עדיין עגומה, כאשר קרן המטבע הבינלאומית צופה כי כלכלת האזור תתכווץ ב-2009 בשיעור של 4%. יש לזכור כי למרות השיפור במדד מנהלי הרכש, רמתו של הסקר עדיין מצביעה על התכווצות בפעילות זה החודש ה-11 ברציפות.

קו המדיניות אותו מוביל הבנק המרכזי של אירופה (ECB) עלול להאריך את משך ההאטה הכלכלית ולהביא לכך שהכלכלה האירופית תצא מן המשבר אחרונה מבין הכלכלות המפותחות. עם זאת, חבר הוועדה יורגן סטארק צידד במדיניות הבנק באומרו כי הבנק נוקט "צעדים חסרי תקדים" לטיפול במשבר וכי הוא צופה התאוששות "הדרגתית" בשנה הבאה.

בורסת ציריך סגרה בירידות למרות שקרדיט סוויס דיווח על רווחים כפולים מהצפוי ברבעון הראשון של השנה.

בבריטניה: תוכנית החילוץ של בריטניה למערכת הבנקאית הגיעה ל-1.4 טריליון ליש"ט (2 טריליון דולר), כשהיא עלולה להמשיך ולהתייקר ככל שהמשבר הפיננסי העולמי הולך ומעמיק, ולאחר שכלכלנים הזהירו כי יתכן והמלווים הגדולים יזדקקו למימון נוסף.

ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, אמר אתמול (ד') כי הממשלה תערוב לחלק מהאג"ח מגובות משכנתאות, כשהיא מוסיפה 50 מיליארד ליש"ט לתוכנית החילוץ שהושקה עם קריסתו של נורת'רן רוק בשנת 2007.

הסכום אותו הממשלה הלוותה, העניקה או הבטיחה לבנקים הבריטים שווה לתמ"ג השנתי של בריטניה, וייעלה למשלם המיסים הבריטי 22,800 ליש"ט לאדם.

נציין כי אתמול, קרן המטבע הבינלאומית (IMF) פרסמה תחזית לפיה כלכלת בריטניה צפויה להתכווץ ב-4.1% ב-2009 וב-0.4% ב-2010.

עוד בנושא חבילות החילוץ ברחבי הגלובוס: אתמול (ד') שר האוצר האמריקני, טימותי גייתנר, הגן על הצעדים בהם נקטו ממשל אובמה וממשלים במדינות אחרות במטרה ללחום במיתון העולמי. "הצעדים שננקטים כעת ואלו הנמצאים בצנרת יהוו את הבסיס החזק ביותר להשבת האמון כי התחלנו להניח את היסודות להתאוששות עולמית" אמר גייתנר בנאום במועדון הכלכלי בוושינגטון. "אנו נמצאים על המסלול הנכון לסיום המשבר".

"חשוב כי מדינות ה-G20 לא יסירו את רגלם מהגז עם הופעת הסימן הראשון להתאוששות", "בעוד שמדינות ברחבי העולם מתמודדות עם אתגרים שונים - כולנו מצואים באותה הסערה". "יהיה עלינו לבצע שינויים במדיניות על פי השינויים שיחולו בתנאי השוק".

הפוטסי ירד ב-0.3%, הדאקס איבד 1.22% ומדד הקאק ירד ב-0.55.

בזירת המטבעות, האירו עולה ב-0.56% ל-1.3051 דולר והליש"ט מטפסת ב-0.55% ל-1.455 דולר.

בזירת המאקרו

הגרעון התקציבי של בריטניה זינק ל-12.4% מהתמ"ג - גבוה יותר מאשר זה של ארה"ב שצפוי להגיע ל-12%.

מדד מנהלי הרכש (PMI) של היצרנים ונותני השירותים במדינות גוש האירו עלה ל-40.5 נקודות באפריל מ-38.3 נקודות במארס. מדד היצרנים עלה ל-36.7 נקודות מ-33.9 נקודות במארס ומדד נותני השירותים עלה ל-43.1 נקודות מ-40.9 נקודות. כל תוצאה הנמוכה מ-50 נקודות מצביעה על התכווצות כלכלית.

בתוך כך, נתוני ההזמנות החדשות בתעשייה הצביעו על ירידה של 0.6% בחודש פברואר, טוב לאין שיעור מהתחזיות המוקדמות שניבאו ירידה של 2.2%. בסעיף מוצרי ההון נרשם גידול של 2.9%, וזאת לעומת ירידה של 2.7% בחודש שעבר. את היום המוצלח השלים מדד אמון העסקים בצרפת, שעלה מ-68 ל-71.

מניות בכותרות

חברת התרופות השוויצרית נוברטיס דיווחה על ירידה מתונה מהצפוי ברווחי הרבעון הראשון. רווחי נוברטיס ירדו ב-15% ל-1.96 מיליארד דולר.

הבנק השוויצרי קרדיט סוויס הצליח להציג רווח של 2.01 מיליארד פרנק שוויצרי (1.7 מיליארד דולר דולר) לעומת הפסד של 2.15 מיליארד פרנק שוויצרי (1.85 מיליארד דולר) ברבעון המקביל אשתקד. קרדיט סוויס הצליח לחזור לרווחיות לאחר שבשנה שעברה פיטר 5,100, או 11% ממצבת כוח האדם וזאת לנוכח המשבר הפיננסי העולמי. אנליסטים בסקר של סוכנות הידיעות "בלומברג" חזו רווח של 1 מיליארד פרנק שוויצרי (854 מיליון דולר) בלבד.הבנק הציג יחס הלימות הון ראשוני (Tier 1) של 14.1% - הגבוה ביותר באירופה.

התפתחות מפתיעה בסאגה של פוקלסווגן ופורשה . יצרנית הרכב הגרמנית עשויה להציע הצעת רכש לפורשה לאחר שהאחרונה רכשה את רוב המניות של פולקסווגן בחודש ינואר והודיעה על כוונתה להגיע להחזקה מלאה בכל מניות פולקסווגן. על פי הדיווחים בסוכנויות הידיעות לא ידוע האם מחזיק המניות השני בגודלו בפולקסווגן יתמוך במהלך שהוא השתלטות של פולקסווגן על החברה האם.

יצרנית רכבי הספורט, פורשה , המחזיקה ביותר ממחצית מניותיה של פוקלסווגן הודיעה כי היא לא מתכוונת למכור מניות של פולקסווגן למרות שהחוב שלה ברבעון הנוכחי גדל פי שלוש.

ישראליות באירופה

מנכ"ל CMT הודיע לחברת THALES על רצונו לסיים את תפקידו. לאחר השלמת המיזוג בהצלחה ורצונה של THALES שחברת CMT תתמקד בפיתוח מוצרים חדשים החליט המנכ\"ל עמית מרידור לפנות את מקומו ולהמשיך למקומות חדשים.

חברת הנדל"ן הפינית סיטיקון , שבשליטת גזית גלוב של חיים כצמן, עברה להפסד לפני מס ברבעון הראשון של 18.1 מליון אירו (הכולל כ- 31.6 מיליון אירו ירידת ערך נדל"ן להשקעה), מרווח לפני מס של כ- 11.3 מליון אירו ברבעון המקביל אשתקד (הכולל עלית ערך נדל"ן להשקעה של כ- 0.5 מיליון אירו). ההפסד המיוחס לבעלי מניות החברה הסתכם בכ- 16.8 מיליון אירו. השווי הנכסי הנקי (NAV) הסתכם בכ- 3.62 אירו למניה לעומת 4.7 אירו למניה ברבעון המקביל אשתקד. השווי הנכסי הנקי גבוה בכ-105% ממחיר הנעילה של המניה אתמול, שעמד על 1.77 אירו למניה.

מניית סינמה סיטי ריכזה עניין בבורסת וורשה על רקע שמועות בשוק כי בעלי סינמה סיטי רוצים להשתלט על עסקיו של גלובוס.

נאנט נדל"ן , הנסחרת בבורסה המשנית בלונדון (AIM), הודיעה היום (ה') כי תמכור מחצית מפרוייקט Albert Ingatlan Kft בבודפשט לצד שלישי שזהותו אינה ידועה. נאנט תמשיך להחזיק ב-52% מזכויות ההצבעה. בעקבות העסקה, תהיה זכאית נאנט רק למחצית מהרווחים בפרוייקט, ואולם היא צפויה לרשום רווח הון בסכום לא מהותי.

בייטמן ליטווין הודיעה כי הסיכסוך המשפטי בין בייטמן ליטווין לתאגיד דלטה T הסתיים לאחר שהחברות חתמו על הסכם פשרה.

[לבורסות בעולם]

עוד כתבות

אזוב מצוי/ צילום: פרופ' נתיב דודאי

שיח מפלג: איך אפילו ביטול האיסור על קטיף של זעתר הפך לקרב נרטיבים בין יהודים וערבים

גם אחרי שרשות הטבע והגנים ביטלה את האיסור המוחלט על קטיף הזעתר והעכוב, יש מי שמשוכנעים יותר מתמיד שבסוף כל החלטה מקצועית שלה יושב ערבי עם נרגילה ● הסופר עודה בשאראת: "ברור שהמדינה רצתה ליצור ניכור בין הערבים לבין הטבע, רוצים שהערבי ישתגע במדינה הזאת"

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

זכרונות של מתמחה קטן מאיש גדול: בצילו של מאיר שמגר

ההתמחות אצל מאיר שמגר הייתה מנקודות השיא של חיי. איש מואר. כמוהו לא פגשתי, עד אז או מאז ● עו"ד דוד תדמור נפרד 

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

עקב תקלה: טיסת אל על מניו יורק תנחת ב-48 שעות עיכוב

נוסעי טיסת אל על מספר 008 ימריאו לישראל רק מחר בערב במקום היום בצהריים, וצפויים לנחות בישראל לאחר החג ● הסיבה: תקלה טכנית בהעמסת תא המטען

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

"פרלמנט של שוטים": לתקשורת הבריטית נמאס מהברקזיט

ראש הממשלה הבריטי בוריס ג'ונסון נחל מפלה נוספת בניסיון הלא נגמר להוציא את בריטניה מהאיחוד האירופי ● לעיתונים במדינה כבר נמאס מהסאגה, והם לא מפחדים להראות את זה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

עוקף מלמעלה: תנו לאנשים לעוף, והם יבינו הכל אחרת

לא הייתי צריך לטוס בגובה 800 רגל כדי לאהוב את המקום שאני חי בו, אבל עכשיו אני רואה אותו אחרת לגמרי

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

פרופ' גבריאל זוקמן, רק בן 32 וכבר מצליח להסעיר את אמריקה כשהוא דורש מיסוי אגרסיבי על עשירים

בגיל 32 פרופ' גבריאל זוקמן לא רק מסעיר את אמריקה, אלא גם מסייע לעצב את מדיניות המס האגרסיבית של המפלגה הדמוקרטית ● "העובדה שהמיליארדרים בארה"ב משלמים כעת, לראשונה, פחות מס מכל השאר היא כישלון", הוא אומר בראיון בלעדי ל־G

קשים מפלסטיק / צילום: Shutterstock

מקשיות לחליפות חלל - כמה אתם שולטים בחדשות?

מה מגדלים בשטחים המוחכרים מירדן, איזו מניה שברה שיאים ומה שמו של ההאקר הרוסי? 10 שאלות שיבחנו כמה אתם מעודכנים

אליזבת וורן/ צילום:  רויטרס

היא מפחידה את וול סטריט וגם את מארק צוקרברג ויש לה תוכנית לכל בעיה: האם זו המועמדת שתצליח לנצח גם את טראמפ

אליזבת וורן, המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, מובילה בסקרים ● יש לה תוכניות להכול - מפיקוח על שוקי הפיננסים, דרך מיסוי עשירים עד להפחתת פליטות הפחמן ● וורן היא פוליטיקאית מזן שונה - האם זה יספיק לה כדי לזכות בהתמודדות הדמוקרטית והאם היא תוכל לנצח את הנשיא טראמפ

הג'וקר/ צילום: באדיבות טוליפ-אינטרטיי

צפוי להפליא ולא אמין להחריד: ג'וקר קלף לא ממש מנצח

מבחינה טכנית, "ג'וקר" הוא סרט מרשים במיוחד ● מבחינה תוכנית, הוא קליפה ריקה

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

המס על הוואטסאפ הצית הפגנות זעם בלבנון

המס עצמו כנראה יבוטל אבל ההפגנות לא שוככות ● ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי ביטל את ישיבת הממשלה שאמורה הייתה לדון בהצעת התקציב לשנה הבאה, והקציב לקואליציה שלושה ימים לפתור את המשבר ● מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה: "נגד מסים חדשים, אבל לא תומך בהתפטרות של הממשלה"

מארק הרד, מנכ"ל אוראקל המנוח / צילום: Robert Galbraith, רויטרס

מארק הרד, מנכ"ל חברת התוכנה אורקל, מת בגיל 62

הרד מונה למנכ"ל אורקל בספטמבר יחד עם צפרא כץ ● בעבר כיהן כמנכ"ל HP ועזב בשנת 2010 לאחר שערוריית הטרדה מינית

שונות גיאוגרפית רבה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שיוויון גורף? למה עדיין מתעקשים להטיל על נשים עבודות בית גם במשרד

מסידור חדרי ישיבות ועד רכישת מתנות יום הולדת לקולגות - נשים מתחילות להתנגד לתפקידים הלא כתובים שמייעדים להן במקום העבודה

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

הקבלנים: הפסד יומי של 380 מיליון שקל בשל הטלת הסגר על יו"ש

ערב תקופת החגים שיגרו בהתאחדות בוני הארץ מכתב לראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו בו הפצירו שיחריג מהסגר עובדים בענף ● המכתב לא נענה ● מבדיקת "גלובס", עולה כי ערב חג הפסח שוגר מכתב דומה שבו נאמד ההפסד היומי מאי כניסת פועלים ב-350 מיליון שקל

ג'ונסון אנד ג'ונסון./ צילום:  רויטרס

שוב צרות בג'ונסון אנד ג'ונסון? החברה מודיעה על ריקול בארה"ב

הריקול יוגבל לאצווה אחת של בקבוקי טלק לתינוקות שיוצרו והופצו בארה"ב ב-2018

ראש ממשלת בוריס ג'ונסון בהצבעת הפרלמנט אתמול / צילום: Jessica Taylor, רויטרס

דיון מכריע בפרלמנט הבריטי: האם לאשר הסכם ה"ברקזיט"

זוהי הפעם הראשונה שהפרלמנט הבריטי יושב בשבת מאז המלחמה עם ארגנטינה ב-1982 ● הסיכויים שהעסקה תאושר גברו בשעות האחרונות, אחרי שקבוצת האולטרה-שמרנים בתוך המפלגה השמרנית, שקראו ל"ברקזיט" נוקשה יותר והתנגדו לעסקה של תרזה מיי, הודיעו כי יתמכו בעסקה של ג'ונסון

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

ויליגר: "מצרים על מחול השדים שנוצר וניסיונות השווא של ארומה ת"א להתנער מאחריות"

ממצאי בדיקת משרד הבריאות מנקים את האחריות מספקית הטונה ויליגר ● היסטמין הגבוה נבע מאופן הטיפול בטונה לאחר פתיחתה ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

זהירות, דיקטטורה: צוקרברג חשף את קו ההגנה החדש שלו

בנאום מיוחד על חופש הביטוי הציב עצמו מנכ"ל פייסבוק בעמדת המבוגר האחראי שפונה לעולם ומזהיר – אם לא תחדלו לריב כמו ילדים ולתת לטהרנות ולצדקנות לאכול כל חלקה טובה, הסינים ישתלטו על האינטרנט ויהרסו אותו ● האם צוקרברג באמת חושש מהסינים, או בעיקר לעתיד החברה שהקים? ● פרשנות

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

שבוע המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; ג'ונסון אנד ג'ונסון צנחה 5.9%

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים ● נגיד הבנק המרכזי של אנגליה צפוי לנאום הלילה כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי ● בורסת שנחאי נסגרה בירידה של 1.3% בעקבות הודעת התמ"ג של סין, שאר המדדים העיקריים באסיה ננעלו בירידות שערים גם כן

דיור מוגן / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אל תשליכני לעת זקנה: זה מה שצריך לתקן בענף הדיור המוגן

דיירי הדיור המוגן כבר שנים "קהל שבוי", וללא התערבות של המדינה - המצב רק יחמיר ● דעה

 

שחקני NBA / צילום: רויטרס

מלחמת הסחר בין סין לארה"ב מאיימת להטביע גם את ה-NBA

ציוץ אחד של הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקטס שהביע תמיכה במחאה בהונג קונג נגד השלטון בסין, הביא בן רגע למשבר חמור בין ה-NBA לבין המדינה שבה היא תולה תקוות כלכליות גדולות ● וליגת הכדורסל הטובה בעולם אינה לבד: עולם הספורט מושפע כעת יותר מתמיד מיחסים בינלאומיים ומשברים גיאופוליטיים