גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המסחר באירופה הסתיים בירידות שערים: הפוטסי ירד ב-0.3%; הדאקס איבד 1.2%; אפי פיתוח זינקה ב-11.1%

מדד מנהלי הרכש של נותני השירותים וענף התעשייה בגוש האירו עלה ל-40.5 נקודות באפריל - מעל תחזיות השוק לתוצאה של 38.9 נקודות ; קרדיט סוויס טיפסה ב-8.8% ; נאנ"ט נדל"ן קפצה ב-18.4%

המדדים המובילים באירופה ננעלו בטריטוריה השלילית זה היום השני ברציפות לאחר שבמהלך מרבית שעות היום נסחרו במגמה מעורבת. זאת על רקע ההאטה בהתכווצות של סקטור הייצור וענף נותני השירותים במדינות גוש האירו במהלך חודש אפריל. על הירידות השפיע מגזר יצרניות התרופות.

מדד מנהלי הרכש של נותני השירותים וענף התעשייה בגוש האירו עלה ל-40.5 נקודות באפריל - מעל תחזיות השוק לתוצאה של 38.9 נקודות.

"ההידרדרות הכלכלית נבלמת רק במעט. לא תהיה התאוששות לפני הרבעון הרביעי של השנה", אמר ראלף סולווין, מקומרזבנק.

למרות התוצאות החיוביות היום התחזית הכלכלית של האזור עדיין עגומה, כאשר קרן המטבע הבינלאומית צופה כי כלכלת האזור תתכווץ ב-2009 בשיעור של 4%. יש לזכור כי למרות השיפור במדד מנהלי הרכש, רמתו של הסקר עדיין מצביעה על התכווצות בפעילות זה החודש ה-11 ברציפות.

קו המדיניות אותו מוביל הבנק המרכזי של אירופה (ECB) עלול להאריך את משך ההאטה הכלכלית ולהביא לכך שהכלכלה האירופית תצא מן המשבר אחרונה מבין הכלכלות המפותחות. עם זאת, חבר הוועדה יורגן סטארק צידד במדיניות הבנק באומרו כי הבנק נוקט "צעדים חסרי תקדים" לטיפול במשבר וכי הוא צופה התאוששות "הדרגתית" בשנה הבאה.

בורסת ציריך סגרה בירידות למרות שקרדיט סוויס דיווח על רווחים כפולים מהצפוי ברבעון הראשון של השנה.

בבריטניה: תוכנית החילוץ של בריטניה למערכת הבנקאית הגיעה ל-1.4 טריליון ליש"ט (2 טריליון דולר), כשהיא עלולה להמשיך ולהתייקר ככל שהמשבר הפיננסי העולמי הולך ומעמיק, ולאחר שכלכלנים הזהירו כי יתכן והמלווים הגדולים יזדקקו למימון נוסף.

ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, אמר אתמול (ד') כי הממשלה תערוב לחלק מהאג"ח מגובות משכנתאות, כשהיא מוסיפה 50 מיליארד ליש"ט לתוכנית החילוץ שהושקה עם קריסתו של נורת'רן רוק בשנת 2007.

הסכום אותו הממשלה הלוותה, העניקה או הבטיחה לבנקים הבריטים שווה לתמ"ג השנתי של בריטניה, וייעלה למשלם המיסים הבריטי 22,800 ליש"ט לאדם.

נציין כי אתמול, קרן המטבע הבינלאומית (IMF) פרסמה תחזית לפיה כלכלת בריטניה צפויה להתכווץ ב-4.1% ב-2009 וב-0.4% ב-2010.

עוד בנושא חבילות החילוץ ברחבי הגלובוס: אתמול (ד') שר האוצר האמריקני, טימותי גייתנר, הגן על הצעדים בהם נקטו ממשל אובמה וממשלים במדינות אחרות במטרה ללחום במיתון העולמי. "הצעדים שננקטים כעת ואלו הנמצאים בצנרת יהוו את הבסיס החזק ביותר להשבת האמון כי התחלנו להניח את היסודות להתאוששות עולמית" אמר גייתנר בנאום במועדון הכלכלי בוושינגטון. "אנו נמצאים על המסלול הנכון לסיום המשבר".

"חשוב כי מדינות ה-G20 לא יסירו את רגלם מהגז עם הופעת הסימן הראשון להתאוששות", "בעוד שמדינות ברחבי העולם מתמודדות עם אתגרים שונים - כולנו מצואים באותה הסערה". "יהיה עלינו לבצע שינויים במדיניות על פי השינויים שיחולו בתנאי השוק".

הפוטסי ירד ב-0.3%, הדאקס איבד 1.22% ומדד הקאק ירד ב-0.55.

בזירת המטבעות, האירו עולה ב-0.56% ל-1.3051 דולר והליש"ט מטפסת ב-0.55% ל-1.455 דולר.

בזירת המאקרו

הגרעון התקציבי של בריטניה זינק ל-12.4% מהתמ"ג - גבוה יותר מאשר זה של ארה"ב שצפוי להגיע ל-12%.

מדד מנהלי הרכש (PMI) של היצרנים ונותני השירותים במדינות גוש האירו עלה ל-40.5 נקודות באפריל מ-38.3 נקודות במארס. מדד היצרנים עלה ל-36.7 נקודות מ-33.9 נקודות במארס ומדד נותני השירותים עלה ל-43.1 נקודות מ-40.9 נקודות. כל תוצאה הנמוכה מ-50 נקודות מצביעה על התכווצות כלכלית.

בתוך כך, נתוני ההזמנות החדשות בתעשייה הצביעו על ירידה של 0.6% בחודש פברואר, טוב לאין שיעור מהתחזיות המוקדמות שניבאו ירידה של 2.2%. בסעיף מוצרי ההון נרשם גידול של 2.9%, וזאת לעומת ירידה של 2.7% בחודש שעבר. את היום המוצלח השלים מדד אמון העסקים בצרפת, שעלה מ-68 ל-71.

מניות בכותרות

חברת התרופות השוויצרית נוברטיס דיווחה על ירידה מתונה מהצפוי ברווחי הרבעון הראשון. רווחי נוברטיס ירדו ב-15% ל-1.96 מיליארד דולר.

הבנק השוויצרי קרדיט סוויס הצליח להציג רווח של 2.01 מיליארד פרנק שוויצרי (1.7 מיליארד דולר דולר) לעומת הפסד של 2.15 מיליארד פרנק שוויצרי (1.85 מיליארד דולר) ברבעון המקביל אשתקד. קרדיט סוויס הצליח לחזור לרווחיות לאחר שבשנה שעברה פיטר 5,100, או 11% ממצבת כוח האדם וזאת לנוכח המשבר הפיננסי העולמי. אנליסטים בסקר של סוכנות הידיעות "בלומברג" חזו רווח של 1 מיליארד פרנק שוויצרי (854 מיליון דולר) בלבד.הבנק הציג יחס הלימות הון ראשוני (Tier 1) של 14.1% - הגבוה ביותר באירופה.

התפתחות מפתיעה בסאגה של פוקלסווגן ופורשה . יצרנית הרכב הגרמנית עשויה להציע הצעת רכש לפורשה לאחר שהאחרונה רכשה את רוב המניות של פולקסווגן בחודש ינואר והודיעה על כוונתה להגיע להחזקה מלאה בכל מניות פולקסווגן. על פי הדיווחים בסוכנויות הידיעות לא ידוע האם מחזיק המניות השני בגודלו בפולקסווגן יתמוך במהלך שהוא השתלטות של פולקסווגן על החברה האם.

יצרנית רכבי הספורט, פורשה , המחזיקה ביותר ממחצית מניותיה של פוקלסווגן הודיעה כי היא לא מתכוונת למכור מניות של פולקסווגן למרות שהחוב שלה ברבעון הנוכחי גדל פי שלוש.

ישראליות באירופה

מנכ"ל CMT הודיע לחברת THALES על רצונו לסיים את תפקידו. לאחר השלמת המיזוג בהצלחה ורצונה של THALES שחברת CMT תתמקד בפיתוח מוצרים חדשים החליט המנכ\"ל עמית מרידור לפנות את מקומו ולהמשיך למקומות חדשים.

חברת הנדל"ן הפינית סיטיקון , שבשליטת גזית גלוב של חיים כצמן, עברה להפסד לפני מס ברבעון הראשון של 18.1 מליון אירו (הכולל כ- 31.6 מיליון אירו ירידת ערך נדל"ן להשקעה), מרווח לפני מס של כ- 11.3 מליון אירו ברבעון המקביל אשתקד (הכולל עלית ערך נדל"ן להשקעה של כ- 0.5 מיליון אירו). ההפסד המיוחס לבעלי מניות החברה הסתכם בכ- 16.8 מיליון אירו. השווי הנכסי הנקי (NAV) הסתכם בכ- 3.62 אירו למניה לעומת 4.7 אירו למניה ברבעון המקביל אשתקד. השווי הנכסי הנקי גבוה בכ-105% ממחיר הנעילה של המניה אתמול, שעמד על 1.77 אירו למניה.

מניית סינמה סיטי ריכזה עניין בבורסת וורשה על רקע שמועות בשוק כי בעלי סינמה סיטי רוצים להשתלט על עסקיו של גלובוס.

נאנט נדל"ן , הנסחרת בבורסה המשנית בלונדון (AIM), הודיעה היום (ה') כי תמכור מחצית מפרוייקט Albert Ingatlan Kft בבודפשט לצד שלישי שזהותו אינה ידועה. נאנט תמשיך להחזיק ב-52% מזכויות ההצבעה. בעקבות העסקה, תהיה זכאית נאנט רק למחצית מהרווחים בפרוייקט, ואולם היא צפויה לרשום רווח הון בסכום לא מהותי.

בייטמן ליטווין הודיעה כי הסיכסוך המשפטי בין בייטמן ליטווין לתאגיד דלטה T הסתיים לאחר שהחברות חתמו על הסכם פשרה.

[לבורסות בעולם]

עוד כתבות

קאר שולץ / צילום: יח"צ

הגרסה הגנרית של טבע למזרק האפיפן זמינה בארה"ב

המוצר, שמיועד לטיפול באלרגיות מסכנות חיים, יהיה זמין ברוב בתי המרקחת בארה"ב ויעלה 300 דולר לאריזה של שניים ● לאחרונה פורסם בארה"ב כי יש מחסור בתרופה המקורית, מזרק האפיפן של חברת מיילן

 מטוס של בריטיש איירוויז בשדה תעופה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

קווי התעופה הרווחיים בעולם: איזה קו תעופה מגלגל יותר ממיליארד דולר בשנה?

דוח שפירסמה חברת OAG מעלה כי התוצאות הכספיות של חברות התעופה האמריקאיות הצביעו על גידול ברווחים ומושכות את ממוצע הנתונים מעלה ● באירופה, לעומת זאת, התמונה אחרת כשחברות התעופה רשמו ירידה ברווחים

רשידה טלאיב  / צילום: Rebecca Cook, רויטרס

טלאיב ועומר על ההחלטה לאסור ביקורן: כך לא מתנהגת בעלת ברית

במסיבת עיתונאים בוושינגטון מתחו שתי המחוקקות המוסלמיות ביקורת קשה על ישראל: "התנהלותה צריכה להטריד עמוקות את האמריקאים" ● "איננו יכולים להתיר לטראמפ ולנתניהו להסתיר את האמת האכזרית על הכיבוש"

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

עוד לחיצה מטה: UBS מוריד מחיר היעד למניית טבע בפעם השלישית בפחות מחצי שנה, ל-8 דולר

מדובר בהורדה של 4 דולר ממחיר היעד הקודם שהציב הבנק ● האנליסט מעריך כי מיחזור חוב שטבע תבצע (בסך 3 מיליארד דולר) יגדיל את הוצאות הריבית שלה ואת תשלומי הריבית השנתיים במאות מיליוני דולרים בשנתיים הקרובות

ג'וזפה קונטה, ראש ממשלת איטליה / צילום: רויטרס

ראש ממשלת איטליה התפטר; הנשיא יחליט אם ללכת לבחירות

ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה התפטר לאחר ששר הפנים מתיאו סלביני הודיע על פירוק הקואליציה לפני שבועיים ● הנשיא סרג'יו מטרלה יחליט אם להכריז על בחירות חדשות או למנות ממשלה זמנית ● בינתיים, המפלגות הקיימות בפרלמנט מנסות להרכיב קואליציה חלופית

הדמיה של פרויקט הנדל"ן שיבנה במרכז ירושלים / צילום: מתי רוזנשטיין אדריכלות

אור ירוק לפרויקט מתחם בית הכנסת מוסיוף בירושלים

הוועדה המחוזית ירושלים הפקידה תוכנית של היזם לורנט לוי מבעלי "אופטיקל סנטר" לפרויקט מלונאות מסחר ומגורים במתחם בית הכנסת מוסיוף

מני מזוז / צילום: שלומי יוסף, גלובס

העליון: יזם שסירב למכור דירה לערבים בירושלים יפצה אותם ב-40 אלף שקל

חברת מי-טל הנדסה סירבה למכור דירה בפסגת זאב לבני זוג ערבים ● ביהמ"ש העליון קבע כי מדובר באפליה, שכן מדובר בקרקע מדינה ששווקה במכרז, ופסק כי החברה תפצה כל אחד מבני הזוג ב-20 אלף שקל ● השופט מני מזוז: "נדירים הם המקרים בו צפה האפליה במלוא כיעורה ללא שהיא מוסוות באמתלה כזו או אחרת"

רז ברטוב / צילום: סיון פרג'

רז ברטוב ימונה לסמנכ"ל טכנולוגיה וחדשנות בביטוח ישיר

ברטוב הודיע לאחרונה על פרישה מתפקיד סמנכ"ל הטכנולוגיות בפרטנר ● הוא יחליף במהלך אוקטובר את יבגני וולפין

אחריות תאגידית / צילום: Shutterstock

הקפיטליזם האמריקאי עושה צעד גדול לכיוון אירופה

181 מנהלי החברות המובילות בארה"ב פרסמו הצהרה יוצאת דופן שבה טענו כי לחברות עסקיות יש מחויבות לשיפור פני החברה ● במובנים רבים, ההצהרה האמריקאית "עוקפת" את אירופה, כשהיא מתייחסת גם לטובתם של ספקי החברה, ללקוחות שלה ולאיכות הסביבה כחלק מהותי ממטרות התאגיד ● פרשנות

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

שוקי אירופה וארה"ב באדום: הפוטסי ירד 0.9%; S&P 500 מאבד 0.25%

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות שערים ● חברת התרופות אנדו הודיעה על הסכם פשרה במסגרת פרשת משככי הכאבים; מניית החברה מזנקת כעת במסחר ● המדדים המובילים נסחרים כעת בירידות שערים של עד 0.3% ● ג'י.פי מורגן העלה את ההמלצה למניית ביונד מיט; מניית החברה מזנקת כעת במסחר ● הבנק העממי של סין השיק ריבית פריים חדשה על מנת להמריץ את הכלכלה

עופר גרינבאום / צילום: איל יצהר

שיפור בתוצאות פועלים אי.בי.אי; מצטרפת להשקעה של עילדב בחברת המימון החוץ בנקאי מלרן

חברת החיתום שסבלה מירידה חדה בהכנסות בשנת 2018, סגרה את הרבעון השני עם הכנסות של כ-19 מיליון שקל, והמניה התחזקה ב-7% ● מלרן עוסקת במתן שירותי מימון לבתי עסק מהמגזר הערבי

צוות הפיתוח של אורן גרשון: (מימין לשמאל) שחר איתן, מיכאל בכר וארנון פלג / צילום: אינטל, יח"צ

אינטל חושפת: שבב הבינה המלאכותית הראשון שפותח בישראל

השבב החדש ששמו Springhill ייחשף הערב בכנס בארה"ב וייכנס לשלב הייצור עוד השנה ● בפיתוח השבב החדש השתתפו מאות מעובדי מרכז הפיתוח של אינטל בחיפה ובמפעל הייצור בקרית גת

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

חבילת סלולר ב-14.90 שקל: משרד התקשורת יבדוק האם זו לא פרקטיקה של מונופול

גם רשות התחרות בודקת את הנושא ● החשש הוא שהמבצע הוא נקיטת פרקטיקה אנטי תחרותית על ידי מונופולים ● לדברי המתלוננים על המבצע של סאני והוט, מדובר במחיר חבילה שאינו ריאלי שמשמש אינטרסים של הוט שמוגדרת כמונופול בטלוויזיה ואשר עושה כל מה שביכולתה על מנת להגן על פעילותה זו כולל פרקטיקות אנטי תחרותיות של שיווק במחירי היצף

ריקול / צילום: Shutterstock

הסלמונלה חוזרת לטחינה: חשש להמצאות סלמונלה בחומר הגלם של מעדני מיקי

חברת "מעדני מיקי" מודיעה על חשש להמצאות סלמונלה בחומר הגלם (טחינה גולמית) אותו היא רוכשת מספק חיצוני ● מעדני מיקי מייצרת סלטים גם במסגרת מותג פרטי (רמי לוי) והקריאה כעת מתייחסת גם למוצרים הללו, מדובר בטחינה ובחומוס במשקלים 250 גרם ושלושה קילוגרם

181 מנהלים אמריקאים חותמים "רווחים זה לא הכל" / צילום: רויטרס

המנכ"לים הבכירים בארה"ב בהצהרה משותפת חריגה והיסטורית: מפסיקים להתמקד בשורת הרווח

לקראת שינוי תפיסתי היסטורי בקפיטליזם: מטרת חברה עסקית היא לא למקסם רווחים לבעלי מניות - אלא לכלל החברה • כך הצהיר "השולחן העגול של העסקים" - פורום שמאגד כ-200 חברות ענק אמריקאיות, ושכח את מה שהטיף להם לפני ארבעה עשורים הכלכלן השמרני מילטון פרידמן • נראה שדור המנהלים הנוכחי של הקפיטליזם מתחיל להפנים את ערכי התקופה החדשה ● ניתוח "גלובס"

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

הסכם פשרה משמעותי ראשון לאנדו במסגרת פרשת משככי הכאבים

חברת התרופות אנדו הודיעה על הסכם פשרה עקרוני עם מדינת אוהיו בגובה 10 מיליון דולר בלבד במסגרת פרשת משככי הכאבים ● מנייתה מזנקת בכ-30% בוול סטריט

יארון טס / צילום: יח"צ

עתיד הרפואה בשלט רחוק: רופאים באוסטרליה יעשו משמרת לילה בארה"ב

משאבת הנקה שאוספת מידע, הולוגרמות שמספקות מידע לרופאים בלי להביט במסכים וניטור מרחוק של בתי חולים - חברת פיליפס בונה מסלול בריאות מקיף ועתידני לצרכן ● יארון טס, סמנכ"ל חדשנות ואסטרטגיה בחברה, אומר שהטכנולוגיות קיימות, אבל הדרך להטמעתן ארוכה: "רופאים בבתי חולים לא מרגישים אחראים לבריאות החולים, אלא שתפקידם לתקן מה שמקולקל. לכן המערכת קורסת"

בניין מלמ תים בפתח תקוה / צילום: בר אל

זינוק של 25% בשבוע: מלם תים נוסקת לשיא אחרי הדוחות

את המחצית הראשונה סיימה הקבוצה עם עלייה של 12% בהכנסות שעלו ל-1.1 מיליארד שקל ● הכנסות מגזר התוכנה והפרויקטים גדלו ב-37.3% במחצית הראשונה והסתכמו ב-263.1 מיליון שקל ● יישום תקן חכירות IFRS16, לצד העלייה ברווח מפעולות רגילות, הקפיץ את ה-EBITDA במחצית הראשונה ב-79.3%

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ועדת הבחירות קיבלה הסכם עודפים ראשון: בין ישראל ביתנו לכחול לבן

נזכיר כי במערכת הבחירות מועד א' חתם אביגדור ליברמן על הסכם עודפים עם נפתלי בנט והימין החדש, ואילו מפלגת כחול לבן נותרה ללא הסכם עודפים

מארק צוקרברג / צילום: סטפן לם, רויטרס

המהלך של פייסבוק הצליח? ב-FTC סבורים כי המיזוג עם אינסטגרם עשוי לבלום את פירוקה

יו"ר רשות הסחר הפדרלית ג'וזף סימונס אמר אתמול כי התוכנית של הרשת החברתית לשלב את התשתיות של אינסטגרם, וואטסאפ ופייסבוק עשויה להוות מכשול בפני פירוקה