גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לתמר גוז'נסקי יש סיבה טובה לחגוג והיא רוצה שכולם ילמדו לקח: "מי שקבר את 1 במאי חי באשליה"

מי היה מאמין שארצות הברית תקים לתחייה את ההלאמה ותשכח מההפרטה? "כמו האשליה שההתנגדות לקפיטליזם בוטלה ושכולם שמחים" ; קדימה הפועל

שתי דלתות, אחת עשויה ברזל שננעלת מבחוץ במנעולים כבדים והפנימית עשויה פלדלת, מגינות על משרדי הסניף התל אביבי של מק"י, המפלגה הקומוניסטית הישראלית. תמר גוז'נסקי, הח"כית לשעבר ומראשי התנועה, ממרכיבי חד"ש, פותחת אותן. הזמן כאן כאילו עצר בכל עשור וחטף ממנו משהו - מפמפלטים של חד"ש לבחירות האחרונות, ואחורה בשעון ההיסטוריה: תמונה של גיבורי המולדת הסובייטית מימי מלחמת העולם השנייה, מצביעים קדימה לעתיד טוב, ועד לציורי קיר ענקיים של האבות המייסדים, קרל מרקס וולדימיר איליץ' לנין. כיסאות אדומים במרכז אולם הכניסה מלמדים על סוג של מועדון חברים. כמו פעם. כולל החשש והזהירות בכניסה, ובטריקת החלונות והדלתות ביציאה. "ליברמן בשלטון", תאמר גוז'נסקי בחיוך אירוני, "לא שמעת ששורפים את המועדון".

היא מעולם לא הייתה מהמתנחמדות, תשובותיה והשקפת עולמה נוטים לנוקשות, אבל יש בגוז'נסקי משהו מעורר אהדה מיידית - אחת המחוקקות הבולטות והמוערכות בתולדות בית הנבחרים שלנו, ומי שליוותה את עצמה אל מחוץ למסדרונות הפוליטית, בצו התנועה, לפני כשש שנים. לא שחסרה לה תעסוקה, בוודאי לא בימים אלה, כשהתנועה עמלה על ההכנות להפגנות לציון ה-1 במאי, בסוג של התלהבות נעורים מחודשת, כי אם לא עכשיו, כשהעולם הקפיטליסטי חווה את אחד המשברים הגדולים בתולדותיו, אימתי?

מתכוננים לחג הפועלים?

"מאז ימי חיים רמון, כשההסתדרות הורידה את הדגל האדום ואת כל אירועי 1 במאי, רק המפלגה הקומוניסטית וחד"ש, ועוד כמה קבוצות, ציינו את היום. עשינו את זה באופן קבוע ונחוש, גם לבד. השנה יש התעניינות חסרת תקדים. זה בא מצד ארגונים מקצועיים כמו איגוד העובדים הסוציאליים, איגוד היוצרים שניהל לאחרונה מאבק, ארגוני סטודנטים, ותוסיף לזה ארגונים סביבתיים וכמה מועצות פועלים. אני יודעת על הפגנות בתל אביב, בחיפה, בירושלים, בשדרות, בעכו ובנצרת, ויכול להיות שיש עוד. השינוי הזה מלמד שמי שקבר את ה-1 במאי חי באשליה, כמו האשליה שההתנגדות לקפיטליזם בוטלה ושכולם שמחים".

איפה תצעדו?

"ההפגנה בתל אביב תצא מפלורנטין ותסתיים במתחם הבנקים בשדרות רוטשילד, יהיו הפגנות נוספות שהמפלגה לא ארגנה, כמו אלה של חניכי הנוער העובד. בקנה מידה ארצי מדובר באלפים רבים של מפגינים".

למה מפלורנטין לרוטשילד? למה לא לנצל את המומנטום כדי לחזור לרחובות הראשיים?

"במסורת שלנו היו תהלוכות לאורך אלנבי ובן-יהודה, אבל גם תהלוכות שיצאו מתל אביב ושנגמרו ביפו. מי שהרגיל את האנשים להפגנות באבן גבירול זה 'שלום עכשיו' והפגנות השלום, שהן חשובות, אבל הן יצאו מההנחה שמי שבא להפגין הן השכבות הצפוניות. בדמיוני, בעתיד, אני רואה שמגיעים לכיכר רבין, ומובן שאם הייתי צופה שיבואו מאתיים אלף מפגינים הייתי הולכת לכיכר. אבל מתחילים את ההפגנה בשכונות. לומר שהפגנות צריכות לצעוד באבן גבירול זה בעצם לומר שלא מעניין הקהל".

מה הקשר?

"בפלורנטין זה הפגנה עממית, אנשים יוצאים למרפסות, נוהרים החוצה. באבן גבירול התריסים סגורים כי יש מיזוג, ואף אחד לא מתעניין במה שאתה עושה".

"הבורסה פרחה כאילו אין קשר"

אנחנו באים אליה בזמן טוב. המפלגה הקומוניסטית הישראלית מציינת השנה תשעים שנה להקמתה, משך חיים שלא מוכר במפה הפוליטית המקומית, גם אם את חלקן עשתה במחתרת ובנידויים, בחרמות וברדיפות, ותמיד במספרים קטנים. "אתה יודע כמה משפטים עשו נגדנו", אומרת גוז'נסקי תוך שהיא מדפדפת ברישומים ממשפט נגד "קול העם", עיתון המפלגה הקומוניסטית, במהלך שנות ה-50, "כל הזמן ניסו לסתום לנו פיות".

נוכח המשבר הכלכלי, כמעט מתבקש שתגידי "אמרנו לכם!"

"הקפיטליזם נמצא איתנו מאתיים שנה וחווה משברים באופן סדיר, לכן ההפתעה מהמשבר מעוררת גיחוך, אבל זה בהחלט אינו משבר רגיל. לדעתי, זה לא רק משבר הקפיטליזם אלא סוף עידן האשליות הזוהרות, שכרכו את הניאו-ליברליזם ואת הגלובליזציה למשקה הקסמים שהבטיח לקפיטליזם חיי נצח.

"קרסה גם התפיסה שהזירה הפיננסית מנותקת מהחיים הריאליים. היו בארץ תקופות שהיו ירידה בייצור ופיטורים, והבורסה פרחה כאילו אין קשר. זה עולם ריאלי פשטני, עולם של פועלים ושל פקידים, שריד מהקפיטליזם הישן, כי אין ברירה וצריך לאכול ולישון, אז סוחבים אותו. אבל האמת זה הפיננסים, וזה קרס.

"דבר שלישי שקרס הוא כל התיאוריות על סופה של המדינה. בעידן התאגידים - קוקה-קולה, מייקרוסופט - היום ההון פה, מחר הוא במוסקבה. פיתחו את התפיסה שהמדינה פאסה, עם תפקידים קטנים כמו צבא, משטרה, אבל כלכלה? שתמכור חברות ותפריט כל דבר שזז, כי המדינה לא יודעת לעשות וההון כן. וכשביקשתי הוכחות, היו אומרים לי, זה לא טעון הוכחה. אז בבקשה, פרץ המשבר. ונניח שהמדינה לא תתערב? אתם אומרים שצריך 3 טריליון דולר להציל את הקפיטליזם - ומה אם אין מדינה? עכשיו הם מתחננים שהמדינה תלאים אותם".

אפשר לנחש שאת לא נלהבת מהתוכנית הכלכלית של נתניהו ושטייניץ ליציאה מהמשבר?

"התוכנית הזאת אומרת שהצמד-חמד הזה לא התעורר. הם עדיין תחת סם הגלובליזציה והניאו-ליברליזם, והם ממשיכים בהזיות: 'נוריד מסים והכול יצמח'. אבל הורידו מסים ומה בדיוק צמח? אז אומרים, 'נפריט דחוף את מינהל מקרקעי ישראל, ונעשה סדר באוניברסיטאות'. אנחנו יודעים מה זה סדר באוניברסיטאות - זה להעלות שכר לימוד ולפגוע בשכר המרצים.

"מה שאין בתוכנית זה תשובה לאבטלה. נניח שיעשו תשתיות. יסללו כביש. מי יעבוד בכביש? יביאו פועלים זרים, והם יעבדו. בוודאי בשכר שמשלמים. זה המשך לתוכניתו של נתניהו מ-1993. וכך הגענו למה שהגענו. אובמה, לעומתו, אומר שאי-אפשר להמשיך כמו קודם. לא שאובמה שמאל, אבל הוא מדבר על העלאת מסים לשכבות עשירות, על הגבלת שכר לבכירים. אתה לא מוצא את זה אצל נתניהו. הוא ושטייניץ עדיין תחת השפעת הסם".

אני מניח שגם סיוע לטייקונים לא בא בחשבון מבחינתך.

"אתה יודע, קראתי את דוח בנק ישראל על הסימנים המעודדים של צמיחה במחצית הראשונה של 2008. כתבו שם ש'הצמיחה מחלחלת למטה, כמו שאמרנו שיקרה'. העם חיכה וחיכה שסוף-סוף יחלחלו אליו, ומה הוא קיבל? משבר. עכשיו מתפכחים מאשליות גם העובדים שהקפיטליזם לא חלחל אליהם, אלה שאומרים להם אתם לא שותפים להצלחות, אבל כשניכשל - תשלמו מחיר.

"אי-הצדק הזה בוטה. אבל שכירים לא יוכלו להיאבק לשינוי אם הם לא ישאלו איך המשטר הזה עובד. למה זו החוקיות? למה אנחנו שותפים להפסדים ולא לרווחים? למה נקראים להציל את ההון אבל לא אותנו?"

אז איך את מסבירה שבבחירות האחרונות, בצל המשבר החריף, הכלכלה לא הייתה אישו, והשמאל אף התרסק?

"לא הופתעתי, ואני לא שמחה לאידם של מרצ ושל העבודה, ההפך. אנחנו מצפים שהנהלת מרצ וחלק מהעבודה יבינו שמול הסכנות וההזדמנות לחולל שינוי, צריך לשלב ידיים, להסכים על מצע מינימום ונקודות מוסכמות, ולהציג לציבור כוח שמאלי מגוון. ל-1 במאי הקרוב יזמנו פנייה למרצ שיבואו, ויש היענות חיובית מצדם. החלופה בפני מרצ והריאליסטים בעבודה היא או שייבלעו בקדימה או שישמרו על עצמאותם וילכו אתנו".

את מדברת על יצירת גוש פוליטי?

"אני לא מבקשת שיתפרקו ממשהו, להפך, תשמרו על עצמכם. זה קורה בהרבה ארצות. ראה את 'דה לינקה' בגרמניה, גוף פלורליסטי של השמאל, עם קומוניסטים וסוציאליסטים וסביבתיים. לא שצריך להעתיק מהם, אבל הלינקה מצליחים להוות משקל נגד משמעותי".

ובסופו של דבר זה יוביל למפלגת שמאל חדשה?

"מוקדם להגיד לאן זה יתפתח, זה לא הזמן לדבר על הבחירות, אלא על שיתופי פעולה ועל חשיבה משותפת - אם זה בהפגנת 1 במאי, בכהניסטים באום אל-פחם, במחיר הלחם, בתוכניות נתניהו לקצץ בשכר במגזר הציבורי, אפשר למצוא נושאים. בחלק מהמקרים זה קרה, אבל אני אשמח להסכמה כללית. שותפות כזאת תלמד אם אפשר לעבוד יחד. זה לא פשוט. צריך לוותר. להתפשר".

להתפשר? אתם?

"לחד"ש יש תוכנית שלום מפורטת, שמונה נקודות, אבל כשבאים לשותפות לא יכולים להגיד קחו את התוכנית מילה במילה. לא. ניקח דברים עיקריים שנסכים עליהם, כמו שתי מדינות, חזרה לגבולות 67', שתי בירות בירושלים. אפשר למצוא. וכל מי שהספיד את השמאל ייווכח שיש שמאל - פלורליסטי, מגוון, אבל שמאל".

ואז תפרוץ מלחמה, ומרצ שוב תהיה בעדה עד שייהרגו מספיק אנשים כדי שהם יוכלו להגיד די, עד כאן.

"נכון, מרצ מבינה היום שהם שגו. המפלגה צריכה להבין שאם הם תומכים במלחמות מסוג זה הם כורתים את הענף שעליו הם יושבים, והמפלגה תיגמר".

כלכלה זה לא רק כלכלה

גוז'נסקי נולדה ב-1940 בפתח תקווה, דווקא בבית של מפא"יניקים. היא הלכה תחילה לתנועה המאוחדת, ובהשפעה חברת בני גילה הצטרפה לבני השומר הצעיר שפרשו ושהלכו למפלגה הקומוניסטית ולתנועת הנוער שלה, בנק"י. ב-1961 נסעה עם בן זוגה יורם ללנינגרד - כיום סנט פטרבורג - שם התגוררו חמש שנים והשלימו תואר שני בכלכלה מדינית. "קיבלנו מלגת קיום, גרנו במעונות הסטודנטים ולמדנו", היא מספרת. "למדתי שם גם רוסית. אלה היו ימי חרושצ'וב, תקופת ההפשרה, תקופה מעניינת. הגענו חמש שנים אחרי הוועידה ה-20 של המפלגה, ונחשפנו לפרסומים שיצאו אז על פשעי תקופת סטלין. בסך-הכול היינו חלק מהחברה, כולל הקשיים הכלכליים שם".

זה שחרר אותך מהאידיאליזציה שהייתה אז לקומוניסטים לגבי ברית המועצות?

"אידיאליזציה עושים מבחוץ, כשאתה שם אתה רואה דברים. גם את הסטודנטים שהגיעו מעמים קטנים בקצות ברית המועצות. ברור שזו הייתה העדפה מתקנת, מושג שבארץ לא הכירו אז. לא אמרו את זה במפורש, אבל היה ברור שבברית המועצות חשבו שגם לאנשי הטייגה (כינוי לאנשי הספר על-שם יער עצי המחט מצפון המדינה ומאזור סיביר, ד' ש') מגיע ללמוד במוסד נחשב להשכלה גבוהה. הכול שם סביב הילדים, מעל לכול ולפני הכול, וגם כשחסר. עולם המושגים שלהם זה חינוך בחינם, הכול בחינם, ומצד שני רמת חיים לא גבוהה שם. אבל ב-1961 גם בישראל לא הייתה רמת חיים, והפערים לא היו מי יודע מה".

עשית שם תואר בכלכלה מדינית, מונח שלא בשימוש כבר הרבה שנים.

"בארצות אחרות הוא דווקא נשמע, רק בישראל לומדים כלכלה נקודה, כי בארץ התקבלה התפיסה הבריטית-אמריקאית שאומרת שכלכלה זה מדע כמו פיזיקה וכימיה, ולכן מקשטים את כל המחקרים בנוסחאות מתמטיות. תפיסת הכלכלה המדינית אומרת שכלכלה קשורה לפוליטיקה. אם נתניהו מחליט להוריד מסים, זה צעד כלכלי שמעדיף בעלי הון על-פני עניים שעוניים רק גובר. זו החלטה פוליטית. בעזרת כלכלה לבד אי-אפשר להבין כלום. אם כלכלה היא לא מדינית, אז תפקידנו להכשיר אנשים שישרתו את בעלי ההון. בארץ לא מלמדים כלכלה מדינית, כמו שלא מלמדים את מרקס. בעולם דווקא מלמדים אותו, אבל כאן זה לא יעלה על הדעת".

גוז'נסקי הייתה חברת כנסת מ-1990 ועד 2003, אז מנעה ממנה חוקת המפלגה ריצה לבחירות נוספות. היא נחשבת לאחת מהמחוקקות הסוציאליות הפורות ביותר, בתחומי זכויות עובדים, זכויות פרט, זכויות נשים וכדומה. ייסדה בין היתר את הוועדה לזכויות הילד, פעלה בקרב ארגוני נשים ומחוסרי דיור. בין החוקים שהעבירה: חוק חינוך חינם מגיל 3, העלאת שכר המינימום וביטול הכללת הפרמיות בחישובו, חוק זכויות הדייר בדיור הקיבוצי. הפרסומים מייחסים לה 37 חוקים, גוז'נסקי טוענת שמדובר ביותר.

את עוקבת אחרי החוקים שחוקקת ומה עלה בגורלם?

"יש חוקים, כמו תיקון לחוק ביטוח לאומי, שברגע שנכנסים לספר חייבים לבצעם. קבעתי שאישה תוכל לצאת לפנסיה בין הגילים 60-65 ושאי-אפשר לפטרה, אז זה קבוע. או קצבת שארים. פעם היה קבוע רק לשני הבנים הראשונים, ואני העברתי תיקון שכל ילד יקבל, גם אם יהיו עשרה. סוג שני של חוקים הם אלה שמתבצעים למרות. חוק ג'וז'נסקי, כפי שהוא מכונה, שמחייב לדאוג למים חמים וכדומה בדיור הציבורי, למשל. מתבצע גם חוק שיקום נכי נפש, כלומר חולי נפש, בקהילה. עם סל השיקום מגיעים להם הכשרה לעבודה, השלמת השכלה, טיפול שיניים. כך קמו הוסטלים, והרבה חולי נפש מצאו פתרונות בחוק הזה, אבל האוצר מנסה לקצץ בתקציבים".

הזכרת את האוצר, וכעת מלאו עשר שנים לחוק חינוך חינם שלך מגיל 3, שאינו מיושם, בגלל האוצר.

"נכון, החוק קיים בספר ולא מבצעים אותו. האוצר אומר שמשרד החינוך יעשה סדר עדיפויות וייקח ממקום אחר. משרד החינוך לא יכול, והחוק לא מתבצע. אבל יש חוקים שפשוט הפכו אותם. העברתי חוק שטיפות חלב יהיו בניהול משרד הבריאות, כחלק מחוק ביטוח בריאות, וכבר אז היה ניסיון לבטלם. קבעתי שירות רפואי בבתי ספר, ועכשיו חיסלו אותו. היום ילדים מקבלים בבית הספר רק חיסונים, אין רופא ואחות. אתה לא יכול להגיד שחוקקת וזהו. מאחורי כל חוק צריך גוף שימשיך ויילחם עליו".

זה מתסכל אותך?

"אני ריאליסטית. לא חייתי באשליות שהכול יתבצע. אז יש דברים שמתבצעים, יש כאלה שעדיין לא מתקצבים, ויש חוקים שמשתנים".

הבעת בזמנו תסכול על כך שפקידים מופיעים לפניכם בוועדות ומשקרים, ללא סנקציה עליהם.

"כפיפות הממשלה לכנסת היא תיאורטית בלבד. לדוגמה, כששוחט היה שר אוצר והחליט לבטל את המס המקביל, העבירו את זה כהחלטה בוועדת הכספים, שמס בריאות יהיה בגובה 2% ומשהו; מהלך בלתי חוקי, כי בארץ אי-אפשר לשנות מס אלא בחוק. הלכתי מעט לבג"ץ בשנותיי בכנסת. עם זה הלכתי. העתירה התקבלה, הממשלה נשאלה מה יש לה להגיד, נקבע עוד דיון, ובינתיים משפטני האוצר הכינו חוק שאושר בכנסת. כשהגעתי לדיון השני, אמר לי השופט חשין, 'לגופו של עניין את צודקת, אבל פורמלית העתירה שלך היא לא לעניין'.

"זו כנסת חלשה ומוחלשת. תאר לך שפקידי האוצר באים לדיון בלי ניירות. נאמר שהגשתי הצעת חוק והם אומרים, זה בלתי אפשרי, זה יעלה מיליארד שקל. איך עשית חישוב? איפה נייר? אין נייר. זה תמיד תורה בעל פה, ואז אי-אפשר לתפוס אותם על מילה. זו שיטה. לבוא בלי ניירות ולא לספר את כל העובדות. או לשלוח לדיון פקיד זוטר. פורמלית הוא בעניין, אבל לא מבין בנושא. שמעתי שלאחרונה יש ניסיונות להטיל סנקציות אם לא יגיע לדיון פקיד בכיר. ביקשתי פעם נתונים על שיפוי מעסיקים, עוד דרך שלהם להוריד מסים למעבידים. דרשתי לקבל פירוט לפי שנים. אמרו לי אי-אפשר ואי-אפשר, והייתי צריכה להקים מהומת אלוהים עד שבסוף הביאו לי נתונים. אתה מתאר לעצמך חבר קונגרס בארצות הברית מבקש נתונים ופקיד ממשל מסרב? ואנחנו לא מדברים על סודות מדינה".

תגובת האוצר: "עובדי משרד האוצר הנם פקידי ציבור הפועלים אך ורק לטובת כלכלת ישראל. כל ניסיון להכפישם מקומם".

"אני לא אייטם תקשורתי"

גם היום ממשיכה גוז'נסקי להיות חברה מרכזית במפלגה, גם אם לא בעמדת כוח מול הקבוצה המזוהה עם מנהיג חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה. היא עורכת זה 25 שנה את שבועון המפלגה "זו הדרך", ומחזיקה בתפקידים חברתיים, כנשיאת תנועת נשים דמוקרטיות בישראל, חברת הנהלת ארגון בת שלום, יו"ר הפורום הארצי לקידום זכויות נפגעי התמכרויות, מייסדת וחברת הוועד המנהל במכללה החברתית כלכלית, וגם מרבה ללמד, לרוב בחינם.

"יש ח"כים שפורשים ושעושים לביתם", היא אומרת. "רן כהן (לשעבר במרצ) נבחר עכשיו לתפקיד יו"ר לשכת המסחר ישראל-אסיה. ומה זה אומר? שהלוחם הסוציאליסט משרת עכשיו את בעלי העסקים. כל אחד עושה מה שהוא יודע".

בואי נדבר קצת על הסגנון שלך. בהופעותייך כחברת כנסת תמיד נראית עניינית, אולי יותר מדי עניינית.

"תראה, אני הייתי 12 שנים וחצי בכנסת בלי יועץ תקשורת. היום זה לא יתואר, ואולי בדיעבד זו הייתה שגיאה מצדי. זו לא הייתה החלטה עקרונית. כך התגלגלו הדברים. יש לך תקציבים לעוזרים פרלמנטריים, ותעשה עם זה מה שתעשה. אני טוענת שזה עניין של תקופה, שאז היה נהוג כך, אבל אולי זה באופיי. אני רואה איך דב חנין עושה עבודת חקיקה, ומבין שימוש בתקשורת, כולל אינטרנט. זה לא הדור שלי. אני כבר לא הייתי שם".

תרצי או לא, שם המשחק הוא תקשורת. את יכולה להיות פרלמנטרית למופת, אבל מה זה שווה אם את לא יודעת למכור את זה?

"יש דימוי שמקור המידע הוא טלוויזיה ורדיו, וכעת אינטרנט, ואין אחרים. לא נכון. יש תקשורת עממית. אנשים שפנו אליי בענייני דיור, לא עניין אותם טלוויזיה אלא שמעו מפה לאוזן שאני יכולה לעזור. היום הפכו את הפוליטיקה לפוליטיקה תלוית תקשורת. זה לא חיובי, כי בסופו של דבר אתה מקבל בתקשורת דקה במקרה הטוב. מה תגיד בדקה? תזרוק סיסמאות, טקסט מופלא שנכתב לך בידי יחצן?"

התוצאה היא שאת בחוץ.

"הרדידות הזאת של הדיון הציבורי כנראה לא התאימה לי. אני מוכנה לבוא ולהסביר, אבל כשקוראים לי להגיד אם אני נגד או בעד ואומרים לי תודה, נעבור לאייטם הבא, זה בעיה. כי מסרים אמיתיים הם מורכבים, אין מסר אמיתי פשטני. שתי מדינות לשני עמים אמר בוש ואמר שרון, וגם אני אמרתי. האם אנחנו מתכוונים לאותו דבר? לכן אני מעדיפה ללמד ולא להיות אייטם תקשורתי".

עוד כתבות

מערבל בטון של שפיר הנדסה. סיום הפרויקט בכביש 6 השפיע על התוצאות / צילום: אתר החברה

ארבעת האחים שפירא מבקשים לשדרג את שכרם בשפיר הנדסה לעד 5.5 מיליון שקל בשנה כל אחד

כל אחד מהארבעה צפוי ליהנות משכר חודשי של 135 אלף שקל, לצד הטבות נוספות, בעלות שנתית מוערכת של כ-2.5 מיליון שקל ● זאת בנוסף למענק שנתי בסכום מקסימום של 3 מיליון שקל

שלט של כריסטיאן דיור על קניון בסין / צילום: Darley Shen, רויטרס

מכבדת את עיקרון סין האחת: דיור מתנצלת על השמטת טייוואן משטח המעצמה

מותג האופנה כריסטיאן דיור קיים מצגת באוניברסיטה שכללה מפה של סין ללא טייוואן, שסין רואה בה מחוז סיני מורד - מה ששם את החברה במרכז שערורייה פוליטית שהובילה להתנצלותה

הפגנות פרו־כורדיות בלונדון/ צילום: רויטרס

שהכורדים יחפשו את נפוליאון: איך טראמפ הסתלק מסוריה?

החלטותיו של דונלד טראמפ להסתלק מגבול סוריה־טורקיה החרידו את הקרובים שבבעלי בריתו • אבל מחריד לא פחות הוא תהליך קבלת ההחלטות: מה שהתחיל במחוות ידידות לטורקיה מסתיים, פחות משבוע אחר כך, באיומים ובהחרמות

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ השיב בשלילה להצעת נתניהו: החזר את המנדט, המתווה שלך לא כולל התייחסות לטוהר המידות

גנץ ציין כי במתווה של נתניהו אין התייחסות לנושא טוהר המידות וכי ההצעה היא "דרך לחסינות"

דונלד טאסק, נשיא המועצה האירופית / צילום: Bartosz Banka/Agencja Gazeta, רויטרס

נמשכות השיחות על הסכם "ברקזיט"; טאסק: "נדע בעוד שבע-שמונה שעות"

השיחות על הסכם הברקזיט החדש בין האיחוד האירופי לבריטניה נמשכות בשעה זו, לאחר שהדד-ליין שנקבע להיום אחר-הצהריים חלף

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

לקראת הסדר בפרשת משככי הכאבים בארה"ב? דיווח: טבע וחברות נוספות מציעות פיצויים בכ-50 מיליארד דולר

לפי הדיווח, חמש חברות שעסקו בייצור ובהפצה של משככי הכאבים מציעות לשלם פיצויים בסכום של כ-22 מיליארד דולר במזומן ועוד כ-28 מיליארד דולר בתרופות ובשירותים

נתיבי איילון, הנחל ומסילת הרכבת לפני ההרחבה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המקטע השלישי של פרויקט הנתיבים המהירים יוצא לדרך

במסגרת העבודות ייסלל נתיב נסיעה נוסף ממחלף קק"ל ועד למחלף שבעת הכוכבים בשני הכיוונים ● כמו כן ייבנו שני גשרים המחברים ישירות את הנתיב המהיר בכביש 20 לנתיב המהיר בכביש 5 ● הפרויקט צפוי להסתיים בשנת 2025

דונלד טראמפ ממתין לנאום במליאת האו"ם / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

68 אלף סיבות לארדואן לזרוק את המכתב של טראמפ לפח

טראמפ אמר כי הטורקים "עושים הרבה כסף" מייצוא פלדה לארה"ב, אך לפי נתוני משרד הסחר האמריקאי, התמונה נראית אחרת ● מעבר לכך, על התרומה לשוק העבודה האמריקאי של ייצוא הסחורות והשירותים לטורקיה, בהם הייצוא הביטחוני, טראמפ לא היה מעוניין לוותר ● הנה המספרים

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

עם אילו מורשעים החוק מחמיר יותר - ח"כים או שרים? סמוטריץ' ערבב, אנחנו סידרנו

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התראיין לגלי צה"ל וטען כי "חברי כנסת חייבים להתפטר אחרי הרשעה בערכאה ראשונה; שרים וראש ממשלה - אחרי ערכאה אחרונה עם קלון" ● מתי הם באמת חייבים להתפטר? ● המשרוקית של גלובס

יהודית ריכטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

במעמד שני נשיאים אמריקאים: יהודית ריכטר קיבלה פרס על פריצת דרך מ-MIT

במעמד שני נשיאים אמריקאים לשעבר קיבלה ד"ר ריכטר פרס על פריצת הדרך שחוללה בחיבור צעירים פלסטינים, ירדנים וישראלים דרך תוכנית "ניר - ביה"ס של הלב"

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

יוסטון יש לנו בעיה: שו"ב צופה הפסד של 16-12 מיליון דולר מעיכוב בפרויקט הקמת נתיבי אגרה

החברה הודיעה כי השותפות הקבלנית המקימה את כבישי האגרה, שבה מחזיקה שו"ב 21.6%, הודיעה לה כי העיכוב נגרם "מגורמים שונים שחלקם אינם בשליטת החברה, ובכלל כך מספר אירועי מזג אוויר"

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס, וטד סרנדוס, מנכ"ל התוכן / צילום: Kim Hong-Ji, רויטרס

רבעון אחרון לפני כניסת המתחרות החדשות: נטפליקס היכתה את התחזיות

6.8 מיליון מנויים חדשים בתשלום הצטרפו לנטפליקס ברבעון השלישי; החברה עצמה חזתה שיצטרפו אליה 7 מיליון משתמשים, ופספסה במעט את ציפיותיה ● הרווח למניה ברבעון של 1.47 דולר - מעל ציפיות האנליסטים ל-1.04 דולר

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בכירים במטבע של פייסבוק במאמר מיוחד: למה ליברה תעודד חדשנות ותחרותיות

הדיון סביב המטבע הדיגיטלי ליברה נעדר פעמים רבות את היתרונות של המבנה המבוזר שלו, שייטיב עם החברות ועם הצרכנים

תיירים צופים בציור קיר של אירועי "בלאדי סאנדיי". הגבולות בין צפון אירלנד ואירלנד שוב במוקד המחלוקת   / צילום: Clodagh Kilcoyne, רויטרס

כשהאדמה הבריטית רועדת תחת רגלי הנמר הקלטי

אחרי שהכלכלה האירית התרסקה כתוצאה משילוב של המשבר העולמי ומשבר פנימי, היא חווה צמיחה גבוהה במיוחד בעשור האחרון ● אבל לא בפעם הראשונה בהיסטוריה אירלנד לומדת שגורלה שזור בזה של בריטניה, ובמקרה של ברקזיט ללא הסכם, היא עלולה להינזק אף יותר ממנה

חוגגים עליות ב-NYSE  / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות: טבע זינקה ב-12%, IBM נפלה לאחר ירידה במכירות זה הרבעון החמישי ברציפות

מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, הדאו ג'ונס הוסיף 0.1% לערכו ● ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה ● נעילה הססנית בבורסות אירופה לאחר שהמחוקקים בבריטניה מטילים ספק בעסקת ברקזיט ● מורגן סטנלי עקף את התחזיות לרבעון

סי אנד סאן ומלון West /צילום:שלומי יוסף

צרות של עשירים: מה עומד מאחורי ההתנגדות היוקדת של דיירי סי אנד סאן להרחבת הפרויקט

לאחרונה אושרה תוכנית לבניית 116 דירות יוקרה ו–198 יחידות מלונאיות בצמוד לפרויקט היוקרה שבצפון העיר ● לטענת בעלי הנכסים שבמתחם, התוכנית החדשה "מנופחת" ועשויה להוריד מערך נכסיהם ● במהלך הדיונים נחשף כי חלק מהיחידות המלונאיות במלון West משמשות למגורי קבע, בניגוד לחוק

עופר שלח / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עופר שלח: התר"ש לצה"ל לא מעניין את נתניהו כבר שנה שלמה

ח"כ עופר שלח הוסיף בפוסט פייסבוק נוקב במיוחד כי "רק כעת משתמש נתניהו בכך להפעלת לחץ פוליטי על כחול לבן"

אלי לוי, מור בית השקעות \ צילום: איל יצהר

זינוק של 60% במדד הנדל"ן מתחילת השנה לא הרתיע את מור השקעות מרכישת מניות אדגר וחג'ג'

חרף מחירי השיא שבהן נסחרות רבות מחברות הנדל"ן בת"א, מנהלי השקעות עדיין רואים בהן הזדמנות קנייה ● כבר בימים שמיד לאחר העסקאות, מור מורווח בשיעור דו-ספרתי על ההשקעות באדגר ובחג'ג' נדל"ן ● ילין לפידות השקיע 40 מיליון שקל במניות מגה אור, גם לאחר שהכפילו את מחירן ב-2019

אופניים ברכבת ישראל / צילום: רכבת ישראל

אופניים אאוט, קורקינטים אין: הכללים החדשים של רכבת ישראל

החל מה-1 בדצמבר תוגבל העלאת אופניים שאינם מתקפלים לרכבות בשעות השיא בבוקר ואחה"צ ● המגבלה לא תחול על אופניים מתקפלים שארוזים בתיק נשיאה ייעודי ועל קורקינטים

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה בירידות קלות בוול סטריט; המכירות הקמעונאיות בארה"ב הפתיעו לרעה בספטמבר

המכירות הקמעונאיות בחודש ספטמבר בארה"ב ירדו ב-0.3%, בניגוד לתחזיות לעלייה של 0.3%, והירידה הראשונה מזה 7 חודשים ● בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות לרבעון השלישי ● בורסות אירופה ננעלו ביציבות ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית