גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יוסוף בעל החלומות

קט סטיבנס, המוכר כבר כמה עשורים כיוסוף אסלאם, מוציא את אלבומו החדש Roadsinger והוא כבר בדרך לסיבוב הופעות ולמחזמר חדש. "המוזיקה שלי היא דרך לתקן את ההרס בעולם", אומר היוצר השנוי במחלוקת, שמצא את המשמעות לחייו בין דפי הקוראן

"ישנם שלושה סוגים של אנשים: אלו שהורסים גשרים, אלו שמתקנים אותם, ואלו שממתינים על מנת שיוכלו לחצותם. המוזיקה שלי היא דרך לתקן את ההרס בעולם". כך אומר יוסוף אסלאם, לשעבר קט סטיבנס, בראיון ל"סאן" האנגלי, לרגל אלבומו החדש והיפה "Roadsinger" שיצא אתמול.

האלבום הזה, שני שלו מאז חזר לפעילות בעולם הפופ המערבי לפני שלוש שנים, אמנם נשמע כמו גשר מתוקן ובטוח, אבל העניין תלוי בעמדת המתבונן. ולפחות בישראל, יש לא מעט אנשים הרואים במר אסלאם, אקס-סטיבנס, אויב מסוכן.

במהלך מבצע "עופרת יצוקה" יוסוף אסלאם הקליט שיר צדקה שהכנסותיו יועדו לקרן לילדי עזה של סוכנות האו"ם לטיפול בפליטים, אונר"א. הקונסול הישראלי בלונדון, דיוויד סרנגה, גינה את אסלאם-סטיבנס משום שלא הקדיש את השיר לילדי האזור כולו, כולל ילדי שדרות שחיו תחת אימת הקסאמים.

עוד קודם לכן, בשנת 2000, ישראל סירבה להתיר לסטיבנס להיכנס לתחומיה בטענה שהעביר כספים לחמאס. סטיבנס הכחיש, וטען אז שהוא אמנם מזועזע מ"המצב הנורא שבו חיים בארץ הקודש", אבל שהוא מגנה ארגוני אסלאם קיצוני בכלל וארגוני טרור בפרט.

ארבע שנים אחר-כך, ב-2004, כשנחת בתחומי ארה"ב, עוכב שם לחקירה, גורש חזרה לאנגליה וגרר תקרית דיפלומטית. סטיבנס הסביר אז שהאמריקנים התבלבלו בינו לבין יוסוף אסלאם אחר, ושאסלאם ההוא אכן חשוד בחברות בארגון טרור.

ב-2006 יוסוף כבר נכנס לארה"ב בחופשיות, והקליט שם שיר חצי משועשע בתגובה לגירוש ההוא, "מגפיים וחול", שבו שרו קולות ידידים מוכרים שלו - פול מקרטני, דולי פארטון ואליסון קראוס. השיר מצורף כבונוס גם לאלבום החדש, ואולי כדאי שהאירוע המוזיקלי הנוכחי יחתום את פרק העימותים בין סטיבנס לבין הרשויות במערב. עימותים שהחלו לפני 20 שנה, כ-10 שנים אחרי שהתאסלם.

סדין אדום עבור רבים

ב-1989 הוא נשמע בתוכנית טלוויזיה בריטית מצדיק לכאורה את גזר דין המוות שפסקו האייתוללות באיראן נגד הסופר סלמאן רושדי מחבר "פסוקי השטן". סטיבנס הכחיש וטען לעריכה מסולפת. נדמה שאז, כמו גם היום בחלקים מסוימים של העולם, סטיבנס הוא סדין אדום שנוח להתרתח למולו.

הוא היה מגה-סטאר בעולם הפופ ההיפי שמכר כ-60 מיליון תקליטים, ובשיא ההצלחה עזב הכל והלך לחפש את עצמו בעזרת הקוראן.

סטיבן דמטר גיאורגיו, ממוצא קפריסאי-שוודי, היום בן 60, נשא לאישה כשהיה בן 30 את פאוזיה מובאראק עלי. לבני הזוג חמישה ילדים שחלקם מנגנים עם אביהם באלבומיו החדשים ובהופעות. סטיבנס המתאסלם פרש לגמרי ממוזיקה למרות שלדבריו, חבריו החדשים בעולם האסלאם ביקשו ממנו להמשיך.

בסוף שנות ה-60 סטיבנס התבלט על קו תפר די ייחודי בין היוצרים-מבצעים העמוקים של אותן שנים שהושפעו בעיקר מבוב דילן, לבין אנשי פופ המצעדים. בין להיטיו הידועים והאהובים ביותר.

ב-1977 סטיבנס מכר את כל הגיטרות והציוד המוזיקלי שלו, והשקיע בהקמת רשת בתי ספר לילדים מוסלמים ברבעים שונים של לונדון. היום הוא שב ומזהה את החינוך כבעיה החמורה ביותר במערב כולו: "לפעמים אני חושב שהתפוז המכני ניבא את מצבה של אנגליה כיום. זה נורא, וחלק ניכר מזה מתחיל בהתפוררות התא המשפחתי. האב עוזב את האם, האם עסוקה מדי, הילדים נשארים לבד ואין מי שיטפח אותם".

שר לשלום אחרי ה-11.9

סטיבנס קיבל בשנות האלפיים כמה פרסים בכמה יבשות כהוקרה על פעילותו למען קידום השלום, וארגוני צדקה שלו מטפלים בילדי מצוקה באזורי הקרבות באפריקה, בבלקנים ובעיראק. את השיבה האיטית אל מוזיקת הפופ הוא החל בעקבות מתקפת הטרור של ה-11 בספטמבר 2001. סטיבנס גינה את הפיגועים, השתתף בשידור התרמה לנפגעים בטלוויזיה האמריקנית, ושר שם את "רכבת שלום" שלו.

במהלך העשור החל ראשית בטפטוף של הופעות חיות, בעיקר במופעי צדקה, ואז גם בהקלטות. בשנות ה-90 ניסה, ללא הצלחה, ליצור איזו סינתזה אסלאמו-פופית דתית, אבל בשנים האחרונות נדמה שגילה את האיזון בין חייו ואמונותיו במסגרת האסלאם להשתלבות טבעית בתעשיית המוזיקה של המערב. סטיבנס: "יש רק אלוהים אחד, והוא המורה שאמור ללמד את כלל האנושות. אבל הטרגדיה היום היא שהדתות התרחקו זו מזו".

סטיבנס רואה בעצמו כלי לקירוב בין התרבויות, בדיוק כפי שהאסלאם, לטענתו, סייע לו להתקרב חזרה למוזיקה: "הפסקתי לנגן מיוזמתי כי הרגשתי רווי, למרות שסביבי תמיד הציעו לי לחזור. ומרגע ששבתי ואחזתי בגיטרה היה נדמה לי שהמוזיקה שוב נולדת בתוכי. אפילו המעברים הכי פשוטים בין שני אקורדים נשמעו לי רעננים".

יופי מבוגר

האלבום הראשון שלו כיוסוף של הפופ, "An other cup" מלפני שלוש שנים, חשף יוצר שאולי לא העפיל לשיאי ההלחנה של עצמו מצעירותו, אבל שנשמע בגרסתו המבוגרת אמין, מדויק, צנוע וכן יותר מבעבר. האלבום החדש משכלל עוד יותר את היופי המבוגר הזה.

סטיבנס לא רק מוליד אלבום ולא רק ייצא למסע הופעות בקיץ הנוכחי, הוא גם מצטרף לאופנה הרווחת בתעשיית הבידור הלונדונית של השנים האחרונות, ובקרוב יעלה מחזמר עם מיטב שיריו, שייקרא כשם להיט גדול שלו, "מונשאדו", שיבוסס על מיטב הלהיטים מהעבר ועל ארבעה שירים מהאלבום הטרי.

גיבורו הוא נער בשם סטורמי, שיוצא במסע מהצללים שבנשמה לעבר האור. "הוא המניע מאחורי כל מעשיי המוזיקליים לאחרונה", מעיד סטיבנס על המחזמר, ונראה שאחרי ההתחדשות הרוחנית-דתית צפויה לו בשנים הקרובות גם התחדשות מסחרית.

סטיבנס שב והוחתם בחברת התקליטים איילנד, שהייתה ביתו מנערות, וגם אם לא ממש יתעשר ממכירות הדיסקים בתעשייה הגוססת, הרי שבהסתמך על כוח והרגלי הקנייה של מאזיניו מפעם שבגרו אף הם, נראה שאלו ירכשו בהמוניהם את הכרטיסים למחזמר. *

עוד כתבות

חברת חרסה / צילום: רפי קוץ

מריצוף ועד מטבח, מקבלנים ועד דיירים: מעגל הנפגעים של מחיר למשתכן ממשיך להתרחב

תוכנית מחיר למשתכן נועדה לסייע לזוגות צעירים לרכוש דירה, אך בדרך היא גובה קורבנות: כדי להוריד את מחירי הדיור ולזרז את הבנייה נקבע סטנדרט אחיד למפרטים של הדירות, ובשוק כבר מדברים על המחיר הגבוה שמשלמות היצרניות והיבואניות של כלים סניטריים, ריצוף ומטבחים

ג׳נט ילן באוניברסיטת תל אביב  / צילום: ישראל הדרי

ג'נט ילן קיבלה דוקטורט כבוד בת"א: "האיומים של טראמפ על עצמאות הפד עלולים להחמיר עם הזמן"

יו"ר הפד לשעבר, שהיתה האישה הראשונה שכיהנה בראש הבנק המרכזי של ארה"ב, אמרה בסימפוזיון שערך מכון פרנקל-צוקרמן באוניברסיטה כי "למרות ירידת האבטלה בארה"ב לשפל שלא נראה מאז 1969, האינפלציה נותרה נמוכה, ואולי אף נמוכה מדי"

אלכס ספיר / צילום: יח"צ

אלכס ספיר מביא מהבית 32 מיליון דולר לפירעון מוקדם של אג"ח ספיר קורפ

חברת הנדל"ן ספיר קורפ, הפועלת בארה"ב, תפדה את סדרת האג"ח ד', שיתרתה 115 מיליון שקל ● לדברי החברה, היא "בחנה חלופות שונות שיאפשרו לה להעמיד אמצעים נזילים מספקים לתשלום יתרת קרן סדרה ד'"

גיא פרג / צילום: יחצ

אספן לא מסתפקת בגרמניה ובהולנד: "מסתכלים גם על שווקים נוספים באירופה"

יו"ר חברת הנדל"ן אספן גרופ, גיא פרג, מספר על הקושי לשחזר את התשואות של השנים האחרונות בשוק האירופי, מרגיש בנוח עם רמת המינוף ומכוון למדד ת"א 125 בשאיפה להגדיל את מחזורי המסחר ולהביא את הצמיחה לידי ביטוי בתמחור המניה

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל פרסם את תוצאות מבחן הלחץ למערכת הבנקים

בכל שנה בונה הפיקוח על הבנקים תרחיש מקרו-כלכלי אחר, כאשר השנה בחר הפיקוח לבדוק את העמידות לתרחיש מקרו-כלכלי מקומי חמור, תוצאת אירועים גיאו-פוליטיים שהביאו לעליית הריבית במשק, בשילוב עם משבר חמור בשוק הדיור ונפילת קבוצה עסקית גדולה של לווים ● ממצאי הבדיקה העלו: "על אף הפגיעה המשמעותית בבנקים, המערכת הבנקאית עמידה בפני תרחיש קיצון מסוג זה"

מיכה קאופמן, מנכ"ל פייבר / צילום: יחצ

הגיוס שלא דווח, השיווק היעיל והמספרים שחסרים: האותיות הקטנות בתשקיף פייבר

חברת פייבר הישראלית, שפיתחה זירת מסחר לפרילנסרים, פירסמה בחמישי בערב תשקיף פומבי: החברה מציגה צמיחה חדה בהכנסות, אך עדיין מפסידה, נהנית משיפור במערך השיווק, אך עדיין צריכה להפיק יותר הכנסות מכל לקוח

הראל ויזל מנכל ובעלים קבוצת פוקס / צילום: שוקה כהן

פוקס עברה להפסד של 9.3 מיליון שקל ברבעון הראשון בשל עיתוי חג הפסח

החברה רשמה ירידה בהכנסות מחנויות זהות, בעוד נתוני חג הפסח יבואו השנה לידי ביטוי רק ברבעון השני ● העלייה במכירות אמריקן איגל תרמה לעלייה בפעילות בחו"ל ● תחום אופנת הבית בישראל עבר להפסד תפעולי של 5.6 מיליון שקל ברבעון ● מניית פוקס מאבדת יותר מ-6% בבורסה בת"א

יעקב גבע / צילום: תמר מצפי

לאחר שהנפיק בבורסות של ציריך ואוסטרליה: יעקב גבע לוקח את ג'י מדיקל לגיוס הון בניו יורק

ג'י מדיקל מציעה פתרונות ניטור רפואיים, בהם מכשיר אבחון ללב המתחבר לסמארטפון, והיא נסחרת באוסטרליה לפי שווי של כ-200 מיליון שקל ● בעבר הנפיק גבע את חברת קארד גארד שהתמחתה בניטור מרחוק של חולי לב

פרופיל הפייסבוק של מארק צוקרברג / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

פייסבוק הקימה חברת טכנולוגיה פיננסית חדשה בשווייץ שתתמקד בבלוקצ'יין

ליברה נטוורקס, שבעלת המניות שלה היא פייסבוק גלובל הולדינגס, תתמקד בהשקעות, תשלומים, שירותים פיננסיים, ניהול זהות, אנליטיקה, ביג דאטה, בלוקצ'יין וטכנולוגיות אחרות ● בינתיים, הסנאט האמריקאי מבקש ממארק צוקרברג להסביר כיצד מערכת הקריפטו שפייסבוק מתכננת תעמוד בדרישות הרגולציה

גיל שויד / צילום: יחצ

בעלי מניות טאואר וצ'ק פוינט יתבקשו לאשר ביוני את תגמולי הבכירים

בטאואר תיערך הצבעה על מענק שנתי במניות חסומות, בשווי כ-4 מיליון דולר, למנכ"ל ראסל אלוואנגר ● בצ'ק פוינט מבקשים לאשר הקצאת אופציות למנכ"ל גיל שויד, בשווי של 154 מיליון דולר נכון למחיר המניה כיום

סניף UBS  בהונג קונג /צילום: רויטרס Bobby Yip

אישום: עובדת סוציאלית גזלה מאות אלפי דולרים מקרן נאמנות

עינת רט-ארדמן מואשמת כי גזלה מאות אלפי דולרים מקרן הנאמנות של פרד זייגר ז"ל שאותה ניהלה, והעבירה אותם לחשבון בנק בבעלותה בבנק UBS השוויצרי ובהמשך לחשבון בנק שלה ושל בעלה בארה"ב

האירוויזיון בתל אביב \ צילום: רויטרס

היום שאחרי הפקת הענק: הכירו את ארבע הנשים הבולטות שמאחורי האירוויזיון

מאחורי הפקת הענק שהגיעה לנקודת הרתיחה שלה, מסתתרות ארבע נשות מקצוע שהפכו את האירוויזיון למה שהוא • בשיחה עם "גלובס" הן מספרות איך משדרים ל-50 מדינות במקביל, מה עמד מאחורי מהלכי הדיגיטל המוצלחים, ולמה לא הגיעו לכאן תיירים כפי שציפו להם

עמנואל מקרון/ צילום: רויטרס

מקרון: מדיניות ארה"ב מוטה לטובת חברות הטכנולוגיה הפרטיות

"המודל של ארה"ב נוטה לחלוטין לטובת שחקנים מהסקטור הפרטי וכבר לא נתון לאיזונים ובלמים דמוקרטיים" אמר מקרון בכנס הטכנולוגיה VivaTech בפריז

מדונה באירוויזיון בתל אביב \ צילום: רויטרס

"הופתענו כמו כולם מדגלי פלסטין של מדונה, אבל מבחינתנו המופע הוא הצלחה עצומה"

דניאל בנעים, מנכ"ל חברת קומטק שהפיקה את ההופעה של מדונה באירוויזיון: "אנחנו השגנו את המטרה. מדונה הייתה כאן והעלתה את הרייטינג" ● תאגיד "כאן": "החלק של הדגלים לא היה חלק מהחזרות שאושרו; האירוויזיון הוא אירוע א-פוליטי, ומדונה הייתה מודעת לכך"

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר

מגמה מעורבת בבורסת ת"א; מדיוי מזנקת ב-30%

פוקס צונחת לאחר שעברה להפסד של 9.4 מיליון שקל ברבעון הראשון של השנה ● מניות הקנאביס אינטרקיור, הרודיום, קנאשור וטוגדר בולטות בעליות ברקע לדיווח בסוף השבוע שעבר כי סגן שר הבריאות צפוי להוציא את הקנאביס מפקודת הסמים המסוכנים

התקיפה בדמשק, סוריה / צילום: רויטרס

דיווחים בסוריה: מערכות ההגנה האווירית הופעלו בקוניטרה

סוכנות הידיעות הסורית סאנ"א דיווחה על יירוט מטרות שהגיעו מישראל בשמי קוניטרה ● תושבים דיווחו על שמיעת קולות פעילות של מערכות הנ"מ באזור אל-כיסווה, שבו בוצעה אתמול תקיפה נוספת, המיוחסת לישראל

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל (מימין) / צילום: רויטרס / HANNIBAL HANSCHKE

קניתם באמזון או בחנות רגילה? מסתבר שגוגל עוקבת אחר היסטוריית הרכישות שלכם

איך בגוגל יכולים לעקוב, ובכלל לדעת, על רכישות שבוצעו שלא דרכה? התשובה פשוטה: גוגל מסוגלת לאסוף רשימה על הרגלי הקנייה שלנו, בגלל הקבלות הדיגיטליות הנשלחות לחשבון הג'ימייל שלנו

מיקי גנור בבית המשפט / צילום: כדיה לוי

מיקי גנור מבקש מביהמ"ש לשחרר לו מיליוני יורו שנחסמו על ידי בנק הפועלים

גנור מבקש להשתמש במיליוני יורו שמגיעים למשפחתו מהשכרת נכסים בחו"ל באמצעות חברות קפריסאיות על מנת להחזיר את ההלוואה על רכישת שתי נחלות במכמורת ונכס ברמת השרון ● לטענת בנק הפועלים, על הנכסים רובצים חובות בהיקף מעל 19 מיליון שקל

שריל סנדברג / צילום: רויטרס

שריל סנדברג: "פירוק פייסבוק לא יפתור את הבעיות. צריך רגולציה"

סמנכ"לית התפעול של פייסבוק ומספר שתיים בחברה הביעה התנגדות לרעיון הפירוק של הרשת החברתית, על רקע קריאות לפירוקה שהשמיעו מספר מועמדים דמוקרטיים לנשיאות ארה"ב

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

Wix רוכשת את סוכנות הקריאייטיב של ערן גפן: "המטרה - להפוך לאחד מ-100 המותגים החזקים בעולם"

גפן טים, שנוסדה ב-2013, עובדת עם מותגים בינלאומיים מובילים כמו סודהסטרים ומיקרוסופט ● צוות החברה הנרכשה יצורף למחלקת השיווק של Wix, וערן גפן יעמוד בראש צוות הקריאייטיב המאוחד