גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יאיר לפידות: "לא נעניק ליועצים מתנות והטבות; בכל מקרה לא נהיה ב'שמוזינג' עם יועצי ההשקעות כמו מתחרינו"

אחרי שנה לא קלה שבה קטנו נכסיו של בוטיק ההשקעות ילין-לפידות בעשרות אחוזים, מסביר לפידות מדוע לא הצטרף לטרנד הקרנות הכספיות, ואיפה בכל זאת נמצא היתרון היחסי שלו

בעוד בתי ההשקעות שופכים מיליונים על פרסום ושיווק ומזמינים סקרים המצביעים על רמת הזכירות שלהם בקרב הציבור, יאיר לפידות לא מוטרד מכך שהמשקיע הממוצע לא מכיר כנראה את "ילין לפידות". "זה נכון שהאיש מהרחוב כנראה לא יידע מי אלה ילין ולפידות, אבל אין איש שוק הון או CFO של חברה שלא יידע. כמו בעולם העיתונות, בו יש עיתון להמונים ויש עיתון לאוכלוסייה מקצועית, אנחנו בילין לפידות שואפים להיות הבחירה של אנשים מקצועיים ומבינים", הוא מסביר בראיון ל"גלובס".

לפני קרוב ל-6 שנים הקים לפידות, ביחד עם דב ילין, את בוטיק ההשקעות הקרוי על שמם. בוטיק ההשקעות שלהם מוכיח כי ניתן לצמוח בשוק ההון הישראלי, גם ללא פרסום ושיווק אגרסיביים.

*אתם מנהלים כיום כ-6.5 מיליארד שקל, מתוכם 1.4 מיליארד שקל בקרנות, אבל שוחים יחד עם הכרישים הגדולים. איך אתם מתמודדים עם בתי ההשקעות ששופכים עשרות מיליוני שקלים על פרסום?

"אנחנו נהנים הרבה מ'חבר מביא חבר' ומאנשי המקצוע בשוק ההון. בכל מקרה, לא נהיה ב'שמוזינג' עם יועצי ההשקעות, ולא נעניק להם מתנות והרבה דברים מעבר לכך כמו שעושים מתחרינו".

*אבל היתרון לגודל של בתי ההשקעות משפיע גם על היציבות שלהם, לא?

"אחרי 2008 כל מי שעיניו בראשו צריך להבין שגדול לא שווה יציב. צריך לשאול האם בית ההשקעות ממונף יחסית להון העצמי שלו. קשה לפשוט את הרגל אם אתה לא חייב כסף. אנחנו לא ספקולנטים, לא בכספי לקוחות ולא בנוסטרו שלנו, וגם לא חייבים כסף לאף אחד".

*בשנה שעברה קטנתם ב-60% ופדיתם מעל מיליארד שקל. מה קרה?

"חלק מהקיטון בנכסים היה בריחה של כסף שהגיע בשנים האחרונות. ילין לפידות היא חברה שבאה מאפס, והגיעה ל-6.5 מיליארד שקל רק בגידול אורגני".

*ובכל זאת, למה אתם סבלתם יותר מהשוק?

"בעיקר בגלל שלא היינו במשחק של הקרנות הכספיות והשקליות הסולידיות".

*מה רע בלהיות חלק מהמשחק הזה? ישנם לא מעט שחקנים שהצליחו לצמוח יפה בשני האפיקים האלה.

"התמקדנו באיפה שאנחנו טובים. אנחנו אנשי אנליזה ולכן טובים בעולם של אג"ח. באופן כללי, אנחנו לא רודפים אחרי טרנדים, בעוד שחלק מהקולגות שלנו מחזיקים עשרות קרנות ומחליפים בהן מדיניות בתדירות גבוהה".

*הקרנות השקליות גייסו מתחילת השנה 5 מיליארד שקל. לא פספסתם את הרכבת?

"אנחנו לא רצים אחרי אף רכבת. אחת הבעיות בתעשיית הקרנות זה שיווק של דברים שהם 'הייפ', אבל לא בהכרח טובים ללקוח. מוכרים את מה שאפשר למכור, רק שלרוב מה שנמכר טוב הוא מה שכבר עלה הרבה".

*מתחילת השנה יש גיוסים רק לקרנות השקליות ולקרנות אג"ח מדינה, ולאחרונה גם קרנות המניות והאג"ח הקונצרניות התחילו לגייס קצת. זאת מגמה מוצדקת בעיניך?

"אנחנו סברנו שצריך לקנות אג"ח קונצרניות ומניות כבר לפני 5 חודשים, כשהאג"ח האלה נתנו תשואות של מניות. לכן גם החזקנו אג"ח קונצרניות כתחליף מניות וזה מסביר גם את התוצאות שלנו".

"אופי הלקוח גובר על הרציונל"

*לפני חמישה חודשים מעטים מהמשקיעים העזו להיכנס לאג"ח קונצרניות. זו מגמה של החודש האחרון בעיקר.

"המשקיעים שוב פספסו את הרכבת ובישראל זה נכון יותר מבכל העולם. רק באחרונה ראיתי כמה עשרות מיליארדים גויסו בעולם באג"ח High Yield ואצלנו מה שמגייס זה רק אג"ח ממדד התל בונד 20.

"אני מזכיר שבקרן הפנסיה של ניו יורק, 77% מהנכסים הם במניות ודמוי מניות. אצלנו, כשהחזיקו 30% דרשו ועדות חקירה. מי שדורש ועדות חקירה על דבר כזה, סופו להיכנס לשוק בזמן הכי לא נכון".

*ואתם מנעתם מלקוחות שלכם ליפול בבור הזה?

"בניהול תיקים הצלחנו למנוע. יחד עם זאת היכולת לעצור פדיונות בזמנים של ירידות קשות היא מוגבלת כי אופיו של הלקוח גובר על כל טיעון רציונלי. אגב, הכי הרבה פדיונות הגיעו מהציבור שמקבל ייעוץ בבנקים".

*אתם מזוהים עם ניהול טוב של אג"ח קונצרניות, ועכשיו אתם עומדים להשיק גם קרן אג"ח מדינה. מה היתרון שלכם שם?

"אנחנו עסוקים הרבה בסוגיות מאקרו. חשבנו שנכון לקצר מח"מים ולעבור לאפיק הצמוד על פני השקלי. הערכנו שכשהעולם יחזור לצמיחה חיובית סולידית של 2%-3%, זה ילווה באינפלציה גבוהה מבעבר, ובהעלאה של הריביות הקצרות בכל העולם. ברגע שהאינפלציה גבוהה אז הערוץ השקלי בסכנת שחיקה. גם בערוץ אג"ח המדינה יש את סוגיית קניית האג"חים על ידי בנק ישראל, וזה תהליך שיכול גם הוא להיות מלווה באינפלציה משמעותית".

*מה אתה צופה בשווקים בהמשך?

"השאלה היא עוצמת האינפלציה והמלחמה מולה. ככל שהצמיחה תהיה יותר בצורת V, כך המלחמה המוניטרית תהיה אגרסיבית יותר, ויעלו ריביות בצורה חזקה יותר".

*מה לגבי קונסולידציה, אתם בצד הרוכש או הנרכש?

"אני מזכיר שאנחנו מאלה שסירבנו להצעות לרכוש קופות וקרנות שנמכרו על ידי הבנקים, וההחלטה הזו די הוכיחה את עצמה. אין ספק שהרגולטור מאיץ את המיזוגים בענף, בין היתר על ידי דרישות הון עצמי. אבל לנו יש גם הון עצמי וגם אין לנו חובות. צריך לזכור שכל הגדולים הם גדולים כי הם קנו נכסים בהלוואות. גם אנחנו יכולנו לקנות בהלוואות אבל לא חשבנו שזה נכון. אז כדי להעמיד את ההון העצמי, נאלץ פשוט להעביר רווחים של שנה אחת להון העצמי. אנחנו גם מצפים שהתקנות הנוכחיות יהיו סימטריות לכולם. כלומר, שלא יהיה מצב שלא יכירו במוניטין שלא נרכש, כמו אצלנו".

עוד כתבות

אתי אנטה-שגב עם זהו זה / צילום: אלבום אישי אתי אנטה-שגב

ולא אחרת: כך הפכו חמישה גברים בני 70 לדבר הכי חם על המסך

סיום העונה הראשונה של "זהו זה 2020" (כאן 11) הוא הזמנה לפענח את סוד ההצלחה של החלק הכי מקסים בתוכנית – השירים ● "אתמול ברחוב, עצר אותי מישהו על קטנוע, הרים את הקסדה ואמר לי: 'אתם הביטלס'!"

מפגינים נגד אלימות משטרתית. הרפובליקאים הצעירים קרובים יותר בדעותיהם לבני דורם הדמוקרטים / צילום: John Minchillo, Associated Press

הגיע הזמן להכיר את ארה"ב של העשור הבא

עולם מופלא נפרס בפני ילידי הדור שלאחר מלחמת העולם השנייה, ולעומתם בני דור ה-Y בגרו לשוק שבו משרות מעמד הביניים הצטמצמו • המבוגרים צברו נכסים, ובמקביל קוצצו מסים ומימון התקציב התחלף ממסים לחוב • המילניאלס הם אלה שיצטרכו לשלם את החובות

התעלומה / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

מי הצליח לצאת מהארץ שנייה לפני שמגפת הקורונה סגרה את השמיים?

עומר לרנר תופס את ד"ר שחאדה לשיחה ומטלטל את עולמו ● למחרת שניהם כבר במקום אחר לגמרי, נפגשים בנפרד עם אותו בחור צעיר ● ומה קורה בין הבכירה בבנק לחוקר של משרד רואי החשבון? ● התעלומה: חידה בלשית בהמשכים

בנימין נתניהו / צילום: Matt Rourke, Associated Press

אנחנו במשבר הכלכלי החמור בתולדות ישראל (אבל יש גם חדשות טובות)

ההיסטוריה מראה כי לאורך השנים התמודדה הממשלה עם משברים גדולים שלוו באבטלה גבוהה, מיתון ואינפלציה תלת-ספרתית • האירוע הנוכחי הוא כנראה הגדול ביותר שידעה ישראל, אבל היא נכנסת אליו עם חוסן כלכלי שלא היה לה בעבר • "גלובס" חוזר למשברים הגדולים ולתוכניות החילוץ המוצלחות

אאודי RSQ3 / צילום: יח"צ

האאודי החדשה תעזור לכם לברוח מהמציאות

אין לנו מילה אחת רעה להגיד על אאודי RSQ3 ● אם יש לכם 460 אלף שקל תוכלו לקבל רכב פנאי משפחתי שמציע ביצועים של מכונית ספורט אקזוטית ● המכונית הזאת תגרום לכם להרגיש כמו סופרמן, אבל אל תתבלבלו: זה לא אתם, זאת היא

הדמיה: המסעדה הראשונה בישראל ללא מגע יד אדם
 / צילום: גו נודלס

הריחוק החברתי מגיע לשוק המסעדות: נפתחת המסעדה הראשונה בישראל ללא מגע יד אדם

במסעדה החדשה של גו נודלס אין נותני שירות – לא מארחים ולא מלצרים ● הלקוח נדרש לבצע את ההזמנה באמצעות מסך מקוון, והוא אוסף אותה באמצעות סיסמה מאחד מ-24 הלוקרים שניצבים בחדר

קמעונאית המוצרים לבית בסגנון יפני מוג׳י / צילום: שאטרסטוק

בצל הקורונה: קמעונאית המוצרים לבית Muji ארה״ב הגישה בקשה להגנה מפני נושים

בכך מצטרפת קמעונאית המוצרים לבית בסגנון יפני לשורה של קמעונאיות שכבר עשו זאת, על רקע השפעות משבר הקורונה על הענף ברחבי העולם ● החברה: "מוג׳י קיבלה החלטה לבצע ארגון מחדש בעסקיה מתוך כוונה לשרת טוב יותר את הקהילה שלנו"

חניונים בשכונת מלחה בי-ם יהפכו למתחם תחזוקה וחניון קרונות לרכבת הקלה / הדמיה: אדריכל גיל קריבין, צוות אב לתחבורה

חניוני אוטובוסים בשכונת מלחה בי-ם יהפכו למתחם תחזוקה וחניון קרונות לרכבת הקלה

כך אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ירושלים ● המתחם (דפו) יכלול שני מפסים בקיבולת של 102 קרונות ● ביצוע הפרויקט יבוצע על ידי הזוכה במכרז לזכיינות לקו הכחול והשלישי של הרכבת הקלה בבירה שצפוי לפעול החל מסוף 2027

מחזור בקבוקים / צילום: איל יצהר

לא הסכימו לקבל מכם בקבוקים למיחזור ב-am:pm? זו הפרה של החוק

בשלטים שניתלו ברחבי הרשת בת"א נכתב כי"על פי הנחיית משרד הבריאות החל מיום 6 ביולי ועד להודעה חדשה, חל איסור על קבלת אריזות בקבוקים למיחזור" ● אלא שמשרד הבריאות כלל לא היה מודע לאותה "הנחיה", וגילה על כך רק בעקבות פניית "גלובס"

הלנה שלו וליאת רוזנפלד, בעלות הגן "יד ביד נצעד" בפתח תקווה / צילום: כדיה לוי, גלובס

"הגנים הפרטיים ספגו מהלומה מאוד קשה"

הלנה שלו וליאת רוזנפלד הן בעלות גן "יד ביד נצעד" בפ"ת ● "מאז הקורונה נסגרו מעל 2,000 גנים פרטיים, והיד עוד נטויה" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

אמיר אורעד מנכ"ל סייסנס / צילום: יח"צ

"החלטנו להציע שימוש חינמי של הטכנולוגיה שלנו לכל ארגון שנלחם בקורונה"

אתגר המנכ"ל עם אמיר אורעד, מנכ"ל חברת הבינה העסקית סייסנס ● על התקשורת עם 800 עובדים ב-10 אתרים בעולם בימי קורונה, על ההחלטה לסייע בעזרת הטכנולוגיה של החברה במלחמה בנגיף ועל התמיכה בעובדים שהפגינו נגד האפליה הגזעית בארה"ב ● ויש גם המלצה על ספר

הסלעים המסתוריים של העיר הנבטית שבטה / צילום: יותם יעקבסון

הריחוק החברתי כבר בפנים: טיול לילי באזור פתחת ניצנה

אחת האטרקציות של הקיץ היא טיולי לילה וערב במדבר, בשעות בהן כבר לא כל-כך חם. זה יפה במיוחד בליל ירח מלא, כמו זה שזורח השבוע, שיספק אור גדול ובהיר לטיול רומנטי או משפחתי

תחנת המטרו - כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: נת"ע

עסקה ב-512 מיליון שקל בירושלים וקטטה על 18 מיליון בחיפה - כותרות הנדל"ן

קנדה ישראל רוכשת קרקע נחשקת בבירה, המנכ"ל הוותיק של אמות פורש, תקן החנייה בת"א מצטמצם, ירידה בהרוגים בתאונות עבודה בתחום הבנייה – בגלל הקורונה, או שדפוסי העבודה השתפרו ● וגם: כל מה שאפשר להגיד על "מס המטרו" החדש

איור: מורן ברק

דיור מוגן מדי? אפס ביקורים, אפס יציאות, אפס קורונה

"חודשיים לא יצאנו מהדירה, היינו אסירים בכלוב של זהב" ● עד לפני המגפה היו רשתות הדיור המוגן היוקרתי בוננזה נדל"נית ● כעת, אחרי העוצר, הפטרנליזם והבדידות, מניותיהן בצניחה ובני הגיל השלישי כבר לא בטוחים שזה הפתרון עבורם ● רשתות הדיור המוגן: "לדיירים אצלנו היה הרבה יותר קל מאשר לחבריהם בבית"

אלכס איברהים, מנהל השווקים הבינלאומיים בבורסת ניו יורק / צילום: NYSE

להנפיק בעת משבר בבורסה הגדולה בעולם. ראיון עם אחד שיודע

אלכס איברהים, מנהל השווקים הבינלאומיים ב-NYSE, בורסת ניו יורק, מסביר מדוע התקופה הנוכחית נפלאה להנפקות, למה יותר חברות ישראליות התחילו להנפיק בניו יורק במקום בנאסד"ק ומדוע זה עדיף להן: "ראית איך למונייד כיכבה בכל הרשתות החברתיות אחרי ההנפקה"

מלון ליר סנס. "יצרנו חבילות חדשות לכלות וחתנים"  / צילום: סימפלקס 360

"יולי היה יכול להיות פיצוץ, אבל המצב קטטוני": המלונות בפרברים מחפשים מודל עסקי חדש

מצליינים לסדנאות רוחניות, מאנשי הייטק לזוגות מתחתנים: המלונות שנפתחו במקומות שמחוץ לאתרי התיירות המרכזיים היו מלכתחילה צריכים להתאמץ יותר, ובעקבות הקורונה הם צריכים למצוא אפיקים חדשים לגמרי

פרופ' מארק בליית / צילום: (c) Courtesy of Open Society Foundation

הוא חזה את עליית טראמפ ואת הברקזיט. הוא חושב שהקפיטליזם מת והוא בעיקר יודע למה כולם כל כך כועסים

איך ההסבר על ‘ביל גייטס שנכנס לבר' קשור לקורונה ולג'ורג' פלויד? פרופ' בליית משוכנע שהוא יודע מה השתבש בשיטה ואיך אפשר לתקן אותה ● בראיון פוקח עיניים ל־G הוא מתריע: הכעס בעולם יגיע לנקודת רתיחה - אלא אם כן מנהיגים יגלו סוף־סוף קצת אומץ פוליטי ● האזינו

קורט יוליין, מנכ"ל ברליץ העולמי / צילום: יח"צ

קורונה שפה קשה: אי אפשר לטוס, אבל אנשים עדיין רוצים ללמוד שפות

בראיון ל"גלובס" מספר מנכ"ל ביה"ס הגדול בעולם ללימודי שפות קורט יוליין על האירוע ששינה את האופן שבו הם מלמדים ועל המזל שהיה להם בזכות הטכנולוגיה ● הוא משיב על שאלה קרדינלית הרבה יותר: מי בכלל צריך ללמוד שפה זרה כשאי אפשר לטוס

איילת שקד / צילום: רפי קוץ

שופטים בניגוד עניינים: לא באמת המערב הפרוע

שאלת הפיקוח על הרשות השופטת חזרה השבוע למרכז הבמה ● התמונה שמציירים חברי כנסת מהימין, ולפיה שופטים פטורים מראש מקיום עיקרון ניגוד העניינים, ואין מי שיקרא אותם לסדר אם חרגו ממנו, חוטאת לעובדות ● "המשרוקית של גלובס"

לפעמים אילוץ דווקא נחוץ / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מחקר אחד בשבוע: לפעמים אילוץ דווקא נחוץ

אריק, מנהל ייצור במפעל מכשור רפואי, חושש שעבודת הצוות נפגעת בגלל העבודה מרחוק ● אבל הוא טועה: מחקרים מראים שאילוצים הם דווקא טריגר ליצירתיות