גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

החרם הערבי טוב ליהודים

צר לי להרוס את המסיבה: שלום וביטחון לא יביאו שיפורים כלכליים למשק הישראלי

בנאומו ההיסטורי בבר-אילן לפני שבוע התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לתמורות הכלכליות שיביא עימו השלום עבור ישראל ומדינות ערב. בצל המהומות המתחוללות באיראן והתקווה להרגעת המתח הביטחוני באזור, שוב חוזרים פרשנים ומזכירים את התרומה הכלכלית שעשויה להיות לשלום אזורי.

כמובן שאיני מתנגד לקידום תוכנית שלום אזורית, ועם זאת אני מצטער להרוס את המסיבה: תמורות כלכליות משמעותיות לא תתרחשנה בעקבותיו. גידול כלכלי מסוים כתוצאה משיתוף פעולה אזורי וסחר מקומי ישפיעו באופן מוגבל על הכלכלה הישראלית.

הסיבה טמונה בכך שבאופן פרדוכסאלי דווקא בידודה הכלכלי-פוליטי של ישראל במזרח התיכון הוא שהיווה את הדלק להתפתחות הכלכלית המרשימה שלה ביחס למדינות האזור.

להלן מספר נקודות ציון שתרמו לצמיחת הכלכלה הישראלית נוכח מצבה הגיאו-פוליטי:

1. החרם הערבי והבידוד גיאוגרפי

מטרתו של החרם הערבי שהוכרז לפני קום המדינה היתה חיסול ישראל על ידי דיכוי התפתחותה הכלכלית ובכלל זה באמצעות החרמת מוצרים מתוצרתה המיועדים לייצוא.

החרם, שלא אחת היה יעיל, מנע השקעות הון זר בתעשיות הישראליות, אך פעל לטובת הכלכלה הישראלית. הנתונים מציגים פערים גדולים בין כלכלת ישראל לבין הכלכלות של מדינות האזור: ירדן, לבנון, סוריה, מצרים והכלכלה הפלסטינאית.

התפוקה לנפש בכלכלות האזור נעה בין 5% ל-25% מבישראל. נתונים אלה מעידים על התפתחותה העצומה של ישראל בהשוואה לשכנותיה. מצב תיאורטי של שלום היה מלווה באפשרות להעביר בין מדינות האזור סחורות, השקעות ועובדים, דבר שהיה דוחף לסימטריה בין הכלכלות.

החרם וההפרדה הגיאוגרפית הכפויה של ישראל מהכלכלות הערביות הנחשלות אילצו אותה לפתח קשרי מסחר עם אירופה וארצות הברית וחייבו אותה להתאים את עצמה לדרישות שווקים חזקים ומפותחים אלה ולפתח רמה טכנולוגית גבוהה במחיר תחרותי כנגד יצרנים מתקדמים מקבילים בעולם המערבי.


2. מצב מלחמה מתמשך

תעשיית הביטחון הישראלית נמנית עם התעשיות המתקדמות בעולם ומיקומה כיצואנית הרביעית בגודלה בעולם עם היקף מכירות של כ-4.5 מיליארד דולר בשנת 2008 מעיד על הצלחתה.

התפתחות התעשייה הביטחונית היה לאורך השנים כורח קיומי עבור ישראל וזאת כדי לספק את צורכי מערכות הביטחון וליצור יתרון טכנולוגי מובהק מול עדיפות מספרית של מדינות ערב.

באמצע שנות ה-80 נרשמה ירידה משמעותית ביצוא נשק ישראלי, ובעקבותיה פקד משבר חמור את התעשייה הביטחונית. רבים מהעובדים, שנאלצו לעזוב את מקום עבודתם, הקימו תעשיות אזרחיות שהתבססו על הידע והניסיון שרכשו במסגרת הביטחונית.

בכך שימשו התעשיות הצבאיות בסיס להקמת מפעלי הייטק אזרחיים שהביאו בעקבותיהם השקעות הון זר. המעבר של ישראל מכלכלה שנסמכת על תעשיות מסורתיות, חקלאות, טקסטיל ואחרות לכלכלה שנסמכת על הייטק, הפחיתה את פגיעותה לחרם הכלכלי הערבי ומיצבו אותה בעמדה מרכזית בתחום כלכלי מתפתח בכל העולם.


תרומת השלום עם ירדן ומצרים

היקף הסחר עם מצרים בשנת 2008 הסתכם ב-270 מיליון דולר, עם ירדן הסתכם ב-400 מיליון דולר. אלה סכומים סכומים נמוכים למדי. כדי לסבר את האוזן - היקף הסחר של ישראל עם איטליה הסתכם בכ-4.2 מיליארד דולר.

נוכח נתוני הסחר עם ירדן ומצרים, לאחר תקופה ארוכה של יחסים דיפלומטים, אני ספקן באשר לשיתוף פעולה שיביא עימו שלום כלכלי והצלחת פרוייקטי תשתית משותפים ומכירה מאסיבית של טכנולוגיות ומוצרים ישראל בשווקים המתפתחים במפרץ הפרס.

ישראל מצפה לבוא השלום - וכשיגיע מדינת ישראל תהיה איתנה כלכלית ביחס למדינות האזור ועל כן מדינות ערב יפיקו רבות משיתוף פעולה כלכלי איתה. עם זאת היא עצמה תצטרך להמשיך ולבסס את עיקר כוחה הכלכלי על היתרון הטכנולוגי שדורשים השווקים שמעבר לים.

אורי שרון עוסק בפיתוח עסקי וגיוס הון לתגובות: ecotec.isr@gmail.com

עוד כתבות

לורנס דאגלס פינק, יו"ר ומנכ"ל בלאקרוק   / צילום: Thomas Peter, רויטרס

חברות ניהול ההשקעות הגדולות בארה"ב: אנחנו לא פוגעות בתחרות

הפירמות בלאקרוק, ונגארד וסטייט סטריט מחזיקות בכחמישית ממדד 500 S&P באמצעות הקרנות שהן מנהלות עבור לקוחותיהן ● בימים אלה הן מנסות לשכך את החששות הגוברים בממשל ובאקדמיה, מכך שהחזקותיהן חונקות את התחרות במגזרים מסוימים

הנשיא טראמפ בפלורידה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

המדינה שתכריע את גורל הבחירות המקוטבות ביותר בארה"ב

50 מדינות משתתפות בהצבעה, אבל רק מעטות מהוות לשון מאזניים שקובעת בפועל את התוצאות. אחת מהן היא פלורידה ● מה קרה בה במערכות בחירות קודמות, איזה תפקיד היא משחקת עכשיו בפריימריז הדמוקרטיים, ולמה היא עשויה לקבוע לאן הולכת אמריקה מכאן ● כתבה ראשונה בסדרה

צביקה שווימר, מנכ"ל אמ"צ / צילום: יחצ

רווח חד-פעמי "בגין ביטול התחייבות חוזה מכביד" הקפיץ את רווחי גולן טלקום ואלקטרה צריכה

החברה רשמה רווח הנקי הרבעוני של אמ"צ לכ-127 מיליון שקל, אחרי רווח נקי כ-14 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

גיל שרון / צילום: תמר מצפי

הכנסות גולן טלקום ברבעון השלישי צמחו ב-5.6% ל-136 מיליון שקל

חברת הסלולר דיווחה על כ-923 אלפי מנויים פעילים ברבעון, גידול של כ-17,000 מנויים מהרבעון הקודם

משרדי טריגו 2019 / צילום: תלם ירדן בר

הטכנולוגיות הישראליות שמנסות להציל את שולי הרווח של הקמעונאיות

מרובוטים וחנויות ללא קופאים ועד היכרות טובה יותר עם הלקוח: דוח חדש של חברת הייעוץ דלויט סוקר את תחום הריטייל-טק הישראלי - 450 חברות שגייסו מיליארד וחצי דולר בארבע השנים האחרונות ● אז מה עומד מאחורי הגאות בתחום? ממש לא רק הניסיון להתחרות באמזון

ערן יעקב/ צילום: ליאב פלד

התוכנית החדשה לכיסוי הגירעון: הטלת מס על ירידה מהארץ ורילוקיישן

ועדה של רשות המסים בוחנת לאחרונה שורת פתרונות לסגירת פרצות המס בעת ירידה מהארץ או רילוקיישן ● בין הפתרונות - החמרה של "מס הגירה" שכבר קיים היום אך לא נאכף, וחיוב להעביר לנאמנות נכסים שנותרו בישראל

עו''ד אביטל רוזנברג / צילום: רפאל

יועצת משפטית חדשה לרפאל; האישה הרביעית בהנהלה הבכירה

עו"ד אביטל רוזנברג תחליף את עו"ד שמואל שנראי שכיהן בתפקיד במשך 13 שנה

סייברארק / צילום: מתוך אתר החברה

גיוס מוצלח לסייברארק: הנפיקה אג"ח להמרה ב-500 מיליון דולר בריבית אפסית

ספקית פתרונות אבטחת הסייבר לארגונים הנפיקה למוסדיים אג"ח המיועדות לפירעון בנובמבר 2024 ● היקף הגיוס עשוי לגדול בעוד 75 מיליון דולר

מטריקס / צילום: איל יצהר

מכפילי הרווח של חברות ה-IT מעוררים מחשבה: האם זה הזמן לדלל החזקות?

מניותיהן של ארבע החברות הישראליות הגדולות בסקטור טכנולוגיות המידע - מלם-תים, חילן, וואן ומטריקס - נסקו במאות אחוזים בחמש השנים האחרונות ● האם יש הצדקה מלאה להתארכות מכפילי הרווח במגזר?

ניר חפץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

עד המדינה ניר חפץ דורש התנצלות מיעקב ברדוגו ומאיים לתבוע

חפץ, עד המדינה בתיק 4000, טוען כי שדרן גל"צ הפיץ בקבוצת וואטסאפ בשם "אחדות הליכוד" פרטים אסורים בפרסום ובכך הסב לו נזקים והפר את פרטיותו ● ברדוגו הכחיש את הטענות ● בנוסף טוען חפץ כי נתניהו פעל ב-2016 לשיבוצו של ברדוגו כשדרן

שאול שני / צלם: תמר מצפי / צילום: תמר מצפי

לאחר שנכשל בניסיון להנפיק בלונדון: שאול שני מוכר את ECI בשליש מהשווי שלפיו נרכשה ב-2007

הרוכשת האמריקאית ריבון תשלם 450 מיליון דולר עבור חברת ציוד התקשורת למודת המשברים ● משקיעי ריבון לא אהבו את העסקה, ומניית הרוכשת איבדה כשליש מערכה בתוך יומיים - גם על רקע עזיבת המנכ"ל וגיוס חוב מתוכנן של חצי מיליארד דולר למימון הרכישה ופרעון חובות ECI ● הערכות: לא צפויים פיטורים מאסיביים ב-ECI בעקבות הרכישה

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין בקלפי / צילום: דוברות בית הנשיא

הנשיא ריבלין גוער בנתניהו וגנץ על שלא השכילו עדיין להקים ממשלת אחדות

בסיור בדרום לאחר ירי הרקטות בשבוע שעבר אמר ריבלין: "הרף לכם! אין צורך בבחירות נוספות, התכבדו ושובו. אני קורא גם לליכוד וגם לכחול לבן להתעשת ולהבין שהעם לא רוצה בחירות נוספות. די לו בבחירות האלו"

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: בבלפור מפיצים עליי עלילות קונספירציה מופרכות והזויות

סער התייחס לחשבון הטוויטר של יאיר נתניהו ובו ציוץ מחדש לתזה שהופצה הבוקר על ידי בעל הטור גדי טאוב, לפיה סער ימשוך שליש סיעת ליכוד איתו כדי לכונן ממשלה עם כחול לבן

מייסד חברת מיקרוסופט ביל גייטס / צילום: Sandrine THESILLAT, רויטרס

שוב האיש העשיר בעולם: ביל גייטס עקף את ג'ף בזוס

עפ"י דיווח ב"בלומברג", ביל גייטס הוא שוב האיש העשיר בעולם ● הונו מוערך ב-110 מיליארד דולר, בעוד שג'ף בזוס במקום השני מוערך ב-108.7 מיליארד דולר

מנחם מושקוביץ'/ / צילום:  יונתן בלום

"התחדשות עירונית? עוד נבכה על הפרויקטים האלה": יו"ר ועדת האתיקה בלשכת עוה"ד מדבר על אפי נוה ולהקת שלוה

עו"ד מנחם מושקוביץ, יו"ר ועדת האתיקה הארצית בלשכת עוה"ד ובעל משרד המתמחה בחדלות פירעון ובהתחדשות עירונית, בראיון אישי ● על הילדות במשפחה חרדית, על פרויקטים של תמ"א ועל האתיקה של עוה"ד: "יש ירידה ביחס של עו"ד לשופטים ולקולגות"

בני גנץ / קרדיט צילום: שריה דיאמנט

התוכנית שהקפיצה את נתניהו: 4 ימים לתום המנדט זה מה שמתכנן בני גנץ

ערב פגישתו עם נשיא המדינה, יו"ר כחול לבן מתכנן לקיים מו"מ להרכבת ממשלה צרה שתתבסס על מיעוט בכנסת, תוך תמיכת הרשימה המשותפת מבחוץ ● פנה לנתניהו ברשתות החברתיות: "אעשה הכול כדי למנוע ממך לגרור את אזרחי ישראל למערכת בחירות בפעם השלישית"

קבלנים / צילום: שאטרסטוק

האם בעל זכות מזערית בקרקע יכול לגרום ליתר הבעלים לאבד אותה?

האומנם כל שותף בקרקע זכאי לדרוש פירוק שיתוף? 

 

יעקב ברדוגו וירון דקל / צילומים: תמר מצפי, יונתן בלום

בין ברדוגו לדקל: האם האג'נדה התאימה את עצמה לקומבינה?

הדי פרשת 4000 מתדפקים על דלתות גלי צה"ל - האם תיפתח בדיקה על הקשרים בין מפקדי התחנה דקל ואלקבץ לבין סביבת נתניהו? ● ומדוע מרבית עיתונאי גל"צ שותקים? ● פרשנות

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יח"צ

אג"ח מטומי מזנקת: דיווחה על הסכם למכירת החברה הבת טים אינטרנט ב-46 מיליון אירו

אם המכירה תצא לפועל, תוכל החברה החבוטה לפרוע את מלוא החוב שלה למחזיקי האג"ח ● מטומי מחזיקה ב-90% ממניות טים אינטרנט, שהיא למעשה פעילותה היחידה ● כ-19.1 מיליון אירו מהסכום יועבר ל-Rainmaker, מייסדי טים אינטרנט שמכרו למטומי את ה-90%

שי ניצן, אביחי מנדלבליט / צילום: רפי קוץ, איל יצהר

לקראת ההכרעה בתיקי נתניהו: בדידותם של אנשי מערכת המשפט

ערב ההכרעה בתיקי רה"מ, היועמ"ש ופרקליט המדינה יודעים שהציבור לא יקבל בהבנה הופעה שלהם בכנס המשפט בחיפה • מנדלבליט יכול להתעודד מכך שגם מזוז ספג ביקורת כשעסק בתיקי שרון ואולמרט • ואיך שליח פיצה הבהיר שהחיים פשוטים מכל קונספירציה