גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למרות טענות על חובות - מירס זוכה בהטבות ממשרד התקשורת

ל"גלובס" נודע כי לטענת משרד התקשורת מירס נמנעת לשלם את חובותיה למדינה מאז 2001 שמסתכמים ב-100 מיליון שקל ■ משרד התקשורת: "נקבל החלטה בקרוב" ■ מירס: "שילמנו ואנחנו משלמים את כל אגרות התדרים"

ענף הסלולר בישראל נתפס בעיני רבים כלא תחרותי דיו. נדמה, שאילו רק הייתה מצטרפת מפעילה נוספת לשוק, רמת התחרות המשופרת שהייתה נוצרת הייתה משנה את מצבו ואת מצב הצרכנים.

אותה מפעילה רביעית שמדינת ישראל קיוותה שתחולל את השינוי, היא מירס, שקיבלה רישיון מפעילה סלולרית בשנת 2001 ועד היום לא מילאה אחר התקוות שנתלו בה, למרות כל ניסיונות המדינה לסייע לה.

מירס, המנוהלת על-ידי אברשה בורשטיין, זכתה בעבר להטבות ממשרד התקשורת. למשל, החברה קיבלה את הגנת המשרד לפני מספר שנים על שירות הווקי-טוקי שלה, באוסרו על החברות הסלולריות לספק שירות מתחרה.

דוגמה נוספת היא העובדה שמשרד התקשורת נתן לה אפשרות שלא לשלם תשלום מלא על רישיון הסלולר שלה ולפרוס אותו בתשלומים דרך התשלום שלה על אגרות התדרים.

גם בימים אלה, מנסה המדינה לאפשר למירס לקבל תדרים, כדי שתוכל להקים רשת סלולרית חדשה ולהפוך למפעילה הרביעית המיוחלת, זו שתעצים את התחרות בשוק, בעיקר במגזר הפרטי.

היום גם רוצים משרדי התקשורת והאוצר להעניק לה את כל ההקלות שאפשר כדי שתיאות להסכים, והיא מבחינתה פועלת בהתאם לסיטואציה שנוצרה, כדי לקבל כמה שיותר הקלות.

האם מירס נמנעת מתשלום חובות?

אלא שמאחורי הקלעים מתרחש מחדל - אחד מהחמורים ביותר בתולדות משרד התקשורת שקשור במירס, והוא חוב של יותר מ-100 מיליון שקל שמשרד התקשורת טוען כי היא חייבת לקופת המדינה, בגין תשלומים שאמורה הייתה לשלם עבור הרישיון שלה - באמצעות אגרות תדרים, תמלוגים ודמי רישיון.

המידע שהגיע לידי "גלובס" נוגע למחלוקת שיש למירס עם משרד התקשורת ועל כך שהיא מנסה להימנע מתשלום חובותיה לקופת המדינה (כנטען על-ידי משרד התקשורת), למרות כל התראות המשרד לאורך השנים. הנתונים חושפים תמונה לא מחמיאה כלל על החברה, ובעקיפין על בעלת המניות שלה.

במידה ומירס לא תסכים לשלם את החוב, הפרשה תגיע ודאי לדיון בבית המשפט, אבל קשה שלא לתהות כיצד מדינת ישראל ומשרד התקשורת אפשרו לדבר כזה לקרות.

ספק אם הייתה מפעילה כלשהי, שמשרד התקשורת טען שיש לה חוב כל-כך גבוה, שמדינת ישראל הייתה מוותרת לה לאורך שנים ארוכות ולא נוקטת באמצעים משפטיים כדי לגבות את חובה.

לשם השוואה, נזכיר את הדיון שהתעורר סביב אגרות התדרים שעליהן חייבת פרטנר, ואת התקיפות שבה התנהל משרד התקשורת כלפיה בדורשו ממנה תשלום חוב של כ-40 מיליון שקל.

כשנתיים של דיונים ודרישה חד-משמעית לתשלום החוב גרמו לפרטנר להיכנס למשא ומתן על גובה התשלום והיא כנראה כבר בדרך לשלמו.

עוד עולה מהמידע שהגיע לידי "גלובס", כי מירס העלתה טענות רבות נגד דרישות משרד התקשורת, אולם חוות הדעת המשפטיות מהחודשיים האחרונים שהופצו במשרד התקשורת שוללות אחת לאחת לטענת המרד את כל טענותיה.

משרד התקשורת טוען עוד כי מירס ניכתה תשלומים מדמי רישיון שהייתה אמורה לשלם גם עבור שירותי הקשר האלחוטי, וכן ניכתה תשלומים שלטענתה לא הגיעו למדינה בגין היותה כביכול מפעילה סלולרית חדשה שזכאית להנחות - כל זאת משנת 2001 ועד עתה.

תנאים מפנקים

התמלוגים שהחברה אמורה לשלם, כמו כל מפעילה, נגזרים מכלל הכנסותיה אך גם כאן, לדעת משרד התקשורת, החברה שילמה את מה שהיא חושבת שנכון היה לשלם.

מנגד, בצורה לא ברורה, המשרד מגלה רפיסות שקשה להבין מה מסתתר אחריה.

התנאים בהם קיבלה מירס את הרישיון שלה היו נדיבים ביותר, ונקבע בהם כי היא תשלם את דמי הרישיון כתוספת מסוימת באגרות התדרים שהמדינה מקצה לה. זאת, בהשוואה לפרטנר למשל, ששילמה עבור הרישיון שלה.

המנכ"ל הקודם של משרד התקשורת, מרדכי מרדכי, הודיע במספר הזדמנויות כי הוא ישלים את הטיפול בפרשה, וכל מה שנותר לממשיכיו במשרד זה להוציא למירס את הודעת התשלום.

היועץ המשפטי לממשלה ומבקר המדינה נאלצו בעבר להתערב בפרשת אגרות התדרים שפרטנר הייתה צריכה לשלם ולא שילמה (בגלל שלא תבעו ממנה לשלם). נראה שהפעם ייאלצו להתערב שוב, כדי להבטיח שדרישת התשלום כלפי מירס לא תסחב יותר.

במידה וקיימת טענה כה קשה כלפי מירס במשרד התקשורת, מובן כי מישהו שם צריך לעשות חשבון נפש ולשאול את עצמו אם אפשר לסמוך על מירס, שתעמוד במחויבויות שלה לאור כל החומר שהצטבר בידיהם, והאם ראויים המאמצים שנעשים על-מנת לתת לחברה תדרים נוספים, לפני שהיא מסדירה את חובותיה כלפי משלם המסים הישראלי.

תגובת מירס: "חברת מירס שילמה ומשלמת את כל אגרות התדרים על-פי חוק".

תגובת משרד התקשורת היא כי "המשרד בוחן את העניין ויקבל החלטה בעת הקרובה".

עוד כתבות

עינת פלד־שפירא  / צילום: אופיר שקד

סופי: עינת פלד-שפירא מונתה לתפקיד מנכ"לית חברת וילי פוד

וגם: בכירי סולאראדג' נהנים מהשיא: מימשו אופציות ומכרו מניות ברווח

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 26 בינואר

אתמול באיכילוב: 3 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

נעמה יששכר / צילום: רויטרס

ועדת חנינות ברוסיה אישרה את בקשתה של נעמה יששכר

ועדת החנינות אישרה את בקשתה של יששכר, הישראלית המרצה מאסר ברוסיה ● לאחר מכן, תועבר המלצה למושל המחוז וממנו לנשיא פוטין ● על פי ההערכות, ההחלטה תתקבל לקראת חזרתו של נתניהו, השוהה בוושינגטון

אישור משכנתא / צילום: שאטרסטוק

הפרחים למחיר למשתכן: 2019 שברה את שיאי לקיחת המשכנתאות השנתיים

14 אלף לווי מחיר למשתכן הקפיצו את המשכנתאות הגבוהות והביאו את 2019 להיות שנת השיא של כל הזמנים, ואת חודש דצמבר לחודש השיא בלקיחת משכנתאות ● הריבית הנמוכה דרבנה גם רכישת דירות להשקעה ומיחזורי משכנתאות

קובי בראיינט ובתו ג'יאנה בראיינט / צילום: Stephen R. Sylvanie, רויטרס

הטעות הנוראית של חדשות ABC בדיווח על מותו של קובי בראיינט

כתב רשת ABC News, מאט גוטמן, דיווח באופן שגוי בשידור חי למיליוני צופים אמריקאים מהתרסקות המסוק בה נהרג שחקן הכדורסל קובי בראיינט, וטען כי כל ארבע בנותיו נהרגו ● מאוחר יותר גוטמן עלה לשידור כדי להתנצל על הפגיעה ברגשות משפחתו וחבריו של בראיינט וצופי הרשת

אלפרד אקירוב/ צילום: איל יצהר

אלרוב חושפת את נתוני הפעילות שבכוונתה להנפיק בשווייץ: 21 נכסים המניבים הכנסה שנתית של 185 מיליון שקל

לקראת רוד שואו בו היא עשויה להתחיל בקרוב, פרסמה החברה גם צפי לשיעור תשואה של כ-4.1% מהכנסותיה שם ● שווי נכסי אלרוב בשווייץ התקרב בסיומה של 2019 לסכום של 4.6 מיליארד שקל

ראש ממשלת פינלנד, סאנה מרין / צילום: Vesa Moilanen/Lehtikuva, רויטרס

סוציאל-דמוקרטיה: המדינה תיתן לך את מה שההורים לא נתנו?

מה אם נולדתי למשפחה ענייה מאוד? האם נגזר עליי לא להגשים את כישוריי? ● סוציאל-דמוקרטיה מאמינה שהשוק החופשי אינו מספיק כדי לייצר חברה טובה והוגנת, ושלמדינה יש תפקיד משמעותי ביצירת הגנות לאלה מאיתנו שחווים נפילה כלכלית כלשהי ● אז למה השיטה הזאת לא כל-כך תפסה? ● האזינו

סונדאר פיצ'איי / צילום: רויטרס

הממשל האמריקאי מעבה את החקירה הפדרלית נגד גוגל

במרכז החקירה עומד החשד כי גוגל ניצלה את מעמדה החזק בשוק הפרסום המקוון כדי להחניק את התחרות ● כמה תובעים כלליים של מדינות בארה"ב ייפגשו השבוע עם פרקליטים במשרד המשפטים הפדרלי כדי לחלוק מידע, במהלך שיכול לאחד את החקירות

בנימין נתניהו ודונלד טראמפ / צילום: קובי גדעון, לע"מ

טראמפ: "אם תוכנית השלום תתפוס נהדר, ואם לא, גם זה בסדר"

נתניהו אמר לטראמפ לפני פגישתם: "היית החבר הכי טוב שהיה לישראל בבית הלבן ומחר נוכל להמשיך לעשות היסטוריה"

שלד במושב הנוסע ברכב / צילום: Arizona Dept. Of Public Safety

השוטר נדהם: שלד במושב ליד הנהג כדי לנסוע בנתיב הציבורי המהיר בארה"ב

הפתרון היצירתי מדי של גבר שרק רצה לנסוע בנתיב המהיר לעבודה מבלי להזדקק לנוסעים נוספים

טוני בלווינס, סגן נשיא לרכש באפל / צילומים: יוטיוב, shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

האיש שעזר לאפל להגיע לשיא כל הזמנים ולא הכרתם

טקטיקות מו"מ, סחיטת ספקים ותשלומים נמוכים: אחראי הרכש של אפל, טוני בלווינס, לא מזוהה עם הצלחת החברה, אך יש לו חלק משמעותי בה ● הירידה במכירות מכשירי האייפון רק הופכת אותו למשמעותי יותר

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נגיף הקורונה הפיל את הבורסה: ת"א 90 צנח ב-2.1%, דלק ב-4%

מדדי הטכנולוגיה והאנרגיה איבדו כ-2.5% ● טאואר איבדה 4.6%, ונייס ירדה ב-2.35% ● המסחר מתנהל בצל ירידות חדות בשווקים על רקע התפשטות וירוס הקורונה ● הדאו ג'ונס צולל בכ-2%, מדד הפחד מזנק ב-25%

רומן אברמוביץ' על רקע בית המגן , תל אביב/ צילומים: אמיר מאירי, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

בית המגן בתל אביב, או: איך להרוויח 50 מיליון שקל בשלוש שנים

המבנה הידוע בשם "בית הכשרת היישוב" בתל אביב נמכר לרומן אברמוביץ ב-200 מיליון שקל ● "גלובס" בודק את הנכס, את ההיסטוריה ואת הפוטנציאל הגלום בעסקה ● ניתוח עסקה, מדור חדש

הילארי קלינטון / צילום: סימון דוסון, רויטרס

הילרי קלינטון על צוקרברג: "אוטוריטרי"

קלינטון אמרה את הדברים בראיון לקראת הסדרה התיעודית החדש עליה ● עוד הוסיפה כי: "הם נצמדים לטיעונים שנוגעים לצנזורה ולחופש הביטוי כי זה האינטרס המסחרי שלהם"

חכ מיקי זוהר  / צילום: לשכת עורכי דין

בגלל החרם של הליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה: לא תידחה כניסתו לתוקף של חוק שירותי תשלום

הממשלה ביקשה לדחות את כניסתו לתוקף של חוק שירותי תשלום, וכדי לאפשרה צריך היה לחוקק חוק חדש הדוחה את מועד תחולת החוק ● עם החרמה מטעמם של הסיעות המייצגות את הממשלה, חוק הדחייה לא יועלה, וכך חוק שירותי תשלום המקורי יהיה בתוקף

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

נגיף הקורונה הכביד על וול סטריט: הדאו מחק את העליות של 2020; סגירה צורמת באירופה

המדדים המובילים בוול סטריט צנחו בעקבות החששות מהתפשטות נגיף הקורונה ● באירופה הדאקס והקאק נפלו ב-2.7% ● מניות חברות התעופה, המלונאות והמסעדנות איבדו גובה ● בורסת טוקיו ננעלה בצניחה של 2%; שווקים רבים באסיה היו סגורים היום לרגל חגים

טראמפ ואבו מאזן/ צילום: רויטרס Kevin Lamarque

אבו מאזן על טראמפ: "כלב בן כלב, זיפת, ערס, הוא לא יאיים עלי"

את הדברים אמר, כך לפי גורמים פלסטינים בכירים, בפגישה עם חברי הוועד המרכזי של הפתח ● "אנחנו הולכים לימים קשים מאוד. נתתי למנגנוני הביטחון הוראה לא לעצור את המחאה"

השופט דוד מינץ / צילום: אתר בתי המשפט

דלק הונגריה תשלם מאות מיליוני שקלים מס על מכירת דלק ארה"ב

ביהמ"ש העליון קיבל ערעור שהגיש פקיד שומה נתניה וקבע כי תמורת מכירת ההחזקות בדלק ארה"ב, בגובה 2.5 מיליארד שקל, תיחשב לדלק הונגריה כרווח הון ולא כדיבידנד ● בעקבות ההחלטה שיעור המס על דלק הונגריה בגין העסקה יקפוץ מ-10% ל-25%

דודי ורטהיים / צילום: סיון פרג'

דודי ורטהיים, דוד פתאל ושושנה גזונדהייט: המימושים הגדולים של בעלי עניין בבורסה בסיכום 2019

המממש הגדול מכולם: דודי ורטהיים, שמכר 14% ממניות חברת ההשקעות בנדל"ן אלוני חץ בתמורה כוללת של יותר מ-1.1 מיליארד שקל ● היקף המימושים של בעלי עניין בת"א עמד בשנה החולפת על יותר מ-5.5 מיליארד שקל - ירידה ניכרת לעומת שנת שיא שנרשמה ב-2018 עם כ-13 מיליארד שקל

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

 שירותי בריאות כללית יוצאת למכרז על תקציבי הפרסום והדיגיטל

הקופה מכוונת למשרדים גדולים בלבד ודורשת כתנאי סף לפחות 2 תקציבים בהיקף של 25 מיליון שקל לשנה