גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עונש חסר תקדים לברנרד מיידוף: 150 שנה בכלא; השופט: "על גזר-הדין להעביר מסר ברור"

גלובס tv מיידוף הודה במעשי מירמה בני"ע בכ-65 מיליארד דולר, הלבנת הון ועדות שקר ■ אחד מקורבנות התרמית: "אסור למיידוף לקבל אישור לחזור לחברה, תא הכלא צריך להפוך לארון הקבורה שלו" ■ מיידוף: "אני לא יכול לתת שום תירוץ או הצדקה למעשיי; אני יודע ש'סליחה' לא תספיק"

עונש חסר תקדים נגזר על ברנרד מיידוף: מאסר של 150 שנה. עם מתן גזר הדין, השופט היה תקיף ואמר "על גזר-הדין להעביר מסר ברור".

הקראת גזר הדין במשפטו של ברנרד מיידוף החלה ב-17:00 שהודה בחודש מארס ב-11 סעיפים פליליים בכתב האישום נגדו, כולל מעשי מירמה בניירות ערך, הלבנת הון ועדות שקר בפרשת מירמת השקעות בהיקף של עשרות מיליארדי דולרים.

בתחילת דבריו, השופט פנה למיידוף ואמר לו כי "הודית באשמה ב-11 סעיפים - תקבל גזר-דין הגיוני". בשלב הראשון של ההליך, 9 מקורבנותיו של מיידוף מסרו עדותם לשופט. לאחר מכן מיידוף עצמו מסר עדותו, ואחריה בא גזר הדין.

מיידוף החל למסור את עדותו ואמר, כי "אני לא יכול לתת שום תירוץ או הצדקה למעשיי. ככל שאני מנסה לצאת מזה, ככה נפלתי לבורות עמוקים יותר, כואב לי על הסבל שהסבתי לקורבנות, אשתי בוכה כל לילה ואני יודע ש'סליחה', לא תספיק. אני אחיה עם האשמה החמורה הזו לאורך כל חיי, ואני יודע כי זה לא מספק".

התובע שאל את מיידוף איך יכל להונות את אשתו שחיה איתו ב-50 השנה האחרונות. מיידוף ענה כי "עשיתי טעות חמורה, ואני משלם עליה".

השופט אמר כי הוא לא חושב שקורבנותיו של מיידוף מחפשים נקמה גרידא, הם רוצים צדק.

"איבדנו את כל נכסינו וחרותינו"

לפני עדותו של מיידוף, בית המשפט שמע את עדותם של 9 מקורבנותיו של ברנרד. אחד-אחד הם עלו לדוכן העדים ומסרו את דבריהם. אחת הקורבנות: "כשהורגים שוטר - ידוע בדיוק מהו העונש הצפוי, השופט צריך לקבוע היום, שכשמשבשים את המערכת הפיננסית - העונש יהיה ברור מאוד. דיברתי עם אנשים שאיבדו את ביתם והיום צריכים לעבור לגור אצל הילדים שלהם. אני לא מבינה למה חבר המושבעים פועל לאט".

קורבן אחר: "איבדנו את כל נכסינו וחרותינו, אני עובד בשלוש עבודות ומכרתי את כל מה שהיה לי. אני מקבל מוצרים מהמשפחה כדי לשרוד". אחד הקורבנות, בן 63, מסר כי בעקבות התרמית של מיידוף, הוא נאלץ לחזור לעבוד ב-2 עבודות, כמו גם אשתו. הוא פנה למיידוף ואמר לו: "גם הבנים שלך מתעבים אותך, הלוואי שאלוהים לא ירחם עליך". קורבן נוסף: "אסור למיידוף לקבל אישור לחזור לחברה, תא הכלא שלו צריך להפוך לארון הקבורה שלו".

ברנרד מיידוף ברנרד מאדוף / צלם: רויטרס

"מיידוף צריך לבלות את שארית חייו בכלא"

בשבוע שעבר (ו') טענו אנשי התביעה בארה"ב כי "הנוכל ברנרד מיידוף צריך לבלות את שארית חייו בכלא", וזאת בגלל שפשעיו כמבצע ההונאה הגדולה ביותר בתולדות וול סטריט היו ייחודיים מבחינת "ההיקף ומשך הזמן".

"פשעיו של מיידוף היו בקנה-מידה לא רגיל", נאמר בתזכיר שהגישה התביעה לשופט הפדרלי במהנטן. "למשל, ההפסדים ממעשה ההונאה שאומתו עד כה עולים על 13 מיליארד דולר - פי 32 מרמת ההפסדים שבגינה יש לגזור מאסר עולם על-פי הקווים המנחים בגזירת דין בארה"ב".

בתזכיר נאמר כי 170 מיליארד דולר זרמו לחשבון העיקרי שבו השתמש מיידוף במשך עשרות שנים. מיידוף רימה אלפי אנשים וגרם קשיים כלכליים ליחידים, לארגוני צדקה ולארגונים שלא למטרות רווח.

מאז חשיפת ההונאה ומעצרו של מיידוף בדצמבר, נשמעו קריאות להידוק הפיקוח על החברות.

בשבוע שעבר טען עורך דינו של מיידוף, סורקין, במסמכים שהוגשו לשופט, כי עונש מאסר בן 12 שנה יהיה מספיק. סורקין גם ביקש מהשופט לא להיכנע ל"נקמת האספסוף" שאותה דורשים נפגעי מיידוף.

סורקין טען כי פגישה שנערכה לאחרונה בין מיידוף הכלוא למפקח הכללי של רשות ניירות ערך של ארה"ב (SEC) הביאה תועלת לרשויות הפיקוח. אולם, בשבוע שעבר (ו') טענו התובעים כי הפקיד "דיווח לממשלה כי המידע שקיבל ממיידוף לא יתרום לעיצוב וחיזוק עתיד הרגולציה והפיקוח העתידיים בוול סטריט".

באתר חדשות 2 מועבר שידור חי מגזר הדין: www.mako.co.il/news / http://www.reshet.ynet.co.il

הרשויות בארה"ב אמרו כי מהתצהירים ששלחו לבית המשפט המשקיעים שרומו בידי מיידוף, עולה כי הוא "לא רק היה אחראי למחיקת המשאבים הפיננסיים של דורות רבים במשפחות - אלא גם לגרימת לחץ ונזק רגשי ברמות גבוהות מאוד".

בתזכיר שהוגש בשבוע שעבר (ו'), ובמסמכים אחרים שהוצגו לבית המשפט, טוענים אנשי התביעה כי נכון לנובמבר 2008 הכילו חשבונות הבנק של מיידוף סך של 65 מיליארד דולר, כאשר למעשה הוא לא רכש שום ניירות ערך.

מיידוף ואשתו, רות, הסכימו למכירת 3 נכסי היוקרה שלהם, וכן למכירת נכסים וחפצי ערך אחרים, על-פי מסמכים שהוגשו לבית המשפט ביום שישי.

עוד כתבות

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

תוכניות ענק בחיפה ובקריות, וסיוט נדל"ני בבית שמש. כותרות הנדל"ן

הסכם הגג הראשון לשנת 2020 יצא לדרך ובמסגרתו ייבנו 19 אלף דירות בקריית אתא ● בחיפה הציגו תוכנית לחידוש שכונה בה מתגוררים כ-15% מתושבי העיר ● רני צים ממשיך להתרחב, ולמה מנכ"ל משרד האוצר בעבר, ויו"ר קרן הריט סלע קפיטל לא רואה רווחיות בחללי העבודה המשותפים

מזון תינוקות / צילום: סיון פרג'

מחיר מניית Else הישראלית גבוה פי 5 ממחיר ההנפקה ב-2019

וגם: הנהלת חברת ביומיקס הגיעה הבוקר לחגוג בבורסה לניירות ערך בתל אביב, את הצטרפותה במסגרת הרישום הכפול ● השיחה

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

גנץ פיטר את היועץ ישראל בכר בעקבות פרסום הקלטת

אתמול פורסמה ב"חדשות 12" קלטת שבה נשמע בכר אומר שגנץ יחשוש לתקוף את איראן וכי הוא יהיה ראש ממשלה לא אמיץ ● כחול לבן: "בכר נקלע למארב מתוכנן שכלל ניצול אישי, שימוש באמצעים פסולים והונאה - שיטופלו בציר המשפטי"

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

"ישראל צריכה ללכת עם אירופה ולא לייצר היסטריה חסרת פרופורציה"

פרופ' זאב רוטשטיין ל"גלובס": "משרד הבריאות הישראלי התחיל נכון כשכיסה את המקור הראשי, שזה סין, ובהמשך הרחיב את הכיסוי כדי ליצור שולי ביטחון מקבילים בדרום-מזרח אסיה - ומכאן אני מאמין שכל מה שאנחנו עושים כרגע זו הגזמה שפוגעת יותר מאשר מועילה"

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

חולה מאומת בישראל; האפיפיור נצפה חולה במיסת ענק באיטליה

האדם חזר מאיטליה לפני 4 ימים והוא יועבר לאשפוז בשיבא במתקן ייעודי ● מאתמול: כל מי שחזר מאיטליה ב-14 הימים האחרונים חייב בבידוד ● נשיא התאחדות התעשיינים: "מרגיש שהאירוע אינו מנוהל וההחלטות גורמות לנזקים גדולים להתנהלות העסקית"

יצחק תשובה/ צילום: גדעון לוין

עוד הנפקת נדל"ן של תשובה: אלעד מגורים החדשה תנסה לגייס 100 מיליון שקל באג"ח

באחרונה השלים בעל השליטה יצחק תשובה הנפקת אג"ח של חברת אלעד גרופ, המרכזת את פעילותו בצפון אמריקה

קיה נירו חשמלית / צילום: יח"צ

תחנת כוח: קיה נירו החשמלית החדשה מציבה סטנדרטים גבוהים

עם טווח של עד כ-450 ק"מ בין טעינות בזכות סוללה מאסיבית, מנוע חשמלי נמרץ מאוד, הוצאות שוטפות אפסיות ותא נוסעים נוח ומרווח, הנירו החשמלית מציבה סטנדרטים גבוהים מאד בפני המתחרות ● אבל בינתיים עודפי ביקוש משאירים אותה בחו"ל

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

דעה: נתניהו מתחזק ואפילו המילה "שוחד" לא מצליחה לעצור את המומנטום

לפני יובלות, עוד לפני השימוע אצל מנדלבליט, רבים העריכו שאם עבירת השוחד תופיע בכתב האישום הדבר יפגע בנתניהו ● הימים האחרונים של המרוץ מוכיחים שלאישום כמעט אין משמעות ● רף הסיבולת לשחיתות של הציבור ממשיך לעלות

אסתר חיות / צילום: ברני ארדוב וואלה

דעה: ראש הממשלה בני גנץ יגשים את חזון שלטון המשפטנים

בני גנץ מבקש לרסן את המערכת הפוליטית, ומנגד המערכת הפוליטית מבקשת לרסן את עמדת היועץ המשפטי לממשלה ● מי הנואם מפתיע שטען כי בית המשפט ביצע "השתלטות עוינת על עולם קבלת ההחלטות", ולמה הממשלה תישאר תמיד חלשה למרות כל מאמציה, עד שבאמת יימאס לה

צבי מרום  / צילום: איל יצהר, גלובס

באטמ מדווחת על פיתוח ערכת דיאגנוסטיקה לאבחון וירוס הקורונה; המניה מזנקת

לפי הודעת החברה, הערכה נבחנה ע"י מספר מעבדות מרכזיות ובתי חולים, ויכולתה לאבחן את הווירוס אומתה

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

אל על מבטלת את הטיסות לאיטליה ולתאילנד ודוחה את השקת הקו לטוקיו

הטיסות לאיטליה מבוטלות למשך שבועיים החל ממחר, והטיסות לבנגקוק יבוטלו החלק מיום שני ועד ה-27 במרץ ● השקת הקו לטוקיו נדחתה ל-4 באפריל

יקי נוימן, מנכ"ל קבוצת דוראל  / צילום: דניאל שיטרית

בדרך לבורסה: חברת האנרגיה המתחדשת דוראל שוב מקדמת הנפקה לפי שווי של 550-500 מיליון שקל

דוראל נחשבת לאחת החברות המובילות בענף הצומח, ובולטת בין היתר בזכות שיתוף הפעולה הפורה עם המגזר הקיבוצי ● הכנסותיה השנתיות מוערכות בכ-100 מיליון שקל, עם רווחיות של כ-15%-11%● מלבד הפרויקטים הקיימים, הגיוס נועד לסייע לדוראל להוציא לפועל תוכניות להתרחבות משמעותית

אל על  / צילום:יחצ

תסתכל על הנפט סמוטריץ': האם אל על תופסת טרמפ על הקורונה?

החששות מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה הביאו את חברת התעופה להזהיר מפני פגיעה בהכנסות, לפטר עובדים ולדחות את השקת הקו לטוקיו ● האם הירידה במחיר הנפט אמורה לספק אור בקצה המנהרה?

לילך כהן-שולומון / צילום: רמי זרנגר

אחרי כ-10 שנים: מנהלת השיווק המוערכת של חטיבת החלב בתנובה פורשת

לילך כהן-שולומון תעבור לשמש כסמנכ"לית השיווק של הנציגות הישראלית של קימברלי קלארק ● תוחלף בתפקיד ע"י מיכל בצר, כיום מנהלת תחום תזונה יומיומית בתנובה

איתמר בן גביר  / צילום:תמר מצפי

מה עומד מאחורי הורדת החשיפה לעמוד הפייסבוק של מפלגת עוצמה יהודית?

מפלגת עוצמה יהודית התלוננה לוועדת הבחירות על כך שפייסבוק הורידה את החשיפה לעמוד של עו"ד איתמר בן גביר בגלל חשש שהמפלגה תיכנס לכנסת ● בפייסבוק טוענים כי הסיבה היא "ההפרות הרבות והחמורות של כללי הקהילה מצד בן גביר"

דרור פויר /  צילום: יונתן בלום

דעה: קשה להיות מצונן בימים של קורונה

כשאני מתעטש, אף אחד כבר לא אומר לי לבריאות. במקום זה אני מקבל מבטי פחד ותיעוב ● גם בלי להיות בבידוד, אני מודר

ג'ו ביידן וברני סנדרס / צילום: Matt Rourke, AP

פרשנות: לביידן יש סיכוי במירוץ הדמוקרטי? יהודי ארה"ב מתפללים שכן

סבב הבחירות המקדימות בקרוליינה הדרומית בשבת, נותן לסגן הנשיא לשעבר הזדמנות כמעט אחרונה לגבור על ברני סנדרס ולזכות במועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ● הכרעה בין טראמפ לסנדרס בנובמבר היא אופציה שמחרידה את היהודים האמריקאים

חנן שמש, מיזמי ויו"ר קרן הגשמה  / צילום: איל יצהר, גלובס

יזמית הנדל"ן רותם שני רוצה להנפיק אג"ח בבורסה כדי להחזיר הלוואות של 63 מיליון שקל מקרן הגשמה

הריבית האפקטיבית של הלוואות הקרן לחברה היא בשיעור של 14.5% ● בעלי השליטה אבי טוריסקי ויהודה ידידיה מבקשים לשדרג את שכרם ● זוגתו לשעבר של אחד השותפים בחברה תובעת את רותם שני ב-30 מיליון שקל בגין שירותים משפטיים

מצביעה בקלפי/ צילום: רויטרס

מסתירים את עמדתכם הפוליטית? אתם לא לבד ואין לזה קשר לשמאל או לימין

סקר "גלובס" ומכון שילוב מגלה: האמירה שרק מצביעי ימין מעדיפים שלא לגלות עבור מי הם מצביעים היא במקרה הטוב מיתוס ● לפי הממצאים, הישראלים מרגישים הכי בנוח לגלות למשפחה למי הם עומדים להצביע, והרבה פחות לחברים ולקולגות בעבודה

אימוץ ילדים על ידי זוגות להט"בים / צילום: שאטרסטוק

העליון בהחלטה דרמטית: יש לאפשר ללהט"בים הליכי פונדקאות

בית המשפט העליון הקציב למחוקק שנה לתיקון החוק בהתאם לפסיקה החדשה, תוך שנתן דעתו על הפגיעה החמורה והנמשכת בזכות לשוויון ולהורות הנגרמת לגברים יחידים ולבני זוג מאותו מין ● "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה'"