גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עו"ד נבות תל-צור: "עו"ד וינרוט מקבל תיקים רבים עקב פניות רבנים; גם בתיק הירשזון פנה רב ידוע"

בתקווה להיחלץ מאימת הכלא, נוטים נאשמי צמרת להתחמש בפרקליטי צמרת נוצצים, המשלשלים אל כיסם שכר-טרחה של מאות אלפי דולרים ■ הרשעותיהם המהדהדות של אברהם הירשזון, ישראל פרי ואחרים מעלות את השאלה: האם זה שווה את הכסף?

בשבוע שעבר נרשם שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, בדפי ההיסטוריה, שלא בטובתו. בית המשפט המחוזי בתל-אביב הטיל עליו את העונש החמור ביותר שנגזר על נבחר ציבור בישראל - 65 חודשי מאסר בפועל, שנת מאסר על-תנאי וקנס בסך 450 אלף שקל - לאחר שהורשע בגניבת בין 1.73 ל-1.9 מיליון שקל מהסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל), בעת שעמד בראשה.

את הירשזון ייצג עו"ד יעקב וינרוט, מהסניגורים המובילים והוותיקים בישראל. על-פי הערכות, מאות אלפי דולרים החליפו ידיים בין הלקוח לפרקליטו. סניגור כמו וינרוט, עתיר ניסיון וכישורים, עולה כסף. הרבה כסף. אך התוצאה עבור הירשזון היתה עגומה.

הירשזון קיבל את הבשורה המרה על תקופת מאסרו הצפויה בפנים מושפלות כשהוא עוצם את עיניו. כך גם קיבל את הבשורה המרה על הרשעתו זמן קצר קודם לכן. יותר מדי פעמים במהלך המשפט השפיל הירשזון מבט, כאילו מבקש להתחבא אפילו מפני טיעוניו שלו.

הלקח מתיק הירשזון מהדהד היום במשרדי סניגורים רבים. "לא קל לראות את הקליינט שלך עומד מבויש בבית המשפט. אני בטוח שזה היה מאוד קשה לוינרוט. הירשזון הפך אצלי ללקח. כשקליינטים שלי מתעקשים על ניהול משפט כשהתיק בעיני 'אבוד', אני אומר להם 'לא אסכים שתעמוד במצב של הירשזון בבית משפט. אני לא אסכים שהתובע יעשה ממך עפר ואפר", אומר עורך דין בכיר.

"קו הגנה הזוי"

הירשזון לא לבד. לקוחות לא מעטים ששמו את מיטב כספם על הייצוג המשפטי הטוב ביותר שכסף יכול לקנות, מצאו את עצמם עם הרשעה ועם עונש לא מבוטל בצידה. ישראל פרי פנה אל עו"ד מיכה קירש, לשעבר פרקליט מחוז ירושלים, שייצגו בפרשת הפנסיה הגרמנית, אך התוצאות היו קשות מאוד עבורו (נידון ל-12 שנות מאסר).

לערעור שהגיש לעליון על הרשעתו ועל העונש שנגזר עליו, התגייסו עו"ד וינרוט, פרופ' מרדכי קרמניצר ופרופ' עמרי ידלין, אך מלבד הפחתה של שנתיים בעונש המאסר, הם לא הגיעו להישגים של ממש.

גורמים המכירים את תיק פרי מדברים על מיליוני דולרים ששולמו לוינרוט. וזה עוד לפני הבקשה לדיון נוסף שהגישו עורכי הדין על הכרעת העליון, שאליה התגייסה גם עו"ד שירה דונביץ'.

אסור לשכוח גם את שר המשפטים לשעבר, חיים רמון, שפנה לעו"ד דן שינמן, מסניגורי הצווארון הלבן המובילים והיקרים בארץ, שייצג אותו בתיק "הנשיקה" והורשע. עמרי שרון שיוצג גם הוא על-ידי שינמן בפרשת התרומה האסורה, הורשע ונשלח ל-7 חודשים בכלא (שוחרר אחרי 4 חודשים בקיצור שליש).

מה קורה לסניגורים הבכירים, עתירי המוניטין וארומת הזיכויים? האם מאות אלפי הדולרים שמשלמים להם לקוחותיהם מונחים היום על קרן הצבי? האם הפרקליטים האנונימיים שעומדים מולם כל-כך מוכשרים עד שהם מצליחים למוטט את כל קווי ההגנה שרקחו במוחם הסניגורים המנוסים?

"הרוח היתה דומה בתיקים של רמון והירשזון. בשניהם רואים בדיעבד כי דרך ניהול התיק היתה קלוקלת, לא ראויה ולא נכונה. אצל רמון אפשר היה להגיע לעסקה מראש ולגמור את זה בשקט. לא לנהל משפטים ולחקור את המתלוננת. אצל הירשזון לבוא עם קו הגנה שהוא הזוי לחלוטין ולומר 'אני לקחתי, כי הגיע לי בעתיד לפנסיה', זה אבסורד", אומר אחד הסניגורים הבולטים במשק.

- איפה הבעיה?

"הבעיה היא שהנאשמים עצמם לא יכולים להרשות לעצמם להודות. הם אומרים לעצמם 'עדיף לי שבית המשפט ימצא אותי אשם. אני אגיד השופט לא הבין, דעת הקהל, רודפים אותי, מחפשים'. ברגע שהודית אין לך על מי לזרוק את זה. רמון והירשזון הם אנשים דעתנים, ואני יכול רק להניח שהם כפו את דעתם על עורכי דינם. יש לעורך דין שתי אפשרויות במצב כזה - להתפטר מהייצוג או להמשיך איתו. עורכי דין מתקפלים".

- אתה אומר שעורך דין בכיר כמו וינרוט מתקפל מול דרישות הלקוח?

"הוא לא צריך להתקפל בפני הלקוח, יהיה אשר יהיה. הוא לא צריך להתכופף ולשנות את עמדתו נוכח רצונו של הלקוח. הוא צריך לומר ללקוח אני לא יכול להמשיך לייצג אותך אם אתה מתעקש. עובדתית זה לא תמיד קורה. אני בטוח שוינרוט לא היה חושב להעלות טענת הגנה כפי שהעלה בתיק של הירשזון. אני הייתי מתבייש להעלות אותה. לא רואה את עצמי מעלה את זה על דל שפתי מול שופט. אני לא יודע אם הייתי פורץ בצחוק או בבכי אם הייתי טוען את זה. אבל עובדה שזה קרה".

"במקרה שאין הגנה", חורץ סניגור מוכר אחר, "צריך להודות". לדבריו, "הלקוח יכול להודות, להוריד ראש, להכות על חטא, להתנצל ולבקש מחילה, והוא היה יוצא הרבה יותר טוב. כשאין הגנה אין הגנה, אז באים ומודים. אם הלקוח לא מקבל את עצתך, אתה צריך להשתחרר מהייצוג".

99.9% הרשעה

יש כאלה שחושבים אחרת. "אין הצדקה לנטישת לקוח שנמצא במצב הכי קשה בחייו בגלל שהוא מבקש שתייצג אותו בלי שתיאלץ אותו להודות", אומר סניגור ותיק. "חוץ מזה, תמיד יש סיכוי, אפילו אם קלוש, לסייע ללקוח".

עוד סיבה לא לוותר על התיק, היא התגמול הגבוה. "חלק מעורכי הדין עושים מאזן כלכלי וכספי מול הפגיעה במוניטין או בכבוד שלהם, אם עלולה להיות כזו. יש כאלה שעושים את החשבון הזה, אם זה משתלם להם".

אסור לשכוח גם את הנתון בא: בישראל של סוף 2008 על כל כאלף הליכים פליליים היה זיכוי אחד (על-פי הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה). ב-27 השנה האחרונות, ישנה עלייה הדרגתית באחוזי ההרשעות בישראל, עד שלא ניתן לטפס עוד מעלה. בשנת 1980, שיעור ההרשעות היה 92.4%, ב-1990 הוא טיפס ל-95.4%, וכיום הוא זינק ל-99.9%. כשהנתונים הללו מהדהדים ברקע קשה להבין כיצד יכול עורך דין פלילי לומר ללקוח "לא אייצג אותך כיוון שהתיק הוא תיק אבוד".

גם הביקורת על עורכי הדין, בעקבות ההרשעות האחרונות, לא מקבלת תמיכה גורפת. "עורכי דין הם לא קוסמים. גם אם אתה עורך דין ותיק, מנוסה שחוקר את העדים בצורה הרצינית או הנכונה ביותר, אתה עדיין לא מוציא יש מאין. אנחנו לא קבלני זיכויים או קבלני תוצאות וכשהקייס קשה ובעייתי אז לא יעזור שום דבר".

- אז מה הטעם לשלם מאות אלפי שקלים לייצוג אם התוצאה ידועה מראש?

"הוותק והניסיון של עורך הדין באים לידי ביטוי בניהול ההליך בצורה לא מתלהמת ונכונה, בהפחתה בעונשו של הנאשם ובמקומות נוספים שקשים למדידה".

תיקים מורכבים וקשים

סניגור ותיק נוסף, מבהיר: "כל הדיבור על הרשעות הוא לא נכון. מה את הירשזון אפשר היה לזכות? ולגבי העונש, עם עורך דין אחר הוא היה יכול לקבל 7 שנים. לגבי חיים רמון, על אף שהורשע, 90% מההרשעה שלו בוטלו בגזר הדין, כי נקבע שאין קלון. זאת היתה השורה התחתונה. איך זה הושג? הרבה בזכות דן שינמן.

אסור לשכוח שאל עורכי הדין הוותיקים מגיעים התיקים המורכבים והקשים ביותר. "הם יודעים להתמודד עם הכול, מורכב ככל שיהיה. זה יתרון אדיר שיש להם על פני אחרים. יש להם דרך לחקור את העדים ולהביא את החומר לבית המשפט, והם עושים עבודה יסודית יותר מאחרים. מי שמזלזל בתרומה שלהם לתיק לא מבין דבר במשפט פלילי".

השאלה איך משפטן מנוסה כמו וינרוט לקח על עצמו את תיק הירשזון ומעלה טענות הגנה שגררו הרמת גבה כללית מטרידה רבים. לדברי שופט בית המשפט המחוזי בדימוס, שלי טימן, "הטיעון שלו בתיק הזה זו חידה. כנראה שרצה לעשות טובה. לפעמים הלקוח הוא חבר או חבר של חבר. כשהייתי עורך דין, התיקים הכי גרועים היו של משפחה או חבר".

הניחוש של טימן לא יכול היה להיות מדויק יותר. ממשרדו של וינרוט אמנם סירבו להגיב, אך עו"ד נבות תל-צור, סניגור בכיר בעצמו שמכיר מזה שנים את וינרוט באופן אישי וגם עבד במשרדו, מפזר קצת את הערפל: "וינרוט מקבל תיקים רבים עקב פניות של רבנים וגורמים אחרים, ובמקרה זה נעשתה אליו פניה מצד רב ידוע לקבל את התיק. בנוסף וינרוט לא נרתע מלקבל אף תיקים קשים מאוד. האסטרטגיה שלו היא ארוכת טווח, ולעיתים גם עורכי דין מבריקים לא יכולים לנבא אותה. לפיכך אני מצפה שוינרוט יפתיע בערעור בבית המשפט העליון. לא בכדי, דווקא התובע התבטא בראיון שמסר כי ההגנה היתה גאונית ווירטואוזית".

עוד כתבות

יצחק תשובה ועידן וולס / צילום: יוסי כהן

קבוצת דלק ממשיכה לעבוד במרץ עבור בעלי החוב, אבל המניה מתקשה להתאושש

איגוח תמלוגי לוויתן הניב 151 מיליון דולר למחזיקי האג"ח של דלק, אך בעלי המניות עדיין מופסדים 88% מתחילת השנה

מתקנים סולאריים של משק אנרגיה / צילום: מצגת החברה

תמהיל האנרגיה עד 2030 אושר בממשלה: 70% גז, 30% אנרגיה מתחדשת

הממשלה אישרה היום את הצעת משרד האנרגיה להעלאת יעדי האנרגיה המתחדשת מ-17% ל-30% עד שנת 2030 ושימוש בגז ב-70% ● במשרד להגנ"ס התנגדו לכריכת האנרגיה המתחדשת ביעדי גז, וטענו כי מדובר ב"החלטה המעודדת את המשק להמשיך את השימוש בגז מזהם למשך שנים רבות"

סיטונאית הפירות והירקות עטרה / צילום: צחי קיבנשטיין

חברת הירקות והפירות עטרה רוכשת את פלטפורמת האונליין Shookit

המכירות של שוקיט בתשעת החודשים הראשונים של 2020 עמדו על כ-20 מיליון שקל ● עטרה תקלוט את 30 עובדי הפעילות הנרכשת מתוך כוונה להגדיל הן את הפעילות המכירה הישירה שלה לצרכן והן לעסקים באמצעות כוח הקנייה שלה

מתחם האירוח "הדסער" / צילום: הדסער

מארגני טיולים בנגב דורשים הגיון: "עם אפס הידבקות אנחנו לא עסקים עם תו סגול, אלא עם תו הזהב"

יוזמה חדשה של מארגני טיולי תיירים בנגב: הכרה בנגב כיחידה מוחרגת לצורך הגבלות הקורונה על ענף התיירות ● המטרה היא לא להישאר מאחור אחרי אילת וים המלח שהוכרו על ידי הממשלה כאיי תיירות

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

מענקים חדשים למובטלים? הדרך לשם עוד ארוכה

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה"

עובדים על החיסון במעבדות המכון הביולוגי / צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

החיסון הישראלי לקורונה עולה שלב: הניסוי בבני אדם יחל בראשון בנובמבר

לשם ביצוע הניסוי יותרו במכון הביולוגי יותר מ-25 אלף מנות חיסון ● שלב הניסויים הקליניים בבני אדם יארך מספר חודשים, ואם הכל יתנהל כשורה והניסוי יוכתר בהצלחה, הוא צפוי לצאת לציבור בתחילת הקיץ

רחוב בבני ברק / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

חנות בדירה ובית כנסת במשרד: דוח חדש חושף לראשונה המלצות תכנוניות לשכונות לחברה החרדית

דוח חדש של משרד השיכון והמכון החרדי למחקרי מדיניות, שנחשף כאן לראשונה, מציג את החזון התכנוני לשכונות חרדיות: בתי כנסת במרכזים מסחריים, משרדים וחנויות בתוך דירות, נגישות לתחבורה ציבורית ומרחב בטוח לילדים

ניר גלעד  / צילום: אלון רון

ניר גלעד פוצח במאבק משלו על הכהונה במגדל: מאיים בהליכים משפטיים נגד דירקטוריון הקבוצה

דירקטוריון הקבוצה הודיע כי כהונת גלעד תופסק בתום השנה הנוכחית ועתה הוא טוען כי ההחלטה להדיחו הינה "בניגוד לדין, לרעת מגדל ביטוח ויש בה משום הפרה בוטה של הסכם העסקתו", ולכן "אין בכוונתו להשלים עימה"

נתב"ג, היום / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

מתווה חדש יאפשר תיירות עסקית גם ממדינות אדומות

לפי המתווה של משרד הבריאות, תיירים עסקיים שיגיעו לישראל ממדינות אדומות יוכלו לשהות בארץ עד ארבעה ימים תחת מגבלות תנועה ● מתווה חדש יאפשר תיירות עסקית גם ממדינות אדומות

אולם בית משפט / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

חצי שנת עבודות שירות ליועץ לשעבר למגנזי תשתיות שהורשע

בית המשפט ציין בגזר דינו כי נתן דעתו להודאת הנאשם באשמה, למעמדו כמסייע ולכך שלא הפיק טובת הנאה לעצמו מההסדר ● גזר הדין הוא חלק מפרשה רחבה יותר הידועה גם כ"פרשת מגנזי", במסגרתה הוגשו שלושה כתבי אישום נגד גבריאל מגנזי ו-17 נאשמים נוספים

מיליארדר / אילוסטרציה: Shutterstock

דוח העושר 2020: כמה מיליונרים חיים בישראל, ומי הם עשרת המיליארדרים

ההון הממוצע של כל תושב בישראל עומד על 220,996 דולר ● המיליארדרים בישראל איבדו 2.7 מיליארד דולר מהונם הכולל במהלך המגפה, אך במרבית העולם המיליארדרים דווקא רשמו גידול בהיקף העושר שלהם

רמי לוי / צילום: יונתן בלום, גלובס

מייקל דל מממש את החזקותיו ברשת רמי לוי ברווח של יותר מ-50%

בימים האחרונים מימשה קרן MSD, שאותה הקים מייסד ומנכ"ל חברת המחשבים DELL, נתח של קרוב ל-1.5% מהונה של רשת קמעונות המזון תמורת כ-43 מיליון שקל

דודו זבידה מנכל דרבן / צילום: איל יצהר

על קו הסיום של רכישת השליטה בדסק"ש: נחמיאס מוביל, זבידה בוחן ולאלשטיין אוזל הזמן

לאדוארדו אלשטיין, בעל השליטה לשעבר, נותרו יומיים בלבד להשוות את הצעת קבוצת מגה אור שבשליטת צחי נחמיאס ● חברת מבנה נדל"ן, בהובלת המנכ"ל דודו זבידה, דיווחה כי היא בוחנת הגשת הצעה במסגרת ההליך שמנוהל על-ידי הכונסים

תייר בים המלח / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בניסיון להציל את הענף: אילת וים המלח בדרך להיות "איים תיירותיים"

הממשלה אישרה הצעת חוק שתחריג את האזורים הללו ותאפשר להם לפעול בצורה מדורגת ● "הנזק הכלכלי והחברתי עלול להיות בלתי הפיך, אם לא יימצא פתרון שיאפשר את הפעילות התיירותית בעיר בצורה בטוחה ולאורך זמן"

כניסה לנתב"ג / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

חוק התעופה שקובע החזר בתוך 90 ימים על טיסה שבוטלה יוארך עד 30.11

הארכת הוראת השעה תחול על טיסות שיבוטלו מ-24.10 ועד 30 בנובמבר ● הצרכנים צריכים לקחת בחשבון שיש סיכוי סביר שהחוק בהוראת השעה יוארך גם לאחר מכן לתקופה נוספת

מיכל הלפרין,הממונה על רשות התחרות / צילום: רמי זרנגר

רשות התחרות שלחה מכתבי שימוע לאיגוד סיטונאי שוק צריפין

מכתבי השימוע טרם הגשת כתב אישום נשלחו לאיגוד סיטונאי שוק צריפין וליו"ר האיגוד ● לפי כתב החשדות, האיגוד החליט להחרים את חברת גליל שוק מקומי מכיוון שמכרה סחורה באופן ישיר ללקוחותיו, ואף איים על חבריו בעיצומים כספיים אם יפרו את החרם

תשתיות אינטרנט ביתי  / צילום:  Shutterstock ס.א.פ קריאייטיב /

התעניינות בפריסת תשתיות תקשורת של חברות קטנות

עשרות חברות, נציגים של רשויות מקומיות וגורמים מסחריים השתתפו בכנס שערך משרד התקשורת ביום חמישי האחרון בזום, בהשתתפות שר התקשורת יועז הנדל

גיל טופז / צילום: איל יצהר

רוח התקופה: גם בנק ירושלים מודיע על תוכנית התייעלות

על פי דיווח הבנק התוכנית "תכלול, בין היתר, הקפאה של שכר והטבות לעובדים, צמצום פעילות רווחה, ניוד פרישה מוקדמת וצמצומי תקנים", לצד צמצום זמני של 4% בשכר המנכ"ל, היו"ר והדירקטורים

יעקב גבע / צילום: תמר מצפי

ג'י מדיקל שואפת לקבל בנאסד"ק שווי גבוה פי 13 מזה שבו נסחרה עד לאחרונה באוסטרליה

מנצלת את הרעב לביומד בוול סטריט: חברת המכשור הרפואי של ד"ר יעקב גבע, ספקית פתרונות בתחום הטלרפואה וניטור החולים, מתכננת לגייס כ-30 מיליון דולר לפי שווי של 360 מיליון דולר אחרי הכסף

יורם דנציגר / צילום: איל יצהר

לא רק כלל ביטוח: יורם דנציגר יבחן מה קורה במגדל בזמן שהממונה ממשיך להפעיל לחץ על שלמה אליהו

דירקטוריון קבוצת הביטוח מינה את שופט ביהמ"ש העליון בדימוס ליו"ר הוועדה הבלתי תלויה, שנועדה לבחון ולדון "בעניינים העולים מפניות בעלי מניות ששלחו לחברה מכתב התראה בטרם הגשת תביעה נגזרת"