גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מס הבצורת: מכסת השימוש במים תועלה מעבר ל-3 קוב לחודש

כעת הוויכוח הוא בין 4 ל-4.5 קוב לנפש לחודש; רונית תירוש: "הצעתי להגדיר מכסות פרוגרסיביות לשימוש במים בהתאם למצב הסוציו-אקונומי של כל משפחה ומיקומה הגיאוגרפי-אקלימי, אולם רשות המים מתעקשת להתייחס לכל האוכלוסייה כאל מקשה אחת"

ועדת המשנה לגיבוש מס הבצורת קבעה כי בן אדם אחד ועד משפחה גרעינית בת שלוש נפשות יקבלו מכסה של 12 קוב לחודש. הוועדה דרשה שלגבי כל נפש נוספת במשפחה יתווספו 4.5 קוב לנפש לחודש, בעוד שרשות המים מוכנה לתת 4 קוב לנפש בלבד. עדיין מדובר בשיפור לעומת נכונותה הקודמת להעניק תוספת של 3 קוב לנפש לחוד, מעבר לשימוש של שלוש נפשות במשפחה.

רשות המים והאוצר צריכים לחזור עם תשובה בנושא זה ביום ראשון, שבמהלכו תיערך הצבעה בנושא הוסח המתוקן של מס הבצורת בוועדת הכספים.

ועדת המשנה לקביעת נוסח מתוקן של מס הבצורת הוקמה בשבוע שעבר בסיום דיון בוועדת הכספים על הצעת המס, שבמהלכו הועלו טענת רבות כנגד המס מארגונים שונים וממגזרים שונים בציבור הישראלי. לכן קבע יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהוד התורה), כי במצב הנוכחי הצעת המס לא תעבור בחוק ההסדרים, וכי יש לגבש נוסחה מוסכמת שתתחשב בביקורת הרבה.

במהלך השבוע התכנסה ועדת המשנה לדיונים בהצעת המס, בראשות ח"כ אמנון כהן (ש"ס). חברת הוועדה ח"כ רונית תירוש (קדימה) העלתה הצעה שהמס יהיה דיפרנציאלי על-פי מצב סוציו-אקונומי ושיוך טופוגרפי של המשתמשים. כך, משפחה בכפר שמריהו, למשל, תידרש לחסוך אחוז גבוה יותר מצריכת המים הנהוגה אצלה, מכפי שתידרש משפחה המתגוררת בדימונה. חלוקה כזאת עושה לדבריה חישוב של פערים בתקציב המשפחתי ובתנאי האקלים המחייבים צריכה שונה של המים, ולכן היא יותר הגיונית וישימה.

כך, למשל, משפחה בעלת מעמד סוציו-אקונומי גבוה המתגוררת באזור שאינו מהחמים במדינה, כמו כפר שמריהו, תידרש לחסוך 40% מהיקף הצריכה הרגיל שלה, ואם תעמוד ביעד הזה לא תידרש לשלם קנס, בעוד שמשפחה ממעמד סוציו-אקונומי נמוך ומאזור חם (דימונה) תידרש לחסוך 10%.

לדבריה, במקור הדיון החל בכך שמדובר בבעיית מחסור במים ולא בבעיית מחסור בכסף, ו"כעת רשות המים טוענת שמדובר פה גם במהלך שנועד לייצר כסף", היא אומרת.

הצעתה, שזכתה לדבריה לתמיכת בכירים במרכז השלטון המקומי, עיריית תל אביב וחברי הוועדה, לא התקבלה על-ידי רשות המים, וכעת הוויכוח הוא כאמור על כמות הקובים שתוקצה לנפש בתחשיב שעל-פיו תיגזר המכסה המותרת לשימוש, שמעבר לה יוטל מס הבצורת.

ממתי ייגבה המס

רשות המים הייתה נכונה להקצות 3.2 קוב לנפש לחודש, כאשר בשלב ראשון מותר שימוש של עד 12 קוב לחודש למשפחה בת שלוש נפשות, והחל מבן משפחה רביעי מוקצית תוספת של 3 קוב לנפש. כלומר, בסך-הכל מוקצבים 15 קוב לחודש למשפחה בת ארבע נפשות, שכל חריגה ממנה נכללת בקטגוריה המוגדרת על-ידי רשות המים כתעריף ג'. כל קוב חורג יעלה לחשבון המים של משק הבית 20 שקל, במקום 8 שקל במסגרת צריכה המוגדרת על-ידי הרשות כהגיונית. כעת הרף עלה ל-4 קוב לנפש לכל הפחות וחברי ועדת המשנה מנסים למשוך את הרף ל-4.5 קוב לנפש.

ויכוח נוסף בין חברי הוועדה לרשות המים הוא על מועד החלת המס. הרשות רוצה להחילו מהיום, 1 ביולי, בעוד שחברי הוועדה מתעקשים שהמס יוחל לאחר ההצבעה בכנסת, מה-1 באוגוסט. נושא נוסף שטעון גיבוש הסכמה הוא כיצד לקבוע מכסת צריכה עבור נכים שמתוקף נכותם נזקקים לטיפולים הכרוכים בשימוש במים, ושגם תהליך הרחצה שלהם ממושך יותר.

נושא שבו כן הגיעו הצדדים להסכמה הוא שתושבי אילת, בקעת בית שאן והערבה, יהיו זכאים למכסה יותר גבוהה של מים מכיוון שאלה האזורים החמים ביותר בארץ - הוסכם על 7 קוב לנפש לחודש.

שור לציבור: אל תחכו

אורי שור, מנהל ראשות המים, מצידו, לא מרפה מדוושת הלחץ על הציבור לחסוך בשימוש במים. הוא טוען כי היטל הצריכה העודפת יחסוך למשק המים כ-60 מיליון קוב לשנה, וכי היטל הצריכה העודפת הוא מכשיר קריטי לטיפול במשבר המים שהצלחתו תמנע שימוש בכלי אכיפה אגרסיביים יותר.

שור דורש, כי ברגע שיאושר החוק בכנסת, במתכונת שיאושר, הוא יחול החל מהיום (1 ביולי 2009) רטרואקטיבית. הוא ממליץ לעבור כבר היום לצריכת מים מושכלת וחסכונית, ולבדוק שמספר הנפשות המופיע אצל ספק המים מעודכן כדי להימנע מחיוב עודף.

הנושא נדון במסגרת הדיונים על חוק ההסדרים ויאושר עם אישור תקציב המדינה בימים הקרובים. ברשות המים טוענים כי כמות המים המוקצית כיום בתעריפים א' ו-ב' מספיקים לצריכה מושכלת ונבונה של מים לכל שימוש יום יומי, אולם ישנם רבים החולקים על כך, וביניהם, בין היתר, משפחות ברוכות ילדים ומשפחות המתגוררות באזורים החמים של הארץ.

עוד כתבות

דני עטר  / צילום: חיים ורסנו, יח"צ

חריגות הבנייה בביתו של יום קק"ל דני עטר יטופלו במסלול מינהלי

בפרקליטות החליטו כי יו"ר קק"ל דני עטר, בת זוגו ובנם ישלמו קנס מינהלי בגין בנייה לא חוקית שביצעו ביישוב גן-נר ● אם החריגות יטופלו, ייתכן כי הקנס לא יוטל ● בספטמבר הודיעה הפרקליטות על הגשת כתב אישום נגד עטר בכפוף לשימוע, אך לאחר השימוע הוחלט לעבור להליך מינהלי

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

תמונה של בזוס ללא חולצה והודעה פלרטטנית: אלו הראיות שנמצאות בידי התביעה בחקירת ניסיון הסחיטה

הכול נשאר במשפחה: לפי מקורות יודעי דבר, מי ששלח את ההודעות שהוחלפו בין מנכ"ל ומייסד אמזון לבת זוגו הוא לא אחר מאשר אחיה של סנשז ● האח: השגתי את המסרונים ואת התצלומים בדרכים חוקיות

קובי בריאנט  / צילום: Rory Carroll, רויטרס

דיווח: קובי בראיינט נהרג בתאונת מסוק בגיל 41

הלם בעולם הספורט: כוכב העבר של הלייקרס נהרג בהתרסקות מסוק באיזור לוס אנג'לס ● על פי דיווחים בארצות הברית, ארבעת הנוסעים הנוספים נהרגו גם כן

נתן חץ, עמיר בירם ואמיר ברנע / צילומים: איל יצהר,  אייל פרידמן ואוריה תדמור

בכירי ענף הנדל"ן דורשים שיערוך שווי הנכסים: "אני רוצה להגיד לכל השמאים, זה השוק. אל תספרו לנו מעשיות"

לדעת בכירים בשוק, שיעורי ההיוון בהם השתמשו עד כה השמאים להערכות שווי הנכסים בדוחות הכספיים, גבוהים מדי ולא מייצגים את סביבת הריבית ● בפורום "שווי הוגן" של המרכז הבינתחומי הרצליה אמר יו"ר אמות: "חברות מוכנות לרכוש נכסים בתשואות של 40% מעל השמאות הממוצעת"

מריוס נכט - תמר מצפי

הבנק הדיגיטלי חושף את מנהליו ומדווח: נתחיל לפעול במחצית השנייה של 2021

הבנק הדיגיטלי בשליטת מריוס נכט ואמנון שעשוע חבר לטאטא ליצירת מערכת מחשב ונערך לגיוס הון

מטוס של חברת התעופה הגרמנית קונדור  / צילום: קונדור

קבוצת תעופה חדשה: חברת-האם של לוט איירליינס רכשה את חברת התעופה הגרמנית קונדור

החזון של PGL הוא להפוך את קונדור לשחקנית משמעותית בסגמנט חבילות הנופש, בדגש על שווקי ליבה בגרמניה ובפולין ● נשיא מועצת המנהלים של PGL: "אנו רוצים לפתח את המותג האייקוני של קונדור בגרמניה ולהכיר אותו גם לשווקים אחרים באירופה"

קניון ארנה ביום שמשי וחניון קניון ארנה המוצף עקב השטפון בנהריה / צילומים: ערן גילווארג, קודקוד מזג אוויר

האם הצפת הקניון בנהריה עלולה להטביע את רכישת ארנה גרופ בידי מגה אור?

ההצפה שגרמה לסגירת קניון ארנה בנהריה, במזג האוויר הסוער בראשית החודש, עלולה לסכן את עסקת מכירת השליטה בידי מגה אור

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

צחי נחמיאס לא עוצר: יזם הנדל"ן ששווה כבר יותר ממיליארד שקל בדרך לרכישת ישפרו תמורת 855 מיליון שקל

חברת מגה אור של נחמיאס צפויה לרכוש את הבעלות המלאה בחברת הקניונים של קבוצת אי.די.בי-דסק"ש לפי מכפיל של כ-1.06 על ההון העצמי של ישפרו ● לישפרו שבעה קניונים בערים ברחבי הארץ • עבור נכסים ובניין מדובר על חלק ממהלך אסטרטגי של יציאה מתחום הקניונים

אנשי ביטחון בודקים טמפרטורות גוף של הנכנסים לרכבת התחתית על רקע התפשטות נגיף הקורונה, בייגי'ן / צילום: רויטרס

שניים אושפזו באיכילוב ובברזילי מחשש שנדבקו בנגיף הקורונה

לבית החולים איכילוב הגיעה אישה בת 60, שחזרה לפני ארבעה ימים מסין ● צוותי מד"א פינו הערב פועל סיני לבית החולים ברזילי באשקלון

אבי בן טל / צילום: ynet

האתגר של מנכ"ל רשת 13: לעשות טלוויזיה שמרוויחה כסף

אבי בן טל ייכנס בחודש הבא לתפקיד מנכ"ל רשת 13 כשלפניו מספר משימות דחופות על סדר היום, ובראשן הגדלת הרווחיות ומציאת אפיקי הכנסה חדשים ● גם שאלת הדיגיטל דורשת הכרעה מהירה ● לשם כך נדרשת גם חשיבה חדשה בכל הנוגע לתוכן שמייצר הערוץ, הנמצא במשבר זהות

מודי שפריר / צילום: Tracy מחברת Paul clarke

"מחירי הדירות יעלו, השקל ימשיך להתחזק": האסטרטג של מזרחי טפחות לא רואה מיתון באופק

מודי שפריר מעריך כי הצמיחה במשק תימשך השנה, אך בקצב מעט נמוך יותר ● בבנק צופים אפשרות של הורדת ריבית פעם אחת במהלך 2020, לרמה של 0.1%, ללא השפעות משמעותיות למהלך

מייסדי בלר: יפים לרנר  ואורי בורוס / צילום: איל יצהר

איך תמונה שעלתה לפייסבוק לפני חמש שנים הופכת להיות קצה חוט בפתרון חקירה

כמויות המידע שעולות לרשתות החברתיות הפכו את תחום המודיעין שמבוסס על מקורות גלויים לחשוב ומורכב יותר - לא רק אמצעי תקשורת או דוחות פומביים, אלא תיעוד של מיליארדי בני אדם ● אורי בורוס, מנכ"ל הסטארט-אפ בלר: "ברשתות החברתיות עשוי להיות מידע יותר מבוסס מאשר זה שיש למדינות"

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

דעה: בקרב בין נתניהו לגנץ על חסדי טראמפ, יזכה כנראה ראש הממשלה

כפי שמצטייר הבוקר – וזה עלול להשתנות – נתניהו ייפגש פעמיים עם טראמפ ויזכה לחשיפה תקשורתית מלאה במסיבת עיתונאים בשידור חי מחר ● גנץ יזכה בפגישה אחת, שאולי תקבל חשיפה מוגבלת בפוטו-אפ ● בניגוד למקובל, הודרה שגרירות ישראל מארגון הביקור של גנץ בבית הלבן ● דעה

האומנם שנה מוצלחת לקרנות הנאמנות?  / הדמיה: shutterstock, שאטרסטוק

תשואות גבוהות למשקיעים, עסקים פחות טובים למנהלי הקרנות

סוגי הקרנות שמצליחות לגייס כספים בשנתיים-שלוש האחרונות, ובמיוחד בשנה האחרונה, הם הקרנות המחקות והקרנות הכספיות ● מפת ההעדפות של הלקוחות ושל היועצים: מהן קטגוריות ההשקעה הגדולות ביותר בקרנות המסורתיות המנוהלות, בקרנות הסל ובקרנות המחקות?

מתנגדי ברקזיט מוחים ברחוב דאונינג בלונדון /צילום: רויטרס, HENRY NICHOLLS

5 ימים ל"ברקזיט" ובאיחור של שנה: המרחב הפוליטי והכלכלי באירופה עומד להשתנות

הממלכה המאוחדת תפרוש ביום שישי בשעה 23:00 באופן רשמי ● מומחים כלכליים במדינה מקווים לצמיחה מוגברת וסוכני נדל"ן מקווים כי השוק - שחווה קיפאון ואפילו ירידת מחירים בשלוש וחצי השנים האחרונות - ישוב וישגשג כמו לפני ההחלטה על ה"ברקזיט"

הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS) בבאזל / צילום: רויטרס

בנקים מרכזיים צפויים להנפיק מטבעות דיגיטליים בשנים הקרובות

כ-10% מבין 66 בנקים מרכזיים שהשתתפו בסקר של הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS), אומרים כי הם צפויים להנפיק מטבע דיגיטלי משלהם בתוך שלוש שנים בלבד ● בשבדיה ובאורוגוואי כבר בוצעו פיילוטים בתחום

בית זיקוק של אקסון מוביל בטקסס / צילום: Jessica Rinaldi, רויטרס

התעשייה ניצחה, הסביבה הפסידה: ממשל טראמפ מסיר הגנות פדרליות ממקורות מים

התקנות החדשות מסירות מגבלות המונעות כיום מחקלאים ומפתחי קרקעות לפעול בסמוך למקווי מים, ועלולות להוביל לזיהום מוגבר ולפגיעה באיכות המים

חדווה בר / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל: רק עסק קטן אחד מתוך 7 מרוצה מהכלים הבנקאיים

סקר של בנק ישראל מגלה כי למרות כל ההבטחות, עדיין קשה להיות עסק קטן בבנק ● רק שליש מהמשיבים מרוצים מהליווי שהבנק מספק להם בקבלת החלטות פיננסיות ● שביעות-רצון גבוהה יותר בבנקים מזרחי טפחות והבינלאומי

מתאו סלביני / צילום: רויטרס, Alessandro Garofalo

ה"סרדינים" ניצחו: הממשלה באיטליה נושמת לרווחה אחרי ניצחון למרכז-שמאל באמיליה-רומאנה

מתיאו סלביני, מנהיג מפלגת הימין המתנגדת להגירה, הבטיח לתפוס את השלטון לראשונה במחוז, ואז להשתמש בתבוסת המרכז-שמאל כדי ליזום הליכה לבחירות כלליות חדשות באיטליה ו"להגיש צווי פינוי לממשלה ברומא" - אך התוצאות מספקות מרווח נשימה לממשלה

אלון מאסק  / צילום: Mike Blake, רויטרס

טסלה כבר שווה יותר מפולקסווגן: האם מדובר בבועה?

יצרנית הרכב החשמלי הקימה מפעל בסין, והמשקיעים בוול סטריט הזניקו את השווי שלה ליותר מ-100 מיליארד דולר ● מי שמאמין בעתיד של טסלה צריך להכיר מקרוב את הסיכונים של שוק הרכב הסיני, שנמצא בשליטה כמעט מוחלטת של הממשלה