גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"התנהגות כזו מתאימה למדינות עם משטרים אפלים"

גרסאות רבות למכתב "הגירוש" של רענן כץ הסתובבו לאחרונה בתקשורת. "גלובס" בשיתוף "וואלה! ספורט" חושפים לראשונה את המכתב במלואו, כולל תצלום

מה באמת כתבו שותפיו של רענן כץ במכבי תל אביב באותו מכתב מפורסם לפני מספר שבועות, בו דרשו ממנו לעזוב את הקבוצה? ובכן, מהמכתב שהגיע לידי "גלובס" ובו חתומים דייויד פדרמן, עדי פדרמן, שמעון מזרחי, אבי רייק, שי ואודי רקנאטי, אפשר לקבל תמונה ברורה לבידודו של כץ ולדרישה הברורה של יתר השותפים לראות אותו מחוץ לקבוצה.

הנה המכתב המלא כפי שהגיע לידי "גלובס":

27 במאי, 2009
אל: רענן כץ ארה"ב

מאת: שמעון מזרחי, אבי רייק (ניוקו בע"מ)
אודי רקנאטי, שי רקנאטי (נפתלי השקעות)
דייויד פדרמן, עדי פדרמן (פדנקו בע"מ)

"עם סיום עונת הכדורסל 2008/9 התכנסנו בעלי המניות המחזיקים ב-67% ממניות החברה לדון בהתפתחויות בחברה הקשורות למערכת היחסים בין RK (רענן כץ ט"ו) לבין שאר בעלי המניות.

לאחר דיון ומחשבה רבה אנו מוצאים לנכון לחזור ולהביע בפניך את מורת רוחנו המוחלטת ממספר נושאים שיפורטו להלן אשר נדונו עמך כבר לפני כשנה במשרדו של שמעון (מזרחי ט"ו) וכן, פעם נוספת, בינואר 2009".

1. הצגת מצג שווא לציבור לגבי היותך, כביכול, המממן העיקרי של מכבי:

"פעמים רבות בעבר הבענו בפניך תרעומת על כך שאתה מציג מצג שווא לפיו אתה 'המממן' של פעילות מכבי ובלעדיך 'מכבי אבודה'. כידוע לך, האמת הפשוטה היא שאתה שילמת ומשלם את חלקך לפי שיעור אחזקותיך בחברה, בדיוק כפי שעושה כל אחד מבעלי המניות האחרים בהתאם לאחזקותיו. העובדה שאתה ממשיך להטעות את הציבור בנושא זה גם כיום, גורמת לפיחות במעמדם של שאר בעלי המניות ולפגיעה בחברה".

2. התבטאויותיך בתקשורת:

"התבטאויותיך בתקשורת בגנות שחקנים, עובדים, מנהלים ובעלי מניות אחרים גורמות נזק בלתי הפיך לחברה ולקשריה עם המערכת הבנקאית, הספונסרים, המדיה וכיו"ב".

3. פניות לעובדי החברה:

"פניותיך הישירות לעובדי החברה ממקום מושבך בארה"ב הינן במקרים רבים מבזות, בלתי ראויות ונעשות בניגוד גמור לכללי ניהול תקינים".

4. שותף להצלחות ולא לכישלונות:

"לצערנו, אתה נוהג באופן קבוע ללהבהיר כי בכל הרקשור לכשלונות, וכאלו אכן היו לא מעטים, ידך לא היתה במעל, אולם בהצלחות אתה תמיד שם, נכון ליטול לעצמך את הקרדיט. לאחרונה אתה מרבה להודיע לתקשורת כי 'רצוי שידברו איתך בתום עונת 09/10 כי עכשיו תהיה מעורב הרבה יותר', כאילו עד כה התנהלו הדברים שלא בידיעתך. האמת הפשוטה היא כי כל ההחלטות המהותיות במכבי התקבלו בידיעה ובהסכמה של ההנהלה וכל בעלי המניות, ואתה בכללם".

5. פנטזיות כלכליות:

"אתה מרבה לכתוב ולהסביר כי במידה וננהג לפי הכללים שהצגת לפנינו, אזי נרוויח מיליונים תוך פרק זמן קצר, אך כל זאת ללא הצגה של תוכנית כלכלית כל שהיא אלא תוך שימוש בפראזות וסיסמאות ריקות מתוכן.

למרות כל האמור לעיל, המשכנו במשך תקופה ארוכה לפעול מתוך תקווה שניתן יהיה להגיע עמך לשת"פ ולהבנה שיאפשרו לנטרל את מרבית הבעיות הנ"ל. לצערנו, ההתפתחויות בשבועיים האחרונים היוו מבחינתנו את 'הקש ששבר את גב הגמל' ואנו רואים בהתנהגותך כלפי משפחת רקנאטי חציית כל הקווים האדומים האפשריים במערכת יחסים מתקבלת על הדעת בין שותפים".

6. משבר רקנאטי:

"לאחר משחק ההפסד נגד אשקלון בהיכל נוקיה, התבטאת בצורה אומללה בפני כתב ערוץ 5 לגבי כושרה הגופני של אשקלון כתוצאה 'מהבריחה מהקאסמים למקלטים'.
יובהר מיד כי אנו אכן מאמינים שהתבטאות אומללה זו לא כוונה לפגוע באנשי אשקלון וכי נאמרה על ידך בבדיחות הדעת ולא לפרסום.

מיד כשנודע לנו על הפרסום הנ"ל, מיהרה הנהלת מכבי, לאחר שהודיע לך על כוונתה (וקיבלה מראש את הסכמתך), להתנצל בפני אשקלון והציבור במטרה להקטין ולמזער את הנזק לך ולמכבי.

לתדהמתנו, אתה מצאת לנכון לפתוח בהתקפה חסרת מעצורים כנגד משפחת רקנאטי שהינה בעלת מניות במכבי ובערוץ 5. לטענתך, מן הראוי היה שהם ימנעו את הפרסום (דבר אבסורדי כשלעצמו, כאשר להם עצמם נודע על הסיפור לאחר שכבר פורסם), ומאוחר יותר אף דרשת שהערוץ יתנצל בפניך או לחילופין, שמשפחת רקנאטי תדאג לפיטורי הכתבים שדיווחו על התבטאותך האומללה.

אנו מודעים לכך שאנחנו חיים במזה"ת שבו יש לעתים כללים 'מוזרים'. יחד עם זאת, מן הראוי שתבין כי התנהגות כזו, כשפי שדרשת ממשפחת רקנאטי, הינה בלתי מתקבלת על הדעת ומתאימה למדינות עם משטרים אפלים, בפרט בהתחשב בכך שהדיווח היה אמת וכל מה שדווח אכן נאמר על ידך.

למען הסר ספק, כל בעלי המניות במכבי המחזיקים ב-67% ממניות החברה, מביעים פה אחד תמיכה בלתי מסויגת בהתנהגותם המופתית של שי ואודי רקנאטי. אנו דוחים מכל וכל את השתלחותך הגסה והמשוללת רסן במשפחת רקנאטי. מכבי מכבדת את כל בעלי מניותיה בין אם הם מחזיקים במניה אחת, או כל מספר מניות אחר. התבטאותך כלפי משפחת רקנאטי לפיה הם 'משקיע זעיר' בהשוואה אליך, הינה שיאה של אלימות מילולית מבזה ומשפילה אותה אנו דוחים בתוקף ובשאט נפש.

לידיעתך, אודי ושי רקנאטי מלווים את משפחת מכבי לדורותיה השונים, בארץ ובעולם, מזה עשרות שנים, תרומתם למכבי ולקהילה בישראל הינם דוגמה ומופת לכולנו. השתלחותך בהם הינה פגיעה לא רק בכל אחד מאיתנו אלא במועדון מכבי כולו.

ההתבטאויות האחרונות שלך המחישו לנו יותר מכל את עומק התהום הפרושה בינינו. יתרה מזאת, האיומים המרומזים שנשמעו מפיך לפיהם אתה 'תפתח את פיך' לאחר שתסתיים עונת האליפות וכן העיתוי האומלל שבחרת לנהל את הקמפיין הנ"ל (בדיוק לפני חצי הגמר והגמר) הביאו אותנו, לצערנו, למסקנה הבלתי נמנעת, לפיה נזקים כבדים מנשוא נגרמים למכבי כתוצאה מהמשך קיומה של השותפות עימך במתכונתה הנוכחית.

אנו מגיעים למסקנה זו בצער ובכאב. ואולם, אם אכן טובתה של מכבי אלקטרה תל אביב לנגד עינינו, עלינו להביא לסיום השותפות עמך ולהפרד.

אנו מודעים וערים לכך שאין ביכולתנו לאלץ אותך למכור את מניותיך. אך מן הראוי שתדע כי יהיה זה בהחלט הפיתרון הרצוי מבחינתנו (למען הספר ספק נבהיר כי במידה ותחליט, בניגוד לדעתנו, להישאר בעל מניות בחברה, אנו נקפיד על זכויותיך וחובותיך כבעל מניות ונפעל בהתאם לתזכיר ותקנות החברה ובהתאם לחוקי מדינת ישראל).

במהלך השנים האחרונות הצהרת פעמים רבות כי לנגד עיניך עומדת אך ורק טובת הקבוצה וכי תישאר בעל מניות כל עוד ירצו בכך לפחות חלק מבעלי המניות האחרים.

אין אנו מטילים ספק בכוונותיך הטובות, אך העובדות הן כי מצב הדברים הנוכחי גורם למכבי נזקים בלתי הפיכים. לפיכך, הגענו פה אחד למסקנה בדבר ההכרח שבהפסקת שותפות זו".

בברכה (חתומים):
שמעון מזרחי
אבי רייק
אודי רקנאטי
שי רקנאטי
דייויד פדרמן
עדי פדרמן
מכתב מכבי תל אביב, רענן כץ, דיויד פדרמן

* נכתב בשיתוף אוהד גרינוולד, וואלה! ספורט

עוד כתבות

נעם קופל/  צילום: איל יצהר

בית המשפט: הביטקוין הוא לא מטבע אלא נכס שחייב במס

בפסק הדין קבע בית המשפט המחוזי בלוד כי עדיין רחוקה הדרך עד שניתן יהיה להתייחס לביטקוין, או למטבע דיגיטלי אחר, כאל "מטבע חוץ", באופן זה שאף יהיה ראוי להעניק לו את אותו טיפול מיסויי שניתן למטבעות המסורתיים ● פסק הדין דחה את הערעור של נועם קופל, מייסד סטארט-אפ הבלוקצ'יין DAV, שרכש מטבעות ביטקוין ב-2011 ומכר אותם ב-2013 ברווח של 8.27 מיליון שקל

שר הכלכלה אלי כהן / צילום: שלומי יוסף

היצוא הישראלי לאסיה צנח ברבעון הראשון בכ-30%

לפי נתוני מכון היצוא, ברבעון הראשון של 2019 היצוא הישראלי הסתכם בכ-28 מיליארד דולר ורשם עלייה דולרית של כ-3% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד

מחאת עורכי הדין / צילום: שלומי יוסף

עורכי דין בכנס מחאה ראשון מסוגו נגד יוזמות החקיקה של הימין: "נשבית את מערכת המשפט"

עשרות עורכי דין התכנסו הערב במשרדי פירמת גולפרב-זליגמן בת"א בכנס מחאה ראשון מסוגו ● עורכי הדין יוצאים להגנת עצמאות מערכת המשפט ונגד יוזמות החקיקה שתכליתן לצמצם את סמכויות בית המשפט העליון ● אלי זהר: "נכנסנו לקרב על הבית. הקרב הזה הוא הכי חשוב עבור ילדיי ונכדיי"

פניציה ירוחם / צילום: שלומי יוסף

משרד הכלכלה מגבש תוכנית סנקציות נגד משתתפי החרם החרדי על פניציה

יוטלו על חברות ויקבים שמשתפים פעולה עם החרם החרדי, שמאיים על המשך פעילותה של החברה g בכיר במשרד הכלכלה: “החברות יצטרכו להבין שהחרם הוא תגובה לא מידתית על סוגיה שולית, שכן אין מפעל זכוכית אחד בעולם שמסוגל לעצור את פעילותו פעם בשבוע”

יעקב קוינט / צילום: שלומי יוסף

ניגודי עניינים במכרזים ותשלומים חריגים: לאן נעלמו שומרי הסף בחברות הממשלתיות

רשות החברות הממשלתיות ערכה בדיקה רוחבית ב-18 חברות ומצאה שורת ליקויים, בעיקר בתחום של ניהול מכרזים והתקשוריות כספיות ● מעבר לדרישת הרשות לתיקון הפגמים, ממצאי הבדיקה גם הועברו למבקר המדינה וישמשו אותו בבואו לערוך ביקורת בחברות אלה ● מנהל הרשות: "מהלך זה הוא חלק מכלל המהלכים להגברת הפיקוח"

פרויקטים במסגרת תמ"א 38 ברחוב השר משה ברמת גן / צילום: גיא ליברמן

המלחמות על תמ"א 38 רק מתחילות: מחאת ראשי הערים עוד תגיע לבית המשפט

במקביל לגל המחאה נגד הסכמי-הגג, עיריות רבות ברחבי הארץ החליטו להגביל פרויקטי תמ"א 38 בתחומן, כולל את אלה שכבר נמצאים בשלבי אישור שונים • ודאות? תשכחו מזה

מליאת הכנסת/ דוברות הכנסת - יצחק הררי

הוועדה הזמנית אישרה הגדלת מס' השרים; זנדברג: דיל מושחת

הצעת החוק מבקשת לבטל את המגבלה שקיימת בחוק הנוכחי לגבי מספרם המרבי של השרים וסגני השרים ● ח"כ מנסור עבאס: "אני לא מבין מה השתנה במספר חברי הקואליציה שמחייב אתכם פתאום לחלק כל-כך הרבה תפקידי שרים" ● ח"כ תמר זנדברג: "הכול מותר תמורת מילוט ראש הממשלה מכתב אישום"

עמי ברלב, מנכ"ל ביקום (בי קומיוניקיישנס) / צילום: יח"צ

בדרך לשליטה בבזק: סרצ'לייט צלחה את אסיפות האג"ח האינדיקטיביות של ביקום ואינטרנט זהב

בהצבעות מחזיקי האג"ח של שתי החברות זכתה אמש הצעתה של קרן ההשקעות האמריקאית לרוב של 80% עד 100%, שמאפשר את פתיחת המו"מ בין הצדדים על השגת הסדר מחייב

יאיר לפיד ובני גנץ / צילום: שלומי יוסף

גנץ ולפיד בישיבת הסיעה: נתניהו הופך את ישראל לטורקיה

סיעת כחול לבן התכנסה היום לישיבה לקראת ההצבעה הערב על חוק יסוד: הממשלה, שירחיב את מספר השרים שתוכל הממשלה החדשה למנות ● גנץ: "אני מוטרד מ'שתיקת הכבשים' של בכירי הליכוד" ● לפיד: "לא יכול להיות שאין בקואליציה הזו חמישה אנשים הגונים. זה כל מה שצריך. חמישה אנשים הגונים"

יוסי בן יוסף / צילום: Studio-One

מייסד קדימהסטם יוסי בן יוסף פורש מניהול חברת התרופות; המניה צונחת

בן יוסף יוחלף בתפקיד על ידי רמי אפשטיין, כיום דירקטור בחברה ● בפברואר נעצר בן יוסף בפרשת שימוש במידע פנים, אבל מאז לא חלה התפתחות נוספת בפרשה ● מאז הנפקת קדימהסטם ב-2013 בבורסת תל אביב, איבדה המניה כ-77% מערכה

העבודות על תוואי הקו האדום של הרכבת / צילום: איל יצהר

חמש חברות סיניות יתמודדו על כריית מנהרות הקו הירוק בת"א

בשונה ממכרזים קודמים, החברות הסיניות יגשו למכרז לבדן וללא שותפות עם חברות בנייה ישראליות ● המכרז שפרסמה נת"ע כולל תכנון מפורט, כריית המנהרות ואף דאגה להסדרי תנועה ● כיוון שתנאי הסף כוללים את כל פרטי ביצוע המנהרות, התחרות המכרזית בין המציעות תהיה על המחיר

עו"ד מיכל רוזנבוים / צילום: עינת לברון

מועמדי הקואליציה לתפקיד מבקר המדינה: מיכל רוזנבוים ומתניה אנגלמן

עו"ד רוזנבוים היא בעלת משרד עורכי דין פרטי, ומתניה אנגלמן הוא מנכ"ל המל"ג ● מפלגת כחול לבן תתמוך במועמדותו של גיורא רום לתפקיד מבקר המדינה ● ח"כ בצלאל סמוטריץ לחץ למנות לתפקיד המבקר מועמד שאינו שופט

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

"הניסיון של קבוצה מקושרת לדבר בשם כלל עורכי הדין - ראוי לגינוי"

לא כולם מסכימים עם דרך המאבק של עורכי הדין שמתנגדים לחוק החסינות והתאחדו יחדו כדי נגד יוזמות חקיקה של הממשלה הנכנסת ● עו"ד נדב העצני: "אני סבור שדווקא ההגנה על הדמוקרטיה מחייבת לעשות רפורמה יסודית במערכת המשפט"

אמיר ירון / צילום: יח"צ

בנק ישראל הותיר את שיעור הריבית ללא שינוי

הוועדה המוניטרית של הבנק החליטה להשאיר את הריבית על 0.25% ● ברקע להחלטה: מדד אפריל רשם עלייה של 0.3% בלבד, כשציפיות האנליסטים והכלכלנים הראשיים היו לעלייה של 0.45% עד 0.5%

ג'ראד קושנר/ צילום: רויטרס

קושנר במענה לשאלות "גלובס": לעם הפלסטיני מגיע עתיד של כבוד והזדמנות לחיים טובים יותר

יועצו המיוחד של הנשיא טראמפ אמר כי האמריקאים "אסירי תודה לבחריין על ההזמנה לארח את הסדנה בשיתוף פעולה" ● קושנר מצפה לפעילות אל מול מנהיגים עסקיים באיזור

בורסת מילאנו / צילום: רויטרס

ירידות בוול סטריט: מניות הטכנולוגיה בולטות לשלילה; בורסות אירופה ננעלו בירידות

מדדי המניות העיקריים בארה"ב יורדים ביום המסחר הראשון לשבוע זה בעולם, הדאו ג'ונס יורד ב-0.4% ומדד S&P 500 מאבד 0.6% ● מדד קאק מאבד 1.7%, הפוטסי מאבד 0.7% ● יצרנית הרכבים פורד הודיעה על קיצוץ של 10% מכוח העבודה

יואב ערמוני / צילום: נדב כהן יונתן

קרן הפנסיה הוותיקה גילעד חוברת לפסגות ונכנסת לתחום ההלוואות הפרטיות

גילעד חוברת לבית ההשקעות פסגות ליצירת תיק השקעות בהלוואות מתואמות, פרטיות ולא סחירות - בהיקף של עד 300 מיליון שקל ● עפ"י ההסכם בין שני הגופים, הם ישתפו פעולה במתן הלוואות למימון פרויקטים ● קרן גילעד, בניהולו של יואב ערמוני, מנהלת נכסים בהיקף של כ-10 מיליארד שקל עבור קהל לקוחות סגור

איתי בן זאב / צילום: איל יצהר

העימות בין הנהלת הבורסה לעובדים מחריף: ההנהלה השעתה שלושה חברי ועד

בתגובה כינסו הבוקר ועד עובדי הבורסה וההסתדרות אסיפת עובדים, וטענו ל"פגיעה בשירות שנגרמת ללקוחות כתוצאה מהחלטותיו החד צדדיות של המנכ"ל בן זאב"

הבורסה בת"א/ צילום: בז רתנר, רויטרס

נעילה שלילית בבורסה: ת"א 35 איבד 0.7%, נייר חדרה צנחה 9.5% אחרי הדוחות

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ● סנטימנט שלילי בוול סטריט הכביד על תל אביב ● חברה לישראל וכיל ירדו 3% ו-2% בהתאמה ● מחזור המסחר הסתכם בכמיליארד שקל

וואווי / צילום: Eric Gaillard, רויטרס

חברות הטכנולוגיה מתנתקות מוואווי. מה יקרה למשתמשים?

לפי דיווחים, גוגל, אינטל, ברודקום, קוואלקום ו-Xilinx הודיעו על ניתוק יחסים עם החברה הסינית וואווי בעקבת צו נשיאותי של טראמפ ● למה זה קרה דווקא עכשיו? איך זה ישפיע על המשתמשים? והאם מדינות וחברות נוספות יצטרפו לחרם? ● "גלובס" עושה סדר