גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"התנהגות כזו מתאימה למדינות עם משטרים אפלים"

גרסאות רבות למכתב "הגירוש" של רענן כץ הסתובבו לאחרונה בתקשורת. "גלובס" בשיתוף "וואלה! ספורט" חושפים לראשונה את המכתב במלואו, כולל תצלום

מה באמת כתבו שותפיו של רענן כץ במכבי תל אביב באותו מכתב מפורסם לפני מספר שבועות, בו דרשו ממנו לעזוב את הקבוצה? ובכן, מהמכתב שהגיע לידי "גלובס" ובו חתומים דייויד פדרמן, עדי פדרמן, שמעון מזרחי, אבי רייק, שי ואודי רקנאטי, אפשר לקבל תמונה ברורה לבידודו של כץ ולדרישה הברורה של יתר השותפים לראות אותו מחוץ לקבוצה.

הנה המכתב המלא כפי שהגיע לידי "גלובס":

27 במאי, 2009
אל: רענן כץ ארה"ב

מאת: שמעון מזרחי, אבי רייק (ניוקו בע"מ)
אודי רקנאטי, שי רקנאטי (נפתלי השקעות)
דייויד פדרמן, עדי פדרמן (פדנקו בע"מ)

"עם סיום עונת הכדורסל 2008/9 התכנסנו בעלי המניות המחזיקים ב-67% ממניות החברה לדון בהתפתחויות בחברה הקשורות למערכת היחסים בין RK (רענן כץ ט"ו) לבין שאר בעלי המניות.

לאחר דיון ומחשבה רבה אנו מוצאים לנכון לחזור ולהביע בפניך את מורת רוחנו המוחלטת ממספר נושאים שיפורטו להלן אשר נדונו עמך כבר לפני כשנה במשרדו של שמעון (מזרחי ט"ו) וכן, פעם נוספת, בינואר 2009".

1. הצגת מצג שווא לציבור לגבי היותך, כביכול, המממן העיקרי של מכבי:

"פעמים רבות בעבר הבענו בפניך תרעומת על כך שאתה מציג מצג שווא לפיו אתה 'המממן' של פעילות מכבי ובלעדיך 'מכבי אבודה'. כידוע לך, האמת הפשוטה היא שאתה שילמת ומשלם את חלקך לפי שיעור אחזקותיך בחברה, בדיוק כפי שעושה כל אחד מבעלי המניות האחרים בהתאם לאחזקותיו. העובדה שאתה ממשיך להטעות את הציבור בנושא זה גם כיום, גורמת לפיחות במעמדם של שאר בעלי המניות ולפגיעה בחברה".

2. התבטאויותיך בתקשורת:

"התבטאויותיך בתקשורת בגנות שחקנים, עובדים, מנהלים ובעלי מניות אחרים גורמות נזק בלתי הפיך לחברה ולקשריה עם המערכת הבנקאית, הספונסרים, המדיה וכיו"ב".

3. פניות לעובדי החברה:

"פניותיך הישירות לעובדי החברה ממקום מושבך בארה"ב הינן במקרים רבים מבזות, בלתי ראויות ונעשות בניגוד גמור לכללי ניהול תקינים".

4. שותף להצלחות ולא לכישלונות:

"לצערנו, אתה נוהג באופן קבוע ללהבהיר כי בכל הרקשור לכשלונות, וכאלו אכן היו לא מעטים, ידך לא היתה במעל, אולם בהצלחות אתה תמיד שם, נכון ליטול לעצמך את הקרדיט. לאחרונה אתה מרבה להודיע לתקשורת כי 'רצוי שידברו איתך בתום עונת 09/10 כי עכשיו תהיה מעורב הרבה יותר', כאילו עד כה התנהלו הדברים שלא בידיעתך. האמת הפשוטה היא כי כל ההחלטות המהותיות במכבי התקבלו בידיעה ובהסכמה של ההנהלה וכל בעלי המניות, ואתה בכללם".

5. פנטזיות כלכליות:

"אתה מרבה לכתוב ולהסביר כי במידה וננהג לפי הכללים שהצגת לפנינו, אזי נרוויח מיליונים תוך פרק זמן קצר, אך כל זאת ללא הצגה של תוכנית כלכלית כל שהיא אלא תוך שימוש בפראזות וסיסמאות ריקות מתוכן.

למרות כל האמור לעיל, המשכנו במשך תקופה ארוכה לפעול מתוך תקווה שניתן יהיה להגיע עמך לשת"פ ולהבנה שיאפשרו לנטרל את מרבית הבעיות הנ"ל. לצערנו, ההתפתחויות בשבועיים האחרונים היוו מבחינתנו את 'הקש ששבר את גב הגמל' ואנו רואים בהתנהגותך כלפי משפחת רקנאטי חציית כל הקווים האדומים האפשריים במערכת יחסים מתקבלת על הדעת בין שותפים".

6. משבר רקנאטי:

"לאחר משחק ההפסד נגד אשקלון בהיכל נוקיה, התבטאת בצורה אומללה בפני כתב ערוץ 5 לגבי כושרה הגופני של אשקלון כתוצאה 'מהבריחה מהקאסמים למקלטים'.
יובהר מיד כי אנו אכן מאמינים שהתבטאות אומללה זו לא כוונה לפגוע באנשי אשקלון וכי נאמרה על ידך בבדיחות הדעת ולא לפרסום.

מיד כשנודע לנו על הפרסום הנ"ל, מיהרה הנהלת מכבי, לאחר שהודיע לך על כוונתה (וקיבלה מראש את הסכמתך), להתנצל בפני אשקלון והציבור במטרה להקטין ולמזער את הנזק לך ולמכבי.

לתדהמתנו, אתה מצאת לנכון לפתוח בהתקפה חסרת מעצורים כנגד משפחת רקנאטי שהינה בעלת מניות במכבי ובערוץ 5. לטענתך, מן הראוי היה שהם ימנעו את הפרסום (דבר אבסורדי כשלעצמו, כאשר להם עצמם נודע על הסיפור לאחר שכבר פורסם), ומאוחר יותר אף דרשת שהערוץ יתנצל בפניך או לחילופין, שמשפחת רקנאטי תדאג לפיטורי הכתבים שדיווחו על התבטאותך האומללה.

אנו מודעים לכך שאנחנו חיים במזה"ת שבו יש לעתים כללים 'מוזרים'. יחד עם זאת, מן הראוי שתבין כי התנהגות כזו, כשפי שדרשת ממשפחת רקנאטי, הינה בלתי מתקבלת על הדעת ומתאימה למדינות עם משטרים אפלים, בפרט בהתחשב בכך שהדיווח היה אמת וכל מה שדווח אכן נאמר על ידך.

למען הסר ספק, כל בעלי המניות במכבי המחזיקים ב-67% ממניות החברה, מביעים פה אחד תמיכה בלתי מסויגת בהתנהגותם המופתית של שי ואודי רקנאטי. אנו דוחים מכל וכל את השתלחותך הגסה והמשוללת רסן במשפחת רקנאטי. מכבי מכבדת את כל בעלי מניותיה בין אם הם מחזיקים במניה אחת, או כל מספר מניות אחר. התבטאותך כלפי משפחת רקנאטי לפיה הם 'משקיע זעיר' בהשוואה אליך, הינה שיאה של אלימות מילולית מבזה ומשפילה אותה אנו דוחים בתוקף ובשאט נפש.

לידיעתך, אודי ושי רקנאטי מלווים את משפחת מכבי לדורותיה השונים, בארץ ובעולם, מזה עשרות שנים, תרומתם למכבי ולקהילה בישראל הינם דוגמה ומופת לכולנו. השתלחותך בהם הינה פגיעה לא רק בכל אחד מאיתנו אלא במועדון מכבי כולו.

ההתבטאויות האחרונות שלך המחישו לנו יותר מכל את עומק התהום הפרושה בינינו. יתרה מזאת, האיומים המרומזים שנשמעו מפיך לפיהם אתה 'תפתח את פיך' לאחר שתסתיים עונת האליפות וכן העיתוי האומלל שבחרת לנהל את הקמפיין הנ"ל (בדיוק לפני חצי הגמר והגמר) הביאו אותנו, לצערנו, למסקנה הבלתי נמנעת, לפיה נזקים כבדים מנשוא נגרמים למכבי כתוצאה מהמשך קיומה של השותפות עימך במתכונתה הנוכחית.

אנו מגיעים למסקנה זו בצער ובכאב. ואולם, אם אכן טובתה של מכבי אלקטרה תל אביב לנגד עינינו, עלינו להביא לסיום השותפות עמך ולהפרד.

אנו מודעים וערים לכך שאין ביכולתנו לאלץ אותך למכור את מניותיך. אך מן הראוי שתדע כי יהיה זה בהחלט הפיתרון הרצוי מבחינתנו (למען הספר ספק נבהיר כי במידה ותחליט, בניגוד לדעתנו, להישאר בעל מניות בחברה, אנו נקפיד על זכויותיך וחובותיך כבעל מניות ונפעל בהתאם לתזכיר ותקנות החברה ובהתאם לחוקי מדינת ישראל).

במהלך השנים האחרונות הצהרת פעמים רבות כי לנגד עיניך עומדת אך ורק טובת הקבוצה וכי תישאר בעל מניות כל עוד ירצו בכך לפחות חלק מבעלי המניות האחרים.

אין אנו מטילים ספק בכוונותיך הטובות, אך העובדות הן כי מצב הדברים הנוכחי גורם למכבי נזקים בלתי הפיכים. לפיכך, הגענו פה אחד למסקנה בדבר ההכרח שבהפסקת שותפות זו".

בברכה (חתומים):
שמעון מזרחי
אבי רייק
אודי רקנאטי
שי רקנאטי
דייויד פדרמן
עדי פדרמן
מכתב מכבי תל אביב, רענן כץ, דיויד פדרמן

* נכתב בשיתוף אוהד גרינוולד, וואלה! ספורט

עוד כתבות

יהודית ריכטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

במעמד שני נשיאים אמריקאים: יהודית ריכטר קיבלה פרס על פריצת דרך מ-MIT

במעמד שני נשיאים אמריקאים לשעבר קיבלה ד"ר ריכטר פרס על פריצת הדרך שחוללה בחיבור צעירים פלסטינים, ירדנים וישראלים דרך תוכנית "ניר - ביה"ס של הלב"

 אוהד סנדלר, רמי לוי ואדם פרידלר./ צילום: שלומי יוסף, גלובס

"אם לא נגיע לשווי של מיליארד שקל, עשינו טעות": מה מחפש רמי לוי ב"גוד-פארם" ומי מחפש עליו חומר מכפיש

מפגש ייחודי בין רמי לוי לאדם פרידלר ואוהד סנדלר הוליד שותפות ברשת הטואלטיקה "גוד פארם" שמונה כבר 18 סניפים ● בראיון משותף ראשון הם מספרים על התוכנית להנפיק, על הקשיים מול הקניונים ועל החיבור בין "הילדים הטובים" מתל אביב לקמעונאי הוותיק מירושלים

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

בעקבות ההרעלות: ירידה של עשרות אחוזים במכירת מוצרי טונה במסעדות ובבתי קפה

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן: "באירועים הכוללים אשפוז והשלכות בריאותיות חמורות, מרגישים את זה מיידית. מניסיון העבר, אני מניחה שאחרי כמה ימים זה ייעצר"

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

בדרך לפשרה: שופט זימן את מנכ"לי טבע וחברות התרופות האחרות לדיון לפני המשפט

שופט פדרלי זימן בכירים מהחברות על מנת לדון בפיצויים שהחברות מציעות ● טבע תשלם 29 מיליארד דולר, כחלק מהסכם הפשרה, בתרופות ובשירותי הפצה - כך על פי מקורבים לעסקה

נעמה יששכר / צילום: רויטרס

המפתח לשחרור נעמה יששכר נמצא במשרד המשפטים

ההטיה של הפרקליטות לטובת בקשת ההסגרה מארה"ב, ביחד עם ההתעלמות מהבקשה הרוסית והסחבת האינסופית של מעצר בורקוב, היא עלבון צורב לרוסים ● על ישראל להיענות לבקשת ההסגרה של רוסיה כדי להחזיר את הצעירה הישראלית הביתה ● דעה

שלט של כריסטיאן דיור על קניון בסין / צילום: Darley Shen, רויטרס

מכבדת את עיקרון סין האחת: דיור מתנצלת על השמטת טייוואן משטח המעצמה

מותג האופנה כריסטיאן דיור קיים מצגת באוניברסיטה שכללה מפה של סין ללא טייוואן, שסין רואה בה מחוז סיני מורד - מה ששם את החברה במרכז שערורייה פוליטית שהובילה להתנצלותה

ספוטיפיי / שאטרסטוק

פרטנר תאפשר ללקוחות הטלוויזיה להשתמש בספוטיפיי

בפרטנר אומרים כי שירותי מוזיקה בטלוויזיה הופכים להיות יותר ויותר מבוקשים ● ההטמעה של אפליקציית ספוטיפיי בממירי פרטנר תהיה אוטומטית

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בנימין נתניהו פרסם מתווה לממשלת אחדות

נתניהו פנה לח"כ בני גנץ והציע בין השאר הקפאת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה ואימוץ מתווה אטיס לחוק הגיוס

חוגגים עליות ב-NYSE  / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות: טבע זינקה ב-12%, IBM נפלה לאחר ירידה במכירות זה הרבעון החמישי ברציפות

מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, הדאו ג'ונס הוסיף 0.1% לערכו ● ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה ● נעילה הססנית בבורסות אירופה לאחר שהמחוקקים בבריטניה מטילים ספק בעסקת ברקזיט ● מורגן סטנלי עקף את התחזיות לרבעון

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מאיר שמגר – לוחם חירות ישראל כל חייו

ההגדרה שעמה נכנס לעולם המשפט השופט מאיר שמגר , נשיא בית המשפט העליון שהלך הבוקר לעולמו, היא גם זו שמגדירה אותו בצורה המדויקת ביותר: לוחם חירות ישראל ● אכן שמגר היה, לאורך כל חייו, לוחם חירות ישראל ● עם נקודה בין שתי המילים האחרונות ובלעדיה

עופר שלח / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עופר שלח: התר"ש לצה"ל לא מעניין את נתניהו כבר שנה שלמה

ח"כ עופר שלח הוסיף בפוסט פייסבוק נוקב במיוחד כי "רק כעת משתמש נתניהו בכך להפעלת לחץ פוליטי על כחול לבן"

סוכה / צילום: שאטרסטוק

סוכת שלום כל השנה: אפשר לפתור את המתח בין החילונים לחרדים

רוב הישראלים מסורתיים וחובבים את היהדות אך מודאגים מאוד מהקונפליקט החילוני-חרדי ● מסתבר שניתן לפתור אותו, אך הוא דורש מאמץ משני הצדדים ● דעה

ראש הנציבות האירופית ז'אן-קלוד וראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Yves Herman, רויטרס

כל מה שצריך לדעת על ההתקדמות החדשה בהסכם הברקזיט

ראש ממשלת בריטניה הודיע היום כי הגיע להסכם חדש עם האיחוד האירופי ● מה בדיוק חדש בהסכם והאם זה אומר שהברקזיט יוצא לפועל? ● "גלובס" עושה סדר

רנו / צילום: רג'י דוביגנאו, רויטרס

ב-3% עד 4%: ההכרזה שגרמה למניית רנו לצנוח

לאור ביצועים חלשים, רנו קוצצת בתחזית הרווחים שלה ● רנו גם חתכה את התחזית שלה למרווח התפעולי לאזור ה-5%, לעומת התחזית הקודמת ששמה את המרווח התפעולי ב-6%

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ השיב בשלילה להצעת נתניהו: החזר את המנדט, המתווה שלך לא כולל התייחסות לטוהר המידות

גנץ ציין כי במתווה של נתניהו אין התייחסות לנושא טוהר המידות וכי ההצעה היא "דרך לחסינות"

מארק הרד, מנכ"ל אוראקל המנוח / צילום: Robert Galbraith, רויטרס

מארק הרד, מנכ"ל חברת התוכנה אורקל, מת בגיל 62

הרד מונה למנכ"ל אורקל בספטמבר יחד עם צפרא כץ ● בעבר כיהן כמנכ"ל HP ועזב בשנת 2010 לאחר שערוריית הטרדה מינית

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק נאם בשידור חי ופרש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

נתיבי איילון, הנחל ומסילת הרכבת לפני ההרחבה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המקטע השלישי של פרויקט הנתיבים המהירים יוצא לדרך

במסגרת העבודות ייסלל נתיב נסיעה נוסף ממחלף קק"ל ועד למחלף שבעת הכוכבים בשני הכיוונים ● כמו כן ייבנו שני גשרים המחברים ישירות את הנתיב המהיר בכביש 20 לנתיב המהיר בכביש 5 ● הפרויקט צפוי להסתיים בשנת 2025

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"; הליש"ט עברה לירידות על רקע התנגדות בפרלמנט

ההסכם עדיין טעון אישור של הפרלמנט הבריטי, ולא ברור אם יש לו רוב בעקבות הודעת המפלגת הדמוקרטית הצפון-אירית הבוקר כי אינה מקבלת אותו "במתכונתו הנוכחית" ● אחרי שעלתה בעד 0.9% מול הדולר, הליש"ט עברה לירידות