גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

5 שנים בלי נציג ציבור

בהיעדר נציג ציבור מקצועי בוועדה המחוזית דרום, מתעוררת השאלה מהי משמעות המצב על תוקפן של החלטות הוועדה, העוסקת בנושאים כבדים כמו עיר הבה"דים או יישובי הבדואים

גילוי נאות ברוח הזמן: הח"מ ערך את ספרו של אדריכל ישראל גודוביץ' "40X40" בהוצאת עם עובד, על המגדלים של ת"א, ומחשיב אותו כידיד.

יש בסיפור הזה שני עניינים: אחד, העניין הציבורי של אופן קבלת החלטות קריטיות על דרום הארץ, מקרית גת ועד אילת, יותר מ-60% משטח המדינה; השני - העניין האישי של אדריכל ישראל גודוביץ' והאופן שבו ממנים שליח ציבור בגופי התכנון.

הוועדה המחוזית דרום פועלת כבר שלוש שנים באופן העומד בסתירה לחוק התכנון והבנייה ובניגוד לפסיקת בג"ץ. על-פי החוק והפסיקה, חייב להיות בוועדה נציג ציבור מקצועי, הנבחר ע"י ארגוני האדריכלים והמהנדסים. אותו דין חל גם על ועדות התכנון ברמה הארצית, על ועדות הערר ועל ועדות מקומיות האזוריות.

חשיבות המינוי הציבורי-מקצועי גבוהה במיוחד בוועדות המחוזיות. חברי הוועדות המחוזיות הם ברובם המכריע ראשי היישובים באזור, או נציגי משרדי הממשלה. ראשי היישובים מצביעים פעמים רבות מתוך אינטרס, ונציגי הממשלה מצביעים לעתים קרובות מדי על יסוד הנחיה שקיבלו מהממונים עליהם במשרדי הממשלה (הנחיה כזו פסולה, ונציגי משרדי הממשלה אמורים להצביע על-פי שיקול דעת ובאופן מקצועי - אבל זהו עניין שצריך לטפל בו בנפרד במסגרת שיפור עבודת הוועדות המחוזיות).

נושאים כבדים

הוועדה המחוזית דרום יושבת יום בשבוע, והיא דנה בעניינים שהם מהכבדים ביותר שאפשר להעלות על הדעת, כמו למשל:

עיר הבה"דים - פרויקט העברת בסיסי צה"ל לדרום. בוועדה המחוזית דרום התקבלו החלטות בלי שנשמעה עמדת נציג ציבור מקצועי בלתי תלוי; ים המלח - הבעיות רק מחריפות והעתיד מסובך עוד יותר, כי מלבד ירדן, השותפה מהצד שלה בניצול הים, הישות הפלשתינית המפורזת תרצה זכויות משלה; רכבת לאילת; הקצאת שטחי ענק למיזמים. כמו למשל, פרשת הקצאת שטח למיזם התיירותי אקווריה, שאושרה בוועדה המחוזית דרום בלחץ משרד ראש הממשלה אהוד אולמרט, ומבקר המדינה פסל אותה תוך ביקורת חריפה על עבודת הוועדה; רמת חובב - אתר הפסולת מהווה מטרד והוא מתנהל במידה רבה באופן אקס-טריטוריאלי; שדות התעופה באילת, דימונה, שדה תימן, עובדה ונבטים; ערכי טבע נדירים, כמו מכתשי הנגב; הבדואים - פצצת הזמן הקרויה "היישובים הבדואים", המוכרים והבלתי מוכרים, מתקתקת על שולחן הוועדה המחוזית דרום; התיישבות בודדים בנגב.

הבעיה בוועדה המחוזית דרום היא, שכבר שלוש שנים לא מתפקד בה נציג הציבור המקצועי. זהו ביזיון למערכת התכנון במשרד הפנים, וזה עומד לחובתם של שר הפנים הקודם מאיר שטרית ומנכ"לו אריה בר.

לפני למעלה משנה הכינה עמותת האדריכלים רשימת 11 מועמדים כנציגי ציבור מקצועיים בוועדות התכנון השונות. בראש העמותה עומדת דינה רצ'בסקי, מי שעמדה בראש מינהל התכנון במשרד הפנים שנים רבות.

11 המועמדים הגישו את המסמכים, הציגו את ההמלצות, מלאו את הטפסים העוסקים בקשריהם המקצועיים, ובסופו של דבר אושרה הרשימה ונשלחה לחתימת שר הפנים הקודם, מאיר שטרית. חתימת שר הפנים על המינויים היא עניין פרוצדוראלי.

שטרית חתם על כל המינויים שעליהם המליצה רצ'בסקי, למעט אחד: המלצה למנות את גודוביץ' לנציג הציבור המקצועי בוועדה המחוזית דרום. הממליצים של גודוביץ' היו נשיא המדינה שמעון פרס, וראשי העיריות רון חולדאי מת"א וצבי בר מר"ג.

הפן האישי: בעתירה לבג"ץ שהגיש גודוביץ' הוא דרש הסבר להימנעות השר מלחתום על מינויו. בתגובה קיבל פרקליטו עו"ד אריאל פופר מכתב של יועץ שר הפנים, עו"ד שלי מלכה. היועץ הסביר, שהשר הקודם שטרית קיבל ההחלטה על יסוד המלצה שלילית של המנכ"ל הקודם, אריה בר. "על בסיס היכרות אישית" של בר עם גודוביץ', כך נאמר, הודיע בר לשטרית שיש לגודוביץ' בעיה של יחסי אנוש וסביבת עבודה. פרקליטו של גודוביץ' הודיע, שאין ללקוחו היכרות עם בר, כך שבסיס ההחלטה של השר רכילותי ואינו תקין. העובדה שגודוביץ' אומר דעותיו במילים חריפות ובאופן תקיף ידועה. מי שהמליץ עליו היה צריך לקחת את זה בחשבון.

אולי בשנת 2011

הפן הציבורי: ההתעסקות עם התאמתו של גודוביץ' גוזלת זמן יקר, שבו בוועדה המחוזית אין נציג ציבור מקצועי.

אם גודוביץ' איננו מתאים, צריך היה בתחילת הדרך לבחור מישהו אחר. זהו אינטרס נפרד מזכותו של גודוביץ' לקבל הסבר לפסילתו. לא ייתכן שבוועדה המחוזית דרום לא יתפקד נציג ציבור מקצועי מזה שלוש שנים.

נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש, יצאה בקמפיין לשיפור תדמית ביהמ"ש העליון, תוך הדגשת הטיפול הנאות באינטרסים הציבוריים החיוניים. אותו בימ"ש עליון הודיע לאחרונה, שהדיון בפרשת נציג הציבור בוועדה המחוזית דרום יתנהל החל מתאריך 3.5.2010.

המשמעות היא, שעד אז לא יהיה נציג ציבור בוועדה המחוזית דרום. סביר שאחרי הדיון בעליון נחכה זמן לא קצר להחלטה של הרכב השופטים, וזה אירוע שיגלוש במקרה הטוב רק ל-2011.

כלומר, יש סכנה שבמשך 5 שנים לפחות לא יתפקד בוועדה המחוזית דרום נציג ציבור מקצועי. מהי המשמעות של מצב זה, שאינו מתקבל על הדעת, על תוקף החלטות ועדה מחוזית דרום, בעיקר כשמדובר לא פעם בהחלטות על חודו של קול? *

lichtman@globes.co.il

עוד כתבות

ממשלות ברחבי העולם נוקטות בצעדים שונים כדי להיחלץ מהקורונה הכלכלית / צילום: Associated Press

שוברים, צ'קים, הורדת מע"מ ותמיכה ענפית: בעולם דווקא מצאו פתרונות יצירתיים לקורונה הכלכלית

בגרמניה חתכו את המע"מ בתחילת החודש וההתאוששות כבר מורגשת ובספרד העניקו "הכנסה בסיסית" לאזרחים ● בזמן שבישראל עוד מתמהמהים, ממשלות ברחבי העולם נוקטות בצעדים שונים כדי להיחלץ מהקורונה הכלכלית ● הנה כמה דוגמאות

בנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת

״הנתונים שביקשת אינם זמינים״: שוב מגבלות קורונה ללא הסברים ובלי נתונים

ברים, חדרי כושר ומסעדות נדרשים לצמצם פעילות או להיסגר בשם המלחמה בקורונה, אבל כמה מהם היוו מוקד הדבקה? במשרד הבריאות לא יודעים ● הגיע הזמן שהממשלה תבין שלא ניתן להחזיר את הגלגל לאחור, ובאותה נשימה להפקיר את העסקים הקטנים והעובדים בלי פיצוי כספי הולם ומיידי

עו"ד סיגל יעקבי, מ"מ מנכ"ל משרד המשפטים, בועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"אנחנו עומדים לקראת צונאמי של הליכי חדלות פירעון"

כך אמרה סיגל יעקבי, כונסת הנכסים הרשמית ומ"מ מנכ"לית משרד המשפטים בועידת עושים שוק של "גלובס" ● "חוק חדלות פירעון נועד לטפל בתיק אחר תיק ובחברה אחר חברה. אין לו תפיסה רחבה, הוא לא מתעסק במגה משבר שמביא בבת אחת מבול של חברות"

בנק הפועלים/ צילום: יחצ דוברות בנק הפועלים

שני עובדי בנק הפועלים מדסק ה-OTC נדבקו בקורונה

מספר עובדים נשלחו לבדיקות בעקבות המקרה ועובדים שבאו במגע עם אותם עובדים נשלחו לבידוד ● הפועלים: "שני העובדים שחלו מטופלים ואנו פועלים לפי הנחיות משרד הבריאות. שירותי חדר העסקאות ניתנים כרגיל"

הצהרת שר הבריאות יולי אדלשטיין / צילום: יח"צ

אדלשטיין: "אמנה מנהל מיוחד לטיפול בקורונה"

אדלשטיין קיים מסיבת עיתונאים לאחר החלטת השרים על מגבלות חדשות בשל העלייה בתחלואה בקורונה ● "תפקיד המנהל יהיה לתכלל את הנושא, החל ממערך הבדיקות, דרך קטיעת שרשרת ההדבקה ויתר הפעולות הקשורות לנגיף"

בנימין נתניהו וישראל כ"ץ / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

המשבר של איטליה וספרד קטן עלינו: כך הגענו למצב שהאבטלה בישראל גבוהה פי 3 מבאירופה

שיעור העובדים שנשלחו לביתם עקב המגפה דומה בישראל ובאירופה, אלא שבעוד שכאן הם מוגדרים "מובטלים" ומקבלים דמי אבטלה, באירופה נפרשה רשת ביטחון תעסוקתית ● מדוע אחרי שרוב אירופה אימצה את המודל, ישראל נמנעה מכך?

מלון פרימה מיוזיק אילת / צילום: מקס מורון

המלונאים מקדימים תרופה למכה: "מגבלות נוספות יהיו גזר דין מוות לענף"

החלטות הממשלה וחוסר הוודאות כבר לימדו את המלונאים להיות מוכנים לכל ● אבל החשש מההגבלות החדשות מעלה את מפלס החרדה מפני התרסקות, אולי בלתי הפיכה ● כעת תולים קברניטי הענף את תקוותם בתו הסגול ואומרים: "יש לנו יכולת שליטה אבסולוטית במתרחש"

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מגמה מעורבת בבורסות אסיה: שנחאי קופצת ב-1.3%, הניקיי יורד

סמסונג צופה עלייה של 23% ברווח התפעולי ברבעון השני על רקע העלייה בביקוש לכרטיסי זיכרון ומעבדים ● הבנק האוסטרלי הותיר את הריבית ללא שינוי

אלי כהן, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האמריקאים מציעים לפלסטינים אותו מעמד שהם מעניקים לפוארטו ריקו?

האם הפלסטינים יקבלו שלטון עצמי בנוסח פוארטו ריקו? השר אלי כהן קיבל מודיעין לקוי ● "המשרוקית של גלובס"

רונן חכימי, בעל קבוצת חברות בתחומי מסחר, הייטק ונדל"ן מניב / צילום: תמונה פרטית

"כל העסקים הבינוניים נופלים בין הכיסאות"

רונן חכימי, 58, בעל קבוצת חברות בתחומי המסחר, הייטק, לואו-טק ונדל"ן מניב ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

בנימין נתניהו, השבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אולמות אירועים, ברים וחדרי כושר ייסגרו: הממשלה אישרה את ההגבלות החדשות

שורת ההגבלות החדשות להתמודדות עם התפרצות הגל השני של המגפה אושרה בממשלה ● הצעת חוק לתיקון תקנות שעת חירום תועבר לאישור מליאת הכנסת באופן מיידי ● לפיד: "אנחנו המדינה היחידה בעולם שהגיעה לגל השני מוכנה עוד פחות טוב מהגל השני. נתניהו נכשל"

אלון מאסק  / צילום: Mike Blake, רויטרס

טסלה לא עוצרת: מזנקת לשיא ומאסק שוב לועג לשורטיסטים

מנייתה של יצרנית הרכבים החשמליים מזנקת בעוד 10% לשיא נוסף, וזאת יום לאחר שהמייסד אילון מאסק השיק קו של הלבשה תחתונה כמעין לעג לשורטיסטים שהימרו נגד טסלה בזמנו

טראמפ ונתניהו/ צילום: רויטרס Gripas-Yuri-ABACA

ראש בראש: מנכ"לי האוצר לשעבר על המשמעות הכלכלית של המהלך המדיני

מהי העלות הכלכלית של תוכנית הסיפוח? ● האם היא תמוטט את הכלכלה הישראלית ותשנה את צביון המדינה? ● או שאולי יש פה הזדמנות שאסור לוותר עליה? ● שתי דעות

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

אל על בדרך להלאמה, משפחת בורוביץ' צפויה לאבד את השליטה בחברה

חברת התעופה בחרה במתווה של משרד האוצר, שלפיו היא תקבל 250 מיליון דולר בערבות של 75% מהמדינה יחד עם הנפקה של 150 מיליון דולר בבורסה

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מחזיקי אג"ח אי.די.בי יחליטו השבוע אם להיכנס למו"מ מזורז עם אלשטיין על הצעתו להסדר חוב

מחזיקי אג"ח י"ד החליטו אמש שלא להעמיד את החוב כלפיהם לפירעון מיידי,● במקביל הודיעה אי.די.בי כי תשלם מחר לשלוש סדרות האג"ח את תשלומי הריבית שנדחו

אוטובוסים של אגד / צילום: תמר מצפי

אגד פרסמה את תוצאות מכרז ההצטיידות הראשון בהיקף של כחצי מיליארד שקלים

המכרז העניק עדיפות לאוטובוסים מהרכבה מקומית ● לראשונה יצוידו כל האוטובוסים ב"מפרט קורונה"

רפאל פרנקן / צילום: עודד קרני

האם התעשייה מוגנת מפני מתקפות סייבר? "בחלק מהמפעלים לא מבינים למה זה קשור אליהם"

רפאל פרנקו, סגן ראש מערך הסייבר הלאומי, מספר בראיון שקיים לאחרונה עם "גלובס" כיצד הוא נערך למתקפות עתידיות על התעשייה ועל המתקפה על אתרים ישראלים במאי: "תדרכנו את חברות ההוסטינג, האכלנו בכפית, ובכל זאת זה קרה"

נתי סיידוף / צילום: אבי שאולי

שיכון ובינוי תבצע פרויקט בניגריה בכ-310 מיליון דולר

תחילת העבודות בפרויקט, שיימשך כ-4 שנים, צפויה במחצית הראשונה של שנת 2021

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: Abir Sultan, AP

הכנסת דנה כעת בחוק שיאפשר לממשלה להעביר החלטות ללא חקיקה

הצעת החוק תאפשר לממשלה לשנות את תקנות הקורונה ללא הליך חקיקה ● ועדת הכנסת תוכל לדון בצווי הממשלה ולהחליט אם לאשרם תוך 7 ימים

פועלים באתר בניה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הרשות לאכיפה במקרקעין: "חוק קמיניץ תרם להקטנת עבירות הבנייה"

מספר צווי ההריסה המינהליים שהוציאה היחידה קפץ ב-60% בתוך שנתיים, בעוד שמספר עבירות הבנייה צנח ב-75% בתוך שנתיים