גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אירופה ממשיכה לדהור: יום שמיני של עליות; הדאקס עלה ב-0.5%

הקונגלומרט הגרמני סימנס מתכנן לפטר 1,400 עובדים בהמשך השנה, על מנת לעמוד ביעדי הרווח של שנת 2009 ■ ההזמנות למפעלים בגוש האירו ירדות ב-30.1% במאי, במונחים שנתיים

המדדים המובילים באירופה נסגרו בטריטוריה החיובית לאחר יום של מסחר במגמה מעורבת תוך נטייה לירידות, ולאחר שהקונגלומרט הגרמני סימנס הודיע על כוונתו לפטר 1,400 איש במהלך השנה הקרובה.

בגרמניה, סקר IFO הציג עלייה זה החודש השביעי ברציפות ביולי. התאוששות מסוימת התרחשה בעקבות התמריץ הכספי של הממשלה בסך 82 מיליארד אירו, אך השאלה הגדולה בגרמניה כמו גם בכל מקום אחר בשלב זה, היא האם מגמת הצמיחה תימשך לאחר סיום התמריצים. התחזית הכלכלית העדכנית ביותר של קרן המטבע הבינלאומית מגלה שגוש האירו, בניגוד לכלכלות מתועשות אחרות, ימשיך לראות התכווצות כלכלית גם ב-2010, ויחווה חזרה איטית יותר לשיעורי ריבית גבוהים שיגנו עליו מפני רוב המטבעות העיקריים.

הפרוטוקולים של ישיבת יולי של הבנק המרכזי של בריטניה (BOE) לא השפיעו על השוק במיוחד הפעם, משום שמרבית האינפורמציה כבר מתומחרת. הבנק לא ביצע שינויים בשיעורי הריבית או בתוכנית הצעדים הכספיים, ואמר שיסקור את היקף הצעדים הכספיים הבלתי-קונבנציונאליים שלו באוגוסט, עם דו"ח האינפלציה הרבעוני. על כן, פרסום דוח התמ"ג בשבוע הבא צפוי להיות המפתח לציפיות השוק לגבי הכיוון העתידי של המדיניות המוניטרית.

ההחלטה להותיר את הריבית על 0.5% במונחים שנתיים התקבלה פה אחד, והבנק המרכזי והדיע כי ישקול להזרים עוד 25 מיליארד ליש"ט לכלכלת הממלכה בחודש הבא. 9 חברי הוועדה אמרו כי "למדו רבות" מההתפתחויות שקדמו להחלטת הריבית, אשר יאפשרו לה להעריך האם להגדיל את כמות הכס, הנדרשת, וכי מידע אמין יהיה זמין בחודש שלאחר ההחלטה. הבנק, כזכור, רשאי לרכוש נכסים כמו אג"ח ממשלתיות וקונצרניות ממוסדות פיננסים בהיקף של 150 מיליארד ליש"ט. בפועל, מדובר בהדפסת כסף כדי לממן את היקף הרכישות - ועד כה הבנקים המסחריים השתמשו רק ב-125 מיליארד ליש"ט מתוכם על מנת להגדיל את האשראי לציבור ולמגזר העסקי - מטרת התוכנית.

הסימנים הראשוניים חיוביים: לפי NIESR, הכלכלה התכווצה כנראה רק ב-0.4% ברבעון השני, קצב הירידה האיטי ביותר מזה שנה. עם זאת, לשכת המסחר הבריטית עודדה את קובעי המדיניות להרחיב את תוכנית רכישת הנכסים שלהם ב-25 מיליארד שטרלינג, באומרה שההתאוששות "אינה ודאית". ועדת הצל למדיניות המוניטרית (קבוצה של כלכלנים עצמאיים שנפגשים ב-IEA בלונדון) פרסמה ביטויים דומים.

במחלקת המחקר של FXCM ישראלי מעריכים כי "מחיר הליש"ט צפוי לנוע בהתאם לסנטימנט הסיכון, בעוד הערך הממוצע משוקלל-הסחר שלה נמצא כעת בתיאום של 87.8% עם מדד המניות העולמי של MSCI".

מדד פוטסי 100 ■ מדד קאק 40 ■ מדד דאקס .

בזירת המטבעות, האירו יורד ב-0.23% ל-14187 דולר והליש"ט מאבדת 0.57% ל-1.6366 דולר.

בזירת המאקרו

סקר IFO של הסנטימנט העסקי בגרמניה עלה זה החודש השביעי ברציפות ביולי, ולהצביע על שיפור מתמשך בתחזית החברות ל-6 חודשים.

ההזמנות למפעלים בגוש האירו ירדו ב-30.1% במאי במונחים שנתיים, גבוה מהציפיות לירידה של 27.9% ולאחר שהשלימו ירידה של 35.5% ב-12 החודשים שהסתיימו באפריל. מדובר בירידה חודשית של 0.2%, למרות ציפיות כי יעלו ב-1.9%, ולאחר ירידה של 1% באפריל.

הצריכה של טובין בצרפת גדל ב-1.4% בצרפת, בהשוואה לחודש שעבר וב-1.2% בהשוואה לחודש המקביל אשתקד.

המכון הלאומי לסטטיסטיקה בצרפת פרסם כי מדד המחירים לצרכן עלה ביוני ב-1.4%, גבוה מהציפיות לעלייה של 0.4% בלבד. במאי ירד המדד ב-0.2% בלבד. במונחים שנתיים, השלים המדד עלייה דומה - 1.2% - לעומת ציפיות כי ישלים ירידה של 0.5%, ולאחר ירידה של 1.6% ב-12 החודשים שהסתיימו במאי.

סקר המגמות בתעשייה ברבעון השני הצביע על רמה של 59- נקודות, כשהתחזיות ציפו כי הנתון יתמתן ל-46- נקודות מ-51- נקודות ברבעון הראשון. נתון שלילי מצביע כאמור על ציפיה לירידה בהיקף ההזמנות בתעשייה.

מניות בכותרות

קרדיט סוויס צפוי לפרסם את דו"חות הרבעון השני מחר (ה'). אנליסטים בסקר של דאו-ג'ונס צופים כי הבנק יציג גידול של 18% ברווחים ל-1.44 מיליארד פרנק שוויצרי (1.35 מיליארד דולר) הודות להכנסות גבוהות של זרוע בנקאות ההשקעות.

הקונגלומרט הגרמני סימנס מתכנן לפטר 1,400 עובדים בהמשך השנה, על מנת לעמוד ביעדי הרווח של שנת 2009.

K+S , יצרנית הדשנים הגדולה ביותר באירופה, הסכימה למכור פוטאש להודו במחיר 460 דולר ל-100 אלף טון, לאחר שהיריבות, סילבינט ואחריה כי"ל הישראלית הורידו את המחיר.

ענקית הכרייה BHP ביליטון דיווחה על ירידה של 10% בתפוקה של עפרת פלדה במהלך הרבעון הרביעי של השנה. החברה הודיעה כי מלאי הסחורות בסין כמעט והושלם, בעוד שאיסוף עתודות הסחורות בארה"ב רק החל.

קטאר החזקות, המנהלת את כספי הנסיכות, מנהלת משא ומתן עם בנקים ללקיחת הלוואה של 6-7 מיליארד דולר לשם השקעה אפשרית ביצרנית מכוניות היוקרה פורשה .

חברת התרופות האנגלו-שוודית גלקסו-סמית'-קליין דיווחה כי רווחיה גדלו ב-11.6% (לעומת הרבעון המקביל) ל-1.44 מיליארד ליש"ט ברבעון השני. הכנסותיה צמחו ב-15% ל-6.75 מיליארד ליש"ט. מדובר ברווח נקי מתואם של 31 פני למניה - גבוה מהתחזית (30 פני). החברה העלתה גם את הדיבידנד שהיא מחלקת ב-8% ואישררה את יעד הרווח השנתי.

בפיאט לא משנים את התחזית השנתית למרות ההפסדים; יצרנית הרכב הפסידה 168 מיליון אירו ברבעון השני לעומת רווח של 604 מיליון אירו ברבעון המקביל, אך מעריכה כי תרשום ב-2009 רווח של 100 מיליון אירו והחוב שלה יצטמצם אל מתחת ל-7.1 מיליארד אירו.

ישראליות באירופה

נאנט נדל"ן , העוסקת בפיתוח פרוייקטים של נדל"ן במזרח אירופה, מסרה כי רון הדסי, דירקטור בחברה, ימונה לסגן היו"ר, ודירקטור בכיר בחברה. החברה תערוך פגישה מיוחדת של בעלי המניות ב-6 לאוגוסט, באמסטרדם, הולנד.

האתר "ביקורות קזינו מקוונות" מעריך היום כי חטיבת Dragonfish של 888 עשויה לראות הפסדי נזילות כתוצאה מאי-זכייתה ברכישת Cashcade: "היא עדיין מאוד מעורבת במה שיצפון בחובו העתיד", נכתב שם.

עוד כתבות

תיירות מצטלמות השבוע ליד הספינקס במצרים / צילום: Mohamed Abd El Ghany, רויטרס

מצפצפים על הרופאים, חוזרים לתיירות וקורצים לישראל: כך מתמודדים בעולם הערבי עם הקורונה

הממשלה בקהיר ממהרת לפתוח מלונות, למרות שלא בטוח שהשתלטה על המגפה שעד כה הדביקה 80 אלף מצרים ● תיירי העולם מוזמנים לבוא, אך לא הישראלים ● למרות שהסיפוח עשוי לערער את היחסים עם איחוד האמירויות, חברות מקומיות עושות עסקים עם תעשיות ביטחוניות ישראליות

אורבן אאוטפיטרס / שאטרסטוק

כבר לא תפתח חנות בדיזנגוף סנטר: פוקס מחסלת את הפעילות של אורבן אאוטפיטרס בישראל

קבוצת פוקס דיווחה כי תבצע סגירה הדרגתית של קבוצת אורבן אאוטפיטרס ● ברבעון הראשון מחקה פוקס כ-6 מיליון שקל בשל ירידת ערך הזיכיון שלה עבור מותגי אורבן

הריסה קודמת של מבנים לא חוקיים בקלנסווה / צילום: היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבניה

50 מבנים ייהרסו בשביל קו מתח גבוה: קלנסווה כמשל לבעיות התכנון בחברה הערבית

ערב הבחירות האחרונות שוב עלה על סדר היום "חוק קמיניץ" שעוסק באכיפה נגד עבירות בנייה, ובחודש הבא צפויה ועדה בראשות שר המשפטים לדון בו ● יש כסף לפתרון בעיות התכנון בחברה הערבית, אבל הבעיה היא בביצוע

מנהטן / צילום: שאטרסטוק

הקורונה מרוקנת את מנהטן, ושכר הדירה ברובע הניו יורקי נופל

שוק השכירות במנהטן מתחיל להראות סימני מצוקה על רקע עזיבה רחבה בעקבות התפרצות מגפת הקורונה בניו יורק ● שיעור הדירות הריקות ברובע בחודש יוני זינק לשיא של כל הזמנים ● שכר הדירה החציוני צנח ב-6.6% ל-3,242 דולר, הירידה הראשונה במחירי השכירות בשנה וחצי האחרונות

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, Associated Press

עצמאים יקבלו מענק מיידי, דמי האבטלה לשכירים הוארכו בשנה: נתניהו וכ״ץ הציגו את תוכנית החילוץ החדשה למשק

התוכנית מכונה "רשת ביטחון כלכלית 2020-2021” ואמורה לתת מענה לקשיים הכלכליים שנוצרו עקב משבר הקורונה ● היא מגיעה לאחר ביקורת ציבורית נרחבת על כך שהתכניות הקודמות שהוצגו על ידי נתניהו, כ״ץ ושר האוצר הקודם משה כחלון לא נתנו מענה מספיק וכי חלק גדול מן המענקים לא הוזרמו לידי בעלי העסקים ולידי הציבור

מטוס האיירבס neo 321 LR של ארקיע - "עפרה חזה"  / צילום: דוברות ארקיע

אין אופק - ארקיע עשויה להישאר בהדממה עד לפסח 2021

החברה, שאינה פעילה מאז חודש מרץ, לא בטיסות הפנים ולא בטיסות הבינלאומיות, כבר הודיעה לכ-500 עובדיה שהם יישארו בחל"ת עד לסוף חודש אוגוסט ● פרופ' ירון זליכה, העומד בראש מועצת העובדים מסר: "לא יקרה כל עוד זה תלוי בי. נחזור לפעילות מיד עם פתיחת השמיים"

עמית אדרי, מנכ"ל משרד החינוך החדש / צילום: יח"צ

גלנט ממנה מנכ״ל חדש למשרד החינוך: עמית אדרי

אדרי כיהן כראש המטה של גלנט במשרדי השיכון והבינוי והעלייה והקליטה, ומכהן בתפקיד זה כעת במשרד החינוך

דסק הנדל"ן / צילום: שאטרסטוק

145 ק"מ פסי רכבת בגוש דן, ואתם לא שמעתם על זה

לפני למעלה מחודש הופקדו התוכניות של שניים מתוך שלושת קווי הרכבת התחתית (המטרו) בגוש דן ● פרויקט התשתית הענק, בדגש על המימון שלו, כלול בתזכיר חוק ההסדרים ● אך אנחנו יודעים ממש מעט על הפרויקט שעומד לשנות לנו את החיים, ואת מחיר הדירה ● הצטרפו ללייב

עובד בצוות הרפואי מבצע בדיקת קורונה ברשות הפלסטינית / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

הרשות מבקשת להקים מחסומי קורונה בשטחים בהם יש חיילים ישראלים

אש הממשלה הפלסטיני, מוחמד א-שתאייה, אמר השבוע כי ישראל מונעת מהרשות להקים מחסומים לבידוד יישובים ושכונות מוכי קורונה וכי הוא יפנה לארגוני האו"ם הפועלים בשטחים לסייע בהקמת מחסומים ובפיקוח עליהם

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סגירה מעורבת בבורסה בתל אביב; מדד ת"א 35 ירד השבוע ב-3.1%

יום המסחר האחרון ננעל בנטייה לירידות בהובלת מניות הבנקים והאנרגיה ● מסחר במגמה מעורבת בוול סטריט בהמשך לנתוני הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה בשבוע החולף

בנייה חדשה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הקץ לדיונים בלי תוצאות? הקרב על עתיד הוותמ"ל מגיע לבג"ץ

הערכאה התכנונית הגבוהה בישראל, שאמורה לייעץ לממשלה כיצד לנהוג בעניין הוותמ"ל, סיימה דיון בנושא הרגיש ללא החלטה ● באדם טבע ודין הגישו עתירה נגד המועצה, תוך דרישה לקבל עמדה של המועצה בנושא ● ובינתיים סיעת כחול לבן החליטה להילחם אף היא בהארכת תוקף הוותמ"ל

שלטי השכרה ומכירה בבניין בחדרה  / צילום:  תמר מצפי

הכנסת תתערב? אלה הצעות החוק שמבקשות להיטיב עם השוכרים

ביום ראשון הקרוב צפויה ועדת השרים לענייני חקיקה לדון בהצעת חוק פרטית שמציעה כי המדינה תשלם את דמי השכירות במקום דיירים בתקופת החירום ● הצעת חוק אחרת מבקשת להאריך חוזים אוטומטית בתקופות חירום

ליהיא סגל / צילום: סמדר כפרי, יח"צ

"המכירות צנחו, היינו בהלם. אבל האמנו שאנשים יתחילו לשים דגש על הבריאות"

ליהיא סגל עומדת בראש הסטארט-אפ DayTwo שמספק המלצות תזונה אישיות על בסיס מחקרים וטכנולוגיה ● בראיון ל"גלובס" היא מספרת על תקופת הקורונה ("המכירות ירדו לאפס") ועל הבחירה להיות בתחום הבריאות ("אנשים מסמסים לי שהצלתי את חייהם")

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

מניות הטכנולוגיה דחפו את הנאסד"ק לשיא, הדאו איבד 1.4%; אמזון קפצה ב-3.3%, למונייד זינקה בכ-11%

הדיווח כי הממשל האמריקאי יגבש תקנות שיביאו להחרמת מוצרי טכנולוגיה של חברות סיניות, בהן וואוי, מעיב על המסחר ● הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה בשבוע החולף בארה"ב הסתכמו מתחת לתחזיות ● התחלות הבנייה בארה"ב בחודש יוני עלו מעבר לתחזיות ● מאסק: טסלה קרובה מאד לפיתוח כלי רכב אוטונומי

טחינה אל ארז / צילום: שני מוזס, גלובס

טחינת אל ארז העבירה תרומה כספית לקהילת הלהט"ב הערבית וחוטפת אש

ביממה האחרונה נשמעות קריאות לחרם ולהסרת מוצרי החברה מהמדפים, כשמפיצים של החברה אף איימו להפסיק לספק אותה לשחקנים משמעותיים במגזר ● בחודש שעבר הפכה טחינת אל ארז לחברת המזון הערבית הראשונה בישראל שתמכה באופן בפומבי בקהילה הלהט"בית

דונאלד טראמפ / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press

בית המשפט העליון בארה"ב: טראמפ חייב לגלות את דוח ההון שלו

ההחלטה תחייב את הנשיא להעביר את המידע הפיננסי שלו לידי התובע הכללי של מדינת ניו יורק ● בית הנבחרים האמריקאי לא קיבל גישה למסמכים

פרופ' עומר מואב, פרופ' מנואל טרכטנברג  / צילום: שלומי יוסף, איל יצהר, גלובס

"צריך לבטל את מע"מ אפס על פירות וירקות, ואת הפטור ממע"מ באילת"

להכין את השוק להיעלמותם של מקצועות ולצמיחתם של אחרים, לא להגדיל את הגירעון בצורה מופרזת ולהעלות באופן זמני את נטל המס על העשירון העליון ● "גלובס" מארח פאנל מומחים יומי בניסיון לסגור את הוואקום ולסייע במציאת פתרונות יצירתיים לקורונה הכלכלית ● סוגרים את הוואקום, מדור יומי חדש

יואב קיש / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הבקשה החריגה של סגן השר קיש: הוספת מקלחת פרטית בלשכה החדשה

סגן שר הבריאות יואב קיש ביקש שלשכתו החדשה בבניין משרד הבריאות תעבור שיפוץ, במסגרתו הוא דרש שיכלל גם חדר מקלחת פרטי • לדברי קיש, הבקשה כבר הוסרה מסדר היום לפני שלושה שבועות

ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה על הנחיות חדשות למשבר הקורונה / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

לו הייתי בנימין נתניהו: כך הייתי מסכם את מורשתי המשפטית

השבוע בו איכזב רבים במחנה השמרני הוא הזדמנות טובה לנסות ולדמיין כיצד היה מסכם ראש הממשלה בנימין נתניהו את מורשתו המשפטית ● מסמך 10 הנקודות שמעולם לא נכתב, אבל אולי עוד ייכתב

בורסת הונג קונג / צילום: Vincent Yu, Associated Press

המשקיעים בחרדת קורונה מחודשת והמדדים העיקריים באסיה יורדים

מספר מקרי הקורונה המאומתים בעולם הכפיל את עצמו בששת השבועות האחרונים ויו"ר ארגון הבריאות העולמי ציין כי "ניתן להשתלט על הווירוס, אך ברוב העולם הוא אינו תחת שליטה אלא מתחזק" ● אמש המדדים בוול סטריט ננעלו במגמה מעורבת, הנאסד"ק עלה לשיא