גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הוליווד מחפשת את "מסודרים" הבא

עקב הביקוש האמריקני לתוצרת ישראלית, יופקו יותר סיטקומים ישראליים ■ ג'רי לוין, במאי ומפיק שאחראי ל"התרסקות", ודארן סטאר, יוצר "סקס והעיר הגדולה", מדברים על המגמות שישתקפו בקרוב על מסך הטלוויזיה

רביעי האחרון, "סדנאות תל-אביב לוס-אנג'לס", סינמטק תל-אביב. היום השני ללימודים האינטנסיביים בכיתת האמן שמעבירה משלחת הוליוודית מכובדת, הכוללת תסריטאים, בימאים, מפיקים ומנהלים בכירים בתעשיית הטלוויזיה האמריקנית, לאנשי קולנוע וטלוויזיה מקומיים. הלימודים יימשכו עד ל-31 ביולי, ועד אז אמורים שני הצדדים להיות מרוצים: הישראלים ילמדו איך מגשימים את החלום ההוליוודי, ואולי חלקם אף יצליחו למכור לחברי המשלחת רעיון לסדרה חדשה.

מי יודע, אולי "סיינפלד" הבא מונח בתיקו של אחד התלמידים הישראלים, מתורגם לאנגלית ובכוננות שליפה. חברי המשלחת, יהודים כולם, ישמחו לקבל סינופסיס מבטיח בתמורה לתרומת כלים ויידע לאחיהם בציון.

פולישוק / צלם עודד קרני

בדרך לחו"ל? פולישוק

זו השנה ה-11 של סדנאות שותפות תל-אביב לוס-אנג'לס, שנערכות ביוזמת הפדרציה היהודית. והשנה, נמנים האורחים עם צמרת תעשיית הטלוויזיה ההוליוודית. ביניהם דארן סטאר, יוצר "סקס והעיר הגדולה", "בוורלי הילס 90210", ו"מלרוז פלייס"; ביל מאסטרס - תסריטאי "סיינפלד" ו"מרפי בראון"; ג'רמי קליינר, מפיק בכיר בחברת ההפקות " Plan B" של בראד פיט, שהפיקה בין היתר את "השתולים", "צ'ארלי בממלכת השוקולד", "ההתנקשות בג'סי ג'יימס ע"י רוברט פורד הפחדן".

עוד הגיעו - גייל ברמן, מפיקת קולנוע וטלוויזיה, בעבר נשיאת "פוקס", שבה הפיקה את "24", "האוס", "איש משפחה", "באפי ציידת העכברים"; ג'רי לוין, שחקן, במאי ומפיק טלוויזיה ותיק ("מונק", "כולם שונאים את כריס", "התרסקות", "שעת הדמדומים"), ונינה טסלר, נשיאת חטיבת הבידור של רשת CBS האמריקנית, האחראית על להיטים כמו "CSI ", "היחידה", "ER ", "לויס וקלארק", "אחיות" ועוד.

חי בהישרדות

אחרי שטסלר סיימה את הרצאתה על הצורך של שוק הטלוויזיה ב"קול חדש" - כלומר, ביוצרים חדשים ומקוריים שיפתחו להיטים בז'אנר הסיטקום והדרמה, ועל כך שכדי להצליח בשוק האמריקני לא די בלהיות יוצר מבריק ששולט ביצירה שלו, אלא נחוץ באורח אקוטי "show runner" - היינו, שותף מסייע ובעל ניסיון, עלה לבמה הבמאי ומפיק הטלוויזיה הוותיק ג'רי לוין, וסתר את דבריה.

לדבריו, ה-"show runner" הוא תפקיד די מיותר, מין נטע זר בהליך ההפקה, כזה שנמצא שם מטעמים פוליטיים - כנציג בעלי הסטודיו שלדבריו "לא מבינים כלום ולא מתעניינים בכלום, מלבד במוצר המסחרי הגמור שיביא להם כסף. בעיניו ה-"show runner" מתאים את הפורמט המקורי לצרכים המסחריים של הרשת והופך אותו למוצר שצריך למכור. "ההבדלים בין הרעיון המקורי לתוצאה הסופית", אומר לוין, "תהומיים". הבדלי הגישות בין היוצר למפיק יוצרים תמהיל מרתק, ובמקרה של טסלר ולוין - זוג נשוי, גם משעשע.

לוין: "אנשי הרשת זורים אימה. הם משליטים פחד, אף אחד לא מעוניין להתעמת איתם, או לא לענות להם. הם פוליטיקאים, והם לא מבינים מאיפה אנחנו יוצרים. אני בכל בוקר יוצא למלחמה. אני לא יודע מה עומד לקרות. אם זה השחקן שיתחרפן, הפקידים של הרשת שצובאים על הסט ומעירים הערות, תפאורה שאינה במקומה. מערכת שלמה נגדך. איך שורדים? משחקים את המשחק. זורמים עם זה. להיות במאי בהוליווד זה 99 אחוז פוליטיקה".

לא מחפשים אמנות

למרות הביקורתיות שהוא משמיע, לוין רחוק מלהישמע ממורמר. אולי בגלל שאין לו סיבה אחת להיות כזה. לוין הוא אחד הבמאים העסוקים בתעשיית הטלוויזיה האמריקנית ב-20 השנים האחרונות. הוא הפיק וביים עשרות פרקים לסדרות, ובין לבין הוא מקפיד להופיע בתפקידי אורח בסדרות שונות ("וויל וגרייס", "שיקגו הופ", "מונק", ורבות אחרות) ובתפקידים קטנים בסרטים.

לוין: "בארה"ב, סדרה שלא משיגה תוצאות רייטינג, יורדת מהמסך אחרי ארבעה פרקים, כפי שקרה עם הרימייק ל'האקס המיתולוגי' של סיגל אבין הישראלית. גם סרט שעולה על המסכים, יש לו שבועיים - שני סופי שבוע להביא קהל. אם לא - הוא יורד".

* לפעמים לוקח לקהל זמן להתחבר לקונספט, לדמויות.

"אנחנו בשואו-ביזנס. לא שואו-שואו. אנחנו רוצים פרסומות. איטס אבאוט דה מאני. אל תשלה את עצמך. אם אתה לא עושה כסף, אתה בחוץ. הרשתות לא יכולות לתת מקום לסדרה בלוח השידורים על בסיס החשיבות התרבותית שלה. אולי בישראל זה אפשרי".

"זה ההבדל בין ישראל לארה"ב. אתם מחפשים אמנות. אנחנו מתעניינים בפרסומות, בכסף. סדרה בת עונה אחת לא מביאה פרסומות. קח את 'חברים', שידורים חוזרים של הסדרה נמכרים לכל העולם במשך שנים. אם עולה להפיק פרק 4 מיליון דולר, הם יודעים שהמכירות ממנו יגמדו את הסכום הזה.

סקס והעיר הגדולה / צלם יחצ

רוצים סיטקום עם הרבה פרקים. "סקס והעיר הגדולה"

"רשתות השידור האמריקניות מעוניינות בסיטקום שמייצר 200 פרקים. זה הכול מתבסס על דמויות מעניינות, ועל איך למתג אותן, כך שהסדרה תרוץ 10 שנים והרשת תוכל למכור אותה בכל העולם. מה שנקרא 'ג'ק פוט'. 'חברים', 'חופשי על הבר', 'סיינפלד', 'פרייז'ר' - הן סדרות שהיו ג'ק פוט. אף אחד לא רוצה לייצר עונה אחת של 13 פרקים, ולהפסיק כי סיפור העלילה הסתיים. כמו שאף רשת לא תרצה לקנות 13 פרקים.

אולם הסינמטק התמלא מפה לפה כשדארן סטאר הקרין את הפיילוט של 'סקס והעיר הגדולה', שאותו צילם, לדבריו, בפחות משבוע ימים. סטאר: "הייתי נרגש להיות זה שמרים את דגל השחרור המיני, שמצהיר שכך מתנהגות נשים בעולם בימינו. אף אחד לא שם לב לזה עד אז. לא רציתי פיילוט טיפוסי. רציתי לתת הרגשה של סרט קולנוע. עם voice-over, כמו בסרט דוקומנטרי".

סטאר, כמו נינה טסלר לפניו, מדגיש את חשיבותו של תסריט במכירת סדרה לרשת שידור, ומדריך את חניכיו כיצד ליצור כזה.

סטאר: "תסריט טוב ושחקן ראשי שמתאים לתפקיד, זה הרבה יותר חשוב ומוצלח מאשר למצוא כוכב. הצלחה של סדרה מבוססת על חיבור בין קהל לדמויות, והטלוויזיה היא זו אשר מייצרת את הכוכבים שלה. אם יהיה חיבור בין הקהל לדמות ראשית, הוא כבר יהפוך לכוכב".

"כסף אינו הפקטור העיקרי. זה נחמד כשיש לך את האפשרות הכספית להשקיע בצילומים יפים, אבל כל זה יבוא אחר כך. תקבל את זה אחרי שתמכור את התסריט המצוין. צריך הרבה מזל ותזמון, אבל תסריט טוב שם אותך על המפה. 90% מהדרך זה תסריט".

"הכי חשוב לזכור, שפרק הפיילוט הוא ה-DNA של הסדרה. הקונספט של הסדרה מובע בו, היחסים בין הדמויות עקביים לכל אורך חיי הסדרה. הפיילוט כולל את כל מה שחשוב בסדרה, את כל האספקטים, וחשוב במשך הזמן לחזור לפרק הפיילוט כדי לגלות מחדש מה היתה הכוונה הראשונית. למעשה, הפיילוט הוא הפרק הטוב בסדרה".

המגמות השולטות בהוליווד

הז'אנר:

הז'אנר החדש שהוליווד מחפשת הוא סיטקום בן חצי שעה, עם דמויות מעניינות שיכולות להפוך לאייקון תרבות. זאת בהשקעה של 1.4 מיליון דולר לפרק. בעקבות הביקוש האמריקני לתוצרת ישראלית, והחתירה לסדרות להיט עם הרבה עונות המשך, יופקו בעתיד הקרוב יותר סיטקומים ישראלים. אל תופתעו אם "פולישוק" תחזור לעונה שנייה בישראל, ולעונה ראשונה בגרסה האמריקנית ב-CBS.

התמורות:

התמורות שחלות בימים אלה בתעשיית הטלוויזיה האמריקנית ושיגיעו קרוב לוודאי למסך הישראלי מקדמות ריבוי ערוצים, הרבה רשתות שידור קטנות וחברות כבלים קטנות עוד יותר, המציעות שפע של תוכניות בידור, לסוגים שונים של קהל. מה שמאפשר כניסה של כוחות חדשים לשוק, כמו תסריטאים ובמאים ישראלים, ויותר פורמטים שיירכשו לעיבוד מחודש.

התופעה:

השנה התהפכו היוצרות: אם בשנים קודמות היוצרים הישראלים ניסו למכור סדרות ולפלס דרך לתעשייה האמריקנית, השנה, האמריקנים הם שמעוניינים לקנות. רצוי סיטקום שאפשר לייצר ממנו 200 פרקים. כמו "מסודרים", שכבר נמכר.

עוד כתבות

התקבצות של שליחי תן ביס / צילום: כדיה לוי, גלובס

אחרי חודשים של מאבקים ואיומים: שליחי תן ביס התאגדו בהסתדרות

לאחר איומים בפיטורים של יו"ר הוועד בהסתדרות הכללית פנו לתן ביס ביום חמישי בלילה על מנת שיכירו בוועד השליחים שלה כארגון יציג אך עד כה בחברה התעלמו מהפניה ● עד כה כ-700 שליחים הצטרפו לוועד וזאת מתוך 1,400 עובדים שמעסיקה חברת תן ביס סקובר – חברת השליחים שלה ● תן ביס: " החברה מכבדת את החוק"

אולם בית משפט / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

חצי שנת עבודות שירות ליועץ לשעבר למגנזי תשתיות שהורשע

בית המשפט ציין בגזר דינו כי נתן דעתו להודאת הנאשם באשמה, למעמדו כמסייע ולכך שלא הפיק טובת הנאה לעצמו מההסדר ● גזר הדין הוא חלק מפרשה רחבה יותר הידועה גם כ"פרשת מגנזי", במסגרתה הוגשו שלושה כתבי אישום נגד גבריאל מגנזי ו-17 נאשמים נוספים

אנרגיה מתחדשת / צילום: רויטרס

הקרב על השמש: הממשלה תדון מחר ביעדי האנרגיה המתחדשת; חוסר הסכמה בין המשרדים

משרד האנרגיה מבקש להעלות את יעדי האנרגיה המתחדשת ל-30% • המשרד להגנת הסביבה דורש להעלות את היעדים ל-40%, מזהיר כי הצעת משרד האנרגיה כורכת את יעדי המתחדשות בקיבוע משק החשמל ל"שימוש בגז מזהם" וטוען כי מדובר ב"איתות שגוי למשקיעים" בזמן שמחירי האנרגיה המתחדשת צונחים • האם היעדים ברי השגה? השבוע קבע דוח המבקר כי ישראל לא עומדת ביעדי הסכם פריז הנמוכים שנקבעו עד כה

שלט מחוץ לחנות נוחות סגורה בניו יורק  / צילום: Wong Maye-E, Associated Press

בעוד אירופה תקועה, הפעילות הכלכלית בארה"ב בעלייה

העסקים בארה"ב צופים יותר ביקוש בעקבות ההקלות על ההגבלות, ואי־ודאות פוחתת לקראת הבחירות בשבוע הבא ● הנתונים האופטימיים האלו מגיעים בניגוד לאירופה, היכן שהגל השני של הקורונה והגבלות חדשות על עסקים מאיימים לעצור את ההבראה הכלכלית

מיליארדר / אילוסטרציה: Shutterstock

דוח העושר 2020: כמה מיליונרים חיים בישראל, ומי הם עשרת המיליארדרים

ההון הממוצע של כל תושב בישראל עומד על 220,996 דולר ● המיליארדרים בישראל איבדו 2.7 מיליארד דולר מהונם הכולל במהלך המגפה, אך במרבית העולם המיליארדרים דווקא רשמו גידול בהיקף העושר שלהם

שלט "כאן מקבלים ביטקוין" מחוץ לבית עסק / צילום: Gillian Flaccus, AFP

שוק הקריפטו במצב רוח שורי: הביטקוין טיפס למחירו הגבוה מאז יוני 2019

הבוקר זינק מחיר הביטקוין עד ל-13,329 דולר - וקבע שיא של שנה וארבעה חודשים ●  אנליסטים של ג'יי.פי. מורגן סבורים כי למטבע הקריפטו יש "פוטנציאל אפסייד משמעותי"

הפגנה נגד הממשלה והחלטותיה בשדרות רוטשילד, תל אביב / צילום: רון טוביה, גלובס

אירועי אלימות וארבעה עצורים: ההפגנות נגד ראש הממשלה נמשכות

שלושה צעירים איימו על מפגינים בכיכר רבין בתל אביב באמצעות שוקר ונמלטו ● גם בבאר שבע דיווחו מפגינים על תקיפה, שנעצרה רק התערבות המשטרה ● המחאה מתנהלת הלילה בכמה מוקדים במקביל לחמש צעדות בירושלים שיסתיימו בסמוך למעון ראש הממשלה, שם תיערך עצרת

יצחק תשובה ועידן וולס / צילום: יוסי כהן

קבוצת דלק ממשיכה לעבוד במרץ עבור בעלי החוב, אבל המניה מתקשה להתאושש

איגוח תמלוגי לוויתן הניב 151 מיליון דולר למחזיקי האג"ח של דלק, אך בעלי המניות עדיין מופסדים 88% מתחילת השנה

מארק צוקרברג / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ועדת המשפטים של הסנאט זימנה לעדות את מנכ"לי פייסבוק וטוויטר

בעקבות חסימת כתבות מהניו יורק פוסט על האנטר ביידן, בנו של המועמד ● הסנאטורים הדמוקרטים החרימו את ההצבעה

מטוס השלום של ישראייר / צילום: סיון פרג'

פתחו יומנים: ישראייר תשיק את הקו הישיר שלה לדובאי בדצמבר

ישראייר תשיק את הקו שלה לדובאי ב-2.12 ● הנכנסים לשתי האמירויות נדרשים להציג בדיקות קורונה שנעשו 96 שעות לפני הטיסה ● הטיסות של ישראייר יתחילו במחיר של 280 דולר לטיסה הלוך ושוב ומ-500 דולר לחבילה הכוללת שלושה לילות במלון חמישה כוכבים

דודו זבידה מנכל דרבן / צילום: איל יצהר

על קו הסיום של רכישת השליטה בדסק"ש: נחמיאס מוביל, זבידה בוחן ולאלשטיין אוזל הזמן

לאדוארדו אלשטיין, בעל השליטה לשעבר, נותרו יומיים בלבד להשוות את הצעת קבוצת מגה אור שבשליטת צחי נחמיאס ● חברת מבנה נדל"ן, בהובלת המנכ"ל דודו זבידה, דיווחה כי היא בוחנת הגשת הצעה במסגרת ההליך שמנוהל על-ידי הכונסים

יו"ר המועצה הזמנית בסודאן עבד אל-פתאח אל-בורהאן / צילום: Mohamed Nureldin Abdallah, רויטרס

משרד החוץ האמריקני הודיע על חבילת סיוע הומניטרית מהירה של 81 מיליון דולר לסודאן

בהודעה נאמר כי סודאן סובלת ממשבר כלכלי והומניטארי עמוק הן בשל מספר הפליטים הרב, והן בשל בצורת כבדה ושיטפונות ● בהודעה נאמר כי הכסף יועבר ישירות לארגונים ולסוכנויות המטפלים באוכלוסייה המורעבת, ללא נגיעה של נציגי הצבא או ארגוני המודיעין של הממשלה

דונלד טראמפ, נשיא ארה”ב, בעצרת בחירות בקרולינה הצפונית / צילום: רויטרס/TOM BRENNER

משני צדי האטלנטי: השפעת הבחירות בארה"ב על השווקים תהיה נקודתית בלבד

שוק המניות האמריקאי, שמציג בינתיים התאוששות מהירה, חדה ומרשימה ממגפת הקורונה, צפוי להיות מושפע ממועד השקת חיסון לווירוס יותר מאשר מזהותו של המועמד המנצח בבחירות לנשיאות

ביקורת דרכונים בנתב"ג / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

הקלות בכניסת תיירים לישראל: תתאפשר כניסת אנשי עסקים ממדינות ירוקות

אנשי ונשות עסקים הנכנסים ממדינות ירוקות לא יצטרכו להציג בדיקות קורונה, ולא יידרשו להיכנס לבידוד ● אסור להם לשהות במדינה אדומה במהלך 14 הימים שקדמו לטיסה לישראל ● כדי לקבל אישור כניסה לארץ, התייר העסקי יידרש למלא טופס מקוון שמגובה בהזמנה מטעמה של חברה ישראלית מארחת

עדיאל שמרון ומירי רגב / צילום: איל יצהר, אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

מה עשתה הקורונה לשוק הנדל"ן הישראלי? מחר תתקיים ועידת הנדל"ן השנתית של גלובס

המגפה הכתה קשות את ענפי הנדל"ן המסחרי, המשרדים והמלונאות, ועדיין מוקדם לקבוע מה יהיו ההשפעות ארוכות הטווח על התחום ● בוועידה השנתית של גלובס שתתקיים אונליין ישתתפו השרה מירי רגב, מנהל רמ"י היוצא עדיאל שמרון, היזמים נחשון קיוויתי ויגאל דמרי, ובכירי ענף נוספים לדיון באתגרים, בהשלכות, בצעדים שמחכים להכרעה ועל הרפורמות שבדרך

קו הרקיע בדובאי. זרם בלתי פוסק של הזדמנויות עסקיות / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

רוצים לעשות עסקים באמירויות? כל מה שאתם צריכים לדעת

מערכת מיסוי אטרקטיבית במיוחד, מערכת משפט כלכלית שנעה בין חוקי האסלאם לדין האנגלי, ותרבות עסקית שלא תהיה סבלנית לחוסר כבוד ● לא מעט דברים ישפיעו על אנשי העסקים שייצאו לכבוש את דובאי ואבו דאבי - לגזור ולשמור ● המדריך למשקיע באמירויות, פרויקט מיוחד

רחוב בבני ברק / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

חנות בדירה ובית כנסת במשרד: דוח חדש חושף לראשונה המלצות תכנוניות לשכונות לחברה החרדית

דוח חדש של משרד השיכון והמכון החרדי למחקרי מדיניות, שנחשף כאן לראשונה, מציג את החזון התכנוני לשכונות חרדיות: בתי כנסת במרכזים מסחריים, משרדים וחנויות בתוך דירות, נגישות לתחבורה ציבורית ומרחב בטוח לילדים

בית ישראכרט, תל אביב / צילום: איל יצהר

מתשעה ייצא היו"ר הבא: ישראכרט מגלה מיהם המועמדים לדירקטוריון

תשעה אנשים מתחרים על חמישה תפקידי דירקטור שאינו חיצוני ושמהם יצא היו"ר הבא של החברה: ארז יוסף, תמר יסעור, אמנון דיק, שי פלדמן, בני שיזף, אילן כהן, דני ימין ושני הדירקטורים המכהנים יורם ויסברם ומתי טל, כפי שנחשף אתמול ב"גלובס"

קירוי דרך בגין בירושלים (בעיגול: תחילת העבודות כיום) / הדמיה: דגן פתרונות ויזואליים, משרד אדריכלים קולקר-קולקר-א

בירושלים רוצים לחבר את שני חלקי העיר עם פארק ומגדלים של 40 קומות. לא כולם מרוצים

התוכנית לקירוי דרך בגין בירושלים תעלה כ-1.2 מיליארד שקל ותמומן ממכירת דירות • התושבים השכנים מתנגדים, אולם בעירייה בטוחים שהפרויקט הוא ניצול מצוין של הקרקע ויאפשר פיתוח משמעותי

יורם דנציגר / צילום: איל יצהר

לא רק כלל ביטוח: יורם דנציגר יבחן מה קורה במגדל בזמן שהממונה ממשיך להפעיל לחץ על שלמה אליהו

דירקטוריון קבוצת הביטוח מינה את שופט ביהמ"ש העליון בדימוס ליו"ר הוועדה הבלתי תלויה, שנועדה לבחון ולדון "בעניינים העולים מפניות בעלי מניות ששלחו לחברה מכתב התראה בטרם הגשת תביעה נגזרת"