גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הצמיחה המהירה תבושש להגיע

הראלי התלול במניות בחצי השנה החולפת לא מייצג את העתיד הצפוי לכלכלות העולם

המשבר היה עמוק וקשה, אך רוב הכלכלנים מסכימים כעת כי המשבר הפיננסי החריף ביותר מאז שנות ה-30' עומד להסתיים. סין הובילה את ההתאוששות העולמית עם יותר מ-10% קצב צמיחה שנתי ברבעון השני. בתקופה זו מקצת המדינות המפותחות חזרו לצמיחה חיובית, אומנם מתונה יותר, אך עדיין מעודדת.

ברבעון השני של השנה צמח התמ"ג של יפן בקצב 3.7% שנתי, וגרמניה וצרפת השיגו יותר מ-1% גידול שנתי. שוק הדיור האמריקני מראה סימני התייצבות, נרשמת ירידה מתונה בתביעות הנמשכות לדמי אבטלה וכלכלנים חוזים שארה"ב תחזור לצמיחה חיובית ברבעון השלישי.

התמ"ג של מרבית המדינות התכווץ אומנם בהשוואה לשנה שעברה, אך במונחים רבעוניים בהחלט ניתן לדבר על שינוי לטובה.

התאוששות גלובלית

בנוסף, נפח המסחר העולמי שהצטמצם במידה מדאיגה בחודשים האחרונים, מראה סימני התאוששות ומספק אינדיקטור נוסף ליציאתה של הכלכלה העולמית מהמשבר. נפח המסחר העולמי בחודש יוני עלה ב-2.5% לעומת חודש מאי - העלייה החודשית החדה ביותר מאז יולי 2008.

לכל הדעות, מדובר בחדשות טובות, גידול בתפוקה הוא הסימן החשוב הראשון שמצביע על התאוששות, ועלייה במסחר העולמי מעניקה חיזוק נוסף. אך השאלה המעניינת יותר היא לא האם יצאנו מהמשבר, אלא איך ובאיזה קצב נצא ממנו. הדיון מתמקד בשלושה תרחישים אפשריים: התאוששות חדה בצורת "V", יציאה הדרגתית בצורת U, או התאוששות תנודתית בצורת "W".

כך לדוגמה, מייקל שאול, מנכ"ל "אוסקר גרוס", אופטימי מאד. "מנקודת המבט שלי הכלכלה האמריקנית התחילה בהתאוששות חדה ויציבה", הוא אומר. "כבר שלושה חודשים אנשים שואלים את עצמם האם הכלכלה התאוששה. לדעתי היא התחילה בצורה איטית, והיא תהיה חזקה ביותר, בצורת V".

מייקל שאול ואופטימיסטים אחרים גורסים כי נפילה חדה מחייבת התאוששות מהירה. אלה טוענים שיש לחזור לשנות ה-70 ותחילת שנות ה-80 כדי להבין באמת את המשבר הנוכחי וכדי לראות מחזור דומה בשוק העבודה- אחד מהנפגעים העיקריים של המשבר. האופטימיים מביאים כדוגמה את שני המשברים הגדולים של שנות ה-70 ושנות ה-30, שהתאפיינו במיתון עמוק אבל גם בהתאוששות מהירה ביותר.

הפסימיסטים, לעומתם, טוענים כי הסיבות למשבר הנוכחי מצביעות על התאוששות תנודתית, בצורת W. הם מצביעים על כך שבניגוד למשברים הגדולים הקודמים, מקורו של המשבר הנוכחי הוא פיננסי. לדברי הפסימיסטים יש סכנה לצמיחה איטית במשך שנים ארוכות, גם משום שהצרכן האמריקני שינה את הרגליו בעקבות המשבר ומתחיל לחסוך חיסכון שאינו מעודד את המערכת הפיננסית, ולמעשה פוגע בה. כך לדוגמא, משבר הבנקאות של יפן של שנות ה-90' הוביל לקיפאון של שנים, והעלאות המיסים ב-1997 הפילו אותה חזרה למיתון. "רואי השחורות" חוששים ש"העשור האבוד" של הכלכלה היפנית יחזור על עצמו בארה"ב ובשאר המדינות המפותחות.


נציג הגישה הזו הוא ללא ספק פרופסור נוריאל רוביני, "נביא הזעם" של המשבר הפיננסי, שחזה עד לא מכבר תרחיש בצורת "W" - כלומר תנודתיות קיצונית, לפני התאוששות של ממש.


ואולם,לדעתי, שני התרחישים הקיצוניים אינם סבירים משום שהמשבר הפיננסי הנוכחי משלב מספר גורמים ותגובה שאין להם תקדים היסטורי. במשבר הזה, הצריכה הפרטית שתודלקה על ידי אשראי הולך ונעלם, נפגעה קשות.

המשבר החריף לאחר שהמערכת הפיננסית נכנסה לקיפאון ואמון המשקיעים קרס ביחד עם שוקי המניות. הבנקים המרכזיים וממשלות העולם הגיבו במדיניות מוניטארית אגרסיבית ומתואמת ובחבילות תמריצים שלא נראו עד אז. לכל אלה יש להוסיף את הגירעון התקציבי הענקי שנוצר לממשלות, וארה"ב בראשן. צורת ההתאוששות תלויה בדרך בה הגורמים האלה משתלבים אחד בשני.

סביר יותר כי ההתאוששות תהיה איטית כפי שסבורים פול קרוגמן, חתן פרס נובל לכלכלה לשנת 2008, הצופה התאוששות כלכלית איטית שתימשך כשנתיים ואף יותר, וכמוהו גם רוביני, גדול הפסימיסטים, ששינה דעתו וחוזה כיום התאוששות בצורת "U", כלומר חזרה לצמיחה חלשה ואנמית למשך מספר שנים, לפני שזו תואץ.


נראה כי בטווח הקצר, כאשר חבילות התמריצים מתחילות להשפיע ומחזור המלאים משתחרר, ההתאוששות עלולה להטעות ולקבל את הצורה "V"- כלומר התאוששות חדה. במדינות המתפתחות, וסין בראשן, המסחר הפיננסי, העליות החדות בשוקי ההון, וחבילות התמריצים הנדיבות מניעים את הצמיחה. אפילו בארה"ב, התמריצים עובדים; תוכנית "מזומן תמורת גרוטאה" (Cash for clunkers) המעודדת צרכנים לרכוש מכוניות חדשות וחסכוניות בדלק, הצליחה בצורה יוצאת דופן, ועשויה לשחרר את מלאי כלי הרכב של חברות הרכב הגדולות.

עם זאת, התאוששות המבוססת על עליות בשוקי המניות ועל חבילות תמריצים ממשלתיות, אינה יכולה להחזיק מעמד זמן רב. שוק הנדל"ן האמריקני עלול לסגת עוד אם תחול עלייה בעיקולי הבתים, ושיעורי האבטלה עדיין גבוהים. גם אם יתייצב שוק הדיור האמריקני, תישאר הצריכה הפרטית חלשה כאשר משקי הבית ישלמו את חובותיהם. בארה"ב, ובמדינות מפותחות נוספות, התאוששות בצורת "V" נראית יותר כפנטזיה ופחות כתרחיש מציאותי.

במקומות אחרים, כמו סין, התאוששות מהירה וחדה תחול רק אם הצריכה הפרטית המקומית תדלק את הכלכלה במקום חבילות התמריצים של הממשלות המניעות את השוק כעת. לכך יש להוסיף מערך שלם של רפורמות, מטבע חזק יותר, וסובסידיות, כדי להגדיל את ההכנסה הפרטית ולעודד צריכה. עד אז, ההתאוששות של הכלכלה העולמית תהיה חלשה ושברירית. התאוששות בצורת "U" -- התאוששות ארוכה והדרגתית נראית תרחיש מציאותי יותר במהלך השנים הקרובות.

עוד כתבות

אלוף במיל' יאיר גולן / צילום: כדיה לוי

התפרץ לראיון עם יאיר גולן: "שמאלנים הם זקנים מטונפים"

במהלך ראיון שהתקיים במסגרת שבתרבות בנתניה עלה אדם בשם צחי אליהו על הבמה וניסה להפריע לראיון עם סגן הרמטכ"ל לשעבר ומועמד המחנה הדמוקרטי לכנסת ● "אני נשבע בשם כל חיילי צה"ל ארדוף אותו עד שיעלם לנו מהמפה", כתב מאוחר יותר בפייסבוק

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

נתניהו תקף את ועדת הבחירות לאחר שאלה סירבו להיפגש עמו

ראש הממשלה האשים את ועדת הבחירות והמשטרה באוזלת ידה שהביאה להטיית תוצאות הבחירות הקודמות ולאי הקמת ממשלה בראשותו באפריל

ראש הממשלה נתניהו בדרך להצבעה במליאה/ Ronen Zvulun , צילום: רויטרס

"אם תלונות הליכוד היו נבדקות בזמן, לא היינו שוב בבחירות"

(עדכון) - בעקבות כתבתו של קלמן ליבסקינד ב"מעריב", לפיה המשטרה חקרה רק שתיים מתוך 82 קלפיות שבהן דווח על זיופים, נתניהו אמר כי ביקש לקיים דיון חירום עם יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, מיד עם צאת השבת ● דובר ועדת הבחירות: "לא הגיעה במהלך השבת כל דרישה מטעם רה"מ"

אביליטי / צילום: אתר החברה/ צילום: רויטרס

אביליטי: חשד לעבירות על חוק הפיקוח על היצוא הביטחוני

בנוסף נחקר חשד לביצוע עבירות מרמה והברחה וכן עבירות הלבנת הון בהיקפים משמעותיים במסגרת פעילותה העסקית של אביליטי ● על שאר פרטי החקירה הוטל צו איסור פרסום

רינה מצליח מול ראש הממשלה נתניהו / צילום: צילום מסך מיוטיוב

17.4% רייטינג לראיון של רינה מצליח עם רה"מ נתניהו בקשת 12

בערוץ המתחרה, רשת 13, הראיון שערכה איילה חסון עם נתניהו בתוכנית "המטה המרכזי" רשם רייטינג של 6.7%; ואילו הראיון עם רה"מ ב"חדשות כאן" בתאגיד השידור הציבורי רשם 4% צפייה

קווין בקספלר ואיזי וידרה / צילום: דניאל רייטר

איזי וידרה גייס 35 מיליון דולר להשקעה בסטארט-אפים בתחום הבידור

לפי הודעת הקרן שמשקיעה בסטארט-אפים בתחומי הבידור והמדיה, הסכום גויס מתאגידי בידור גדולים כמו סקיי, אקסל שפרינגר ופרוזיבן האירופיות, Adways היפנית, future TV הגרמנית ו-Liontree האמריקאית ● השותפים המנהלים בקרן הם איזי וידרה, לשעבר מנהל גוגל ונצ'רס, וקווין בקספלר שניהל את זרוע ההשקעות של פרוזיבן בישראל

פרד קופמן/  צילום: איל יצהר

הכירו את היועץ שמלמד את מנכ"ל גוגל איך לנהל ארגון שכל הזמן גדל ומשתנה

פרד קופמן, סגן נשיא פיתוח מנהיגות בגוגל, מתאר בראיון בלעדי ל"גלובס" מהי תפיסת מנהיגות מודעת אותה הוא מקדם, ואומר: "גוגל היחידה שהצליחה עם רמה גבוהה של אוטונומיה, אבל זה יוצר אתגרים חדשים" ● קופמן ישתתף בשבוע הבא בכנס ג'רני של EY ו"גלובס"

בני גנץ בבאר שבע, יום ג׳ 3 בספטמבר / צילום: אבישי פינקלשטיין, יח"צ

גנץ למלצר: "אל תיפגש עם נתניהו, הוא עושה ספין פוליטי"

כמו ראש הממשלה, גם יו"ר כחול לבן התראיין הערב לערוצי הטלוויזיה וקרא ליו"ר ועדת הבחירות לא להיפגש עם ראש הממשלה ● באשר לרוטציה בין גנץ ללפיד, ציין גנץ אין בכוונתו להפר את ההסכם

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

ליברה של פייסבוק דוחה את הטענות שהיא מאיימת על יציבות הכלכלה בעולם

בראיון בצרפת בסוף השבוע התייחס המנהל המוביל את עמותת המטבע הדיגיטלי של פייסבוק להתנגדות העצומה שמעורר הפרויקט בקרב רגולטורים בעולם ● "אנחנו נחושים לעמוד בלוח הזמנים להשקת ליברה, בין סוף המחצית הראשונה של 2020 לבין סוף השנה הבאה"

מטוס של וויז-אייר/ צילום: שאטרסטוק

כמה כסף קיבלו חברות התעופה הזרות על הפעלת קווים לנתב"ג?

מנתוני משרד התיירות עולה כי חברות התעופה הזרות קיבלו מענקים של 25 מיליון שקל על הפעלת קווים מיעדים שונים לנתב"ג משנת 2016 ועד היום ● מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי: "מענקי המשרד לחברות התעופה מוכיחים את עצמם פעם אחר פעם"

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

3 ימים לפני הבחירות: המתנה של טראמפ לנתניהו

נשיא ארה"ב צייץ כי במהלך שיחה עם רה"מ נתניהו הם דנו באפשרות של קידום ברית הגנה הדדית בין המדינות ● "אני מקווה להמשיך בדיונים אחרי הבחירות בישראל, כאשר אפגוש את נתניהו באו"ם בהמשך החודש" ● כבר לפני שבועות פרסם בן כספית את התכנון לבשר על הברית עוד לפני הבחירות, במטרה להשפיע על דעת הקהל בישראל

עו"ד יאיר ליבוביץ' / צילום יונתן בלום

עורך הדין יאיר ליבוביץ' בשיחה על מטוסים, הלבנת הון וזיכרונות מבית סבא

השיחה האישית עם עו"ד יאיר ליבוביץ', נכדו של פרופ' ישעיהו ליבוביץ', מתחילה באוויר בזמן שהוא מטיס את המטוס הקטן שבבעלותו ● הוא טוען כי הבנקים, שאותם הוא מייצג בנושא הלבנת ההון, "עומדים לבדם בחזית", ללא סיוע של המדינה ● את הוועדה שבחנה את מתן האשראי לטייקונים הוא מכנה "פופוליזם צרוף" ● על ההיכרות האישית עם סבו: "הוא היה האדם החכם והמשכיל ביותר שפגשתי מעולם"

בני זוג במשבר / צילום: Shutterstock

"הלכת השוויון בנטל המזונות" לא חלה בעניינם של בני זוג מוסלמים

כך קבע ביהמ"ש לענייני משפחה בצפת, שדחה בקשת אב לחייב את אמן של שלוש בנותיו הקטינות במזונותיהן מכוח הלכת העליון מיולי 2017 ● הסיבה: הדין השרעי מחייב את האב אבסולוטית במזונות ילדיו ללא קשר לשאלת המשמורת

שמואל לב/  צילום: כדיה לוי

"עדיף להשקיע במניות נדל"ן מניב מאשר לקנות דירה": שמואל לב, מבעלי אנליסט ומוותיקי שוק ההון, בראיון

שמואל לב מספר בראיון נדיר למה אין תחליף לניתוח כלכלי, על הקשר בין מנהלים טובים לחברות טובות, ואיך זה שלא מכר את מניותיו בבית ההשקעות ● וגם: איזו המלצת השקעה משתלמת נתן לבנו כשזה חגג בר-מצווה?

יו"ר הפד פאואל  ודונלד טראמפ./ צילום: רויטרס Carlos Barria

תקיפת רחפנים בסעודיה עשויה להקפיץ את הנפט; דריכות לקראת ריבית הפד; 5 נקודות השבוע בשווקים

בהמשך ללחצים מצד הנשיא טראמפ, הפד עשוי להוריד השבוע את הריבית ● רגיעה במתיחות הסחר בין סין לארה"ב לאחר ההקלות של סין במכסים על יבוא סחורה חקלאית מארה"ב ● מחיר הנפט צפוי לרכז עניין בצל תקיפת שני מתקני הפקה הגדולים בסעודיה ● בארה"ב יפורסמו נתוני אישורי הבנייה לחודש אוגוסט ומדד הייצור של פילדלפיה ● בשוק המקומי, היום יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט ● התחזית השבועית של "גלובס"

עמית סגל \ צילום: איל יצהר

עמית סגל בכתב ההגנה לתביעת בל"ד: התוכן אמת, אין לבל"ד שם טוב

כך השיב הפרשן הפוליטי של חדשות 12 בתגובה לתביעת לשון הרע שהגישה נגדו מפלגת בל"ד ● התביעה הוגשה במרץ האחרון בעקבות התבטאויותיו של סגל בכלי תקשורת שונים, ביניהם העיתון "ידיעות אחרונות" ובערוץ 12, בהן כינה את מפלגת בל"ד "ארגון טרור"

יוסי זינגר וארז בלשה / צילום: תמוז רחמן

את הנכס האחרון של גרנית הכרמל עשויה לרכוש הקרן שהקימו צמד מנהליה לשעבר תמורת 110 מיליון שקל

קרן התשתיות ג'נריישן קפיטל שמובילים יוסי זינגר וארז בלשה פועלת לרכוש את חברת הטיפול במים GES ● במקביל השלימה הקרן גיוס הון ענק בהיקף של יותר מחצי מיליארד שקל

מניות הערך/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

יצאו מהאופנה? מוקדם להספיד את מניות הערך

בכל מה שנוגע לבחירת מניות ערך, חברות עם מכפילי רווח חד-ספרתיים גבוהים או דו-ספרתיים נמוכים עונות טוב יותר על ההגדרה ● למרות התחושה המעיקה שמניות אלה "יצאו מהאופנה", דווקא רמת התמחור המכווצת שלהן הופכת אותן להזדמנות השקעה

הדמיה לתוכנית בנייה במתחם אמת המים בדרך חברון ירושלים / צילום: משרד אדריכלים ארי כהן

עמותת אלע"ד טוענת לקיפוח באישור תוכנית בנייה נרחבת בי-ם

תוכנית "אמת המים" שמקדמת רשות מקרקעי ישראל תכלול לצד 447 דירות, שטחי תעסוקה נרחבים ומבני ציבור ● עמותת אלע"ד, שמחזיקה בחלק מהמתחם, מתנגדת לתוכנית המוצעת בטענה כי זכויותיה נפגעות ● רמ"י: "נגיב לטענות בוועדה המחוזית"

בני גנץ בכנס התאחדות התעשיינים / צילום: אלעד מלכה

גנץ: בכנסת הבאה אפעל לחוק שייתן יום שבתון בבחירות רק למי שהצביע

"גלובס" ביצעו בדיקה רחבה בנושא במהלך יולי 2019, וממנה עלה כי חקיקה מן הסוג הזה נתמכת גם ע"י סיעות ש"ס ויהדות התורה וייתכן שאף ע"י ישראל ביתנו