גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הנסיך הקטן חזר אל כוכבו

לרגל צאת התרגום החדש של הספר "טייס קרב / מכתב לבן ערובה", של אנטואן דה סנט אקזופרי, מדברים שני טייסים ותיקי קרבות - תא"ל (מיל') יפתח ספקטור ואל"מ (מיל') זאב רז, על הספר שגרם להם לעשות חשבון נפש עמוק

"65 שנים חלפו מאז... ברבות הימים פג צערי במקצת. כלומר...לא לגמרי. אולם יודע אני אל נכון כי הוא חזר אל כוכבו, משום שלא נמצאה גופתו עד עצם היום הזה. גופו לא היה כבד ביותר..." ("הנסיך הקטן").

סנט אקס (כפי שכונה בפי חבריו) הזכור לדורות שגדלו על "הנסיך הקטן" שלו, המריא ב-31 ביולי 1944 כדי לאסוף מידע על כוחות הרייך השלישי בעמק נהר הרון ומאז לא נראה יותר. ליום השנה להיעלמו הוציאה הוצאת הקיבוץ המאוחד את "טייס קרב / מכתב לבן ערובה", תרגום חדש לספרו "Pilot de guerre", ואני יצאתי לפגוש שני טייסים ותיקי קרבות ומעוטרים, כדי לדון איתם על הספר שתוך שבועיים מרגע הוצאתו לאור נחטף מהמדפים, ומהדורה חדשה הודפסה בזריזות כדי לענות על דרישת הקהל.

"השתמשתי בטקסטים שלו כשנעשיתי מפקד טייסת"

על שולחן עץ רחב בסלון ביתו של תא"ל (מיל') יפתח ספקטור, המתינו לי שתי מהדורות קודמות ועתיקות של "טייס מלחמה" ו"טיסת לילה" (הוצאת תרמיל והקיבוץ המאוחד), ועוד ספר בכריכה קשה ומעוצבת להפליא שבפתיח לכל פרק בו, משובץ הדפס יפהפה - הוצאה נדירה מניו-יורק, בשם "הטיסה לאראס". מסתבר שספקטור, ראש מחלקת מבצעים בחיל האוויר, ומפקד תל נוף לשעבר, הוא מעריץ ותיק של ספרי התעופה של אקזופרי.

יפתח ספקטור / צלם אסתי סגל

"הבדל עצום בין טייס מלחמה לטייס קרב". ספקטור

עשר דקות מאוחר יותר, כשיצטרף אלינו אל"מ (מיל') זאב רז, מפקד בית הספר לטיסה לשעבר, ובעל צל"ש הרמטכ"ל על הובלת המבצע לפיצוץ הכור בעיראק, יתברר ששניהם השתמשו בספר הזה כדי לקרוא מתוכו לפיקודיהם, כי כמו שמספר רז על תקופת מלחמת יום הכיפורים "בזמן המלחמה ואחריה, למרות שלא נכבשנו ולא הובסנו, עדיין בתחושה הסובייקטיבית שלנו, הרגשתי שהוא מבטא את תחושותינו, ולכן השתמשתי בטקסטים שלו המון כשנעשיתי מפקד טייסת בסוף שנות ה-70".

*זה לא קצת אנרכיסטי להשתמש בטקסטים האלו לדיון עם הפקודים שלך?

רז: "היה משהו אנרכיסטי בצורה שיפתח פיקד על הטייסת שלו ביום כיפור. לכן הוא הצליח, כי הוא פעל ממש בניגוד לפקודות. הוא לא עשה מה שמפקד טייסת עושה. הוא עשה מה שהוא חשב, וזה אנרכיזם יוצר ובונה, כמו האנרכיזם של ברנר. אבל בצורה שאני פעלתי? לא. אני קראתי להם מהספר ושוחחתי איתם על זה".

*בעצם השיחה יש משהו אנרכיסטי.

זאב רז / צלם אסתי סגל

"אקזופרי מבטא את תחושותינו". רז

"ממש לא. לא קראתי להם את זה כדי שהמסקנה תהיה שלא צריך למלא פקודות. זה היה לקרוא את אקזופרי ולעשות חשבון נפש איפה אנחנו עומדים, לאן אנחנו הולכים, מה המשמעות לכך שאנחנו לוחמי אוויר בישראל בשנים שלאחר יום כיפור. האמון בהנהגה (גם הפוליטית וגם הצבאית) שהתערער... פתאום נדרשה ראייה חדשה של העולם.

"ואני קורא מהתרגום הישן כי זה הספר היחידי שאני מתמצא בו: 'אין ספק שאני חולם בהקיץ'. הוא מדמיין לעצמו שהוא בבית ספר והוא בעצם בטייסת ואז: 'בלב כבד עוברים איזה פלוש ובבת אחת נעשים לאנשים'. ממש ביטא את ההרגשה שיצאנו מאיזה חלום, אשליה, משהו שלא ידענו שהוא לא נכון באותו זמן".

טייס קרב או טייס מלחמה

שני טייסי הקרב מאוד לא אוהבים את השם שניתן לספר ומעדיפים שניהם את הוורסיה הקודמת "טייס מלחמה". די מהר יסתבר שהם גם מעדיפים את התרגום הקודם שנעשה בידי חיים גליקשטיין, או כמו שאומר רז: "אקזופרי לא היה טייס קרב וגם לא התיימר להיות כזה".

ספקטור: "Pilot de guerre זה בדיוק 'טייס מלחמה'. זה טייס וזו מלחמה. ויש הבדל עצום בין זה לבין טייס קרב".

רז: "באנגלית בכלל קראו לזה 'הטיסה לאראס'".

*מה מיוחד בעינכם בכתיבה של אקזופרי?

ספקטור: "היו לי הרבה מאוד ספרי תעופה בחיי. את כולם תרמתי לפני שנים רבות. ואני מדבר על לפחות 30 או 40. את כולם קראתי, ואין אחד מהם שדומה לאקזופרי".

רז: "הוא מתעסק בצורה מאוד מרשימה ומעניינת בבעיות שלו אל מול הארץ שלו, והעם שלו. אנחנו לא נכבשנו כמו שקרה לצרפתים בזמן מלחמת העולם השנייה, אבל התחושה הסובייקטיבית שלנו, שלי לפחות, ממלחמת יום כיפור, היתה מאוד דומה לתחושות שלו.

"עברנו משבר, כל אחד בצורה אחרת, כל אחד במידה אחרת. כל ההתייחסות שלנו אל הפיקוד ואל המנהיגות (גם הפוליטית וגם הצבאית) השתנתה בעקבות המלחמה, ובמידה רבה מה שכתוב בספר משקף את זה".

הספרים על השולחן לא נחים לרגע. ספקטור ורז אמנם מצטטים מהם בעל פה, אבל גם מדפדפים ללא הפסק. בין הדפים ניתן להבחין בסימונים ובהערות רבות בשוליים. "כשאין עוקרים את הרע ישר על המקום שאתה נתקל בו, הרי התוצאה מכך היא ליקוי בתאורה", מצטט ספקטור וממשיך, "הוא לא פיקד על אנשים בחייו אבל הוא הבין את זה. 'הצודק אני או בלתי צודק ? לא אדע. כשאין התנסות יתמעטו הקלקולים'".

ההבדל בין סירוב לסרבנות

שלוש שנים לפני היעלמות מטוסו של סנט אקזופרי, נעלם צבי, אביו של ספקטור, שהיה אחד מכ"ג יורדי הסירה (23 לוחמי פלמ"ח וקצין בריטי בשם פאלמר, שנהרגו וגופותיהם מעולם לא נמצאו, בדרכם לביצוע פעולת חבלה בבתי הזיקוק בטריפולי ב-18 במאי 1941). ספקטור שהיה אז בן שנה, זכה שנים אחר כך לשבחים רבים כטייס קרב וכמוביל, והוכתר כאחד מ"אלופי ההפלות" של חיל האוויר.

ספרו "חלום בתכלת שחור" על שירותו כמפקד טייסת פנטום ביום הכיפורים, זכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. בהיותו מפקד בסיס רמת-דוד התנדב להשתתף כטייס מן השורה ב"מבצע אופרה" להפצצת הכור בעיראק. חשיבתו העצמאית ודרכו המקורית הובילו אותו לחתום ב-2003 על "מכתב הטייסים" בהצהרה כי הם "מתנגדים לביצוע פקודות תקיפה בלתי חוקיות ובלתי מוסריות מהסוג שמבצעת מדינת ישראל בשטחים".

כך הוא כותב בספרו "רם וברור": "אני, כמו כל הציבור, מבין בדיוק את ההטיה המכוערת הזאת מ'סירוב' ל'סרבנות'. ההטיה הלשונית נועדה לדחוק את העובדה הפשוטה שאכן הצהרתי ועודני מצהיר שאסרב להשתתף בפשעי מלחמה, ומטרתה לקשר אותי למילים שמשמעויותיהן דוחות ומכוערות: 'שתמטנות', 'פחדנות', 'ברחנות'. או בפשטות - בגידה. בגידה במולדת.

'ובכן?' בחן אותי המראיין, 'מה יש לך להגיד?'

וכך עניתי מה שעניתי, והטלוויזיה צילמה. וכצפוי, המהומה פרצה לפני שהסתיים הריאיון. צה"ל הגיב בחומרה - אנו, הטייסים שחתמו על המכתב, הודחנו מחיל-האוויר. כיוון שלא נמצאה עבירה להאשים בה, הואשמתי בפגיעה ב"ר*עו*ת-הלוחמים".

מוטיבים נוצריים

ספקטור הוא טייס קרב ותיק ועתיר מעללים, ממציא (המציא את "מערכת הילה" למסוקים בשדה קרב) ויוצר שכותב ומצייר, ולא מפסיק להתפעל מיכולתו הספרותית של אקזופרי: "הוא חריג מכל ספרי ספרות הטייסים שאני מכיר בגלל שהוא משורר, ויש לו יכולת לעלות מעל הכל. לראות רחב וגם עמוק, בלי לאבד פוקוס. ב'טיסת לילה' הוא מתאר איך הטייס חוזר לנחיתה. הוא רואה את הכפר. מביט מלמעלה. הכל גלוי לפניו כי שום דבר לא מוסתר, ואז הוא אומר לעצמו - אני בעצם לא רואה כלום".

*כשנפגשנו אמרת שלאקזופרי שתי פנים

ספקטור: יש בו שני ייחודים. אחד לטוב ואחד לרע. בטוב יש כמה דברים: לאיש הזה הייתה נשמה גדולה. הוא ראה הרבה יותר רחב ממה שהיה מותר לו לראות, כלומר ניסיונות חייו היו מצומצמים יותר מהידע שלו. הוא הפעיל את החוש ואת הלב וגם ידע לכתוב. כתב נפלא וגם חשב נפלא. הוא לא ידע הרבה על פיקוד ובאיזושהי גאונות של אדם רחב אופקים הבין דברים שאף מפקד לא לימד אותי מעולם".

*והרע?

"יש לו נטייה חזקה מאוד למיסטיציזם נוצרי. במקום מסוים הוא אומר 'ההרפתקה קדושה' - כלומר הוא מוצא קדושה בסיכון החיים. מתחת לטקסט הוא מגייס כל הזמן את ישו ומריה. אני אתאיסט ואני לא אוהב את זה".

רז: "הצרפתים, בניגוד לעמים אחרים הם מאוד נוצרים, ואפשר לראות את זה בשני הפרקים האלו שעכשיו הכניסו אותם וקודם לא היו ("מכתב לבן ערובה", א.ס.). הם קשים מאוד לקריאה כי הם פילוסופיים וגם מאוד נוצריים".

ספקטור: "במקום מסוים אקזופרי אומר שהתבוסה היא ניצחון, שזה כבר סופיזם. ב'טייס מלחמה' יש תיאור נפלא של התמוטטות צרפת. 'מכתב לבן ערובה' כבר פחות מעניין. הוא פמפלט פוליטי. בשלב מסוים הוא אומר 'התבוסה היא נצחוננו'. תבוסה היא לא ניצחון. תבוסה היא תבוסה. מי שלא אומר את זה מרמה את עצמו". *

עוד כתבות

הירח / צילום: shutterstock

מה המרחק וכמה זכו לצעוד עליו - כמה אתם שולטים במסע לירח?

מה שם הטיל, היכן נחתה אפולו 11 ואת מי הותירו ארמסטרונג ואולדרין מאחור בחללית? 11 שאלות על תוכנית אפולו

צפון אמריקה בסטיישן

צפון אמריקה בסטיישן, שבוע 25: הרוח והמים והוויי-פיי

350 משפחות בחניון הקרוואנים, אבל מתברר שרק אותנו מטריד שאין אינטרנט ● האמריקאים אולי רובוטריקים, אבל כשהם בטבע הם נטורל

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

"לפעול במהירות": הסגנים של פאואל מדברים על הורדה אגרסיבית של הריבית

נשיא הפד של ניו יורק, ג'ון וויליאמס, אמר כי יש להקדים תרופה למכה ולחתוך הריבית ● למרות שדבריו התבססו על מחקרים ולא על ישיבת הפד האחרונה, למשקיעים זה הספיק כדי לחמם מנועים לקראת שיאים חדשים ● אחרי וויליאמס, סגנו של פאואל, קלרידה, הוסיף רמז למדורה, ועלו הסיכויים להורדת ריבית כפולה

סחורה סחורות ספינה יבוא יצוא / צלם: רויטרס

מתכננים עסקאות בינלאומיות? שימו לב לחסמים ולחשיפות

יבוא שירותים לישראל מייצר סוגיות וחשיפות מס לא מבוטלות, הן לתאגיד הזר והן לתאגיד המקומי ● הנה כמה מהסוגיות והחשיפות העיקריות שיש לשים לב אליהן

אהוד ברק באירוע של ישראל דמוקרטית בתל אביב / צילום: אמיר מאירי

ברק: איחוד עמיר פרץ ואורלי לוי עלול לסגור את הגולל על מפלגת העבודה

ברק שב וקרא לאיחוד הכוחות בשמאל: "טובת הגוש הייתה ונותרה איחוד רחב של כל הכוחות שבו. ניצחון זה לא הדבר הכי חשוב, זה היחיד שחשוב" ● על האיחוד של עמיר פרץ ואורלי לוי: "אני מקווה שזה עדיין לא בלתי הפיך"

 המגדלור של Davaar, ליד קמפבלטאון / צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

סקוטלנד למתקדמים, או לכל מי שמוכן להתמסר לאיטיות ולערפל

הטיול בדרום-מערב סקוטלנד, בחצי האי קינטייר, אינו מסע לכל אדם ● הוא מתאים למי שמחפשים שקט אמיתי ומוכנים להתמסר לאיטיות, לגשם, לערפל וליופיים של צוקים, מגדלורים, כפרי דייגים, איים קטנים ומזקקות וויסקי לרוב

סנוניות של חורף / איור: עומר הופמן

השבוע של רוג'ר פדרר וסרינה וויליאמס, אגדות הטניס שמסרבות להזדקן

סרינה וויליאמס ורוג’ר פדרר, עשו לי את השבוע ● שני ילידי 1981, בני 38, שלא ערים לכך שעבר זמנם, והגיעו לגמר אליפות ווימבלדון

יונדאי סנטה פה / צילום: יחצ

גרסת הבנזין של יונדאי סנטה פה החדשה עולה בסולם התמורה

גרסת הבנזין של הקרוס-אובר 7 מקומות הקוריאני מציעה קצת פחות תחכום בהרבה פחות כסף

פרופסור ענת אדמתי/ צילום: ענבל מרמרי צולם במלון NYX בהרצליה מרשת פתאל

"צוקרברג יותר חזק מרוב המנהיגים": פרופ' ענת אדמתי הקדישה חייה לקרב נגד הבנקים, עכשיו היא נלחמת בענקיות הטק

"אמזון, גוגל ופייסבוק לוקחות נתח שוק גדול מדי" ● "חברות הטכנולוגיה מעמידות במבחן את הדמוקרטיה" ● "למארק צוקרברג יש יותר כוח משיש לרוב ראשי המדינות" ● בראיון מיוחד ל–G פרופ' ענת אדמתי מסבירה איך תאגידי הענק הצליחו לבלבל את כולנו, מה המחיר שהציבור משלם, ומאיפה יכול להגיע השינוי

סקר הסקרים - מועד ב'

סקר הסקרים: המאמצים של ברק לא נושאים פרי, נתניהו פותח פער על גנץ

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך, וסקר הסקרים חוזר ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

פרופ’ גרגור ריד /צילום: יחצ

חיידקים טובים, מוצרים רעים: חלוץ המחקר בפרוביוטיקה יוצא נגד השרלטנים

פרופ' גרגור ריד, שגילה שיוגורט עשוי להועיל יותר מאנטיביוטיקה בדלקות שתן חוזרות, כועס על מחקר של מכון ויצמן שיצא נגד מוצרים פרוביוטיים, אבל מודה: "רק 10% מהמוצרים היום ראויים לתואר הזה"

עורך דין עמית חדד/  צילום: יונתן בלום

"המציאות המשפטית והפסיקה אמורות להביא לסגירת תיקי רה"מ"

עו"ד עמית חדד, הסנגור שמייצג כיום לבדו את בנימין נתניהו, כפי שלא היכרתם: על הילדות באשקלון ("לא תמיד התנהגתי כמו שציפו") ● על הבחירה בלימודי משפטים (בשיעור הראשון הבנתי שבחרתי נכון") ● ועל החשדות כי הלקוח מספר 1 קיבל שוחד בדמות סיקור תקשורתי חיובי: "מי שהדמוקרטיה בישראל חשובה לו, היה צריך להתנגד לחקירה"

מפל ג'ילבון/ צילום: אורלי גנוסר

אל הג’ילבון ובחזרה: טיול קצר, בינוני או ארוך עם הרבה צל ושכשוכים

זו העונה לטיולי מים, טבילות, שכשוכים ואם אפשר, עם הרבה צל ולא יותר מדי הליכה בחום. נחל ג’ילבון בגולן, למשל

ריבה מפירות קיץ / צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

קונפיטורת סברסים, קונפי תאנים וריבת דלעת: מהרו להכניס את הקיץ לצנצנת

זה הזמן לשמר את טעמי הקיץ בצנצנות ולהפוך עודפים מפירות העונה לריבות וקונפיטורות ● הכול הולך: מריבת ענבים או תאנים, ריבות סברס, רימונים ועד ריבת דלעת עם אמרטו וקציפת כמהין במסעדות מתוחכמות

מיקרוסופט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מיקרוסופט היכתה את התחזיות: גם ברווח וגם בהכנסות - המניה קפצה

ההכנסות הסתכמו ב-33.72 מיליארד דולר, מעל לתחזיות להכנסות של 32.77 מיליארד דולר ● החברה רשמה רווח למניה של 1.37 דולרים - מעל לתחזיות לרווח של 1.21 דולרים

רוג'ר פדרר ונובאק דיוקוביץ'./ צילום: רויטרס

הכסף הגדול מפלג את ענף הטניס העולמי

פדרר ודיוקוביץ' סיפקו בגמר ווימבלדון השבוע חוויית ספורט אולטימטיבית, שגם הניבה להם כמה מיליוני דולרים • בעבר הסכומים בענף שנמצא בצמיחה עקבית היו נמוכים בהרבה, אבל לא כולם נהנים מפירות הצמיחה ולרוב הכסף הגדול נעצר אצל מארגני התחרויות ולא מחלחל אל הטניסאים

פרופסור מימי אייזנשטדט / צילום: איל יצהר

נשיאת האוניברסיטה הפתוחה: "נשים נכנסות לשלבים הראשונים של הדוקטורט ונתקעות"

הפורטפוליו של פרופ' מימי אייזנשטדט, 62, נשיאת האוניברסיטה הפתוחה ● “האקדמיה מאוד תחרותית ותובענית. היה לי מזל שהייתי במדעי החברה, כי במדעי החיים גם צריך להאכיל את חיות המעבדה בלילה”

גן ילדים ברחובות/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאטיב

להפוך את מעונות היום להוצאה מוכרת לצרכי מס

מדובר בהוצאה בסיסית שמאפשרת להורים לעבוד. למה ספה למשרד היא הוצאה מוכרת וחינוך ילדים לא?

מוריס קאהן, כרמל שאמה הכהן ודוד בנימין  / צילום: יוחנן הראל

מוריס קאהן מציין יובל לאפולו 11 ומסכם שבוע על חלל

וגם: יו"ר חברת החשמל מחכה למהפכת הקוצ'קוין, איך כדאי להעריך שווי של חברות קנאביס וההישג המרשים של השמאית ונהגת המרוצים

הסדרה "עושים סדר" בנטפליקס / צילום: באדיבות נטפליקס, יח"צ

יש לכם ג'אנק בבית? מארי קונדו תעזור לכם לנקות הכול. גם את הנפש

יש לכם יותר מדי חפצים בבית? רוצים להיפטר מהם? הגיע הזמן שתכירו את שיטת מארי קונדו (קונמארי) שנאבקת באגרנות ומוסיפה לכך ארומה פסיכולוגית. האם אפשר "לקנמר" כל דבר, איזה חפצים צריכים למצוא את עצמם בפח ומה חושבים המתנגדים ● חשיפת מותג העל של השנה - ביום שלישי במדד המותגים ובוועידת MAD של גלובס