גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תקדים: שידור חי של משחק כדורגל באינטרנט אינו מפר זכויות יוצרים

בית המשפט המחוזי בת"א דחה את בקשת ליגת הכדורגל האנגלית להורות לנטוויז'ן ולנענע לחשוף את זהותו של בעל אתר אינטרנט המשדר את משחקי הפרמיירליג, ונקבע כי בעל האתר רשאי להמשיך בשידורים

בית המשפט המחוזי בתל-אביב קבע, בהחלטה תקדימית, כי שידור חי של אירוע ספורט באינטרנט בתבנית Streaming אינו מפר את זכויות השידור הטלוויזיוניות. גם אם היה נקבע שהשידור מפר זכויות יוצרים, הרי שמדובר ב"שימוש הוגן", ובלבד שהשימוש באתר אינו מסחרי.

לפיכך, נדחתה בקשת ליגת הכדורגל האנגלית ("הפרמיירליג") להורות לנטוויז'ן ולנענע לחשוף את זהותו של בעל אתר אינטרנט המשדר את משחקי הפרמיירליג, ונקבע שבעל האתר רשאי להמשיך בשידורים. בית המשפט הכיר בשימוש ההוגן כזכות של המשתמשים, וקבע איזון חדש בין זכויות יוצרים לזכויות משתמשים.

ההחלטה משקפת עמדה מהפכנית המשנה את כללי המשחק במתן בלעדיות בזכויות שידור. לפי מחקר שפורסם באחרונה, קיימים בעולם כ-140 אלף אתרים פיראטיים המציעים בחינם שידורי ספורט (רובם ככולם כדורגל), שהטלוויזיה גובה עבורם תשלום. הם פועלים בשיטת ה-Streaming ("הזרמה"), תבנית דיגיטלית המאפשרת למשתמש לשמוע/לצפות בקובץ, מבלי להעתיק ממנו עותק קבוע אל המחשב.

השופטת ד"ר מיכל אגמון-גונן ציינה כי קיים ספק באשר לסמכות הבינלאומית ונאותות הפורום. "ספק אם יש מקום לקנות סמכות, שבשלב מאוחר יותר לא ניתן יהיה לאוכפה. לעיתים מועברים האתרים המפרים למדינות בהן אין הגנה על זכויות היוצרים, ארצות מקלט בהן אין אפשרות לאכוף פסקי דין זרים, גם אם אלו יינתנו". כן הטילה ספק אם ניתן לבקש צו מניעה להפרת יצירה שטרם נוצרה.

בהחלטה מנומקת הכוללת השוואה לשיטות משפט אחרות, דנה השופטת בשאלה מתי תיחשף זהות שחקן באינטרנט. כשמדובר בלשון הרע, אגמון-גונן סברה שזהות הגולש תיחשף רק כשהעוולה האזרחית מקימה לכאורה גם עבירה פלילית. גם כשמדובר בזכויות יוצרים, יש לקבוע לדעתה נטל גבוה על המבקש לחשוף זהות.

"על מי שטוען להפרת זכות יוצרים לעמוד בשני תנאים: הראשון, להציג ראיות לכאורה להפרה, שיביאו ברמת הסתברות גבוהה להוכחתה. שנית, על ההפרות הנטענות להיות חמורות במיוחד, עוולות המתבצעות בנסיבות חמורות". זאת, משום ש"מבלי משים, מיליוני אנשים מפרים בכל יום זכויות יוצרים. אין מקום לחשוף את זהותם במקרים אלו, אלא רק כאשר מדובר בהפרות בוטות וחמורות".

היא פסקה שבדרך כלל, שימוש שאינו מסחרי לא יענה על נסיבות מחמירות, זאת לאור תפקידה החברתי החשוב של רשת האינטרנט והחשש מהאפקט המצנן. בנוסף, אם הגולש אינו מתייצב בהליך ומבקש החשיפה עומד בשני התנאים, הרי שביהמ"ש יורה על חשיפתו.

במקרה זה, פסקה, הפרמיירליג לא הראתה שבעל האתר הפר את זכויותיה. חוות דעת מומחה מטעמה קבעה שלא מדובר בהעתקה (שכן מדובר ב'הזרמה'), היא הודתה שאין מדובר בהעמדה לרשות הציבור (שכן ניתן לצפות במשחקים רק כשהם מועברים בשידור חי ולפיכך מימד הזמן אינו מתקיים), והשופטת קבעה שאין מדובר ב"שידור" שכן החוק תחם זכות זו להעברה קווית או אלחוטית, שאינה כוללת העברת נתונים בטכניקת streaming באמצעות תוכנות לשיתוף קבצים.

למרות שבהחלטה מקדמית מלפני כשנה קבעה אגמון-גונן ש"אין זכויות יוצרים בצילום של משחק ספורט בשידור חי", נקודת ההנחה בדיון היתה הפוכה נוכח עמדת היועץ המשפטי לממשלה, (לה הסכימו כל הצדדים), לפיה יש זכויות יוצרים בצילום אירועי ספורט בשידור חי, שכן צילום מקורי של אירוע ספורט מהווה "יצירה דרמטית" או "יצירה אומנותית" מוגנת, כשהחוק החדש לא שינה את ההלכה שנקבעה בפרשת Tele Event.

גם אם זכות השידור או זכות יוצרים אחרת הופרה, נקבע, בעל האתר ביסס את זכותו להמשיך בהעברת המשחקים כמימוש זכותו לשימוש הוגן. השופטת שינתה את נקודת האיזון בין זכויות היוצרים לזכויות המשתמשים, וקבעה שהשימוש ההוגן הוא זכות "בעלת חשיבות מכרעת למשטר דמוקרטי. זכות שיש למשתמשים לעשות שימוש ביצירה ללא נטילת רשות".

לאחר בחינת השיקולים שקובע החוק, נקבע שמדובר בשימוש הוגן שכן לשימוש יש מטרות חברתיות חשובות ("צפייה באירועי ספורט חשובה מבחינה חברתית וחשוב שתישאר בגדר בידור להמונים, ולא רק לאלו שידם משגת"), הוא נוגע ליצירה שאינה מצויה בליבת דיני זכויות היוצרים, וכי היקף השימוש (איכות וכמות) אינו גדול שכן מי שיצפה במשחקים באינטרנט הוא לרוב "מי שאין ידו משגת או אינו מעוניין בספורט מספיק בכדי לשלם", כך שממילא אינו צופה פוטנציאלי שהיה משלם עבור צפייה בטלוויזיה.

הפרמיירליג יוצגה ע"י עו"ד מאיר קלינגר; בעל האתר האנונימי ע"י עו"ד יורם ליכטנשטיין; נטוויז'ן ונענע10 ע"י עו"ד לירון פרמינגר; והיועץ המשפטי לממשלה ע"י עו"ד שמאי בקר מפרקליטות מחוז ת"א. (ת.א. 1636/08)

עוד כתבות

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

קוטלר מתחיל לעשות שינויים בבנק הפועלים: מבטל את חטיבת מחזיקי עניין

חטיבת מחזיקי עניין בבנק מבוטלת פחות מחמש שנים לאחר שהוקמה ● מרבית הפעילויות שהיו תחת החטיבה של יעל דרומי, שפורשת מהבנק, יוכפפו כעת לחטיבת משאבי אנוש שבהובלת עמית אוברקוביץ'

מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס / צילום: Reuters, Joshua Roberts

שר המסחר ההודי: אמזון לא עשתה לנו טובה גדולה בכך שהכריזה על השקעה של מיליארד דולר במדינה

"הם אולי מכניסים מיליארד דולר, אבל אם הם מפסידים כאן בערך מיליארד דולר בשנה, הם למעשה חייבים לממן את ההפסד הזה", אמר שר המסחר ההודי פיוש גויאל ביריד בנושא אבטחה בניו דלהי, "לכן זו לא טובה גדולה כשהם משקיעים בהודו מיליארד דולר"

סניף של יינות ביתן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

חילופים בהנהלת יינות ביתן: דוד סבן ימונה לסמנכ"ל הכספים במקום איל וינברג

רו"ח איל וינברג כיהן בתפקיד כשנה וחצי ● סבן כיהן בשנים האחרונות כסמנכ"ל הכספים באיקאה

מחירי הדיור / תמונה: שאטרסטוק

הפועלים ולאומי: שוק הנדל"ן ימשיך לעלות בשנה הנוכחית

בבנקים הגדולים צופים שעלייה בהתחלות בנייה תירשם בגלל הבשלת פרויקטים של מחיר למשתכן ● גם מחירי הדיור ימשיכו לעלות

 

מערכת לזיהוי פנים אלקטרוני / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האיחוד האירופי שוקל לאסור שימוש בזיהוי פנים במרחבים ציבוריים

מטרת הצעד תהיה לאפשר לאיחוד מספיק זמן כדי לגבש מדיניות שתמנע שימוש לרעה בטכנולוגיה

ויקיפדיה / צילום: שאטרסטוק

לאחר שלוש שנים: הוסרה החסימה של ויקיפדיה בטורקיה

לפי פסק הדין של בית המשפט בטורקיה, החסימה מנוגדת לחוקה הטורקית ומפרה את חופש הביטוי ● טורקיה חסמה את האנציקלופדיה המקוונת לאחר שבוויקיפדיה סירבו להסיר תכנים לפיהם ממשלת טורקיה תמכה בקבוצות טרוריסטיות

עיריית גבעתיים / צילום: איל יצהר

ביהמ"ש: עירייה חייבת לפעול בהגינות בהסכמים עם יזמים

עיריית גבעתיים חתמה עם יזם על הסכם שלפיו היא מוותרת על היטל השבחה, ובתמורה היזם יקים פארק בתוכנית הבנייה ● ביהמ"ש קבע כי היא אינה רשאית לעשות זאת, אולם כיוון שההסכם כבר נחתם, והיזם מילא את חלקו - לא ביטל את ההסכם

החלטות גירושים / צילום: שאטרסטוק

האם נטילת כדורים פסיכיאטריים יכולה להביא לביטול הסכם גירושים?

אישה שחתמה על הסכם גירושים השולל ממנה את מרבית הרכוש שהיה לה ולבעלה במהלך הנישואים, עתרה לביה"ד הרבני בבקשה לבטל את ההסכם, בטענה כי חתמה עליו תחת השפעת כדורים פסיכיאטריים ● ביה"ד הרבני הגדול אכן ביטל את ההסכם - אבל מסיבה אחרת לגמרי

מטוס התובלה של אל על  / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

ביהמ"ש אישר ייצוגית נגד אל על ו-3 חברות תעופה בגין "קרטל המטענים"

עמותת הצלחה טוענת כי תיאום מחירים בין אל על, בריטיש איירוויז, לופטהנזה וסוויס גרמו לנזקים של כ-613 מיליון שקל

אלי להב, בעל השליטה / צילום: איל יצהר

לקראת הפיכת אבי לוי לבעל מניות מרכזי: להב אל.אר חוזרת לתחום האנרגיה הסולארית

החברה במו"מ לרכישת חברה ישראלית פרטית בתחום האנרגיה המתחדשת בתמורה ל-44.6 מיליון שקל ● להב מתכננת לגייס בשבועיים הקרובים 150-180 מיליון שקל בהנפקת זכויות, ולוי צפוי להחזיק אחריה כ-40% מההון ● לפי אינדיקציה ראשונית, החברה צפויה לרשום רווח של 5-7 מיליון שקל מעליית שווי נכסים בגרמניה

משתתפי ומשתתפות Valuable 500 Israel/  צילום: איציק יסנוביץ

על תבונה ונגישות: מי השיקו את פורום valuable 500 ישראל

וגם: רגע לפני פרישתו - שמואל פלדל, מנכ"ל סימנס ישראל, יצא לסיור פרידה

שופט העליון עופר גרוסקופף בהשבעה לבית המשפט העליון / צילום: שלומי יוסף

מס שבח ומס הכנסה: היילכו שניים יחדיו?

למרות ניצחונה של רשות המסים, פסק דינו של בית המשפט העליון בעניין החברה הזרה PIV BV עשוי להיות שימושי ביותר דווקא בידי ציבור הנישומים

אורלי לוי-אבקסיס, העבודה-גשר-מרצ  / צילום: ניר סלקמן

כמה חמורה האבטלה הסמויה של חדרי הניתוח הציבוריים בישראל

בעוד התורים לטיפול מתארכים, חדרי ניתוח ציבוריים עומדים לפעמים שוממים - בעיקר אחה"צ • למרות שורת יוזמות ממשלתיות לצמצום התופעה, עדיין לא ברור אם חל שיפור בניצול החדרים: משרד הבריאות אינו אוסף מידע • "המשרוקית" פנתה לבתי החולים ומצאה שיפור חלקי בלבד

דונלד טראמפ / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

זו הכלכלה, טמבלים: 3 שנות נשיאות, 5 מגמות בולטות בכלכלה האמריקאית

בתום שלוש שנים בבית הלבן, הכלכלה האמריקאית נמצאת בנסיקה בפרמטרים רבים: אבטלה, עוני, תעסוקה, מדדי הבורסה ועוד • השאלה המרכזית היא האם הגאות צריכה להיות משויכת לטראמפ שלוקח עליה קרדיט, או שמדובר בהמשך מגמה שהחלה בתקופת אובמה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

ג'ף בזוס / צילום: רויטרס  Shannon Stapleton

בהינף יד: אמזון מבקשת להמציא מחדש את האופן שבו אנו משלמים

ענקית הטק בונה מסופים בחנויות שיאפשרו לקונים לקשור את המידע מכרטיסי האשראי שלהם לכף־היד ● במילים אחרות, הקונה יוכל לשלם בהינף יד, בלי להוציא כרטיס או טלפון חכם

נדל"ן מניב / צילום: shutterstock

על רקע הגאות במניות נדל"ן: אזורים ואאורה מפשירות תוכניות להנפקת קרן ריט

אזורים מקדמת הנפקת פעילות השכרת דירות לטווח ארוך, ודיווחה כי חברה בת הגישה טיוטת תשקיף "לצורך הנפקתה לציבור כקרן השקעות במקרקעין" ● אאורה דיווחה כי היא "ממשיכה לפעול להקים קרן להשקעות במקרקעין", לאחר שבשבוע שעבר דיווחה כי "טרם התגבשו התנאים להקמת קרן הריט או למכירת נכסים לקרן"

לשכת התעסוקה / צילום: איל יצהר

ירידה במשרות הפנויות ב-2019; ואילו מקצועות הובילו את הירידות?

מספר המשרות הפנויות במשק עלה באוקטובר-דצמבר, אך בסיכום שנתי נרשמה ירידה ● בהשוואה ל-2018 חלה עלייה של 17% במספר המשרות הפנויות של מהנדסים; מנגד, חלה ירידה של 23% במספר המשרות הפנויות של מאבטחים ● בדרום נרשמה ירידה בשיעור המשרות הפנויות - ואיפה נרשמו עליות?

עופר גולן / צילום: תמונה פרטית

השופט הפך החלטתו: אסר על המשטרה לחפש בטלפונים של בכירי קמפיין הליכוד

השופט מסארווה שינה את החלטתו בעקבות פסיקה של שופט בית המשפט העליון יוסף אלרון שקבע כי החיפוש המוקדם בטלפונים של מנהלי הקמפיין היה שלא כדין, כיוון שלא בוצע באמצעות צו שיפוטי ולחלופין לא הובהר להם כי זכותם להתנגד לחיפוש, וכי התנגדות זו לא תשמש כראייה נגדם

קובי אלפי  / צילום: מורן ויזל

"השוק המקומי ממשיך להיות זול ואטרקטיבי ביחס לרמת התמחור של שוק המניות העולמי"

לדברי קובי אלפי מבית ההשקעות אלפי בנדק, סביבת תמחור הכסף מאוד נמוכה ונוחה למגזר העסקי: "השוק הספיק להפנים במהלך השנה החולפת שהריבית נמצאת בשליטה ואינה צפויה לעלות בקרוב" ● ואילו סקטורים ומניות מומלצות לדעתו?

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

הבנקים המממנים נוטים לטרפד את רכישת תהל, הנתונה בקשיים תזרימיים, בידי קבוצת שיכון ובינוי

ל"גלובס" נודע כי בימים אלו מתקיימים דיונים בין תהל לבין הבנקים לגבי מתווה התמיכה בחברה ● הצעת שיכון ובינוי לא התייחסה להשקעה במניות החברה-האם תהל גרופ אינטרנשיונל (TGI), אלא להשקעה בחברה-הבת תהל גרופ, וייתכן שלכן החליטו בבנקים שלא לאמץ את המתווה