גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גינדי החזקות זכתה בדרום הקריה: תשלם 436.5 מ' ש' על שלושת המגדלים

גלובס tvגינדי גברו בהצעתם על המחירים הגבוהים ביותר שהוצעו בנפרד לכל מגדל ■ גינדי החזקות מסרה כי היקף העסקה הכולל עומד על כמיליארד וחצי שקל ■ עכשיו יתעוררו הבכיינים / משה ליכטמן

אחרי באזז מטורף סביב מכרז המגורים הלוהט ביותר של התקופה האחרונה, היום בצהריים מתפרסמות כאן לראשונה התוצאות של מכרז דרום הקריה בתל אביב להקמת שלושה מגדלים בני 29 קומות הכוללים 324 יח"ד ושטחי משרדים ומסחר - עם 108 דירות בכל מגדל. הזוכה היא גינדי החזקות ייזום 2009 שתשלם בסה"כ 436.555 מיליון שקל לא כולל מע"מ ופיתוח (כ-21 מיליון שקל).

גינדי גברה בהצעה שלה על המחירים הגבוהים ביותר שהוצעו בנפרד בכל המגדל. במגדל אחד גברה גינדי על הצעה של סגל שלהבת שהציעה 134 מיליון שקל עבור המגדל. במגדל השני המרכזי גברה על אילה "אגם" ייעוץ נדל"ן שהציעה 156 מיליון שקל (קבוצתם של ג'קי סוויסה ומוטי פלד) ובמגדל השלישי גברה על "ב.ו.ב מדף 4", שהציעו עבור המגדל השלישי 133 מיליון שקל. כלומר סה"כ של ההצעות האחרות עמד על 423 מיליון שקל, אילו היו משווקים בנפרד, לעומת 436 מיליון שקל שהציעו האחים לבית גינדי - אבי גינדי, ליטל גינדי-מטלון, רועי גינדי וגיא גינדי.

למכרז הוגשו בסה"כ 14 הצעות כאשר שלוש קבוצות הגישו הצעה כוללת לכל המתחמים (ביניהן גינדי החזקות) ו-5 חברות נוספות הציעו הצעה ביחס לאחד המגדלים. ההצעה של גינדי החזקות עומדת על 508.6 מיליון שקל כולל מע"מ בתוספת עלות פיתוח של 20.8 מיליון שקל לשלושת המגרשים - כך שהתשלום הכולל מכוחו ייגזר מחיר הדירה עומד על 529.4 מיליון שקל. בכך התבטלו ההערכות המוקדמות שצפו כי קבוצות הרכישה הרבות שהתארגנו במתחם יזכו במגדלים בשל יכולתם להציע הצעות הגבוהות מהיזמים. למקום השני הגיעה קבוצת הרוכשים של בסר שהציעה 401 מיליון שקל בתוספת מע"מ ופיתוח. ל"גלובס" נודע כי שותפיה בשטחי המשרדים, המסחר והחניונים הייתה חברת מגדל .

יצוין כי ביוני השנה זכו במשותף האחים משה ויגאל גינדי, וגינדי החזקות במכרז של המינהל להקמת שני מגדלי משרדים בני 30 קומות וקומה קרקע מסחרית בשטח כולל של 40 אלף מ"ר (ו-750 חניות) תמורת כ-170 מיליון שקל במגרשים סמוכים במתחם דרום הקריה.

לפי הערכות השמאי אהוד המאירי שווים של שטחי המשרדים והמסחר במתחם מוערך בכ-20% מסך התמורה. מאידך, בהתאם לחישוב המבוסס על מכרז דרום הקריה ושטח המסחר והמשרדים במתחם המגורים, שווי השטח המניב עומד על כ-60 מיליון שקל, כך שלמעשה גינדי החזקות משלמת כ-470 מיליון שקל עבור 324 דירות (כולל מע"מ) בהתבסס על המכרז הקודם, מחיר זה משקף עלות קרקע לדירה של 1.45 מיליון שקל (כולל מע"מ). לפי חישובו של המאירי העלות יורדת ל-1.3 מיליון שקל לדירה.

מחיר המינימום לכל מגרש נע בין 85 מיליון שקל (לכל אחד מהמגדלים המזרחי והמערבי) ועד ל-91 מיליון שקל (למגדל המרכזי) או כ-234 מיליון שקל להצעה על כל המגרשים יחד (כולל הוצאות פיתוח וללא מע"מ). השומה של המינהל קבעה מחיר של 312 מיליון שקל (לפני מע"מ) לשלושת המגרשים. כלומר, ההצעה הזוכה היא כ-40% מעל לשומת המינהל. מדובר בסכום הגבוה בכ-99% ממחיר המינימום שנקבע לשלושת המגדלים.

מכרז דרום הקריה הוא המכרז המדובר והלוהט ביותר של החודשים האחרונים. והוא כולל 3 מגרשים בשטח כולל של 11 דונם במקביל לרחוב הארבעה ומדרום למתחם המבנים הטמפלרים בשרונה. במגרשים ייבנו 3 מגדלים בני 108 דירות כ"א (סה"כ 324 דירות). בתוספת 10 אלף מ"ר של משרדים ו-2,800 מ"ר שטחי מסחר. מחיר המינימום לכל מגרש נע בין 85 מיליון שקל (לכל אחד מהמגדלים המזרחי והמערבי) ועד ל-91 מיליון שקל (למגדל המרכזי) או כ-234 מיליון שקל להצעה על כל המגרשים יחד (כולל הוצאות פיתוח וללא מע"מ).

שווים של שטחי המשרדים והמסחר במתחם מוערך בכ-22% מהעלות הכוללת של ההצעות או בסכום של כ-62.5 מיליון שקל, בהתאם למכרז האחרון של המינהל שתוצאותיו פורסמו ביוני השנה. במכרז זכו במשותף האחים משה ויגאל גינדי וגינדי החזקות להקמת שני מגדלי משרדים בני 30 קומות וקומה קרקע מסחרית בשטח כולל של 40 אלף מ"ר (ו-750 חניות) תמורת כ-170 מיליון שקל.

אז כמה יעלו הדירות במתחם? ככל הנראה לא פחות ממיליון דולר בממוצע לדירה. שטחי הדירות בפרויקט עומדים על כ-97 מ"ר שטחים עיקריים ועוד 40% שטחי שירות ו-12 מ"ר ממ"ד, כך ששטח הדירות ברוטו יעמוד על מעל 140 מ"ר. בחישוב גס, הגינדים רכשו מ"ר של שטח עיקרי לבנייה בכ-16.4 אלף שקל למ"ר, וכ-14 אלף שקל למ"ר עלות קרקע נטו לבנייה. העלות המוערכת של הבנייה היא 10 אלף שקל למ"ר כך שהעלות תחל בכ-24

אלף שקל למ"ר. נחשון קויתי מנכ"ל בסר שהגיעה למקום השני אמר כי "כדי להרוויח הם צריכים למכור ב-7,000 דולר למ"ר כדי שהיזם ירוויח, וזה יכול להיות כדור חוזר. שמחנו על שיתוף הפעולה של מגדל ותמשיך לעשות מע"מ".

ניסים אחיעזרא מנכ"ל אחים דוניץ (שלא התמודדה במכרז) אומר כי גינדי החזקות עשתה עסקה טובה. "למגרשים האלה אין מחיר. בשל המיקום הייחודי בסופר פריים לוקיישן, כל מחיר שם הוא כלכלי. היתרון של הפרויקט הזה שאין היצע דומה בתל אביב".

גינדי החזקות מסרה כי היקף העסקה הכולל עומד על כמיליארד וחצי שקל. לדברי ליטל גינדי-מטלון מנכ"ל משותף בחברה "אנו גאים ושמחים להיות אמונים על אחת מחטיבות הקרקע המעניינות, הקסומות והמבוקשות ביותר במדינת ישראל. זהו פרויקט שראוי היה שינוהל על ידי יזם בולט בשוק". בפרויקט מתוכננות להיבנות כ-324 יחידות, מתוכן כ-150 דירות 4 חדרים, וכ-150 דירות 5 חדרים והיתר מיני פנטהאוזים ופנטהאוזים.

קבוצת חנן מור שהשתתפה במכרז הודיעה כי "אנו מברכים את הזוכה במכרז וגאים באמון הרב שזכינו לו מצד קבוצת השותפים. נמשיך להתנהל כחברה ציבורית באסטרטגיה שקולה וזהירה מתוך אחריות ומקצועיות עסקית ושקיפות לבעלי המניות, מחזיקי האג"ח וכלל בעלי העניין של החברה. החברה תפעל בנחישות לאתר הזדמנויות עסקיות נוספות בעיר תל אביב ובאזורי ביקש נוספים".

עוד כתבות

אייל לפידות \ צילום: אמיר מאירי

לפידות הותיר חותם: הפסד של 44 מיליון שקל לשיכון ובינוי ברבעון, גם בעקבות עלייה ניכרת בהוצאות שכר הבכירים

את המחצית הראשונה של השנה סיימה קבוצת הנדל"ן והתשתיות ברווח של 465 מיליון שקל, הודות למכירת עיקר החזקותיה בחברת הנדל"ן ADO הפועלת בגרמניה בעיתוי אופטימלי ● על יתרת ההחזקה ב-ADO נרשם ברבעון השני הפסד של כ-45 מיליון שקל

מחכים בתור לביטוח לאומי / צילום: תמר מצפי

משרדי הבריאות והמשפטים נותנים את השירות הגרוע ביותר; מי המשרד הממשלתי המצטיין?

בדוח של רשות התקשוב במשרד רה"מ, הציון הממוצע שהעניק הציבור לרמת השירות שהוא מקבל מיחידות הממשלה מסתכם ב-65 בלבד ● את הציון הגרוע ביותר קיבל משרד המשפטים (האפוטרופוס הכללי והכנ"ר) ● רשות הגבייה והאכיפה קיבלה ציון מספיק בקושי ● ומה הכי מעצבן את האזרח?

רותם סלע בפרסומת למזגני טורנדו / צילום:

קריר בבית, חם על המסך: טורנדו - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

בראש טבלת הפרסומות הזכורות מדורגת השבוע טורנדו עם החסויות: "התחזית: סחוניה דל-מות" ו"רק אתם שולטים במזג-האוויר" ● בראש הפרסומות האהובות מדורגת הפרסומת של מפעל הפיס ללוטו, שהיא גם הפרסומת המושקעת ביותר בשבוע החולף

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

נעילה חיובית בארה"ב: נאסד"ק ודאו ג'ונס עלו ב-0.9%; טרגט זינקה ב-20%

נאסד"ק טיפס ב-0.9% ו-S&P 500 עלה ב-0.8% ● המדדים המובילים באירופה עלו מעל ל-1% ● טראמפ אומר כי ארה"ב "Doing great" עם סין, אך הבעיה היא יו"ר הפד פאואל; מוקדם יותר הכריז כי הוא שוקל שורה של צעדים לחיזוק הכלכלה ● טרגט זינקה לאחר שהיכתה התחזיות והעלתה את הצפי לשנה כולה ● פרוטוקולי הפד: "הורדת הריבית ביולי היא לא תחילת מגמה"

רכב של מאזדה במפעל הייצור / צילום: רויטרס

חולשה בפעילות המסורתית של דלק רכב: מכירת מכוניות מאזדה צללה ב-30% ברבעון ונתח החברה בשוק הרכב המקומי הצטמצם ל-5%

ללא תרומתה של חברת התשתיות ורידיס, היה מחזור ההכנסות הרבעוני יורד ב-16% ● הרווח הרבעוני של דלק רכב צנח ב-29%, אך בסיכום המחצית סייעו סעיפי מט"ח להגדיל את הרווח ב-40%, ל-168 מיליון שקל

השריפה ביערות האמזונס בברזיל / צילום: Bruno Kelly, רויטרס

"קטסטרופה סביבתית איומה": יערות הגשם בברזיל, שאחראים ל-20% מייצור החמצן בעולם, עולים באש

תמונות לוויין מראות כי העשן מכסה כמחצית מברזיל וכבר הגיע לפרו, לבוליביה ולפרגוואי ● לפי סוכנות החלל הברזילאית, שטח בגודל של 1.5 מגרשי כדורגל נשרף בכל דקה ● מהן ההשלכות של שריפת יערות האמזונס, המהווים את אחת המערכות האקולוגיות הגדולות ביותר על פני כדור הארץ?

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

למה המשקיע הישראלי יכול להרגיש טוב יותר מאחרים?

על רקע ירידת ריביות בכל העולם וריבוי השווקים שבהם תשואות האג"ח שליליות, מתעוררת השאלה מה יכול בנק ישראל לעשות - אם הוא בכלל צריך לעשות - וכיצד יושפע המשקיע הישראלי מהצעדים האלה

ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

פרוטוקולי הפד: "הורדת הריבית ביולי היא לא תחילת מגמה"

מהפרוטוקולים, שהתפרסמו היום, עולה כי רוב חברי ועדת השוק הפתוח של הפד עומדים מאחורי טענת היו"ר ג'רום פאואל, שאמר כי הורדת הריבית שביצע, לראשונה מאז 2008, היא חלק מהתאמה ולא תחילתה של מגמה

איימן עודה / צילום: איל יצהר

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה: מוכן להצטרף לקואלייצית מרכז-שמאל

כפי שפורסם ב"גלובס" עוד באפריל, איימן עודה ציין כי הוא מוכן להמליץ על בני גנץ לראשות הממשלה בתמורה למספר תנאים, בהם ביטול חוק הלאום והסדרת הבנייה ביישובים הערבים ● יו"ר בל"ד, מטנאס שחאדה: "דברי איימן עודה מנוגדים לעמדה של המשותפת ושל בל"ד"

ברוך מרזל / צילום: איל יצהר

עימות בין תומכי "עוצמה יהודית" ובין טיבי מחוץ לאולם ביהמ"ש

הדיון בבג"ץ בבקשות לפסילת "עוצמה יהודית" ומועמדיה הסתיים בעימות מחוץ לאולם בין תומכי המפלגה ממשיכת דרכו של הרב כהנא ובין ח"כ אחמד טיבי וכמה ממלוויו ● תומכי "עוצמה יהודית" קראו לעבר טיבי: "אתה תומך בשאהידים, תחזור למקום שבאת ממנו" - וטיבי השיב להם: "אני בעל הבית פה"

דירה למכירה ברעננה / צילום: שלומי יוסף

4 הבהרות חשובות של רשות המסים בנושא מיסוי מקרקעין

מאות פניות מגיעות בכל שנה לחטיבה המקצועית ברשות המסים ● בדוח הסיכום של החטיבה המקצועית פורסמו ארבע מהן, והתשובות עליהן

הסטארט-אפ Versatile Natures / צילום: בוש

קרן רוברט בוש משקיעה בסטארט-אפ הישראלי Versatile Natures

חברת הסטארט-אפ Versatile Natures, המייצרת חיישן IOT למנופי בנייה, השלימה סבב גיוס הון של 5.5 מיליון דולר בהובלת קרן רוברט בוש ● זהו סבב הסיד של החברה והשתתפו בו גם הקרנות Conductive Ventures ו- Root Ventures והמשקיעים הפרטיים, לי קספר ורוב פיליפוט, שניהם מומחים בטכנולוגיות בנייה

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ /צילום: shutterstock

טראמפ בטפיחה עצמית על השכם: אומרים עלי שאני כמו מלך ישראל

נשיא ארה"ב מסביר למי מכוונת "אי הנאמנות", כדבריו, של יהודים שמצביעים בעד דמוקרטים: למדינת ישראל ולעם היהודי ● בנוסף, הוא מבהיר: "אני לא אנטישמי"

אנשים בחוף ים בעת גל חום בצרפת  / צילום: Eric Gaillard, רויטרס

התחזית: ב-2030 יאבדו 80 מיליון עבודות במשרה מלאה בגלל החום

דוח של ארגון העבודה הבינלאומי מזהיר כי ההתחממות הגלובלית היא איום ממשי על פריון העבודה בעולם כולו, שעלותו עשויה להגיע ל-2.4 טריליון דולר ● המזגנים, שהצילו את עובדי המשרדים, לא רק מחריפים את בעיית ההתחממות, הם יוצרים "איי חום" בערים צפופות שפוגעים בתנאי העבודה של העובדים בחוץ ● בגרמניה, בעקבות גל החום האחרון, הירוקים כבר דורשים לעגן בחוק הקלות בימים חמים במיוחד

פיתוח עסק / צילום: שאטרסטוק

כאבי הגדילה של הסטארט-אפים: איך להתרחב בלי לאבד אינטימיות

דייט עם המנכ"ל, עובד שמראיין את מי שמועמד לנהל אותו והפחתת ביורוקרטיה - כך מנסות חברות שצמחו במהירות לשמר את תרבות הסטארט-אפ שלהן

פרויקט עזריאלי Town, ת"א / הדמיה: יח"צ

סמסונג שכרה 6 קומות בפרויקט עזריאלי Town בת"א

החברה שכרה 9,000 מ"ר במחיר משוער של 120-140 שקל למ"ר בפרויקט ● לפי דוח החברה לרבעון השני של 2019, מרבית שטחי המשרדים בפרויקט שווקו

בניין חדש בגבעתיים. אין כיום סנקציה שתאכוף על הקבלן לבצע את האמור בחוק, ובזמן / צילום: איל יצהר, גלובס

יש לקבוע סנקציות על קבלן שיאחר ברישום הדירה בטאבו

תיקון חוק המכר וקביעת קנס ששיעורו ידוע יאיצו במוכרים להשלים את רישום הבניין כבית משותף ● דעה

גיא סלע / צילום: תמר מצפי

גיא סלע, מנכ"ל סולאראדג', ייעדר מהתפקיד בגלל מחלתו; צבי לנדאו מונה למנכ"ל בפועל

סולאראדג' עדכנה לאחר סיום המסחר בוול סטריט כי במצבו הבריאותי של סלע חלה החמרה משמעותית, וכתוצאה מכך הוא ייעדר מהתפקיד ● לנדאו מכהן כסגן הנשיא למכירות בחברה מאז 2009

יוסי (משמאל) וצביקה ויליגר / צילום: איל יצהר

צמיחה ניכרת במכירות של וילי פוד מיתרגמת גם לשיפור ברווח

הרווח של וילי פוד במחצית הראשונה של 2019 הסתכם בכ-6.5 מיליון שקל ● החברה רשמה צמיחה של 15% בהכנסות במחצית למרות אובדן הזיכיון של המותג לורפק

סופרמרקט / צילום: תמר מצפי

הרשתות לא הציגו מחירים באינטרנט - וייקנסו ב-2.6 מיליון שקל

הרשות להגנת הצרכן הודיעה ל-10 רשתות מזון בולטות כי יוטל עליהן קנס כולל של 2.6 מיליון שקל, בטענה כי הפרו את חוק המזון בסעיפים הנוגעים להצגת מחירים באינטרנט