גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יגאל גוזמן נבחר לנשיא לשכת רו"ח: "אחזיר את הלשכה למרכז העשייה הכלכלית במדינה"

(עדכון) - גוזמן ניצח בבחירות לנשיאות לשכת רו"ח לאחר שגבר על יריבו, עופר מנירב, בפער זעום של 29 קולות ■ במחנה מנירב, שהצליח להשיג רוב מוחלט בוועד המרכזי, מזהירים: "גוזמן יתקשה לתפקד כנשיא"

"אפעל להחזיר את לשכת רואי החשבון למרכז העשייה הכלכלית של המדינה" - כך אמר נשיא לשכת רואי החשבון הנבחר, יגאל גוזמן, בעקבות זכייתו אתמול (ג') בבחירות ללשכה, על חודו של קול, בתום מערכת בחירות מהייצריות והסוערות ביותר שידעה לשכת רואי החשבון אי-פעם.

גוזמן מבטיח עם היבחרו כי יהיה "הנשיא של כולם - המשרדים הקטנים, הגדולים והבינוניים וכן החשבים וסמנכ"לי הכספים, מבקרי הפנים והמנכ"לים".

גוזמן ציין כי רואי החשבון מהווים עוגן מרכזי בשיח הכלכלי, המקצועי והחברתי במדינה, וקרא לרואי החשבון שאינם חברי לשכה להצטרף אליה ולחזק את כוחה.

גוזמן ניצח את יריבו, רו"ח עופר מנירב, בהפרש של 29 קולות בלבד, שהם כ-1% מתוך כ-3,100 מצביעים. עם זאת, בבחירות לוועד המרכזי של הלשכה הצליח מחנה מנירב להכניס 13 חברים מתוך 24, ואילו על מחנה גוזמן נמנים 7 חברים (ראו טבלה).

בנוסף, מחנה מנירב הצליח להכניס לוועד חברים ותיקים בעלי ניסיון רב-שנים בפעילות בלשכה, כגון אורנה צח, איריס שטרק, יזהר קנה, מנחם רהב, אדיר ענבר, אלינה פרנקל-רונן ויורם עדן. לעומת זאת, במחנה גוזמן בעל הניסיון היחיד מלבדו הוא רו"ח אלכס הילמן, לשעבר נשיא הלשכה.

ועד לעומתי?

לאור התוצאות והרוב המוחלט של כשני שלישים שהשיג מחנה מנירב בוועד המרכזי, אמרו גורמים במחנה זה כי גוזמן יתקשה לתפקד כנשיא. מה עוד שאנשי מחנה גוזמן בוועד - רובם ככולם, למעט הילמן - חסרי ניסיון בפעילות בלשכה. במחנה גוזמן לא חוששים ומסרו בתגובה כי "במחנה מנירב יש אנשים רציניים וענייניים, שיצביעו לפי העניין".

לדברי רו"ח הילמן, "חלק נכבד מהאנשים שנבחרו מקבוצת מנירב הם אנשים מאוד ענייניים ומקצועיים, שטובת הלשכה לנגד עיניהם, ואני מאמין שגם עופר מנירב - טובת הלשכה נגד עיניו. לדעתי, הוא גם ישתף פעולה עם גוזמן. אני מניח שזה ייקח קצת יותר זמן מאשר האחרים. כשיירגעו תרועות הפסטיבלים, אין לי ספק כי הקבוצתית תיעלם".

הילמן ציין כי כשנבחר לנשיא הלשכה הוא היה במצב זהה, משום שליריבו בהתמודדות, רולי הוגן, היה רוב בוועד המרכזי. "לקח לי בדיוק שבוע לדבר עם כל אחד מחברי הוועד ולהסיר את המחיצות הקבוצתיות, ושבוע אחרי זה התחלנו לתפקד במשותף לחלוטין", אמר.

הילמן ציין כי תוצאות הבחירות מאוד פוליטיות, ומלמדות כי שתי קבוצות חזקות עבדו למען החברים בקבוצה. לדבריו, הדוגמה הכי בולטת לקבוצתיות היא שנדב הכהן - חבר הוועד המרכזי וללא ספק האיש הכי מוכר ומקצועי - לא נבחר, כי הוא היה בלתי תלוי.

נשיא הלשכה היוצא, ראובן שיף, קרא לשני הצדדים "להניח את משקעי הקמפיין הסוער מאחוריהם ולהפנות את מרצם למען עשייה לטובת החברים, המקצוע והמשק". לדבריו, הוא ישמח לתרום מניסיונו כדי לסייע לנשיא הנבחר להמשיך ולקדם את הלשכה ומטרותיה.

מלחמה על כל קול

במהלך יום הבחירות אתמול העריך כל אחד מהצדדים כי הניצחון בידיו, אם כי היה ברור שהקרב יהיה צמוד. מחנה מנירב העריך את ניצחונו ביחס של 60% לעומת 40%. מחנה גוזמן העריך את ניצחונו שלו ביחס של 55% לעומת 45%. ואולם, איש כמעט לא חשב שהפער יהיה כה קטן.

הילמן העריך בשלב מסוים כי הפער יסתכם בקולות בודדים, ולכן משלב מסוים ביום הבחירות התחיל מחנה גוזמן להפעיל לחץ פרטני על רואי חשבון שיגיעו להצביע.

אסטרטגיה ברורה

העיתוי של יום הבחירות - ה-15 בחודש, יום הגשת דו"חות המע"מ וערב החג, בצירוף העובדה שההצבעה נעשתה במקום מרוחק כמו גני-התערוכה - לא הקלו על מצביעים להגיע לקלפיות. בשעות אחר-הצהריים החלה אופטימיות לחלחל במחנה גוזמן: בין היתר עם הגעת רואי חשבון ממשרד ארנסט אנד יאנג - קסלמן וקסלמן, המזוהים עם גוזמן.

אסטרטגיית הבחירות של מחנה גוזמן היתה ברורה: הם נתנו למחנה מנירב להשקיע משאבים בבחירות למרחב תל-אביב, בעוד שהם הזניחו כמעט לחלוטין את הבחירות במרחב זה וריכזו את כל המאמצים בבחירות הארציות לנשיאות ולוועד המרכזי.

ההערכה היתה כי מי שמגיע להצביע בבחירות לתל-אביב ביום ראשון - לא ימהר להגיע שוב ביום הבחירות הארצי אתמול. מה עוד שהניצחון הגורף בתל-אביב למחנה מנירב יצר שם אופוריה וגרם לתמריץ שלילי למצביעי מנירב להגיע שוב, מתוך מחשבה שממילא המחנה ינצח גם ברמה הארצית.

חן שרייבר, סמנכ"ל כספים של אייס, שנבחר לוועד המרכזי מטעם מחנה גוזמן, הקים מטה עצמאי שפעל במגזר סמנכ"לי הכספים, ופעילות המטה הביאה מאות סמנכ"לי כספים לקלפיות.

הרוח החיה במחנה גוזמן והפעיל המרכזי ביותר היה רו"ח מאיר וידל, סמנכ"ל הכספים של המרכז ללימודים אקדמיים, שנמנה כל השנים על מחנה מנירב וחבר לגוזמן כשהאחרון הצהיר על התמודדותו.

22

עוד כתבות

מיליארדר / אילוסטרציה: Shutterstock

דוח עושר משקי הבית העולמי: ישראל בחמישייה הפותחת עם 131 אלף מיליונרים

זאת בהתחשב בגודל האוכלוסייה, לפי מכון המחקר של קרדיט סוויס ● בחישוב בלתי תלוי, ישראל במקום ה-23 ברשימת המדינות עם מספר המיליונרים הגדול ביותר ● מספר המיליונרים בעולם גדל במחצית הראשונה של 2019 ב-1.1 מיליון והגיע לכ-46.8 מיליון מיליונרים

ראשי פורסקאוט פותחים את המסחר בנאסד"ק / צילום: יח"צ

מהלך אקטיביסטי בפורסקאוט? המניה עולה בעקבות שיתוף פעולה בין שני משקיעים

מניית חברת פתרונות האבטחה קפצה אתמול ב-12.8% לאחר ששני גופי השקעה מניו יורק דיווחו על הגדלת החזקה יחד ל-14.5% ממניותיה ● שני הגופים הודיעו כי הם "מצפים לדיונים עם החברה בהקדם האפשרי"

מלך תאילנד ובת הלוויה שהודחה מתפקידה / צילום: Royal Household Bureau, רויטרס

מלך תאילנד הדיח את בת הלוויה שלו בשל "חוסר נאמנות"

מלך תאילנד מאהה וצ'יראלונגקון שלל מבת הלוויה שלו סינינט וונגווג'ירפקדי את הדרגות ואת התארים שלה ● בהודעה רשמית מטעם המלוכה נכתב כי סינינט ניסתה "לרומם את עצמה לאותו מעמד כמו המלכה"

השופט גרשון גונטובניק / צילום: אלון רון

כך הוליד אחד המשפטים הסוערים שנוהלו בישראל בעשור האחרון שופט שמצליח לעצבן גם את הבנקאים וגם את עורכי הדין

הקריירות של עורכי הדין שייצגו בתחילת העשור את עו"ד יעקב וינרוט במשפט שניהלה נגדו המדינה, המריאו מאז ● יוצא הדופן היחיד מאותו צוות הגנה הוא גרשון גונטובניק שהחליט ללכת לשיפוט, ופסק השבוע באופן יצירתי ואמיץ נגד שכר-הטרחה הגבוה של "חבריו" מהעבר

בני גנץ בבאר שבע, יום ג׳ 3 בספטמבר / צילום: אבישי פינקלשטיין, יח"צ

הזדמנות וחשש בצידה: המנדט עבר לבני גנץ. מה צפוי לו בימים הקרובים?

אחרי שלא הצליח להרכיב ממשלה, בנימין נתניהו החזיר אתמול את המנדט לנשיא המדינה בצעד נדיר ● האם יו"ר כחול לבן בני גנץ יכול להצליח?

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

טבע בדרך לסלק איום קיומי? "ההסדר המתגבש בפרשת האופיואידים - תרחיש טוב בהרבה מזה שהשוק ציפה לו"

עפ"י ההסדר המתגבש בפרשת משככי הכאבים, טבע תשלם 250 מיליון דולר במזומן ובעיקר תספק את התרופה נגד השפעת האופיואידים, בשווי של כ-23 מיליארד דולר, במשך עשור ● בלידר שוקי הון מסבירים כי "עלות הייצור עבור טבע היא 1.5-3 מיליארד דולר, סכום שהיא תמצא בקלות בתזרים המזומנים שלה" ● בפייפר ג'פרי אופטימיים פחות

מימין: יואב לוי, מייסד-משותף ומנכ"ל, ויונתן אפל מייסד-משותף וסמנכ"ל פיתוח / צילום: ירין טרנוס, יח"צ

אפסטרים גייסה 30 מיליון דולר בהובלת ענקיות רכב בינלאומיות

הגיוס התבצע בהובלת קבוצת Alliance של רנו, ניסאן ומיצובישי ● החברה, המתמחה באבטחת סייבר לכלי רכב מקושרים, בוחנת התרחבות לסין וליפן

פרויקט תמ"א 38 בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

צריך לתת לתמ"א 38 למות בכבוד

ההחלטה להאריך את תוקף תוכנית תמ"א 38 לשלוש שנים נוספות אמורה להביא לתקופה של ודאות תכנונית ● עם זאת, התנגדות חלק מהעיריות, ובראשן עיריית ת"א, מסמנת כי יהיה קשה לשמור על התוכנית בחיים ● דעה

מתחם אלביט באזור התעשייה החדש של נתניה / צילום: בר אל

מגדילה את פורטפוליו הנדל"ן: מגדל רכשה את מתחם אלביט בנתניה ב-223 מיליון שקל

המתחם, שנרכש מקבוצת בית שומר ומהקבלן ראובן דמרי, כולל כמה מבנים ברחוב המחשב, הסמוך לבניין עיריית נתניה ● השטח הבנוי כולל 32 אלף מ"ר וכ-500 מקומות חניה

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון /צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

התמונה גרועה יותר מהצפוי: הצמיחה של המשק ברבעון השני של השנה - 0.6% בלבד

הלמ"ס פרסמה את האומדן השלישי לנתוני הצמיחה, שחושף כי ההאטה חריפה הרבה יותר מכפי שנמדד באומדן השני ● ללא מסים נטו על היבוא מדובר בקצב צמיחה של 2.7%, לעומת 3.1% כפי שנמסר באומדן השני

אורי רוזן, מנכ"ל מאקו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"העולם הוא לא רק דיווחים על פוליטיקה והפצצות בסוריה"

הסירוב לתפקיד מנכ"ל חדשות 13 ● ההתחממות על הקווים במגרש מול ynet ● החשש מפני ענקיות האינטרנט הבינ"ל ● ולמה לא תמיד צריך אג'נדה גאה ● מנכ"ל מאקו אורי רוזן סוגר למעלה מ-6 שנים באתר, ומבחינתו – שרק יהיו עוד כאלה ● "אוף דה רקורד"

התמכרות למשככי כאבים  / צילומים: shutterstock, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

כך התמכרה האומה האמריקאית למשככי כאבים. ואיך הסתבכה גם טבע הישראלית בפרשה

מספרי מקרי המוות בארה"ב משימוש בתרופות אופיואידות עלה ב-2018 לכ-70 אלף איש בשנה, לעומת כ-8,000 בסוף שנות ה-90 • מדוע התרחש הזינוק במספר מקרי המוות, מי אשם במגפת ההתמכרות ואיך הסתבכה חברת טבע הישראלית? • גלובס מאמ;לק

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המסחר בוול סטריט נפתח בעליות קלות; ביוג'ן תגיש לאישור את המוצר לטיפול באלצהיימר

ביוג'ן עקפה את תחזיות ההכנסות והרווח ברבעון השלישי ודיווחה כי תגיש לאישור את המוצר לטיפול באלצהיימר ●  פרוקטר אנד גמבל מטפסת לאחר שעקפה את התחזיות ● קימברלי קלארק ולוקהיד מרטין העלו את תחזית הרווח למניה ב-2019 ● מקדונלדס יורדת לאחר שפיספסה התחזיות ● היום לא התקיים מסחר ביפן לרגל הכתרת הקיסר נארוהיטו ● טבע דיווחה כי הגיעה להסכם בפרשת האופיואידים ● ממשלת בריטניה מתכוונת לקדם במהירות את הצעת החוק לפרישה מהאיחוד האירופי

פרופ’ אהוד דודסון / צילום: ענבל מרמרי

"מערכת הבריאות מורעבת, בינואר ניפול לגירעון של 2.5 מיליארד שקל": התחזית הקודרת של מנכ"ל קופ"ח כללית

פורטפוליו עם מנכ"ל כללית, פרופ' אהוד דודסון: על היתרונות של מערכת הבריאות בארץ וגם על הכשלים, על הספר שכתב בהסתמך על הניסיון שלו, ועל הספר שעוד יכתוב

מפעל של טבע בירושלים. סוגרת מפעלים כחלק מתוכנית ההתייעלות / צילום: איל יצהר

טבע מאשרת את הדיווח על הסדר בפרשת האופיואידים: תשלם 20 מ' ד' ותספק תרופות נגד התמכרות ב-25 מיליון דולר

(עדכונים) - רגע לפני תחילת המשפט בקליבלנד, טבע ו-3 חברות נוספות שנתבעו בגין שיווק של משככי כאבים אופיואידים ממכרים, הגיעו להסדר פשרה ● בנוסף, טבע הגיעה למתווה פשרה עקרוני ליישב את שאר התביעות הקיימות עם מדינות נוספות; בהסכם זה טבע תתרום את התרופה buprenorphine naloxone למשך עשור בשווי מוערך של 23 מיליארד דולר

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס Leah Millis

צוקרברג: סיכלנו ניסיון רוסי ואיראני להתערב בבחירות 2020

בראיון ל-NBC אמר צוקרברג כי הקמפיינים שאותרו היו מתוחכמים, וכי נבלמו גם ניסיונות התערבות סיניים ● פייסבוק הודיעה כי הסירה מעל 50 רשתות ברחבי העולם לקראת הבחירות המקדימות לנשיאות ארה"ב במפלגה הדמוקרטית

דוכן של אינטל בסין / צילום: China Stringer Network, רויטרס

שבבים של תשואה: למה כדאי לשמור על חשיפה למניות שבבים

במהלך חמש השנים האחרונות הניבו מניות השבבים תשואת יתר משמעותית על מדד ה–S&P 500 ● גם במבט קדימה חברות הסקטור צפויות לבלוט בזכות חסמי כניסה גבוהים, חשיבות אסטרטגית, הערכות שווי הוגנות ורמות שווי נמוכות יחסית

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

עם המנדט באה האחריות: הכנסת מגבירה את האבטחה לבני גנץ

זאת בהנחיית המשטרה ● בישראל, היחידה הממלכתית לאבטחת אישים, יחידה 730 של השב"כ, היא האחראית לסידורי האבטחה של סמלי השלטון מפני איומים שונים

כבשים / צילום: שאטרסטוק

החברה הזו מייצרת מוצר אחד בלבד שמתאים לארון של כל אחד - ועל הדרך רוצה להפיץ מסר של קיימות

מסר של קיימות סביבתית: חברת Sheep הבריטית מוכרת מהשבוע מוצר אחד בלבד - סוודר יוניסקס מצמר מרינו, אליו יוצמד תג NFC הניתן לסריקה, דרכו יכול לובש הסוודר ללמוד על הכבשה "שלו" ולקבל עדכונים על מצבה ● והמחיר? לא זול בכלל: 234 דולר

פסולת / צילום: איל יצהר

המדינה נאבקת בהטמנת הפסולת – והתעשיינים מתלוננים על ייקור העלויות

"המשרד להגנת הסביבה נכשל מזה מספר שנים בקידום של פתרונות למחזור וטיפול בפסולת ולמרות זאת, הוא פועל במטרה להקשות על תפעול המטמנות האקולוגיות שמהוות כיום פתרון מוסדר יחיד לפסולת הביתית", כך אמר ד"ר אלי אברמוב, יו"ר איגוד הכימיה, הפרמצבטיקה ואיכות הסביבה שבהתאחדות התעשיינים