גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איפה נמצא מקלט המס האידיאלי

לא צריך להיות עשיר בשביל להחזיק כסף במקלט, אך חייבים לבחור במקלט הנכון

אם החלטתם להשקיע כסף באמצעות מקלט מס, תצטרכו לבחור באחד מתוך עשרות מקומות ברחבי העולם. לא צריך להיות עשיר בשביל להחזיק כספים במקלטי מס, אך צריך לדעת בהחלט כיצד לבחור נכון את מקלט המס המתאים ביותר עבור הצרכים שלכם.

ניהול כספים במקלט מס

הטכנולוגיה והגלובליזציה מאפשרים היום לנהל עסקים ללא התחשבות בגבולות פיזיים ובסודיות מוחלטת. המשמעות של אחזקת כספים במקלט מס הוא שאין מס חברות, מס רווחי הון ומסים אחרים. אין מדובר רק במקלטי המס הקלאסיים, כמו איי הבתולה ואיי קיימן, אלא גם במדינות כמו סינגפור והונג-קונג המאפשרות ביצוע השקעות בפטור ממס.

היתרונות בניהול כספים במקלט מס וקלות הביצוע בפתיחת חשבון בנק הופכים את מקלטי המס למרכזים פיננסיים חשובים. התחרות בין מקלטי המס השונים גורמת לכך שכל מקלט מס מנסה להציע מגוון שירותים והטבות במחיר הנוח ביותר.

ישראלים מעבירים מיליארדי דולרים בכל שנה מחוץ לישראל מטעמים שונים, והם אינם מושכים את הרווחים לישראל על מנת שלא להתחייב במס בישראל. בשנים האחרונות חלה התרחבות מרשימה של העברות כספים לחו"ל.

הגידול בהעברות כספים של ישראלים לחו"ל ולמקלטי מס בפרט נובע ממספר סיבות עסקיות, וכן נוכח קיומן של השקעות בחו"ל המביאות לתשואה גבוה יותר מאשר השקעות בישראל. סיבה נוספת היא כמובן העובדה שניתן באמצעות תכנון מוקדם למנוע את תחולת המס הישראלי על ההשקעות בחו"ל.

ישראלים רבים מחזיקים כספים ונכסים בבנקים או באמצעות חברות ונאמנויות במקלטי מס שונים ברחבי העולם. כאשר מקימים קרנות להשקעה, קיימת נטייה להקים את הקרנות באיי קיימן. כך, לדוגמה, קרן ההשקעות של בני גאון אחזקות, המרכזת השקעות בתחום תעשיות המים, הקימה קרן בנובמבר 2007 באיי קיימן.

בנוסף לג'רזי ואיי קיימן, קיימים מקלטי מס נוספים, כמו: אנדורה, אנגולה, אנטיגואה, ארובה, בהמס, בחריין, ברבדוס, בליז, איי הבתולה הבריטיים, איי קוק, דומינקה, גיברלטר, גרנדה, גורנזי, איי מאן, ליבריה, ליכטנשטיין, מלדיבים, איי מרשל, מונקו, מונטסראט, נאורו, האנטילים ההולנדים, פנמה, סמואה, איי סישייל, סן לוסיה, סן קריסטופר, נביס, סן וינסנט, גרנדה, טונגה, איי טורקס, וקאיקוס, איי הבתולה האמריקאים, ונואטו.

ג'רזי מקלט המס האידיאלי

מס בשיעור 0% קיים ברוב הגדול של מקלטי המס. אולם, קיימים הבדלים חשובים בין מקלטי המס השונים, ההופכים את חלקם לאטרקטיביים יותר מהאחרים. בטרם בוחרים את מקלט המס, ישנם מספר פרמטרים שיש לבחון:

  1. מוניטין: מקלטי מס משמשים גם כספקי שירותים פיננסיים (בנקאות, ביטוח, ועוד) וכמרכזים לניהול סיכונים. ישנם מקלטי מס שיש להם מוניטין פיננסי טוב יותר מאחרים, ויש להעדיף אותם.
  2. יציבות פיננסית: ארגון FSF (Financial Stability Forum) הוא ארגון בינלאומי המטפל ביציבות הפיננסית בשוקי הכספים הגלובליים. הארגון מדרג מקלטי מס בהתאם ליציבות הפיננסית שלהן. יש להעדיף העברת כספים למקלטי מס המדורגים גבוה ביציבות הפיננסית.
  3. סודיות: כיום גוברת המגמה של העברת מידע בין מדינות בענייני מס. מקלטי מס רבים הצטרפו לטרנד העולמי הזה, והם מעבירים מידע על תושבים זרים. מאידך, חלק ממקלטי המס שומר בקנאות על הסודיות של התושבים הזרים, דבר המעניק להם יתרון משמעותי.
  4. שירותים משלימים: בחלק ממקלטי המס קיימים שירותי נאמנות מתקדמים ביותר, ובכלל זה הקמת פאונדיישנז, ניהול כספים יעיל ושירותים פיננסיים נוספים.

יש מספר קטן של מקלטי מס העונים על כל הדרישות. להערכתי, מקלט המס באיי ג'רזי הוא יעד אידיאלי עבור משקיעים המחפשים את מירב היתרונות במקום אחד. איי ג'רזי נמצאים בתעלת למאנש, מול חופה של נורמנדי, צרפת, והוא דורג לאחרונה במקום הראשון מבין המרכזים הפיננסיים בעולם.

בנק הפועלים הבין את הפוטנציאל של ג'רזי כמקלט מס מועדף, ופתח שם בנק מקומי בבעלותו המלאה. הבנק בג'רזי מציע שירות אישי ברמה גבוהה מאוד וכן מגוון רחב של מוצרים ושירותי בנקאות והשקעות מקצועיים.

החזקת כסף במקלט מס אינה פשע

משקיעים נרתעים, שלא בצדק, מהקמת חברות או החזקת נכסים במקלטי מס. החשש הזה מושפע, בין היתר, מהמאבק המתמשך של רשות המסים ב"תכנוני מס אגרסיביים". אולם, החשש מפני תגובה של רשויות המס אינו סיבה אמיתית להימנע מתכנוני מס או מהעברת כספים למקלטי מס, כל עוד מדובר בתכנון לגיטימי המגובה בחוות-דעת משפטית המאשרת את התכנון.

קיימת פסיקה עניפה, בישראל ובעולם, המכירה בזכותם של הנישומים לארגן את עסקיהם כך שלא יהיו עתירות מס. בית המשפט הכיר בזכות לתכנן מס, לדוגמה, בפסק הדין בעניין אלי הורביץ, מנכ"ל חברת טבע באותם הימים, אשר זוכה מעבירות מס. בתכנון המס, במקרה זה, נעשה שימוש במקלט מס.

אילו היה ניתן למסות בישראל את כל הרווחים מהשקעות של ישראלים בחו"ל, הרי שהיה משתלם בגינם סכום אדיר לרשויות המס בישראל. אלא שבאמצעות תכנון מס מראש, המשקיעים מישראל יכולים למנוע את תחולת המס הישראלי על השקעותיהם. העדר תכנון מס מראש עשוי לנטרל את החיסכון במס הצפוי ולחשוף את המשקיעים הישראליים להתמודדות ארוכה ומתישה מול רשויות המס.

אבי נוב הוא ד"ר במיסוי בינלאומי, עורך דין המייצג לקוחות מישראל ומהעולם בתחום המיסוי ומרצה בבית-הספר למשפטים ובבית-הספר למינהל עסקים של המכללה למינהל-המסלול האקדמי. ניתן לפנות אליו במייל: avinov@bezeqint.net

עוד כתבות

זירת המסחר בוול סטריט, ה־20 במרץ / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

תפנית בוול סטריט: בעקבות דברי טראמפ המסחר ננעל בעליות; נאסד"ק זינק ב-1.3%

נשיא ארה"ב נשא הערב דברים כאשר הוא מציב אצבע מאשימה כלפי סין ● למרות הצהרותיו התוקפניות כלפי סין, טראמפ לא הכריז על שינוי בשלב 1 בהסכם הסחר עם סין שהושג מוקדם יותר השנה ● הנפט מתאושש עם תוספת של כ-5%

בית הקפה מתחת לעץ / צילום: שי הנסב

"בחודשים הקרובים נראה עוד סגירות בגלל התזרים"

דור ששון, שותף עם אחיו בבית הקפה "מתחת לעץ", גר בתל אביב, בן 24 ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

רכבת קלה רח' יפו ירושלים / צילום: איל יצהר

שיא במקרי ההידבקות היומיים למאי; אלה הערים המובילות

ירושלים מובילה עם גידול של 98 מקרי קורונה חדשים בשלושת הימים האחרונים, אחריה תל אביב עם תוספת של 10 מקרים ● בבית הספר הגימנסיה בבירה אותרו עד כה 78 מקרי קורונה מתוך 700 בדיקות שבוצעו

פרופ' אריאל רובינשטיין / צילום: עמית שעל

קלקלה: שבעה ביטויים מהשיח הכלכלי שמעצבנים את אריאל רובינשטיין

לפני שאתם משתמשים בביטויים הללו, כדאי שתעצרו, תקראו ותשקלו מחדש ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד

גם זכות בקרקע יכולה להיחשב דירת מגורים / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

פס"ד: גם זכות בקרקע יכולה להיחשב דירת מגורים

יורשים שקיבלו זכות בקרקע בעסקת קומבינציה התבקשו לשלם עליה מס כמו על דירה שנייה - ולא מס על קרקע, שהוא נמוך יותר ● ביהמ"ש בחר פרשנות נרחבת

מחאת העצמאים בשדרות רוטשילד, תל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

"זו תוכנית האין מענק הכי מתוחכמת שייצרו במדינת ישראל"

החוק הכולל תוכנית סיוע בהיקף של 6 מיליארד שקלים לעסקים יובא היום לאישור הממשלה, אולם הביקורת עליו לא שוככת ● ארגוני העצמאים טוענים כי המשמעות של החוק בנוסח הנוכחי הנה פגיעה חמורה דווקא בעסקים החלשים ביותר ● "העסקים הקטנים חשים שהוליכו אותם שולל ובסוף שוב מצאו את עצמם אחרונים בשרשרת המזון"

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב / עיבוד מחשב: ורד שדמי שלמה

דבר אליי במילים: השפה האנושית שינתה את העולם. איך הכול התחיל

איך התחילה להתפתח השפה האנושית, מה הקשר למבנה המוח והגרון שלנו והאם ייתכן שמשפטים קדמו למילים? החוקרים עדיין מתווכחים על סוגיות הקשורות ללידת השפה והמילים, אבל לא על התרומה שלהן להתפתחות בני האדם והתרבות ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

משרדי חברת הטכנולוגיה נייס ברעננה. צומחת בזכות פעילות הענן
צילום: רויטרס, Ronen Zvulun

הקטר של המשק הישראלי מוביל גם את הבורסה

תיק ההשקעות הטיפוסי של המשקיע הממוצע בבורסת תל אביב עתיר במניות בנקים ונדל"ן ● ואולם, הביצועים של סקטור הטכנולוגיה המקומי, והמגמות בעולם, מעידים כי יש צורך בשינוי

חגית ביליה / צילום: יהלי רייכנטל

אוצר מלים: חגית ביליה מספרת על מילה עם תקווה, עם אפשרות להתחדשות, לתקומה

חגית ביליה, בלוגרית הבישול לייזה פאנלים, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "שארית" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבנקים מובילים את הירידות בבורסה: מדד ת"א 90 עבר לירידות של 1%

פועלים יורדת ב-2.1%, מזרחי טפחות ב-2.7%, דיסקונט מאבדת 2.5% ולאומי יורדת ב-1.4% ● רני צים: סך הפגיעה הצפויה בהכנסות הקבוצה ממרכזי המסחר כתוצאה ממשבר הקורונה: 3.3 מיליון שקל ● פתאל צונחת ב-6.6%, קמהדע קופצת בכ-5%, אודיוקודס משלימה זינוק של יותר מ-100% מאמצע חודש מרץ האחרון

חללית השיגור של נאס"א וספייסX / צילום: ביל אינגלס, AP

השיגור עבר בהצלחה: החללית "דרגון 2" בדרכה לתחנת החלל הבינלאומית

לאחר שביום רביעי האחרון נדחה השיגור ברגע האחרון בשל תנאי מזג אוויר, הלילה בשעה 22:22 שיגרו נאס"א וחברת SpaceX של אלון מאסק את החללית המאוישת הראשונה שנבנתה על ידי חברה פרטית ● ניסוי שהתקיים היום בדרום-טקסס באחד הטילים האחרים שמפתחת החברה הסתיים בפיצוץ אדיר מסיבה לא ידועה

משה בר סימן טוב  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פרשנות: העלייה במספר החולים - האם המדינה התרשלה בצעדי החזרה לשגרה

בניגוד למדינות אחרות, שבהן הוסר הסגר באופן הדרגתי ובשילוב עם מערך בדיקות משמעותי, בישראל הוסר הסגר כמעט באחת ● איך בכל זאת היה ניתן לפעול אחרת?

ישיבת הממשלה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

השרים יאשרו הבוקר לעצמם - יועץ, נהג ואנשי לשכה. על חשבונכם

לאחר הישיבה היום יוכלו כל השרים שמונו להוסיף לצוותיהם יועצים, נהגים, אנשי לשכה ושאר אנשי צוות ● כדי לבצע את המהלך תחליט היום הממשלה על קיצוץ רוחבי של 1.5% בתקציבי המשרדים

מנכ"ל ומייסד טוויטר ג'ק דורסי / צילום: לוקס ג'קסון, רויטרס

החזון של סופטבנק בסכנה והנתון שמראה מי המרוויח הגדול מהקורונה: השבוע בהייטק

מנכ"ל טוויטר ג'ק דורסי יצא לעימות גורלי עם נשיא ארה"ב: למה טראמפ צודק והאם יש סכנה לאינטרנט כפי שאנחנו מכירים אותו ● מה אפשר ללמוד מהטלפון בתקופת השפעת הספרדית, והבכיר בצ'ק פוינט שעוזב לאחר 27 שנה ● השבוע בהייטק

רונית גדיש / צילום: איל יצהר

המופרכות, הנדירות והנפוצות: הבכירה באקדמיה ללשון חושבת שהעברית היא שפה סקס-מניאקית

המילים שהציבור סירב לאמץ, המילים המופרכות שהציעו, המילים הנדירות שהפכו לנפוצות והמילה שמשתמשים בה הכי הרבה ● רגע של עברית עם רונית גדיש, ראשת המזכירות המדעית של האקדמיה ללשון העברית ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

יבין גילמור, איתן זינגר, עידן מדרוני / צילום: עינת לברון, דרור כץ

"כמו משקפי רנטגן לנדל"ן": כך תבצעו חקר שוק נדל"ני מהספה בסלון

היסטוריית מחירים, מידע תכנוני על השכונה, ומחשבוני מחירים: מהפיכת המידע והנגישות הדיגיטלית מאפשרים דווקא בתקופת הקורונה לדעת הרבה על נכסים שעליהם שמנו עין, מבלי לצאת מהבית ● אבל לא בטוח שזה מספיק ● האזינו לפודקאסט "כסף בקיר"

טראמפ, השבוע / צילום: רויטרס - Yuri Gripas

טראמפ הודיע כי ארה״ב מסיימת את יחסיה עם ארגון הבריאות העולמי

בשנתיים האחרונות ארה״ב העבירה כ-900 מיליון דולר לארגון אלא שמערכת היחסים בין הארגון לנשיא טראמפ התערערו לאחר שהוא טען כי הארגון הינו פרו-סיני ולא פעל נכון לחיסול נגיף הקורונה, תוך הסתרת הסיבות להתפרצות

אתי אנקרי / צילום: אסנת רום

אוצר מלים: אתי אנקרי חושבת שפשוט לאהוב, ובכל זאת מורכב

הזמרת-יוצרת אתי אנקרי מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "אהבה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

חיפוש עבודה בימי קורונה / צילום: שאטרסטוק

בלי מודעות דרושים והגדרות תפקיד: כך מחפשים עבודה בארבעה שלבים

מכתיבת קורות-חיים שלא יישלחו ועד פגישות עם אנשים שאתם לא מכירים – כדי למצוא עבודה, צריך להשתחרר מקיבעונות ישנים

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

הקורונה פגעה באימפריית המלונאות של דוד פתאל. ואז הגיע השיעור הקשה מכולם

האיש שעד לאחרונה נחשב לכוכב עולה בשוק ההון, נתקל לראשונה באופוזיציה פחות ידידותית כשנקלע לעימות מול מחזיקי האג"ח של קבוצת המלונות שלו ● איך זה ייגמר?