גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תוספת יוקר

בקריירה, ככל שאתה מתקדם בסולם אתה משלם יותר, אבל יש לך פחות לגיטימציה להתלונן. מהמצליחן מצפים ליהנות, ומתעלמים מהמחירים שהוא משלם: בדידות, ריקנות, חוסר מנוחה, הצטמצמות של הרגש והתשוקה, ובמקרים הקיצוניים, הידרדרות שגומרת את הכול

ליטוף אדיר לאגו הוא הפן המוכר יותר של ההצלחה. על הרגע שבו היא הופכת לסם ממכר שמרחיק אותך מהסביבה ומהחברים, מדברים קצת פחות. "לפני כחודשיים הגעתי לשדה התעופה וראיתי שם את אחד מאנשי העסקים הגדולים במדינה, שפעם, לפני 30 שנה, שירתנו יחד בצבא", מספר הפסיכולוג אבי רימר. "בצבא היינו סחבקים אמיתיים, וזכרתי אותו כבחור צעיר וכריזמטי, קרוב לחבר'ה וחבר טוב. ניגשתי אליו, קראתי בשמו ונתתי לו צ'פחה על הכתף. הוא הביט בי כאילו שהוא לא מכיר אותי ואמר לי 'סליחה?', במין טון כזה. בחיוך הצגתי את עצמי והזכרתי לו, למרות שאני בטוח שהוא זכר גם כך. הוא חייך בנימוס, שאל מה שלומי וזז הצידה. 30 שנה אחרי שלחמנו יחד במלחמה, הוא כבר לא היה אחד מהחבר'ה".

הוא מודע למחיר הזה שהוא משלם?

"במצבים כאלו לפעמים מגיעות מכות כמו בסרטים מצוירים: אתה הולך כמה צעדים באוויר ואז נופל, וזה כואב כשאתה נופל. זה קורה עכשיו למנכ"ל בכיר במשק, ש'חטף' בגלל התנהגותו - הוא לא היה שם בשביל העובדים, בשביל 'פשוטי העם', וזה בהחלט הפיל אותו. יכול להיות שזה לא קרה למי שפגשתי בשדה התעופה. הוא מצליח וימשיך ככל הנראה להצליח, אבל חבל לי על השינוי שחל בו, כי בבסיס הוא היה חבר טוב, בחור ישראלי טוב וחבר'מן.

"פתאום הוא ראה שהוא מרוויח הרבה מאוד כסף, שכותבים עליו שהוא גאון, וכמו בשיר 'הוא אפילו לא ידע שהוא כזה'. והוא בוודאי חשב לעצמו, כמו שקורה להרבה אחרים במצבו, שאם כולם אומרים, אז סימן שזה נכון. והנה, הוא שכח את החברים שלו ומתעלם מהם. זה לא שינוי אישיותי, אלא התנהגותי, כי האישיות הייתה שם קודם. היא רק חיכתה לרגע ההתפרצות".

"השפעות השינוי במעמד זולגות לקשרים החברתיים", מסכימה הפסיכולוגית ד"ר אלישבע מילוא. "או שאתה תתרחק מהחברים, או שהם יתרחקו ממך. זה משהו הדדי. לפעמים הקשר מקבל תפנית, זווית אחרת - קיימת הרגשה שבעבר היינו ביחד, ואיפה אתה היום ואיפה אני. לעתים קיימת קנאה גדולה מאוד".

הקנאה מצד הקרובים היא אחד המחירים הראשונים שהמצליחן משלם. בשלב מאוחר יותר עלולות להגיע עוד כמה תופעות לוואי של ההצלחה: בדידות, חוסר מנוחה, מרדף אחר היעד הבא, חוסר יכולת ליהנות מהקיים, הצטמצמות של הרגש והתשוקה שמתועלים למקום אחד, שיקול דעת מופרך כתוצאה מהאדרה עצמית - ובמקרה שמדובר במצליחנים בעלי מאפיינים נרקיסיסטיים, פוטנציאל לנפילה הרסנית ובלתי ניתנת לשיקום.

אישיות מצומצמת

"רוב האנשים יודעים שאיקרוס מת כשהוא נפל לים", אומר הפסיכולוג הקליני רוני באט, "כיוון שהוא עף גבוה מדי, התקרב לשמש וכנפי הדונג שהכין לו אביו דדאלוס, נמסו. מה שלא כולם יודעים הוא שאמנם דדאלוס יעץ לו לא לטוס גבוה מדי, אבל גם לא נמוך מדי, כי אז הלחות של הים תכביד על הכנפיים והוא ייפול.

"זה אומר שכבר אז, היוונים היו חכמים דיים להבין שהיכולת שלנו לעוף, לפעול נכון בחיים, היא יכולת האיזון שלנו בין הגרנדיוזיות המנופחת לסכנה ההפוכה, לטוס נמוך מדי. כשם שצריך להיזהר משחצנות מופרזת, צריך להיזהר מתחושת חוסר ערך מוחלטת שלא תאפשר לנו להגשים ולצמוח".

הבעיה היא שהמצליחנים בדרך כלל מתעלים את האנרגיות שלהם למקום אחד, והמיקוד הזה עלול להוביל לצמצום של האישיות, התחושות והפרספקטיבה. למעשה, המצליחנים קצת מוותרים על עצמם בדרך. "אם משקיעים בעסקים, למשל, באופן טוטאלי, במקום שהאישיות תתרחב היא מצטמצמת. יש פחות רוחב תרבותי ופחות עיסוק בתחביבים", אומר פרופ' קרלו שטרנגר מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב.

"יש היום גופים מרכזיים בעולם שמנסים לשנות את זה, ו'להרחיב' את האנשים בעמדות מנהיגות. באוניברסיטת הרווארד, למשל, התחילו לפתח תוכנית לפיתוח הפרספקטיבה בקרב בכירים ומנהיגים. אגב, אצל נשים בטופ, המחיר הוא לעתים אימוץ דפוסי התנהגות שנחשבים לגבריים, למשל כוחנות ואגרסיביות, כדי שייקחו אותן ברצינות".

"הרבה פעמים המחיר של כל זה מתבטא בבדידות", אומר פרופ' יורם יובל, העומד בראש מכון המוח לחקר רגשות באוניברסיטת חיפה. "לא מעט מטופלים שלי דיברו על בדידות, על תחושה של חוסר ביטחון ותהייה האם מסתובבים איתם בזכות עצמם.

"אנשים עשירים ומצליחים מרגישים שכשמסתכלים עליהם רואים רק את הכסף שלהם. זה לא מקרה שאנשים עשירים מאוד מתרועעים עם אנשים עשירים מאוד, וגם מתחתנים ככה".

מאפיין נוסף של המצליחנים הוא ש"שוכחים" את כללי ההתנהגות המקובלים. "לעתים רחוקות קורה שמטופל מסיים את הטיפול ולא פורע את חובו, ובאופן עקבי, האנשים שעושים את זה הם העשירים מאוד מאוד", מספר יובל. "שמעתי על התופעה הזאת גם מקולגות שלי. לא ברור לי האם ההתנהלות הזאת נובעת מהיותם עשירים, או שהם עשירים כתוצאה מההתנהלות הזאת. על אנשים שהם לגמרי הגונים יקשה יותר ליטול סיכונים, להיות יזמים, לסכן כסף של אנשים אחרים".

"אצל אנשים שמצליחים, בגלל קיצוניות המצב נוצרת אישיות קיצונית", אומר רימר. "למשל, אם אדם נכשל ומלכתחילה הייתה לו אישיות מדוכדכת, הרי שעם הכישלון הוא הופך דכאוני ממש. המצב בעצם יוצר החמרה. כך גם מי שהיה קודם בעל אישיות נרקיסיסטית ולא אמפתי כלפי אחרים. ברגע שאנשים אחרים מחניפים לו, הוא נעשה שיכור מזה.

"החברה שלנו מאופיינת בהצלחה שמגיעה בתהליך קיצוני ומהיר. זה לא כמו ביפן, שאתה צריך לעבוד 40 שנה כדי להגיע למעמד, או בתרבויות אחרות, שבהן עליך להיות זקן השבט כדי שיקשיבו לך ויעריצו אותך. בחברה המערבית המודרנית ההצלחה היא קיצונית, קופצת עליך בזמן קצר יחסית, כשלא הורגלת לזה. אדם יכול בקלות לקיים ולחיות טוב עם המשפט 'כל ממזר מלך'. עשית אקזיט טוב? שיחקת אותה ותתחיל להתנהג בהתאם".

הזנה נרקיסיסטית

אנשים מצליחים לא בהכרח מגיעים למנוחה ולנחלה - פעמים רבות הם יהיו עסוקים בנהייה אחר הדבר הגדול הבא. "זה קורה מפני שלנפש האנושית יש נטייה לקחת הישגים ולהפוך אותם לקו הפתיחה החדש", כפי שמסביר שטרנגר. "קידום משמעותי בקריירה של אדם מכוון הצלחה ילהיב אותו לתקופה קצרה של שלושה עד שישה חודשים", הוא אומר. "לאחר מכן, המעמד החדש יהפוך למובן מאליו. הוא כבר לא יהווה מקור לאושר, אולם אם יפחת, המצב ייחשב כקטסטרופה".

"הנרקיס כידוע היה הנסיך שהתאהב בדמות של עצמו", מוסיף יובל. "אצל אנשים שהגיעו לטופ תמצאי לעתים מאפיינים נרקיסיסטיים - ביטחון עצמי, אהבה עצמית, תחושה שמגיע להם".

ואז הם מגדירים את עצמם דרך ההצלחה?

"זה משתנה. ההצלחה יכולה להיות תוצאה של נרקיסיזם בריא, או תוצאה של רצון מאוד חזק שלא ניתן לשובע, להערכה ולהערצה. האחרונים צריכים כל הזמן לקבל חיזוקים, ואם יש נפילה, המשבר הוא נוראי".

"הזנת צורך נרקיסיסטי גדול עלולה להיות הפן השלילי של ההצלחה", מחדדת מילוא. "לאדם מצליח יש הזנה נרקיסיסטית, הוא מאוד מרוצה מעצמו. בעצם, זה משהו שכולנו זקוקים לו - להרגיש שאנחנו מצליחים במשימות שמטילים עלינו. אבל זה מין חור שחור: אחרי שכבשת יעד אחד, מיד יש צורך בכיבוש נוסף".

"לא במקרה", מזכיר באט, ברומא, כשהאימפרטור (מפקד הצבא המנצח) היה נכנס לעיר בכרכרה עטור ניצחון וההמון היה מריע לו, אחרי הכרכרה היה רץ עבד, ומדי פעם היה לוחש לאימפרטור באוזנו: 'זכור שאתה רק בן תמותה'. אנחנו צריכים לזכור שכולנו בני תמותה, ולא לתת לעצמנו להשתכר מההצלחה".

עוד כתבות

שרון שפורר \ צילום: שלומי יוסף

אין שום סיבה להתלהב ממחיקת התביעה של לשכת עורכי הדין נגד שרון שפורר

הסירוב לשאת בהוצאות של שפורר על ההליך המשפטי הוא בבחינת "דיבור כפול" שמשמעותו ברורה - הלשכה עדיין טוענת כי הפרסומים שקריים ● לפחות נקודה אחת הרוויחה הלשכה עם החזרת הרישיון לפעיל החברתי ברק כהן, שהושעה לאחר העמדתו לדין בפרשת "באים לבנקאים" ● פרשנות

מנכ"ל אסתי לאודר ישראל, אורן רווח / צילום: איל יצהר

אחרי המזון, גם תחום הקוסמטיקה מצטרף לגל ההתייקרויות: אסתי לאודר מעלה מחירים

הנציגות הישראלית של אסתי לאודר ביצעה עדכון מחירון למוצריה ברשתות ובאמצעים בהם היא משווקת ישירות לצרכן ● עליית המחיר לקמעונאי תעמוד על עד 15%, אך המחיר הסופי לצרכן צפוי להיות גבוה יותר ולגלם גם את שיעורי הרווחיות של הרשת ● החברה: "במרבית המוצרים לא נעשה שינוי במחיר, בחלק מהמוצרים חלו הורדות מחירים של עד 15%"

בורסת ניו יורק, בעת הנפקת אובר/ צילום: רויטרס Brendan Mcdermid

איך יכול להיות שהחגיגה בתעשיית ההייטק לא נגמרת?

השוויים בתעשיית ההייטק גבוהים, החברות מתקשות לגבש מודל עסקי בר-קיימא, וההנפקות לא מוצלחות - אז למה המשקיעים המוסדיים מתכננים להגדיל עוד יותר את היקף ההשקעות שלהם בתעשיית ההייטק?

יהודה בן אסאייג / צילום: איל יצהר

הרבעון השני הניב חצי מהתשואה באפיקי החיסכון לטווח ארוך לעומת הרבעון הראשון

במחצית הראשונה של 2019 רשמו שני האפיקים החדשים - גמל להשקעה וחיסכון לכל ילד - תשואות נומינליות ברוטו של 9%, עיקרן ברבעון הראשון ● ומי המנהלים המובילים בדירוגי התשואה נכון לסוף יוני?

אחיות / צילום: Shutterstock

האחיות מאיימות להשבית את מערכת הבריאות החל מיום שלישי: "העבדות עברה מהעולם"

מדובר בשביתת אחיות כללית במתכונת חירום בכל מערכת הבריאות, אם כזו תצא לפועל ● הסתדרות האחיות מוחה על עומסים כבדים במחלקות, היעדר תקנים מספיקים והפחתה משכר האחיות בישראל ● "האחים והאחיות בישראל אינם עובדי כפייה. על כן החלטנו - די לעומסים וכן למטופלים"

סקר הסקרים - מועד ב'

סקר הסקרים: החיבור עם גשר מחזק מעט את העבודה על חשבון גנץ וברק; איחוד בימין יאיים על נתניהו

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך, וסקר הסקרים חוזר ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

דוד ברודט / צילום: תמר מצפי, גלובס

עתיד הבנקים, הפוליטיקה של התקציב, העקיצה למתחרים והשאלה היחידה שלא נענתה: דוד ברודט בראיון פרישה

חמישה עשורים הוא ישב בכל צמתי קבלת ההחלטות הכלכליים במשק ● כעת בראיון ל"גלובס" מסכם דוד ברודט את כהונתו כיו"ר לאומי ומדבר על פוליטיקה וכלכלה, על העלמות המס בארה"ב ועל החשיבות שהוא מייחס לבנק הדיגיטלי פפר בעידן של ענקיות הטכנולוגיה ● הרבה ביקורת על הבנקים לא תקראו כאן

וול סטריט / צילום: רויטרס

מגמה מעורבת בוול סטריט: הנאסד"ק עולה ב-0.5%; נעילה מעורבת באירופה

המדדים המובילים בוול סטריט עולים בעד 0.3% בפתיחה ● אינטק פארמה הישראלית מתרסקת ב-85% בפתיחה לאחר כישלון בניסוי ● טבע מאבדת גובה למחיר של 7.6 דולרים למניה ● נעילה מעורבת באירופה

גוגל / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הדלפה חדשה של מכשיר פיקסל 4 מעוררת שמועות על מערכת מבוססת מחוות, שתאפשר שליטה במכשיר ללא מגע

הדלפה זו מצטרפת להדלפות קודמות, שהובילו לחשיפה של גוגל מלפני כחודש את גבו של המכשיר החדש ● הפעם מתפרסמות תמונות של חזית המכשיר, שגררו גל שמועות לפיהן ייתכן שיהיה בו רדאר למערכת מבוססת מחוות - שתאפשר לבצע פעולות שונות במכשיר מבלי לגעת כלל במסך

ליאורה עופר / צילום: שלומי יוסף

דירקטוריון מליסרון מינה ועדת איתור למנכ"ל במקומו של אבי לוי הפורש

לפי הערכות, הוועדה תבחן כ-30 מועמדים פוטנציאליים ● לוי הסכים לבקשת הדירקטוריון להמשיך ולכהן כמנכ"ל מליסרון באופן זמני וללא שינוי בתנאי העסקתו הקיימים

יבגני סובה צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

נתניהו או ליברמן? מי עבד למען החיילים והעולים בממשלה האחרונה

בישראל ביתנו מנסים להוכיח לנתניהו שבניגוד לדבריו, הם כן פעלו למען עולים וחיילים ● חבר הכנסת הטרי יבגני סובה התגאה במיוחד בהטבות שניתנו למילואימניקים עצמאיים ובמענק כספי לחיילים בודדים ● בדקנו אותם

ג'ו לובין, ממייסדי את'ריום / צילום: Joe Bender

תביעה של יותר מ-13 מיליון דולר נגד אחד ממייסדי את'ריום

ג'וזף לובין, מנכ"ל ומייסד קבוצת הבלוקצ'יין ConsenSys, הנמנה עם מייסדי הפלטפורמה השנייה בגודלה בשוק המטבעות הדיגיטליים, נתבע על ידי מנהל לשעבר באחד הסטארט-אפים של הקבוצה, שהעלה נגדו טענות להפרת חוזה ולהונאה ● לובין יבקר בישראל בספטמבר לרגל אירועי שבוע הבלוקצ'יין בתל אביב

בריטיש איירווייס / צילום: יחצ

בריטיש איירווייס ביטלה את טיסותיה לקהיר - מנימוק ביטחוני

אל ההודעה של בריטיש, שפורסמה אתמול במפתיע, הצטרפה גם לופטהנזה, שהודיעה כי ביטלה את טיסותיה ממינכן ומפרנקפורט לקהיר ● לופטהנזה הודיעה כי תחדש את קו הטיסות הזה היום

סניף בנק דיסקונט/ צילום: תמר מצפי

ימים ספורים לאחר שלא הלך בפועלים: הוועדה למינוי דירקטורים ממליצה על תמר בר-נוי גוטלין לדירקטוריון דיסקונט

הוועדה ממליצה עליה לתפקיד דח"צית בבנק דיסקונט, שנמנה על הבנקים שאינם בעלי גרעין שליטה ● בר-נוי גוטלין תתחרה מול מירי כץ שכבר מכהנת כדירקטורית בדיסקונט

משקיעים / צילום:  Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

בחנו את עצמכם: כמה אתם טובים כמשקיעים?

למה להאמין - לתשואות הנמוכות באג"ח בארה"ב או לתשואות הגבוהות במניות שם? האם שווי ענקיות הטכנולוגיות מנופח, ומה תמליצו בהרכבת תיק ההשקעות ל-3 לקוחות חדשים - איש הייטק, פורשת מצה"ל ובעלת נכסים שמחפשת את הטיימינג הנכון לצאת? ● שאלות ותשובות מבחינת מקצועית ב' של רשות ני"ע, המיועדת למבקשים לעסוק בניהול השקעות עבור אחרים ● כתבה ראשונה משתיים

גבעת שמואל / צילום: שאטרסטוק

אושרה תוכנית המתאר של גבעת שמואל; היעד: הכפלת האוכלוסייה

היעד המרכזי של תוכנית המתאר היא להגדיל את מספר התושבים מ-26 אלף תושבים ל-55 אלף עד שנת 2040 ● כפועל יוצא מזה תגדל הצפיפות הדירתית מ-2.5 נפשות ל-3.3 נפשות ● גבעת שמואל היא העיר הקטנה ביותר בארץ מבחינת שטחים מוניציפליים - שטחה הוא 2,576 דונם

נוכל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הכסף שרודף את הנוכלים: איך מונעים כשלים של שוק חופשי?

האם יש דרך לעודד התנהגות ישרה בחברה שלנו? ● מסתבר שכל מוסדות השוק החופשי מעודדים אנוכיות פשוטה ● האם ניתן לשנות את זה? ● האזינו לפודקאסט "קטע כלכלי"

מעצר מכלית הנפט האיראנית,  / צילום:: רויטרס

המתיחות במפרץ הפרסי מחריפה: איך זה משפיע על מחירי הנפט?

ההשתלטות של משמרות המהפכה על מכלית הנפט הבריטית הובילה לעלייה קלה בלבד במחיר חבית נפט • העובדה שאירוע כה דרמטי לא הוביל לקפיצה גדולה במחיר, מצביעה כי אנו בעידן אחר: סעודיה מבטיחה לספק כל כמות נפט שהעולם יזדקק לה, סין מקטינה ביקושים, וארה"ב מתבססת על ייצור עצמי

רטה אלמו/ צילום: ענבל מרמרי

"אתיופיה היא אחת הכלכלות הצומחות בעולם. תעשו איתנו יותר עסקים"

נציגים של ממשלת אתיופיה הגיעו לישראל כדי לנסות לשדרג את יחסי המסחר בין המדינות ● רטה אלמו נגה, שגריר אתיופיה בישראל, מסביר למה כדאי להשקיע במדינה שבה נערך ניסיון הפיכה לפני כחודש, ומספר על הביקור אצל בני משפחתו של סלומון טקה

נוני מוזס, בנימין נתניהו  / צילום: מגד גוזני, דניאל שמיל

נתניהו: "העתירה השנייה לפרסום תמלילי שיחותיי עם נוני מוזס – ניסיון לפגוע במעמדי כראש ממשלה"

רה"מ הגיש תגובה לעתירה בה מתבקש בג"ץ להורות ליועמ"ש, שוב, לפרסם בציבור את תמליל השיחות שהתקיימו בין נתניהו לבין מו"ל "ידיעות אחרונות" ● "תקופת הבחירות מחייבת את בית המשפט הנכבד לנקוט משנה זהירות"