גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למה זכו אלינור אוסטרום ואוליבר ויליאמסון בפרס נובל לכלכלה?

אלינור אוסטרום בת 76, מאוניברסיטת אינדיאנה, זכתה בזכות מחקרה בתחום הכלכלה הארגונית ■ אוליבר ויליאמסון, בן 77, מאוניברסיטת ברקלי, עוסק בניתוח כלכלי של ניהול ארגוני

שני פרופסורים אמריקנים לכלכלה זכו היום (ב') בסטוקהולם בפרס נובל בכלכלה לשנת 2009, ובמקרה של אלינור אוסטרום מאוניברסיטת אינדיאנה בעיר בלומינגטון, מדובר על כלת הפרס הראשונה ב-40 השנים שבהן מחולקים פרסי נובל בכלכלה. הזוכה השני הוא פרופסור אוליבר וויליאמסון מאוניברסיטת ברקלי בקליפורניה.

"הפרס מבחינתי היה הלם גדול... אני עדיין קצת בהלם", אמרה אוסטרום בראיון טלפוני מיד אחרי ההודעה על זכייתה בפרס. ההודעה על הזוכים נמסרה על-ידי האקדמיה המלכותית השבדית למדעים בשעה 13:00 שעון ישראל.

בזכות הניהול העצמי

אוסטרום, פרופסורית למדע המדינה, קיבלה את הפרס כהוקרה על "ניתוח התנהלות (governance) כלכלית, בייחוד של שיתופי פעולה".

ועדת הפרס מסרה כי עבודתה של אוסטרום הראתה שקהילות מקומיות מנהלות לעיתים משאבים פשוטים בצורה טובה יותר בעצמן מאשר במסגרת כללים של רשויות חיצוניות.

"לביורוקרטים אין לעיתים את המידע הנכון, בעוד שלאזרחים ולמשתמשי המשאבים יש אותו", אמרה אוסטרום כדי להסביר את משמעות עבודתה. ועדת הפרס ציינה במיוחד את המחקר שלה על בניית סכר בנפאל כדוגמה לעבודתה, וקבעה שהמחקר שלה "העלה את המחקר של מוסדות שלא פועלים במסגרת השוק משולי הניתוח הכלכלי אל ליבו של הניתוח הזה".

פירמות נגד סכסוכים

וויליאמסון, פרופסור בבית הספר לתואר שני באוניברסיטת קליפורניה בברקלי, זכה בפרס על "ניתוח ההתנהגות הכלכלית, בייחוד של תחומי הפירמות". הפרס, בסך 10 מיליון קרונות, 1.4 מיליון דולר, יתחלק בין שני הזוכים.

בנימוקי ועדת הפרס נאמר שוויליאמסון פיתח תיאוריה שלפיה חברות עסקיות משמשות כמבנה לפתרון סכסוכים ועימותים. בשלושים השנים האחרונות, אומרת הוועדה, התרומות המקוריות שלו ושל אוסטרום קידמו את מחקר ההתנהלות הכלכלית מן השוליים אל לב תשומת הלב המדעית.

"עסקאות כלכליות מתרחשות לא רק בשווקים, אלא גם בתוך חברות או פירמות, התאחדויות, משקי-בית וסוכנויות", אומרת ועדת הפרס. "בעוד שהתיאוריה הכלכלית תיארה באופן מקיף את המעלות והמגבלות של השווקים, היא הקדישה פחות תשומת לב באופן מסורתי לסידורים מוסדיים אחרים.

המחקרים של אוסטרום ושל וויליאמסון הדגימו שמחקר כלכלי עשוי לשפוך אור על רוב הצורות של הארגונים החברתיים.

קראה תיגר

לפי הוועדה, אלינור אוסטרום קראה תיגר על הדעה המקובלת שרכוש משותף מנוהל בצורה גרועה, ושמשום כך הוא צריך להיות בפיקוח של רשות מרכזית, או בידיים פרטיות.

בהתבסס על מחקרים רבים של שימוש במאגרי-דגים, כרי מרעה, יערות, אגמים ומאגרי-מים תת-קרקעיים שמנוהלים במשותף על-ידי המשתמשים שלהם, פרופסור אוסטרום הגיעה למסקנה שתוצאות הניהול המשותף טובות בדרך-כלל מאלה שהתיאוריות הרגילות צופות.

היא הבחינה בכך שמשתמשי המשאבים הללו מפתחים לעיתים קרובות מנגנונים מתוחכמים לקבלת החלטות ולאכיפת הכללים, כדי לפתור ניגודי אינטרסים, והיא אפיינה את הכללים שמקדמים את התוצאות המוצלחות ביותר.

התנהלות חלופית

פרופסור אוליבר וויליאמסון טוען שהשווקים וארגונים היררכיים כמו פירמות מייצגים מבנה של התנהלות חלופית לפיתרון עימותים בין אינטרסים שונים. החיסרון של השווקים הוא, שלעיתים קרובות הם כרוכים בעמידה על המקח ובאי-הסכמות.

החיסרון של פירמות הוא, שניתן לנצל לרעה את הסמכות המרכזית שלהן שאמורה לפתור עימותים. שווקים תחרותיים פועלים היטב באופן יחסי כי הקונים והמוכרים יכולים לפנות לשותפים אחרים לעסקאות במקרה של מחלוקת ביניהם. אך כאשר התחרות בשוק מוגבלת, פירמות מתאימות יותר לפיתרון קונפליקטים מאשר שווקים.

תחזית מפתח בתיאוריה של וויליאמסון, שנתמכת במחקר אמפירי, היא שהנטייה של הסוכנים הכלכליים לבצע את עסקאותיהם במסגרת פירמות גוברת יחד עם מאפיינים מסוימים של הנכסים שלהם.

אלינור אוסטרום נולדה ב-1933 בלוס אנג'לס, וקיבלה דוקטורט במדע המדינה ב-1965 מאוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס. היא נמנית עם מייסדי "המרכז למחקר שונות מוסדית" באוניברסיטת אריזונה בטמפה.

אוליבר וויליאמסון נולד בוויומינג ב-1932, וקיבל דוקטורט בכלכלה ב-1963 באוניברסיטת קרנגי מלון בפיטסברג.

עוד כתבות

ניצול מרבי של חומרי גלם / צילום: סן פלגרינו - יח"צ חו"ל

עד הפירור האחרון: קולניריה ירוקה שבה אוכלים הכל, כולל הכל

אחד הביטויים הקולינריים של המגמה הסביבתית "אפס פסולת" הוא "אפס פחת", שימוש בכל החלקים של חומר הגלם, שלרוב היו נזרקים מיד לאשפה ● כך מוצאים חלקים לא פוטוגניים כמו אשכי עגל, עיני דגים או קליפות וגבעולים את דרכם אל הצלחות במיטב מסעדות תבל

יעקב ליצמן / צילום: כדיה לוי

משרד הבריאות בסיבוב פרסה: האם ביטול ההפרטה יציל את המכונים להתפתחות הילד

הורים שלא מצליחים להשיג תור לילדיהם במכון ציבורי להתפתחות הילד, יכלו בעשור האחרון לפנות למטפל פרטי ולקבל החזר התוצאה: מטפלים רבים עברו לעבוד בפרטי, והתורים הציבוריים התארכו ● ל"גלובס" נודע כי משרד הבריאות מתכוון לבטל את ההפרטה ולהפסיק את שיטת ההחזרים

החוג לספרות באוניברסיטת תל אביב / צילום: מתן פורטנוי

האפליה האמיתית באקדמיה היא לא בין אוניברסיטאות ומכללות

הפער האמיתי אינו בין מרצה באוניברסיטה למרצה במכללה, אלא בין מי שפתוחה בפניו האפשרות להשכלה גבוהה וקריירה מחקרית לבין מי שהאפשרות, בפועל, חסומה בפניו ● דעה

רהט / צילום: גיא נרדי

נסיון לרצח מהנדס העיר רהט על רקע נדל"ני

העיריה הציעה שינוי יעוד שטח מריבה ממגורים לציבורי, וכפי הניראה, זו הסיבה לירי

 

 

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

למה יושבים בסוכה, והקשר בין נייר העיתון לעיתונות חזקה

אנחנו יושבים בסוכה לא כדי להיזכר כמה כיף היה להיות במדבר, אלא כמה גרוע זה היה ● לא כדי להעלות על נס את הארעי והטבעי, אלא לחגוג את הבטון והמזגן

עדי סופר תאני / צילום: יונתן בלום

"לא הבנתי כלום. תתחילו מההתחלה": עדי סופר תאני מספרת על ניהול הצד הישראלי של הרשת החברתית הגדולה בעולם

מה עושה מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר תאני, כדי להיות אפקטיבית בניהול ● "האמירה שאם אתה האדם הכי חכם בחדר אז אתה לא בחדר הנכון, נכונה גם למנכ"לים. ואם זה באמת ככה, אז או שצריך לפטר את המנכ"ל או שצריך לפטר את החדר" ●"50 המשפיעות של ליידי גלובס"

גלנורקי קמפ בניו זילנד / צילום: שאטרסטוק

תיירות ומשבר האקלים: ניו זילנד מדגימה איך הקפדה על תקן סביבתי מחמיר לא חייב לבוא על חשבון נוחות ופינוק

קמפ גלנורקי: הקמפגראונד האקולוגי הראשון בניו זילנד ● אפס בזבוז אנרגיה, מינימום התפשרות על נוחות ומקסימום מותרות ופינוק

מוחמד סעוד הבלוגר הסעודי / צילום: צילום מסך מתוך טוויטר

מוחמד סעוד, המוכר בכינויו "הבלוגר הסעודי": סוחטים אותי

מוחמד סעוד המפרסם חדשות לבקרים ציוצים בעד ישראל וראש הממשלה נתניהו בחשבון הטוויטר שלו, ואף נפגש עם נתניהו לפני מספר חודשים, מאשים את האקטיביסט באיומים ● זאת בתגובה לציוץ שפרסם רותם בו נכתב: "לא מציע לך להיכנס איתי ראש בראש כי זה יגמר רע מאד בשבילך"

מרכז העיצוב דיזיין סיטי, מעלה אדומים / הדמיה: יח"צ

בכמה שכרה רשת פנדור 600 מ"ר בדיזיין סיטי במעלה אדומים?

ועוד דירות וחללים שנמכרו והושכרו לאחרונה

 עו"ד מיכאל דבורין /צילום: יונתן בלום

"במשרד עורכי דין תל אביבי ממוצע יש 80% שמאלנים ו-20% ימנים וגם הם 'בארון'"

עו"ד מיכאל דבורין, היועץ האסטרטגי-פוליטי לקמפיין של הליכוד, בראיון אישי ● על הילדות בירושלים, על הסכמי אוסלו, על הבחירה במשפטים, על ההתמודדות בבחירות ללשכה, ועל התיקים הפליליים נגד ראש הממשלה

מדוזה אורליה במפרץ אילת/ צילום:  גולן רידר רשות הטבע והגנים

מזל דגים: מה הקשר בין לוקוס לסביבה ומה נסראללה עושה פה?

אי ירוק בים - זה נשמע פסטורלי, אבל כשצוללים במים העמוקים רואים שזה לא תמיד ככה ● ביקור בשמורה הימית החדשה באכזיב-ראש הנקרה

מטבע של 5 שקל /צילום: תמר מצפי

מדוע השקל הוא המנצח הבלתי מעורער של שוק המטבעות?

השאלה היא לא מדוע השקל חזק, אלא מדוע הוא הכי חזק בעולם ● דעה

נפתלי בנט, איילת שקד / צילום: שלומי יוסף, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מהמעטפות לוועדות - כמה אתם שולטים בחדשות הפוליטיות?

בכמה גדל שיעור ההצבעה במעטפות הכפולות, מי עומד בראש ועדת החוץ והביטחון ומי עוד חבר בסיעה של שקד ובנט?

שעוני מים / צילום: תמר מצפי, גלובס

כשהכתובת הייתה על הקיר: המדינה פספסה עם תאגידי המים

חקיקות פופוליסטיות לא ריאליות ומנותקות מהמציאות יש לא מעט ● מעטים המקרים שהדבר מתגלה ונחשף תוך חודשים ספורים ● דעה

שינויי מזג אויר/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

הירוק היום אפור מאוד: 30 סיבות ללכת על ירוק

כבר 20 שנה שבכל שנה נרשמה עלייה בטמפרטורה הממוצעת, 2,240 אנשים בישראל מתים מוות מוקדם בכל שנה בגלל זיהום האוויר, ובירת אינדונזיה שוקעת בקצב של 25 ס"מ בשנה ● 30 סיבות למה צריך להיות לכם אכפת ממה שקורה סביבכם

סופת הטייפון הגיביס ביפן / צילום: רויטרס

הרשויות ביפן: על 8 מיליון איש לעזוב את בתיהם בעקבות סופת טייפון

רוחות חזקות וגשמים בהיקף חסר תקדים מכים היום את טוקיו ואזורים נרחבים במרכז יפן ● מזג האוויר החריג, שהגיע במסגרת סופת הטייפון הגיביס, הוביל את ממשלת יפן להצהיר על מצב חירום בכוננות הגבוהה ביותר

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

ארה"ב נסוגה לחלוטין מצפון סוריה; הכורדים יאפשרו לאסד להתפרס בגבול טורקיה

עם התקדמות הכוחות הטורקיים, טראמפ הורה על יציאת כאלף חיילים מאזור הקרבות ● לאור הנטישה האמריקנית, הכורדים הגיעו להבנות עם המשטר על כניסתו לשטחים שהיו בידיהם מאז תחילת המלחמה

ההנפקה של ליפט./Shutterstock  צילום:א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר לא לבד, גם ליפט תובעת את עיריית ניו יורק: "פוגעת בנוסעים ובנהגים"

חוק חדש בניו יורק קובע כי מעתה על הנהגים יהיה להסיע נוסעים ברכבם לפחות 69% מהזמן ● דובר ליפט: "חוק זה אינו נועד להתמודד ברצינות עם נושא העומס התחבורתי והפקקים, וסופו לפגוע בנוסעים ובנהגים בניו יורק"

נאום מלכת בריטניה אליזבת השנייה בפרלמנט / צילום: REUTERS/Toby Melville

"להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר": שבוע ה"ברקזיט" המכריע של ג'ונסון נפתח בנאום המלכה בפרלמנט

מלכת בריטניה אליזבת השנייה הציגה היום את עיקרי המדיניות של הממשלה הבריטית ● "העדיפות העליונה של ממשלתי הייתה תמיד להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר"

אי הפלסטיק/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כתם מוסרי: אי הפלסטיק באוקיינוס השקט זורע הרס וגדל לממדים בלתי נתפסים

הוא זכה לכינוי אי הפלסטיק, אבל למעשה מדובר בכתם עצום בגודלו – משהו בין מדינת טקסס לרוסיה כולה - שהולך ומתפשט באוקיינוס השקט, זורע הרס, ובעיקר לא הולך להיעלם לשום מקום ● האשמים: כולנו