גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לקראת החורף המתקרב: איפה אפשר להשיג בזול תרופות לשפעת?

שפע של תכשירים לטיפול בשפעת מציצים מהמדפים, אך התחרות על המחירים זניחה ■ מי שיטריח עצמו לבתי-המרקחת של קופות-החולים, יוכל בכל זאת ליהנות מהנחות ולחסוך מאות שקלים במהלך החורף

החמסינים הסתוויים של הימים האחרונים עלולים לבלבל, אולם תוך מספר שבועות אמור לפקוד אותנו החורף הישראלי ואיתו מחלות החורף.

על-פי כל התחזיות, החורף הקרוב עומד להיות קשה יותר מבחינת הנגיפים שיגיעו עימו, ובמשרד הבריאות מעריכים כי אחד מכל 5 ישראלים יחלה בשפעת. הסיבות לתחלואה המוגברת הצפויה נובעת מהערכות כי שפעת החזירים, כמו זנים אחרים של שפעת, תתפרץ בחומרת יתר במהלך החורף - כך לפחות נראה המצב מניתוח הנתונים שנצפו בחצי הכדור הדרומי שחווה את החורף כשאנחנו כאן הגרנו נהרות זיעה.

במקביל לעלייה בתחלואת החורף, עולה הביקוש לתרופות המיועדות להקלה על תסמיני השפעת, הכוללים בדרך-כלל חום, כאבים נזלת ושיעול.

מרבית מחלות החורף אינן מחייבות פנייה לרופא, וברוב המקרים מסתפקים החולים בנטילת אותן תרופות הנמכרות ללא מרשם רופא. התכשירים על המדפים רבים ומגוונים, אך קשה לומר כי יש תחרות במחירים.

המחירים המרביים של תרופות אלה נקבעים על-ידי החברות באישור משרד הבריאות, אולם למרות השוק המפותח בתחום, כמעט ולא קיימת בו תחרות - והמחירים בבתי-המרקחת הפרטיים וברשתות הפארם זהים.

חאתם עמשה, הרוקח הראשי של רשת ניו-פארם, מסביר כי התחרות בתחום אינה מפותחת כיוון שבמוצרים אלה אין לבתי-המרקחת הפרטיים רווח משמעותי: "על מנת להגיע לאיזשהו בידול, הרשתות מציעות מבצעי קידום מכירות למותגים שונים. כך, לדוגמה, לפעמים בשיתוף היצרן אנחנו מעניקים מתנות לרוכשי מוצר ממותג מסוים במטרה להעלות את מכירותיו".

יוצאי דופן הם בתי-המרקחת של קופות-החולים, שבהם נמכרים תכשירים אלה בהנחות גדולות לחברי הקופה, ובחלק מהמקרים בהנחות אף גדולות יותר למבוטחים בביטוחים המשלימים. הנחות אלה יכולות להגיע גם ל-50%.

להלן מספר דוגמאות שיכולות לחסוך למבוטחים מאות שקלים בחורף, כאשר למשפחה שלמה מדובר בחיסכון משמעותי:

- בבתי-מרקחת של קופת-חולים מכבי נמכרת אריזת אקמול צינון, שמחירה המלא 41.5 שקל, ב-10 שקל פחות; ואריזת דקסמול קולד, שמחירה המלא הוא 39.7 שקל, נמכרת ב-33 שקל.

- בשירותי בריאות כללית נמכר אדוויל קולד אנד סינוס לחברי הכללית ב-25.3 ולחברי המושלם ב-17.5 שקל; ונורופן קולד אנד פלו, שמחירו המומלץ לצרכן הוא 36.5 שקל, נמכר לחברי הכללית ב-32.8 שקל ולמבוטחי המושלם ב-27.8 שקל.

- בקופת-חולים לאומית יכולים חברי הקופה בעלי ביטוח משלים זהב לרכוש בין היתר נורופן קולד אנד פלו, שמחירו 36.5 שקל, ב-29.1 שקל; ואריזת דקסמול סינוס, שמחירה 29.7 שקל, ב-25.8 שקל.

- בקופת-חולים מאוחדת קונים בעלי הביטוח המשלים אקמול צינון ליקוויג'ל בהנחה משמעותית של כמעט 12 שקל (34.6 שקל במקום 46). אדוויל קולד וסינוס נמכרים תמורת 24.2 שקל, ונורופן קולד אנד פלו תמורת 27.3 שקל.

אקמול או אדוויל?

"מבחר התרופות ללא מרשם שנועדו לטפל בסימפטומים של צינון ושפעת הוא עשיר ורב-גוני", מסביר ד"ר שגב שני, המנהל הרפואי של קבוצת ניאופרם המשווקת את המותג אדוויל קולד אנד סינוס. לדבריו, "חשוב להבין כי קיים שוני בין המוצרים הנמצאים על המדף, ולדעת כיצד להתאים את הטיפול לצרכים".

התרופות והתכשירים השונים אמורים כולם, בווריאציות שונות, להקל על אותם תסמינים. בחלק מהמקרים מדובר באותו הרכב כימי בשמות מסחריים שונים, ובמקרים אחרים מדובר בהרכבים כימיים ובצורת אריזה אחרת של התרופה.

"התרופות להקלה בתסמיני שפעת נחלקות לשני סוגים עיקריים. אלה המבוססות על החומר הפעיל פאראצטמול - ביניהן ניתן למצוא את קבוצת הדקסמול, האקמול, הפארמול והקולדקס - ואלה המבוססות על החומר הפעיל איבופרופן, וכוללות את הנורופן והאדוויל", מסביר אילן שקד, הרוקח הראשי של סופר-פארם.

לדבריו, "התרופות המבוססות על פאראצטמול משפיעות ל-4-5 שעות, ואילו אלה המבוססות על איבופרופן משפיעות במשך 8 שעות. נטילה מוגזמת ולא מבוקרת של תרופות מכל אחד משני הסוגים עשויה לגרום לנזקים. נטילה מוגזמת של פאראצטמול מכבידה מאוד על הכבד, ועשויה במינונים גבוהים במיוחד אפילו להביא למוות, ואילו האיבופרופן ידוע כמשפיע על רירית הקיבה, ולכן יש להקפיד ליטול תרופות המבוססות על חומר הזה רק אחרי אכילה. כדורים אלה אינם מומלצים לסובלים מבעיות של חומציות בקיבה או של כיבים בדרכי העיכול".

לדברי שקד, הנוסחה הטובה ביותר למנוע נזקים היא נטילת תרופות משני הסוגים לסירוגין.

אבחנה נוספת בין סוגים שונים של תכשירים להקלה היא של כאלה המחולקים לכדורים המיועדים ליום ולכאלה המיועדים ללילה. שקד מסביר כי כיוון שהחומרים העוזרים להפגת גודש באף מכילים רכיבים מרדימים הפוגעים בערנות, הפרידו החברות בין אלה המיועדות ליום וללילה והכניסו את אותם מרכיבים רק לכדורים המיועדים ללילה, וכך נולדה המחלקה של התרופות המחולקות.

ההבדל בין תרופות בכדור או בקפליה לבין תרופות ליקוויד ג'ל הוא שהמרקם הנוזלי של האחרונות מזרזת את ספיגתן ופעילותן.

מכיוון שבסופו של דבר כל התרופות להקלה בתסמיני חורף עושות את אותה עבודה, כל חולה צריך להתייעץ עם הרוקח ולהחליט איזה סוג תרופה מתאים לו", אומרת אתי שטיינפלד, הרוקחת הראשית של רשת בתי-מרקחת מכבי פארם. "כשמדובר באדם השוכב במיטה עם חום, ייתכן שהוא יעדיף ליטול כדור שיעזור לו לישון טוב בלילה".

תחליפים אלטרנטיביים

בשנים האחרונות גדל היצע התכשירים הטבעיים. האם אפשר להיעזר בתכשירים טבעיים כתחליף לתרופות כמו דקסמול, אקמול וכו'?

"אם מדובר במחלה המלווה בחום, לא ניתן להשתמש בתכשירים טבעיים כתחליף לאקמול, מאחר שהתכשירים הטבעיים אינם בעלי השפעה של הורדת חום", אומר יואל גרינבוים, PHD, מנכ"ל משותף בחברת "ארומה לייף", המתמחה במוצרי בריאות טיפוליים. "אם מדובר בהצטננות בלבד, ניתן בהחלט להיעזר בתכשירים המכילים ויטמין סי, או תכשירים ייעודיים לבעיה".

* האם יש סיכונים בתכשירים טבעיים?

"סיכון עלול לנבוע מצריכה לא נכונה, והוא אף נמוך מסיכון העלול לנבוע מצריכה לא נכונה של תרופות".

הנטורופתית אירנה מעוז, בעלת בית הטבע טבעי לי במודיעין, מוסיפה: "התכשירים הטבעיים וההומאופתיים נותנים מענה דומה לאלה שנותנים התכשירים הקונבנציונליים המיועדים להקל על תסמיני החורף, אולם ללא שימוש בחומרים כימיים. מספר הפונים לתרופות הטבעיות הולכת וגדלה, וייתכן כי זה נובע מניסיון מוצלח שאנשים צוברים עם התכשירים האלה".

תמיכה, לדבריה, ניתן אולי למצוא בעובדה שחלק מקופות-החולים מאפשרות למבוטחיהן רכישת תרופות טבעיות והומאופתיות וכאלה המוגדרות כתוספי תזונה (דוגמת תכשירי פרופוליס ואכינצאה) במחירים מוזלים.

מפרופוליס ועד ויטמין סי

מעוז מצביעה על סוגי פורמולות סיניות המתאימות לטיפול בשפעת בכלל וגם במקרים של שפעת חזירים. בין הפורמולות הבולטות ניתן למצוא את הפורמולה: gan-mao-ling, שניתן להשיג בכמוסות במחיר 120 שקל ל-120 כמוסות המספיקות לטיפול במשפחה שלמה במשך כל החורף, או שמן אורגנול המוגדר כאנטיביוקטיקה טבעית, ומחירו 140 שקל לבקבוקון לא מדולל המספיק לטיפול למשך עונה שלמה.

מלבד אלה יש מבחר גדול של תכשירים המבוססים על פרופוליס ואכינצאה המיועדים למניעה, לטיפול ולחיזוק המערכת החיסונית, דוגמת פרוטק של חברת אלטמן הנמכר בכ-110 שקל ל-100 כמוסות, או חיזוקית של הדס (כ-100 שקל ל-100 טבליות).

מגוון גדול של מוצרי ויטמין סי גם אמור לספק מענה, כשקהל היעד הוא גם ילדים. כך, למשל, ויטמין סי של "מדיבר" נמכר ב-37.8 שקל לאריזה של 60 דובונים.

על המדפים אפשר למצוא גם סירופ סמבוכול המבוסס על צמח הסמבוק (כ-50 שקל ל-100 מ"ל), ו"אוניה דה גאטו פורטה" - תכשיר שהושק השנה המבוסס על הצמח אוניה דה גאטו, שמשויכות לו תכונות אנטי-דלקתיות הממריצות את לוחמי ההגנה של הגוף, ומחירו כ-70 שקל ל-cc 30 טיפות.

אחד התכשירים שהפך פופולרי בשנים האחרונות הוא אוסילו - תכשיר הומיאופתי המסייע בהקלה ובטיפול בתסמיני השפעת, לרבות חום, צמרמורות, רעד, כאבי גוף, כאבי שרירים, חולשה כללית ושיעול (70 שקל ל-6 מנות).

33

עוד כתבות

שעון יוקרתי של טיפאני / צילום: דן לב

הביקוש לשעוני יוקרה עולה, ומחירי היד שנייה מזנקים

מתעשרי המניות והקריפטו החדשים, שמבקשים להתהדר בסמלי סטטוס כמו שעון יוקרתי בצילומי האינסטגרם שלהם, הציתו את שוק שעוניי הוינטאג' ● היצרניות המובילות שומרות על ייצור מצומצם כדי לא לפגוע במחיר וביוקרה של השעונים

מיכל מאיר, מהנדסת העיר בת ים / צילום: דוברות עיריית בת ים

"התנענו בהצלחה את ההתחדשות העירונית, והגענו לשלב הריסון"

אדריכלית מיכל מאיר, מהנדסת העיר בת ים, המובילה במספר היתרי הבנייה בפרויקטים של פינוי בינוי, פורסת את תפיסת העולם שלה לגבי התחדשות עירונית ● "יצרנו מתודולוגיה מתי התחדשות היא מיטיבה, לא רק עם יחידת הדיור, ומתי היא פוגענית"

עובדת במפעל קרמבו, 1989 / צילום: לע''מ - נתן אלפרט

מי היה השר הישראלי היחיד שמחבלים התנקשו בחייו ומתי עונת הקרמבו הרשמית?

מה שמו של הישראלי לשעבר שזכה בפרס נובל לכלכלה ומי הייתה הרקדנית והדוגמנית ההולנדית שהוצאה להורג בעוון ריגול? ● הטריוויה השבועית

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / עיצוב: גלובס

הסיפורים הבולטים של הסופ"ש: עלייתו ונפילתו של אלדד פרי וכתב האישום החריף של הבלוגר מאיראן

"האיראן שלכם מוגדרת על ידי מו"מ קטנוני בנושא הגרעין. שלנו גרועה בהרבה", כותב חוסיין רונאגי, בלוגר ופעיל מאיראן ● יפתח יעקב, היזם שהוביל את הגיוס של מובילאיי, בביקורת קשה על ההייטק בישראל ● איך הפכו הקיבוצים לתעשייה ששווה מיליארדים, ועוד ארבעה סיפורים מהסופ"ש

מבקשי עבודה פלסטינים ממתינים להיכנס לאיזור התעשייה בברקן, 2018 / צילום: Reuters, Mohamad Torokman Mustafa

המאבק בארגוני הפשע בחברה הערבית לא יצליח בלי טיפול בבעיות הכלכליות

מנכ"ל האוצר יתערב במצוקת האשראי, וצוות ממשלתי יבחן את הטיפול במכרזים ברשויות הערביות ● וגם: גורמים מדיניים וביטחוניים שוקלים לחדש את מתן היתרי העבודה בישראל לתושבי עזה, כדי לעודד שקט

נשים באפגניסטן. אין החלטה אחת שתקפה בכל המדינה לגבי פתיחת בתי ספר לנשים / צילום: Associated Press, Felipe Dana

הטליבאן מרשה לנערות אפגניות לחזור לחלק מבתי הספר - אבל לא בקאבול

אפילו במקומות בהם נפתחו בתי הספר לבנות, לא כל התלמידות חזרו לכיתות

הגרמנים נחרדים מהעבר. הנייר של השטרות היה שווה יותר מערך השטר עצמו / צילום: Shutterstock

מה קורה כשהחרדה ההיסטורית של הגרמנים פוגשת אינפלציה דוהרת?

שיעור האינפלציה החודשי בגרמניה הגיע לשיא של קרוב לשלושה עשורים, וכלי התקשורת במדינה מזהירים מפני "ספירלה של אינפלציה" ● מחירי הדלק בתחנות, המצרכים בסופרמרקט והגז לחימום הבתים מזנקים, ומעירים מחדש את הפחד הגרמני מההיפר־אינפלציה שקדמה למלחמת העולם השנייה

הפסקת קפה. חוסר יעילות / איור: הילה נועם

לפעמים צריך רגע של ניתוק בעבודה, ולא לפחד מחוסר היעילות

הפסקת קפה: שירים מעולם העבודה, גילי יובל ● השיר השבועי: חֹסֶר יְעִילוּת

 

בכמה נמכרו שתי דירות של 40 מ"ר בכרם התימנים?

שתי הדירות, שנמצאות באותו הבניין, נמכרו עבור 4.2 מיליון שקל יחד ● ועוד עסקאות נדל"ן מהשבוע האחרון

אורן פרץ / צילום: תמונה פרטית

"אני לא מחפשת לשרוד, אני לא אוהבת את המשפט הזה, אני אוהבת לשגשג"

אורן פרץ ● נשואה ואם לארבעה ● בעלת עסק למכירת בגדי ילדים ● "חצי מהעסקים בשדרות שקיבלו עזרה מהמדינה, היום מתבקשים להחזיר אותה" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

בנין הבורסה לני''ע בת''א / צילום: שלומי יוסף

עליות מתונות בפתיחה; בונוס ביוגרופ רשמה פטנט באירופה והמניה עולה

פתיחת שבוע חיובית לאחר יומיים של עליות חדות בוול סטריט ● פערים מעורבים במניות הדואליות ● מדד הביומד מאבד גובה בעקבות ירידות של קומפיוג'ן ואורמד ● מנכ"ל גולף מונה ליו"ר החברה הבת עדיקה סטייל ● הביטקוין מעל 60 אלף דולר

השקעות ספאק / צילום: Shutterstock

חברת Finnovate הגישה תשקיף לקראת גיוס בסך כ-150 מיליון דולר

חברת Finnovate אמנם אינה רשומה כישראלית אך מתכננת לחפש חברת יעד לרכישה בישראל ● המטרה היא להתמקד בתחום הפינטק בישראל, ולבחון חברות תשלומים, אינשורטק, wealthtech, בנקאות דיגיטלית ועוד

ביטקוין. רשות ניירות הערך בארצות הברית טרם אישרה רשמית את הקרן / צילום: Shutterstock

קרן הסל הראשונה בארה"ב שמבוססת על חוזים עתידיים לביטקוין צפויה להתחיל להיסחר בשבוע הבא

קרן הסל של "ProShares Bitcoin Strategy", המבוססת על חשיפה לחוזים עתידיים של ביטקוין, תתחיל כנראה להיסחר בשבוע הבא ● רשות ניירות הערך האמריקאית טרם אישרה רשמית את הקרן, ואולי גם לעולם לא תודיע על אישורה באופן פומבי ● בינתיים, עוד חברות נמצאות בתהליך לרישום קרנות סל בתחום

זירת הרצח / צילום: Reuters, Peter Nicholls

חשד לטרור איסלאמי בבריטניה: חבר פרלמנט נרצח בדקירות בכנסיה

חבר הפרלמנט דיוויד איימס, איש המפלגה השמרנית נרצח אתמול בדקירות על ידי צעיר בן 25 במהלך מפגש עם בוחרים בכנסייה ● היום עידכנה המשטרה כי היא מתייחסת לרצח כתקרית טרור איסלאמי ● התוקף נעצר, והמשטרה הבריטית הודיעה כי היא מקיימת חיפושים בשתי כתובות בלונדון כחלק מהחקירה

דמרי, מוזס, לוקסנבורג, ויזל / צילום: כדיה לוי, שלומי יוסף, סיון פארג', איל יצהר

מדירות יוקרה בת״א ועד לתחנות כוח: עסקאות בעלי עניין חזרו ובגדול. נחשו מי משלם את המחיר

גם חסמים שהעמידה הרגולציה בפני בעלי שליטה בחברות הציבוריות אינם מונעים מהם להיטיב עם עצמם, לעיתים על חשבון הציבור ● עו"ד שלומי מושקוביץ: "עסקאות בעלי עניין הפכו ליותר מתוחכמות, ובעלי השליטה יודעים לתפור אותן באופן מתוחכם"

קרן טרנר / צילום: רמי זרנגר

מחלקים מחדש את השלל של פייסבוק ונטפליקס ומנכ"לית האוצר שעברה להייטק

136 מדינות הסכימו על רפורמה שתאפשר חלוקה צודקת יותר של רווחיהן של ענקיות הטכנולוגיה והתרופות. איך ישראל תושפע מזה? ● קרן טרנר, מנכ"לית משרד האוצר לשעבר, מצטרפת לקרן השקעות הייטק וינטג', וגם: ראש מחלקת מחקר טכנולוגיה ב-Bank Of America, טל ליאני: "חברות הטכנולוגיה הישראליות לא מבינות שהמשקיע חשוב" ● השבוע שהיה בהייטק

הזמר במסכה / צילום: ערן לוי

הישרדות נגד הזמר במסכה: מי ניצח בקרב הענקים על הרייטינג?

אתמול שודרו פרקי הפתיחה בשתי תוכניות הריאליטי - הישרדות והזמר במסכה: השקת הישרדות רשמה רייטינג ממוצע של 20%, לעומת 19.4% שרשמה הזמר במסכה ● מדובר בשתי תוכניות עתירות השקעה. האם הן יצליחו לשמור לאורך זמן על רייטינג שיצדיק אותה?

סטיב ג'ובס ב-2010 / צילום: Reuters, Kimberly White

ביל גייטס, אלון מאסק וטים קוק: השיעור החשוב ביותר שלמדנו מסטיב ג'ובס

מייסד אפל סטיב ג'ובס מת לפני עשור בדיוק ממחלת הסרטון ● מנהלים בכירים בתעשייה נזכרים בדמותו יוצאת הדופן ומספרים איך הוא נתן להם השראה

מה מנהלים יכולים ללמוד ממשבר האסירים בכלא גלבוע / צילום: Shutterstock

מה מנהלים יכולים ללמוד ממשבר האסירים בכלא גלבוע

ארבע תובנות ניהוליות משמעותיות ממבצע לכידת האסירים הבורחים

ישיבת הממשלה הקודמת, לפני שבוע / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

היום בישיבת הממשלה: דיון בתוכנית לקליטת עולים במקצועות ההייטק והרפואה

הממשלה תתכנס היום לישיבתה השבועית, כשברקע המתיחות בין בנט, לפיד וגנץ ● על הפרק: קליטת עלייה, סיוע חיילים במבצע ההתחסנות הלאומי וגם דיון על חוות דגים בנמל אשדוד