גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרס: "ישראל תבנה כנרת נוספת ממימי הים התיכון"

"עד 2015 כל תצרוכת המים הביתית תבוא מהתפלה" ■ "האתגרים הניצבים בדרך אל המחר מחייבים הֵיערכות אזורית ועולמית" ■ "ישראל היא ארץ קטנה ודלת משאבים. לשטחה יש גבול, לתבונתה אין"

"אל המחר" הוא ארוע הפתיחה החגיגי שפותח את ועידת הנשיא הערב (ג'), שכותרתה "פונים אל המחר", אשר מתקיימת זו הפעם השניה, נשיא המדינה, שמעון פרס, התכבד לפתוח את הועידה, שתתנהל במהלך שלושת הימים הקרובים במרכז הקונגרסים הבינלאומי בבנייני האומה שבירושלים ובה יתארחו יותר מ-3,500 אורחים, מהם לפחות 1,000 מחו"ל.

ואלה דברי הנשיא:

"ברוכים הבאים לירושלים. ישראל מודה לכם, ומברכת אתכם. התאספנו שוב כדי לדון על המחר. התאספנו מכוחה של אמונה עזה, ביכולתם של בני אנוש לעצב את גורלם ולבנות מחר טוב יותר לילדיהם. התאספנו כדי לטקס עצה נוכח האתגרים הסבוכים שמזמנת לנו הדרך שמובילה אל המחר. הדרך אינה קלה, אך האופק הינו רווי הזדמנויות מרהיבות".

"האתגרים הניצבים בדרך אל המחר מחייבים הֵיערכות אזורית ועולמית. הנגיפים, הזיהום ובעיית האקלים - אינם מתרשמים מגבולות. יש צורך בהיערכות גלובלית שתשקם את הפגיעות שפקדו את המערכת הכלכלית העולמית. ושגם תופנה למשבר האקולוגי. שתגבר על העוני. על הרעב. על הטרור. על האיום שנוצר על ידי ארצות טוטליטריות, כגון איראן, המאיימת להצטייד בנשק גרעיני. היערכות עולמית ואזורית תאפשר להתמודד מול האיומים על הביטחון הקולקטיבי והאישי של כולנו. להתמודדות הזו דרושה חכמה יותר מכוח".

"ישראל היא ארץ קטנה ודלת משאבים. לשטחה יש גבול. לתבונתה אין גבולות. לתבוּנָה שאנו מחפשים יש עומק היסטורי. עמדתנו האינטלקטואלית באה מעשרת הדיברות, שמשה רבנו הוריד מהר סיני, כדי לשמש לנו מדריך מצפוני, ומאוחר יותר, מתורת היחסות של איינשטיין שפתחה לעולם כולו, וגם לנו, אפשרויות מדעיות שאין שיעור לגודלן. המגבלות שלנו - בשטח ובאוכלוסייה, אינן מאפשרות לנו להיות יצרן גלובלי. ואילו הפוטנציאל המדעי שלנו מאפשר לנו להיות מדען גלובלי".

"הלקח ההיסטורי אומר לנו שלחיות על החוכמה, פירושו להעדיף את השיקול המוסרי. אנחנו לא מוכנים שהקשיים שנתקלנו בהם יהפכו אותנו למדינה סרבנית האומרת לא. אנו מחברים את כושר הבינה שלנו עם האפשרויות המדעיות, כדי להיות מדינה חיובית. מדינת כֵּן. מדינת כֵּן לשלום. מדינת כֵּן לצדק. מדינת כֵּן לחופש. מדינת כֵּן לעילוי העולם שבו אנו חיים. אנו חייבים להגן על חיינו אך אנו גם חייבים להושיט ידנו באומץ וללא הרף - לשלום. וגם אם נצטרך לשאת במחירו, וגם אם אחרים ייהנו מפירותיו - הכֵּן לשלום הוא ערך העומד בפני עצמו. ולכן - ישראל אומרת כֶּן לתהליך השלום".

"ישראל אמרה כֵּן ליוזמתו של הנשיא האמריקאי, ברק אובמה, לחדש מיד את המשא ומתן שנועד ליצור שתי מדינות לשני עמים; ולפעול להביא שלום אזורי כולל, כדי לכבות את אש השנאה. ישראל אמרה כֵּן לפיתוח הכלכלי של הרשות הפלשתינאית. היא אומרת כֵּן לחיזוק יכולתה של הרשות הפלשתינאית להשליט חוק וסדר, כמובן מבלי ליצור איום עלינו. אנו אומרים כֵּן מהדהד לשלום עם שכנותינו ודוחים את הטרור שמזלזל בזכויות האדם, ובעיקר בזכות הבסיסית לחיים".

סכנת הטרור - סכנה לחופש

"טרור זה הוא סכנה לחופש. הוא סכנה לשלום. ולא לחינם התגייסו מדינות רבות ובראשן ארצות הברית להילחם בו. ולמלחמה הזו יש מחיר לא פשוט. עמים שלא נפגעו ממכוניות תופת ומטילים המשוגרים לעבר אוכלוסייה אזרחית, אינם מודעים לנזק שהטרור גורם, למחיר שהוא תובע, לסיבוך שהוא יוצר. מניעת טרור היא אמירת כֵּן לשְכֵנוּת טובה. מלחמת הטרור היא פשע. ויש לעקור פשע זה כדי לומר כֵּן לחיים. ידידים יקרים, השלום אינו רק גמר המלחמה. שלום אמיתי הוא שער לקידום האנשים לעבר חיים בטוחים יותר, עשירים יותר, משמעותיים יותר. מלחמה מתנהלת בכוח הכוח. שלום מתנהל בכוח החכמה".

"המדע הביא לגלובליזציה חדשה המאפשרת לכולם, ולמעשה לכל אחד, ליצור משקים כלכליים גדולים, שאינם מושגים בכוח החרב, ואינם נבנים באמצעות הניצול - ומאפשרים ליצור חברה אזרחית הנשענת על הרצון הטוב. רצון טוב - כוחו אינו נופל מכוח הכפייה. המדע הוא מסע מרתק במרכבה שאינה מופרעת על ידי דעות קדומות, ואינה נעצרת בגלל הבלתי ידוע. העידן המדעי הֵחֵל במאה שעברה. ועכשיו הוא נכנס למהלך חדש ומדהים, לעידן המופנה למכונה המופלאה ביותר, המסתורית ביותר, והמבטיחה ביותר שקיימת בעולם - המוח האנושי".

"הדיאלוג שלנו עם עצמנו, כלומר עם ראשנו, הוא הרפתקה מרהיבה העשויה לשנות סדרי בראשית. הוא יבוא לביטוי בוועידה זו. זהו מסע שמעודד חדשנות בחמש תעשיות היסוד הדרושות, שיהוו את המסד הדרוש, לתיקון שגיאות העבר ופתיחת אפשרויות בלתי מוגבלות שמאכלס המחר חדש. העוני, הרעב, האלימות, הבַעָרות, החולי והזיהום זקוקים לטכנולוגיה חדשה ולתעשייה חדשה שתאפשר להתמודד עם צרכיהם. העובדה שישראל היא ארץ קטנה, דלת משאבים, אינה מונעת ממנה לשמש כמעבדה עולמית חלוצה בתחומים אלה".

על אף קוטנה של המדינה, ישראל חלוצה עולמית במגוון תחומים

"התחום הראשון היא תעשיית האנרגיה הנקייה. מחירי נפט מופרזים דרדרו את העניים ללא הצדקה, ופינקו את העשירים ללא צורך, הנפט יצר פער שפגע בשיווי המשקל החברתי של העולם, פער שטרם נסגר. הנפט גם מזהם ופוגע באקלים כדור הארץ. מאמץ הקלין-טק בישראל נועד ליצור אלטרנטיבה לזיהום שבא מהנפט ולהפליה שמחירו יוצר. ויש לו כבר תוצאות מבטיחות, הזכות להערכה ולהכרה עולמית. התעשייה הגיאו-תרמית והתרמו-סולרית הישראלית, בונה ומחזיקה תחנות של אנרגיה נקייה בישראל ובמקומות רבים בעולם. ובראשית השנה הבאה יושקו הרכבים החשמליים שיזמנו כאן, הנחשבים כמהפכה בתחום התחבורה הנקייה, ויאפשרו לצי הרכב שלנו להיכנס לתחום ההנעה הנקייה. זו מהפכה גדולה בארץ קטנה, המשמשת גם כפיילוט פלַאנט לעולם הרחב. אנרגיה סולארית ותחבורה נקייה יאפיינו את תרומתנו בוועידת האקלים בקופנהגן".

"התחום הבא היא תעשיית המים העולמית. המחסור במים ממית תינוקות, מונע ריפוי מחלות ומעכב את הגידול בייצור המזון. על המחסור הקיומי במים, ישראל מגשרת בהייטק. ישראל תבנה כינרת נוספת ממימי הים התיכון. עד 2015, 100% מצריכת המים הביתית בישראל תבוא מהתפלה. 75% מהמים בישראל יהיו מים ממוחזרים. וישראל פועלת למִזעוּר עלויות ההקמה וההחזקה של מערכות ההתפלה באמצעות ננו-טכנולוגיה, וממשיכה במדיניות השקיה חוסכת מים. עד עתה הבאנו לחיסכון של 70% מתצרוכת המים המקובלת ליחידת שטח. ובעזרת הנדסה גנטית של זרעי גידול - דונם אדמה בישראל מעניק יבול שכמוהו פי 30 מהמקובל במרבית מדינות העולם. את המים אפשר להתפיל. אפשר להכפיל. אפשר להפיץ ללא אידוי וללא דליפות".

"תחום שלישי הוא תעשיית הביוטכנולוגיה, תאי הגזע משמשים אתגר מרכזי. האוכלוסייה העולמית תגדל בעשור הבא במיליארד אנשים נוספים, ורובם בעולם המתפתח, שהוא עני יותר ומקופח בנגישותו לרפואה. אם לא נדאג לצרכי הבריאות של האוכלוסייה המתפתחת -ניצור איום ליציבות העולם. תשתית המחקר הרפואי בישראל היא מהמובילות בעולם. מבין שישה זוכי פרס נובל הישראלים בעשור האחרון, שלושה זכו בתחום הביוכימיה. הרפואה הישראלית זכתה גם בשלל פטנטים ומכשירים רפואיים שנחשבים לפורצי דרך. המחקר בתאי הגזע עשוי ליצור תעשיית חלקי חילוף לגוף האדם ובלימת הדעיכה של תאי המוח. ישראל תופסת מקום שני בהיקפי המחקר ובפרסומים מדעיים בתחום זה, לאחר ארה"ב ולצידה של בריטניה הגדולה".

"תחום רביעי מתמקד בשיטות הוראה מתקדמות. קצב השינוי בעולם כה גבוה עד שקשה לקיים מערכת חינוך מעודכנת. החינוך צריך להיפרד משינון ספרי העבר האבוד, ולהתרכז בפענוח אפשרויות העתיד החדש. הטכנולוגיה יכולה לסייע בהוראה, ולאפשר למורים להתמקד בחינוך לערכים ובפיתוח הדמיון. ידע אנושי עצום שרוכז בעבר בספריות ענק מצוי היום במכשיר קטן יותר מחפיסת שוקולד. את בתי הספר אפשר וצריך להפוך לחוויה נעימה, מרתקת, ערכית - עם פנים לעתיד. זוהי משימה חדשה בעלת חשיבות מכרעת. היקף תעשיית החינוך העולמי נאמד כבר היום בכ-50 מיליארד דולר".

"התחום החמישי הוא תעשיית ביטחון הפנים. הטרוריסטים של ימינו מוכנים לרצוח את עצמם ולרצוח את זולתם בכל כלי משחית מְסַכִּין ועד טיל. מחומר נפץ ועד לנשק גרעיני. אמצעי המלחמה המותאמים למלחמה הקלאסית, אינם הולמים את דרכי ההגנה נגד הטרור האישי, הגלובלי. דרושים אמצעים חדשים והם ניתנים להשגה. ישראל עומדת בחזית הטרור ועליה לייצור אמצעי הגנה חדשים כגון: כלי טיס בלתי מאוישים או חיישנים זעירים המאפשרים זיהוי של חדירת טרוריסט או סכנה, לסביבה אזרחית שלמה. זו תעשייה גדולה כבר היום, והיא תצמח לממדים גדולים יותר בגלל האיומים הגוברים שמציב הטרור העולמי".

דברי סיכום

"ידידים יקרים, זכיתי לחיות ולפעול במדינת ישראל מימיה הראשונים כאשר נאבקה בכל כוחה כדי להישאר בחיים. עברנו תשע מלחמות שאיימו על קיומנו וניצחנו בכולן. כיום, ישראל היא מדינה חזקה ומתקדמת הרוצה לתרום, לא רק להתמודד".

"הצגתי באופטימיות את אשר השגנו. אסור שהאופטימיות תהפוך לשביעות רצון עצמית, אני אופטימיסט שאינו שבע רצון. אנו נפגשים כאן כדי ללמוד, לא רק ללמד, ואנו צמאים לשמוע בעצתכם ולחשוב יחד כיצד ניתן לפגוש את אתגרי העתיד ולעצב מחר טוב יותר לכל הילדים, לכל האימהות ולכל בני האדם".

עוד כתבות

שלמה נחמה, יו"ר אלומיי קפיטל  / צילום: אלי דסה

דרישת התשלום של רמ"י גרמה לאלומיי להקפיא פרויקט אגירה שאובה של 1.4 מיליארד שקל בצוק מנרה

למנכ"ל הפרויקט, דורון גרופר, ולחברי הצוות שלו ניתנה הודעה על הפסקת הסכם העסקה, הצפויה להיכנס לתוקף בעוד 90 יום, אם לא תירשם התקדמות מול רמ"י

ד"ר אחמד טיבי, הרשימה המשותפת / צילום: איל יצהר, גלובס

אחמד טיבי בכנס בנצרת: "זה 'מבצע שלום הבלפור' או 'מבצע עוקף מנדלבליט'?"

ח"כ טיבי בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס": "אנחנו נגד מלחמה, בעד הסדר מדיני ונגד פגיעה באזרחים; יש להפסיק את האש מיד" ● "צריך להפוך את היישובים הערביים ליישובים מתקדמים עם מרחב ציבורי שוקק חיים; הסתיים העידן שמבקשים שנגיד תודה על פירורים"

עו"ד פיאד טמיש, פישר בכר חן וול אוריון ושות' / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש לי חלום שלכל אזרח ערבי במדינת ישראל תהיה דירה ובית"

כך אמר יוסי חדד, מנהל אגף מיעוטים במשרד השיכון, בפאנל בנושא משכנתאות ומצוקת הדיור בחברה הערבית במסגרת ועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "שני שליש מהאוכלוסייה הערבית לא מחזיקה בקרקע פרטית. נדרשת בנייה קבלנית שמסוגלת להעמיד פתרון לזוג צעיר"

אורי ענבר ואמיר רובין/ צילום: שלומי יוסף

משתקמים אחרי שבץ? ספיידרמן יכול לעזור: המציאות הרבודה נכנסת לעולם הרפואה

טכנולוגיות של מציאות מדומה ורבודה מתחילות להיכנס לעולם הרפואה ● מנכ"ל Sixense אמיר רובין וראש ארגון חברות המציאות הרבודה אורי ענבר מסבירים מדוע הולוגרמות הן העתיד של התחום ומספרים מה יכול עולם הרפואה ללמוד מתעשיית הרכב באימוץ הטכנולוגיות החדשות

תושבים תופסים מחסה בזמן אזעקות באשקלון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

לא הלכתם לעבודה היום? כדאי שתדעו מה הן הזכויות שלכם

מהן שתי הסיבות בגינן יש לנו את הזכות להיעדר מהעבודה היום? והאם המעסיק יכול לפטר עובד שלא הגיע לעבודה? עו"ד נעמה שבתאי בכר, מומחית בייצוג מעסיקים, מסבירה

כיפת ברזל/צילום:תמר מצפי

הנחיות פיקוד העורף: לימודים בוטלו, עבודה במרכז - רק במקומות ממוגנים

מחשש לתגובת הג'יהאד האסלאמי לחיסולו של מפקד בכיר בארגון על ידי צה"ל הבוקר, פיקוד העורף הודיע כי במידה וקיים מרחב מוגן, ניתן לצאת לעבודה באזורים השפלה, דן וירקון ● רשויות בדרום ובמרכז הארץ הכריזו על ביטול הלימודים ● צירי תנועה הקרובים לגדר נחסמו ● הבנקים עברו למתכונת חירום

ויצמן שירי  / צילום: תמר מצפי

ההרפתקה הבורסאית החדשה של ויצמן שירי: רוכש שלד בורסאי כדי לצקת לתוכו פעילות קנאביס באפריקה

שירי, שבעבר הוביל את חברת הנדל"ן תשואה 10 שקרסה עם חובות כבדים, מתכוון למכור לשלד נקסט ג'ן פעילות בבעלותו ובמרכזה נכס נדל"ן בבאר שבע וכן "גידול וייצוא קנאביס רפואי בעיקר במדינת לסוטו"

אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר/ צילום: יוסי זמיר

היום הראשון בתפקיד: שר הביטחון בנט מבקש להשאיר את אבי דיכטר כסגנו

דיכטר מונה לתפקיד על ידי ראש הממשלה נתניהו בתפקידו כשר ביטחון ועם מינוי בנט נדרש אישור מחדש

ח"כ יוסף גבארין, מפלגת חד"ש / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש מצב שכל אדם שני בחברה הערבית הוא עני"

הדברים נאמרו בפאנל "אתגרים של עוני, אבטלה, ופשיעה בחברה הערבית" שנערך בוועידה של הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" בהנחיית אחסאן הנו

חזי כאלו, מנכ"ל בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

כך אמר מנכ"ל בנק ישראל חזי כאלו בוועידה של הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "אני קורא מעל במה זו למועמדים ערבים לבוא לבנק - אנחנו רוצים משפטנים, כלכנים, רואי חשבון וגם אנשי הייטק"

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "החלטה נכונה מבצעית ומדינית. לא תהיה השפעה על תהליכים פוליטיים"

בבוקר שלאחר החיסול בעזה הוכרזה כוננות שיא בעוטף ובמרכז, והרוחות הפוליטיות סוערות ● גנץ "מגבה כל פעילות נכונה למען ביטחון ישראל" והדגיש כי "לפעולה זו לא תהיה השפעה על התהליכים הפוליטיים המתקיימים"

נתב"ג / צילום: איל יצהר

לוח הטיסות בנתב"ג פועל כרגיל; אל על לא תגבה דמי ביטול

אל על הודיעה כי "עקב המצב הביטחוני החברה תאפשר שינויים וביטולים בכרטיסי טיסה ללא גביית דמי שינוי וביטול לטיסות שמועד המראתן עד יום שבת 16 בנובמבר 2019 (כולל)" ● בהיבט תיירות הפנים, בשלב זה לא נרשמו ביטולים

דארה קוסררשאהי מנכ"ל אובר / צילום: רויטרס

הסעודים כבר לא מנודים: מייסד אובר קיבל מהם מאות מיליונים, המנכ"ל מתבטא בסלחנות

הירצחו של העיתונאי חאשוקג'י גרמה לחרם על ערב הסעודית בתעשיית ההייטק, אך נראה שהוא היה זמני ● מנכ"ל אובר טען כי ניתן למחול לסעודים על הרצח, וחזר בו

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

השיקול היחיד שעמד ברקע החיסול היה ביטחוני, אך תוצאותיו מקרבות הקמת ממשלת אחדות

לח"כ בני גנץ אין בשלב הזה שום גיבוי ציבורי ופוליטי להקים ממשלת מיעוט עם מפלגות השמאל בתמיכה של הרשימה המשותפת, משמע האפשרות שעל הפרק היא רק הקמתה של ממשלת אחדות ● פרשנות

שערי קניון דיזנגוף סנטר נעולים / צילום: שני מוזס, גלובס

המצב הביטחוני: דיזנגוף סנטר נפתח, קניונים אחרים פתוחים למחצה

(עדכון) - בשעות הבוקר מתחם דיזנגוף סנטר בת"א היה סגור במלואו, וגם חלק ניכר מהחנויות הסמוכות ברחוב נותרו סגורות - אירוע חריג שלא זכור כמותו בשנים האחרונות ● בקניון עזריאלי ת"א כמחצית מהעסקים היו סגורים הבוקר, בעוד שעסקי המזון ובתי הקפה נפתחו

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מניית אסתטיקה על סטרואידים: אינמוד זינקה 188% מההנפקה וכבר שווה 1.3 מיליארד דולר

הכנסות אינמוד גדלו ברבעון השלישי של 2019 ב-57% ל-40 מיליון דולר, והרווח נקי עלה ל-16 מיליון דולר - גידול של 87% ביחס לרבעון המקביל בשנה שעברה ● המייסד והמנכ"ל משה מזרחי: "הדרישה למוצר הייחודי שלנו עולה, ואנחנו מתכננים לחדור לשווקים חדשים"

בניין נובולוג / צילום: נובולוג, יח"צ

נובולוג רוכשת מעופר עמר, מנכ"ל מדיקוויפ, את יתרת מניות החברה תמורת כ-31 מיליון שקל

חברת שירותי הבריאות רוכשת כעת את מניות המיעוט, בשיעור של 30%, לאחר שרכשה לפני כשנתיים את מניות השליטה, בשיעור של 70%, תמורת 45.5 מיליון שקל ● מדיקוויפ מספקת שירותי בריאות וציוד מבוססי טכנולוגיה לשיפור איכות חיי המטופלים בביתם, ומניעת אשפוזים מיותרים בבתי החולים

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הנה מי שעשוי להיות המנכ"ל הבא של WeWork

מנכ"ל טי מובייל, ג'ון לגרה, מנהל שיחות לניהול חברת חללי העבודה המשותפים ● מנייתה של טי מובייל יורדת בכ-3% על רקע הדיווח

הבית שנהרס מירי הרקטה ששוגרה מעזה / צילום: רועי ברק

פיצויים בעקבות נזק עקיף: אין מענה לערי גוש דן

רשות המסים הודיעה כי עסקים המצויים בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה יהיו רשאים להגיש תביעה להחזר השכר שישולם לעובדים שיעדרו מעבודתם בעקבות המצב הביטחוני ● בשלב זה: גוש דן, שהיה משותק כמעט הבוקר, מחוץ לטווח הפיצוי על נזק העקיף

גירושין / צילום: שאטרסטוק

מצוקת המס של המתגרשים: מה עושים כשהתא המשפחתי המתפרק מחזיק בחברה

כשמתפרק תא משפחתי שמחזיק בחברה, נטיית בתי המשפט היא לקבוע כי בן הזוג שאיננו רשום כבעלים בחברה, לא יקבל את מחצית המניות, אלא את שווי המניות  ● אלא שהדבר עלול להשית על בן הזוג הנשאר בחברה את הנטל לממן את המס של בן הזוג היוצא