גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מייסד ויקיפדיה ל"גלובס": "יש לי יחסי אהבה שנאה עם טוויטר"

ג'ימי וויילס, מייסד האנציקלופדיה המקוונת, סבור כי "ויקיפדיה היא כלי טוב לעידוד השלום, שכן הרעיון שלה הוא לא להתווכח אלא להגיע להסכמה" ■ על התחרות מול המיזם Knol של גוגל: "מישהו בכלל משתמש בזה?"

"כשרק התחלתי עם ויקיפדיה, הסתכלתי על רשימת 100 האתרים המובילים וראיתי שאתרי האנציקלופדיה נמצאים בערך במקום 50. חשבתי לעצמי: 'אנחנו נעשה עבודה טובה אם נצליח להתברג ברשימת ה-100 ואולי אפילו ברשימת ה-50'. היום אנחנו האתר החמישי בגודלו בעולם, ומצליחים הרבה יותר מכל מה שדמיינתי - אז אני מרוצה", כך אומר ג'ימי וויילס, מייסד האנציקלופדיה המקוונת ויקיפדיה, בראיון ל"גלובס". ויילס הגיע לישראל לוועידת הנשיא שנערכת השבוע בבנייני האומה בירושלים.

"תמיד היה לי חלום שהמידע יהיה נגיש וחופשי לכולם. זה שינוי תרבותי וחברתי גדול, ואנחנו רק מתחילים להבין אותו, אבל הדרך עוד ארוכה. במדינות המתפתחות אין עדיין נגישות רבה למידע, אבל זה מתקדם", אומר וויילס, ומוסיף כי הערכים באנגלית מהווים היום פחות מ-20% מסך הערכים בוויקיפדיה, בהשוואה ליותר משליש לפני כמה שנים, והוא מאמין כי בעתיד הם יהוו פחות מ-10%.

קובע את הטון

תחילתה של ויקיפדיה היא ב-2001, כאשר וויילס ולארי סנגר ניסו ליצור אנציקלופדיה במתכונת רגילה, שערכיה ייכתבו על-ידי מומחים ורק לאחר מכן יועלו לרשת. המיזם לא התרומם, ובמהירה שינו המייסדים את הקונספט המקורי, והעלו לאוויר אנציקלופדיה מקוונת שערכיה נכתבים על-ידי הגולשים, וזוכים לעריכה ולביקורת רק לאחר פרסומם.

תרומת הגולשים לוויקיפדיה מתבססת על תוכנת הוויקי, המאפשרת לכל גולש מן השורה להעלות ולערוך תוכן בעצמו. עם השנים הפכה ויקיפדיה ליישום הפופולרי ביותר לטרנד תוכן הגולשים, וכיום יש לה 303 מיליון גולשים שונים מדי חודש, לפי נתוני קומסקור. לפניה מדורגות גוגל, מיקרוסופט, יאהו ופייסבוק.

"חשובה לי הנגישות החופשית למידע, אבל גם אני אוהב גם את הסטייל והטון של ויקיפדיה, שהצלחנו לייצר משהו עם ניחוח של ניטרליות ואיכות. אנחנו חיים בעולם שבו המידע אליו אנחנו נחשפים הוא במקרים רבים לא נייטרלי".

במסיבת העיתונאים הוסיף וויילס כי "ויקיפדיה היא כלי טוב לעידוד השלום, שכן הרעיון שלה הוא לא להתווכח אלא להגיע להסכמה. אני מאמין כי תמיד יהיו אנשים שלא ירצו רק לריב אחד עם השני, אלא גם ירצו למצוא את העובדות שכולם יכולים להסכים עליהן".

* אתה מגדיר את עצמך כטכנופיל? מכור לטוויטר ולפייסבוק?

"יש לי יחסי אהבה-שנאה עם טוויטר. אני חושב שהוא מאוד 'קול' אבל גם די מוזר. אני הרי לא אדם מפורסם, אבל בקרב האנשים שנמצאים בטוויטר אני נחשב סופר-מפורסם, וזה מצחיק אותי לראות שמישהו כותב שהוא ראה אותי הולך ברחוב. זה אפילו קצת מפחיד אותי.

"את פייסבוק, לעומת זאת, אני ממש אוהב. אני נמצא ברשת הרבה זמן, ואני אפילו די אובססיבי. אולי באמת כדאי שאנסה לשבור את ההתמכרות שלי לפייסבוק. עם זאת, הבת שלי, בת 8, מכורה לטכנולוגיה יותר ממני, והיא מתחזקת 5 בלוגים".

וויילס לא משתמש בסמל הסטטוס ההכרחי iPhone, כי הוא "אוהב מקלדת", וגם לא בבלקברי, שהוא "יותר מדי תאגידי עבורי".

לגבי הקהילה הישראלית של ויקיפדיה, אמר וויילס כי "קרוב ל-100 אלף ערכים נכתבו בעברית, כמות גדולה למדי בהשוואה לגודל האוכלוסייה. הסיבות לכך ברורות: יש בישראל נגישות גבוהה לאינטרנט ורמה גבוהה של ידיעת קרוא וכתוב".

וויילס הציג נתונים נוספים לגבי הקהילה הישראלית בוויקיפדיה, שנוסדה ב-2003: בוצעו עד כה 8 מיליון עריכות למונחים, 35 מיליון דפים נצפים באתר מדי חודש, יש בו 1.5 מיליון גולשים שונים מדי חודש, ופעילים בקהילה כ-200 עורכים.

איש העסקים ויזם האינטרנט, ד"ר יוסי ורדי, אמר על וויילס כי "הוא בין האנשים היחידים ששינו את העולם. עכשיו אנחנו לוקחים את זה כמובן מאליו, אבל אם חושבים על המצב לפני 9 שנים בהשוואה להיום במונחים של ידע - זה מדהים".

כושר הישרדות

ויקיפדיה ממומנת באמצעות ויקימדיה, ארגון ללא מטרות רווח אותו מתחזקים 25 עובדים בלבד, וכל מטרתו היא לאפשר את קיומו של אתר האנציקלופדיה המקוונת ומיזמי ויקי נוספים. זאת, באמצעות גיוס כספים בעיקר מגולשים, אבל גם מארגונים ותאגידים ברחבי העולם.

ב-2008 היה התקציב של ויקיפדיה 7 מיליון דולר, והשנה הוא כבר מגיע ל-10 מיליון דולר. לדברי וויילס, "אנחנו לא ארגון עשיר, אבל אנחנו מצליחים לתחזק את ויקיפדיה, וזה מה שחשוב".

* ייתכן שבעתיד ויקיפדיה תהיה מבוססת על פרסומות ומודעות?

"אין לנו תוכניות לפנות לכיוון הזה. אנחנו זהירים, ולכן לא נגיד שבחיים זה לא יקרה, כי ויקיפדיה צריכה לשרוד, ואולי זה יגיע לכך יום אחד. אבל כרגע זה נראה לא סביר, ואנחנו כלל לא שוקלים אפשרות כזו".

לגבי האפשרות שוויקיפדיה תאמץ אלמנטים של רשת חברתית או סממנים של טוויטר, אומר ויילס כי "זה לא הכיוון שלנו. אנחנו מתמקדים בשינויים במדיניות שלנו אבל לא בשינוי האופי של ויקיפדיה".

* ייתכן שתשלמו לגולשים פעילים?

"יש קהילות קטנות עם שפה ייחודית בהן יש בעיה של השתתפות. במקרים אלה אנחנו שוקלים את האפשרות לשלם למנהלי קהילות, לא לאלה שכותבים את הערכים, כדי שיסייעו לבנות את הקהילה. בשנתיים הקרובות נשיק תוכניות פיילוט במקומות מסוימים, ונראה אם זה יסייע בהגדלת הקהילות המקומיות".

* מיהו העורך הממוצע?

"רוב העורכים הם בשנות ה-20 המאוחרות לחייהם או ה-30, בעלי השכלה גבוהה, 80% מהם גברים".

מי שעונה על התיאור הוא וויילס עצמו, אך לדבריו, הוא לא עורך ערכים לעיתים תכופות. "אני מנסה להישאר מחוץ לקהילה - זה לא מסייע כשאני נכנס לקונפליקטים עריכתיים".

מחוץ לתחרות

ההצלחה המטאורית של ויקיפדיה מעודדת תחרות, וכך התעוררה מרבצה גם גוגל, שהשיקה לפני כשנה מיזם מתחרה בשם Knol. על פניו, צעד זה היה אמור להלחיץ את יזמי ויקיפדיה, לאור העובדה שגוגל מצליחה לייצר דומיננטיות כמעט בכל תחום אליו היא נכנסת. אולם, וויילס אומר כי "מההתחלה לא חשבתי שזה יהיה פופולרי, ועכשיו אני לא חושב שמישהו בכלל משתמש בזה. אני לא שומע על זה בכלל".

וויילס עמד במוקד החדשות לפני מספר חודשים, כאשר נודע כי עורכי העיתון "ניו-יורק טיימס" הצליחו למנוע את פרסום חטיפתו של כתב העיתון, דייויד רוד, בידי מיליציות הטאליבן באפגניסטן, לאחר שפנו לוויילס בבקשה שימנע את עדכון הערך הרלוונטי, מתוך חשיבה שפרסום המאורע יסכן את חייו של העיתונאי. בוויקיפדיה הסכימו להקפיא את הערך, פעולה שעוררה ביקורת ציבורית.

"זה היה מקרה חריג", אומר וויילס, "וזו הפעם הראשונה שבה נתקלנו בכזה דבר. הרבה אנשים העלו תהיות אחרי זה, בסגנון 'עד כמה ג'ימי וויילס הוא בעל השפעה' או 'איזה דברים אחרים הוא מנע'? ובכן, אני לא בעל השפעה ולא מנעתי דבר. פגשתי את העיתונאי ואשתו לאחרונה, והבנתי שקיבלתי את ההחלטה הנכונה".

במסיבת העיתונאים במסגרת ועידת הנשיא, וויילס סיפר על המיזם הנוסף שבו הוא מעורב - Wikia, שבשונה מוויקיפדיה שפועלת שלא למטרות רווח - המיזם הזה מיועד לייצר הכנסות. "ויקיפדיה הוכיחה כי שיתוף הוא אפשרי, ו-Wikia לוקחת צעד קדימה", הוא אומר.

ויקיה, שהיתה אמורה להיות מנוע חיפוש שיתחרה בגוגל, משמש כפלטפורמה שיתופית, שמאפשרת לכל גולש ליצור, לגלות ולחלוק מידע המחולק לקטגוריות שונות, בהן משחקים, מתכונים ותוכניות טלוויזיה. מיזם זה מושך כ-30 מיליון מבקרים מדי חודש, וברבעון האחרון הגיע ויקיה לרווחיות.

"אתרי ויקיה דוחקים את המדיה המסורתית, והטראפיק שלנו די דומה לזה של ה'ניו-יורק טיימס'", הוא טוען. "ויקיה מתמודדת מול המגזינים המודפסים, כשם שוויקיפדיה מתמודדת מול האנציקלופדיות. הסיבה שבגינה אנחנו מצליחים היא שהרבה מאתרי תוכן הגולשים נחשבים בעיני המפרסמים כעמודים נחותים, בעוד שהעמודים שלנו נחשבים ליותר איכותיים ואטרקטיביים לגולשים, וזה מה שמעניין את המפרסמים".

עוד כתבות

הנקראות של תש״פ - מנויי גלובס / אילוסטרציה: אפרת לוי, גלובס

עדי קייזמן ואדם נוימן, המסלול לאקזיט והמלחמה בקורונה: 10 הכתבות שהכי אהבתם השנה

לאן נסעו העשירים כשהשמיים היו סגורים ● איך נראים החיים החדשים של אדם נוימן ● איך יראו החיים ביום שאחרי הקורונה ● איך הופכים פרויקט גמר במכללה לאקזיט שך 450 מיליון דולר ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

איתי כהן שדה ומשפחתו / צילום: פרטי

לחיות באושר: הכירו את הישראלים שגרים בגן עדן

דמיינו שבכל יום יש לכם פנאי לעצמכם ולמשפחתכם, שאין צורך לנעול כלום, ושאתם משקיפים על טבע פראי ומוקפים אנשים שמחים ומאריכי חיים ● סיפוריהם של ישראלים שחיים בפסגת דירוגי האושר בעולם ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

האי היווני סימי / צילום: שאטרסטוק

בשנה הבאה נביט אל הגלים: האיים היוונים שהכי כדאי לבקר בהם

בין אם תחליטו לצאת לחופשה בזמן הסגר או שדווקא תשמרו את הנופש לימים רגועים יותר, הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על האיים הכי שווים ביוון ● חלק שני

רויטרס ערן זהבי / צילום: STRINGER, רויטרס

הגיע הזמן להודות: ישראל היא לא מעצמת כדורגל והכסף צריך ללכת לענפים אחרים

רוב הפעילות הספורטיבית בישראל נקטעה בחודש מרץ בעקבות הקורונה • אז מה בכל זאת כדי ללמוד מהשנה החולפת - שההשקעה בכדורגל לא מחזירה את עצמה ושבריכות שחייה חשובות לא פחות מאצטדיונים • וגם: איך ההסכם עם איחוד האמירויות יכול לשדרג את הספורט המקומי

הנקראות של תש"פ - המשבר האקולוגי / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

8 כתבות המשבר האקולוגי הנצפות ביותר של השנה

מה המשמעות של עוד כמה מעלות חום ● המחיר האקולוגי של ההתמכרות לבגדים ●  הקורקינט הוא יותר מזהם ממה שחושבים ● איך עדיין אפשר לבלום את משבר האקלים ● ועוד ארבע כתבות שהכי אהבתם השנה

השף רן שמואלי, מסעדת קלארו / צילום: אביב חופי

"שילמתי 2,000 שקל וארוחת החג לא הגיעה": הכשל הלוגיסטי של הקייטרינג של השף רן שמואלי

עשרות הזמנות של ארוחות חג מחברת הקייטרינג של הבעלים של מסעדת קלארו לא הגיעו ליעדן גם לאחר יממה של המתנה, הזמנות אחרות סופקו אחרי חצות בלילה ● זהר שמואלי: "אני לא מסתתרת, היה כאן כשל לוגיסטי. אני מתחייבת שכולם יקבלו פיצוי"

שיפוצים במלון נורמן תל אביב / צילום: דנה פרידלנדר

אין אורחים, אז משפצים: המלונות שניצלו את הסגר

השמיים סגורים? התיירים מחו"ל לא מגיעים כבר חודשים? ההכנסות על אפס? • יש מלונות שהחליטו לנצל את הזמן הזה לשיפוץ כולל • "ההתאוששות תהיה מהירה יותר ממה שאנחנו חושבים"

ענת פנטי / צילום: איל יצהר

הכירו את האישה שרוצה להיות שרת האושר הראשונה של ישראל

זה אולי נשמע כמו עוד ג'וב מומצא בממשלה מנופחת, אבל ענת פנטי משוכנעת שזה בדיוק התפקיד שחסר לנו כדי שמשהו ישתנה כאן ● וחוץ מזה, אפילו אצל ידידינו החדשים מהאמירויות כבר יש משרד שעוסק בכך ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

פרופ’ דוד שוורץ / צילום: Margo Reed

מזרק שיתופי: הרשת שמאפשרת למכורים לסמים להציל זה את זה

אם משתפים אופניים, למה לא לשתף מזרקים שיכולים להציל ממנת יתר? ●
"לפעמים מרעיונות נאיביים מקבלים תוצאות מעניינות", אומר פרופ' דוד שוורץ

ד”ר עדו קמינר / צילום: איל יצהר, גלובס

המיקרוסקופ שיאפשר לענות על אחת החידות הגדולות בפיזיקה

ד"ר עדו קמינר בנה מיקרוסקופ אלקטרונים יחיד מסוגו, שמגלה מה קורה לאלקטרון במפגש עם אור ● בעתיד, הטכנולוגיה הזאת תוכל לעזור למקד קרינת רנטגן

בדיקה לגילוי הדבקה בנגיף הקורונה בארה"ב / צילום: Ted S. Warren, AP

ה-CDC הופך את ההנחיות: אנשים ללא סימפטומים ייאלצו להיבדק

לפי ההנחיה החדשה, גם אנשים שאין להם כלל תסמינים, אולם היו בקשר הדוק עם חולה קורונה - יזדקקו לבדיקה ● מומחים הדגישו בעבר שוב ושוב את חשיבותה של הבדיקה, גם לאנשים שלא מדווחים על סימפטומים

הנקראות של תש״פ - טק / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב, שאטרסטוק

10 כתבות הטכנולוגיה הנצפות ביותר של השנה

איך הופכים פרויקט גמר במכללה לאקזיט של 450 מיליון דולר ● מה כל כך מסוכן באפליקציית זום ● הוויברטור הרובוטי שהביא את הסקס-טק ל-CES ● ראיון עם מפקד היחידה הסודית שתספק מודיעין בזמן אמת לחיילים בשטח ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

צילום: יונתן בלום

כל מי שעיניו בראשו רואה לאן אנחנו הולכים: מדינת פל-קל בחוסר תפקוד

הזקנים חשים נבגדים, הצעירים חשים שקופים, החרדים חשים מותקפים, הערבים חשים מודרים, הילדים לא לומדים, משלמי המסים חשים מרומים, וכולם צודקים ● אף אחד לא יודע מה יהיה, אבל כולנו יודעים שזה לא הולך להיות טוב ● דרור פויר בטור לא אופטימי לשנה החדשה (אבל בסופו יש נחמה) ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

דיאטה ים תיכונית  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האזור הכחול במטבח שלך: מה אוכלים תושבי האי "ששוכחים למות"

חיליק גורפינקל, חצי יווני וחצי פולני, לא בטוח שדווקא התזונה היא מה ששומר על תושבי איקריה כל כך בריאים לאורך שנים, אלא שלוות הנפש שלהם ● אבל ליתר ביטחון הוא מספק כמה מתכונים אותנטיים

מייסדי Next Insurance אלון חורי, גיא גולדשטיין ונסים טפירו/ צילום:יחצ

בלומברג: נקסט אינשורנס במגעים לגייס הון לפי שווי של 2.25 מיליארד ד'

חברת האינשורטק הישראלית גייסה לפני כשנה השווח הנמוך בכמחצית ● מי שמנהלת מגעים להוביל את סבב הגיוס היא קרן ההשקעות של חברת גוגל ● בנקסט אינשורנס ובגוגל סירבו להגיב

סלמאן מלך סעודיה עם בנו נסיך הכתר מוחמד / צילום: Saudi Press Agency, Associated Press

ויכוח סוער מאחורי דלתות הארמון הסעודי: האם להתקדם להסכם עם ישראל

מלך סעודיה סלמאן ובנו, נסיך הכתר, מוחמד נמצאים בוויכוח סוער - האם ללכת בעקבות איחוד האמירויות ובחריין, ולנרמל את היחסים עם ישראל? ● במרכז העימות במשפחת המלוכה נמצאת הדרישה הפלסטינית למדינה עצמאית ● הזמן, בינתיים, לצידה של ישראל

בן ביטון במיניאפוליס. חטף שוק מהקור / צילום: תמונה פרטית

"להתפרנס ממוזיקה, ועוד בבית כנסת? לא חלמתי שזה יקרה לי"

בן ביטון הגיע למינסוטה כדי להדריך במחנה קיץ, והתגלגל לעבודה כמוזיקאי ראשי בבית כנסת רפורמי במיניאפוליס ● אחרי שחטף שוק מהקור, הוא התאהב בעיר שזורת האגמים ● גם אם הקיץ האחרון, אחרי רצח ג'ורג' פלויד, לא היה פשוט ● דברים שרואים משם

ד"ר ברק עקביוב  / צילום: איל יצהר, גלובס

חזית חדשה במלחמה בחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה

בקשה למענק מחקר שחזרה עם הערה "זה לא יעבוד לעולם" הובילה את ד"ר ברק עקביוב לפתח שיטה חדשנית לתכנון תרופות אנטיביוטיות ● התקווה היא שהיא תיתן מענה למחסור בתרופות יעילות חדשות

תיירים על חופי אבו דבי, איחוד האמירויות / צילום: Kamran Jebreili, AP

בקרוב: גוף ממשלתי לאיתור שת"פים והשקעות מהאמירויות יפתח סניף בת"א

מדובר במשרד בינלאומי ראשון של משרד ההשקעות באבו דאבי (ADIO), גוף ממשלתי של הנסיכות העוסק בחיפוש שיתופי פעולה והשקעות ● על פתיחת המשרד הוחלט בעקבות מגעים עם Invest in Israel במשרד הכלכלה והתעשייה ועם עוד גופים ישראליים תוך מיקוד בתחומי חדשנות וטכנולוגיה

קליניקה ניידת לבדיקות קורונה בדרום אפריקה. נעשו מאמצים להגביר את הבדיקות בקרב חולי שחפת / צילום: Dino Lloyd, רויטרס

תכירו: שחפת. האיום הבריאותי הבא כבר מעבר לפינה

מגבלות התנועה, הפגיעה הכלכלית והסטת כוח האדם הרפואי לטיפול בקורונה עלולים להוריד לטמיון את ההישגים שהושגו במיגור שחפת, איידס ומלריה • חוקרות מובילות בתחום השחפת מדברות על הקשיים שמערימה הקורונה על המאבק במחלה ● מדעי הקורונה, פרויקט מיוחד