גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יצירה ניהולית

הרבה מנכ"לים ואנשי היי-טק מאיישים בשנים האחרונות סדנאות לכתיבה יוצרת. חיים לפיד - סופר ויועץ ארגוני, שמעביר סדנאות כאלה, מדבר על הקשר בין שליטה בדמויות ובעלילה לבין ניהול, ומנפץ את הדימוי הרומנטי של הכותב המיוסר

"למנהלים יש סיבות טובות ללמוד כתיבה" - כך אומר חיים לפיד - סופר ("פשע הכתיבה", "ברזניץ", "הצבי הבוער"), יועץ לחברות היי-טק כפסיכולוג אירגוני, מלמד פסיכולוגיה חברתית והתנהגותית, ומנחה סדנאות כתיבה יוצרת ב"סדנת אמני הקיבוץ" שבת"א.

מנהלים וכתיבה, זה לא סותר? - ישאל הקורא הנבוך השבוי בדימוי רומנטי של סופר מתלבט ומיוסר שמחכה לביקור המוזה באפלת חדרו הבודד. דימוי הפוך לסטריאוטיפ המנכ"ל (הייטק למשל) המוביל בעוז את אנשיו לפיצוח הרעיון הבא שיכבוש את השוק האמריקני בסערה או לפחות את השווקים במזרח הרחוק.

בהמשך לאראל מרגלית - שותף, מנהל ומייסד JVP, שהקים את מתחם "המעבדה" בירושלים ומאמין שפריצת הדרך הבאה תגיע מחיבור בין אמנות לטכנולוגיה, לפיד שמתנהל כל חייו בין כתיבה לבין ייעוץ ומחקר ארגוני, טוען שיש הרבה משותף בין כתיבה לניהול, בעיקר בימינו שבהם חלק נכבד מהתהליך נעשה באמצעות הודעות מייל וטקסטים כתובים. את הסדנאות שהוא מעביר שנפתחות היום, מאיישים הרבה מנכ"לים ואנשי היי-טק שמקבלים באמצעות הכלים הסיפוריים ערך מוסף לעבודתם המקצועית.

"אפשר למצוא כל מיני זיקות מעניינות בין המעשה של הסופר לבין המנהל. למשל השליטה בדמויות ובעלילה. סופרים שונים מתחילים לכתוב עם רמות שונות של עלילה מובנית. יש כאלו שיש להם שרטוט אדריכלי של הכל, ויש שיוצאים לדרך עם איזו נקודת מוצא ומעט מאוד יידע על ההמשך.

*מאיר שלו אומר שהוא נותן לדמויות להתבטא, אבל הן צריכות לדעת מי בעל הבית.

"עצם העובדה שהוא בחר להגיד את זה - אומרת משהו. הכתיבה מלמדת שיש גבול לניסיון לשלוט מהרגע הראשון עד סוף העלילה, הרבה פעמים אין לך סיכוי. גם ברמת העלילה וגם ברמת הדמויות".

*ומנהלים?

"רוב המנהלים רוצים להשיג שליטה גדולה ככל האפשר על הפרויקט, אבל את רוב המהלכים המורכבים לא פוליטיקאים ולא מנהלים מסוגלים באמת לחזות עד הסוף, וחלק מהרגישות הניהולית זה ללכת עם הדברים. לא לאבד שליטה ולקבל את ההתפתחויות כפי שהן קורות.

"אם מנהל רוצה לשלוט על האנשים סביבו, אזי כמו פיונים בשח, לכל כלי יש את המהלכים שלו, רק שאת הצירופים שנוצרים לא תמיד ניתן לחזות. בטווח האנושי גם הכלי עצמו לא לגמרי צפוי. והכתיבה היא מעין סימולציה של זה. כל משפט, כל סיפור, נוצר בין הכוונה המודעת לבין איך שזה מתפתח, ויש משהו יסודי בחוויה הזו שמנהל נבון שמוכן לתת לעצמו ללכת למקומות האלו מגלה עד מהרה".

פיתוח אמפתיה לזולת

אילוסטרציה אסתי סגל

אילוסטרציה: אסתי סגל

ברשימה של יוצרים (מתחום הכתיבה) כמו סמי ברדוגו, ציפי שחרור, עמיחי שלו, ציירים כמו יונתן הירשפלד, יואב אפרתי, יהודה פורבוכראי, צלמים כמו ענן צוקרמן, אנה ים, אוהד אשר, אוצרות כמו שרית שפירא, תמי כץ פריימן, והעיתונאית דנה גילרמן, שמעבירים קורסים בסדנת אמני הקיבוץ, אפשר למצוא את לפיד שמשתמש בניסיון שלו משנות ייעוץ למנהלים ומחקר ארגוני, כדי להגיע לתובנות ניהוליות הנובעות מהכתיבה.

לפיד: "מה שמאוד מעשיר בסדנאות האלו הוא המפגש. לא רק עם הטקסטים אלא גם בינם לבין עצמם.

"מפגש של האנשים שבאים ממקצועות וממקומות שונים, וכל אחד מביא מתוך עצמו.

"זה מאוד מעשיר. בעיקר מי שכל היום שלו זה ניהול משימתי מאוד לחוץ".

*עד כמה הכתיבה מפתחת יכולת הבנה של הזולת?

"אלה תוצרי לוואי ששייכים לקריאה ולכתיבה גם יחד. הכתיבה במקרה הזה היא כאילו דרגה יותר גבוהה מהקריאה. כיוון שבקריאה יש אלמנט פסיבי אבל זה עדיין מאוד תורם. מרתה נוסבאום, פילוסופית בתחום הלימודים הקלאסיים והמשפט, כתבה ספר שבו היא מסבירה מדוע חשוב ששופטים יקראו רומנים. בדוגמאות שהיא מביאה יש ניתוח פסקי דין של שופטים שמסוגלים להיכנס לדמויות ולהבנה אמפתית. וברור שזה מגיע מקריאה".

צניעות במובן העמוק של המילה

"כשמדברים על מקצוע הניהול אז אחד האלמנטים זה כתיבה", מסביר עדי יעקובוביץ, איש היי-טק ויזם בעולם העסקי הגלובלי IMER (International Medical Evaluation and Referral), שעבר סדנאות ניהול וגם קורס כתיבה יוצרת אצל לפיד. "בתוך השיח הניהולי יש כל מיני סוגים של תקשורת ואחד ממצבי הצבירה זה לכתוב.

"בשש השנים האחרונות העיסוק שלי הוא בעולם הגלובלי, שבו אני עובד עם תרבויות אחרות, בשפה שהיא לא שפת האם שלי והמורכבות היא רבת-מימדים".

יעקובוביץ מדבר על אחת המורכבויות המוכרות לכל מי שמנהל קשרי עבודה עם חו"ל: "לפעמים יש פה מלחמה ואתה צריך לספר מה קורה, לחזק את הביטחון של הפרטנר שלך שזה לא נורא כמו שזה מופיע בטלוויזיה, בצירוף לאלמנטים פרקטיים של תנועות בבנק למשל. סוג של תקשורת מילולית שנתקלתי בו לצערי פעמיים מאז שאני יזם, כי היו שני אירועים דרמטיים - נאסראללה בצפון וחמאס בדרום, ולא יכולתי להגיד שלא קרה פה כלום".

*ואיך זה עובד מול תרבויות זרות?

"אני יכול לכתוב ספר על הטעויות שנובעות מהעובדה שהעיסוק שלי הוא גלובלי. אתה מגיע מתרבות א', ולא מכיר את התרבות המקומית, ואז אתה עושה טעויות. והדבר כמובן בא לידי ביטוי בכתיבה.

"האלמנט הכי בסיסי שאני משתדל ללכת איתו הוא צניעות. במובן העמוק של המילה, של - 'אתה לא יודע הכל'. צא מתוך הנחה שאתה לא מבין. גם כשאומרים לך אדום 18 חיובי, זה לא אדום 18 חיובי במובנים שאתה מכיר. וכל מה שנגזר מזה. צריך לשאול עוד פעם ולהיות זהיר. לא בטוח שזו הסיבה, אבל אני מאוד לקוני בכתיבה שלי. מאוד מקצר. מאוד מדויק. כתיבה תמציתית היא הרבה יותר מורכבת, וזה דורש התמדה, סבלנות, נחישות".

לפיד מדבר על הצורך של המנהל להכיר לעומק את החומר שבו הוא עוסק, המקבילה לתחקיר שעושה סופר: "כשאתה בא לכתוב רומן שקורה נניח בבאר-שבע ואתה תל-אביבי, אז אתה נצרך לתחקיר. רוב המנהלים יניחו שהם יודעים, אבל מניסיוני, הם צריכים לשאול. יש פה איזו יהירות והיא תמיד מביאה להכרה כמה קשה להבין איך אחרים ממש חושבים. כמה פרוייקטים הסתבכו או נפלו רק בגלל שלא מתעניינים לעומק בדבר שאחר כך מתגלה... הכל היה אחר אם המנהל היה שואל את האנשים שלו, מראיין לפני שהוא יוצא לשינויים. מדהים כמה מידע מפוזר סביבו.

"בסדנה אני מבקש מהם לתאר אירוע בגוף ראשון או בגוף שלישי. במונחים של הסופר היודע כל או במה שנקרא המספר הלא מהימן...והדברים האלו משקפים את המציאות בצורה הרבה יותר עשירה".

יעקובוביץ: "הרבה פעמים אני מבין את הצד השני לפני שאני מבין את עצמי. ואני משתמש בו כדי להבין את עצמי, לפעמים בצורה קיצונית. הזולת הוא כלי רב חשיבות בשביל להבין את עצמך". *

עוד כתבות

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

נפגעי הקורקינטים - 20 בנובמבר 2019

לראשונה בישראל: "גלובס" ואיכילוב עם מספר נפגעי תאונות הקורקינטים

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: יש לקיים פריימריז לראשות הליכוד אם הולכים לבחירות שלישיות

כנס חדרה לאנרגיה- שומרי הבית / צילום: ענבל בן יעקב

"התנהלות המדינה סביב אסדת לווייתן ממשיכה להיות תמוהה"

המועצות המקומית זיכרון יעקב, פרדס חנה-כרכור, עמק חפר, ג'סר א-זרקא, מגידו ועמותת "צלול" הגישו עתירה לביטול היתר הפליטה של אסדת לוויתן והן דורשות צו מניעה נגד הפעלת האסדה ● גם עמותת "שומרי הבית" פנתה לבית המשפט, ופעיליה שיבשו את נאומו של השר שטייניץ הבוקר בכנס בחדרה

הבניין ברחוב יהודה עמיחי 6 בתל אביב / צילום: כדיה לוי

חברה בקבוצת רכישה ניצלה את מעמדה - ותפצה את שאר חברי הקבוצה ב-2.2 מיליון שקל

בעלת פנטהאוז בבניין בגוש הגדול בצפון ת"א חויבה לשלם לחברי קבוצת הרכישה פיצוי, לאחר שקיבלה תוספת ניכרת של שטחי גג מבלי ששילמה עבורן ● כמו כן, נקבע כי בעלה ניצל את היותו פעיל בקבוצה כדי להשיג הטבות כלכליות על חשבון יתר החברים

סמסונג סאני / צילום: יחצ

ההסתדרות נערכת להחרפת המאבק בסאני; פנתה לנשיא סמסונג

לדברי ההסתדרות, המשבר בסאני, יבואנית סמסונג, נגרם נוכח גרירת הרגליים של ההנהלה במו"מ להסכם קיבוצי ראשון בחברה, תוך ביזוי מתמשך של נציגות העובדים וניסיונות להכשיל את התאגדותם בהסתדרות, וללא נכונות לקיום דיאלוג אמיתי ● סאני: "מחויבים למו"מ הקיבוצי"

כיצד יתמודדו חברות עם השלכות האוטומציה שלהן? / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

BigPanda גייסה 50 מיליון דולר בהובלת Insight partners

את הגיוס הובילה קרן Insight partners, שהשקיעה גם בוויקס הישראלית ובטוויטר, והשתתפו בו גם המשקיעים הקיימים בחברה Sequoia, Battery Ventures ו- Mayfield

הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין / צילום: מיכאל דימנשטיין , לע"מ

ריבלין: "גורל חברי הכנסת לא חשוב יותר מגורל הזקנה בבית החולים"

הנשיא ראובן ריבלין מתח ביקורת קשה על הפוליטיקאים בשל כישלון ניסיונות הקמת הממשלה ● "ב-21 הימים הללו, אתם תשבו איש איש לנפשו, עם מצפונו, ותצטרכו לענות על שאלה אחת בלבד: מהי חובתי כלפי מדינת ישראל?"

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נ' רה"מ: אישום נגד נתניהו בשוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

רנדי צוקרברג / צילום: Andrew Kelly, רויטרס

רנדי צוקרברג תתחיל להשקיע בסטארט-אפים בתחום המדיה בישראל

צוקרברג מצטרפת כשותפה כללית לקרן חדשה בשם סבבה ונצ'רס ● לפי הודעת הקרן, היא מבקשת לגייס 35 מיליון דולר להשקעות

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

פרקליט המדינה שי ניצן בשיחות סגורות: נתניהו לא יכול לקבל מנדט להקים ממשלה תחת כתב האישום

על פי גורמים במשרד המשפטים, פרקליט המדינה שהיה אחד הגורמים הדומיננטיים בהליכים המשפטיים טען בשיחות כי נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה משום שעליו לקבל מנדט להרכיבה ודבר זה איננו אפשרי תחת כתב אישום

הורים עובדים / צילום: שאטרסטוק

לא קל למצוא מקום עבודה ידידותי למשפחה באמת

הורים עובדים צריכים להסתכל מעבר לדימוי של חברה או אפילו מדיניות שמצהירה על ארגון ידידותי למשפחה

הון שחור לא טוב לחברות סגורות / צילום: shutterstock

האם הגיע הסוף למקלטי המס - ואיך זה קשור לעומר אדם?

3 ישראלים נעצרו השבוע בחו"ל, כיוון שלא דיווחו כראוי לרשות המסים על הכנסותיהם ● במקביל נקבעו כללים חדשים במקלטי מס רבים בעולם שעלולים להבריח את החברות שהתאגדו אצלם ● המלחמה הגלובלית בכסף השחור עולה מדרגה, והפעם הרשויות לא מרפות ● האזינו 

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

קרן פימי נכנסת לביומד: רוכשת 12% ממניות חברת קמהדע תמורת כ-30 מיליון דולר

פימי רוכשת החזקות מקרן ברוש ליאון רקנאטי ויונתן האן ● העסקה נעשתה במחיר שוק המשקף לחברה שווי של כ-240 מיליון דולר

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

הדילמה של משקיעי אפי פיתוח: האם להיענות להצעת הרכש של לבייב - בפחות מחצי מההון העצמי

הצעת הרכש שהגיש לבייב   להחזקות הציבור בחברה בסכום של 110 מיליון דולר, תישאר פתוחה עד 19 בדצמבר ● לבייב באופן ישיר בכ-65% ממניות אפי פיתוח, אותן רכש בספטמבר 2016 מחברת אפריקה ישראל הקורסת

חנוך ועידן מוטולה / צילום: אלבום פרטי

שווים בתקשורת: המיזם להקמת גוף תקשורת שמורכב מעיתונאים עם מוגבלות

העיתונאי עידן מוטולה, שהקים את עמותת "שווים" שמטרתו "לתת קול לאנשים עם מוגבלות", החליט להקים גוף תקשורת ייעודי שיורכב ע"י אנשים בעלי מוגבלויות מתחומים מגוונים ● לשם כך הוא פתח קמפיין לגיוס המונים

אלוביץ', נתניהו ומוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה ניוז, רויטרס ותמר מצפי, גלובס

הנאשמים מגיבים: "הצגת חלק נקודתי מדברי מוזס בשיחה כהצעת שוחד היא פרשנות שגויה"

היועמ"ש החליט היום להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן להעמיד לדין את נוני מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' בעבירות שוחד ● מטעם בני הזוג אלוביץ' נמסר כי "על סמך הראיות בתיק, אנחנו משוכנעים שראוי היה להמנע מהגשת כתב אישום נגד מרשינו"

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

אמסלם תוקף: "הלוואי ואת שיעור הנאמנות של חברי הבלוק ילמד גם סער"

דוד אמסלם הגיב להודעת גדעון סער, שאמר כי יתעקש על קיום פריימירז בליכוד במקרה של סבב בחירות נוסף: "לא זמן למאבקים פנימיים על-בסיס אגו ואספרציות אישיות" ● ח"כ יואב קיש וח"כ מיכל שיר תומכים גם הם בקיום פריימריז

בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

שני ראשי ממשלה בעשור: הפצצה המשפטית הוטלה, איך יכול להיות שנתניהו לא למד לקח מאולמרט?

הייתכן שפיקוח טוב יותר, אתיקה קפדנית וערכי שקיפות מושרשים, יכלו למנוע מראש הממשלה את ההתדרדרות הזו? מי יבטיח לישראלים שזה לא יקרה במשרד ראש הממשלה פעם נוספת ● פרשנות

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

כך נראו הרגעים הדרמטיים מאחורי הקלעים של ההכרעות בתיקי ראש הממשלה

איך התנהל תהליך קבלת ההחלטות בתיקי 1000, 2000 ו-4000, מי הם עשרות הפרקליטים שהיו מעורבים, איפה התנהלו הדיונים, מה היו טענות ההגנה המרכזיות, ומה היו ההתלבטויות שהובילו להחלטה של היועמ"ש אביחי מנדלבליט • "גלובס" חושף את התהליך המשפטי המורכב והחשוב ביותר שהתקיים בישראל בשנים האחרונות