גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מבקר המדינה: יש לבטל את הקמת כפר הנופש בפלמחים

מהדו"ח עולה כי המינהל האיץ את הליכי שיווק הקרקע כדי לבצע את העסקה לפני שייכנס לתוקף חוק שמירת הסביבה החופית

משרד מבקר המדינה פרסם דו"ח חריף על פרויקט כפר הנופש בחוף פלמחים. משרד מבקר המדינה שבדק את ההליכים לאישור התכנית למכירת הקרקע "גילה ליקויים חמורים הן בפעילות של מינהל מקרקעי ישראל והן בהליכי התכנון שייעדו את הקרקע להקמת כפר נופש". המבקר מציין כי מדובר בקטע חוף מן היפים שנותרו במדינת ישראל. "הרשויות חייבות לשמור על משאבי הטבע והנוף שבחוף לטובת הציבור כולו".

מבקר המדינה קורא ליועץ המשפטי לממשלה לבטל את התכנית: "חוזה החכירה עם היזם טרם נחתם. על רשויות המדינה, ובראשן שר הפנים, מוסדות התכנון ומינהל מקרקעי ישראל, לבחון מחדש, בהקדם, את העסקה לשיווק הקרקע ולשקול לאור ממצאיו החמורים של הדוח, אם המשך ההתקשרות עם היזם משרת את האינטרס הציבורי".

באפריל 2004 החליטה ועדת המכרזים כי במכרז תזכה הצעתן המשותפת של שתי חברות קבלניות תמורת 8 מיליון שקל. החברות היזמיות הן "מעוז דניאל" ו"אווילון", כאשר שני בעלי המניות בחברות הזוכות מתגוררים במושב סמוך. שיווק הקרקע ליזמים פרטיים, להקמת כפר נופש, עורר בציבור גלי מחאה רבים, בעיקר בשל הטענה שהדבר פוגע בסביבה החופית, וכן בשל המחיר שהתקבל בתמורה לקרקע, שנטען כי היה נמוך באופן בלתי סביר.

מהדו"ח עולה, כי המינהל האיץ במתכוון את הליכי שיווק הקרקע כדי לבצע את העסקה לפני שייכנס לתוקף חוק שמטרתו להגן על אינטרס הציבור, ושהיה באותו מועד בשלבי חקיקה סופיים (חוק שמירת הסביבה החופית, שהתקבל בכנסת בתחילת אוגוסט 2004).

"מחדל חמור"

ביקורת חריפה נמתחה על המינהל שלא אימץ את המלצות השמאי הממשלתי לקראת פרסום המכרז לשיווק הקרקע, "היה על המינהל לשקול ברצינות ובאופן ענייני את המלצותיו, לפני פרסום המכרז וכן בעת ההחלטה אם לקבל את ההצעה הזוכה".

בחוות דעתו של השמאי המחוזי שניתנה לבקשת המינהל לקראת פרסום המכרז, נקבע כי הביקוש לנופש נמוך ולא כדאי לבנות במועד זה כפר נופש. השמאי המליץ לדחות את המכרז למועד שבו יחול שיפור בענף התיירות.

המינהל קבע כי סכום דמי החכירה המינימאלי יהיה 7.166 מיליון ש"ח ללא מע"מ, שהם פחות מ-50% משווי הקרקע. בנוסף, המינהל לא שיתף את משרד התיירות בהליכים לשיווק הקרקע להקמת כפר הנופש ואף לא את עצם ההחלטה לשווק את הקרקע למטרה זו.

"תכנית היזם הייתה להקים על הקרקע כפר נופש עם מתקנים ושירותים נלווים, המיועדים להיקף גדול של 1,200 אורחים. ההתעלמות ממשרד התיירות, המופקד על נושא התיירות והנופש במדינה, היא מחדל תמוה וחמור", קובע המבקר.

בנוסף, המבקר מציין כי "המינהל לא נקט אמצעים כדי להבטיח שהמידע על המכרז יופץ באופן שיגדיל את מספר המציעים האפשרי. במודעה בעיתון לא צוין כי כפר הנופש עתיד להיבנות בחוף הים, אף שיש במידע זה כדי להעלות את ערך הקרקע. ואמנם, רק שתי הצעות הוגשו במכרז".

המבקר לא חוסך את ביקורתו גם ממוסדות התכנון השונים שכשלו בכך שלא יזמו פעולה אקטיבית להגנה על החוף: "כך, בחוסר מעש, אפשרו מוסדות התכנון הקמת מבנים בדרך שאינה עולה בקנה אחד עם הנורמות והמגמות העכשוויות בתחום התכנון. שיתוף הפעולה והתיאום בין מוסדות התכנון, המינהל ומשרד התיירות לוקים בחסר".

מנופש למגורים

לעניין היזמים, אומר המבקר כי "היזם לא עמד בלוחות הזמנים, אך המינהל נתן לו ארכה לביצוע החוזה בלי שדרש פיצוי בגין מתן ההארכה. בתיקי המינהל לא נמצאה אסמכתה לכך שבדיון במתן ההארכה נבחן אם היזם יכול לעמוד בלוח הזמנים החדש, אף שהדבר נדרש בנוהלי המינהל".

חוזה החכירה עם היזם טרם נחתם עד כה ועסקת מכירת הקרקע טרם הושלמה. לפיכך, ממליץ המבקר לרשויות המדינה לבחון מחדש, כאמור, בהקדם, את העסקה.

לטענת המבקר, נעשה בעבר ניסיון להפוך את ייעוד כפר הנופש למגורים כאשר "היזמים פרסמו בעבר 'יחידות הנופש' שהם מקימים בקרב יהודי צרפת. היזם הגיש בקשה לאישור תכנית בינוי לכפר הנופש שבמסגרתה יבוצעו שתי פעולות החורגות מהוראות מהתכנית - הצמדת יחידות הדיור זו לזו והקצאת שטח גדול מהמותר לפי הוראות התכנית לחלק מהיחידות".

מבקר המדינה מדגיש כי בתכנית נאסרה הצמדת היחידות על מנת למנוע שימוש בהן למגורים. משרד מבקר המדינה העיר לוועדה המחוזית כי יש "פסול בהמלצתה לוועדה המקומית לאשר את הצמדת היחידות במסגרת הקלה".

משבח את הירוקים

בניגוד לביקורת המשמיעים יזמים לעתים קרובות על כך שהארגונים הירוקים תוקעים מקלות במקלות התכנון וקידום הפרויקטים, הרי שמבקר המדינה משבח את הארגונים הירוקים, "היכן שהרשויות כשלו, האזרחים פעלו. לא אוכל בלי להעלות על נס ולשבח את פעולות הארגונים להגנת הסביבה, שהעלו לסדר היום הציבורי את נושא השמירה על חוף פלמחים, הנוגע לכלל הציבור, ופעלו לקיומם של דיון ובדיקה בנושא. פעולתם הייתה ראויה ובמקומה".

ממינהל מקרקעי נמסר בתגובה לדו"ח כי "לדעת המינהל אין ליקויים חמורים המצדיקים פנייה ליועץ המשפטי לממשלה. יחד עם זאת, המינהל ישקול את המשך טיפולו בנושא".

היזמים העומדים מאחורי פרויקט כפר הנופש פלמחים אומרים כי "מדובר במיזם נופש שביסודו נועד להסב הנאה לציבור המבקרים בו. קצת פרופורציה לא תזיק לאף אחד. דו"ח המבקר אינו מפנה כל טענה כלפי היזמים אשר השתתפו במכרז וזכו בו כדין. הפרויקט תוכנן תוך הקפדה על שמירת רצועת החוף פתוחה ונגישה לציבור הרחב.

"כפר הנופש ישמש את הציבור הרחב כולו ולא תיעשה על ידי היזמים כל פעילות להפכו חלילה לפרויקט מגורים. מדובר בפרויקט בסדר גודל לאומי, שישים את ישראל על מפת התיירות העולמית, ויספק מאות מקומות עבודה לתושבי הסביבה".

החברה להגנת הטבע קוראת ליועץ המשפטי לממשלה לבדוק האם יש עילה לנקיטת צעדים כאלו ואחרים נגד המעורבים".

עיקרי הדו"ח

המינהל לא הקשיב לשמאי הממשלתי שייעץ לדחות את השיווק לאור המשבר בתיירות

מוסדות התכנון לא יזמו פעולה להגנה על החופים ולא בחנו תכניות ישנות לאור השינויים בחקיקה

בשיווק הקרקע הייתה התעלמות חמורה מהאינטרס הציבורי, הסביבתי והכלכלי

המינהל לא שיתף את משרד התיירות בשיווק הקרקע לכפר הנופש

היזמים לא עמדו בלוחות הזמנים וניסו ליזום מהלכים שיאפשרו להפוך כפר הנופש לדירות מגורים

עוד כתבות

אפרת סלע איתמר / צילום: איל יצהר

"תוך שבוע היו לנו 40 אלף נרשמים. טובי המשפיענים רצו אלינו"

פורטפוליו עם אפרת סלע איתמר, מנכ"לית ומייסדת The Leaders, על הישגיות, ניהול מותג והשפעה ברשתות

מריו קופל פרופיל / צילום: אילן בשור

ארזים זכתה במכרז רמ"י לבניית 199 דירות באור יהודה

החברה, שבשליטת האחים גילי ויואל עזריה, תבנה את הפרויקט שחלקו (60%) מחיר למשתכן וחלקו דירות שישווקו בשוק החופשי ● התמורה הכוללת עבור הקרקע והוצאות פיתוח נאמדת בכ-97 מיליון שקל

עם הפנים ל–2030 / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

עם הפנים ל-2030: מה יאפיין את המגמות בשוק הדיור בשנים הקרובות

אחרי שנה בלי ממשלה קבועה, הביקוש לדירות המשיך לעלות, וההיצע לא גדל מספיק ● הריבית הנמוכה מתדלקת עוד ועוד את הביקושים, ונראה שרק ב-2021 יוצגו תוכניות חדשות שיוכלו להשפיע על שוק הדיור

וולוו T8 S60 / צילום: יח"צ

הנציגה השבדית לא צריכה לייקים: עסקת החבילה של הוולוו החדשה

ביצועים של מכונית ספורט אימתנית, עידון ואיפוק של מכונית מנהלים וזיהום נמוך יחסית ● תמורת 290 אלף שקל, עד לעדכון הצפוי במס, השבדית הנטענת של וולוו מציעה תמורה מרשימה לכסף

נתניהו וריבלין / צילומים: איל יצהר ורויטרס

המתווה שלא היה: איך הפיל הליכוד על ריבלין הצעה לרוטציה

במערכת הפוליטית שוב עולות הקריאות לכבד את "מתווה הנשיא", וחוזרת המנטרה: שנה-שנתיים-שנה • אלא שריבלין מעולם לא הזכיר רוטציה ולא הציע שנתניהו ישוב לשנת הכהונה הרביעית • כיצד נולד הספין, איך הוא התגלגל, ואיך נראית רוטציה אמיתית? ● המשרוקית של גלובס

יולי אדלשטיין / צילום: דוברות הכנסת

ח"כ עמר בר-לב מנסה לגייס 61 חתימות להמלצה על יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין

חבר הכנסת מהעבודה-גשר אמר באירוע שבתרבות: צריך הרבה אומץ במפלגות השונות בשביל להבין שאולי זאת האפשרות היחידה שתמנע מאיתנו את הבחירות השלישיות – ולוותר על הרבה אגו" ● במקביל, נודע שמאחורי הקלעים אדלשטיין קיבל פניות להקמת מממשלה בראשותו

צילום: איל יצהר. צולם במפעל חלל של התעשייה האווירית

הישראלית הבכירה בתחום החלל ממליצה לישראל לשגר אישה לירח

ד"ר דגנית פייקובסקי, מהדמויות הבכירות בתחום האסטרונאוטיקה בעולם, מסבירה למה כדאי להשקיע בחלל, ולמה מומלץ למדינת ישראל שהאדם הבא שתשלח לחלל יהיה דווקא אישה

שי באב"ד / צילום: יונתן בלום, גלובס

"יש לנו אפס ציפיות מהמנהיגים שלנו": שי באב"ד רוצה שתדעו מה הוא עשה באוצר

שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, בראיון אישי ● על הילדות בהרצליה בבית דתי, על הסב הדומיננטי, על המינוי למנכ"ל "צים ישראל" בגיל 31, על ההתקדמות המהירה במגזר הציבורי, על ההצטרפות לרשימת כולנו לכנסת ועל הבוס, השר כחלון: "בתקופתו נעשו דברים שלא נעשו עשרות שנים"

מייגן מרקל  / אינפוגרפיק: גטי אימג'ס

"כולנו יצורים פצועים שצריכים להירפא”

היא הואשמה בצביעות ובקפריזיות, בהעכרת היחסים עם משפחת המלוכה הבריטית, ובתרומה לקרע בין הנסיכים וויליאם והארי ● על רקע ההתנפלות עליה, קיבלה מייגן מרקל תמיכה בלתי צפויה דווקא מ-72 חברות פרלמנט מרחבי הקשת הפוליטית, שהתאחדו להגן עליה מפני התקשורת ● עכשיו היא משקיעה בבניית נוכחות גלובלית ● קווים לדמותה של מנהיגות נשית מזן חדש

נפגעי הקורקינטים - סופ"ש 6-7 בדצמבר

הסופש באיכילוב: 16 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

שרון שפורר / צילום: כדיה לוי, גלובס

חם לה בגיהנום: שרון שפורר ניצחה את אפי נוה ולא מוכנה לשתוק

"חופשת הלידה שלי הלכה על דגמי ואפי נוה", מספרת העיתונאית שרון שפורר ● ב"אוף דה רקורד" היא מסבירה איך זה שהיא מסכימה עם הביביסטים בביקורת על מערכת המשפט, ולמה גיא פלג ואביעד גליקמן מגיעים לשחיתות מאוחר מדי ● ומה הבעיה שלה עם "גלובס"? ● האזינו

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

הדרך לכישלון רצופה בכוונות טובות של הממונה על שוק ההון ברקת

בעולם שבו יש מחסור עצום באנליזה איכותית בכל צמתי ההשקעות בגופים המוסדיים, נכון יותר לעודד את המוסדיים להשקיע במחקר תומך השקעה שישפר את קבלת החלטות ההשקעה - ולא לייצר מחלקה ביורוקרטית שכל תפקידה הוא כסת"ח ● פרשנות

עדר פרות בארה"ב/ צילום: רויטרס, Christinne Muschi

חזון החלבונים המתוכנתים: המהפכה שעשויה לחסל את תעשיית הבשר

חברי צוות החשיבה העצמאי RethinkX, שהקימו יזם ומרצה בסטנפורד ומשקיע מלונדון, משרטטים עולם חדש ומופלא של חלבונים מעובדים, אבל בריאים וזולים ● מתכנון מולקולות במחשב ועד יצירת טעמים חדשים בעזרת שפים, כך טכנולוגיות מעולם התרופות עשויות לחולל מהפיכה

מלון Martinez קאן, צרפת / צילום: שאטרסטוק

10 המלונות היקרים בעולם: מה תקבלו בתמורה ל-150 אלף דולר ללילה?

בניו יורק ובדובאי, בפיג'י או בווגאס: במלונות האלה לא מציעים רק ספא או ארוחת בוקר ● מפל פרטי, ציורים של פיקאסו ומאטיס על הקירות, באטלר צמוד ומרפסת בשטח 250 מ"ר משקיפה הישר לסנטרל פארק ● שם המשחק הוא כסף. והרבה ● צ'ק אין לסופ"ש

יובל דיסקין, ממייסדי סיימוטיב ואופורה, ראש השב"כ לשעבר  / צילום: איל יצהר, גלובס

הסטארט-אפ המבטיח והביטחוניסט שמתנגד למכירת סייבר התקפי: סיכום הייטק שבועי

הסטארט-אפים שממהרים לפתח בינה מלאכותית, האזהרה של יובל דיסקין, ומשקיעי ההייטק שמחפשים להשקיע בחברות משלוחים ● מה קרה השבוע בהייטק

מפעל עלבד בדימונה / צילומים: אתר חברת אורון

קריסתן של מניות חברות הבדים נמשכת - ותוצאות הרבעון אינן מעודדות

בזמן שמדדי המניות המובילים קרובים לשיא, ספגו מניות מגזר הבדים ירידות משמעותיות מתחילת 2019 והתרחקו 35%-70% מהשיא שרשמו בשנים 2016-2017 בבורסת ת"א ● אף אחת מארבע החברות - שלא"ג, עלבד, ספאנטק ואבגול - לא הצליחה לשפר את הכנסותיה ברבעון השלישי של 2019

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח לעמ

ארבעה ימים לפיזור הכנסת: נתניהו קורא לבחירה ישירה לראשות הממשלה

רה"מ הציע לקיים בחירה ישירה בינו לבין גנץ כדי למנוע בחירות נוספות ● לדבריו, "בכחול לבן אומרים שהם יודעים מה העם רוצה, אז אני בעד שהעם יחליט" ● יו"ר ש"ס דרעי פנה ליו"ר כחול לבן: "אם אתה לא יכול לעבוד תחת נתניהו - תן לציבור להכריע"

תמיר כהן, יו"ר שיכון ובינוי / צילום: אלון רון

תמורת השקעה של עד 40.1 מיליון דולר: שיכון ובינוי מציעה לרכוש את תהל

החברה בניהולו של איל לפידות תעמיד לתהל הלוואה של 11.95 מיליון דולר למשך שנתיים, שתהיה המירה ל-49.9% ממניות תהל, מה שמשקף לה שווי של 12 מיליון דולר לפני הכסף ● ההצעה מגיעה לאחר שבשבוע שעבר הודיעה קרן פימי כי החליטה לבטל את הצעתה לרכישת השליטה בתהל

גיל אגמון / צילום: איל יצהר

גיל אגמון יגדיל את ההחזקה בדלק רכב בפרמיה של 20% על מחיר המניה הבוקר בשוק

בעל השליטה בדלק רכב הגיע להסכמות עם קבוצת דלק להגדלת החזקותיו בהמשך לדוחות הטובים שהציגה ברבעון השלישי ● אגמון הגיע להסכמות לרכישה של עוד 7.5% מיבואנית רכבי מאזדה ופורד מידי דלק לפי מחיר של 19.27 שקל למניה ● העסקה צפויה להיסגר בימים הקרובים

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בין מצודת זאב לקריה: היום שבו גיבש נתניהו את הקמפיין לבחירות

עם סיגר בפה ובקשב רב, האזין נתניהו ביום שלישי לפעילי ליכוד במצודת זאב וגם הבטיח להם כי הימין ישיג 60 מנדטים בבחירות הבאות • משם הוא עבר למשרד הביטחון בקריה לפגישה קצרצרה עם גנץ, שנועדה לצורכי הקמפיין בלבד: מו"מ לא התנהל שם