גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מארבעה ייצא וינשטיין? סאגת בחירת היועמ"ש בעיצומה

הריאליטי האמיתי בישראל אבסורדי לפעמים יותר מאחיו הטלוויזיוני: אקורד הסיום של ועדת האיתור ליועמ"ש לא מביישת סצנה מ"האח הגדול" או "הישרדות" ■ מבין 4 "מומלציה", הסיכויים נוטים כרגע לטובת עו"ד יהודה וינשטיין

ועדת האיתור לבחירת היועץ המשפטי לממשלה החזירה את נשמתה לבוראה מבלי לצרף רשימת מועמדים. אקורד הסיום, לא היה מבייש סצנה מבית "האח הגדול" או "הישרדות": יו"ר הוועדה, השופט תיאודור אור, היה מוכן להתפשר על מועמדות עו"ד יהודה וינשטיין, למרות שהתנגד לו בהתחלה. נציגי הממשלה בוועדה, משה ניסים וח"כ יריב לוין, לא היו מוכנים להתפשר על וינשטיין למרות שתמכו בו לכל אורך הדרך. מבולבלים? הריאליטי האמיתי בישראל הוא לעתים אבסורדי הרבה יותר מאחיו הטלוויזיוני.

הזיהום הסביבתי והפנימי סביב עבודת הוועדה מנע את השלמת מלאכתה. הדיאלוג בין חבריה הידרדר לשפל. לאחר שמאמצי השכנוע ההדדי מוצו, נותרה ההכרעה הדמוקרטית. ודווקא אז סירבו נציגי הממשלה לקבל את ההיגיון הפשוט: להמליץ על 3 מתוך 4 המועמדים - עו"ד יהודה וינשטיין, פרופ' ידידיה שטרן, פרופ' דפנה ברק-ארז ועו"ד צבי אגמון - שזכו למרבית התומכים (שלושה).

השופט אור וחברי הוועדה, עו"ד אייל רוזובסקי ופרופ' אייל בנבנשתי, הציעו כי שני נציגי הממשלה יתנו את הקולות החסרים לכל שילוב של שלושה מתוך הארבעה. כך יכלו ניסים ולוין להביא לממשלה שלישייה שבתוכה וינשטיין ולהציגו כמועמד היחיד עם 5 תומכים. אלא שניסים ולוין התעקשו על השופט נעם סולברג. רק סולברג.

השופט אור חשב שווינשטיין לא מתאים. בגלל גילו המתקדם (66) שמותיר לו רק 4 שנות כהונה; בגלל שלשולחנו, אם ייבחר, אולי עוד יגיעו תיקים של הקליינט הנוכחי שלו אולמרט; בגלל שהוא חסר רקע וניסיון במשפט אזרחי.

הנימוק השלישי מוטב היה שלא יועלה בידי השופט אור שתמך במועמדים נטולי כל רקע וניסיון בפלילים, כאשר ברור כשמש שהתכונה המרכזית הנחוצה לתפקיד היא התמחות ומשקל בפלילים.

ולמה? הניסיון הישראלי העגום מלמד כי היועץ מצוי בצומת שעלולה בכל רגע לטלטל את המשטר. זאת בגלל הסמכות הבלעדית שבידיו להעמיד לדין את ראש הממשלה והשרים. ראש הממשלה לדין. לישיבה מוזעקים פרקליט המדינה, פרקליט המחוז, מנהל המחלקה הפלילית, המשנים הפליליים, הפרקליטים המטפלים, קציני המשטרה הבכירים. את הישיבה מנהל היועץ המשפטי. הייתכן מצב שהיועץ, מבין כל משתתפי הישיבה המכרעת, הוא הדל מכולם בידע ובניסיון?

הממשלה מעוניינת לבחור את המועמד מבין 4 המועמדים שזכו למרב הקולות בוועדה. בכך תשלים את התבשיל שהוקדח בידי נציגיה.

4 המועמדים נחלקים: שניים מהאקדמיה ושנים מהמגזר הפרטי. מבין הארבעה, הסיכויים נוטים לוינשטיין - וזאת ממספר סיבות: מזה שנים לוטשת הממשלה למועמד מהמגזר הפרטי. בסיבוב הקודם טירפדה ועדת האיתור את יורם טורבוביץ'. הפעם שני עורכי דין פרטיים זכו לרוב בוועדה. שני נציגי הממשלה בוועדה תמכו בוינשטיין, מה שמלמד כי יש לו עדיפות בממשלה על פני שאר המועמדים. ובסופו של יום גם השופט אור ופרופ' בנבנשתי היו מוכנים להתפשר ולהסכים על מועמדותו.

מבין כל המועמדים, וינשטיין הוא הבולט בתחום המשפט הפלילי, תחום הידע החשוב ביותר שאמור להיות בידי מי שמקבל החלטות להעמיד לדין ראש ממשלה, נשיא מדינה ושרים.

ועוד משהו: מדובר באדם נעים הליכות, חביב גם על יריביו ובעל חוש הומור - תכונה שחסרונה בולט במסדרונות משרד המשפטים. כולם שם נורא מתוחכמים ותמיד נורא צודקים, אבל לעתים רחוקות צוחקים.

"אין 'חצי בחירה'. התקינות המנהלית מחייבת הקמת ועדה חדשה"

האם הממשלה יכולה לבחור מועמד מבין 4 "המומלצים", למרות שאף אחד מהם לא קיבל 4 קולות בוועדת האיתור כנדרש? האם צעד כזה עומד בתנאי הממשל תקין? לא כולם בטוחים בכך.

"אין 'חצי בחירה', והוועדה לא התבקשה אלא להודיע מי נבחר", אומר משפטן בכיר. "על-פי סמכות הוועדה, מעמדו של מועמד שקיבל אפס קולות הוא כמעמדו של מי שקיבל 3 קולות. אם הממשלה מייחסת להערת הוועדה בעניין זה משקל בלעדי, היא לוקחת בחשבון נתון בלתי רלוונטי, ולא רק זאת אלא שהיא אף מעצימה אותו כך שיהיה שיקול בלעדי. בכך היא גם שוקלת שיקול בלתי רלוונטי וגם מייחסת לו בכל מקרה משקל בלתי מידתי".

לדבריו, גם אילו היה מקום להתחשב בהערת הוועדה לגבי מי שקיבלו 3 קולות - זה יכול להיות רק אחד השיקולים במכלול, ותו לא.

פגיעה בעקרון השוויון

עו"ד אליעד שרגא, מייסד ויו"ר התנועה לאיכות השלטון בישראל, סבור כי כל ההליכים סביב ובתוך הוועדה היו לקויים. "מבחינת מנהל תקין כל הוועדה היתה פיאסקו מתחילתה ועד סופה. זה מתחיל בעובדה שהוועדה הזאת לא קבעה כללים לגבי מי ראוי להציג את מועמדותו בפניה. כל השיטה עבדה בשיטת 'חבר מביא חבר', כך שמי שהגיעו לוועדה היו רק ה'חברים של'. וזה המשיך בזה שהוועדה לא עבדה לפי קריטריונים ברורים, אין פרוטוקולים מישיבותיה, לא יודעים מה קרה ומה נאמר שם, והכול נעשה תחת מעטה סודיות, כך שכל ההליך רחוק מלהיות מנהל תקין. שום דבר לא היה תקין בוועדה הזו".

לדבריו, חייבים להקים ועדת איתור חדשה. "התקינות המינהלית מחייבת להקים ועדה חדשה עם כללים, קריטריונים ושקיפות מלאה, כיוון שכל המהלך מלכתחילה היה צריך להתנהל אחרת".

מעבר לאי-התקינות הפרוצדוראלית, בעיה נוספת שעולה בעקבות המלצת הוועדה על 4 מועמדים, שאף לא אחד מהם זכה ב-4 תומכים, היא הפגיעה בעקרון השוויון. החשש הוא לאפליה פסולה, כיוון שהמלצת הוועדה בנוגע לארבעת המועמדים שהציגה אינה תקפה. "ההחלטה בנדון מפלה לרעה, ללא בסיס, את יתר המועמדים, שכן עקב נתון בלתי רלוונטי הם מוצאים עצמם בחוץ, למרות שגם הם, כמו הארבעה הנדונים, לא נבחרו", אומר פרופסור מוכר למשפטים.

שרגא: "ברגע שנפרצה גדר והמליצו על ארבעה, אז גם אלה שקיבלו שני קולות יכולים באותה מידה לטעון כי הם כשרים כמו כל אחד אחר. ההמלצה על הרביעייה לא מכשירה אותם, כיוון שנקבע איזשהו רף שאף אחד לא עמד בו. ההמלצה יצרה בלגן שלם. דבר שנולד בחטא, התנהג בחטא ומביא תוצאה שכל כולה חטא".

שינוי ב"כללי המשחק"

טענה נוספת שעלולה לעלות היא שמדובר בשינוי רטרואקטיבי פסול של סמכות הוועדה. "כללי המשחק" השתנו בדיעבד. "אילו כל החברים היו יודעים שיהיה בדיעבד מעמד משפטי כה למכריע לעובדה שמועמד מקבל 3 קולות", אומר הפרופ' למשפטים, "ייתכן מאוד שהיו משנים את הצבעתם. ייתכן שהיו מוכנים אז לפשרה כזו או אחרת שתיתן את הבכורה למועמד כזה או אחר".

מנגד, יש גם מי שסבור שגישתו הלכאורית של נתניהו, לפיה ייבחר היועמ"ש מקרב 4 המועמדים המוצעים, תקינה. לדברי פרופ' אמנון רובינשטיין, הסיבה לכך היא שוועדת האיתור הוקמה בעקבות החלטת ממשלה בעבר והממשלה מוסמכת לשנות את החלטותיה.

"ועדת האיתור היא פרי החלטת ממשלה, אין חוק של הכנסת שמחייב להקימה, אז אין ספק שלממשלה יש סמכות לבחור יועץ משפטי בעצמה", אומר רובינשטיין. "מה גם שהיא הולכת בדרך של לבחור את המועמדים שזכו למרב הקולות. היא לא מבטלת את הוועדה לחלוטין, אלא הולכת בעקבות הדבר הכי קרוב שיש לה. זה בהחלט תקין".

עוד כתבות

תיאטרון בית ליסין  / צילום: פרטים אדריכלים

ללא הפסקות ועם מדידת חום בכניסה: זהו מתווה ההצגות והמופעים

החל מתאריך 14 ביוני ישובו הצגות התיאטרון והמופעים. כך סיכמו הערב שר הבריאות אדלשטיין ושר התרבות טרופר ● עוד על פי המתווה תפוסה מקסימלית של 75%, רכישת כרטיסים באופן מקוון בלבד והפרדה של כסא אחד ● ומה נקבע באשר למוזיאונים?

סניף יינות ביתן / צילום: תמר מצפי

כיסוי ביטוח האשראי של קופאס ליינות ביתן ירד ל-9.4 מיליון שקל

דוחות ביכורי שדה דרום, המצורפים לקבוצת נטו החזקות, חושפים את המספרים מאחורי הורדת כיסוי ביטוח האשראי שביצעה חברת קופאס לאחד הלקוחות הגדולים שלה – קבוצת יינות ביתן-מגה

דירות למכירה ולהשכרה / צילום: פאול אורלייב

יד2: שוק השכירות התגבר על הקורונה; מסתמנת עלייה מתונה במחיר

לפי נתוני אתר הלוחות בתקופה שבין פברואר לאמצע מאי השנה לבין התקופה המקבילה אשתקד, חלה עלייה ממוצעת במחיר המבוקש ● לפי נתוני Wecheck ורשת אמבסדור קיימת התעניינות מוגברת מצד שוכרים

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

נגיד בנק ישראל: לא להעלאת מסים השנה; כן להפעלה מיידית של תכניות הסיוע

בישיבת הממשלה בה אושרה הצעת החוק לתקציב חירום נוסף של 14 מיליארד שקל אמר הנגיד פרופ' אמיר ירון כי אין מקום לצעדים הפוגעים בפעילות הכלכלית עד שהמשק ישוב לפסים של צמיחה. בנוסף טען כי אין לעכב את התכנית למענקים לעידוד התעסוקה בגלל ויכוחים על פגמים בה

דונלד טראמפ. לתדהמת אמריקה, ובניגוד לחוקה, הוא הכריז כי הוא חופשי לאכוף את רצונו על 50 המדינות / צילום: Evan Vucci, Associated Press

טראמפ שוקל הקמת ועדה שתבדוק הטיה אנטי ימנית במדיה חברתית

"השמאל הקיצוני מחזיק בשליטה מלאה בפייסבוק, אינסטגרם, טוויטר וגוגל", צייץ טראמפ ב־16 במאי, והוסיף שהממשל שלו "פועל כדי לתקן את המצב הלא חוקי הזה"

מתוך אירוע של דפנה שייט / צילום: שי שבירו

"בעלי ואני חשבנו לעבוד בחקלאות. אמרנו שנעביר ככה את הזמן"

דפנה שייט, מפיקת אירועים, מנסה להמציא את העסק מחדש וחוששת מהגל השני ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

דרור שרון, מנכ"ל מגל / צילום: איל יצהר, גלובס

פימי מנצלת צלילה של 40% במגל כדי להכפיל את החזקותיה

פימי הגישה הצעת רכש בהיקף של עד 26 מיליון דולר למניות החברה הביטחונית, כדי להגדיל את החזקותיה מ-42% ל-80% מהמניות

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: חיים צח, לע"מ

האישומים, השופטים, עורכי הדין והעדים: כל מה שצריך לדעת על משפטם של נתניהו, אלוביץ' ומוזס

לראשונה בתולדות ישראל ראש ממשלה מכהן יעמוד לדין, כשלצידו שאול אלוביץ', בעלי בזק לשעבר, ומו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס • "גלובס" חוזר לכתבי האישום ומשרטט את הצלעות המרכזיות שיעמדו במוקד סדר היום - העדים, צוותי ההגנה והתביעה והרכב השופטים שיידרש להכרעה הדרמטית

מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק

אקזיט ענק למייסדי BUYME: מוכרים שליש ממניות החברה לפי שווי של 250 מיליון שקל

הרוכשים, קבוצת מאיר שבבעלות יעקב שחר וישראל קז, יואב בן יקר וברק קנה ● התמורה למייסדי BUYME : 81 מיליון שקל במזומן ● המייסדים פועלים לפיתוח פלטפורמת מתנות דומה בזירה הבינלאומית

יפעת קריב, מנכ"לית קנביט / צילום: איל יצהר, גלובס

חדשות הקנאביס: השקעת מוסדיים בשיח; קנביט חתמה על הסכם ההפצה בגרמניה

כשבועיים עברו מאז האישור הרשמי של יצוא הקנאביס, החברות מצטיידות במזומנים, חותמות על הסכמים ונערכות עם מלאי, ובמקביל פועלות לקבל את ההכרה גם מהצד השני של הגבול

בניין מלמ תים בפתח תקוה / צילום: בר אל

פסק בוררות יקטין ב-9 מיליון שקל את רווחי מלם תים

הפסק נוגע להסכם מ-2008, להקמת מערכת "שער עולמי" לאגף המכס והמע"מבמשך כ-3 שנים ובהיקף של כ-120 מיליון שקל, שבהמשך הוארך והורחב ל-175 מיליון שקל ● הסכום יקוזז מרווחי הרבעון הראשון השנה, ולטענת החברה קיים לה כיסוי ביטוחי בגינו

שלומי בן דוד, אמן אשליות / צילום: פיני סילוק

"מענקים? זה לא מכסה אפילו הופעה אחת"

שלומי בן דוד, אמן אשליות בן 34 מכפר מעש ● "לכל אמן כיסא ריק הוא כמו קרע קטן בלב" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

הפרוייקט בשכונת טרייבקה /  צילום: מצגת החברה

בחברת HAP מבקשים לאשר בדיעבד עסקת בעלי עניין

החברה המשקיעה בארה"ב מבקשת להכשיר בדיעבד עסקת בעלי עניין שבוצעה לפני כשנה וחצי, והיקפה כ-4 מיליון דולר ● על רקע עסקה זו, שדווחה לדירקטוריון בעיכוב משמעותי, התפטר בחודש מרץ הדירקטור אלדד אברהם

מאיר שטרית / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: מאבק חסידי נתניהו במערכת המשפט פוגע בו בראש ובראשונה

"נתניהו צריך להיות הראשון לומר כי הוא מכבד את בית המשפט ומאמין בשופטים שלו ובמערכת החוק, ואני מאחל לו שיצליח להוכיח את חפותו. רבים ישמחו אם אומנם יוכח כי הוא לא עבר על החוק" ● שר המשפטים לשעבר מאיר שטרית בטור מיוחד ל"גלובס"

סניף איקאה חדש באשתאול / צילום: יח"צ

למרות משבר הקורונה: איקאה פותחת היום חנות שישית בישראל

היקף ההשקעה בהקמת חנות איקאה באשתאול נאמד ב-390 מיליון שקל, והיא תשתרע על כ-25 אלף מ"ר

ג'ייסון ויליאמסון / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: מה אפשר ללמוד על המשבר הנוכחי מהטלפון בשפעת הספרדית

סטארט-אפים מוכנים לקחת סיכונים ואין להמעיט בחשיבותם ובתרומתם לחדשנות גם בזמנים קשים ● לכן ממשלות והחברות הגדולות צריכות לתמוך בפעילותם

תומכי נתניהו מחוץ לביהמ"ש: "העם דורש צדק משפטי" / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

התומכים מילאו את אזור בית המשפט: "לעולם לא תצעד לבד בנימין נתניהו"

שעות לפני שהחל הדיון, הרחובות ליד ביהמ”ש המחוזי צפופים; מפגינים מאילת, מקרית גת, מפתח תקוה וממעלה אפרים הגיעו לחזק את נתניהו • למשפט הדמה שנערך בחוץ יש תוצאה חד משמעיות - נתניהו זכאי, מנדלבליט לכלא

גדעון המבורגר / צילום: תמר מצפי

הראל תייצג בישראל את חברת הביטוח הסינית TPRe

מבחינת הראל מדובר בהסכם בלעדיות ראשון עם גוף ביטוח סיני גדול, שיתווסף לשורת הסכמי שיתוף פעולה גלובאליים שיש לקבוצה, "עם יותר מ-14 תאגידי ביטוח בינלאומיים

ישיבת הממשלה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

רק על הפיל הגדול שבחדר אף אחד בישיבת הממשלה לא העז לדבר

בישיבת העבודה הראשונה של הממשלה היו ברכות, הוזכר האיום האיראני, עיד אל-פיטר אבל כמעט כל השרים והנוכחים התעלמו מהמשפט של ראש הממשלה שהחל כמה שעות מאוחר יותר ● גם מזכיר הממשלה צחי ברוורמן הונחה לחתוך כל אפשרות לשאלות בנושא

האחים צביקה ויוסי ויליגר, בעלי ויליפוד / צילום: איל יצהר, גלובס

הקורונה הזניקה את מכירות ויליפוד, אך פגעה בתיק ההשקעות

חברת המזון רשמה הפסד של כ-18 מיליון שקל בתיק ההשקעות ברבעון הראשון ● תרשום את החברה הבת, ויליפוד אינטרנשיונל, למסחר בת"א