גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הדד-ליין של ברק אובמה: ניצחון באפגניסטן עד יולי 2011

בנאום לאומה הכריז נשיא ארה"ב: "אפגניסטאן אינה וייטנאם... היא אינה אבודה, אך במשך כמה שנים היא הידרדרה" ■ יגדיל את מצבת הכוחות האמריקניים בזירה ב-30 אלף חיילים ■ אנליסטים: האסטרטגיה החדשה תלויה יותר בממשלה החלשה באפגניסטן

בנאום תקיף לאומה, מהאקדמיה הצבאית בווסט פוינט, מציב היום (ד') הנשיא ברק אובמה דדליין לצבא האמריקני: תחילת ניצחון באפגניסטן עד יולי 2011. זה החודש שבו מתחייב הנשיא להתחיל להחזיר את הכוחות הביתה. ועם זאת, במודגש, אובמה אינו קובע תאריך יעד לסיום המלחמה. במטרה להיחלץ מהסטטוס-קוו בזירה האפגנית, מורה הנשיא לתגבר את מצבת כוחות ארה"ב בזירה ב-30 אלף חיילים.

לאחר שלושה חודשי התייעצויות, פסק זמן שחולל תסיסה בארה"ב, פרש הנשיא את האסטרטגיה החדשה לסיום המלחמה בזירה האפגנית לקהל יעד שחרג מהקדטים גלוחי הראש באקדמיה הצבאית: העם האמריקני כולו, בסיס התמיכה שלו במפלגה הדמוקרטית, מתנגדיו הרפובליקנים, הממשלה בקאבול, ממשלת פקיסטן, הטאליבאן וארגון הטרור אל-קאעדה, אי שם בפקיסטן, שמיגורו הוא היעד הסופי של המלחמה. הנאום שלח מסרים לכל אחד מקהלי היעד.

לעם בארה"ב, שתמיכתו במלחמה הולכת ונשחקת, מכר הנשיא תקווה, אולי המצרך הנדיר ביותר בחורף של 2009. "אפגניסטן אינה וייטנאם", אמר אובמה. "... היא אינה אבודה, למרות שהיא הידרדרה במשך כמה שנים".

לאגף הליברלי הגדול במפלגה הדמוקרטית, שהרים קול זעקה נגד הכוונה להעצים את הכוחות האמריקניים באפגינסטן, הגיש נשיא סוכריה: אנו לא נישאר שם לנצח. למעשה, ההתקפלות תחל בעוד שנה וחצי.

המחוקקים הרפובליקניים, שמטיפים נגד זניחת הזירה האפגנית, קיבלו את שלהם: תוספת של רבבות חיילים והתחמקות מכוונת מקביעת מועד ספציפי לסיום המלחמה. דדליין להתחלת הנסיגה, כן. דדליין לסיומה לא. הרמז שמקופל פה: לא נצא, עד שלא נסיים את המלאכה.

ממשלת חמיד קארזאי בקאבול קיבלה אזהרה חמורה: עליכם לטהר עצמכם מהשחיתות שפשתה בכל דרגי המנגנון השלטוני, במשך חודשים, לא שנים. שוב אין לכם "צק פתוח" מארה"ב.

הפקיסטנים מקבלים מאובמה התחייבות ל"שותפות... שתהיה מושתת על אינטרסים הדדיים, כבוד הדדי ואמון הדדי". הנשיא מבטיח לפקיסטן חיזוק יכולותיה צבאיות ומתן "משאבים משמעותים לתמיכה בדמוקרטיה ובפיתוח של המדינה".

"אנו חייבים לשלול מאל-קאעדה מקלט בטוח"

והמסר לטאליבאן ולאל-קאעדה הוא חד-משמעי: "המטרה העליונה שלנו נותרה ללא שינוי, לשבש את התנהלות אל קאעדה, לפרקו ולהביסו, באפגניסטן ובפקיסטן, ולשלול מהארגון את היכולת לאיים על ארה"ב ובנות בריתה בעתיד. כדי להשיג מטרה זו, נפעל למימוש היעדים הבאים בתוך אפגניסטן: אנו חייבים לשלול מאל-קאעדה מקלט בטוח. אנו חייבים לבלום את התנופה של הטאליבאן ולשלול ממנו את היכולת להפיל את הממשלה בקאבול. ואנו חייבים לחזק את יכולת כוחות הביטחון של אפגניסטן".

נקודת המפתח בנאום, ואולי עקב אכילס שלו, מבחינת מתנגדי המלחמה, היא מה שאין בו: תאריך היעד לסיום הנוכחות האמריקנית באפגינסטן, ובמשתמע לחיסול מוחלט של אל קאעדה. מותחי ביקורת טוענים, כי מועד היעד לתחילת היציאה, ביולי 2011, הוא בסך הכל גימיק שנועד לפייס את הפציפיסטים במפלגה הדמוקרטית, שלהם חייב אובמה, במידה רבה, את ניצחונו בבחירות.

בכירים בבית הלבן הביעו תקווה אמש, בתדרוכים לכתבים, שרוב הכוחות האמריקניים בזירה האפגנית ישובו הביתה לפני סוף 2012, המועד שבו יתמודד אובמה שוב על הנשיאות.

אבל אובמה עצמו סירב לקבוע מסמרות לגבי סיום המעורבות האמריקנית והדגיש שיציאת כל הכוחות הלוחמים מאפגניסטן תהיה תלויה במצב בזירה. "בדיוק כפי שנהגנו בעיראק, אנו נבצע את שלב המעבר (כלומר הוצאה סופית של הכוחות) באופן אחראי, ואנו ניקח בחשבון את התנאים בשטח", אמר הנשיא.

את ההחלטה לשלוח 30 אלף חיילים נוספים לזירה, גלולה מרה לרבים בדור שטרם שכח את וייטנאם, הציג הנשיא כאילוץ שמתחייב מהצורך להכשיר את הקרקע לקראת הנסיגה המקווה. "לאחר 18 חודשים, הכוחות יחלו לחזור הביתה", אמר אובמה. "אלה המשאבים שאנו זקוקים להם כדי לתפוס את היזמה, ובה בעת כדי לבנות את יכולות הצבא האפגני וכך תיסלל הדרך לפינוי אחראי של כוחותינו".

"המאמצים למצוא קווי דמיון בין וייטנאם לאפגניסטן אינם אלא קריאה שגויה של ההיסטוריה"

הנשיא היה מודע לטראומה של וייטנאם ולצלקות שהיא הותירה בתודעה הציבורית ובחר להתמודד עם הבעיה ע"י קביעתה כאחד ממוקדי הנאום. המאמצים למצוא קווי דמיון בין וייטנאם לאפגניסטן אינם אלא קריאה שגויה של ההיסטוריה, הוא אומר. המלחמה באפגניסטן נהנית תמיכה בינלאומית רחבה, בניגוד למלחמה בווייטנאם. הטאליבאן אינו משקף מרי עממי המוני כפי שהיה בווייטנאם. ובעוד שהמלחמה בווייטנאם היתה מלחמה ברירה, הפלישה לאפגניסטן היא תוצאה ישירה של פיגועי 11 בספטמבר 2001. למעשה, חלק ניכר מהנאום הוקדש לבניה מחודשת של הלגיטימיות של הנוכחות האמריקנית בזירה האפגנית, נוכחות שנולדה "מרצח של כמעט 3000 אנשים חפים מפשע".

במאמץ להדגיש את תחושת הדחיפות של המלחמה באפגניסטן, אחרי חודשים של היערכות ביורוקרטית, הורה הנשיא לפנטגון להחיש את פרישת הכחות הנוספים. הנחתים הראשונים צפויים להגיע לזירה עוד לפני חג המולד, ב-25 בדצמבר. החיילים הנוספים האחרונים יגיעו באוגוסט 2010.

בחלק מהנאום סגר אובמה חשבון עם ממשל בוש על ההחלטה לפלוש לעיראק, החלטה שגרמה להידרדרות במצב באפגניסטן. "שנים של ויכוחים על עיראק ועל טרור קרעו לקרעים את אחדותנו בסוגיות ביטחון לאומי ויצרו רקע של אומה מפולגת לגבי המלחמה באפגניסטן", קבל הנשיא.

"עלות המלחמה תהיה 30 מיליארד דולר השנה בלבד"

אובמה אמר עוד, כי עלות המלחמה תהיה 30 מיליארד דולר השנה בלבד, אך אמר כי ארה"ב לא תישא לבדה בעול וכי הוא מצפה שבעלות בריתה יתרמו אף הם כוחות נוספים למאמץ המלחמתי.

אנליסטים אומרים, כי נקודת התורפה של האסטרטגיה החדשה היא הישענות גדולה מדי על ממשלת קארזאי ועל יכולתה להכשיר צבא אפגני שצבא ארה"ב יוכל להעביר לידיו, בתוך כשנתיים לכל היותר, את הלוחמה בטאליבאן.

"אני רוצה שהעם האפגני יבין: ארה"ב מבקשת לשים קץ לעידן זה שלמלחמות וסבל. אין לנו שום ענין בכיבוש המדינה שלכם", אמר הנשיא, במאמץ ליצור חיץ בין הטאליבאן לבין האוכלוסיה האפגנית. מותחי הביקורת טוענים, כי הקווים שמבדילים בין העם האפגני לבין הטאליבאן הולכים ומיטשטשים וכי מיגורו של הטאליבאן כתנועה עממית אינו משימה בת ביצוע.

עוד כתבות

נפתלי בנט ואיילת שקד / צילום: אמיר מאירי

"יוותר על האגו": החלה הפגישה בין נפתלי בנט לאיילת שקד

צפוי כי ההכרעה תתקבל הערב או לכל המאוחר בתוך יום יומיים ● כחלק מהאפשרויות לקראת הריצה לבחירות, בנט מוכן להתחבר עם מפלגות הימין לרבות עוצמה יהודית בבלוק טכני שייפרד לאחר הבחירות. במקרה כזה הוא יוצב במקום הרביעי אחרי סמוטריץ' ורפי פרץ ● וגם, רע"מ בחרה הערב את מועמדיה לבחירות הקרבות

פרופ’ גרגור ריד /צילום: יחצ

חיידקים טובים, מוצרים רעים: חלוץ המחקר בפרוביוטיקה יוצא נגד השרלטנים

פרופ' גרגור ריד, שגילה שיוגורט עשוי להועיל יותר מאנטיביוטיקה בדלקות שתן חוזרות, כועס על מחקר של מכון ויצמן שיצא נגד מוצרים פרוביוטיים, אבל מודה: "רק 10% מהמוצרים היום ראויים לתואר הזה"

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

"לפעול במהירות": הסגנים של פאואל מדברים על הורדה אגרסיבית של הריבית

נשיא הפד של ניו יורק, ג'ון וויליאמס, אמר כי יש להקדים תרופה למכה ולחתוך הריבית ● למרות שדבריו התבססו על מחקרים ולא על ישיבת הפד האחרונה, למשקיעים זה הספיק כדי לחמם מנועים לקראת שיאים חדשים ● אחרי וויליאמס, סגנו של פאואל, קלרידה, הוסיף רמז למדורה, ועלו הסיכויים להורדת ריבית כפולה

נדל"ן בת"א/צילום:אייל יצהר

עסקת ענק בהרצליה והקרב על נתוני מכירת הדירות. כותרות הנדל"ן

כמה שילמה קבוצת יזמים בראשות איציק תשובה, פרשקובסקי וטריגו במסגרת התמחרות על חטיבת קרקע מבוקשת בהרצליה? מה קרה כש"גלובס" הפגיש ארבעה שמאי מקרקעין בכירים? מדוע מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון שלח מכתב חריף לסטטיסטיקן הראשי בלמ"ס ואיזה תשובה הוא קיבל? אלה כותרות הנדל"ן שלנו מהשבוע החולף

המבורגר עם חלפניו מטוגן/ צילום: איל יצהר

מפתיע, מוזר, מופרע ונהדר: להמבורגרים המעולים ב"פרוזדור" יש שמות יצירתיים ותוספות מוגזמות

ההמבורגרים ב"פרוזדור" בתל אביב יצירתיים מאוד ● גם בשמות ("עשן קדוש", "משה, השתגעת לגמרי") וגם בתוספות - מגבינות ועד סלט אבוקדו

שלומי סנדק - חברת קנאביסנדק / צילום: שלומי יוסף

פוטוסינתיזה: הליך הייעוץ בקבלת קנאביס רפואי יוצא מהמחתרת

קליניקת הייעוץ של מטופלי קנאביס רפואי למעט מטופלים אחרים עובר לקדמת הבמה בניצוחו של האקטיביסט ופעיל "עלה ירוק" לשעבר, שלומי סנדק, וזאת תחת השקעה מחברת קנאביס קנדית

מרכז הפצה של אמזון בארה"ב / צילום: Lucas Jackson, רויטרס

תוכנית ההכשרה מחדש של אמזון: צורך אמיתי עטוף בהרבה יחסי ציבור

בסוף השבוע האחרון הכריזה אמזון על השקעה של 700 מיליון דולר בתוכנית הכשרה מחדש של שליש מכוח העבודה שלה בארה"ב ● התומכים התלהבו מכך שהשוק החופשי לא מחכה לממשלה, המבקרים דיברו על השקעה שלא עולה על זו של חברות אחרות, אבל כולם מסכימים על המגמה - יותר ויותר תאגידים מבינים שלאור המחסור בעובדים מיומנים הם צריכים לקחת את המושכות לידיהם

עמיר פרץ / צילום: איל יצהר

נתון הזעם בסקרים הפנימיים: מה עומד מאחורי המסרים המבלבלים של עמיר פרץ ואורלי לוי אבקסיס

יו"ר העבודה הטיל את הפצצה בליל חמישי, וגרם לעצבנות בקרב כל מפלגות השמאל מרכז ● במרצ לא מעוניינים באיחוד עם אהוד ברק, אולם ל"גלובס" נודע כי שאופציית החיבור עדיין על השולחן ● וגם, שר החינוך פרץ כשל בלשונו בראיון לא רק בנוגע לשיטות החינוך שבהן הוא מאמין אלא גם חשף את החזון הבלתי דמוקרטי שלו לישראל

השקעות אלטרנטיביות / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

במוצרים אלטרנטיביים לא כל המנהלים שווים

התחום הצומח של השקעות בנכסים אלטרנטיביים בחו"ל מצריך מיומנות גבוהה והיכרות עמוקה עם הנכסים ● מנהלי השקעות ישראלים בעלי מומחיות עשויים להניב למשקיעים ערך מוסף ואפילו תשואות עודפות, אם ינצלו את היתרונות היחסיים שלהם ● מנגד ניצבים מנהלים שהערך המוסף העיקרי שהם מעניקים הוא עצם הגישה לנכסים אלטרנטיביים בחו"ל ● כתבה שנייה משתיים

אהוד ברק באירוע של ישראל דמוקרטית בתל אביב / צילום: אמיר מאירי

ברק: איחוד עמיר פרץ ואורלי לוי עלול לסגור את הגולל על מפלגת העבודה

ברק שב וקרא לאיחוד הכוחות בשמאל: "טובת הגוש הייתה ונותרה איחוד רחב של כל הכוחות שבו. ניצחון זה לא הדבר הכי חשוב, זה היחיד שחשוב" ● על האיחוד של עמיר פרץ ואורלי לוי: "אני מקווה שזה עדיין לא בלתי הפיך"

פרופסור מימי אייזנשטדט / צילום: איל יצהר

נשיאת האוניברסיטה הפתוחה: "נשים נכנסות לשלבים הראשונים של הדוקטורט ונתקעות"

הפורטפוליו של פרופ' מימי אייזנשטדט, 62, נשיאת האוניברסיטה הפתוחה ● “האקדמיה מאוד תחרותית ותובענית. היה לי מזל שהייתי במדעי החברה, כי במדעי החיים גם צריך להאכיל את חיות המעבדה בלילה”

עורך דין עמית חדד/  צילום: יונתן בלום

"המציאות המשפטית והפסיקה אמורות להביא לסגירת תיקי רה"מ"

עו"ד עמית חדד, הסנגור שמייצג כיום לבדו את בנימין נתניהו, כפי שלא היכרתם: על הילדות באשקלון ("לא תמיד התנהגתי כמו שציפו") ● על הבחירה בלימודי משפטים (בשיעור הראשון הבנתי שבחרתי נכון") ● ועל החשדות כי הלקוח מספר 1 קיבל שוחד בדמות סיקור תקשורתי חיובי: "מי שהדמוקרטיה בישראל חשובה לו, היה צריך להתנגד לחקירה"

הירח / צילום: shutterstock

מה המרחק וכמה זכו לצעוד עליו - כמה אתם שולטים במסע לירח?

מה שם הטיל, היכן נחתה אפולו 11 ואת מי הותירו ארמסטרונג ואולדרין מאחור בחללית? 11 שאלות על תוכנית אפולו

אהוד ברק ובנימין נתניהו  / צילום: תמר מצפי

הכניסה של ברק למירוץ - מיתוג הדמוקרטיה כ"שמאלנית"

ברק משלים את המהפכה של נתניהו ושקד. ואולם הבעיה המרכזית היא הצגת הימין כלא-דמוקרטי

מאיר שפיגלר / צילום: שלומי יוסף

ראש המוסד הכי חוצפן: החוצפה המרעננת של ראש המוסד לביטוח לאומי

השבוע הודיע שפיגלר, בפעם השנייה בתוך שנה, כי יפסיק לרכוש מהמדינה אגרות חוב בכסף הפנוי שיש לו ● אגף התקציבים בלחץ, וטוב לדעת שלא רק לרופאים ולעובדי הנמלים יש יכולת להלחיץ את האוצר, ושגם למקבלי הקצבאות - קשישים, נכים, פגועי נפש - יש יו"ר ועד קצת אלים ● פרשנות

שירי דובר / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

הורים, את הספרים האלה הילדים שלכם כבר קראו?

ז'אנר ספרי ההשראה על נשים מובילות לאורך ההיסטוריה הוא מומלץ ומבורך, רק חבל שלפעמים נשכח קהל היעד החשוב ביותר שלו

לחיות ולמות בתל אביב / צילום כריכת הספר

"לחיות ולמות בתל אביב" של שלמה זנד: כשהיסטוריון מנסה לכתוב מותחן

בספר “לחיות ולמות בתל אביב”, שכתב פרופ’ שלמה זנד, הגיבור הוא היסטוריון שמזכיר את המחבר ● חוץ מהיסטוריונים והיסטוריה, יש גם שוטרים, אנשי שב”כ ומוסד, אנשי שמאל רדיקלים ואף סקס לרוב

סטודנטים  /צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אמריקה מציגה: כך יצאו חובות העתק של הסטודנטים משליטה

הלוואות הסטודנטים, שהרקיעו שחקים, רובצים כחוב בעיקר על כתפיהם של המילניאלס, בני הדור העני ביותר בארה"ב ● האפשרות של מחיקת החובות, שנשמעת יותר ויותר, טומנת בחובה השלכות כלכליות וחברתיות מרחיקות לכת ● כתבה ראשונה על אחד מסעיפי החובות הצרכניים הגדולים של האמריקאים

מיקרוסופט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מיקרוסופט היכתה את התחזיות: גם ברווח וגם בהכנסות - המניה קפצה

ההכנסות הסתכמו ב-33.72 מיליארד דולר, מעל לתחזיות להכנסות של 32.77 מיליארד דולר ● החברה רשמה רווח למניה של 1.37 דולרים - מעל לתחזיות לרווח של 1.21 דולרים

עד הירח ובחזרה / צילום: שאטרסטוק

כל מה שצריך לדעת לרגל 50 שנים לנחיתה על הירח

מדוע הירח מתרחק מכדור הארץ, אילו יסודות מיוחדים נמצאים בו, מדוע כריית חומרים ממנו מדאיגה את המערב ומה הקשר בינו לבין פייק ניוז