גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המאגר הביומטרי יוצא לדרך: הכנסת אישרה הצעת החוק; ח"כ חנין: "המדינה תפר זכויות סרבני המאגר"

(עדכון) החוק התקבל ברוב של 40, 11 התנגדו ו-3 נמנעו ■ בתום שנתיים יוחלט האם להקים מאגר שיחייב את כל אזרחי המדינה ■ החששות העיקריים: 1. המאגר עלול להיפרץ. 2. אזרחים שיסרבו להצטרף למאגר "הוולנטרי" ייאלצו להמתין בתורים ארוכים במשרדי הממשלה, ויסבלו ממגבלות תנועה בחו"ל ■ יוזם החוק, ח"כ שטרית: "הכל הפחדות סרק, מי מתעניין בטביעת אצבע?"

המאגר הביומטרי יוצא לדרך: הכנסת אישרה הערב (ב') בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק להקמת מאגר ביומטרי וולונטרי ברוב של 40 מחברי הכנסת שהצביעו בעדו, 11 התנגדו לו ו-3 נמנעו. מדובר בניסוי פיילוט וולנטרי (לא כפוי) שלא יחייב את כל האוכלוסייה ושימשך שנתיים, כשלאחר תקופה זו יבחן שוב אם יש להכיל את המאגר על סך האוכלוסייה.

במסגרת הניסויי, שמטרתו לזהות את תושבי ישראל באמצעות כרטיסים חכמים ביומטריים, יילקחו תמונת הפנים ותמונות שתי טביעות האצבעות המורות מאזרחים שייתנו את הסכמתם לכך.

הנתונים אמורים להישמר במאגר מיוחד במשרד הפנים באופן מוצפן ממידע אחר, ולא יהיה ניתן לחבר בינם לבין שמו של תושב, אלא רק למספר תעודת הזהות שלו. בתום שנתיים ייבחנו השלכות המאגר והסכנות הטמונות בו ויוחלט האם להקים מאגר כלל ארצי שיחייב את כלל תושבי המדינה.

עם זאת, עדיין לא ברור איך תתמודד המדינה עם מצב בו נפרץ המאגר. כמו כן, הצעת החוק מתירה לגורמי שלטון רבים, לרבות משטרה ועובדי משרד הפנים, לחייב לקיחת נתונים ביומטרים מאזרחים - ובמקרה של סירוב, למנוע מהם הנפקת תעודות חכמות.

יש לציין כי מי שזכה במכרז להוצאת תעודות הזהות החכמות היא חברת HP. בדצמבר 2008 חתם משרד הפנים על הסכם עם HP על פיה תנפיק החברה 5 מיליון תעודות חכמות לפי שווי הסכם של 270 מיליון שקל. עתה עולה השאלה האם המדינה תצטרך לפצות את HP בגין דחיית המעבר לתעודות זהות חכמות לכלל האוכלוסייה.

תגובות המתנגדים לחוק

ח"כ מיכאל איתן, שהיה מהמתנגדים הבולטים לחוק, אמר לאחר אישורו: "אני סקפטי אם באמת האנשים שדחפו בלהט כזה להקמת המאגר יאפשרו את קיום הפשרה אליה הגיעו. אני חושש שנהיה צפויים לתרגילים שונים ולשטיפת מוח של האוכלוסייה. הם בעצם ינסו לרוקן את הוולונטריות מכל תוכן".

ח"כ חנין מזהיר, כי "המאגר הביומטרי חוזר בדלת האחורית". "הצעת החוק כפי שהתקבלה אינה מהווה את הבשורה לה ייחלנו. למרות הצהרותיה של הממשלה כי לא תכפה על אזרחי ישראל להצטרף למאגר, למעשה מי שלא יעשה כן עלול להיענש הוא לא יוכל לצאת את גבולות המדינה, שכן לא יונפק לו דרכון ברמה הנדרשת במדינות המפותחות, הוא לא יוכל להשתמש בשירותי ממשל זמין ככל אזרח, ולמעשה יאבד זכויות רבות שיישמרו אך ורק למי שיסכים לוותר על פרטיותו ולהצטרף למאגר. לכן, אל לנו, חברי הכנסת והציבור, להתבלבל - המאגר ה'וולנטרי' אינו 'וולנטרי' עבור אזרחי מדינת ישראל."

מטה המאבק נגד המאגר הביומטרי: "חברי הכנסת הפקירו את ביטחון האזרחים על מזבח הדילים הפוליטיים. היענות חברי הקואליציה למשמעת הקואליציונית בהצבעה בעלת השלכות מכריעות על ביטחון האזרחים ועל הדמוקרטיה היא חוסר אחריות גמור, ואנו נראה בהם אחראים ישירים לכל סיכון בו יימצאו אזרחים ישראלים כתוצאה מהקמת המאגר."

יוזם החוק הביומטרי, יו"ר ועדת המדע ח"כ מאיר שטרית, אמר היום בכנסת: "גם אם חס וחלילה ייפרץ המאגר לא ניתן יהיה לעשות בו דבר. הוא ייחסם. עובדי המאגר יעברו בדיקת פוליגרף וחלות עליהם חובות מרשיעות ביותר אם יעשו שימוש במאגר".

שטרית לא הבהיר, עם זאת, מה התועלת בחסימת המאגר אחרי שכבר נפרץ - ובהנחה שהפורצים כבר לקחו ממנו מידע שישמש אותם למטרותיהם.

"שוטרים יוכלו לבקש תוצאת זיהוי עבור מי שאין לו תעודה מזהה או שוטר יוכל להתאים פרטים בין התעודה המזהה לבין האדם העומד מולו. המשטרה תוכל להיעזר גם לצורך פשעים ולזיהוי גופות".

"על כל החקירות יינתן דו"ח ליועץ המשפטי לממשלה מדי חצי שנה. במשרד ראש הממשלה יוקם אדם שיהיה אחראי על זה. בנוסף ימונה מפקח על הפרטיות במשרד המשפטים.
תוקם ועדת שרים וגם תהיה ועדת חברי כנסת. החוק קובע כי יהיה מאסר של 7 שנים על מי שישיג מידע גם באופן עקיף מהמאגר".

שטרית הוסיף כי למעשה בידי המדינה קיים כבר כיום מאגר ביומטרי ענקי: "בצה"ל יש 700 אלף טביעות אצבע, בשירות התעסוקה 600 אלף ובשדה התעופה 700 אלף. בכל כניסה לארצות הברית יש בדיקה של טביעת אצבע ופנים, ורק בישראל יש בעיה. ממשלת ישראל היא חשודה. רק ישראל".

שטרית סיכם: "מי ניסה לפרוץ למאגרים עד היום? את מי מעניינת טביעת אצבע של מישהו? הכל זה הפחדות סרק! אי אפשר לזייף את זה. כל הפחדים הם נחלת העבר. תפקידי הוא לשרת את המדינה".

במידע שיצטבר במאגר הביומטרי ניתן יהיה להשתמש לצרכי מניעת וחקירת פשעים, לצרכי חילוט רכוש ולהליך פלילי בנוגע לעבירות אלו, לצורך זיהוי אדם או גופה כולל נעדרים ושבויים ולצורך העברת המידע לרשות אכיפה מחוץ לישראל. כמו כן, תותר גישת רשויות ביטחון למאגר לצורך מימוש ייעודן ותפקידיהן.

החוק קובע גם ענישה כלפי מי שיפר את חסיון המאגר הביומטרי. השגת מידע מהמאגר ללא רשות ושימוש בנתונים תחשב לעבירה שתגרור שבע שנות מאסר, מסירת מידע מהמאגר תחשב לעבירה שבגינה חמש שנות מאסר, והצלבת פרטים בן שני המאגרים תגרור עונש של שלוש שנות מאסר.

עוד כתבות

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט: הדאו ג'ונס שבר שיא והגיע לראשונה ל-28 אלף נקודות

היועץ הכלכלי של הבית הלבן לארי קודלו אמר כי ארה"ב וסין קרובות לסיים את מלחמת הסחר ולהגיע להסכם ● אירופה ננעלה בעליות; המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת

מפלגת הימין הלא־דמוקרטי בספרד חוגגת את התוצאות / צילום: רויטרס - Susana Vera

המגפה הפוליטית שמתפשטת: שפעת ספרדית

זה זן חדש של מגפה שהולך ומתפשט: מספרד, דרך בריטניה ועד ישראל, דמוקרטיות מבוססות מתקשות להרכיב ממשלות ● פעם, פעמיים, אולי שלוש, אפילו ארבע ● מה יהיה? אולי צריך להתחיל לחשוב על דמוקרטיה 2.0

 מייק ויקינג /  צילום: Chris McAndrew

"אני האיש הכי מאושר בעולם כיום? אני אחד המועמדים לתואר": ראיון עם האיש שהקים מכון לחקר האושר בקופנהגן

איך זה שהסקנדינבים כובשים פעם אחר פעם את המקומות הראשונים בדירוגי האושר העולמיים? מייק ויקינג החליט להקים את המכון לחקר האושר בקופנהגן, כדי להגיע למסקנות שיסייעו לשפר את איכות החיים של האנושות כולה ● ראיון מיוחד ל'ליידי גלובס'

יגן משה / צילום: איל יצהר

"חלמתי בכלל להיות שחקן, אבל אני לא מצטער"

פורטפוליו עם יגן משה, מנכ"ל שמיר אופטיקה, על החלום שלא הוגשם, על הכישלון ב"תפוז" ועל החיים על ציר סינגפור-ישראל

נלי תגר ורועי אסף ב"בשורות טובות" / צילום: דניאל מילר

איפה הילד? כשטיפולי הפוריות מפרקים כמעט הכול

"בשורות טובות" עוסק בנושא חשוב מאוד - זוג צעיר שעובר טיפולי פוריות - אבל לפעמים מתנחמד מדי

כרמים במחוז מרלבורו. עמק הלואר של ניו זילנד  /  צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

סוביניון בלאן שחבל על הזמן: היקבים הניו זילנדיים מפתיעים

לאחרונה עוקפים הסוביניון בלאנים הניו זילנדיים בסיבוב את מקביליהם הצרפתיים ● אפילו הצרפתים התחילו לפזול לכיוונם

בנימין נתניהו / צילום: דוברות הכנסת

נתניהו בשיחת ועידה בשבת עם בכירי הליכוד: מצב חירום

ראש הממשלה התריע בפני חברי הכנסת והשרים הבכירים של הליכוד מפני התקדמות ח"כ בני גנץ בהקמת הממשלה ● נתניהו אמר לבכירי הליכוד כי בכחול לבן החליטו "להתקדם עם הקמת ממשלת מיעוט עם הרשימה המשותפת. אנחנו יודעים בוודאות שהתקבלה שם החלטה כזאת"

פולקסווגן טיגואן / צילום: יחצ

תג מחיר: טיגואן מודל 2019 מרשים, אבל יקר

הטיגואן מודל 2019 מגיע עם מנוע 1.5 טורבו ושלדה משודרגת ושומר על העיצוב המתנשא של קודמו ● המרחב הפנימי מרשים והשלדה הגרמנית מהוקצעת, אבל המחיר ממשיך לזחול כלפי מעלה

בני גנץ / קרדיט צילום: שריה דיאמנט

התוכנית שהקפיצה את נתניהו: 4 ימים לתום המנדט זה מה שמתכנן בני גנץ

ערב פגישתו עם נשיא המדינה, יו"ר כחול לבן מתכנן לקיים מו"מ להרכבת ממשלה צרה שתתבסס על מיעוט בכנסת, תוך תמיכת הרשימה המשותפת מבחוץ ● על גבי הרשתות החברתיות פנה לנתניהו וכתב: "אני אעשה הכל כדי למנוע ממך לגרור את אזרחי ישראל למערכת בחירות בפעם השלישית"

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

מדד המחירים עלה באוקטובר ב-0.4%; מחירי הדירות ממשיכים לטפס

כך דיווחה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ● מחירי הדירות עלו ב-0.2% ● עליות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי הלבשה והנעלה (6.9%), ירקות ופירות (2%) ומזון (0.7%)

ניסן מקסימה 2019.  / צילום: יחצ

היו זמנים באמריקה: מודל מקסימה 2019 נאה ועתידני, אך מזהם

דגם הסלון זכה לשורה של שדרוגים מהותיים אך צריכת הדלק והזיהום נשארו גבוהים

 

 

עיישה באו  / צילום: באדיבות השגרירות האמריקאית בישראל

הדרך משכונת מצוקה לנאס"א: "לא ידעתי שמהנדסת חלל זה משהו שאדם באמת יכול להיות"

עיישה בואו הייתה תלמידה בינונית, חובבת ספרי מדע בדיוני בשכונת מצוקה במישיגן, שרק רצתה עבודה יציבה כפקידה ● איך בכל זאת הפכה למהנדסת בנאס"א? בראיון ל"גלובס" היא מספרת על המורה ששינה את חייה ועל הרגע שהבינה שבו הנראות שלה חשובה יותר מהמדע שהיא עושה

מעדיפים דירות חדשות / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מדד הדירות מוכיח: חוסר משילות, חוסר מנהיגות והמחסור במישהו שיעצור לרגע לעשות חושבים

מי זוכר שהמטרה של מחיר למשתכן הייתה להוריד את מחירי הדירות? ● תנו להם לדבר על הגי'האד האיסלאמי ועל הנבצרות – ונפוליטיקאים ינהרו לאולפנים בהמוניהם; תנו להם לדבר על מדיניות דיור – והאולפנים יישארו ריקים. ובמצב כזה המחירים עולים ● פרשנות

תזונה /  צילום: Gettyimages ישראל

אלצהיימר, סוכרת, מחלות דם ולב: כמה אייג’ס אכלתם היום

חשבתם ששומן, סוכר וטיגון בעייתיים לתזונה שלנו? מתברר שגם לבישול ארוך, צלייה והשחמה יש השפעה, והם עלולים להאיץ תהליכים דלקתיים שיובילו למחלות כרוניות, כולל הזדקנות מוקדמת ● החוקרים מסבירים ל'ליידי גלובס' איך פועל מנגנון האייג'ס, למה זה מזיק לאכול מנת בשר מיד אחרי דג, ולמה חשוב לשתות קפה טורקי לפני הארוחה

תמי ועמר בר–לב / צילום: דרור סגל, יח"צ

עד קצה הקרחון: מסע אל הקוטב הצפוני

האם הייתם נוסעים למקום שבו השמש לא שוקעת, בצינה עזה, בלי קליטה סלולרית, עם מקלחת פעם בשבוע, ובכל ירידה אל החוף צריך להצטייד ברובה ואקדח זיקוקים, מחשש לדובים ● תמי בר-לב החליטה שהיופי המרהיב של הקוטב הצפוני שווה הכול ● מסע אל הארכיפלג הארקטי סבאלברד, עם תובנות על הטבע האדיר ועל האדם שהורס אותו

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

המשקיעים שמתעלמים מההייטק והיזם המצליח שגדל בלי טכנולוגיה: מה קרה השבוע בהייטק

מה עומד מאחורי התוכנית של רשות החדשנות לעידוד השקעה בהייטק, מהם הנתונים מאחורי Wix ומה הקשר בין מיקרוסופט, הסטארט-אפ הישראלי והפלסטינים ביהודה ושומרון ● השבוע שהיה בהייטק

דיכאון וחרדה/  איורים: חן ליבמן

יותר קל לדבר על סרטן: למה הסובלים מדיכאון ומחרדה לא מדברים על זה

כל אחד מאיתנו חווה בעצמו או מכיר מישהו קרוב שסובל מדיכאון ומחרדה, אבל כמעט אף אחד לא מדבר על זה, אף על פי שההסתרה עלולה להחמיר את המצב. למה בעצם?

רבקה מיכאלי / צילום: ניצן הפנר

"לא בטוח שמה שמצליח בת"א יצליח בחוץ. בתל אביבים יש משהו יותר פתוח"

רבקה מיכאלי, אנרגטית כתמיד, רצה מהפקה להפקה, מסדרה להצגה ● ראיון רציני־מצחיק על הצלחה כלכלית, הצגות לתל אביבים ואבנר נתניהו

שי ניצן, אביחי מנדלבליט / צילום: רפי קוץ, איל יצהר

לקראת הכרעה בתיקי נתניהו: בדידותם של אנשי מערכת המשפט

ערב ההכרעה בתיקי רה"מ, היועמ"ש ופרקליט המדינה יודעים שהציבור לא יקבל בהבנה הופעה שלהם בכנס המשפט בחיפה • מנדלבליט יכול להתעודד מכך שגם מזוז ספג ביקורת כשעסק בתיקי שרון ואולמרט • ואיך שליח פיצה הבהיר שהחיים פשוטים מכל קונספירציה

דונלד טראמפ ממתין לנאום במליאת האו"ם / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

בעיצומה של עדות השגרירה טראמפ צייץ: הרסה כל מקום שהיתה בו

מארי יובאנוביץ', שגרירת ארה"ב באוקראינה: ציוצים כאלה מפחידים מאוד ● יו"ר ועדת המודיעין של בית-הנבחרים, אדם שיף: "ניסיון לאיים על עדים" ● טראמפ הורה לפטר את יובאנוביץ' בעקבות שיחה עם לב פרנס, חתן פרס "חובבי ציון", שאמר לו, כי השגרירה אינה נאמנה לו