גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"עובדה": "פסק הדין בפרשת סרן ר' מנוגד לחופש העיתונות"

(עדכון) - השופט: "ההצהרה היומרנית של דיין כי העובדות ברורות התגלתה כחלולה. מידת האמון שנתן הצופה בכתבה ובדיין היתה מוגברת - אך הכזיבה" ■ מערכת "עובדה": "פסק הדין בפרשת סרן ר' מנוגד לחופש העיתונות, שומרים לעצמנו את הזכות לערער עליו"

בית המשפט המחוזי בירושלים חייב את העיתונאית ד"ר אילנה דיין ואת זכיינית ערוץ 2 לשעבר טלעד לפצות ב-300 אלף שקל את סרן ר', אותו השמיצו בתחקיר שפרסמו בתוכנית "עובדה" בפרשת "וידוא ההריגה".

דיין אף חויבה לפרסם בתוכניתה את תוצאות פסק הדין, לתקן שורה של עובדות שגויות שהוצגו בתחקיר, להבהיר כי הכתבה העבירה מסר שגוי ולהדגיש כי סרן ר' זוכה במשפטו הצבאי.

סרן ר' היה מפקד פלוגה בגדוד שקד של גבעתי. התחקיר עסק באירוע מאוקטובר 2004, בו נהרגה נערה פלשתינית בת 13 בגבול רפיח.

בפסק דין בן 130 עמודים קבע השופט נעם סולברג כי הכתבה הוציאה לשון הרע על ר'. "הכתבה קובעת עובדות לגביו ושופטת אותו. הוא מוצג בה כמי שיצא מוגן לעבר ילדה קטנה ירויה, ירה בה מרובהו ואז שב וירה צרור לגופתה. הוא נשמע מורה לחייליו הוראה אכזרית לירות בכל מה שבמרחב, לרבות פעוטות. הוא מוצג כאילו ניסה להסתיר את מעשיו בעת התחקירים בהפעלת לחץ על פקודיו לשקר... הצופה לומד כי חייליו, כמותו, יורים בילדה קטנה באדישות ובאטימות, מכוח צייתנות עיוורת להוראות אטומות, ולבסוף חוגגים את ניצחונם".

"כשל חמור"

הגנת "אמת בפרסום" לא עומדת לדיין וטלעד, פסק השופט, שכן למרות שאמצעי העריכה בהם השתמשו אינם פסולים כשלעצמם, הרי שבחלק מהעניינים המרכזיים בכתבה הוצגו עובדות בדרך שנטתה מהאמת, ואף הוחסרו עובדות שחשיבותן היתה רבה להצגת תמונה מאוזנת.

לדברי השופט, "ההצהרה היומרנית של אילנה דיין כי העובדות הן ברורות התגלתה כחלולה. הכתבה התיימרה להעמיד בפני הצופה חומרים אותנטיים, צילומים 'מהשטח', כמות שהם. מידת האמון שנתן הצופה בכתבה ובאילנה דיין, לאור ההבטחה כי יוגשו לו חומרים אותנטיים, היתה מוגברת - אך זו הכזיבה".

סולברג קיבל אמנם את טענת דיין כי לא פעלה משיקולי רייטינג וכי המניע לפרסום לא היה לפגוע בצה"ל, אך נקבע כי היא חרצה את דינו של סרן ר' וכי הכתבה לא פורסמה בתום-לב.

"לא בזדון נעשה הדבר כי אם ברשלנות, ועדיין חמור הוא הכשל הזה. הכשל היה בחתירה אל המטרה - העברת מסר שאינו קשור לתובע כדי לעורר דיון ציבורי - תוך הזנחת המשמעות הנגררת מכך על שמו הטוב של התובע, על הגינות ההליך הפלילי שבפניו עמד, על אמיתות התמונה המצטיירת קבל עם ועולם", אמר סולברג.

אמינות גבוהה

השופט הדגיש את הנזק שנגרם לסרן ר'. "הכתבה היכתה גלים, ממצאיה התקבלו כמוחלטים, מסקנותיה כסופיות. עד לשידורה היה שיפוט האירוע בזירה הציבורית נתון בספק ובמחלוקת. לאחר ששודרה הוסר הספק. המשפט הציבורי כבר הוכרע, המשך ניהול ההליך בבית הדין הצבאי נראה היה טפל". זאת, הן בשל תוכן הכתבה וסגנונה והן בשל המוניטין של אילנה דיין והתוכנית עובדה.

"לדיין מוניטין רב שנים של עיתונאית הגונה ואמינה, ערכית ומקצועית. שידור הכתבה במסגרת זו היקנה לה אמינות גבוהה בעיני קהל הצופים ובעיני עיתונאים אחרים, ומכאן ההשפעה הרבה שהיתה לכתבה", אמר סולברג.

בקביעת הפיצוי לקח סולברג בחשבון (תוך מתיחת ביקורת על דיין) כי "גם לאחר שהגיעו תלונות מגורמים שונים על אופן עשיית הכתבה, וגם לאחר שנודע לדיין וטלעד כי במהלך המשפט מתבררות עובדות המשנות את התמונה, הוסיפה אילנה דיין לדבוק בכתבה", ואף המשיכה להתגאות בתחקיר ולומר כי "לא הייתי עושה שום דבר אחרת".

סולברג ציין כי כאשר "הדברים נעשו על גבי במה מכובדת, אל מול קהל צופים רב, על-ידי עיתונאית ששם הגינותה ומקצועיותה הולכים לפניה, יש מקום לפסוק פיצויים בשיעור גבוה, כדי להרתיע וללמד לקח".

דיין וטלעד חויבו ב-80 אלף שקל הוצאות משפט ושכר-טרחת עורך דין. (ת.א. 8206/06).

קישור לפסק הדין המלא: http://elyon1.court.gov.il/heb/dover/4910904.doc

"עובדה": פסק הדין שגוי

ממערכת "עובדה" נמסר בתגובה: "אנו סבורים כי פסק הדין שגוי וגדוש בקביעות שאינן עולות בקנה אחד עם עקרונות העיתונות החופשית ועם ערכיה של חברה דמוקרטית, כפי שבאו לידי ביטוי בפסקי דין רבים של בית המשפט העליון. מערכת 'עובדה' שומרת לעצמה את הזכות לערער עליו בפני ערכאה גבוהה יותר. ההחלטה בנידון תתקבל בימים הקרובים".

סרן ר': "הוצגתי כרוצח צמא-דם"

סרן ר' היה מפקד פלוגה בגדוד שקד של גבעתי. התחקיר עסק באירוע מאוקטובר 2004, בו נהרגה נערה פלסטינית בת 13 ליד מוצב גירית של צה"ל, החולש על ציר פילדלפי ברפיח. הנערה נורתה על-ידי חיילים, לאחר שזוהתה כמחבלת ונעה באזור האסור לתנועת פלסטינים. כמה מחיילי הפלוגה פנו לעיתונאי של "ידיעות אחרונות", וסיפרו לו כי ר' ירה צרור מטווח אפס בגופתה של הנערה, כדי לוודא את הריגתה.

הפרשה עוררה סערה בציבור, ולאחר תחקירים שקיים הצבא התברר כי רס"ן ר' לא ירה את הצרור בגופת הנערה, וכי לא דבק רבב ערכי במעשיו. עדויות שונות מצד חיילים, שחלקן התפרסמו בתוכנית "עובדה", הביאו לפתיחת חקירת מצ"ח על נסיבות התקרית ולהשעייתו של ר'. לבסוף הוא הועמד לדין בגין שימוש בלתי חוקי בנשק, שיבוש הליכי משפט וחריגה מסמכות.

לאחר שאחד העדים המרכזיים במשפט הודה כי שיקר בתחקיר וגם במצ"ח, זיכה בית הדין הצבאי את ר' באופן מלא. בעקבות זאת טען ר' כי התחקיר של דיין, ששודר מספר שעות לאחר שהוגש נגדו כתב האישום, הציג אותו באמצעות "סילופים וזיופים כרוצח צמא-דם של ילדות פלסטיניות תמימות".

באמצעות עוה"ד אלעד אייזנברג ויואב מני תבע ר' פיצוי בסך 3 מיליון שקל. לטענתו, התחקיר בתוכנית "עובדה" היה מסולף ותעמולתי, ולא השאיר לו כל סיכוי במאבק על דעת הקהל ועל שמו הטוב. דיין לא חיכתה לבית הדין הצבאי, טען רס"ן ר', היא כבר עשתה "בית דין שדה", תוך עריכה סלקטיבית ומגמתית של חומרי החקירה הגולמיים.

בכתבה שודרה גם הקלטה של רשת הקשר הצבאית בזמן האירוע, וכן קטעי וידיאו המאששים כביכול את הטענה כי בוצע וידוא הריגה. ואולם, לטענת רס"ן ר', מדובר היה ב"בישול": בחלק מהמקומות הודבק פס הקול באופן שאינו תואם לתמונות ומטעה את הצופים. בנוסף, הוא טען כי צילומי אילוסטרציה מאירועים אחרים הוצגו כאילו צולמו באירוע המדובר.

עוד כתבות

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

המנכ"ל החדש מתחיל לנקות: ירידה של 22% ברווחי בנק הפועלים ברבעון

הבנק, בניהולו של המנכ"ל הטרי דב קוטלר, רשם ברבעון השלישי רווח נקי של 736 מיליון שקל ● הירידה באה בין היתר מירידת ערך של כ-63 מיליון שקל בגין ההשקעה בבנק פוזיטיף הטורקי ומהוצאה של 76 מיליון שקל כתוצאה ממדד מחירים לצרכן שלילי

גיימרית / צילום: Shutterstock

גוגל השיקה את הפרויקט השאפתני של גיימינג בענן ומפתחת 450 משחקים

מעתה יוכלו גיימרים לשחק במשחקים באיכות גבוהה בדפדפן כרום ובמכשירי פיקסל, ללא צורך בחומרה יקרה ומתקדמת ● השירות טרם זמין בישראל

הסלמון הנגוע / צילום: יח"צ

חברת ויליגר מודיעה: ריקול לסלמון מעושן בשל ליסטריה

מדובר במותג ויקינג (ברקוד 7290002077725), שיוצר ב-7 בנובמבר, ותאריך האחרון לשימוש הוא ה-7 בדצמבר 2019

כספומט ביטקוין. 5 כספומטים בלבד בישראל  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מספר הכספומטים לרכישת ביטקוין צומח בעולם - והפיקוח עליהם צפוי להתהדק

מספרם של כספומטי הביטקוין צמח ב-46% מתחילת 2019, וכשני שלישים מהם פועלים בארה"ב, לפי נתוני אתר Coin ATM Radar ● רשות המסים האמריקאית מעלה חששות בנוגע לציות של כספומטים אלה לכללי הפיקוח

ליהיא פינטו–פריימן  / צילום: איליה מלניקוב, יח"צ

"יכולנו להתאבל ולהגיד, שיט, הכול ירד לטמיון. אבל החלטנו לראות בזה הזדמנות"

הרעיון נולד אצל ליהיא פינטו-פריימן בערב התרמה בלונדון, כשרצתה לדעת איפה אפשר לקנות שמלה שראתה ● כדי לפתח את הטכנולוגיה היא גייסה מדען מפרויקט מאיץ החלקיקים בשווייץ, והצליחה להעמיד את SYTE, השזאם של האופנה ● עכשיו, אחרי שסגרה גיוס של 30 מיליון דולר, היא מסבירה ל"ליידי גלובס" מה אנחנו לא מבינים על השפה של דור ה–Z

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

יועמ"ש הכנסת: "אחרי שיושגו 61 חתימות, מספיק רוב רגיל כדי לכונן ממשלה"

היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון , פרסם היום חוות דעת משפטית לפרשנות סעיף 10 לחוק יסוד הממשלה, הסעיף תחתיו יתנהל פרק 21 הימים האחרונים להקמת הממשלה ● חבר כנסת יוכל לחתום ליותר ממועמד אחד

רון וקסלר / צילום: איל יצהר

חברות כרטיסי האשראי: הפרידה מהבנק השולט קשה גם לישראכרט; רווחי כאל גדלו ברבעון השלישי ב-33%

ברבעון הראשון בלי בנק הפועלים רשמה חברת ישראכרט ירידה של 9.8% ברווחיה וההכנסות פחתו ב-5% לכ-588 מיליון שקל ● בכאל שבשליטת דיסקונט גם ההכנסות ברבעון גדלו, בשיעור של 9.6%

נפגעי הקורקינטים - 19 בנובמבר 2019

אתמול באיכילוב: 10 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים, מתוכם 4 אושפזו

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

היום האחרון למנדט של בני גנץ: מה הסיכוי להקים ממשלה?

גנץ הודיע אמש כי "בחירות שלישיות הן דבר רע, אך לא ניתן לוותר על עקרונות יסוד וערכים בסיסיים" ● אם ב-28 הימים שהיו לנתניהו וב-28 הימים שהיו לגנץ להקים ממשלה, נתניהו לא הסכים להתפשר, וגם גנץ לא הסכים - מה ישתנה ב-21 הימים הבאים? ● פרשנות

מורן סמואל ואנדרו חורש / צילום: רונן טופלברג

עקרון הקאיזן: איזו השראה קיבל אנדרו חורש מהספורטאית מורן שמואל

וגם: פרדי אבוקרט יחליף את אריה (ריצ'י) ריכטמן כמנכ"ל קליל

הנסיך אנדרו / צילום: רויטרס

הנסיך אנדרו פורש מפעילות ציבורית בשל פרשת אפשטיין: "מתחרט על הקשר עמו"

בנה של המלכה אליזבת השנייה' שספג ביקורת לאחר ששמו נקשר עם עבריין המין והמיליארדר האמריקני ג'פרי אפשטיין, אמר כי הפרשה גרמה נזק לעבודת משפחת המלוכה בבריטניה ● אנדרו, שמכחיש כי נפגש עם נערה בת 17 לפני שני עשורים, אמר בהודעתו כי יסייע לרשויות שיחקרו את הפרשה

עובדי חברת CHEQ  / צילום: יח"צ

חברת CHEQ גייסה 16 מיליון דולר כדי להגן על המפרסמים

את סבב הגיוס השני של החברה המפתחת מערכות להגנה על פרסומות ברשת הובילו MizMaa ו-Battery ונצ'רס ● סך הכל גייסה החברה 22 מיליון דולר

 

קוטג' שכונת מורשה, רמת השרון / צילום: אנגלו סכסון רמת השרון

בכמה נמכר קוטג' בן 5 חדרים בשכונת מורשה ברמת השרון?

קוטג' בשטח 250 מ"ר בשכונת מורשה ברמת השרון נמכר ב-3.8 מיליון שקל ● ובכמה נמכרה דירת 2 חדרים בערד? 

 

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בהשקת מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס

"נעים בסופ"ש": מערך ההסעים של מטרופולין גוש דן יוצא לדרך

הבוקר השיקו ראשי הערים את מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש", שיחל לפעול ברחבי גוש דן בסוף השבוע הקרוב, ובמסגרתו יופעלו 6 קווים על פני יותר מ-500 תחנות ● חולדאי: "אני מקווה שהצעד הבא יהיה הקמת רשות תחבורה מטרופולינית"

תושבים תופסים מחסה בזמן אזעקות באשקלון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

בעקבות האירועים הביטחוניים: פיצוי לעסקים בענפי האירועים והמסעדות ביישובי ספר

ועדת הכספים אישרה תקנות הכוללות מתווה פיצויים לעסקים בענפי האירועים והמסעדות ביישובי ספר בגין ביטול אירועים עקב הנחיות פיקוד העורף וקלקול חומרי גלם ● עפ"י המתווה, העסקים יוכלו לדרוש פיצויים בגין נזקים אחרים שנגרמו להם בשל הפסקת פעילות של 24 שעות

בניין הבימה בתל אביב / צילום: Shutterstock

ההצגה ממשיכה? ההסתדרות תסייע בתשלום משכורות לעובדי הבימה

על רקע המשבר שמאיים על עתיד התאטרון הלאומי, נפגשו יו"ר ההסתדרות ומנכ"לית הבימה ● במהלך הפגישה סוכם כי ההסתדרות תסייע בתשלום שכר העובדים באמצעות הקרן למפעלים במצוקה ● בר-דוד: "לא אתן יד לכך שהתאטרון הלאומי ייסגר במשמרת שלי"

 פידליטי / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ענקית הפיננסים פידליטי קיבלה רישיון למכור ביטקוין בניו יורק

הרישיון יאפשר לחברה לגייס לקוחות לפלטפורמה שהקימה לפני כשנה, המציעה שירותי מסחר ומשמורת של מטבעות דיגיטליים ● הרגולטור הפיננסי של מדינת ניו יורק נתן עד כה רישיונות ל-23 חברות קריפטו

חגיגות יום הרווקים של עליבאבא / צילום: Aly Song, רויטרס

כמה כסף הוציאו הישראלים ב"יום הרווקים הסיני" האחרון?

38.4 מיליארד דולר ב-24 שעות - זה הסכום האסטרונומי שגרפה לקופתה עליבאבא הסינית ב"יום הרווקים הסיני" שהתקיים ב-11.11.19 ● מה הייתה מנת חלקם של הישראלים?

מחלקת נשים, חנות טארגט / צילום: רויטרס

חגיגת הקניות מקפיצה את מניית טרגט לשיא כל הזמנים

עוד לפני ה"בלק פרידיי" טרגט מעלה תחזיות לשנה כולה לאחר רבעון שלישי מוצלח, שאותו סיימה עם הכנסות של 18.7 מיליארד דולר, מעל לתחזיות האנליסטים בשוק ● טרגט עברה את התחזיות גם בשורת הרווח למניה, והחברה נסחרת כעת לפי שווי של יותר מ-63 מיליארד דולר

יצחק תשובה/ צילום: איל יצהר

ישראמקו ותמר פטרוליום פנו לממונה על התחרות בגלל סירוב שותפותיהן ב"תמר" לאשר עסקה עם חברת החשמל

ישראמקו, תמר פטרוליום, דור גז ואוורסט תשתיות, המחזיקות יחדיו ב-53% מהזכויות במאגר, טוענות כי שותפותיהן למאגר, דלק קידוחים ונובל אנרג'י, מונעות תיקון הסכם לאספקת גז בין תמר לחברת החשמל בשל האינטרסים שלהן במאגר המתחרה לוויתן